Van vrijdag 25 maart tot zondag 25 septe Veelzijdige tuinbouwtentoonstelling f' R Ruim honderd gouden tientjes gestolen O N SCHERPE Britse reacties op bloedbad in Zuid-Afrika Pullovers 6: Peek&CIoppenburg Voor verwarming maakt kern energie voorlopig geen kans Waarom niet in Nederland? Floriade"-postkoets op weg Twee doden bij autobotsing Omstreden passen „zichtbare tekenen van onmiskenbaar tiranniek stelsel" Centrale verwarming wordt voor volkswoningen een eis PROEF WERK- DRUKTE FIT MET li I' Uurloonactie K.A.J. N- ijmeegs G.A.Iv. stelt §r°ud beschikbaar t«® Ml IÉ! 1^ elke woensdag jongensmarkt Dr. A. J. Verhage DINSDAG 22 MAART I960 PAGINA Gauwdieven zijn juwelier te slim af Opbrengst f 26.550 Militair oefencentrum op Java overvallen Titus Brandsmakapel Motorrijder verongelukt Na aanhouding in Kerkrade Oud-SS-er in vrijheid gesteld Verzoek om gratie is nog in behandeling In Voorthuizen Door oom overreden SN ROTTERDAM ONTVANGT DE WERELD TER „FLORIADE" igj&w De tropische kas in het park is een beslist zeer attractief element op de Floriade. En niet alleen vanwege de temperatuur. ROERMOND, 21 maart Bij de ju welier P. Lenssen aan de Bei gstraat vervoegden zich zaterdag tegen de mid dag een goed geklede man en vrouw die belangstelling aan de dag legden voor gouden tientjes. De 61-jarige winkelier had beiden al eerder in de wmkel ge had toen zij kwamen informeren naar bepaalde kostbare artikelen die hij ech ter niet voorradig had. Ditmaal wens ten zij een mooie halsketting te doen UTRECHT, 22 maart (K.N.P.) De ^urloonactie van K.A.J. wereldwijd Voor de uitzending van vaklieden en a3ottersleiders naar Afrika en Azië, y.°°r het internationale bureau van de K.A.J, en voor de reizen van interna tionale leiders en leidsters, heeft dit jaar f26.550 opgebracht. In alle bis dommen is de opbrengst beduidend ho- Ser dan verleden jaar, toen f 14.330 werd opgehaald. Nog enkele bedragen Worden verwacht, zodat de uiteindelij ke opbrengst nog iets zal stijgen. De activiteit van de internationale K-A.J. is er momenteel vooral op ge richt de K.A.J. in de Aziatische en Afrikaanse landen te vestigen. Voor dit doel zijn reeds leiders uitgezonden en zullen zij in de toekomst nog wor den uitgezonden naar de Philippijnen, Pakistan, Indië en Ceylon. DJAKARTA, 22 maart (Reuter) Volgens het Indonesische persbureau „Antara" wordt aangenomen, dat vijf tig overvallers, waarbij leden van het lefer, zondag een oefen£®?Lr"'Va" d,e cavalerie in Bandoeng hebben overval len. Zeven overvallers gouden zijn ge dood en 37 gearresteerd. Een olhwer van het leger liet het leven hu de ver dediging van het centrum en twee \an zijn collega's zijn gewond. Deze aanval is voorlopig de laatste van een reeks, die gewapende Denaen in de afgelopen weken hebben onder nomen op West-Java. Volgens Antara hebben meer dan zeventien mensen het leven verloren tijdens overvallen in dor pen en op wegen. Hieronder bevond zich ook de 25-jarige Zweedse vrouw Mana Domeij. mpensohaU1^, 21 maart. Het Ge- ??Pelïik Administratie Kantoor NIJMEqEn eenschappT ziiner tijd6'eede grond' waar0P te van Titus B?TkaPel ter nagedachtenis riizen belang£nSma O- Carm. zal ver steld vanhet cJSS? ter beschikking ge- kapelbouw beüvertf' dat zich voor deze (Van onze correspondent) ALKMAAR, 22 maart -In Hensbroek is gistermiddag de 25-jarige ongehuw de motorrijder P. E. de Blok uit Krei- leroord (Wieringermeer) aangereden door een vrachtauto, waarvan de be stuurder voor kinderen moest uitwijken. De man werd van zijn motor geslin gerd en overleed nog voor de ambu lance-auto ter plaatse kwam. samenstellen van gouden tientjes. De juwelier stalde zijn voorraad gouden munten uit en hielp zijn klanten mee uitzoeken. Toen men er na een half uur genoeg verzameld had, werden deze uitgezochte munten apart gezet. Het paar zou ze later op de dag wel komen afhalen en dan tevens betalen. Toen de man en de vrouw geruime tijd na het afgesproken tijdstip nog niet kwamen op dagen begon de juwelier argwaan te krijgen. Hij ging alles nog eens goed na en kwam daarbij tot de ontdekking dat hij meer dan 100 van zijn voorraad gou den tientjes miste. Het juiste aantal weet hij zelf niet. Aangezien hij wel moest aannemen dat het deftig uitziende vingervlugge paar toch niet meer zou komen opda gen deed hij aangifte bij de politie. De ze zoekt thans naar de man en vrouw, die zich van de Duitse respectievelijk Franse taal bedienden. Zij zijn ook bij andere juweliers geweest, doch zonder succes. KERKRADE, 21 maart Naar eerst thans bekend wordt, is de oud-S.S.'er R. M. uit het Duitse grensplaatsje Wür- sel, die zich onlangs in een dronken bui op het politiebureau alhier meldde en toen beweerde nog 15 jaar gevange nisstraf in Nederland te goed te heb ben. weer op vrije voeten gesteld. Op last van de officier van justitie te Assen, waar de ex-S.S.'er inderdaad in 1945 bij verstek werd veroordeeld. De reden van de invrijheidstelling is, aldus de of ficier van justitie, gelegen in het feit, dat M. geruime tijd geleden een gra tieverzoek heeft ingediend. Zolang een dergelijk verzoek in behandeling is, een vonnis niet worden geëxecu- (Van onze speciale verslaggever) otterdam treedt weer op als gastvrouw van de wereld. Deed zij dat in 1950 met de plaatselijke Ahoy-tentoonstelling, on in 1955 met de Nationale Energie-Manifestatie E 55, vrijdag, vier dagen na het begin van de lente heet zij haar bezoekers wel kom in een uitgesproken internationa le sfeer, waar bovendien aan het poë tisch element een ruime plaats is toe bedeeld: de Floriade, internationale tuinbouwtentoonstelling 1960. Dat tuinbouw" is dan op te vatten tot zelfs buiten de strikte betekenis die het woord voor de meeste leken heeft. Derhalve hebben de organisatoren van de Floriade, met Jac. Kleiboer aan de kop, zich vier jaar lang tot het uiterste ingespannen om alle gewassen die niet tot de strikte landbouw beho ren, op veertig hectare Rotterdamse grond samen te brengen en wortel te laten schieten. We geloven niet, dat zij één bloempje, boompje of plantje over het hoofd hebben gezien. En mocht nu al iemand niettemin tot die ontdekking komen, wel, de Floriade duurt nog 184 dagen, tot 25 septem ber, en de natuur zal de rijkdom van haar verschijningsvormen openbaren in een proces, dat de komende zes maanden geheel vervult. De tulpen staan op de Floriade in het centrum van de belangstel ling vanwege de vierhonderd ste verjaardag van hun verblijf in ons land. Over acht dagen vertrekt de koets uit Turkije, waarin Ogier Ghislain de Busbecq, omstreeks 1560 Oostenrijks ge zant aldaar, de exotische tulipa nog maals met zich meevoert naar de la ge landen. Daarnaast is het eeuwfeest van de Koninklijke Algemeene Ver- eeniging (ja, nog altijd met twee e's) voor Bloembollencultuur aanleiding ge weest tot het organiseren van de Flo riade. Het Rotterdams gemeentebestuur was aanvankelijk niet eens zo gepor teerd voor weer een tentoonstelling. Weliswaar kunnen Ahoy en E55 over tuigende successen worden genoemd, maar men vreesde, dat door het vol tooien van een trits er een soort ver plichting, een traditie, zou groeien, die om de vijf jaar moest leiden tot een of ander grootscheeps evenement. Maar het voorstel van de Nederlandse Tuinbouwraad en de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde om dit jaar Rotterdam te bestemmen tot de plaats voor een internationale tuinbouwtentoonstelling, instede van het buitenland, bleek toch te verleidelijk. verigens is Jac. Kleiboer niet on middellijk naar de Maasstad ge hold om daar zijn plan voor te leggen. Wel degelijk is bijvoorbeeld aandacht besteed aan Heemstede, waar de bollenkwekers volgens tradi tie in 1960 het Florafeest zouden moe ten vieren. Maar Heemstede, zomin als Utrecht, Arnhem en Den Haag konden de combinatie bieden van een groot buitenterrein mét hallen voor bijzondere exposities. Als bijkomstig voordeel voor Rotterdam viel aan te merken, dat het deerlijk verwaarloos de park door een internationale ge beurtenis als de Floriade aan een gro te beurt niet langer zou kunnen ontko men. Al vreesden grote groepen Rot terdammers, na Ahoy, stormvloed en E 55, door nog zo'n krachtproef de to tale ondergang van hun dierbaar toe vluchtsoord aan de Maas. Ook nu nog zijn velen sceptisch gestemd en hun enige troost is de uitdrukkelijke toe zegging van het gemeentebestuur, dat het Park onder de Floriade niet zal behoeven te lijden, ja zelfs in waarde zal toenemen. og een motief voor de keuze van Rotterdam is, dat de bloembol- lenhandel het grootste deel van de export over deze haven verscheept. Ook het Westland en andere tuinbouw streken in ons land maken van de Rot terdamse accommodatie gebruik, en de contacten over en weer zijn dus bij zonder hecht. De importantie van Rot terdam als handelscentrum wekte ten slotte ook grote belangstelling op in andere landen, en de propagandisten hadden weinig moeite om een interna tionaal stempel op het evenement te drukken. Te meer niet, toen al vrij snel het plan rees om de tentoonstel ling tevens te maken tot een edele wedkamp, die de deelnemers moest prikkelen tot verhoogde inspanning. De naam Floriade, die herinnert aan Olympiade, duidt ook op deze opzet. Een omvangrijk internationaal jury apparaat is samengesteld om de inzen dingen, landelijk, collectief en indivi dueel, te beoordelen. Tien paarden, alle van het Groningse of Gelderse ras, vertrokken vanmorgen in alle vroegte naar Istanboel. Zij zijn uitverkoren om de postkoets van lstan- boei naar de „Floriade" in Rotterdam te trekken. Een karavaan van vijf wagens brengt koets, mensen en paarden in een kleine week naar Turkije vanwaar de eigenlijke tocht gaat beginnen. Gisteren werden ingeladen honderdzestig hoef ijzers, negentig zakken haver, en veertig baal hooi; verder zakken lijnmeel en ander materiaal, zoals wielen voor de koets, een lange boom, twee complete vierspantuigen, een voor- en achtertuig en tweespantuigen. De veelzijdigheid van de Floriade zal tot uiting komen in drie ge zichten", overeenkomend met de seizoenen lente, zomer en herfst. Het voorjaar wordt uiteraard ingeluid met de bolbloemen, waarvan buiten de narcissen in bloei staan, weldra ge volgd door tulpen, hyacinten en het zogenaamde bijgoed, verspreid over het hele tentoonstellingsterrein. Maar het accent ligt nu vooral in de Ahoy- en Energiehal, welke enorme ruimten gevuld zijn met tienduizenden vroegtij dig getrokken bolbloemen. Nadat ook andere lentegewassen aan bod geko men zijn, zal eind juni de roos in het centrum der belangstelling staan. Gla diolen en dahlia's preluderen tenslotte op de herfst. Maar laten we door deze bloemenpracht die overigens, dunkt ons, wel een der voornaamste trek pleisters zal bljjken ook de duizen den andere óp de Floriade geconcen treerde gewassen niet vergeten. Want het bijzondere karakter van deze ten toonstelling die onder bescherming staat van de koningin, is juist aan te treffen in de opzet: een overzicht te bieden van het groei- en bloeiproces, dat het gehele gamma van tuinbouw producten in een tijdsverloop van zes aaneengesloten maanden doorloopt. Uit welke opzet het thema resulteerde: „van kiem tot kracht". VOORTHUIZEN, 22 maart Tenge volge van een frontale botsing