Onwaarschijnlijke romance bleef lange tijd geheim Prinses doet gaarne afstand van officiële verplichtingen Ons land draagt belangrijk bij o<xn wereldvluchtelingenzorg CONTACT Radiofonische opera Perdita nog in experimenteel stadium Vijfjaren-plan van t.v. over geschiedenis van bezetting EEN RUBENS OP DRIFT I DE „POSTKOETS" ROLDE OVER RUIM 200.000 ZWARTE SCHIJVEN Prinses Margaret's aanstaande huwelijk Journalist kon primeur niet kwijt lp minder dan een jaar al meer dan vijf en een half miljoen bijeen Vluchtelingen- actie op bevrijdingsdag Edouard Branly wordt herdacht Platina-plaat voor de Kamer stelt vragen over „Starfighter VOOR MARS MOE HEID FIT MET „Stuur een kaart naar koningin Juliana" Nieuws over „Doe Open' Consistorie wordt per t.v. uitgezonden „The Platters'' in Parijs Tegen onnodig geweld BENDER Spui 12, Amsterdam WOENSDAG 23 MAART 1960 PAGINA 9 „Is keuze juist geweest •w ÜL door W. H. VAN EEMLANDT Selvera's klokje In Selvera-tenue LONDEN, 23 maart (UPI) Wan neer prinses Margaret aan de arm van mr. Anthony Armstrong- Jones op 6 mei de Westminster Abbey Verlaat, nadat met grote pracht en Praal haar huwelijk met een niet- adellijke man is voltrokken, zal zij waar schijnlijk tegelijk uit het officiële leven van het koninklijk huis stappen. Dat is blijkbaar een van de redenen waarom koningin Elizabeth van Engeland heeft gelast dat het huwelijk van haar zus ier met de hoffotograaf zo schitterend hogelijk zal zijn. Want in feite is het een afscheid zal het misschien de 'aatste keer zijn dat pracht en praal Je prinses zullen omringen, dat de lucht gevuld zal zijn met donderend gejuich Voor de prinses alleen. Prinses Margaret heeft zich een eigen 'oekomst gekozen door een niet-adellü- ke man tot echtgenoot te kiezen. Bij de meeste bruiloften troost de fa- htilie van de bruid zich met de ge jachte dat zij geen dochter verliezen, thaar een zoon winnen. Om yele rede- Pen zal dit bij het huwelijk van prinses Margaret niet het geval zijn. De konink lijke familie weet dat zij een dochter verliest, een dochter die van haar pril- 'e jeugd af getraind is om de vele openbare plichten te kunnen vervullen, J'e voor een lid van een regerend vor stenhuis zijn weggelegd. Maar van Armstrong-Jones, die 30 jaar is, kan niet verwacht worden dat hij deze lasten zal 'eren dragen, zelfs al zou hij er psy chisch en physiek voor geschik zijn "etgeen hij niet is. Alhoewel de Wind sors hem in hun privé leven zullen ver welkomen, zullen zij niet van hem ver- Wachten dat hij hun officiële openbare Plichten zal delen. Het volk zal prinses Margaret meer hóssen dan de prinses de zware en ein deloze reeks van officiële verplichtin gen. De prinses had de laatste tijd dik wijls last van plankenkoorts. In de laat ste jaren vertegenwoordigde zij het ko ninklijk huis alleen, als zij zich daar toe in staat voelde. Wanneer zij uit het helle licht der publiciteit stapt, dat allen de troon voortdurend omringt, zullen an dere leden van het huis Windsor de koningin en prins Philip helpen bij de officiële verplichtingen. Op de statige prinses Alexandra van Kent, 23 jaar oud en haar broer de 24-jarige hertog van Kent, is reeds eerder een beroep gedaan voor het vervullen van offici ële taken van het koninklijk huis. Hun broer prins Michael, 17 jaar, en de beide zoons van de hertog van Glou cester prins William, 18 jaar, en prins Richard, 15 jaar, worden hier voor ook reeds opgevoed. Als zü de plichten van prinses Mar garet op zich hebben genomen, hoe zal Jan de toekomst van mrs. Armstrong- Jones zijn? Men verwacht dat de prin ses hetzelfde leven zal leiden als haar 'ante, de princess royal, die haar eigen jeven leidt buiten de kring van konink lijke publiciteit, en wier titel zij tezij- bertijd zal erven. De princess