MACMILLAN naar EISENHOWER Premier wil praten over staken van kemproeven Openbare bijeenkomsten in Zuid-Afrika verboden KINDERBIJSLAG gaat flink omhoog Levendige gesprekken tussen Khroesjtsjev en De Gaulle Zeer geslaagde avond op de Quai d'Orsay Orwerwacht besluit Vertrouwen in Russen Tien cent duurtetoeslag per kind nu voor allen Het weer Brave verklaring van Nikita Schietpartij op negers maandag in de Veiligheidsraad ter sprake? Jongen verbrand Bruidsmeisjes van Drents veen staat in brand prinses Margaret Grondbelasting omhoog Niet zo rigoureus als voorgesteld Kaviaar smaakte goed, wijn viel tegen STUURMAN! COHEN zijn kort, vergen weinig ruimte Bosbrand in Eerde Kinderen spelen met vuur MORRIS before ijou Snif! Snede en Mappa Damesjasjes Veranderlijke bewolking Zelfde temperaturen Het weer in Europa VERLOVINGSRINGEN VRIJDAG 25 MAART 1960 83ste JAARGANG No. 30477 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 25 maart. Het be langrijkste punt van de tweede dag van premier Khroesjtsjev der Sovjet-Unie in Parijs is ongetwij feld het onderhoud geweest op het Elysée met president De Gaulle dat de gehele voormiddag in beslag nam. Het was zeker ook het belangrijkste punt voor Khroesjtsjev, die zodra hij voet op Franse bodem had gezet te kennen gaf dat hij niet gekomen was voor het plegen van tourisme. En al zal hij niet versmaden wat zijn Franse reis kan opleveren aan propaganda voor de commu nistische zaak in Frankrijk, er is reden aan te nemen, dat voor hem de contacten met president De Gaulle toch van meer belang zijn. Het onderhoud, waarvoor op het program precies twee uur was uitgetrokken, van tien tot twaalf uur, duurde een kwartier langer. Deze verlenging voerde onmiddel lijk tot speculaties of dit als een goed dan wel als een kwaad teken moest worden uitgelegd, al was het zeer wel mogelijk helemaal geen teken. Te kwart over twaalf zagen de aanwezigen in de „Cour d'honneur" president De Gaulle en zijn gast op het bordes ver schijnen, beiden naar het leek zeer goed geluimd en middels de tolken de conversatie nog voortzettend. President De Gaulle wuifde Khroesjtsjev nog eens toe toen de auto die hem terug zou voeren naar de Quai d'Orsay zich in beweging zette. Tientallen miljoenen turven gaan verloren O serauto's in Njanga is de spanning nog toegenomen. Duizenden Afrikanen zijn gisteren de straat op gegaan. Daaren tegen heeft negentig procent van de ar beiders te Langa het werk hervat. In Vereeniging keren langzamerhand weer normalere toestanden terug. De vraag naar vuurwapens is echter groot. Blanke mannen en vrouwen stonden gis teren in lange rijen voor het gerechts gebouw om te proberen een vergunning voor een vuurwapen te krijgen. Wapen handelaars doen goede zaken. De burgemeester van Vereeniging, Crawford, heeft een geldinzameling ge opend voor de nabestaanden van de slachtoffers van de incidenten van maandag. De gemeenteraad heeft 2.500 gulden gestort. De Afrikaanse leider Luthull heeft gis teren bij de hervatting van de „Hoog- verraadzaak" te Pretoria gezegd dat de negers een aantal stakingen zullen uitroepen om de regering tot onderhan delingen met de leiders van de Afrika nen te dwingen. Uit puur eigen belang zullen de blanken de regering er wel toe bewegen met de negers te gaan pra ten, aldus Luthuli, die een van de ver dachten in de verraadzaak is. NEW YORK De vertegenwoordigers van 29 Afrikaanse en Aziatische lan den bij de Verenigde Naties hebben gis teren op een spoedvergadering besloten te verzoeken om „een onmiddellijke bij eenkomst" van de Veiligheidsraad ter bespreking van de onlusten in Zuid-Afrl- ka. Het besluit van de groep is een parig genomen. Vandaag komt zij weer bij een om een brief aan de Veiligheids raad met het bewuste verzoek te te kenen. De huidige voorzitter van de Veiligheidsraad, de Amerikaan Cabot Lodge, heeft verslaggevers medegedeeld, dat de raad maandag of dinsdag bijeen van de raad na ontvangst van de offi- gesteld worden in overleg met de leden van de raad na ontvangs van de offi ciële brief van de Afrikaans-Aziatische groep. ST. OEDENRODE, 24 