Politiemotor in botsing met een vrachtauto Dokter Immink eerste erelid Witte Kruis in Bloemendaal „DE HUZAREN VAN VILLARS" Verdienstelijke uitvoering door Diogé Niemcijcr gjJaMpittig.Mtcèl' Agenda voor Haarlem s.o.s. Broeders St. Joannes de Deo bouwen ziekenhuis in Afrika Viering van Koninginnedag en 5 mei in Haarlem-oost BAKKERS BEHANG 'S ZATERDAGMIDDAGS NA 1 UUR Haarlemse rechtbank Wielen door de Woestijn Actie onder de oud-patiënten I Ir. J. W. H. Lambach over organisatie en rendement Maatschappij voor Nijver heid en Handel -m Films Muziek J O S. v. D IJ K SLAG OM SENGAREMA BAKKER's BEHANG IS EEN BEGRIP! Vanaf 1 april I960 VRIJDAG 25 MAART 1960 PAGINA 5 Breda Dom Activiteiten van de verkenners rink- - Huuradviescommissie Haarlem Igaël Tumarkin in Galerie Espace N.V. MODERNE BRILLEN WEBER T afeltennistoernooi voor junioren Strandschap Zandvoort is Reddingsbrigade erkentelijk Dr. J. Luning Prak voor Sint-Adelberts- vereniging ^BEVAL^ik6 Stand Haarlem Super kwaliteit halfzware shag in plastic shagbeurs. Altijd vers en lekker tot de laatste sigaret Spaar de sportemblemen! Toneel CINE FOTO T euitoonstellingen Bromfietser valt en loopt hersenschudding op zijn de apotheken Geopend zijn de apotheken die de nachtdienst verzorgen Aanwinst Frans Hals museum Waterstanden Beurs van Amsterdam Beurs van New York - - HAARLEM, 24 maart Honderdvijf- tig gulden boete hoorde een drieëntwin tigjarige tuinspeciehandelaar tegen zich eisen door de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr, J. J. Bre- dius. De verdachte werd verweten dat het aan zijn schuld te wijten zou zijn, dat twee agenten in een politiemotor met zijspan, die in volle vaart iemand anders achtervolgden, in aanrijding kwamen met zijn vrachtwagen en beiden een hersenschudding opliepen. De spe ciehandelaar zou op de Schoterweg, Waar het ongeluk gebeurde, linksaf ge slagen zijn met zijn auto op het mo ment, dat de politiemotor hem inge haald had en wilde passeren. De officier van justitie meende, dat verdachte roekeloos gereden had, om dat hij blijkens de getuigenverkla ringen de motor in zijn spiegel had moeten zien aankomen. Hij zou niet tij dig te kennen hebben gegeven, dat hij van richting wilde veranderen. Daaren tegen stelde de verdediger, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, dat niet verdachte, maar de politiemensen zelf de schuldi gen aan het ongeluk zouden zijn en dat de verkeerde terecht stond. De raads man meende, dat de agenten op een verkeerde plaats wilden passeren, ter wijl het hem twijfelachtig voorkwam, of de motor wel licht had gevoerd ten tijde van de aanrijding, welke aan het eind van de middag van de 29ste okto ber voorviel. Ook vond de verdediger het merkwaardig, dat een van de agenten zich aanvankelijk niets meer kon herinneren, maar thans als getuige weer alles wist. Zijns inziens hadden de motoragenten een te groot risico geno men. Bedroevend vond mr. Van Löben Seis het derhalve, dat de politie een ver baal had opgemaakt tegen de specie handelaar, die voorzichtig en behoorlijk fereden zou hebben. Enkele getuigen evestigden het laatste. Anderen had den echter opgemerkt, dat de motor al geruime tijd vóór de aanrijding nogal midden op de weg gereden had, zodat verdachte de motor in zijn spiegel had kunnen opmerken. Hij voerde echter aan, niets gezien te hebben. Twee jaar intrekking van de rijbe voegdheid en zes weken