Veiling spoedig collectie-Dreesmann Ruim een ton voor »Bruiioft" van Steen over één miljoen RECORDPRIJS voor Pieter de Hooch: f 185.000 Teleurstelling in de Kamer over houding van minister N iet-boekhandelaren mogen boeken vérkopen REORGANISATIE van hoger specialistisch onderwijs Nieuwe zaal in rijschool Gemeenplaats I flOORWtö* PAUL VLAANDEREN de tweelin; m \e stemming Rustig( Waarom niet gewacht op vast stelling fiscale prioriteiten Villerius voor Klaassens m WETSWIJZIGING GRONDBELASTING BEGRAFENIS PROF. DR. H. C. NOYONS UITSPRAAK HOGE RAAD RAPPORT BEPLEIT Logé neemt geldkistje van familie mee Taptoe in Delft Pieters Graafland vervangt De Munck Uitbreiding Stichting Beeldende Kunst Vlie gtui gjbenzine verduisterd WOENSDAG 23 MAART 1960 PAGINA 2 (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 22 maart In een bijzonder rustige sfeer, die wel aan zienlijk verschilde van de opgewon den feestelijkheid tijdens de Reg nault-veiling, is vanmorgen in de waardige veilingzaal van Frederik Muller aan de Amstel de veiling be gonnen van de collectie-Dreesmann In plaats van een guitige Franse veilingmeester zat er nu op de hoge zetel de heer B. F. M. Mensing zelf. die ernstig bod na bod vermeldde met een nadruk alsof hij de adspi- rant-kopers wilde herinneren aan de consequentie van hun daden. In Nederlands elftal Uitspraak Alkmaarse rechtbank 44. Nu de vijand in aantocht is, heeft het groepje vluchtelingen geen seconde meer te verliezen. Svein neemt de zwaar gewonde Olaf op zijn rug. De twee paardjes krijgen Mildred en Bolan, die Ace bij zich in het zadel neemt, te torsen en terwijl Eric, Aranrod en Wolf een waakzame achterhoede vormen, gaan zij er in looppas vandoor. „Laat mij toch achter", kreunt Olaf. „Ik ben jullie maar tot last. Geef mij pijl en boog en ik zal die Pieten tegenhouden, zolang ik kan. Dan sterf ik tenminste als een krijger, en doe ik nog wat voor jullie". „Daarvoor krijg je de gelegenheid nog wel", zegt Eric grimmig. „Als ik het goed bekijk zullen wij ongeveer tege lijk met die ruiterbende Dunn Brocha bereiken. Zonder kleerscheuren komen wij er dus toch niet af." Zwijgend gaat het groepje voort. Het lijkt of de plompe toren van Dunn Brocha niet dichterbij ko men wil. Achter hen loopt de vijaifdige ruiterij meter voor meter op hen in. „Ja, ja, we zijn er zo", gromt Svein tegen de gewonds op zijn rug. „Ik luister toch niet naar dat idiote gewauwel van jou, Wat jij zegt is tegen de regels van een goede groep, zo gezegd". Dan zwijgt de reus verslagen, want de burcht die zo nabij leek, is onbereikbaarder dan ooit. Beneden door een diep uitgesneden bed.» ding stroomt een brede rivier, en een snelle blik achterom naar de naderende Pieten overtuigt de reus, dat hun toestand vrijwel hopeloos geworden is. Niettemin is er de eerste veilingmor gen reeds een bedrag omgezet van 1.286.700 gulden voor in totaal 44 wer ken. Het record werd, zoals te ver wachten was, gevestigd door Pieter de Hooch's Interieur van de Burgemees terkamer in het Paleis op de Dam. Na een inzet van 100.000 sprongen de bie dingen met een tempo van 5.000 per keer omhoog, totdat de vaart stuitte op 185.000. Cameralieden en fotogra fen liepen rond om de bieders, die met kleine hoofdknikjes of een beweging met een potlood hun animo kenbaar maak ten, vast te leggen. De kunsthandelaar Kramer uit Den Haag werd de eige naar van het kostbare doek. Voor ei gen rekening of