tussen twee personenauto's op de rijksweg Amersfoort-Apeldoorn zijn gisterenmor gen de 72-jarige rustend arts dr. C. W. N. Strumphler uit Baambrugge en zijn eveneens 72-jarige echtgenote, me vrouw G. J. Strumphler om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Tolnegenweg alhier. Dr. Strumphler wilde een voor hem rijdende vrachtauto inhalen, maar be merkte te laat dat uit tegenovergestel de richting in volle vaart een perso nenauto, bestuurd door de 23-jarige ver tegenwoordiger N. H. uit Amsterdam naderde. Er volgde een frontale bot sing, waarbij dr. Strumphler op slag werd gedood. Zijn vrouw die naast hem in de wagen zat werd zeer zwaar ge wond overgebracht naar het ziekenhuis te Apeldoorn waar zij later overleed. De bestuurder van de tegenligger werd minder ernstig gewond; hij werd op de militaire legerplaats De Wittenberg verbonden. De beide auto's werden gro tendeels vernield. HOORN, 22 maart In het St.-Jans- ziekenhuis is gistermorgen de twee jarige M. Slagter uit Hoogkarspel over leden. Het meisje was zondag nabij de ouderlijke woning plotseling de weg opgelopen en aangereden door een au to die werd bestuurd door haar oom. -li- De Hollandse terrassentuin met op de achtergrond de alles dominerende Euromast. In het gebouwtje op de achtergrond wordt een pottenbakkerij ondergebracht. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 22 maart In een hoofd artikel verklaart The Times hedenmor gen naar aanleiding van het bloedbad in Zuid-Afrika, dat de uitbarsting niet kwam als een verrassing, doch was ver wacht voor het eind van de huidige maand. Desondanks is het, zo gaat het blad verder, een schok voor de blan ken, en het gebeurde zal iii hoge mate bijdragen tot de reeds zeer bittere wrok van Afrikaanse mannen en vrouwen over de wijze waarop men hen behan delt. Het blad verwacht, dat een ge vaarlijke toestand zal blijven voortdu ren en dat de situatie gemakkelijk ver ergeren kan, indien men de toestand, ontstaan door de paswetten, niet onder ogen ziet. The Times noemt deze passen, waar van voor het eind van het jaar alle negers, mannen zowel als vrouwen, zul len zijn voorzien, „de zichtbare teke nen van een hoogst gecompliceerd en onmiskenbaar tiranniek controlestelsel. Een aspect, dat vooral kwaad bloed heeft gezet is dat dit stelsel Afrikaan se vrouwen blootstelt aan summier ar rest en hun gevangenstelling, terwijl er wellicht niemand is om thuis voor de kinderen te zorgen. Het principe, waarop deze restrictiemaatregelen zijn Advertentie zuiver wol licht van gewicht moderne Italiaanse kleuren. Speciaal verlaagde J. M. prijs, 6 jaar (kleine stijging per maat) UTRECHT, 22 maart „De eerste tien jaren zal nog een dermate aanbod van aardolie en aar 'gas te verwachten zyn, dat de ernenergie voor de ver warming nog geen kans zal hebben". Dit zei gistermiddag ir. M. Hugenholtz, in een rede over „technische aspecten in verleden, heden en toekomst van de verwarmingstechniek", die hij uitsprak tijdens een ledenvergadering van de Ne derlandse Technische Vereniging voor de Verwarmings- en Luchtbehandeling. De keuze van de brandstof zal, vol gens ir. Hugenholtz, het resultaat moe ten zijn van een zeer consciëntieuze vergelijking van alle kosten, die op een installatie drukken: zowel de kosten die het gevolg zijn van de investering als die van het stoken. De zeer grote plaats, die de olie op het ogenblik inneemt groeit nog teeds. In dit verband vestig de de heer Iugenholtz er de aandacht op, dat de reserves aan aardolie met de vindplaatsen nog steeds toenemen en dat hetzelfde het geval is met het aardgas. In Nederland, zo zei hij, maakt de prijspolitiek het gebruik van aard gas in het algemeen niet aantrekkelijk, doch het kan haast niet anders, of