ZIE IK ER SOMS ZO TREURIG UIT?" Afgetreden wethouderOnder nooit terug! Kardinaal Alfrink uitbundig welkom bereid in Rome Ook kardinaal Giobbe aanwezig CONTACT DE GEWONE MAN" zegt het zijne van de televisie Griep? Chefarine„4" doet wonderen €liefar?üie/t hem nnnittenia 1 Na zeventien bedankjes Met ziekteverlof De dupi CHEFAROX Mogelijkheden van beeldende kunst blijven onbenut Koop nü IVOROL Finale van Song Festival Muziek in drie dimensies Nieuwe Kroon- leden S.E.R. Maagklachten? RUSH Woning uitgebrand to Loenen op de Veluwe Brand in metaalwaren- fabriek in Venray Schade geraamd op een ton Dubbele tuben: Voordeliger prij*. Uw tanden vragen het beste. Prof. dr. A. Weijnen Khroesjtsjev voor T.V. DINSDAG 22 MAART 1960 fAGINA 6 Oosterland kampt met een bestuurlijke crisis jJ Want Oosterland gonst nog immer van de gehuchten en veronderstellingen. De gespreksstcf ligt in dit een kleine 1800 zielen tellende dorp op Schouwen- Duiveland by wijze van spreken hoog opgetast na ie vele verwikkelingen die het heeft doorgemaakt. De spraakma kende gemeente vindt dagelijks nieuwe onderwerpen om aan te roeren, en het is misschien wel een verstandige tac tiek van de burgemeester om zich zij nerzijds vooralsnog van commentaar te onthouden, teneinde niet nog meer olie op het vuur te werpen. Ofschoon hy, zoals hij ons vertelde, soms moeite heeft om zich te beheersen, wanneer iemand meent een nieuwe beschuldiging tegen hem te kunnen hanteren. Wat is er nu allemaal aan de hand in dit agrarische dorp temidden van de vlakke, vruchtbare akkers van Duive- land? Het ïykt ons nuttig voorop te stel len, dat de heer Laurense geen Zeeuw is van geboorte en dus niet is opge groeid in de typische verhoudingen van een plattelandsgemeente op een Zeeuws eiland. Brengt dit enerzijds het voor deel mee van een onpartijdig, niet do<w vooroordelen beïnvloed, optreden, daar tegenover staat weer, dat hy gemakke- lyk weerstanden en spanningen kan op roepen die hy niet bedoelde. De heer Laurense is in Giessendam, by Gor- kum, geboren en heeft voor zyn benoe ming tot burgemeester van Oosterland gewerkt op het departement van bin nenlandse zaken. Hp had nauweiyks zijn ambt in Zeeland aanvaard, toen de stormvloed van februari ook Oosterland overspoelde en tal van slachtoffers maakte. Met zijn nog gebrekkige regio nale bekendheid maakte burgemeester Laurense zich toch zeer verdienstelijk in die noodlottige uren, en ook gaf hy krachtig steun de herstelwerkzaam heden. Oosterland was de eerste Zeeuw se gemeente, die met Zweedse woningen werd verblijd. Van deze inspanningen om het le ven in Oosterland weer in normale banen te leiden, willen zijn tegen standers ook niets afdingen, en zy willen trouwens, dunkt ons, in het al gemeen wel aannemen, dat de heer Laurense zich door het belang der ge meente placht te laten leiden. Hun bezwaren richten zich tegen de ma nier waarop de burgemeester zich soms redroeg tegenover de raadsle den en ook wel tegen andere inwo ners der gemeente. Maar voordat al deze grieven werden gebundeld in een ïyvig rapport, dat naar de minister is gezonden, speelde zich nog de ge schiedenis af, die de directe aanlei ding zou zorden tot het tydeiyk schorsen van burgemeester Lauren se. In oktober 1958 kwam aan het licht, dat de heer B., die in opdracht van de burgemeester optrad als tijdelijk gemeente-ontvanger, zichzelf weder rechtelijk een bedrag van goed ze vend! :zend gulden had toegeëigend. De man werd tot gevangenisstraf ver oordeeld, maar tijdens het proces was tevens uitgekomen, dat B. al eens eerder Iraude had gepleegd, en wel als ambtenaar van de reinigings dienst op Duiveland. waarvan burge meester Laurense penningmeester was. Het verduisterde bedrag had toen onge.eer ƒ4500,- bedragen. Daarop rees het verwyt, dat de heer Laurense deze B. een vertrouwens- post had geschonken terwyi hy toch van diens vroegere malversaties niet onkundig was. De minister en het Erovinciaal bestuur vonden het toen eter de burge neester in afwachting van en nader justitieel onderzoek van zijn functie te ontheffen. Hy werd, zoals men het officieel noemt, met ziekteverlof gestuurd. Dat gebeurde begin vorig jaar. De heer Laurense bleef in Oosterland wonen, maar de Het gaat met tegen zijn persoon, maar tegen zijn beleid, zegt de heer M. J. Zeijler, die een jaar lang naast het werk op zijn boerenbedrijf het bestuur voerde over Oosterland. (Van een onzer verslaggevers) T~\e burgemeester? Nou, reken er maar niet op, dat u die te spreken krijgt. II Hy zal wel zeggen, dat hij het te druk heeft om de pers te ontvangen. Zo verzekerde men ons van verschillende kanten in het plaatsje Ooster- land, de Zeeuwse gem.eente, waar de bestuurlijke crisis nog altijd niet in hevig heid is afgenomen. Wel, we moeten zeggen, dat we ons over de begroeting van burgemeester S. W. A. Laurense allerminst kunnen beklagen, integendeel. Hij liet er weliswaar geen twijfel aan bestaan, dat hij inderdaad veel omhanden had, maar dat deed aan zijn bereidwilligheid om ons te woord te staan, geen afbreuk Men ziet in hem niet meteen de man, die moeizaam poogt om weer een gemeente raad bij elkaar te trommelen, noch de burgemeester, die zijn ambt een jaar lang niet heeft mogen uitoefenen. Hij zegt het trouwens zelf: „Zie ik er nu zo treurig uit?", en daarop moet het antwoord stellig ontkennend luiden. De heer Laurense maakt ondanks de moeilijke periode die achter hem ligt en de nevelige toekomst voor nern een bijzonder vitale indruk, niet bepaald de man, die men zichna van de vele verhalen rondom zijn persoon kennis te hebben genomen, zou voorstellen. zorg voor het dagelijks bestuur werd opgedragen aan wethouder M. J. Zeijler, die het loco-burgemeester schap tot 18 februari j.l., dus ruim een jaar, zou vervullen. Op die dag kwam de commissaris van de konin gin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de wethouders en raads leden mededeling doen van het besluit om de heer Laurense weer in zijn ambt te herstellen. En toen barstte de bom. Vijf van de zeven raadsleden, onder wie drie wet houders, gaven te kennen, dat zy ter stond zouden aftreden zodra de heer Laurense op het gemeentehuis zou te rugkeren, een voornemen, dat zy ove rigens al eerder hadden verkondigd. Zy achtten iedere samenwerking met hun vroegere burgemeester verder onmoge lijk. En zy voegden de daad bij het woord, toen de heer Laurense inder daad zyn plaats weer kwam innemen. Zy maakten toen in hun haast nog de ietwat komische vergissing, dat zij hun ontslagaanvrage stuurden naar de ge meenteraad, terwijl deze aan de voor zitter van het stembureau behoort te worden gericht, i.e. de burgemeester, maar deze formaliteit was snel her steld, en de heer Laurense kon niet an ders dan de aanvragen inwilligen. Vol gens de wet moeten de heren evenwel hun functie blyven waarnemen totdat hun opvolgers yn beëdigd. De wet is onder deze omstandigheden trouwens he voornaamste wapen in handen van burgemeester Laurense, met name de bepalingen in de kieswet. Twee leden van de raad, aangesloten bjj de Staatkundig Gereformeerde Par ty, zien er geen bezwaar in om aan te blyven. Het liefst zou de burgemeester het oorspronkelijk aantal van zeven weer in volle sterkte terugzien, en daarom heeft ij de personen óp de kan didatenlijsten der verschillende partijen aangeschreven. Twaalf inwoners van Oosterland hebben voor de eer bedankt en trekken kennelijk één lyn met de af getreden oppositie, en drie man heb ben hun benoeming aanvaard. Daarvan is er één lid van de S.G.P., de ander vertegenwoordigt de party Gemeente belangen, die zyn aanhang heeft in de buurtschap Sirjansland, en de derde is aangesloten by de A.R. Op het ogenblik dat wy dit schrijven houden één lid van de Party van de Arbeid en één van de V.V.D. het verzoek nog in beraad. Zou den ook zy toestemmen, dan telt de raad derhalve weer zeven leden en zal het bestuur van Oosterland eindelijk de zaken ter hand kunnen nemen. Overi gens zou de burgemeester zelfs met slechts twee raadsleden het bewind kun nen hervatten indien hij zou willen, maar het is te begrijpen, dat hy eerst wil trachten het oorspronkelijk aantal raadsleden bijeen te brengen. Het tien man tellende gemeenteper- soneel is van deze ontwikkeling bijna het slachtoffer geworden. De gemeen tewet eist, dat de gemeentelijke be grotingsstukken de handtekeningen dragen van de burgemeester en een wethouder, evenals andere mandaten. Bij ontstentenis van een wethouder evenwel kon alleen de burgemeester tekenen, zodat het mandaat voor de salarisuitbetaling aan het gerrteente- personeel door G. S. aanvankelijk niet werd geaccepteerd. Later stonden zy, ondei de druk der bijzondere omstan digheden, toch de uitbetaling toe, zo dat de gedupeerde Oosterlanders maandag het salaris over februari beurden en niet langer hoefden te pof fen. Ook in het vervolg zal deze moei lijkheid niet meer optreden. Dat de A.R. en de party Gemeentebelangen een zetel in de raad kunnen bezetten, danken deze partyen aan de bepalin gen an de Kieswet, want zij haalden in 1958 nog geen 75 pet van de kies deler. Nu de lijsten der overige par tyen zijn uitgeput, kan de burgemees ter dus hierop terugvallen. „Met deze wet in de hand kom ik er altijd uit," zegt de heer Laurense, zelf lid van de A.R., vol vertrouwen. Alle bezwaren, die de dorpsgemeen schap van Oosterland, met de demis sionaire raadsleden voorop, in de loop der jaren tegen de burgemeester heeft opgestapeld, monden uit in de algeme ne klacht: hij gaat te onafhankelijk te werk. „Hij draagt zijn hart een paar centimeter te hoog" is de uitdrukking, waarin een der vroegere wethouders zijn oordeel samenvatte. De concrete voor beelden, die men ter staving van 's bur gemeesters autocratische handelwyze vraagt, yn overigens niet bijster in drukwekkend. Wij zijn daartoe haar de vroegere loco-burgemeester, de heer Zeijler, gestapt, die juist van zyn land terugkeerde om het avondmaal in zijn boerderij „Rust roest" te gebruiken. Van 1954 af was hij wethouder geweest en de verstandhouding tussen de bur gemeester en de raad zou voortdurend slechter zijn geworden. Het geval van de frauderende ambtenaar was de drup pel geweest, die de emmer der me ningsverschillen had doen overlopen. „Ik was eens in het verenigingsgebouw in Sirjansland en ontdekte daar nieu we gordijnen zonder dat my van enig crediet iets bekend was. Een andere keer moesten we constateren, dat er rondom het plantsoen voor het gemeen tehuis een muurtje werd gebouwd. Ook daarover had ik als wethouder tevoren niets vernomen. Kijk, zulke dingen zin nen me niet," zo vertelde ons de heer Zeijler. Dat i.e heer B. voor zyn optre den als tijdelijk gemeente-ontvanger al eerder met de strafrechter in aanraking was geweest, vernam de raad eerst na diens tweede déraillement, ook iets dat de heren hoog blijkt te zitten. Volgens de heer Zeijler is 80 pet der bevolking gekeerd tegen de terugkomst van bur gemeester Laurense, en de eventuele nieuwe raad acht hij dan ook geen ge trouwe vertegenwoordiging van Ooster land. „Kortom, wy vinden de heer Lau rense niet bekwaam om als onze bur gemeester op te treden, en we denken er niet aan onder zijn bewind nog ooit naar het gemeentehuis terug te keren," verzekerde de heer Zeijler tenslotte. Onbekenden hebben een papier op de markt geplakt met de kreet: „Wy wil len Zeijler". Tot verdere betogingen zal de van aard rustige bevolking