maart— In Eerde woedde gistermiddag een hevige bosbrand, die veroorzaakt werd door met vuur spelende kinderen. Vijf hecta re bos en heide werden in korte tijd een prooi der vlammen. De brand werd door brandweerkorpsen uit Veghel, Schijndel en St. Oedenrode bestreden Zij waren twee en een half uur in actie. Indië President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek komt voor een officieel bezoek van twaalf dagen aan Indië volgende week dins dag in Nieuw Delhi aan. Hij zal onder meer bezoeken brengen aan de Taj. Mahal te Agra, Aligarh, de Bahkra dam, Asansol in Oost-Bengalen, Ma dras, Vangalore, Poona en Bombay. (U.P.I.). (Advertentie) BARTEUORISSIR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KQNIMGSPtElR) AMSTERDAM IEL ZZjW» Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen en plaatselijk mist, maar ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind uit ooste lijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.30-19.03. Maan: 6.12-18.15. DE BILT, 25 maart De doorgaande luchtdrukdalingen in het zuiden hebben tot gevolg dat de wind in ons land in de oosthoek blijft. Hier en daar zal de komende 24 uur nog wat regen vallen. In de temperaturen komt niet veel ver andering. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder licht bew. 12 3 0 Ypenburg regen 15 5 1 Vlissingen zw. bew. 12 6 4 Eelde half bew. 14 0 0 De Bilt geh. bew. 16 6 0 Twente zw. bew. 15 3 0 Eindhoven regen 36 6 4 Zd.-Limburg regen 17 6 3 Stockholm onbew 8 -5 0 Oslo onbew. 10 1 0 Kopenhagen onbew. 6 1 0 Londen geh. bew. 13 8 0 Amsterdam regen 16 5 0.1 Brussel geh. bew. 16 6 12 Luxemburg zw. bew. 13 6 3 Parijs regen 12 7 13 Nice geh. bew. 15 12 4 Berlijn onbew. 10 1 0 München mist 18 -1 0 Zürich zw. bew. 15 3 0 Genève geh. bew. 13 5 0 Wenen zw. bew. 12 2 0 Athene geh. bew. 15 Rome regen 14 8 3 Madrid motregen 15 7 6 Mallorca geh. bew. 18 10 0 Lissabon regenbui 9 11 Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. JW. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severm. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents pei millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. Kort daarop werd vanuit de omgeving van president De Gaulle vernomen dat (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 25 maart Geheel onver wacht is gisteravond vanuit de ambts woning van de Britse premier, Dow- ningstreet nr. 10, een communiqué ge publiceerd, waarin bekend werd ge maakt, dat Macmillan zich morgen naar Washington zal begeven voor een bespreking met president Eisenhower over het vraagstuk der kernproeven. Het communiqué luidde: „Na een uit wisseling van gedachten tussen de pre sident en de eerste minister heeft pre sident Eisenhower aan de eerste mi nister voorgesteld een bezoek te bren gen aan Washington om met hem een bespreking te wijden aan het huidige stadium van de Geneefse conferentie over de proefontploffingen van kernwa penen. De eerste minister vertrekt za terdagmorgen". Er is verder duidelijk gemaakt, dat het bezoek van Macmil lan van korte duur zal zijn. Onmiddel lijk na de publikatie van het communi qué in Londen en Washington zond de eerste minister van Canada, Diefenba- ker, een uitnodiging aan Macmillian om na zijn bezoek aan Washington Ottawa aan te doen op de terugreis. Macmillan antwoordde hierop, dat hij hiervoor geen tijd heeft, omdat hij na zijn besprekin gen met president Eisenhower ten spoe digste naar Londen terug moet keren. Ofschoon hieromtrent niets is meege deeld, ligt het voor de hand dat Eisen hower Macmillan wil horen over een onderwerp, dat geleid heeft tot diepe verdeeldheid in Amerikaanse regerings kringen. De Amerikanen hadden op de besprekingen te Genève voorgesteld een *"tPrnationaal verbod uit te vaardigen a proefontploffingen van kern wapenen welke niet konden worden uit gevoerd zonder dat andere mogendhe den konden ontdekken dat een ontplof- ling inderdaad had plaats gevonden. Kleine ondergrondse ontploffingen zou den volgens het Amerikaanse voorstel toelaatbaar blijven tot men instrumen ten had ontwikkeld, die ook dit soort