gevangenisstraf eiste de officier van justitie, mr. H. La gerwaard, tegen een 46-jarige handels vertegenwoordiger uit Haarlem, die op 16 december onder invloed van drank gereden zou hebben in een auto, niet alleen in Breda, maar enkele uren later op diezelfde dag ook in Rotterdam. In Breda had hij een andere automobi list aangereden en voor 98,37 schade aan diens auto veroorzaakt. Na een ge sprek over de schade was hij doorge reden. In Rotterdam was de vertegen woordiger met zijn auto omgeslagen. Hij maakte op de politie een wezenloze Indruk. Zijn adem riekte enigszins naar alcohol, vermoedelijk vermengd met mentol. Zijn „doezeligheid" weet de verdachte aan het ongeluk. Hij gaf slechts toe twee glazen wijn in België tot zich genomen te hebben. Wegens autorijden onder invloed was de man reeds eerder veroordeeld. Daarmee, en met de ontkennende houding van de Verdachte, verklaarde de officier van justitie rekening te houden bij zijn eis. Aeent agent, toe, wees nu toch ook eens een'mens", had een 33-jarige as sistent bedrijfsleider gesmeekt aan een 25-jarige agent, die hem .aanhield om dat hij te diep in het glaasje had geke ken en desondanks auto reed. De ver dachte deed dat zonder een rijbewijs te hebben en hij gaf bovendien een valse naam op aan de politieagent, die hem verbaliseerde naar aanleiding van een aanrijding met een andere wagen, die voor 130,- beschadigd werd. „Een heel domme aanrijding", vond de officier van justitie mr. J. J. Bredius. Hij wees er op, dat verdachte reeds zeven maal veroordeeld is. Voor verdachtes smaak had de officier ook weinig waardering. De man had in een korte spanne tijds brandewijn, cognac en citroenjenever gedronken. Een jaar niet-rijden en twee weken gevangenisstraf luidde de eis. HAARLEM, 25 maart De festivi teiten ter gelegenheid van het gouden jubileum v. d. padvindersbeweging zullen ook in Haarlem niet ongemerkt blijven. Op 29 april beginnen deze plaatselijke- en landelijke activiteiten. Op 11 juni zul len de verkenners gezamenlijk naar buiten optreden; de welpen komen op 18 juni bijeen. Voor welpen en verken ners is er in dit jubileumjaar een spe ciaal insigne te behalen. De jaarlijkse actie voor welpen, ka bouters, gidsen en verkenners onder het motto ,,'n heitje voor een karweitje" zal dit jaar worden gehouden van woens dag 20 tot en met vrijdag 22 april. De ze actie gaat dus vooraf aan de viering van Sint Jorisdag door welpen en ver kenners, die op zaterdag 23 april zal worden gehouden. In Haarlem speelt het begin van de Sint Jorisviering zich af op de Grote Markt, waar des morgens een vlaggenparade wordt gehouden, na dat in de parochiekerk in de Jans straat een feestelijke Hoogmis is gehou den. BLOEMENDAAL, 24 maart Tij dens de in hotel Koozendaal in Over- veen gehouden voorjaarsvergadering van de afdeling Bloemendaal van de Noordhollandse vereniging Het Witte Kruis, is de aftredende voorzitter, dok ter H. D. G. A. Immink, benoemd tot erelid. Hij is het eerste erelid van de vereniging. Als nieuw bestuurslid en voorzitter werd gekozen mr. B. Bou- man, te Overveen. Dokter Immink heeft een kwart eeuw deel uitgemaakt van het bestuur van het Bloemendaalse Witte Kruis, waar van negentien jaar als voorzitter. Voor zijn vele werk is de vereniging hem dankbaarheid en erkentelijkheid ver schuldigd. Dit werd uitgedrukt in een waarderend toespraakje, dat de vice- voorzitter, mr, L. S. