Het conflict in het bouwbedrijf VANDAAG ULTIMATUM VAN REGERING? AMERIKA belooft Ben Goerion hulp Amerikaanse vlag blijft boven Berlijn wapperen Bindende loonregeling indien aannemers c.a.o. niet tekenen Minister Korthals schiet auto-duwers weg Stuurt Engeland ook tanks en raketten naar Israël? Overleg tot in de nacht bij Dura thuis Kardinaal naar Rome vertrokken Bouwstaking uitgebreid Het weer. V erkeersongeluk bij bushalte Vliegramp eist 38 levens Dronken officier leidt opstand Vrouw door hond doodgebeten Bloedige vechtpartij hi Hoensbroek 1 wee Italianen ernstig gewond Tsjoe 19 april naar Nieuw Delhi EISENHOWER TOT ADENAUER Bejaard echtpaar omgekomen In Columbië In Bolivië Revolte neergeslagen Verstekelingen ontdekt op Engels schip MAANDAG 21 MAART 1960 83ste JAARGANG No. 30473 Ongeorganiseerden eisen hogere uitkering Droog weer Suède en Nappa Damesjasjes Twee Rotterdamse meisjes? BUREAU SMEDESTRA.4T 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telet 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 0. J W Boerrigter en Mr W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 .cents Der millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m -nooqte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren, ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, t 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 UW avonds tel. 21544. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 maart Vannacht Cm half een beëindigden de leiders van de staking in de bouwnijverheid, de he ren Van Eibergen, Brandsma en Werk hoven een bespreking, welke zq ten huize van de heer Dura te Rotterdam hadden gevoerd met laatstgenoemde, de heer Nelissen, voorzitter van de Katholieke Aannemers- en Patroons hond en de heer Doorduyn, directeur van het risicofonds van de bouwnijver heid. De heren gaven na afloop van de bespreking geen enkel commentaar. Het h echter duidelijk, dat de geringe hoop, ivelke nog bestaat op een oplossing van het bouwconflict zonder het opleggen ian een prijsbeschikking het onder werp van het gesprek was. Naar wij vernemen zou min. De Pous het plan hebben vandaag in de loop van de dag de werkgevers en werk nemers in de bouwnijverheid bijeen te roepen om zijn ultimatum te stel len. Het zou zijn plan zijn om de aan nemers ervan op de hoogte te stellen, dat de regering de eis om de CAO zonder voorbehoud te tekenen laat vallen. De aannemers kunnen een CAO tekenen, welke zowel voor de nieuwe werken als voor de lopende werken geldt. De minister zal echter een prijsstop uitvaardigen waardoor de kwestie van de doorbereking ei genlijk geen rol meer speelt. Vermoedelijk heeft de bespreking bij de heer Dura ten doel gehad om deze situatie te voorkomen door nog te rechter tijd tussen werkgevers en werk nemers een akkoord tot stand te bren gen. Het is echter ook mogelijk, dat de partijen zich beraden hebben over de inhoud, die de bindende loonregeling zou moeten hebben, welke ongetwijfeld tot stand zal komen indien de werkge vers blijven weigeren om de CAO, ook onder de nieuwe voorwaarden, welke minister De Pous nu gaat stellen, te tekenen. Zaterdagmiddag vond op het departe ment van Economische Zaken een be spreking plaats tussen minister De Pous, minister Toxopeus, minister Van Aartsen en minister Van Rooy en de leiders van de vier centrale werkge versorganisaties en de drie vakcentra- 'en. Minister De Pous stelde de lei ders van deze organisaties op de hoog te van de maatregelen, die hij van plan Is te nemen, indien de aannemers vol harden in hun voornemen om de CAO biet te tekenen. Na zijn mededelingen beraadden de bestuurders der organi saties zich over de mogelijkheden om *6n akkoord te bereiken op basis van ft6, suggestie van de president van de de tse rechtbank. Tezelfdertijd was vprs5aad van Bestuur Bouwbedrijf in fonta ering bijeen. Toen, na telefonisch satipe bleek, dat de centrale organi- aan he?een oplossing beoogden, welke eenmaal ingenomen standpunt i. Raad van Bestuur tegemoet J 'eter> de aannemers weten, dat Iron basis geen oplossing te berei den zou zijn, waarna de vergadering op het departement van Economische en uiteen ging, overtuigd van het feit Cn Vi?n de noodzaak, dat de regering na alle pogingen tot overleg van de at- gelopen dagen tot daden zou overeaan Van de zijde van de Raad van Re stuur Bouwbedrijf werd na de zaterdag" middag gehouden spoedvergadering nog het „v°lgende communiqué ver? strekt: „Het heden gehouden overleg tussen de munster van Economisch! Zaken en de voorzitters der central! organisaties van werkgevers en werk nemers heeft voor de Raad van Be- stuur Bouwbedrijf geen enkel nieuw zichtspunt opgeleverd. Niettegenstaan de de druk, welke ook heden weer od de Raad van Bestuur Bouwbedrijf werd Uitgeoefend, zonder dat hierbij nieuwe ^.gumenten werden aangevoerd, dhlft de Raad van Bestuur Bouwbe- 0r,jf, mede gesteund door een stroom (Van onze Limburgse redacteur) HOENSBROEK 21 maart Nabij een cafe op de Hoofdstiaat alhier is afgelopen nacht rond een uur een hevige vecht partij ontstaan tussen een aantal café- hoekers. Twee Italiaanse mijnwerkers m^den door een Nederlander zodanig v.-J een mes bewerkt, dat zij in zorg. kpJ^tende toestand m het St.-jozef zje. D..-dis te Heerlen moesten worden op- dornen. Omtrent de oorzaak van de echtpartij kon de politie ons vanmor gen nog geen mededelingen verstrek- «en evenmin over de dader, die nog iet kon worden achterhaald. NIEUW DELHI, 21 maart (Peuter) - Premier Nehroe vanIndië hüft be kendgemaakt, dat premie/ Tsjoe En- !a> van communistisch China v!n 19 ot 25 april een bezoek aan Nieuw Del hi zal brengen. Zoals bekend heeft Tsjoe En-Iai vorige maand een uitnodi ging van Nehroe aanvaard om naar Nieuw Delhi te komen voor een he Chmalnegn °lndiëhet grensgeschil ^ssen van telegrammen uit de afdelingen van de betrokken werkgeversorganisaties, op het standpunt staan dat de aanne mers niet vrijwillig afstand kunnen doen van hun eenmaal verkregen con tractuele rechten. Alleen op basis van handhaving van die rechten is de raad van Bestuur Bouwbedrijf bereid het ad vies van de president van de Haagse rechtbank op te volgen". Naar wij vernemen zou het in de bedoeling van minister De Pous lig gen om de aannemers tot woensdag gelegenheid te geven om de CAO te tekenen. Na het verstrijken van die termijn zou dan een bindende loon regeling onafwendbaar zijn. Het staat wel vast, dat behalve de werkgevers en de regering, ook de bouwvakarbeiders zelf deze bindende loonregeling met grote tegenzin tege moet zien. Na de bespreking, welke vannacht in het diepste gemeim gehou den werd, mag men aannemen, dat beide. partijen nog de grootst mogelijke activiteit ontplooien om op het laatste moment zowel een prijsstop als een bindende loonregeling buiten de deur te houden. „Wij wachten nu rustig en gelaten af wat de regering ons oplegt en we zullen dat zonder enige complicatie na komen", zo deelde de heer Dura het ANP zaterdagavond mee. De heer Du- ra zei te hopen dat, mocht het tot een bindende loonregeling komen, de bedra gen