voor commissie? Het was de eerste dag nog moeilijk te achterhalen. Wel scheen het duide lijk dat het merendeel van de schil derijen in ons land zal blijven. Al leen bij de Rembrandt-tekeningen en etsen kwamen de Zwitsers en Duit sers in liet geweer. Zij sleepten vrij wel de gehele buit in de wacht met een sensationele uitschieter voor een Rembrandt-tekening, die voor de ka pitale som van 81.000 naar Zwitser land verdween. „De biedingen waren als regel wel aan de hoge kant, maar toch niet van sensationele aard, de Rembrandt-teke- ning uitgezonderd" zei ons na afloop dr, de Vries, directeur van het Maurits- huis en voorzitter van de vereniging „Rembrandt", die met talrijke van zijn collega's, het vak der genodigden vul de. Men zag er ook de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, ver gezeld van de wethouder van financiën, mr. R. van den Bergh dr. Van Schendel van het Rijksmuseum en de directeur van het Stedelijk Museum, jhr. Sand- berg. De wethouder voor kunstzaken, mr. A. de Roos ontbrak. De grote kunst handelaren gaven uiteraard allen ac te de présence. Prof van Regteren Al- tena deed zelf zijn biedingen voor het Rijksprentenkabinet evenals de heer Cox, directeur van het Amsterdamse Scheep vaarthuis, die als enige een applaus van de opgepakte toeschouwers in ^„boven zaal" kreeg, toen hij voor een bedrag van 48.000 het magnifieke IJ-panora- ma uit 1661 van de hand van Reinier Nooms, genaamd de Zeeman, voor Am sterdam veilig stelde. Na een rustige start een Schans gezicht van Beerstraten voor 3.700 en een Damtafreel van Gerrit Berckheyde voor 21.000 en een gelijksoortig schil derij van Job Berckheyde voor 14.000 schoot de temperatuur direct om hoog bij de Pieter de Hooch. Dat werd verwacht, want Pieter de Hooch's zijn internationaal In trek. De magnifieke portretgroep van Thomas de Keyser, voorstellende de Overlieden van de goudsmeden, klom na een eerste bod van 10.000 zeer snel naar 94.000. De handelaar Nijstad kreeg het toegesla gen. Een portret van Vondel's geeste lijke vader Leonardus Marius, ging voor 1.800 naar de heer Cevat, De kunsthandelaar Douwes uit Am sterdam verzekerde zich voor 22.000 van een kleurig brugtafereel van Michiel van Musscher. En toen begon die lan ge rij van feestelijke Amsterdammsr stadsgezichten uit de Gouden Euw, die de liefhebbers treurig stemde omdat ze nooit meer bijeen te zien zullen zijn. De kunsthandelaar Duits uit Londen was naar zijn geboortestad gekomen om een zeer gave Aert van der Neer (Montel- baanstoren) te kopen voor de kapitale som van 85.000. De makelaar F. Tal legde 60.000 op tafel voor een rivier gezicht van Salomon van Ruysdael. Prof. van Regteren Altena kocht voor 12.000 een stadsgezicht van Nooms en hande laar Douwes betaalde 14.500 voor de Torensluis van dezelfde meester. Toen kwamen de drie Jan Steen's. Het brui lofstafereel ging voor 102.000 naar Rot terdam op naam van de kunsthandelaar D. Vaarties en kunsthandelaar Staal uit Amsterdam betaalde 40.000 en f 94.000 voor resp. de Woede van Ahas- verus en een Interieur. Er verscheen weer een buitenlander, toen Abraham Storck's Singelgezicht op de ezel was gezet. Richard Lamm uit Neuilly sur Seine bracht even een meer ongedwongen sfeer, toen hii luid zijn biedingen riep, totdat op 18.000 de ha- merklop viel. Frans Banning Cocq van de Nachtwacht, die ook op dit schilde rij was te zien, verliet na eeuwen zijn vaderstad. Opmerkelijk