royal ver vult zo nu en dan, met lange tussenpo ten, openbare functies. Zij is presidente van de padvindsters, en Margaret zal waarschijnlijk eveneens beschermvrou we worden van een dergelijke organi satie. Margaret ontmoette Tony toen hü ongeveer twee jaar geleden fo to's maakte van de kinderen van haar zuster. Zij vond hem aardig en vroeg hem later met haar vrienden mee te gaan voor een theaterbezoek. Van mei verleden jaar af maakten zij hoe langer hoe meer afspraakjes tot zjj tijdens een feestje bii de koningin in Sandringham, Norfolk, in januari jl. besloten te trouwen. De eersten die zij od de hoogte stel den waren koningin Elizabeth en prins Philip. De Britse vorstin, aan wie alle leden van het koninklijk huis toestem ming moeten vragen om te trouwen, gaf haar zegen. Maar zü drong aan op uiterste geheimhouding tot er een offi ciële bekendmaking kon worden gedaan. Slechts enkele mensen werden in het geheim ingewüd. Natuurlijk de koningin moeder, de ouders van Tony, de advo caat Ronald Armstrong-Jones en zün gescheiden vrouw de gravin van Ros se, en enkele paleisfunctionarissen. De koningin stelde voor dat de inge- wüden niet mochten weten wie op de hoogte waren van het geheim, zodat zij bevreesd zouden zijn het te verspreiden. Deze techniek maakte het tot het best bewaarde koninklijk geheim in jaren. Er was een andere goede reden waar om het geheim zo goed bewaard bleef: de meeste waarnemers weigerden het geen hun ogen waarnamen te geloven en dachten dat Tonv die voortdurend op alle koninklijke samenkomsten aan wezig was, er slechts in zijn functie van hoffotograaf was. Bovendien dacht men algemeen dat hü de aanstaande verloof de was van de Eurazische actrice Jac kie Chan hoewel deze romance en kele weken vanztevoren zonder veel gerucht werd beëindigd. Zo onwaarschijnlijk leek de romance tussen Margaret en Tony dat een jour nalist uit Windsor die het geheim ont dekte, er niet in slaagde het an een krant kwüt te raken. „Belachelijk," zei men tot hem. De hertog van Kent Prinses Alexandra *yan een verslaggever) - l 23 maart Het aan- deel an Nederland in het kader van het w^re^>1u^.tel.ln8',njaar 2a| zeer be langrijk zijn. Dit is gebleken uit de cij fers van de bedragen, die verschillen de Europese landen, tot dusver in het vluchtelingen ja ar hebben biieensre- kracht. Nederland bracht in totaal reeds ƒ5.560.000 bijeen, dat is gemid deld 48,7 cent per inwoner. Hierm.ee staat ons land op de wereldranglijst op Je derde plaats, achter Noorwegen, dat "net een gemiddeld bedrag van 2 gulden Per inwoner op de eerste plaats staat, en Zweden waar iedere inwoner tot nu t°e gemiddeld 59,5 cent gaf. Op Neder- 'a«d volgen Zwitserland met 48 cent Per inwoner en Engeland en Nieuw Zee- fanJ. ieder met 44,5 cent per inwoner. ïJaj- je rwprifitëns niet uitgesloten, Jft Nederland aan het ein?vandr?e fluchtelingenjaar, over r,uln? tnaanden, de tweede plaats inn^erint. Er zullen in de provincies, waar geen openbare inzameling kon worden ge houden, namelijk nog een apnl-actie worden gevoerd. Bovendien is een jeugdcomité nog volop bezig met cie ,,Doe-open actie" en zullen alle onder- nemingen, op verzoek van de vier werkgeversorganisaties, nog een bij zondere bijdrage van 1 gulden per werknemer geven. QHet bedrag van 5,5 miljoen gulden, gel Nederland tot dusver bijeen heeft ties.^cht, is afkomstig van diverse ac- jaar Vaderlandse comité vluchtelingen- vorig jaa„J330. J^t op. 3 juni van het gin door >J." het bijzijn van de konin- van het AlgIriV-°erJe actie ten bate bracht 2.27?.000 op vl!f hlfSndse recrerinp droec en Je Nederlandse 1 360 0&0 bij. ^e hoogj; e o'nhrehgst ons land tot dusverre hero?kte de ge meente Nieuwe Tongë in z.dd Holland met een bedrag van 82 cem irtmiddeld Per inwoner ofwel 2.79 De twee meest kostbare projecten, die op deze lijst voorkomen slui ten van de kampen Ohmstede, t« Ol denburg, en Friederichsfeld, even tpn noorden van Oldenburg. Men heeft de totale kosten hiervoor geschat on J 1.048.225. Het totaal aantal geregistreerde vluchtelingen, dat onder de bescherming van de twee instanties leeft, bedraagt bijna drie miljoen. In Europa wachten op directe hulp 125.000 personen, waar van 22.000 nog in kampen leven. Ruim 100.000 vluchtelingen leven in onofficië le kampen en buiten de kampen. In China zijn ongeveer 10.000 vluchtelingen van Europese afkomst: in Tunesië en Marokko 180.000 Algerijnse vluchtelin gen. Een derde deel van het totaal aan tal vluchtelingen, een miljoen Chinezen, leeft in Hong Kong. Alleen al in West-Duitsland, Oosten rijk, Italië en Griekenland zijn nog 129 kampen, waarin vluchtelingen verblij ven. Zij moeten alle weg, nog dit vluch- telingenjaar, dat tot en met 30 juni loopt, zo hebben de instanties zich voor genomen. .7' DEN HAAG, 23 maart De Twee de Kamer is nog niet volledig over tuigd van de juistheid van de keuze van de „Starfighter" als nieuw ge vechtstoestel voor de koninklü'ke lucht macht. Het verslag op het wetsontwerp tot wijziging van de begroting bevat een aantal vragen op dit punt. Is het juist dat de Franse „Mirage" zeker zo goed en goedkoper is, maar dat poli tieke druk van Amerikaanse en Duit se züde een rol heeft gespeeld? De begrotingswüziging zal wel door de Kamer worden aanvaard, omdat de overeenkomst nu eenmaal gesloten is en de optietermün op 1 april afloopt. Van verschillende züden wordt echter toch wel bezwaar gemaakt tegen de overhaaste behandeling. Ook wordt door vele leden uitdrukkelijk vastge steld, dat hun steun aan het wetsont werp niet betekent, dat men zijn vrü- heid van oordelen ovér de komende de fensie-nota zou opgeven. (Advertentie» (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 23 maart „De be vrijdingsdag moet dit jaar een ware feestdag worden," zo heeft het natio naal comité Viering Bevrijdingsdag 1960 zich voor ogen gesteld, „een uiting van blüdschap, gepaard met een blük van dankbaarheid voor de herkregen vrijheid". Op deze laatste gedachte heeft het Nederlands comité vluchtelin- genjaar 1959-1960 ingehaakt. Onze dank. baarheid kunnen wy het beste tonen door anderen in de blijdschap te laten delen, zo meent het en het heeft beslo ten een speciale inzameling te voe ren in verband met de bevrijdingsdag, opdat de zorg van de wereldvluchtelin gen iets meer kan worden ontlast. Na ruggespraak met het comité Vie ring Bevrijdingsdag 1960 besloot het eon nationale actie te voeren om iedere Ne derlander er toe te brengen een kaart te sturen naar koningin Juliana. Het comité heeft een speciale bevrijdings- kaart ontworpen, voorzien van het adres van de koningin en met op de achterzijde de volgende tekst: ,,Op de vijftiende verjaardag van de bevrijding wil ikUwe Majesteit mijn bliid- schap betuigen te leven in een vry Ne derland. Mijn grote dankbaarheid voor deze vrijheid wil ik graag tegenover Uwe Majesteit tot uitdrukking brengen in deze gave voor de vluchtelingen. Op dat ook mijn dank straks zal doorklin ken in de harten van hen. die in dit wereldvlucbtelingen.iaar 1960 onze hulp nog zo hard nodig heben". De prijs van de kaarten heeft men zo laag mogelijk gehouden, vijf cent per stuk. Een vluchtelingenpostzegel kost twintig cent. Het verzenden van een bevrijdingskaart kost dus mini maal een kwartje. Er mogen ook meer bevrijdingszegels op de achter kant van de kaart geplakt worden; alles komt ten goede aan de vluchte lingen. De koningin zal zelf, hoe is nog niet bekend, vermoedelijk op 5 mei of direct daarna de opbrengst van deze nationa le manifestatie bekend maken. HILVERSUM, 