ontploffingen zouden kunnen registre ren. De Russen deden hierop vorige week zaterdag het tegenvoorstel de grote, ge makkelijk te ontdekken ontploffingen te verbieden onder voorwaarde dat een moratorium zou worden aangenomen voor kleine ontploffingen totdat men de beschikking heeft over instrumenten die ook deze ontploffingen kunnen registre ren. Dit laatste zou neerkomen op een grote mate van wederzijds vertrouwen ïn elkanders eerlijkheid en goede wil. Het is bekend, dat in Amerika het departement van Defensie, de Commis sie voor Atoomenergie en een aantal vooraanstaande leden van de Senaat niet bereid zijn te geloven in Ruslands goede trouw. Het bezoek van Macmil lan aan Washington is bedoeld als een Kritse bijdrage om de knoop te helpen doorhakken. Officieel is niets bekend omtrent de °pinie van de Britse regering ten aan een van de Russische tegenvoorstel- let. Maar het is een publiek geheim at Macmillan en zijn kabinet de voor stellen van Rusland beschouwen als een stap in de g„ede richting, en dat zij be- «t'd .zijn de Russen te vertrouwen ten tc)H.Z'on van bet naleven van het mora- Ploffi? voor Weine ondergrondse ont- dat R,?e,n' onder voorwaarde evenwel national?,? tQestemt in twintig inter- mspecties per jaar. Zoals het communiqué duidelijk maakt, heeft het bezoek van Macmil lan an Eisen' wer plaats op voor stel van laatstgenoemde. Het is even wel niet onwaarschijnlijk, dat de za ken in werkelijkheid anders liggen en dat Macmillan, ongerust over de ver deeldheid bij de Amerikaanse rege ring, zelf de mogelijkheid van een persoonlijke bespreking heeft geop perd. Officieel kon hij evenwel hiertoe niet het initiatief nemen aangezien de Ame rikaanse tegenstanders van de aanvaar ding van de Russische voorstellen dit be schouwd zouden hebben ais een ontoe laatbare ritse inmenging in de Ame rikaanse politiek. Het is derhalve zeer goed mogelijk dat Eisenhower, op de hoogte ge. ield van Macmillans bezorgd heid, de stap nam een persoonlijke ge- dachtenwisseling met de Britse premier mogelijk j maken door het initiatief van Macmillan over te nemen. Het jelang van 'e besprekingen in Washington kan nauwelijks overschat worden. Indien Macmillan erin slaagt Eisenhower over te halen toe te stem men in de Russische tegenvoorstellen, zal er een geheel nieuwe situatie ont staan, welke althans enige hoop biedt op het beëindigen van alle proefontploffin gen. groot of klein. The Times, in een hoofdartikel van hedenochtend, noemt het dramatische nieuws van het bezoek van Macmillan aan Washington: „een van de meest bemoedigende internatio nale ontwikkelingen sinds het einde van de oorlog." EMMEN, 25 maart In de afgelopen nacht is in Barger-Oosterveld, nabij Emmen, een zestienjarige jongen le vend verbrand, toen het huis waarin h(j woonde in vlammen opging. Om ongeveer twee uur brak brand uit in de woning, die gelegen is aan de Buurtweg en die bewoond werd door de heer J. Ebeltjes, diens echtgenote en zoon met echtgenote en de zestien jarige pleegzoon J. Orsman. Het vuur greep zo snel om zich heen. dat de twee echtparen zich in nachtkleding ternau wernood in veiligheid wisten te brengen. De pleegzoon kon niet worden gered. Door een haag van leden van de Republikeinse Garde begeeft pre mier Khroesjtsjev van de Sovjet unie in het Franse ministerie van buitenlandse zaken zich naar de zaal waar hij president De Gaulle een feestdiner zal aanbieden. Op de voorgrond links wacht mevrouw Khroesjtsjev op haar echtgenoot. EMMEN, 25 maart In het veenge bied van Zuid-oost-Drenthe zijn giste ren enige veen- en turlbranden ont staan, die aangewakkerd door de felle oostenwind zich vrij snel uitbreidden en nog steeds voortduren. In het gebied tus sen de dorpen Klazienaveen-Noord en Bargercompascuum is een turfbrand gaande, die een grote omvang dreigt aan te nemen. Het vuur grijpt zo snel om zich heen, dat reeds enige miljoe nen turven vlam hebben gevat. In to taal bedreigt het vuur aldaar ongeveer elf miljoen turven van de jaarproduk- tie 1959. De schade wordt voorlopig geschat op 150.000.