was het bedrag van 64.000, dat kunsthandelaar Douwes betaalde voor Jacob van der Ulft's schilderij van het oude raadhuis op de Dam, een copie van Saenredam's be kende doek in het Rijksmuseum. De bekende verzamelaar de heer De Geus van de Heuvel ontfermde zich, voor een bedrag van 76.000, over het magnifieke Amstelgezicht van Willem van de Velde de Jonge. Het museum Willem v.d. Vorm uit Rotterdam kocht voor 125.000 het buitengewoon mooie interieur van de Amsterdamse Koopmansbeurs van Emanuel de Wit te uit 1653. Kleinere bedragen werden betaald voor een Isaac van Ostade 6200), een Egbert v.d. Poel 3700) en een Goltzius 6.000), beide laatst genoemden voor het Rijksmuseum, dat ook de nieuwe bezitter werd van een fraaie panoramatekening van Amsterdam van de hand van Jacob van Ruysdael 15.500). Bij de tekeningen en etsen van Rem brandt voerden, zoals wij reeds ver meldden, de Duitsers en Zwitsers de boventoon. Het ..Huis Kostverloren", een gave tekening, klom na een inzet op 8.000 tot het formidabele bedrag van 81.000. De etsen haalden hoge be dragen. Jan Six 20.000), Ephraim Bueno 29.000), Jacob Haaring, de vei lingmeester van Rembrandt's failliete boedel 20.000), Faust 3300). Ge zicht op Amsterdam 11.500) en Zelf portret 1900) Breitner en de achttiende eeuwse stadsschilders waren de hoofdschotel tijdens de middagveiling. Groter tegen stelling is moeilijk denkbaar, maar het bleek dat de liefde van de kopers naar beide uitging, al voerde Breitner de boventoon. Er is, vooral om de Breit- ners bijzonder vinnig gestreden. De be faamde Bouwput aan de Van Lennep- kade ging na lang aarzelen voor 56.000 naar de kunsthandelaar Hoo- gendijk. Het bedrag werd nog overtrof fen door de 70.000 gulden, die de Lon- dense handelaar Duits neertelde voor een Leidseplein in de regen. Hoogen- dijk kreeg voor 40.000 een besneeuw de Lauriergracht en prof. van Regte ren Altena, kopend namens het Am sterdams burgercomité, stelde de Door braak van de Raadhuisstraat veilig voor ƒ37.000. Drie musea lieten zich de kans niet ontgaan een Breitner te kopen. Het Stedelijk Museum nam ge noegen met een kleine voor 17.000, het museum v. d. Vorm uit Rotterdam kocht een zelfportret voor ƒ39.000 en het Singermuseum in Laren een grijze Dam voor 29.000. Van de verzamelaars is tijdens de middag vooral de heer De Geus van de Heuvel aan bod gekomen. Hij kocht Stadsgezichten van Jan de Beyer (ƒ13.000), de oude Jan Ekels (ƒ12.500), de jonge Jan Ekels 23.500), Cornells de Kruyf 320), Isaak Ouwater 23.000) en later nog een jonge Ekels 15.500) en nog een Ouwater 13.000). Het Stedelijk Museum van Amsterdam bepaalde zich tot de aan koop van enkele achttiende eeuwse meesters: Jan ten Compe 8600), de oude Jan Ekels (ƒ9500), La Fargue (ƒ8800), stuk voor stuk plezierige schil derijtjes in de zonnige trant van de pruikentijd. Het Amsterdamse Scheepvaartmu seum kocht twee vroege negentiende eeuwse havengezichten van Morel en Plaat. De kunsthandelaren hebben zich ont fermd over het grootste deel van de oude stadsgezichten, die, zoals ver wacht werd, gemiddeld prijzen haalden tussen de 10.000 en 20.000 gulden. De Nederlandsche Bank veroorzaakte eni ge beweging door de aankoop van een Hulswit uit 1781, voorstellende de Utrechtse Poort (ƒ3200). Later be greep men dat op de voorgestelde plaats binnenkort het nieuwe kantoor van de Bank verrijst. Opvallend waren de hoge prijzen, die voor stadsgezichten van