22 maart In het Minjon-programma „Eigen Weg" van de AVRO wordt morgenmiddag van 18.30 tot 18.45 uur ^en overzicht gege ven van wat de Nederlandse jeugd voor de actie „Doe open" heeft gedaan, In dien mogelijk, zal in deze uitzending ook het door het Centrale Bureau opge geven officiële resultaat van deze actie voor de jeugd in de vluchtelingenkam pen worden bekendgemaakt. HILVERSUM, 22 maart Donder dagmorgen 31 maart om elf uur zal in het Italiaanse t.v. programma het consistorie in de St. Pieter te Rome worden uitgezonden, welke uitzending in Nederland wordt overgenomen, zo dat men hier via de t.v. getuige zal kunpen zijn van deze plechtigheid, tij dens welke o.a. ook aan Bernardus Kardinaal Alfrink door Paus Joannes de rode hoed zal worden uitgereikt. .77 Het aan de liefhebbers van de lichte muze bekende ensemble „The Platters" zijn in Parijs aangekomen voor een optreden van twee weken in de music-hall „Olympia". Zingen kunnen „The Platters" wel, maar ook spelen? Dirigent Quincy Jones, niet langgeleden de muzikale leider van de Show „Free and Easy", schijnt het bepaald niet mooi te vinden. PARIJS, 22 maart (KNP) In Pa rijs wordt dezer dagen de sterfdag her dacht van de katholieke geleerde Edou ard Branly, die twintig jaar geleden overleed en die bekena is om zün ont dekkingen op het gebied van de radio en elektronica. Hij heeft o.a. de toepas sing gevonden van de in 1888 ontdekte radio-elektrische golven. Zün uitvinding is bekend als de Cohaerer van Branly. Kardinaal Feltin celebreert op don derdag 24 maart tot zün intentie een H.Mis in de Notre Dame. Dezelfde dag houden geleerden een büeenkomst in Branly's oude laboratorium, gelegen in de schaduw van de Carmelietenkerk te Parüs. Des avonds vindt een plechtige zitting plaats in het Theater vein de Champs Elysées, bügewoond door de staatssecretaris van wetenschappelijk onderzoek, Pierre Guillaumat. Tegelük wordt een beurs gesticht voor studen ten, die hun studies in Frankrijk of in het buitenland willen voltooien. Branly, die 65 jaar lang tegen een ka rig salaris aan het Institut Catholique te Parijs heeft gedoceerd, stichtte het beroemde Hoger Instituut voor de Elek tronica, dat enig is in Frankrijk. Dit instituut, thans geleid door een leerling van Branly, Abbé Vieilard, leidt specia listen op in deltronica en in de ver vaardiging van elektronische rekenma chines. y- AMSTERDAM, 22 maart Een avond met experimenten bood de KRO in de radio-uitzendingen van vanavond zowel op eigen kracht als in samenwer king. met de AVRO. In het eigen pro gramma werd om negen uur de radio fonische opera Perdita op tekst van Tom Bouws en met muziek van Jur- riaan Andriessen uitgezonden, die voor afgegaan werd door de geruststellende mededeling, dat deze opera niet als nieuw klankexperiment bedoeld zou zijn, maar gezien moest worden als een poging tot. inbrengen van radiofo nische en elektronische hulpmiddelen in het meer traditionele muzikale be stel. Dat zoiets mogelijk is, zuilen we zeker niet betwisten, maar het schijnt toch wel, dat een componist, die zich met radiofonie bezig houdt, zich niet zoveel beperkingen op kan leggen, dat zijn radiofonische trucjes zich tot zijn werk verhouden als het peper en zout tot een welbereide maaltijd. Jurriaan Andriessen heeft in zijn opera Perdita, die overigens meer een verzameling van kleine operastudies is dan een samenhangend geheel, de ver leiding evenmin kunnen weerstaan. Het veelvuldig gebruik van de koren, die meestal volkomen onverstaanbaar zijn, komt niet voort uit dramatische over wegingen, maar zoekt louter en alieen het radiofonisch effect; het terugvallen op debestaande muzikale vormen wordt door geen logisch dramatisch ar gument gesteund. Het slotbedrijf is niets dan een krampachtige