zich vermoedelijk niet laten verleiden. „Mijn christelijk geweten is volkomen zuiver," verklaarde ons de heer Lau rense, die ons opgewekt ontving. Dat was vrijwel 1 et enige, dat hy ons over de voorbije gebeurtenissen wilde zeggen. Na zyn terugkeer had hy nog een ver zoeningspoging ondernomen, maar de andere partij wenste geen toenadering. „De wet haalt me wel uit de moeilijk heden. Ik ben heel optimistisch ge stemd en binnen veertien dagen ver wacht ik wel een raadsvergadering te kunnen beleggen. In het belang van de gemeente en van mij en mijn gezin meen ik mij van verdere reacties te moéten onthouden. Misschien komt dat later nog eens." Tegen de achtergrond van de kleine revolte in Oosterland tekenen zich de plannen af voor de samenvoeging van gemeenten op het eiland Schouwen-Dui- veland. De 18 huidige gemeenten zou den volgens het wetsontwerp tot 6 wor den teruggebracht, en Oosterland zou met Ouw -rkerk en Nieuwerkerk één nieuwe gemeente gaan vormen. De godsdienst in Oosterland en Nieuwer kerk is overwegend oud-gereformeerd, in Ouwerkerk daarentegen heersen vrij zinniger opvattingen en is bijvoorbeeld zondagsvoetbal toegestaan. De samen voeging zal zonder twijfel vele gevoe ligheden over en weer raken, en het provinciaal bestuur van Zeeland ziet wellicht in de voorbereiding van deze combinatie een gewichtiger taak dan in nieuwe bemoeienissen met de bestuur lijke crisis in Oosterland. Het houdt zich afzijdig, al volgt het met belangstelling de formatiepogingen van burgemeester Laurense. Advertentie Paolo kardinaal Giobbe rechtsbegroet Bernardus kardinaal Alfrlnk (links) bij diens aankomst op het vliegveld Ciampino bij Rome. voor blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand APELDOORN, 22 maart Gister* middag is brand uitgebroken in de wo ning van de familie Neuteboom aan d« Hoofdweg in Loenen op de Veluwe. Het vuur ontstond in de slaapkamer op de bovenverdieping, waar kort tevoren een kacheltje was aangemaakt ten behoeve van een studerende zoon. Toen men het vuur ontdekte stond de kamer reeds in lichterlaaie. De brandweer van Loe nen kon niet verhinderen, dat het huis totaal uitbrandde; slechts een gedeelte van de inboedel kon worden gered. De bewoners zyn bij familie en buren on dergebracht. De eigenaar was tegen brandschade verzekerd. Men schat dat de schade minstens f 20.000 bedraagt. VENRAY, 21 maart In een der af delingen van de metaalwarenfabriek der N.V. Inalfa ontstond gistermorgen een uitslaande brand, waarschijnlijk door het nonchalant wegwerpen van een brandende lucifer. De brand breidde zich zeer snel uit. Doordat ook de lak- spuiterij in brand geraakte zal het be drijf enige tijd gestagneerd zijn. De scha- de bedraagt ongeveer 100.000. Het be drijf is tegen brand verzekerd. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 22 maart De Romeinse car rousel, de vriendelijke spotnaam die de Romeinen hebben voor de officiële visites, die iedereen gaat afleggen na kardinaalsverheffingen, is deze week eigenlijk al begonnen. Gistermiddag startte de Nederlandse carrousel, toen kardinaal Alfrink met de „Jan Oliesla ger" van de KLM keurig op tijd op het Romeinse vliegveld Ciampino landde. Voor een der ontvangstsalons had zich een groot gezelschap verzameld. Dit trotseerde de regen en meer nog het oorverdovend lawaai van startende straaiverkeersvliegtuigen. Vanuit de grijze hemel kwam het KLM-toestel naar beneden. Hoeden, steken, mutsen en kalotjes, zakdoeken en kinderhand jes zwaaiden het in zijn landing voor bij razende vliegtuig en diens passa- •iers een eerste welkom toe. Toen de an Olieslager, terug taxiënde, precies voor de VIP-salon stopte, de cabine deur open zwaaide en kardinaal Al frink als eerste naar buiten kwam, brachten de „kalme noordelingen" een (Van onze verslaggever) HILVERSUM, 