Bosboom wer den betaald. Prof. van Regteren Altena kocht er een voor ƒ14.500, kunsthande laar Nijstad voor 20.000 en Staal een voor 12.000. Het kleine Amsterdamse stadsgezichtje van Vincent van Gogh ging voor ƒ46.000 naar de kunsthandel De Boer. Een anonieme particulier kocht een mooie Isaa Israëls voor 20.500. I)e enige Jacob Maris, een prachtig havenfront, werd door prof. v. Regteren Altena voor 25.000 voor Am sterdam bewaard. De Londense kunst handelaar Duits kocht voor ƒ28.000 een „Martelaarsgracht" van Springer en ,r een „Weesmeisje" van Nic. van der Gisteren is bij Frederik Muller en Co in Amsterdam de veiling begonnen Waay voor f 3300. Een kleine collectie van de beroemde collectie van wijlen de heer W. J. R. Dreesmann. Veilingbedien- Engelse miniaturen uit de achttiende den tonen het grote en zeer geïnteresseerde publiek het prachtige schilderij eeuw haalde gemiddeld prijzen van „Bruiloft" van Jan Steen, dat het tot een opbrengst bracht van ƒ102.000.-. drieduizend gulden. Het bleek, dat en kele authentieke „Witjes" nog niet aan populariteit hadden ingeboet. Zij gingen voor resp. 4500 en 6300 naar de kunsthandel. In totaal werden de eerste dag 118 schilderijen geveild, die een gezamen lijke opbrengst opleverden van 2.173.000. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 22 maart Kamer leden, die het bericht over het rege ringsstandpunt met betrekking tot de grondbelasting vanochtend onder ogen kregen, toonden zich teleurgesteld over de houding van de minister en zijn staatssecretaris die hieruit blijkt. Het verzet tegen de wijziging van de grond belasting was, zoals beide bewindslie den uit het debat van 10 maart moet zijn gebleken, meer gericht tegen het tijdstip waarop de regering deze wilde doen ingaan, dan op de inhoud zelve. Duidelijk is onder meer van de zijde van de KVP naar voren gebracht, dat de Kamer niets voelt voor een gefor ceerd invoeren van een verhoging van deze belasting, die de kosten voor de woningbouw weer omhoog moet bren gen. Het leek niet uitgesloten, dat de Kamer daarmede genoegen zou kunnen nemen, mits er een verlichting van be lastingdruk in een andere sector tegen over zou kunnen worden gesteld. Wie zich de bezorgdheid herinnert, die voor al bij het debat over de woningbouw met minister Van Aartsen naar voren kwam over het kostenpeil van de wo ningbouw, zou voor-dit standpunt be grip hebben moeten opbrengen, zo werd ons kenbaar gemaakt. Bij deze zorg voor de stijging van het kostenpeil komt dan nog het onbe vredigende voor de Kamer, dat het vasthaken van deze belastingontwer- werpen aan het huurvoorstel eigenlijk betekent, dat een beslissing wordt ge forceerd over iets dat de Kamer als een onderdeel van het gehele belastingcom plex nader wil bezien. Dat complex komt naar men aanneemt in de herfst bij de algehele belastingherziening aan de orde. Waarom niet gewacht totdat de Ka mer kan doen wat ook de regering zo onmisbaar acht voor haar beleid: het vaststellen van prioriteiten op fis caal gebied? Om dat te kunnen doen moet echter alles tezamen worden bekeken. Op de vraag of deze eerste indruk ken ook invloed kunnen hebben op de verhouding tussen de Kamer en het ge hele kabinet werd ons geantwoord, dat dit zal afhangen van het verdere verloop van zaken. Helemaal uitgesloten DEN HAAG, 22 maart - Jan Klaassens van Feijenoord, die als linkshalf stond opgesteld in het voorlopig Nederlands elftal, dat woensdagavond in het Olym pisch stadion in Amsterdam een wed strijd speelt tegen een Londense combi- nat zal niet spelen wegens ee. bles sure. Zijn plaats wordt ingenomen door Bennie Muller (Ajax). die oorspronke lijk als rechtshalf zou fungeren. Rechts half is nu geworden Villerius (Sparta). Hans de Koning (Sparta) is aan de re serves toegevoegd. NIJMEGEN, 22 maart Vanmorgen is, na een academische rouwzitting in de aula der r.