Ontbinding parlement in Djakarta wellicht door Nasution bewerkt Sartono's vertrouwen in Soekarno geschokt meenk Ruiterportret van Rembrandt de National Gallery \in\ V' Veertig man tonen hoe men kernoorlog kan overleven Geheim experiment is van be lang voor de gehele NAVO E BUITENBIJTS De broek VOLKSVERTEGENWOORDIGING HAD TE VEEL KRITIEK Duits handboek voor werksters jaar voor Tsjechische bisschop ITALIË -RESTAURATIE IS VOLTOOID- IN EEN BUNKER NABII BONN Schipbreukelinge op verlaten éiland gevonden Prisma-boekje Is heraldiek dood? W apengeknutsel in Baarn Knutselwapen JÉ Vijf pet hoger loon in de zuivelindustrie Geslaagd dank zij RESA-HILVERSUM Motorrijder in Zaan dam dodelijk verongelukt Na vijf maanden ZATERDAG 19 MAART 1960 PAGINA 9 Zorg dat uw fiets in orde is! Nationaal Italiaans Verkeersbureau CUlANT mmmmm üisSla De laatste maatregel van president Soekarno in het kader van de ten uitvoerlegging van zijn ideeën voor een geleide democratie in Indonesië heeft hem geen goed gedaan. Algemeen wordt het hem kwalijk geno den, dat hij ertoe is overgegaan het parlement te ontbinden, of althans op non-actief te stellen, wat op hetzelfde neerkomt. De ontbinding van het parlement is zelfs prompt gevolgd door een aanslag op de Indonesische pre sident, en hoewel het geenszins zeker is dat er een verband tussen deze twee gebeurtenissen bestaat, is het toch wel zo, dat hieruit blijkt dat Soekarno vijanden heeft. Hoe zou het ook anders kunnen bij een man, die in de loop der jaren zoveel mensen van zich heeft vervreemd? Het is zelfs zover ge komen, dat een aantal Indonesiërs, die vroeger zijn naaste medewerkers Waren, nu op Sumatra en Celebes een opstandige beweging tegen hem leiden, en het zijn zeker de slechtsten niet. Mensen als dr. Sumitro Djojohadikusumo, rnr. Sjafruddin Prawiranegara, mr. Burhanuddin Harahap en Moh. Natsir golden algemeen als bekwaam en integer. Afgezien van dezen die openlijk de strijd met hem hebben aangebonden zijn er ook andere figuren, die Soe karno heeft afgestoten en die nu een teruggetrokken bestaan leiden. Het zijn rnensen als de vroegere vice-president drs. Moh. Hatta, oud-premier Sutan Sjahrir en sultan Hamengku Buwono van Djokjakarta. Bij deze lijst van Vroegere naaste medewerkers van Soekarno die door hem zijn teleurgesteld, is nu ook mr. Sartono, de voorzitter van het parlement, gekomen. Advertentie *n gezonde beweging FRANKFURT, 15 maart (U.P.I.) De federale transportdienst in West- Duitsland heeft thans ook een hand boek uitgegeven naar het voorbeeld van een soortgelijk werk dat de Amerikaan se luchtmacht heeft samengesteld voor haar personeel. In het laatste boek wordt de manschappen verteld dat ..een vork gebruikt wordt om voedsel mee op te pikken". De federale trans portdienst geeft haar handboek uit ten ®®®boeve, van haar leger van werksters. ..Water aldus een van de onthullende Wetenswaardigheden in het 34 pagina's tellende handboek, „wordt sinds men- •enheugenis gebruikt voor schoonmaak- doeleindeu." „Over het algemeen wordt leidingwater gebruikt, meestal in kou de toestand. Warm water heeft echter ®en sterkere zuiverende werking dan soud water," aldus een andere wetens- Waardigheid voor de werksters. Op een andere pagina kan de leergie rige werkster lezen dat „de mate van schoonmaken afhangt van de hoeveel heid vuil„De hoeveelheid vuil aangt af van het weer, het type vloer gebouw, het type weg, de situatie Van het gebouw en de hoeveelheid ver keer." „Muren worden afgestoft met ®en doek, die heen en weer wordt be logen en dikwijls uitgeklopt," staat on- °er andere op pagina 31. TshSbuS: 19 maart <K N-p-> - Het bericht da*b,ad „Svobodne Slovo" t.fio.v K! v1"81-- Ladislas Hlad, de ti tulair bisschop van Cediae, veroordeeld is tot negen jaar gevangenisstraf mo- dat hi.j m het geheim en zonder toe stemming van de regering de functies van de bisschop van Litomerice heeft Waargenomen Toen de eigenlijke his schop, mrg. Trochta in 1954 tot 25 jak; dwangarbeid werd veroordeeld, zou