poging het „muzikale" materiaal nog eens de re- BUSSUM, 22 maart Onder de ver zameltitel „De Bezetting" zal de Ne derlandse Televisie Stichting tussen mei 1960 en mei 1965 een reeks pro gramma's gaan uitzenden over de ge schiedenis van Nederland in de jongste wereldoorlog. In hoofdzaak zal daarbij aandacht worden besteed aan de Duitse bezetting van Nederland en de bezet ting van Nederlands-Indië door Japan. Om de drie maanden zal een uitzending van minstens een uur worden gewijd, hetzü aan een bepaald aspect van de bezetting, hetzij aan gebeurtenissen, die zich op de dag van de uitzending, maar dan 20 jaar geleden, hebben afgespeeld. Met de samenstelling van deze pro gramma's, die onder verantwoordelijk heid van ds. J. A. Nieuwenhuüzen zul len staan, heeft dr. L. de Jong, direc teur van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie, zich belast. Produktie en regie zün in handen van Milo An- stadt. De NTS meent met dit initiatief te gemoet te komen aan een wens, die in brede lagen van de kykers leeft. De volwassenen, die tüdens de bezetting geïsoleerd leefden, voelen steeds ster ker het verlangen te vernemen, wat zich tüdens de oorlog achter de scher men heeft afgespeeld. Bü de jongeren is eveneens sprake van een groeiende belangstelling voor hetgeen in de jaren 1940-1945 is gebeurd. Het televisiemedi um leent zich bü uitstek om een boei end beeld te geven van deze voor het Nederlandse volk zo sombere tüd. Voor de samenstelling van de pro gramma's zal gebruik worden gemaakt van authentiek documentatiemateriaal zoals films en foto's. Daarnaast zul len talrüke figuren op het beeldscherm verschijnen om van hun persoonlijke er varingen tijdens oorlog en bezetting te vertellen. Het eerste in deze reeks program ma's zal op vrüdagavond 6 mei wor den uitgezonden. Het zal zün gewüd aan de opkomst van het nationaal-socialis- me en aan de Duitse invasie in mei 1940. Twee leden van Jiet toenmalige ka binet, prof. mr. P. S. Gerbrandy, minis ter van justitie, later minister-president en mr. E. N. van Kleffens, minister van buitenlandse zaken, zuilen toelich- teh, hoe de ministerraad de Duitse in vasie beleefde. In de volgende uitzending, die in sep tember plaats vindt, zullen de eerste maanden in bezet gebied worden be handeld. LONDEN, 22 maart De BBC is van de week een veldocht begonnen te gen „onnodig geweld" op het tv-scherm. Volgens een nieuwe, daartoe opgestelde code mogen lichamelüke wreedheden niet meer in tv-films voorkomen. Boven dien zijn sterk emotionele scènes in de kinderprogramma's taboe vérklaard. nlllllllllllllllllllllllilUlllilHIIIIU|||||i|||||||]|||||]||||||]|||||||||||||||||||||||||||||||= 27 VH Een rechercheur met lange ervaring went zich begrijpelijkerwijze, aan een geheel eigen methode van onderzoek. Ook V an Houthem had in de practiik van een mensenleven een aantal gewoonten ge vormd, die hem zo tot een tweede natuur waren geworden, dat h\j Gr <*ïstand meer van kon doen. Eén daarvan was, dat n\j m het beginstadium van een opsporing de weliswaar stelselmatig verza melde, maar voor een bepaalde oriëntatie nog wei nig zeggende gegevens, zich in het nieuw aangeleg- de dossier liet opstapelen, tot deze eer, al was hel voorlopig nog maar zwakke, basis vormden vooi Jet nemen van actieve maatregelen. Meestal waren de misdreven, die zün afdeling te behandelen kreeg, wel van zodanige aard, dat de commissaris na het horen van enige hoofdgetuigen, de weg naar de oplossing van het probleem duidelijk voor zich zag, maar van tüd tot tijd deden zich ge vallen voor, die eerst na een tüdrovend vooronder zoek het algemene schema van de gebeurtenissen in vage lonen onthulden. Je moest uit de zee van, vaak tegenstrijdige verklaringen, de ter zake dienen de aanwijzingen