-k. universiteit aan de Wil- helminasingel te Nijmegen en H. Mis van Requiem in de St. Josephkerk aan het Keizer Karelplein, op het katholieke kerkhof Jonkerbosch in de gemeente Nijmegen de begrafenis geschied van prof. dr. H. C. M. J. Noyons, die vorige week is overleden. Prof dr. J. Ariens schetste tijdens de academische rouwzitting de grote ver diensten van prof. Noyons, die een dei grondleggers was van de medische af deling van de universiteit. Hij doceerde fysiologie-chemie. In tegenwoordigheid van zeer velen uit de Nijmeegse uni versitaire gemeenschap droeg dr. H. P. J. M. van Waesberge s.j., eerste mode rator der studenten en pastoor van de studentenparochie de plechtige H. Mis van Requiem op, daarbij onder andere geassisteerd door een zoon van wijlen prof. Noyons als diaken. Studenten voerden de liturgische gezangen uit. De kerk was tot de laatste plaats bezet en aan de zijaltaren werden stille nis sen opgedragen door de hoogleraren dr. M Goembns o.f.m. en dr. L M. L. van den Nieuwenhoven s.j. De absoute aan het graf werd verricht door dr. van Waesberge. is het niet omdat dit antwoord onder werp van beraad heeft uitgemaakt voor het gehele kabinet. Inmiddels is er, wanneer men de tekst goed bestudeert, een duidelijk nuanceverschil te zien tussen het standpunt van le beide bewindslie den ten aanzien van de eventuele ver werping van h$t wetsvoorstel en ten aanzien van het verschuiven van de behandeling naar een later tijdstip. De reac 'e op dit laatste waar het de Kamer, zoals o.m. blijkt uit de ingediende ,otie-Lucas, eigenlijk om te doen is is minder fel dan op het eerste. Misschien zit er dus toch nog een mogelijkheid in om tot een com- hoeken en overeenkomstige promis 'e komen, zo veronderstelt n'SÏ men in politieke kringen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 maart De Hoge Raad heeft vanmorgen het cassatiebe roep verworpen, dat werd ingesteld door de procureur-generaal van het ge rechtshof te Arnhem en diens ambtge noot in Den Haag, inzake de verkoop van boeken door niet-boekhandelaren, in dit geval een kruidenier te Deven ter en een sigarenhandelaar te Den Haag. De Hoge Raad acht art. 2 van de vestigingsbeschikking boekverko pers 1958, waarin gesteld wordt dat de uitoefening van het bedrijf in het al gemeen verboden is zonder vergunning van de SER. in strijd met de grond wet dienende taak van het boekverko- persbedrijf. Art. 1 lid 1 van de vestigingsbeschik king zegt, dat onder boekverkopersbe- dri)f moet worden verstaan het bedrijfs matig aan anderen dan wederverko pers verkopen van boeken. De uitoefe ning van dit bedrijf brengt met zich mede het verspreiden onder het pu- Tge voortbrengselen van de drukpers. Deze DEN HAAG, 21 maart Er tekent zich een nieuw algemeen onderwijsty- pe af, het hoger specialistisch onder wijs, dat het grensgebied vormt tus sen middelbaar (voortgezet) en hoger (wetenschappelijk) onderwijs. Deze ontwikkeling, geconstateerd in een rap port getiteld „hoger