gr. Hlad m het geheim zijn Diaats ibben ingenomen. Jn Plaa" Belgrado, 19 maart (u.p.d bisschop van Skoplje in Joegosla- mgr. Smiljan Cekada, is gisteren J'eroordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van achttien maanden op beschuldiging van staatsvijandige acti- n^iten, smokkel en onwettige trans- a?tles met geld Deze voorwaardelijke „raf houdt in dat hij in zijn bewe- eJPgen beperkt is tot zijn huis en on middellijke omgeving. DEN HAAG. 19 maartpartijen bü 4rz,Vge?pendin0VcrAo' aan^ebracMe {^'gingen m p.A.O., .neerkomend op »n De Vië Pet loonsverhoging, neerkomend op zyn goedgekeurd (Advertentie) dan moet U op Uw hoede zijn, periode dan mof Z^n Neem direct eenlQP"Whoed®X enU voelt zich er mee door tot l^ich s 1 «t voelt. MEE.xf poeders hXn snel en zijn gemakkelijk in te nenSn Als U zich rillerig voelt in deze erien er mee doj fit voeli snel en zijn Ais helemaal helpen in te nerven, ep- periode dan moet U op Uw hoede zijn. Als er één man is geweest, die van ver voor de oorlog altijd achter ir Soe karno heeft gestaan, dan is het mr Sartono wel geweest. Toen Soekarno J" d? Partai Nasional Indonesia (PNI) oprichtte werd Sartono een van de hoofdbestuursleden. Toen in 1930 Soekarno gearresteerd en de PNI ver boden werd, was mr. Sartono een van zijn verdedigers voor het landgerecht m Bandung en de partü zette hij onder een andere naam voort. Toen ir. Soe karno na een jaar vrijkwam (hü was veroordeeld tot vier jaar gevangenis- s .rafmaar kreeg gratie van de gouver neur-generaal) droeg Sartono hem de leiding van de partij weer over. Ander half jaar later ging Soekarno de gevan genis weer in en werd verbannen, en weer was het Sartono die de klap op ving. De samenwerking tussen Soekar no en Sartono was nimmer opvallend, maar het was een heel goede samen werking, die ook na de oorlog voort duurde. Sartono bleef een leidende fi guur in de PNI, de partij waarvan Soe karno nu hij president was geworden geen lid meer kon zijn, maar die wel zijn sympathie hield. In 1950 werd Sar tono voorzitter van het parlement. Als zodanig verving hij, na het aftreden van vice-president Hatta, zelfs enige malen president Soekarno tijdens afwezigheid, en zijn naam werd zelfs al gefluisterd als die van een mogelijke nieuwe vice- presidentEn nu is dan ineens het parlement opgeheven. Mr. Sartono blijkt niets van de plannen daartoe ge weten te hebben, en hij begrijpt ook niets van de redenen voor dat besluit. Hij is geschokt in zijn vertrouwen in Soekarno.... President Soekarno heeft officieel verklaard, dat de ontbinding van het parlement is geschied in. het kader van de terugkeer naar de grond- De Indonesische minister van Defensie en stafchef van de landmacht, generaal- majoor Nasution, die de laatste tijd een steeds belangrijker rol gaat spelen in de Indonesische politiek. Sartono, de voorzitter van het onlangs ontbonden Indonesische parlement. wet van 1945, die op 17 augustus van het vorige jaar in Indonesië weer van kracht is verklaard. Waarom hij met die ontbinding dan echter zo lang moest wachten is niet duidelijk. Trouwens, de grondwet van 1945 kent eveneens een gekozen parlement. Volgens die grond wet verzorgt het parlement de wetge ving, terwijl het Volkscongres (een li chaam waarin naast de gekozen parle mentsleden vertegenwoordigers van de provincie en van „funktionele groe peringen" zitting hebben) de grondwe* vaststelt en de grote lijnen van het staatsbeleid uitstippelt. Daar kan dus de reden van de opheffing van het par lement dat enige dagen tevoren nog door de staatsgast, premier Khroesj- tsjev van de Sovjet-Unie, was toege sproken niet gelegen hebben. Veel eer der zal de oorzaak van Soekarno's maat regel geweest zijn dat het parlement nogal wat kritiek had op de begroting voor 1960 en de aanvullende begrotingen voor 1958 en 1959, een kritiek waarbij ook de geldzuivering en de belasting verhogingen aan de orde kwamen. Die kritiek werd natuurlijk vervelend en het risico dat de begrotingen er niet docr zouden komen was groot.... De ontbinding van het Indonesische parlement betekent, overigens een wat verlate inwilliging van een wens van de stafchef van de landmacht, gene raal Nasution....Op 17 oktober 1952 immers eiste het leger van president Soekarno dat hij het toenmalige (niet gekozen) parlement naar huis zou zen den. Soekarno weigerde te wijken voor de druk van de militairen, or ganiseerde met behulp van bevriende elementen in het leger (het zijn nu zijn grootste vijanden: mensen als de oversten Zulkifli Lubis, Warouw en Sumual, die nu de militaire aanvoer ders van de opstandelingen op Suma tra en Celebes zijn) een tegenactie en bleef de baas. Een van de gevolgen daarvan was het ontslag van de toen malige stafchef van de landmacht, kolonel Nasution. Maar drie jaar na dien benoemde Soekarno Nasution weer in dezelfde functie, onder be- Advertentie) Nederlands Talencentrum) Vraagt ons prospectus. Talen: Ned., Frans. Duits, Engels L.O. en M.O.A. - Onderwijzersakte - Wiskunde L.O en M.O.A. - Mulo A-B. H.B.S. en Gymn Praktijkexamens: Boekh., Ned., Frans, Duits, Engels en Hoofdcorrespondent. vordering tot generaal-majoor. Daar na werd hij nog twee keer bevorderd, en hij is nu bovendien nog minister van defensie ook. Nasutions herbenoeming is natuur lijk een kwestie van het vormen van een belangengemeenschap met Soekar no geweest. Maar intussen is Nasution steeds belangrijker geworden, en dat voor een deel ten koste van Soekarno. Nog heeft ieder zijn eigen aanhang: Nasution het leger, of althans de offi cieren, Soekarno de grote massa van het volk. en misschien ook wel de la gere militairen. Ze hebben elkaar nog nodig en kunnen geen krachtmeting trotseren. Maar Nasutions ster stijgt en iemand die kwaad zou willen denken is geneigd in de opheffing van het Indo nesische parlement een zet te zien die van achter de schermen door Nasution is bewerkstelligd, maar waar men Soe karno nu op aanziet... C. H. SCHAAP (Advertentie) Rome verwacht U op de Olympische Spelen 1960 van 25 augustus tot 11 september. Geheel Italië en de Eeuwige Stad staan ook in dit jaar en tijdens ieder jaargetijde voor U klaar om U te ontvangen overeenkomstig hun traditio nele gastvrijheid. Inlichtingen: (E.N.I.T.) ROKIN 52 - AMSTERDAM-C. en alle reisbureaus eruit de meest grootse Rembrandt is in ons bezit",heeft de directeur van de National Gallery in Lon den, Sir Philip Hendy dit omvangrijke ruiterportret 2,95 bij 2,46 m. ge noemd, dat onlangs uit oud-adellijk be zit eigendom is geworden van het na tionale museum van Engeland. De zorgvuldige restauratie door de ge baarde chef-restaurateur, Arthur Lu cas, is thans voltooid en spoedig zal het doek de collectie van twintig Rem- brandts, die het museum reeds rijk is, komen ve-meerderen. Het ruiterportret verliet reeds om streeks 1750 ons land, toen het eigen dom werd van de tweede Earl Cow- per in Panshager. Sindsdien is het ei gendom van de familie gebleven, laat stelijk van Lady Salmond in Henfield. Het doek is nu via een privé-transactie in de National Gallery gekomen. De koopsom is niet bekend gemaakt. Vol gens de mening van handelaars zou het, als het in veiling was gekomen, zeker een prjjs hebben gehaald van 4,75 miljoen gulden, waardoor het re- cordprijzen als die voor de Jongen in Rood Vest van Cezanne (2,3 miljoen) en de Aanbidding der Koningen van Rubens (2,9 miljoen) achter zich zou hebben gelaten. In Engeland geldt echter de goede gewoonte dat bp transacties tussen de National Gallery en schilderjjeneige- naars de staat zich zeer mild toont inzake de belastingheffing. Cijferaars hebben berekend dat de geschatte prijs, die lady Salmond is uitbetaald, belastingvrij, uiteindelijk voordeliger bleek dan het resultaat van een vei ling, met alle belastingen, die daarop drukken. In Nederland is de staat bij dit soort transacties niet zo soepel, met als ge volg dat de National Gallery thans in de museumwereld als een modelcollec tie geldt, die zelfs niet door het Louvre in Parijs of de Amerikaanse musea wordt geëvenaard, terwijl het Rijks museum met zijn bescheiden aankoop budget steeds meer achterop komt. Het Ruiterportret is te zien geweest op de befaamde Rembrandt-expositie in Amsterdam in 1956. Het heeft toen, vooral door de slechte staat waarin het verkeerde, niet zoveel indruk ge maakt. Als genre was het voor Rem brandt zeer ngewoon. Arthur Lucas, de chef van de restauratie, afdeling der National Gallery in Londen, heeft zojuist de hand gelegd aan een der omvangrijkste opdrachten van zijn car rière: de restauratie van het enorme ruiterportret van Rembrandt, dat eigen dom is geworden van de National Gallery. (Van onze correspondent in Bonn) Streng,geheim was de proefneming, uLe«e "Bundeswehr" dezer dagen h eft genomen: veertig vrijwilli- gers ZIJa( zeven dagen en nachten „op gesloten in een atoombunker, die naar de modernste principes op dit gebied „ergens bij Bonn" is gebouwd. Het doel van het experiment was te onder zoeken of mensen in een dergelijke schuilkelder of het nu burgers dan wel militairen zyn een atomaire aanval zouden kunnen overleven. De bunker was ongeveer gelijk aan die, welke in 1957 is gebruikt bij een proef explosie van een atoombom in Neva da In de bunker destpds ondergebrach te dieren hadden de ontploffing over- leefd Zó realistisch kon de proefne ming „ergens bij Bonn" natuurlek niet worden gemaakt, maar het was toch van belang te weten, hoe veertig men sen zich zouden gedragen, die een week lang dag en nacht in de beperkte ruimte van een schuilkelder samen zou den hokken. Ervaringen in die nctiting heeft de Amerikaanse marine al opge daan met haar duikboot-bemannm<ren die zelfs met uitschakeling van iede re radioverbinding dagenlang onder het Noordpool-ijs vertoefden. In de „atoom-bunker" nabij Bonn be vond zich nog een telefoontoestel, waar van de veertig ,,hol-bewoners" in geval van nood gebruik hadden kunnen ma ken. Er was dus nog enig contact met de buitenwereld, een contact dat in ge val van ernst vermoedelijk niet meer zal existeren. Evenmin als dan naar aangenomen mag worden het elek trische licht nog zal branden, dat het de mannen in de bunker mogelijk maak te althans nog te lezen, te kaarten, kruiswoordraadsels op te lossen, wa pens schoon te maken of met kop telefoons naar de radio te luisteren. Bovendien bestond voor de veertig vrij willigers op ieder ogenblik van de dag of de nacht, dat zij het in de bunker „zat" zouden worden, de mogelijkheid om uit hun isolement te worden ver lost. (Geen der vrijwilligers heeft van deze faciliteit gebruik gemaakt). Zij werden bewaakt door een groep bestaande uit technici, artsen, psy chologen, chemici en andere geleer den. Na bestudering van de verza melde gegevens kwamen deze laat- sten eenstemmig tot de conclusie, dat h rnoëe'i)l{ schijnt in een „atoom bunker" het vege lijf in de nucleaire oorlog te redden. Deskundigen zijn van mening, dat reeds na twee dagen net grootste radio-actieve gevaar is geweken. Desondanks hield men de vrijwilligers een weeklang „onder de grond". 6 Bij de proefneming nabij Bonn ging men er van uit, dat op een voortijdig verlaten van de atoombunker waar- schijnlijk de dood ©n in i©d©r geval ernstige schade aan de gezondheid als gevolg van radio-actieve straling zou volgen. Zo prettig als het is van geleerden te horen, dat het vermoedelijk mogelijk zal zijn in een bunker een atoom-aan val te overleven, zo zorgwekkend U het voor de Westduitse burgerbevolking die, als het ooit ernst mocht worden, midden in het atoom-slagveld zou wo nen te weten, dat dergelijke bunkers nog vrijwel nergens bestaan. Men zal, enkele uitzonderingen daargelaten, weer gebruik moeten maken van de volledig ontoereikende kelders van wo ningen waarop in vele gevallen ook nu nog de letters „L.S.K." (voor „Luftschutzkeller") staan die tegen radioactieve stralingen niet de gering ste bescherming zullen bieden. De in Bonn opgedane ervaringen, die vooral voor de B.B., de Bescherming Burgerbevolking, zullen worden ge