21 maart Wie Wam Heskes voor de eerste maal ontmoet, zal steeds de levendige herinnering be waren aan de kennismaking met een boeiende persoonlijkheid; een veelzydtg artiest, gedistingeerd, joviaal, gastvrij en hoe kan het ook anders een ver teller, naar wie men eenvoudig niet kan ophouden te luisteren. Wat hem het meest doet opvallen in de omgang is zijn mensenkennis. Begrijpelijk, omdat hy in zijn hele meer dan 45 jaar lange artiestenloopbaan zijn medemensen heeft bestudeerd en honderden „typen" heeft uitgebeeld; in vroeger jaren op „U moet eens gaan kijken naar ons gasthuis,' adviseerde de burgemeester ons, die ondanks alles aan Oosterland gehecht bleek. Dit is dan het gasthuis met daarvoor drie bejaarde bewoonsters. papier en nadien voor de microfoon en op het toneel. Zyn radio-arbeid hij werkt aan on geveer 140 hoorspelen per jaar mee doet hij met groot enthousiasme, maar diep in zijn hart heeft hij zijn üe'de ver- Sand aan de schilderkunst._ En hij vindt et jammer, dat hij zich niet geheel en al kan geven aan het tekenen en schil deren, zoals in zijn jonge jaren. Voor de televisie heeft hij weinig waardering. Hij steekt zijn mening nu niet bepaald onder stoelen of banken, wanneer hij zijn kritiek uit op wat op het beeldscherm wordt geboden in het bijzonder wat de regie betreft. Wam Heskes is Rotterdammer van geboorte. Na de h.b.s. studeerde hy aan de academies voor beeldende kunsten in Rotterdam en Den Haag en hy vond daarbij nog de tijd om toneel te spelen o.a. by Willem Royaards. „Ik herinner me nog als de dag van gisteren, dat ik optrad in de „Warenar" van Hooft Nadien trok hij als jongeman naar Italië, waar hij een zwerversbestaan leefde. In die jaren verkeerde hy in tweestrijd; de schilderkunst dan wei het toneel. De indrukken, die hij in het zonnige zuiden opdeed, het kleurrijke landschap en de schilderachtige woon wijken in de steden deden hem de voor keur geven aan tekenstift, palet en pen seel boven hét toneel. Bij zijn terug komst in Nederland trok zijn werk als caricatuurtekenaar en illustrator sterk de aandacht. Zijn prenten en tekenin gen verschenen in tal van tijdschriften. Koos Koen Het was in de jaren van de opkomst van de radio. Wam Heskes had reeds naam gemaakt, want menig Amster dammer herinnert zich nog de tekenaar op het Leidseplein, die bekende persoon lijkheden schetste, waarvan de baten bestemd waren voor de getroffenen van de ramp van Borcufo. Op één dar; te kende hij voor een bedrag van 800,- bijeen; een enorme som voor die tijd. Laten zou het hem nogmaals gelukken voor een paar ton in te zamelen ten ba te van de t.b.c. bestrijding, maar toen als Koos Koen. Het bondgenootschap, dat Wam Hes kes met de radio sloot, kwam tot stand toen hij over de vraag piekerde, hoe een speciale kunst voor de radio te scheppen? Hij woonde toen nog in zijn fraaie huis in Laren, „De blauwe vo gel", waarover hy altijd nog met wee moed spreekt, omdat er voor hem aan die tijd, toen zijn vrouw nog leefde, de teerste herinneringen zijn verbonden. In Laren kwamen zyn scheppingen als „Het bruiloftsdiner", „Microfoondebu tant jes" en zijn onvergetelijke creatie Wam Heskes, honderden „typen" in meer dan 45 jaar. „Juffrouw de Bonk" tot stand. Hij schreef zelf de teksten en met zijn ac teertalent bracht hij zijn geesteskinde ren tot leven. Kostelijk was zijn „De voetbalwedstrijd", wat hem in het ge hele land een enorme populariteit verr- schafte. „De gewone man" In de na-oorlogse jaren werd hij de huisvriend in alle Nederlandse gezin nen als „de gewone man" de populaire radiofiguur, die de dingen van de dag met onvervalste humor schetste. Onge veer 12 jaar lang heeft hij dit KRO- programma-onderdeel verzorgd. Aan vankelijk schreef mr. Jan Derks de tek sten, later nam Toon Rammelt, pro grammaleider van de KRO, die taak over. In oktober 1958 nam „de gewo ne man" afscheid. Wij weten dat het Wam Heskes een beetje pijn deed, want hij was er aan verknocht geraakt. De KRO profiteert nog altijd van zijn ta lent in het zondagmiddagprogramma „De Wadders", waarin Wam Heskes de detective Piet Loeris is. Geen t.v.