specialistisch on derwijs en dat werd samengesteld in opdracht van de bond van verenigin gen van leraren M.N.O., heeft de vraag doen rijzen „kan verwarring bij ons hoger specialistisch onderwijs worden voorkomen"? In het rapport wordt ge concludeerd, dat zoals de toestand thans dreigt te worden, het te verwach ten is dat beide soorten onderwijs: ho ger wetenschappelijk onderwijs en ho ger specialistisch onderwijs, elkaar on gunstig beïnvloeden. Bij de huidige wetgeving wordt het hoger specialistisch onderwijs zowel bij het hoger als bij het middelbaar onderwijs ingedeeld. Dit geeft gemak kelijk aanleiding tot verwarring dje in de technische sector zelf aanleiding kan geven tot het verdwijnen der ho gere technische scholen. Dit zou kun nen worden voorkomen, zo wordt in het rapport gezegd, door het hoger specialistisch onderwijs niet te verde len over gescheiden wetten voor mid delbaar en voor hoger onderwijs, maar door een afzonderlijke wetgeving voor hoger specialistisch onderwijs voor te bereiden. Daarom beveelt de commissie die het rapport opstelde aan, dat de re gering het wetsontwerp weer terug neemt en een post op de begroting 1961 brengt voor de reorganisatie van het hoger specialistisch onder wijs in het algemeen en van de ho gere technische scholen in het bijzon der. Het hoger specialistisch ouderwijs zou dan moeten worden gekenmerkt doordat het na-middelbaar is, gespecia liseerd is en specialistisch hoger is in die zin, dat abituriënten van dit type ARNHEM, 22 maart In Utrecht is een ingezetene gearresteerd, verdacht van diefstal van een geldkistje met f 1300 in Velp (Gld.) gepleegd. De ar restant had b(j familie in Velp gelo geerd. Toen men op een gegeven mo ment geld wilde wisselen, bleek het geld kistje te zjjn verdwenen. De politie vat te onmiddellijk verdenking op tegen de logé, die intussen al vertrokken was. Bij z;jn aanhouding ontkende hij aan vankelijk, doch later gaf hij toe het geldkistje te hebben gestolen. Het was nog in zijn bezit. DEFT, 23 maart. Het trompetter korps der cavalerie heeft gisteravond op het St.-Agathaplein bij Het Prinse hof een taptoe uitgevoerd. Dit geschied de ter gelegenheid van het veertiende lustrum van de Delftse Studenten Weerbaarheid, dat gisteravond In de studentensociëteit Phoenix" werd ge vierd met een lustrumvergadering. onderwijs na een korte aanvullende universitaire studie, doch zonder ver lies van de totale studietijd het uni versitaire kandidaatsexamen kunnen verkrijgen. Het hoger specialistisch on derwijs vormt dan een voortrap van het wetenschappelijk onderwijs. wijze van verspreiden acht de Hoge Raad bij uitstek geschikt om de in art. 7 van de Grondwet gewaarborgde vrij heid om door de drukpers gedachten en gevoelens openbaar te maken, te dienen. Gesteld wordt, dat het boek- verkopersbedrijf door de overheid aan geen enkele regeling mag worden on derworpen die de Grondwet dienende taak van dit bedrijf zou kunnen aan tasten. Wanneer voor de vestiging van het boekverkopersbedrflf voorafgaand verlof van de SER wordt voorgeschre ven, dan wordt deze taak wèl aange tast, aldus de Hoge Raad. DEN HAAG, 23 maart In het voor lopig Nederlands elftal, dat vanavond in het Olympisch stadion te Amster dam tegen het team van London Com bination speelt is nog een wijziging ge komen. Eddy Pieters Graafland (Feije noord) zal Frans de Munck (DOS) ver vangen, aangezien De Munck wegens een blessure niet kan