bruikt, zullen via het hoofdkwartier van de N.A.V.O. ook ter beschikking worden gesteld van de met West-Duitsland ver bonden landen. lk der veertig bunker-bewoners merendeels jonge mannen van even in de twintig, maar ook en kelen van boven de veertig beschik te over een ruimte van een halve vier kante meter. Het rantsoen water be droeg voor elk twee liter per dag. Warm eten hebben de vrijwilligers een week lang niet gehad, alleen maaltij den koud uit noodrantsoenen. Er is in ploegen geslapen, om de zes uur, in britsen die drie boven elkaar waren gestapeld. De „proefkonijnen" verloren elk gevoel voor tijd. Twee dagen lang viel het elektrische licht uit en moest van kaarsen gebruik worden gemaakt. Om de lucht te verversen moesten bü toerbeurt handpompen worden bediend. Aan het slot van de proefneming had elk der deelnemers vüf pond aan li chaamsgewicht verloren en een al naar de leeftijd ruige baard ge kweekt. Zü waren het er overigens met de hen waarnemende geleerden over eens, dat ingeval van ernst de moeilijk heden van „survival" in een atoombun ker nog veel groter zullen zün. De voor al dan zo zware psychische belasting ontbrak vrijwel in het Bonnse experi ment, dat desondanks ook voor de met West-Duitsland verbonden landen van groot nut is geweest. Advertentie Bungalows, schuren, schuttingen van Ceta-Bever ZAANDAM, 19 maart De 36-jarige motorrijder C. Kok is gisteravond op slag gedood toen hij in botsing kwam met een 21-jarige bromfietser op het kruispunt bij de Sparrestraat. De oor zaak van het ongeluk is het niet ver lenen van voorrang. De echtgenote van de heer Kok, die op de duo zat kwam met de schrik vrij. De bromfietser moest niet een schedelbasisfractuur in zorgwekkende toestand naar het St. Janziekenhuis worden vervoerd. Sovjet-Unie De Russen hebben en kele punten op de van de aarde afge keerde zijde der maan naar bekende buitenlanders genoemd zoals Jules Ver ne, Louis Pasteur en Thomas Edison, maar ook naar Russische geleerden en kunstenaars. (Rtr) DARWIN, 19 maart (A.F.P.) Australische inboorlingen hebben op een verlaten eiland voor de kust van Australië de 3(Pjarige Indonesische vrouw Anika Lotte aangetroffen. Zü was daar aangespoeld nadat de vissers boot. waarop zij voer, schipbreuk had geleden. AI vijf maanden lang had zij op dit eenzame stukje grond van niets anders dan boombladeren geleefd. Anika Lotte, schrok eerst hevig toen zij de „wilden" zag. Een van de in boorlingen kende echter een paar woor den Maleis en stelde de totaal uitge putte vrouw gerust. De Australiërs, die zeer vriendelijk tegen haar waren, brachten haar naar het vasteland en gingen meteen op jacht om haar wat te eten te kunnen geven. Zij vingen een Kangoeroe, die zij voor Anika braadden. Later brachten zij de vrouw naar Darwin. Zij ligt thans in een zie kenhuis om op verhaal te komen. ABBENBROEK Amsterdam niet Vroeger sloegen die van Roden- broek hun buren, de lui van Blauwbroek zonder pardon de. hersens in als er weer eens ruzie was over een kampje land of een gemo lesteerde dochter, maar zelfs in zaken van oorlog komt men op de duur wel tot spelregels. En daarom schilderden die van Rodenbroek hun schilden rood en die van Blauwbroek blauw en zo werd de heraldiek geboren, die nu voor enkele zeer adellijke lieden in Den Haag nog steeds een bron van dagelijkse be kommernis is. Kijkt de leeuw van Klungelburg wel de goede kant uit en heeft Snakerswoude het recht om twee wildemannen in zijn wapen te voeren, of hebben de Snakerswouders dit recht eeuwen geleden op valse gronden geü surpeerd? Niemand grijpt er meer voor naar de wapens, want de heraldiek is dood, morsdood. En aangezien men over de doden niets dan goeds weet te vertellen is de he raldiek, van een uitgekiend machts vertoon van steden en families, een on schuldige avond vulling geworden, samen met kienen, postzegels en de te levisie. En nu de wapens rusten en meer roept „Swijght Utrecht" noch de Utrechters „St. Maarten" en zelfs de Markers en de Volendammers samen