Kardinaal Alfrink maandag in Rome verwacht Openbaar consistorie bepaald op 31 maart in Sint Pieter Kamerleden in Deventer, universiteitsstad in spé Prof. dr. E. C. H. J. Noyons f ITALIAANSE KUNST VAN -DE TWINTIGSTE EEUW- Burgemeester verwacht tweehon derdduizend nieuwe inwoners Beeld voor de Floriade Hoogleraar in de fysiologische chemie te Nijmegen Voorlopig programma vastgesteld Carmel onafhankelijk commissariaat Meerderheid in Senaat vóór huurverhoging dividend verhoogd ZATERDAG 19 MAART 1960 PAGINA 5 „bekeren",en doen' onze alSehele In Indonesië Herstel van waardever mindering der woningen Wordt ook gemaakt zonder binnenband, met wit zijvlak. feilloos SLIPVRIJ enorm DUURZAAM zeer SOEPEL uitstekend te coverenl De Nederlandse Kwaliteitshand gefabriceerd te ,*-Hertogenboich. Het schijnt een feit te zijn al thans naar onze eigen erva ring, en bij navraag bleek ons, dat die van anderen in dezelfde rich ting wijst dat de vraag, of het be grip en de praktijk van de vasten onder de katholieken een levend iets zijn, een dubbel antwoord eist. Men krijgt de indruk voor twee uitersten te staan helemaal niet en zeer over tuigd wél. Of dit beeld absoluut juist is, willen wij in het midden laten. Het is in elk geval een werkelijkheid en als zodanig een geschikt uitgangs- I punt voor een korte overdenking. Sinds de kerkelijke overheid de vastenvoorschriften aanzienlijk heeft Verzacht, staan wij allen voor het feit in persoonlijk verantwoordelijk heidsbesef onze eigen houding te be- palen tegenover ,,het vasten". De redenen, die de Kerk bewogen heb ben deze verzachting in te voeren, zijn destijds zo uitvoerig besproken, dat wij ons nu ervan ontslagen mo gen achten nog eens daarop terug te komen. Wij willen er alleen aan her inneren, dat er wel degelijk nog ZU het minimale in geweten bin dende voorschriften bestaan, maar vooral, dat er geen sprake van is ge feest, het vasten als zodanig, d.i. als noodzakelijke boetehouding, ook Jhaar in het minst als niet meer bij de moderne tijd passend ter zijde te schuiven. Het wezenlijke van de hieuwe maatregel was dit: de tra ditionele beperkingen in eten en drinken zijn weliswaar tot een mini- drum teruggebracht, maar de nood- zaak van boete en versterving blijft Voor het christelijk geweten onver hinderd van kracht. In het vervolg zal men derhalve zelf moeten vast stellen wat men, buiten het terrein Van het nog wettelijk verplichte, als aanvulling kiest om aan de algemene Pücht van boetedoening te gehoorza len. Aan de ontwikkeling der men- Selijke persoonlijkheid zal deze nieu we aanpak" ongetwijfeld ten goede k°men. Maar even zeker is er ook bet risico aan verbonden, dat zwakke broeders er nu gemakkelijk toe zul- len komen het vasten" er totaal aan te geven. Wij zullen ons niet ver zepen in een theoretische beschou wing over het voor- en-of nadeel van deze vernieuwing en haar gevolgen, "ij staan voor het feit van de wijzi ging der vastenwet en daarmee heb ben wij nu te maken. Het valt intus sen niet te loochenen, dat tal van hensen zeer ten onrechte zelfs •■denken", dat de vasten is afge schaft. In elk geval praat men in die Keest en in de praktijk schijnt men er ook naar te leven. Dit is radicaal fout. Wie werkelijk Zo denkt" is slecht op de hoogte en Zal zijn opvattingen moeten herzien. Als katholiek is men nu eenmaal verplicht te weten, waar men zich aan te houden heeft, m.a.w. te zor gen dat men een goed gevormd ge- Weten bezit. Onwetendheid over die Punten van de katholieke leer, wel ke het dagelijkse leven betreffen, kan niet als verontschuldiging voor het overtreden van een wet gelden. Wie beter weet, en zich er toch niets van aantrekt, veroordeelt daardoor lichzelf. Anderzijds zijn er gelukkig velen, die de gewijzigde vastenwet met vreugde begroeten en met overtui ging zichzelf, speciaal in de Grote basten een levenshouding opleggen, die blijk geeft de zaken te nemen zo als ze in werkelijkheid zijn. In de christelijke geloofsovertui ging neemt het zondebegrip een wezenlijke plaats in. Dit is geen ?essimisme, maar werkelijkheidszin. **et zou pessimisme zijn, als het ?aarbij bleef. Maar hoe essentieel !