-. Jjtcee van de acht bruidsmeisjes van prinses Margaret: links de 12-jarige Marilyn wills, een petekind van de prinses; rechts de zesjarige Catherine Vesey, een nichtje van Tony Armstrong Jones. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 24 maart Met ingang van I april gaan de verhogingen in, die de Tweede Kamer vandaag heeft goed gekeurd voor de kinderbijslagen, de on gevallenrente en de invaliditeitsrente. De verhogingen dienen op de eerste plaats ter compensatie van de stijgin gen van de huren en de melkprijzen. .De kinderbijslagen, die nu tot uitke ring komen zijn reeds van 1 januari af als volgt berekend: 72 ct. (60 ct. op 1 oktober 1959) per dag voor het eer ste kind. 79 ct. (67 ct.) per dag voor elk tweede en derde kind. 106 ct. (93 ct.) per dag voor elk vierde en vijfde kind. 117 ct. (104 ct.) per dag voor elk zesde en volgend kind. De kinderbijslagen voor rentetrekkers zijn met ingang van 1 ianuari als volgt berekend: f 19,- u oktober ƒ15,80) per maand voor het eerste kind. 20,85 17,65) per maand voor elk tweede en derde kind. 27,95 24.70) per maand voor elk vierde en vijfde kind. 30,85 27,40) per maand voor elk zesde en volgend kind. Het vrij grote verschil in kinderbij slag per 1 april is verklaarbaar, orn aat m de verhogingen de duurtetoe- 10 ct- Per kinc) nu definitief uYirHt l i, wordt. Deze duurtetoeslag met Teer gebonden aan een loongrens van 16 per dag. Iedereen, die kinderbijslag ontvangt, krijgt nu 10 ct. per kmd verhoging. Voorts worden de ongevalienuitkerin- gen met 6 pet. verhoogd. Dit is, naar de staatssecretaris voor Sociale Zaken in de Tweede Kamer nog eens heeft laten uitkomen, een ruime compensatie waarin ook een stuk welvaartsstijging is verwerkt. De kosten van het gehele ontwerp van wet inzake deze verhogingen worden op 63 miljoen gerekend, waarvan 59,5 miljoen voor de verhoging van de nor male kinderbijslag. Mej. Lemaire (PvdA), die oordeelde dat de invaliditeitstrekkers en ongeval lentrekkers nog schriel behandeld wor den, had een amendement ingediend met de bedoeling hen meer in de geste gen welvaart te doen delen. Staatssecre taris Roolvink bestreed deze mening met kracht. De 6 pet. verhoging steekt gun stig af bij de verhogingen, die in 1957 onder de socialistische minister Suur- hoff werden toegestaan. De heer Rool vink deed een beroep op de Kamer om het voorstel van mej. Lemaire niet te aanvaarden. Het amendement is ver worpen. De staatssecretaris heeft de toezeg ging, dat wanneer de gevolgen van de gedifferentieerde loonvorming overzien kunnen worden, ook de posities van de trekkers van de sociale renten zeker nader zal worden bestudeerd. Doen zich buitengewone omstandigheden voor dan zal dit reeds in 1960 geschieden. Hij wil de zich echter niet aan concrete resul taten binden. Den HAAG, 25 maart De Tweede Kamer heeft gisteren de ontwerpen tot Verhoging van de grondbelasting en de i ersonele belasting aanvaard. Dit was geheel volgens d« opzet van de -e- gering die maandag in haar brief aan de Kamer met zulk zwaar geschut w;as komen aandragen. Toch heeft minister Zijlstra niet geheel zijn zin gekregen. diverse, belangrijke, wijzigingen rSri' ,'-t ln het ontwerp inzake de grondbelasting. De verhoging blijft voor V, T1Pr 1959 nieuw te bouwen woningen de eerste zes jaar achterwege. Toorts heeft de Kanier bereikt dat de opbrengst van de grondbelasting niet de verhoogde huren mee omhoog Van",motie-Lucas om de behandeling sept,?.- grondbelasting uit te stellen tot ^oer te verwerpen. Voort hogingen de TweedeKamer de ver- gevallenr^Van de kinderbijslagen, de on- goedgekeuM6 en de 'nva'icJiteitsrente de stijging Dit vooral in verband met prijzen. De hde huren en de melk- derbijslagen uitgaven voor de kin- 59,5 miljoen. en °P een bedraS van (Zietor het kamer /erslag elders in dit JOHANNESBURG, 25 maart (Reuter, A.F.P.) De Zuidafrikaanse minister van Justitie, Erasmus, heeft gisteren alle bijeenkomsten van ongeacht welke bevolkingsgroep in Johannesburg, Dur ban, Pietermaritzburg en Kaapstad zon der voorafgaande speciale toestemming verboden. Deze maatregel, die niet op kerkdiensten en begrafenissen