vissen, althans die elementen, die van werkelijke betekenis schenen te zün. Dan moesl je die factoren in verklaarbaar onderling verband trachten te brengen en als dat lukte, dan wist je wel waar je aan toe was. In die fase geleek Van Houthem een goed getrainde postduif, die na het eerste besluiteloze rondcirkelen onmiddellük na het dat zou hem waarschünlijk wat geduldiger maken. loslaten, plotseling de juiste koers te pakken heeft en als een pül uit de boog er vandoor gaat. Zo was het ook met de eigenaardige gebeurtenis sen in het Rijksmuseum. Meer dan twee dagen lang had de commissaris in het uitgestrekte complex van gebouwen de situatie verkend. Van hoog tot laag had hü het personeel gehoord de verklarin gen vormden zo langzamerhand een boekdeel en hü had zijn best gedaan uit de wüdloplge verhalen het kaf van het koren te scheiden. Maar een scherp afgetekend spoor had hü nog niet gevonden. Tja, hü was nu eenmaal niet zo'n bovenmenselüke detec tive uit een speurdersroman die, wanneer hü maar even zün neus in de zaak had gestoken, met onfeil bare intuïtie de juiste draad in de warwinkel van feiten wist de vatten en deze dan, met de wel willende medewerking van de auteur van het ver haal, door foutloze deductie en combinatie afwond. Het was nu woensdagavond 3 maart en het liep tegen acht uur. In zün werkkamer op het in avond rust verstilde hoofdbureau, had de commissaris het dossier van de gestolen Rubens nog eens doorge keken en de processen-verbaal, naarmate hü met de lezing daarvan vorderde, de tegenover hem zitten de brigadier Staring toegestoken, die hier en daar een vluchtige blik wierp op de inhoud, die hü voor het grootste deel zelf had geschreven. De briga dier wist uit ondervinding, wat er straks zou vol gen. Wanneer zün chef alles, wat ze tot nu toe aan de weet waren gekomen, in de hokjes va - zün sys tematisch brein had geclassificeerd, zouden ze sa men het onderzoek categorisch gaan doorpraten. En dan was het op je tellen passen, want de commis saris verwachtte nu eenmaal van zün vaste mede» werkers, dat zü even ver in een muur konden kij ken als hüzelf! Van Houthems onvermüdelüke püp was goed op gang gebracht en de brigadier had uit zün oude alumimumdoos de eerste zware shag-sigaret ge draaid voor het gesprek begon. „De P G. heeft me laten weten, dat hij al verschil lende keren uit Den Haag is opgebeld met de vraag of we de Rubens nu nog niet hebben gevon den, Willem. Het zou niet gek zü'n als de minister zelf eens een tydje meeliep in een vooronderzoek Enfin, ik geloof dat we voldoende gegevens hebben om, zonder verder in den blinde rond te tasten, de eigenlijke opsporing in te zetten. Voor we daar mee beginnen, wil ik graag horen of jouw opinie met de mijne overeenkomt. Vertel me maar eens wat jij er van denkt." De slimmerd, dacht Staring een beetje meewa rig, weet natuurlük al precies wat hij zal gaan doen. Maar hü kon nu eenmaal er niet toe komen zün medewerkers stomweg zijn definitieve instructies te geven, zonder hen eerst aan de tand te hebben ge voeld. In een zware zaak als deze vooral, stuurde hij de besprekingen altijd in de richting van een soort examen, om op de hoogte te blüven van de belangstelling der rechercheurs in hun werk. Hü ging er van uit, dat zün mensen hun verstand moes ten gebruiken en hü gaf hun altüd een kans te tonen wat er in hen zat „Er is iets," begon de brigadier peinzend, „dat me van het begin aan heeft verbaasd. Daar heeft nu die Rubens een mensenleeftüd lang ongestoord in het museum gehangen. En dan doen zich plot seling een aantal gebeurtenissen voor, ieder op zich zelf heel belangrijk, die een eind maken aan de rust en die Judith en Holofernes in het centrum van de opschudding plaatsen. Het begint er mee, dat een rüke Amerikaan het schilderij koopt onder een voorwaarde, die op het eerste gezicht onaanvaard baar moet zün voor iemand, die als een scherp zakenman bekend staat. HU betaalt er een fantas tisch bedrag voor en het doek blijft, alsof er niets gebeurd is, in het museum hangen. Meneer Cardi gan mag er naar küken, maar aankomen niet! Nau- welüks is deze vreemde transactie tot stand geko men, of een aan lager wal geraakte toneelspeler kiest uit de honderden stukken, die in het museum hangen, uitgerekend de pas verkochte Rubens om er hét mes in te zetten en deze zo te beschadigen, dat onmiddellüke restauratie noodzakelijk is. Die ma niak is niet een bekend gevaarlijk sujet, niet een re- volutionnair idealist, die een superkapitalist een hak wil zetten, maar een doodgewone, fatsoenlijke sttakker, een beschaafd mens, die geen vlieg kwaad zou doenNu komt er weer iets eigenaardigs. (Wordt vervolgd). vue te doen passeren. Het moge dan zijn, dat Perdita zich van haar exces sieve voorgangers als Job en Orestes onderscheidt door een meerdere schijn van muzikale realiteit, het experimen tele stadium blijkt ook hier nog aller minst overwonnen te zijn, zodat op kor te termijn vanuit deze nieuwe kunst sector nog niet zo heel veel belang rijks te verwachten schijnt te zijn. Iets later op de avond heeft men de stereofonische uitzending van Mozarts Missa Brevis in F. kunnen beluisteren. Ongetwijfeld heeft een opstelling van twee radiotoestellen de toehoorder een aparte ruimtelijke sensatie gegeven. Het geluid heeft, wanneer de luiste raar zich in de geschiktste positie be vindt, meer diepte, maar het welsla gen van het experiment hangt van zo vele factoren af, dat het praktische re sultaat vrijwel nihil is. Men ondervindt dit, wanneer men bijv. het hoofd wendt, waarbij dan de richting van het geluid direct gewijzigd wordt. Voorts blijkt in de praktijk de moeilijkheid om twee apparaten op precies dezelfde sterkte af te stellen niet gering te zijn. de kleinste nuance doet het effect direct teniet. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat hier akoestische mogelijkheden aan wijsbaar zijn. die voor de geluidstechni cus van groot belang kunnen zijn en deze mogelijkheden zün voor de geïnte resseerde deze avond nog eens aange toond. (Advertentie) Wen Uw kind aan een goede aanslag en een mooie klank. Een kostelijke piano hoeft beslist niet kostbaar te zijn! Bel of schrijf om onze foto-brochure Arnhem - Breda - Leiden - Rotterdam HILVERSUM - Met Jos Cleber op de bok, de Selvera's als vocale passagiers en tekstdichter Ferry als palfrenier rolde „De Postkoets" op welluidende wyze over ruim 200.000 zwarte schü- ven. Dit unieke gebeuren gaat de Ne derlandse aniusementswereld donder dag vieren met een jfrote cocktailparty in het Anistelhotel en een show in Bei- Ievue in de hoofdstad. Middelpunt op die dag zullen Zus en Mieke Jansen zün, die als de Selvera's met „De Post koets" dit record boekten. Een platina plaat is de beloning voor deze Weerter zusjes, die zich door deze prestatie naar de top van de disco-lijst hebben gezongen. Een ander indrukwekkend re cord staat op nam van Johnny Jor dan», die 1 miljoen noteerde, echter verspreid over acht opnamen. Het is niet alleen feest in de amu sementswereld er zün nog meer mensen die, hoewel üdelings, toch bü dit ge denkwaardige feit betrokken zijn. Aller eerst de ouders van Selma en Vera (de artiestennamen werden gekozen als ba sis voor de zo geslaagde duo-formatie). Het is een zeer grote dag voor Pierke Jansén (de muzikale clown) en zün vrouw. Met zün dochters trok hü enke le jaren nog van theater naar theater om in het artièstenvak een boterham bestellingen voor deze adressen In ge- te verdienen. Die boterham durfde hü - in de waagschaal te stellen voor