}?t bewustzijn der menselijke zon- "'gheid ook is, door Christus' Verlos- Sldg schenken het geloof in en het Vertrouwen op God ons alle reden l°t een verantwoord en onwrikbaar °Ptimisme De" grote voorwaarde naaWoe is onze volledige toe-kering in UoG°d. een grondige verandering Niemvo t? het Oude zowel als in het in aii ?stament één begrip is, dat uL.ilu°naarden telkens weer rio f i, behaald, dan is het juist dit: doet boete, bekeert U tot God. Daar vanis het heil voor de mens afhan kelijk. Wij moeten deze woorden Verstaan zoals ze bedoeld zijn: let terlijk! Christus' eigen getuigenis laat daaraan geen twijfel. Wij ken- hen allen Zijn uitspraak: Zo iemand Mijn volgeling wil zijn, hij neme zijn kruis OP en ga de weg, die Ik hem ben voorgegaan. Hiermee is duide lijk gezegd, dat ons leven een kruis leg is. In wezen. In de kern. De S°ddelijke Openbaring en, vanzelf sprekend' derhalve ook de leer der Kerk zien de oorzaak van dat kruis in de zonde. Daarmee is de mense lijke natuur besmet, daar zal zij met behulp van de Verlossingsgenaden bovenuit moeten groeien. Dat is een mvenstaak die een blijvende toeleg Vereist. Christus' woorden moeten boven den absoluut worden verstaan, m 9m zin dat ze de voorwaarde bevat ten voor ons heil Wie zijn kruis met opneemt wordt 'het heil niet deel achtig. Dat is-, wie geen boete doet, wie niet in nederig schuldbesef al zijn hoop stelt op God m.a.w. wie van zijn volledige afhankelijkheid van God niet in Zijn hele levenshou ding getuigt, plaatst zich buiten het door God bepaalde verlossingsbestel blijft overgelaten aan de eigen on toereikendheid. jjpat is de grondwaarheid, die de deme Vastenstemming ons ter over- king voorhoudt. Zij herinnert ons rlp d?hze ware situatie hier op aar dat u tevens doet zij ons verstaan, om het op de allereerste plaats gaat tm een innerlijke houding, een over- r'gmg. „Keert tot Mi] terug met "eei Uw hart", luidt de godsspraak Jahwe, ,,in vastpn. wenen Gn kKr Se^Urt Uw harten, niet Uw God" (Joël 2U2)U t0t JahWe' Deze waarschuwing richt zich tot de hele mens. Daarom zal zijn uit wendig gedrag ook in overeenstem ming moeten worden gebracht met zijn innerlijke overtuiging. Terwille van een gave menselijkheid, maar ook terwille van zijn sociale natuur. Zodat er, ook in dit opzicht, een dub bele verantwoordelijkheid op ons rust. In laatste instantie is „vasten", zoals het hier verstaan wordt, dan °ok de uiting van een evenwichtige menselijke persoon, die naar zijn door God gewilde vervolmaking treeft vanuit een juist inzicht in zijn leitelijke situatie. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 19 maart De Pauselijk Internuntius in Den Haag mr. G. Bel trami heeft de pauselijke staatssecre- tarie doen weten, dat kardinaal Al frink maandag per vliegtuig in Rome aankomt. De kardinaal, zo vernemen wij, zal met liet K.L.M.-Iijnvliegtuig reizen, dat te half drie namiddag op Ciampino wordt verwacht. Hij wordt vergezeld door zijn secretaris, de heer P. Geurts. Ter begroeting zullen aan wezig zijn de Nederlandse ambassa deur bij de H. Stoel en andere Neder landse leden van het te Rome geaccre diteerde corps diplomatique. De pau selijke staatssecretarie wordt vertegen woordigd door mgr. Gino Paro, de zelfde die een aantal jaren als Raad op de internuntiatuur in Den Haag gewerkt heeft. Kardinaal Giobbe heeft het voorne men de Utrechtse aartsbisschop bij zijn aankomst op het Romeinse vliegveld te komen begroeten. Voorts staat vast, dat vele in Rome wonende Nederlan ders, geestelijken en leken, naar Ciam pino zullen komen. Het vliegveld en de K.L.M.-directie hebben een der ont vangstsalons gereserveerd. Dinsdag morgen brengt kardinaal Alfrink een bezoek aan de staatssecretarie; de rest van de week wordt voor hem in beslag genomen door allerlei besprekin gen en ontmoetingen. Bjj plechtige en officiële gelegenhe den, zoals kardinaal Alfrink thans in Ro me bij het Consistorie en daarna gaat meemaken, schrijft het protocol de kardinaal een gevolg voor, dat bestaat uit een pauselijk ceremoniarius, een geestelijk kamerheer, een leken-ka- merheer en een kapelaan, ook cauda- tarius of sleepdrager geheten. Als vast pauselijk ceremoniarius is kardinaal Al frink toegewezen mgr. Antonio Caret- ta. Het is de secretaris, i.e. de heer Geurts die als maestro di camera op treedt, terwijl voor leken-kamerheer (gentiiuomo) de Romeinse advocaat dr. Marcello Dante is aangezocht, dezelf de die ook gentiiuomo van kardinaal Giobbe is. Zijn oudere broer was ka merheer van wijlen kardinaal De Jong. Als sleepdrager treedt een nog nader aan te zoeken bewoner van het Neder landse Priestercollege op. De reden, waarom kardinaal Alfrink een Romein voor deze maal als leken- kamerheer heeft gevraagd, ligt in het feit, dat juist dit lid van de suite van de kardinaal verschillende malen alleen moet optreden en op de hoogte moet Zijn van de nogal vele ceremoniële voor schriften en gebruiken. De gentiiuomo, die bij de overreiking van de hoed aan kardinaal De Jong dienst deed in zijn gevolg, is eerder door kardinaal Alfrink gevraagd, maar deze heeft bedankt we gens zijn leeftijd. In de week voor het Consistorie leg gen de kleermakers de laatste hand aan de garderobe en de staatsiekleding van de kardinaal. Van de kleermakers gaat overigens het Romeinse grapje, dat zij de Heer voor deze Paus dan ken, de Heilige Vader een lang leven toewensen en intussen met aflaten hun scharen te slijpen. Ceremoniële kleding Aan ceremoniële kleding heeft de kardinaal nodig een rode toog van ge vlamde zijde met het mouwloze man teltje en de pellerine (mozetta), de roodzijden cappa magna met de lange sleep van zes meter, terwijl hij een du plicaat van dit alles moet bezitten in de paarse kleur, die voor kardinalen de rouwkleur is en ook de voor de Vasten tijd voorgeschreven dracht is. Zijn kam- garen bisschops-cappa magna kan kar dinaal Alfrink in zijn kleerkast hangen. Hij mag haar echter niet wegdoen, want deze cappa magna kan nog dienst doen bij een conclave! Het witte winterbont, dat op naam van het knaag dier hermelijn staat, maar waarvoor immer het witte konijn hand-, span- en pelsdiensten verricht siert zonder rangonderscheid de bisschops- èn de kardinaalsmantel. Maandagmorgen 28 maart komt het H. College onder voorzitterschap van Paus Joannes XXIII bijeen in de Zaal van het Consistorie en dan maakt de H. Vader officieel de na men bekend van de nieuwe leden van de senaat der Kerk. Op 's Pausen formele vraag: „Wat dunkt u", ant woorden de kardinalen met hun tra ditioneel „placet", ik keur het goed. Terstond daarna wordt het bericht ?er verheffing de nieuwe kardinalen ge- nroi Vn hun R°meinse residenties. Een hotfri- van de Staatssecretarie over- nandigt de in de Italiaanse taal gestel- ri!,- rv^H.mgsbrief en een monseigneur I atiin 0 ConSregatie het in het geschreven decreet dier Congre- èen t 6811 PauseHjke ceremonia- ïius een korte gelukwens uitspreekt en officieel mededeelt, wanneer de kardi naai ten Vaticane verwacht wo?dtvoor aet pT'"°hP^ba/;e Consistorie, waarin de Paus_ hem de rode bonnet opzet Dit semi-openbare Consistorie wordt woensdagmiddag 30 maart gehouden. De Romeinse residentie van kardinaai Alfrink is het Nederlands Pauselijk Priestercollege. Maandagmiddag 28 maart en de gehele dinsdag zjjn gere serveerd voor de gelukwensbezoeken aan de nieuwe kardinalen, de zoge naamde visite di formalita, die ook de visite di calore genoemd worden (en door de Romeinen, die aan het deftig ceremonieel even verknocht zun, ais zij het bespotten: „de Romeinse carous- sel"!). De vroeger gecreeerde kardina- (Adverte ntie) u HEEFT HET 20 TE PAKKEN! Kriebtlhocxt, keelpijn, opkomende ver- Koudheid» verdrijf xe snel met Linn. Duizenden vinden er dagelijks baat bij! In handige platte doosjes a 55 cent IK». N. TIN NKRKIL N.V. NIUIMVN len komen dan de laatstbenoemde le den van het H. College begroeten, het Corps Diplomatique en voorts ieder, die wil. Dit is te zeggen: ieder, jong of oud, mits van- de mannelijke kunne. De kardinaalscrealie De spectaculaire plechtigheid rond de kardinaals-creatie is ongetwijfeld die van het opzetten van de rode hoed. Dit zal donderdag 31 maart gebeuren en de H. Vader heeft wederom besloten, dat het openbare Consistorie in de Sint Pieter zal zjjn. Terstond na de plechtigheid bege ven de kardinalen zich naar de Zaal van het Consistorie in het apostolisch paleis, waar de ceremonie van het sluiten en het open van de mond der nieuwe Kerkprinsen geschiedt. De H. Vader reikt dan ieder hunner de kar dinaalsring over en maakt bekend welke kerk hij hun als titelkerk heeft aangewezen. Wij meldden eerder, dat het in Vaticaanse kringen heet, dat kardinaal Alfrink de St.-Joachim, de jubileumkerk van paus Leo XIII, zal krijgen. Met deze vier bijeenkomsten van de Paus met het kardinaalscollege in twee geheime, een half-openbaar en een open baar Consistorie, zijn de kerkelijke so lemniteiten van de kardinaalsverhef fing beëindigd. Wel brengt in de namid dag van de 31ste maart een Vaticaanse dignitaris, mgr. Guardaroba, aan de nieuwe kardinalen in hun residentie de kardinaalshoed, wat met enig ceremo nieel gepaard gaat. De rode hoed, die ongeveer de grootte heeft van een fiets wiel en bestaat uit een kleine bol met een zeer brede rand en een rond die bol gevlochten rood koord, dat aan beide zijden eindigt in een tros van vijftien kleine kwastjes, is het eigenlijke sym bool der kardinaalswaardigheid. Deze hoed dekt het wapen van de kardinaal en het gebruik brengt mede, dat deze zelfde hoed eens komt te hangen bo ven het graf van de Kerkprins. De titelkerk Tenslotte neemt elke kardinaal op plechtige wijze bezit van zijn titelkerk, al naar het uitkomt kort na de creatie of enige tijd later. Het is nog niet be kend wanneer de Utrechtse kardinaal in zijn Romeinse „parochiekerk" zal worden geïnstalleerd. Naar verluidt zal kardinaal Alfrink kort na Passiezondag naar Nederland terugreizen. In de week na Pasen komt hij echter in Ro me terug voor het grote Pax Christi- Congres, een oude toezegging op drin gend verzoek indertijd aan de «lgemene president der Pax Christi, kardinaal Fel- tin, gedaan. De mogelijkheid blijft dus open, dat de kardinaal eerst na Pasen van zijn titelkerk bezit zal nemen. De Nederlandse ambassadeur bij de H. Stoel, graaf De Marchand et d'An- sembourg, zal kardinaal Alfrink een re ceptie aanbieden in de vroege avond van de 31ste mei, mede om alle te Rome wonende Nederlanders in de gelegen heid te stellen de kardinaal geluk te komen wensen. Bericht wordt, dat een aanmerkelijk aantal Nederlanders, indi vidueel reizend of in groepsverband naar Rome komen om het openbare Consistorie in de Sint Pieter bij te wo nen. Onder dezen zijn begrijpelijkerwij ze de familieleden van de kardinaal. Vrijdag 1 apil zal er een huldigingsbij eenkomst zijn in de pauselijke Gregori- ana Universiteit van de kardinalen oud alumni, waaronder ook kardinaal Al frink behoort, als oud-student van het Pauselijk Bijbelinstituut, dat in de Gregoriana geïncorporeerd werd. De Nederlandse ambassadeur bij de H. Stoel zal 2 april de kardinaal een lunch aanbeden, waaraan de in Rome gevestig de Nederlandse bisschoppen en andere prelaten zullen aanzitten, de vier Ne derlandse Congregatie-generaals de hoogwaardige paters Spiekman S.S.S., Volker W. P., Heiligers S.M.M. en Mon de S.A.M. en de belangrijkste andere Nederlandse leden der Orders en Con- gregatiebesturen. De Nederlanders voorts, die de 1ste zon dag van elke maand de H. Mis plegen bij te wonen in het Nederlands Priester college hopen erop, dat op de eerste zon dag van april kardinaal Alfrink de cele brant zal zijn en dat het dan de Ne derlandse metropoliet is, die de maan delijkse onderrichting wil geven. NIJMEGEN, 18 maart Op advies van de generaal der Carmelieten is krachtens besluit van de H. Congrega tie der religieuzen de Carmelorde in In donesië vicariaat Malang tot een zelfstandig commissariaat - generaal verheven en daardoor onafhankelijk ge worden van de Nederlandse provincie. Het aantal priesters, is 49, waarvan 16 inheemsen. Het noviciaat is dit jaar met 10 inheemse fraters begonnen. Tot commissaris-generaal is benoemd pa ter Martinus Sarko en tot zjjn assisten ten de paters Patricius Ammerlaan uit Schipluiden en Querinus Kramer uit Hazerswoude. Polen In het gebied van Raciborz in Silezië werden de laatste tijd opval lend veel wasmachines van een be paald type verkocht. Nieuwsgierige handelaars hebben nu ontdekt, dat de boeren de apparaten gebruiken om bo- (Rtr.) (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) DEVENTER, 18 maart Is het ver antwoord een universiteit te vestigen in een stad als Deventer, die 55.000 inwo ners telt, terwijl men verwacht dat dit aantal, mede door de komst van die universiteit el tot 250.000 zal oplopen? Deze vraag, gesteld tijdens een bezoek aan de universiteitsstad in spe door de voorzitter van de Tweede Kamer dr. Kortenhorst, heeft het gezelschapsleden van deze Kamer ter plaatse beziggehou den. Een van de voorvaderen van dr Kortenhorst, Werner Kortenhorst, is in Deventer in Q veertiende eeuw een groot man geweest. Men kan de Kamerpresident, die dit aan tafel in een geestige speech in herinnering bracht, er moeilijk van verdenken De venter niet welgezind te zijn. Hij wil de echter wel ..i alle nuchterheid gaar ne het antwoord ontvangen op de con crete vraag, welke werkgelegenheid er zal zijn om die vijfvoudige groei in de naaste toekomst te kunnen op vangen. Deventer zelf heeft grote verwachtin gen van de keuze, die de minister van Onderwijs zal maken, wanneer hij bin nenkort in een nota aan de Staten Ge neraal een plaats voor een nieuwe uni versiteit in het oosten van het land zal aanbevelen. De burgemeester, daarbq ondersteund door de econoom dr. Klaassen van het Ned. Econ. Instituut en de stedebouw- kundige architect Zuiderhoek, hebben het gezelschap volksvertegenwoordigers van alles verteld over de prognoses, die er zjjn te trekken omtrent migratie van de achtergebleven provincies in het noorden naar het centraal gelegen Deventer, over de mogelijkheid dus, dat inderdaad 200.000 nieuwe inwo ners zich n Deventer zullen komen ves tigen. Men heeft tekeningen en stads- Êiannen late zi- waaruit bleek, dat leventer met kunstzinnige smaak zal worden uitgelegd als een stad aan weerszijden van de IJssel. Aan de (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 maart De voorge nomen huurverhoging betekent volgens vele (KVP?) senatoren een langzamer hand herstellen van de vermindering van de waarde der woningen, onder meer als gevolg van de geldonttwaar- ding. Zij zeggen dit in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer op het ontwerp tot wijziging van de huurwet. Het is een reactie op de in hetzelfde verslag voorkomende beschouwingen van vele andere (P.v.d.A.?) leden over een volgens hen ongemotiveerde vermogensvermeerdering voor de huis eigenaren De ontwikkeling van de bouwprijzen blijft een kwestie, waaraan minister Van Aartsen voortdurend aandacht zal moeten besteden, zo meent ook de Tweede Kamer. Ook het verloop van de grondprijzen speelt hierbij een rol. Zoals te verwachten was wordt het voorstel voor een huurverhoging met uitzondering van de P.v.d.A. en de communisten door de Eerste Kamer gesteund. Algemeen is echter de ont stemming over de late indiening van het ontwerp, waardoor de Kamer de parlementaire behandeling zeer snel zal moeten afwerken om de wet tijdig voor 1 april in het staatsblad te krij gen. Italië In de Noorditaliaanse Alpen heeft men gisteren bij Coni de wrak- stukken teruggevonden van een dezer dagen vermist Westduits transporttoe stel. de „Noratlas". Van de zes beman ningsleden vond men echter geen spoor, men vermoedt dat zij hebben getracht zich per parachute te redden. Op het terrein van de Floriade te Rotterdam is men begonnen met het plaatsen van de beeldhouwwerken die de internationale tuinbouwtentoon stelling zullen opluisteren. De „Reclining Figure" van Henry Moore wordt op de schouders van zes sterke mannen naar haar plaats gebracht. NIJMEGEN, 19 maart Na een langdurige ziekte overleed op 59-ja- rige leeftijd in de nacht van donder dag op vrijdag in het St.-Radboud Ziekenhuis te Nijmegen prof. dr. E. C. H. J. Noyons. Noyons werd gebo ren te Utrecht op 26 juli 1900. Hij doorliep de HBS. in Den Bosch van 1914-1919 en studeerde daarna che mie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1926 zjjn docto raal examen deed. Onmiddellijk daarna werd hij do cent aan het St.-Joriscollege en St.-Ca- tharina Lyceum te Eindhoven. Daar kwam hij ook in contact met dr. Th. Meuwissen, de toenmalige directeur van het r.-k. Binnenziekenhuis. Deze, overtuigd van de betekenis die de che mie voor de kliniek zou kunnen hebben, vroeg Noyons om naast zijn leraars ambt de leiding van het klinisch-che- misch onderzoek in het ziekenhuis op zich te nemen en te reorganiseren. Met groot enthousiasme kweet Noyons zich van deze taak. Tevens benutte hij de ze gelegenheid voor het uitvoeren van researchwerk op klinisch-chemisch ter rein, waaruit het proefschrift resulteer de, waarop hij in 1936 te Amsterdam cum laude promoveerde bij prof. dr. I. Snapper. Meerdere publicaties op kli nisch-chemisch terrein zagen daarna het licht. Als gevolg hiervan werd hij in 1946 naar Amsterdam geroepen, waar hij conservator werd bij de fysiologisch- chemische afdeling van de gemeente lijke universiteit. Hoewel toen reeds zijn kwaal hem ernstig begon te hinde ren, belette hem dit niet daar spoedig een grote activiteit te ontwikkelen. In 1948 nam nij het initiatief tot oprichting van de Ntd. Vereniging voor Klinische Chemie, waarvan hij gedurende vier jaren de eerste voorzitter ,wcra; was de eerste nationale klinisch-chemi- sche vereniging ter wereld. Pas twee jaar later volgde als tweede land Amerika met de oprich ting van de American Society of Cli nical Chemistry, welke vereniging de verdiensten van Noyons erkende door hem tot erelid te benoemen. Later zijn verscheidene andere landen ge volgd. Ook de Ned. Vereniging voor Klinische Chemie erkende zijn ver diensten door hem bq het eerste lus trum in 1953 tot haar erelid te benoe men. Het is zeker vooral aan zijn ini tiatief te danken, dat Nederland thans internationaal een belangrijke plaats inneemt op het terrein van de klinische chemie. In zijn Amsterdamse tijd vatte hij ook het plan op een uitgebreid klinisch- chemisch naslagwerk samen te stellen. Gesteund door een groot aantal mede werkers, die hij met zijn enthousias me wist te animeren, slaagde hij ook hierin. Intussen was hij 1 oktober 1950 benoemd tot hoogleraar in de fysiolo gische chemie aan de r.