-acteur Wam Heskes denkt er niet over zich voor de t.v. te laten strikken. „Ik heb kritiek op de regie. Het klinkt misschien verwaand, maar als man van bijna 70 mag ik toch zeggen', dat het de jonge televisieregisseurs ont breekt aan voldoende inzicht in en begrip van de mogelijkheden der beeldende kunsten om hetgeen op het beeldscherm wordt gepresenteerd ar- applaug en hoerageroep voort, waar voor zelfs de Italianen respect hadden. Boven aan de landingstrap stond een grond-stewardess der KLM met bloe men en de directeur van de KLM in Italië, de heer Plesman, geleidde de kardinaal naar de begane en beregen de grond van het vliegveld. Kardinaal Giobbe was de eerste om de Utrechtse aartsbisschop op de hartelijkste wijze beide handen te reiken. In de begroe ting volgden de vertegenwoordiger der pauselijke staatssecretarie mgr. Paro, de Nederlandse ambassadeur De Mar- chand et d'Ansembourg, de Nederland se bisschoppen Smit en Van Lierden, mgr. Damen, mgr. J. Bruning, die voor zaken uit Amerika in Rome over was en mgr. Caretta, de ceremoniarius van de kardinaal. Om hen heen stond heel het gezelschap van hooggeplaatste (Advertentie) tistiek verantwoord te doen zijn. Het is een kwestie van vlakvulling, zoals de filmregisseurs op bekwame ma nier bewijzen." Herhaalde malen is op Wam Heskes een beroep gedaan aan de televisie mee te werken. Zyn bezwaren worden inge geven door zijn talent als schilder en tekenaar. Hy weet, wat hij zegt. En daarom houdt hij zich bij de radio. BUSSUM, 21 maart Op de inter nationale finale van het Eurovisie Song Festival in de Royal Festival Hall te Londen, die de kijkers dinsdag 29 maart van 22.00 tot 23.15 uur op het beeld scherm kunnen volgen, zullen de dertien deelnemende Europese landen als volgt zyn vertegenwoordigd: België met het liedje „Mon Amour Pour tp1", tekst Robert Montal, muziek Jack Say, zang Fud Leclerc; Denemar ken met „Der Var En Yndig Tid", tekst Sven Buermann, muziek Vilfred Kjaer, zang Katy Bodtger; Duitsland met Bonne Nuit, Ma Chérie", tekst Kurt Schwabach, muziek Franz Josef Breuer, zang Wyn Hoop; Engeland met „Looking High, High, High", tekst en muziek John Watson, zang Bryan John son; Frankrijk met „Tom Pillibi", tekst Pierre Cour, muziek André Popp, zang Jacqueline Boyer; Italië met „Romanti ca", tekst Dino Verde, muziek en zang Renato Rascel; Luxemburg met „So Laang We's Du Do Bast", tekst Henri Mootz, muziek Jean Roderes, zang Ca- millo Felgen; Monaco met „Ce Soir- La", tekst Pierre Dorsey, muziek Hu- bert Giraud, zang Frangois Deguelt; Ne derland met „Wat een geluk", tekst Wil ly van Hemert, muziek Dick Schallies, zang Rudi Carrell; Noorwegen met „Voi Voi" tekst en muziek George Elgaaien, zang Nora Brockstedt; Oostenrijk met „Du hast mich so fasziniert", tekst Ro bert Gilbert, muziek Robert Stolz, zang Harry Winter; Zweden met „Alla An- dra Far Varann", tekst Aake Gerhard, muziek Ulf Kaellqvist, zang Siv Malmqvist; Zwitserland met „Cielo e Terra", tekst en muziek Mario Robbi- ani, zang Anita Traversi. De volgorde, waarin de iiedjes wor den gezonden, wordt door loting bepaald op de dag vóór de uitzending. Voorzo ver geen gastdirigenten optreden voor Nederland fungeert evenals vorige jaren Dolf van der Linden als gastdi- rigent staat het orkest onder leiding van Eric Robinson. Catherine Boyle in troduceert het programma, dat wordt geregisseerd door Harty Carlisle. Piet te Nuyi jr. spreekt het Nederlandse commentaar en Teddy Scholten is als prijswinnares