slaat, blijft van kracht tot 30 juni. De dag van rouw, die het Afrikaanse Natio nale Conges voor volgende week maan dag ter gedachtenis van de slacht offers van de incidenten van maandag heeft uitgeroepen, zoals gisteren in een deel van onze edities is gemeld, zal een dag van algemene staking zijn. De sta king is afgekondigd voor alle Afrikaan se arbeiders in geheel Zuid-Afrika. Te Njanga zijn gisteren maar enkele Afrikanen naar hun werk gegaan. De toestand is nog steeds gespannen en volgens leden van een afdeling pant- volgens diens eigen woorden het onder houd zeer goed was verlopen. De beide staatslieden spraken met elkaar in te genwoordigheid slechts van ieders tolk. Ten aanzien van de inhoud van het ge sprek heerst dan ook nog het grootste geheim. Het Elysée heeft nochtans doen weten dat De Gaulle zijn bondgenoten op de hoogte van de met Khroesjtsjev gevoerde gedachtenwisseling zal hou den. Momenteel kunnen de waarnemers slechts gissen naar de inhoud van deze gedachtenwisseling, al zullen zij er al licht niet naast zijn wanneer zij als hoogst vermoedelijke hoofdthema's op het gesprek de Duitse kwestie en het ontwapeningsvraagstuk gokken. Tel kens waneer Khroesjtsjev woensdag het woord voerde, kon hij geen van bei de met rust laten. Maar woensdag was ook gebleken, zo stellen de waarnemers vast, hoezeer vooral ten aanzien van Duitsland de inzichten der beide man nen fundamenteel verschillend bleven. Op alle door Khroesjtsjev gedane zin spelingen op de dringende wenselijkheid van een Frans-Russisch samengaan ter bezwering van een herleving van het Duitse militairisme kon het antwoord van De Gaulle vfervat lijken in die ene zin uit zijn weloverwogen tafelrede van woensdagavond, waar hij gewaagde van Frankrijk en Rusland „twee volken ge vormd in de school der zelfde bescha ving, en die zich te allen tijde tot elkaar aangetrokken hebben gevoeld; twee sta ten die bondgenoten 'aren toen twee maal in de loop van deze eeuw hun con tinent bedreigd werd door een heers zucht zonder maat en sedertdien ver dwenen". Hetgeen een ongetwijfeld fraaie maar ook veelzeggende tirade was. Zij hield in dat er voor Frans- Russische vriendschap redenen te over uit het verleden te putten vallen, maar niet meer voor een vriendschap ten koste van Duitsland. En deze woorden kregen hun aanvulling in de vaststel ling die De Gaulle wilde doen „zon der er deze avond op te willen aan dringen" dat „de Sovjet-Unie en Frankrijk ieder voor zich zich bevinden in een der twee kampen, waartussen de wereld is verdeeld". „Iedereen weet waarom en hoe", aldus de Gaulle, „maar het schijnt dat men is aanbeland op het punt waar men van beide zijden de middelen wil zoeken om te verhin deren dat de onderlinge wedijver tot de vernietiging leidt, om betrekkingen te vestigen die niet wantrouwig zijn noch kwaadwillig Men moet overigens toegeven dat Khroesjtsjev telkens als hij in het openbaar het woord voerde, te Parijs zorgvuldig heeft nagelaten beledigen de opmerkingen over Duitsland te ma ken. En gistermiddag, toen hij een toast moest uitbrengen tijdens de lunch aangeboden door premier De- bré op hotel Matignon dus na het onderhoud met De Gaulle verklaar de hij braaf onder meer dat het geens zins zijn bedoeling was een wig te drijven lussen Frankrijk en zijn Wes telijke bondgenoten. Maar 's avonds moest hij weer toasten, toen hij op trad als gastheer voor het president De Gaulle en verdere Franse autoritei ten aangeboden Russische diner op de Quai d' Orsay (de salons van de Rus sische ambassade waren voor 150 cou verts te klein). Hij verklaarde op nieuw dat Frankrijk en de Sovjet- (Vervolg zie elders in dit blad) i in milium urn minimum minimum"! """"""illinium Behalve aan de meisjesschool „Claude Monet" heeft de echtgenote van de Rus sische premier, mevrouw Nina Petrovna Khroesjtsjev, gisteren een bezoek ge bracht aan het bekende warenhuis „Aux Galeries Lafayette". Ter herinnering aan haar bezoek kreeg zij van de eigenaar van het warenhuis een prachtige kris tallen bonbonnière.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1