-k. Universiteit. De voorbereiding van de oprichting van de medische faculteit was een belangrijk deel van zijn opdracht, en met groot doorzettingsvermogen begon hij aan deze taak. Mede door zijn werk kon in oktober 1951 de medische facul teit het onderwijs beginnen. Hij begon deze Nijmeegse periode met grote plan nen, zijn gezondheidstoestand verslech terde echter geleidelijk aan steeds meer, zodat het hem voortdurend moei lijker viel zich te kwijten van zijn taak op de wijze die hij er zich van had ene kant de oude stadskern, die men voorzichtig als een kostbare histori sche schrijn in het hart van de stad houdt, aan de andere kant van de Ruys- daelachtige rivier, die tegen iedere vermoording van landschappen met' in dustrie en hoogbouw bestand lijkt, een groot nieuw stadsplan vol openheid tus sen flatblokken in. Maar op de concrete vraag van dr. Kortenhorst: hoe zal deze stad zqn toe komstig kwart miljoen inwoners werk verschaffen, volgde een veel minder concreet antwoord. Er zal zich wel meer industrie in Deventer gaan vesti gen, aldus dr. Klaassen. Er zal een grote Europa-weg ten zuiden langs De venter gaan !open, die de stad gemak kelijker bereikbaar gaat maken, merk te de burgemeester op. Hij verwachtte daarvan, dat Deventer een toekomstig rustpunt ii. de Europese schakel tussen New York en Moskou zal worden. En tenslotte zal er een universiteit komen, die ons al eveneens meer bedryvigheid zal brengen, aldus weer dr. Klaassen, die daarmee de vraag van dr. Korten horst eigeniyk terugbracht tot die van de kip en het ei. Het bezoek van de parlementariërs moge dan ai geen al te duidelijk ant woord op deze keiharde vraag hebben gebracht, het was er niet minder nut tig om. „Wij behouden ons ons oordeel natuurlijk voor, totdat het eigenbjke voorste] van de minister ons heeft be reikt," aldus 'r. Kortenhorst in zpn toe spraak. Hij sprak een dankwoord uit, waaruit wel de grote belangstelling bleek die de Staten Generaal heeft voor deze stedeiyke problemen, die met de actuele vraagstukken van bevolking en ruimtelqke ordening zo sterk samenhan gen. Zojuist is het Robeco dividend over 1959 betaalbaar gesteld: f 9.- per aandeel. Bovendien ontvangen aandeelhouders een uitkeringvan2'/3% in aandelen uit agioreserve. De groei van Robeco valt niet alleen af te lei den uit het gestegen dividend, doch vooral uit de waarde stijging van de aandelen. Geen wonder dat het geplaatste ka pitaal voortdurend toeneemt: in 1959 met f 32 millioen tot f 124 millioen. R0TTERDAMSCH BELEGGINGSCONSORTIUM H.V. Blaak 10 - Rotterdam voorgesteld. Toch verschenen nog en kele publicaties van zijn hand en wer den er twee waardevolle dissertaties in zpn laboratorium bewerkt. Met grote geestkracht is hy actief gebleven tot het einde toe, zodat zpn verscheiden toch nog onverwacht kwam. De blijmoedig heid waarmee hy zijn kruis droeg zal zyn collega's in Nijmegen ten voor beeld blijven. Dr. G. A. J. van Os. „BELVÉDÈRE", een uit 1930 daterend werk van de Italiaanse schilder Campigli. Het is te zien op de tentoonstelling van moderne Italiaanse kunst, welke op het ogenblik in fiet Stedelijk Mu seum te Amsterdam gehouden wordt, en is daarvan een der mooiste schil derijen. De tentoonstelling, die be staat uit een door Eric Estorick bij eengebrachte collectie, bedoelt een overzicht te geven van wat de Italia nen gedurende de laatste tientallen van jaren hebben voortgebracht aan „Europese" d.w.z. niet rechtstreeks op de Italiaanse traditie geënte kunst. De futuristen zijn er natuur lijk rijkelijk vertegenwoordigd en voorts: Severini, Modigliani, Campig li, Morandi, Carra, enzovoorts. Opval lend fraai is de verzameling beeld houwwerken, maar deze vertoont te vens lacunes. Er zijn o.a. prachtige beelden van Manzu, Marini en Greco. De tentoonstelling duurt nog deze maand uit en gaat dan naar Eind hoven (Van Abb e-museum Andere tentoonstellingen die op het ogenblik in het Stedelijk Museum worden gehouden zijn die van werk van Joop Sanders, de Onafhanke- lijken" en „De Brug". Ze zijn geen van alle van excellente kwaliteit. Bij „De Brug" beschaamt de zeer bejaarde Haarlemmer H. F. Boot alle jongeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5