daarvan dezelfde zullen zijn als die van de CAO, die onder normale om standigheden op 1 maart zou zjjn inge gaan. De aannemers zijn iedere dag bereid die bedragen te betalen als het werk hervat wordt. Gevraagd naar zijn mening over een eventuele prijzenbeschikking antwoord de de heer Dura, aan te nemen, dat zo'n beschikking op rechtvaardigheids gronden zal berusten. Als er aanne mers zouden zijn die te veel verdienen, dan zullen deze het te veel verdiende moeten afstaan, zo zei hij, terwijl hij eraan toevoegde bereid te zijn te la ten controleren of er inderdaad zulke aannemers zijn. Uitdrukkelijk bleef de heer Dura stel len dat de regering ten onrechte wil ingrijpen in bestaande contracten. De regering zou eigenlijk tegen ons moeten procederen, zo zei hij. Niemand denkt volgens hem aan de duizenden kleine ondernemers, die uitsluitend in loonar beid werk verrichten zoals b.v. het leg gen van dwarsliggers voor de spoor wegen, onderhoud van de gebouwen der genie, onderhoud van de kanalen en waterwegen voor rijkswaterstaat e.d., en die allen jaarcontracten heb ben en afstand zullen moeten doen van de risicoregeling in die contracten. (Van een verslaggever) SCHIPHOL, 21 maart Drie nonne tjes in het grijs en enkele familieleden stonden eenzaam op de balustrade te zwaaien naar kardinaal Alfrink, toen hfj zich vanmorgen op Schiphol naar de DC-6 „Jan Olieslagers" begaf, waar mee hij naar Rome zal vliegen. Kardi naal AJfrink was in een levendig ge sprek gewikkeld met de internuntius 'n^r' G. Beltrami en diens auditeur mgr. Calamonieri, die hem met een aantal a!' Sep8teiyken naar het gereed staande vliegtuig vergezelden, en merk te de eenzame zwaaiers niet op. Pas toen hq op de trap ten behoeve van filmers en fotograten glimlachend de handen omhoog stak, kreeg hy hen in het oog. Onder de geestelijken die de kardi naal ten afscheid begeleidden, bevond zich o.a. de vicaris-generaal van de aartsbisschop, mgr. Th. G. A. Hendrik- sen. Namens de KLM was aanwezig de heer A. M. van der Pauw, directeur Vestiging Nederland, en namens de luchthavendirectie adjunct-directeur mr. J. C. A. van Stapele. Het gezel schap wachtte tot even voor elf uur in de VIP-kamer. Het KLM-lijntoestel naar Rome zou om tien over elf opstijgen. Liever dan met de bus naar de machine te rijden wandelde de kardinaal over bet platform. Na een laatste „arrive- derci" tot mgr. Beltrami stapte de kar dinaal de cabine voor eerste klas passa- binnen, gevolgd door zijn secreta ire Geurts, die meereist naar Ro- llllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllillllllllllllllllllll! UTRECHT, 21 maart De centrale stakimrsleiding heeft zaterdag bekend gemaakt dat met ingang van vandaag ook gestaakt zou worden op bouwob- jecten in Gorichem, Dordrecht, Zwijn- drecht, Deventer, Alkmaar, Gouda en Roosendaal. Voorts lag het in de bedoe ling om in enkele delen van het land enkele belangrijk" wegenbouwobiecten „lam te leggen". Bij de stakingsoblecten zou ook de kanaalzone in Zeemvs-Vlaan- deren betrokken worden. De staking van de bouwvakarbeiders in Dordrecht en Zwijndrecht, die van morgen is begonnen, treft verschillen de grote werken. Zo is in Dordrecht de bouw van de orlonfabriek van Du- nont de Nemours stop gezet. Voorts liggen stil de continuwoningbouw in de Wielwijk en de Crabbewpk, de bouw van het nieuwe bijkantoor en van het openbaar lyceum, van het kantoorge bouw van „Tornado", dat zeven verdie ningen moet gaan tellen en in Zwijn drecht de bouw van de Maasflat en al le woningbouw in de