van de vorige finale uit genodigd om de prijs ian de winnaar of winnares uit te reiken. Voor de derde maal zullen KRO en AVRO vanavond gezamenlijk in de se rie „Muziek in drie dimensies" een stereofonische uitzending verzorgen. Over beide zenders wc dt de Missa Brè- vis in F gr., KV 192, van Mozart uitge zonden. Om het beoogde ruimtelijke ef fect te verkrijgen dient men, zoals be kend, over twee vrijwel gelijkwaardige ontvangtoestellen te beschikken, die respectievelijk op de zenders Hilversum I en II worden afgestemd. en eenvoudige geestelijken zowel al» leken. In de gereserveerde salon vond de eerste persoonlijke begroeting der aan wezigen van de Nederlandse kardi naal plaats. Er werd in de file met op rang en waardigheid gelet. Het regenweer had ieder, prelaat en bar- revoeter, hoogleraar, ambassadeur en aankomend semenarist, tot de onbe stemde overjas gedwongen. Mgr. Da- men stelde allen aan de kardinaal voor en hij had het gemakkelijk: van ieder die de kardinaal eerder had ont moet, wist hij naam, toenaam en functie nog zeer precies. Terwijl groot en klein mgr._ Alfrink complimenteerde stond iets afzijdig kar. dinaal Giobbe heL tafereel aan te zien en duidelijk was, dat de aan Nederland zo verknochte curie-kardinaal bijzonder verheugd en tevreden was, dat bij nu als eerste van het Heilig College de zo hartelijke begroeting van zijn toekomsti ge eminente collega kon aanzien. Hoe wel kardinaal Alfrink er een weinig vermoeid uitzag, bemerkte niemand tij dens de begroetingen en gesprekken iets - van de inspanning en de spanning, die hem zonder twijfel de laatste tijd heb ben afgemat. Kardinaal Alfrink zal heden een on derhoud hebben op de pauselijke staats secretarie. Waarschijnlijk zal hij nog vóór de officiële kardinaalscreatie doof de H. Vader in audiëntie worden ont vangen. DEN HAAG, 21 maart Voor de zit tingsperiode 1 april 1960 tot 1 april 1962 zyn, by Koninklijk Besluit van 15 maart 15 leden en 14 plaatsvervangende leden van S.E.R. benoemd. Ten opzichte van de thans ten einde lopende zittingsperio de zyn er de volgende wijzigingen geko men. De leden prof. dr. M. J. H. Smeet» en prof. dr. F. J. H. M. van der Ven en het plaatsvervangend lid prof. dr. F. L. Polak hebben zich voor de nieuw» zittingsperiode niet meer beschikbaar gesteld. In verband daarmee zyn de plaatsvervangende leden prof. dr. A. H. M. Albregts te 's-Gravenhage en prof. dr. H. W. J. Bosman te Tilburg be noemd tot lid, alsmede prof. mr. F. F. Cerutti te Nijmegen en dr. H. O. Gold» schmidt te Eindhoven tot plaatsvervan gend lid. Een opvolger van prof. Polak als plaatsvervangend lid werd nog niet benoemd. De Zuidnederlandse Maatschappij voor Taal- en Letterkunde en Geschie denis heeft op haar jongste vergadering prof. dr. A. Weijnen, hoogleraar van de R.K. Universiteit te Nijmegen, tot lid benoemd. (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen ai baat brachten. De vier middelen tezamen werken nög beter en helpen ook vaak dan. wanneer andere middelen falen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABIET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd do°r het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f3.50 HILVERSUM, 21 maart De Fran se televisie zal woensdag 23 maart een directe reportage uitzenden van de aankomst van de Sovjet-premier Khroesjtsjev op het vliegveld 0r.y. a Parijs. Deze reportage zal als televi sie-uitzending door de N.T S. or£ overgenomen van 10.50 tot n.-s middags van 14.55 tot 18.» volgt een reportage van de krans!dfaraan voor- Arc de Triomphe en de daaraan voor afgaande tocht over de Champs EJysées Ook deze Eurovisie-reportage zal door de NTS worden overgenomen. Voor beide'extra uitzendingen is Joop Simons commentator.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 6