dit zal eens moeten veranderen. Een directe omzetting van kern energie in elektriciteit zal de toepas sing van de kernenergie, volgens hem, ongetwyfeld verhaasten, maar hij acht dit nu nog niet op rendabele basis mogelijk. Nieuwe methoden zullen misschien in de toekomst elektrische energie aantrekkelijk kunnen maken. Ir. Hu genholtz meent echter, dat de elektrici teit op het ogenblik, behalve voor zeer incidentele verwarming, nog onaan vaardbaar is. Hij verwacht, dat in de toekomst in de zogenaam-e herenhuizen de gewone warmwaterverwarming door middel van radia oren of convectoren en met een oliegestookte ketel zich zal blijven handhaven. Voor het steeds groeiende aantal volkswoningen zal centrale ver warming, e zijn oordeel, een eis gaan worden in plaats van de luxe, die ze thans nog is. Hij voegde hieraan toe, dat het zonder meer duidelijk is dat in eén toekomst die nog verder ligt, na melijk het tijdperk van de kern-elek trische verwarming, de investerings kosten voor Iks woning verwarming sterk verlaagd zullen worden terwijl dan ook het probleem van bediening, ser vice en betaling naar verbruik buiten gewoon simpel zal zijn. gebaseerd is dat, in termen van ar beidsbetrekkingen, Afrikanen worden beschouwd als vervangbare eenheden eerder dan als menselijke wezens." „En nu," zo besluit het blad, „is er bloed vergoten, en de ongelukkige toe stand in de Unie is opnieuw verer gerd." De conservatieve Daily Telegraph meent, waarschijnlijk geheel ten on rechte, dat de huidige boycot van uit Afrika naar Engeland geïmporteerde goederen de opstandige negers in Zuid- Afrika heeft aangemoedigd tot hun op treden. Evenals The Times vindt het blad het vreemd, dat de Unie van Zuid- Afrika de gematigde negers, die geen geweld wensen, op een afstand houdt, terwijl zij de extremistische Pan-Afri kaanse beweging in staat heeft gesteld de huidige gevaarlijke campagne te organiseren. Dit wettigt volgens het blad het vermoeden dat de blanken in de Unie meer vrees koesteren voor de gematigde negers dan voor de extre misten, en dat de regering het gemak kelijker vindt geweld te gebruiken te gen de extremisten, dan te luisteren naar de redelijke eisen van de meer gematigden. De liberale News Chronicle meent, dat het slechts een kwestie van tijd is voordat er opnieuw bloedige uitbarstin gen volgen. Het blad houdt de regering, welke op grond van haar apartheidspo litiek de negers onderdrukt, verantwoor delijk voor de gebeurtenissen. „De Afri kanen nemen vanzelfsprekend hun toe vlucht tot demonstraties, omdat zij niet langs wettige weg uiting kunnen geven aan hun verontwaardiging over de te gen hen gerichte discriminatie, welke jaar in jaar uit wordt verscherpt door de Zuidafrikaanse regering". Het blad eindigt: „Tenzij men spoedig apartheid prijs geeft, zullen er steeds meer doden vallen." Onder de titel „Waarom? protes teert de socialistische Daily Herald te gen het bloedbad. „Onthoudt, aldus het blad, „dat deze mannen en vrou- Advertentie) wen de dood hebben gevonden, omdat zij protesteerden tegen een rassenonder- drukking welke alle beschaafde men sen tegen de borst stuit. Een onder drukking van zo monsterachtige aard dat velen in Groot-Brittannië mee pro testeren door de boycot op Zuidafri kaanse goederen". Het linkse blad The Daily Mirror stelt eveneens de rege ring verantwoordelijk voor het bloed bad. „Tenzij de Zuidafrikaanse rege ring haar afschuwelijke rassenwetten wegvaagt, zullen dergelijke verschrik kelijke gebeurtenissen zich herhalen". Beaverbrooks Daily Express heeft in zijn hoofdkolom van hedenochtend wel plaats voor een vreugdevolle ge lukwens bij gelegenheid van de ope ning van het seizoen voor paarderen- nen op de vlakke baan, maar niet voor een commentaar