zü'n dochters. Die avond moet vader Jansen De Selvera's zich als een Paljas hebben gevoeld. De tranen va» ontroering sprongen hem in de ogen toen hü zijn gezelschap ont bond om daarmee de weg naar het suc ces voor zün zingende dochters vrij te maken. Tranen van blüdschap vloeiden er twee jaar later toen de heer Jansen de eerste gouden grammofoonplaat in ontvangst n..m. die de Selvera's voor hun Pierke hadden v rdiend. „Wie had dat nu toch kunnen denken" en een paar spontane tranen vormen het com mentaar dat mevrouw Jansen op elk succes van haar dochters heeft. Een ander, die de Selvera's met gro te belangstelling volgt, is de deken van Weert. Met Pasen zal de bisschop van Roermond de nieuwe torenspits van zijn kerk komen inzegenen. In 1942 werd de toren van de dekenale kerk in een storm ernstig beschadigd, zo zelfs dat de spits sneuvelde. In de gerestaureerde toren komt echter ook een carillon te han gen. Een van de klokken werd geschon ken door de Selvera's. Dit wel zeer muzikale carillononderdeel heeft veer tien dagen te pronk gestaan vóór in de kerk. Na twee dagen was heel Weert bekend met de inscriptie op de klok- kehuid: Selvera's klokje Zus en Mie ke Jansen. De Weerter zusjes zoeken het steeds hogerop. Letterlük en figuurlijk. Haar klokkestem zal vanaf Pasen de sopraan- ij meezingen ln het Valerius-ge- denckclanck-repertoire dat de wind zal voortdragen over het Limburgse land. Maar ook topografisch hebben de Sel vera's het hogerop gezocht. Beiden heb ben nog niet zo lang geleden domicilie gekozen in Amsterdam. Een gemotori seerde „postkoets" bewüst het duo on schatbare diensten, want nu kunnen de zusjes na ?en optreden tenminste direct terug naar hun woningen, respectieve lijk in Nieuw-West en Buitenveldert. De nieuwe verblüfplaatsen zün voor de fans allang geen geheim meer. De bel staat niet stil en de postbode moet de dêélten door de bus laten glü'den. Andere belanghebbenden bü het Sel- vera-succes zün merkwaardigerwüs ook twee zingende zusjes. Op twee maart trokken SoPhia en Trudie Brabander in Poeldijk namelük de - stoute schoenen aan en schrever. de Selvera's een gro te brief. Daarin zetten zü uiteen dat het Selvera-rep-rtoi. ook haar repertoire is en dat zü een selectie uit deze disco successen binnenkort ten gehore gaan brengen voor de K.A.J.-afdelingen in ^rouda en Leiden. Maaren toen kwam het hoge woord eruit: „Wü heb ben geen geschikte jurken om in op te treden." De zingende zusjes in Poeldük kunnen gerust zün. De Selvera's beslo ten om voor leze büzondere gelegenheid in haar garderobe te gaan küken en twee haute couture-exemplaren in bruikleen af te staan. Eenvoud is het kenmerk van het wa re. Dit geldt in hoge mate voor deze Weerter meisjes, die hard voor hun suc ces hebben moeten werken, maar de zelfde zün gebleven. Met de gouden plaat voor „Twee reebruine ogen" wa ren zü er niet. Geschoold in de Lim burgse kleinkunst deden zü hun toneel- en mocrofoonroutine op in de K.R.O.- revue. Hun optreden werd zelfbewus ter. Sentiróentele liedjes werden ge volgd i >Or de pittige „Postkoets" en de andere Cleber-tophit „Sleighride in Alaska". Het succes is de meisjes niet naar het hoofd gestegen. Nog spreken zü vol waardering over de periode van het be tere „bruiloften en partüenwerk", waar in zü samen met Pierke, de muzikale clown een grote populariteit verwier ven. Toch kan Limburg weinig waarde ring hebben voor dit charmante twee tal. Hoe de Selvera's in Maastricht bij voorbeeld ook haar best doen, zü krij gen geen .wee paar handen op elkaar. Boven de ,Toerdük denkt men daar kennelijk -nders over. Maar daar niet alleen, ooi: in Amerika, Afrika, Austra lië, Duitsland, Alaska en Zwitserland rolt de Postkoets

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9