uitbreidingsplan nen Zwjjndrecht-noord en Kort Am bacht. Het stakingsparool, dat vanmorgen is uitgegeven aan alle bouwvakarbei ders op de nieuwbouwobjecten in Gou da, is vrijwel algemeen en spontaan op gevolgd. Bil de staking in deze stad zijn ongeveer 300 arbeiders betrokken. De staking in Alkmaar omvat tot dus ver ongeveer 400 bouwvakarbeiders. Ongeveer 350 ongeorganiseerde bouw vakstakers zijn zaterdagmiddag ln ge bouw Sint Bavo te Haarlem bijeen ge weest om hun ontevredenheid uit te spreken over de lage uitkering. Beslo ten werd een telegram te zenden aan het centraal stakingscomité te Utrecht met verzoek de uitkering met ongeveer 20 te verhogen. Morgen zal men opnieuw bijeenko men om de toestand te bespreken. Ver wacht wordt dat dan antwoord op het telegram is binnengekomen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll l ijdens zijn reis door de Verenigde Staten heeft de Israëlische premier, Ben Goe rion, onder andere een bezoek gebracht aan het Hebreeuwse Instituut in New York. Bij die gelegenheid hield de grijze staatsman een spreekbeurt. Op de ach tergrond zit de Rabbijn Stephen S. Wise, een promotor van het zionisme. WASHINGTON, 21 maart (Reutert In een interview voor de Amerikaan se televisie heeft de Westduitse bonds kanselier, Adenauer, verklaard dat presi dent Eisenhower van de 3 erenigde Sta ten hem had meegedeeld dat „de Ame rikaanse vlag boven Berlijn zal blijven wapperen". Adenauer beantwoordde vra- gen in het programma „ontmoeting met de pers" na de besprekingen die hq in Washington heeft gevoerd over Duits land, BerRjn, ontwapening en andere kwesties, die op de conferentie ter sprake zullen komen. Op de vraag of hij enig terrein voor een vergelijk over Berlijn op de topcon ferentie zag, antwoordde Adenauer: „Als men zich gesteld ziet voor moeilij ke onderhandelingen zoals die tijdens de topbesprekingen, dan moet men niet beginnen te spreken over de mogelijkhe den van een vergelijk. „Men zal moeten aiscussiëren en dan zullen wij zien of vergelijken mogelijk zullen zijn. In ieder .?V.n geen grote compromissen J zei dat het doel van de ere?tie is -cr precies achter te de^sftuatie is^ bedoelingen zi3n en hoe Adenauer zei niet te geloven dat de mogelijkheid van een kernoorlog wil. Hij heeft er niets aan. Hij heeft alle krachten nodig voor vreedzame wederop bouw om zijn zeven-jarenplan uit te voeren". Op de vraag of dat betekent dat hij Verwachting tot dinsdagavond, (op gemaakt te 11.15 uur). Bewolkt, maar ook enkele opklarin gen. Droog weer. Matige oosteiyke wind. Vannacht temperaturen om het vriespunt, morgen dezelfde of iets hogere temperaturen. Zon: 6.39—18.5G. Maan: 4.00—13.26. TEL AVTV, 21 maart (A.F.P.) „De leiders in Londen en Washington heb ben mij beloofd, dat zij Israël op poli tiek en economisch gebied alsmede op andere terreinen belangrijke hulp zul len verlenen", aldus heeft premier Ben Goerion van Israël in Londen verklaard tegenover de hoofdredacteur van het in Tel Aviv verschijnende blad „Jedioth Aharonoth". Deze journalist vergezelt de premier op zijn reis naar de V.S. en Engeland. „Ik kan niet zeggen welke beloften zij mij hebben gedaan op deze andere gebieden", aldus de premier, die verklaarde „zeer tevreden" te zijn over de besprekingen welke hij te Washing ton heeft gevoerd. Het Britse zondagsblad „The Obser ver" schrijft uit kringen die in nauw contact met het „Foreign Office" het Britse ministerie van defensie staan vernomen te hebben dat Engeland over weegt „nieuwe wapens, waaronder lucht- doelwapens" aan Israël te leveren. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse zaken te Londen noemde dit bericht echter „ongegrond". Alles wat over deze kwestie wordt geschre ven achte hij „zuiver speculatief". Hij herinnerde er aan, dat de Britse rege ring het niet in het openbaar belang acht, bekend te maken of buitenlandse regeringen verzoeken doen om wapen leveranties. Diplomatieke waarnemers in de Brit se hoofdstad menen, dat zowel Ben Goe rion, die donderdag een onderhoud met premier Macmillan van Engeland had, als de Israëlische plaatsvervangende mi nister van Defensie, Sjimon Peres, die eerder een bezoek aan Londen heeft ge bracht, om wapens heeft gevraagd. De waarnemers hadden echter de indruk, „dat Israël voornameiyk geïnteresseerd is in de aankoop van Britse Centurion- tanks. „The Observer" merkt op dat Enge land een zeker evenwicht in het Mid den-Oosten wil handhaven. Nu zou het nodig zijn, de hulp aan Israël te ver groten. Dit land zou met name een gro ter aantal straalvliegtuigen nodig heb ben, „in geval de levering van Franse super-Mystères onvoldoende zou blijken te zijn". Bovendien zou Engeland even tueel luchtdoelraketten van het type „Fire-streak" kunnen leveren, die beter zouden zijn dan de Amerikaanse Side winders. „Ongetwijfeld dacht de (Brit se) regering aan deze raketten, toen Robert Allen van het „Foreign Offi- ce" vorige week weigerde aan de La- gerhuis-af ge vaardigde Dingle Foot de verzekering te geven, dat Groot-Brittan- nië geen raketten aan Israël zal leve ren", aldus „The Observer". (Advertentie) tot nu toe geen belofte van Eisenhower of anderen had gekregen om tot het uiter. ste van een kernoorlog te gaan voor de verdediging van Berlijn verklaarde hij: „Ik zou een dergelijke belofte nooit vra gen, noch zou de president deze ooit kun nen geven. Maar ik ben volkomen te vreden als de president zegt wat hij in het communiqué (over de Amerikaans- Duitse besprekingen) en op zijn pers conferentie heeft gezegd. Hieraan kan ik toevoegen dat de president zei dat de vlag van de V.S. boven Berlijn zal blijven wapperen". Adenauer herhaalde dat de kwestie van „gecontroleerde ont wapening" het „werkelijk vitale vraag stuk voor alle volken" is en van het grootste politiek belang is op de topcon ferentie. BARTELJORISSTR. HAARLEM tEL 13439 LÉlDSEStRAAT (8U KÖNINGSPLEIN) 'AMSTERDAM TEL 223596 Station Weer Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburg Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Beriijn München Zürich Geneve Wenen max. min. neersl. temp. temp. afgel. gisteren 24 uur geh. bew. 4 3 0 zw. bew. 5 -2 0 onbew. 6 -2 0 half bew. 5 0 0 licht bew. 5 0 0 zw. bew. 4 -0 0 geh. bew. 5 -0 0 zw. bew. 6 -2 0 onbew. 7 -8 0 zw. bew. 2 0 0 onbew. 11 2 0 zw. bew. 5 2 0 onbew. 6 -2 0 zw. bew 4 0 0 geh. bew. 10 -1 0 onbew. 15 6 0.3 half bew. 4 -0 0 geh. bew. 0 0 0 geh. bew. 2 1 0 geh. bew. 5 X X geh. bew. 3 1 0.5 In het kader van de vluchtelingen- actie „Doe Open" is zaterdagmiddag in Den Haag een auto-duw-trek tocht begonnen, waarmee enige jongelui zoals men reeds eerder in ons blad heeft kunnen lezen de aandacht op genoemde Sleutel actie willen vestigen. Voor het ver trek naar Amsterdam loste minister Korthals op de Lange Vijverberg in Den Haag het startschot, waar toe hij een groot pistool hanteerde. NEEDE, 21 maart Gisteravond Is op de weg Haaksbergen-Neede, even over de grens tussen deze beide ge meenten een verkeersongeluk gebeurd, dat aan een bejaard echtpaar het leven heeft gekost. Het echtpaar J. H. ter Braak