spelen. Als reser ve-doelman is Jongbloed van DWS-A aangewezen. Ook in het team van de London Combi nation zijn twee wijzigingen. Zowel linkshalf E. Moore als middenvoor G. Moore hebben de reis naar Amsterdam niet meegemaakt. Zij worden vervan gen door respectievelijk Appleton van Leicester en Tindall van Chelsea. NIJMEGEN, 22 maart Kand. psy chologie: de dames W. A. van Dijk, Nij megen, A. M. M. van Geelen Den Bosch en de heren F. A. J. M. Boselie, Bre da; H. F. M. Crombaj» Heerlen, J.S.M. Jans, Heerlerheide; E. Leeuwenberg, Heerlen, J. M. A. van Mierlo, Vught, F. M. M. Rubbens, Maastricht, J. A. S. van Spaendonck, Tilburg, R. J. N. Teu- lings, Breda, A. J. W. M. Thomassen, Eindhoven, A. H. G. S. van der Ven, Den Bosch, P. G. M. M. Vos, Sittard. Doctoraal psychologie: J. F. J. Dinjens, Maastricht. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM, 22 maart De Stich ting Beeldende Kunst te Amsterdam, of misschien kunnen wij beter zeggen het Nationaal Bureau Uitlening van Kunst, blijkt weer springlevend te zijn. Deze stichting werd in 1955 opgericht met de bedoeling werk van aangeslo ten kunstenaars via een distributiesys teem onder abonnees voor bepaalde tij den uit te lenen. Ook zag men door dit contact, burgerij-kunstenaars, mogelijk heden tot definitieve verkoop van kunstwerken en wat dit laatste betreft heeft men in de loop der jaren voipr duizenden guldens verkocht. Er zijn in 1958 wat moeilijkheden geweest, waar door de opzet van de stichting enigs zins op losse schroeven kwam te staan. Gelukkig kon een reorganisatie plaats vinden en een nieuwe frisse wind is toen opgestoken, die ook op veel plaat sen buiten Amsterdam langzaam maar zeker zich in de sector van de beel dende kunst deed gevoelen. Op het ogenblik zjjn zeventig kunstenaars bij de stichting aangesloten en het abon nee-aantal breidt gestadig uit. Het is daarom des te meer verheugend, dat gisteravond een nieuwe permanente tentoonstellingszaal in Amsterdam voor exposities van de bjj deze stichting aan gesloten kunstenaar kon worden ge opend. Tot nu toe beschikte men over een ruimte in de Halvemaansteeg. Nn is er een tweede zaal bijgekomen, die beslist een aanwinst genoemd mag worden 1 e ruimte is gelegen in de rip school Hippe aan de Ceintuurbaan 262. Deze gelukkige tegemoetkoming van de heer Hippe kan alleen maar worden geprezen en verdient navolging. Het is een uitstekende ruimte, die zich goed leent voor eenmanstentoonstellingen. Overdag is er een goede lichtval van boven af en s avonds heeft men door middel van juist opgehangen lichtbron nen eveneens een uitstekend helder beeld op het tentoongestelde. Tijdens een feestelijke bijeenkomst gisteravond, is de zaü in gebruik genomen. Er hang momenteel werk van de kunst schilder Henk Willemse. Verenigde Staten Een interconti nentale ballistische raket van het type „Titan' hee.t gisteren voor het eerst een afstand van 8.000 kilometer, tus sen Cape Caiiaveial en een punt in het zuiden van de Atlantische Oceaan, af- Het is misschien wel aar dig er eens de aandacht op te vestigen hoezeer wit mensen, leven bij de van het gesproken tP® De basis van ieder con^* seren is de gemeenpla»* Dat hoeft niemand te v«i' ontrusten, want het k® niet anders. Ik geloof bijvoorbeeld dtf ieder fatsoenlijk gesprek van de grond vesting der wereld af tot op hedet begonnen is met een gedachtenwisse- ling over het weer. A: „Koud voor de tijd van