op het gebeurde in het tot het Britse Gemenebest behoren de Zuid-Afrika. Ook The Daily Mail doet er het zwijgen toe. Vrijdag ziet dr. A. J. Verhage een ideaal in vervulling gaan, het ideaal van de eerste internatio nale tuinbouwtentoonstelling in Nederland. Hij heeft oolc mogen beleven, dat een terloops uitge sproken gedachte aan een café tafeltje in België, in het bijzijn van de heer J. Maarse, toen nog voorzitter van de Aalsmeerse veiling, na ruim 5 jaar in wer kelijkheid is omgezet. Waarom, was namelijk zijn reactie op een bezoek aan de Gentse Floraliën, zouden we ook in Nederland niet eens internationaal voor de dag komen? Waarom sturen we onze tuinbouivprodukten altijd naar buitenlandse exposities? Van toen af is hij begonnen de Nederlandse tuinbouwers over dit idee te polsen en dat dezen er niet direct warm voor liepen, blijkt wel uit de lange tijd van vier jaar die dr. Verhage nodig heeft gehad om zich van hun steun te verzekeren. Er was veel scepsis te overwinnen. Boven dien zijn de bedragen, die in een dergelijke tentoonstelling geïn vesteerd dienen te worden, niet gering. Maar toen er eenmaal tekening in de opzet begon te komen, groeide het enthousiasme -j- en dr. Verhage, die als voorzitter van de Floriade van het begin af leiding heeft kunnen geven, is over het resultaat van alle inspanning heel voldaan. De onvervaardheid, waarmee hij op zijn doel is afgegaan - zyn Zeeuwse afkomst verloochent zich niet - is al eens bij eerdere gelegenheden aan ae dag getreden en wel met name aan het begin van zijn carrier e. in i ')Jl studeerde hij af aan de Economische Hogeschool in Rotterdam, een ongun stig tijdstip om ergens aan de slag te komen. Hij aanvaardde een functie bij het hoofdbureau van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur in Haarlem. Drie jaar later promoveerde hij tot doctor op een proefschrift over de handel in bloembollen en in 1935 volgde hp dr. E. H. Krelage op als voorzitter van de vereniging. Wel een bewijs, hoe snel hij zich in de materie had ingewerkt. Hoewel deze vereniging, sinds 1953 verrijkt met het predikaat „Koninklijke", dit jaar dus al het honderdjarig bestaan herdenkt, was dr. Verhage pas haar derde voorzitter en jhr. Van Nispen tot Panner- den schijnt de traditie van langdurige presidia onverminderd voort te willen zetten. Het is, zoals ook uit het proefschrift blijkt, altijd de economische kant ge weest, die dr. Verhage in het bloembollenvak zo heeft aangetrokken. Als voorzitter van het produktschap voor sierteeltgewassen, een functie die hij sinds 1946 vervult, en als voorzitter van de Nederlandse Tuinbouwraad is hij nu nog beter in de gelegenheid om het gehele samenspel der economi sche factoren in deze bedrijfstak te overzien. Het is een ingewikkeld wereldje door de grote variatie in produkten en ook de afzet in het buiten land brengt speciale moeilijkheden mee De kleinere bedrijven genieten daar vaak veel bescherming van de overheid en dan is het dr. verhage s taak de protectionistische barrières te doorbreken. De Floriade is een goed wapen in deze strijd. Dr. Verhage beschouwt haar als een hoogst belangrijke presentatie van Nederlands vakmanschap, een vakmanschap, waarvan het peil zeer hoog is gestegen. Het zou naar zijn persoonlijke mening wenselijk zijn om een dergelijke tentoonstelling om de 10 of 15 jaar in Nederland te brengen. Niet, dat er overigens zo weinig op dit gebied te beleven valt. Hamburg, dat er in 1898 al mee begon, komt in 1963 weer voor de dag, vorig jaar hadden Parijs en Dortmund er elk één en volgend jaar is Turijn al weer aan de beurt. „Een tijdelijk verschijn sel, dat hopelijk niet té lang duurt", zegt dr. Verhage er van.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3