kwam met de bus van familie bezoek in Haaksbergen en stapte uit by een bushalte. Achter de bus om wil den man en vrouw de weg oversteken. Zg zagen niet dat uit de richting Neede een personenauto naderde. De wagen, die by het passeren van de bus met gedimde lichten reed en bestuurd werd door dr. S. uit Haaksbergen, kon het echtpaar niet meer ontwyken. Beiden werden door de auto gegrepen. De 69- jarlge vrouw, mevrouw H. M. ter Braak-Bolster was onmiddeliyk dood. De 75-jarige man, die nog tekenen van leven gaf, werd naar het ziekenhuis te Enschede vervoerd, maar overleed eveneens kort na aankomst. BOGOTA, 21 maart (AFP) In Co lumbië zijn zaterdag 38 personen bq een vliegtuigongeluk om het leven ge komen. Een tweemotorig toestel van de Colombiaanse luchtvaartmaatschap pij S.A.M. van het type Curtis, dat van het eiland San Andres op weg was naar Medellin, stortte ten noorden van laatstgenoemde stad neer, waardoor van de 45 inzittenden er 38 het leven verloren. Van de zeven mensen die het ongeluk overleefden, hebben er vijf ver wondingen opgelopen. Alle inzittenden I waren Columbianen. Het reddingswerk werd bemoeilijkt ioor het feit. dat het wrak terecht was gekomen in een moerassig gebied, dat door zware regenval werd getroffen. Bij een ander vliegtuigongeluk, in het i oosten van Columbië, kwamen zes men sen om het leven. Een botsing tussen twee autobussen bij Las Mesitas, 55 ki lometer ten zuidwesten van de Colum biaanse hoofdstad Bogota, kostte aan zestien mensen het leven. LA PAZ, 21 maart (UPI) De op stand van een regiment van het Bolivi aanse leger is zaterdag na een stryd j van een halve dag neergeslagen. De strijd werd uitgevochten in de straten I van de hoofdstad. Zeven personen wer den gedood en 24 gewond. Volgens be richten uit La Paz werd het regiment geleid door een dronken officier. Onder de doden bevond zich kolonel Justo Bur gos, de onderbevelhebber van het re bellerende regiment. NORTHVALE, 21 maart (Reuter) De politiecommissaris van Northvale in de Amerikaanse staat New Jersey heeft zaterdag met een revolverschot een einde gemaakt, aan het leven van een vijfjarige Dobermann pincher, di« zijn meesteres had doodgebeten. „Blackie" was de trots van de 50- jarige mevrouw Tetreault, omdat hfj zoveel prjjzen op tentoonstellingen had gewonnen. Hij was geen gemakkelijke hond voor vreemdelingen, maar me vrouw Tetreault was hem altijd de baas gebleven „Blackie" sliep zelfs op de grond voor haar bed. Zaterdag, toen zij rustig thuis zat, sprong hij ech ter plostseling op haar toe en wierp haar op de grond. Binnen enkele mi nuten had hij haar doodgebeten. DUNDEE, 21 maart (UPI) Twee 17-jarige meisjes hebben zich als ver stekelingen aan boord van het Engel se schip de „King Alexander" verbor gen. Toen het schip gisteren ln Schot land, arriveerde werden de meisjes in de ziekenboeg opgesloten. De kapitein, J. Davies, verklaarde dat hij niemand tot de meisjes zal toelaten. Volgens scheepsfunctiónarissen zijn de meisjes enkele dagen geleden in Rotterdam aan boord gegaan. Zij zijn niet in het bezit van reisdocumenten. Een functionaris van de vreemdelingen dienst onderzoekt thans de anteceden ten van beide verstekelingen. Hij deel- i,mee' ^at wanneer Run nationaliteit is bevestigd, zjj naar huis zullen wor den gezonden. Prinses Margaret droeg deze charmante hoed, toen zij op de Lcaüense luchthaven arriveerde voor een bezoek aan Jodrell Bank, waar zij onder andere de reusachtig telescoop heeft bezichtigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1