het jaar." B: „Zegt u dat wel. A: „De wind zit in de verkeerde hoek. B: „Tja, die oostenwind is niks ge- daan." A: „Maar de barometer zakt. En nu moet B natuurlijk niet zeggenl „Wat kan nuj die rot-barometer sche len", want dan is hij misschien wel een oorspronkelijk, maar in ieder ge val een onbeschaafd mens. Hij moet zeggen: „O ja, zakt de barometer? Gelukkig maar." Dan voelt iedereen zich thuis, want Eva zei het destijds al tegen Adam, als u tenminste even over die barometer wilt heen stappen. Natuurlijk kunnen sommige men sen het tóch niet laten om hun eigen gemeenplaatsen op te delven. Dat zijn dan de dichters. Zij schrijven bijvoor beeld: „Ik ben geboren uit zonneglo ren, uit een zucht van de ziedende zee." Zoiets kun je echter niet zomaar op tafel gooien, want dan loop je alle kans dat de tegenpartij meteen is uit gesproken. Tja. wat zou u antwoorden op zo'n mededeling? Hoegstens: „Nou jongen, dat is dan fijn voor je." En dan is de conversatie meteen op, dan heeft de tegenpartij geen tekst meer. Het is mij in de loop der jaren dan ook opgevallen, dat zelfs dichters aan de bittertafel over het weer of ge woon over de verdiensten van hun uitgever spreken. Over „zonnegloren heb ik daar in ieder geval zelden iets horen vallen, noch over een „opalen nacht" of zo. Want de conversatie moet toch gaande blijven en die is, als u het mij vraagt, alleen maar te voe ren met- gemeenplaatsen. Sterker» wanneer een zin de mond van een mens verlaat i s het een gemeenplaats, een zin dus, bestemd voor algemeen gebruik. Het enige redmiddel voor de dichters is dus misschien schrijven, in ieder geval niet praten en vrij zeker alleen maar denken. Maar een mens is nu eenmaal niet in staat om een volmaakt adequaat uitdrukkingsmiddel voor zijn innerlijk leven en denken te vinden. Je hoort wel eens van mensen die zozeer op elkaar zijn ingesteld dat zij voor een onderlinge verstandhouding geen- woorden meer nodig hebben. Dat is natuurlijk het ideaal. En als u het mij vraagt is de enige werkelijk oorspron kelijke vorm van converseren dan ook! niets zeggen. gelegd. FP) (Van onze correspondent) ALKMAAR, 22 maart De recht bank deed vanochtend uitspraak in de zaak tegen de twee vliegers en de twee vliegveldemployé's van het vliegveld Texel, die veertien dagen geleden te recht stonden wegens verduistering van circa 7.000 liter vliegtuigbepzine ten na dele van de n.v. Schreiner te Den Haag, waarbij zij in dienst waren. De chef van het vliegveld Texel, te gen wie zes maanden met aftrek wa# geëist, werd veroordeeld tot drie maai? den met aftrek. De grondwerktuigkundi- ge tegen wie vijf maanden met aftrek was geëist, werd veroordeeld tot 103 da gen met aftrek, waarvan dertig dagen voorwaardelijk. De vlieger tegen wi« drie maanden voorwaardelijk en ƒ400,- boete was geëist, subs, twee maanden, werd veroordeeld tot 400,, boete. Zijn collega tegen wie de eis luidde één maand voorwaardelijk met een boete van ƒ200,- subs, dertig dagen, werd veroordeeld tot 200,-. De raadslieden van verdachten had den tot vrijspraak geconcludeerd, in de mening dat de benzine met medeweten van de directie werd gebruikt, hetgeen een der directeuren tegensprak. Er was geen toestemming gegeven voor dit hen- zinegebruik, aldus de directeur. WEL, M'N J0NSEN6 STIL EEN HARLIE, PAAR NIEUW» POKIER... ALLES 6AA 6AN6E1UE HOE PRAAIT DE2E BOZE WERELD EH

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2