zonder vechten in de Waterlandse bus zitten, is het verzamelen van al die oude vetes en potsierlijke ijdelheden een amusante bedrijvigheid geworden. Als Amsterdammers voelden wij ons, met de Keizerskroon op de Andries- kruisen, de brullende leeuwen en niet te vergeten het devies: „Heldhaftig, vastberaden, barmhartig" al heel wat mans. Maar Baarn komt niet minder voor de dag. De Baarnse leeuwen brul len niet minder agressief, de kroon is niet minder bepareld en het devies: „Vis temperata fortior" niet minder pedant. Waar haalt zo een villadorp dat van daan, vraagt men zich af. Wel, dat is een mooi verhaal. Baronesse Huift Taets van Amerongen had een mar meren beeld gezien in Stuttgart en dat vond zij erg mooi. Zij gaf een schets aan de burgemeester, die zijn raad mee kreeg om het beeld een steigerend paard en een ruiter te voet tot ge meentewapen te verheffen, geflankeerd door leeuwen, een kroon en een devies. Een en ander ge beurde nog geen eeuw geleden. Men ziet dat er mensen zijn die er nooit ge noeg van krijgen. Die van Hensbroek waren veel simpe ler lieden. Hens broek. zo redeneer- HENSBROEK de" ZÜ' b6Staat Uit HtiNSB een hen en een broek. Hun wapen vertoont dus een broedende hen, die half schuil gaat in een fors, ouderwets pantalon. Abbenbroek wist met de Abben he lemaal geen raad en liet het dus maar bij een broek zonder meer. Later hoor de men dat broek in feite „moerassig land" betekent, maar men was nu een maal met het pantalon vertrouwd en liet het erbij. Wildervank steekt het ook niet onder stoelen of banken, dat het uit de turf getogen is. Het wapen vertoont een berg turven en ernaast een rijkbesnord persoon, die, schop in hand, duidelijk laat weten dat hij niet op een turfje meer of minder kijkt Uniek is dat t^ze turfspitter een his torisch persoon voorstelt, namelijk Adriaan Geerst Wildervank, die al spit tend zich vereeuwigde in een dorp en een wapen. De eerzame gemeentenaren van klei ne dorpen hebben zich soms weinig zorgen gemaakt over heraldische fraaiig heden. Koewacht voert een wachten de koe in zijn wa pen, Koudekërke een kerk in de kou, Steenderen een berg keien en Hindeloo- pen een lopende hinde. Maar soms is er een ambitieus man aan het werk ge weest, die met graagte op roof is gegaan in de rom melkamer van de heraldiek. Daar wemelt het van leeu wen, wildemannen, kronen, zonnen, ro zen, vissen, burchten, sterren, een hoorns, Franse lelies, sleutels en krui sen. Het agressieve element overheerst Dat heeft men nog steeds niet afge leerd. Zo ontstaan kostelijke knutselwer ken met overladen kwartieren, die het karakter krijgen van kruiswoordpuzzles. Heiligen zijn niet meer zo in trek als vroeger. Ook de dubbele adelaar gaat een beetje kwijnen sinds de oosterbu ren daar al te veel mee gepronkt heb ben. Maar een welgevormde zeemeer min is nog altijd in trek, getuige het knutselwapen van de Wieringermeer. Zou men de wens van de heer Klaas Sierksma volgen, dan zou de regering zich spoedig met een berisping moeten wenden tot ge meenten als Westervoort, Werkhoven, Wanssum, Vin- keveen, Slena- ken, Opmeer, Nieuweland, Kortenhoef en Grijpskerke, die nagelaten hebben zich met een ge meentelijk wa pen te sieren. Dat lijkt ons een gevaarlijke wens. Tot nu toe heeft Grijpskerke nagelaten zich ooit agres sief met zijn buren bezig te houden. Zal dat zo blijven als er een grijpgraag wapen beven de stadhuispoort wordt aangeslagen? De heer Sierksma is echter een vre delievend man, die een groot deel van zijn tijd aan de heraldiek wijdt en die deze inspanning nu beloond ziet met een publicatie van zijn collectie ge meentewapens in de Prisma-serie van het Spectrum. Sinds de sigarettendoos jes geen wapens meer bevatten, was er een lacune op dit gebied. Wij heb ben met het boekje een plezierige mid dag zoek gebracht, hetgeen niet in ons voornemen lag. De heraldiek is dus blijkbaar nog niet geheel dood. „Swijght Utrecht"! B. Kr. RAAMSDONK Hl WILDERVANK

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9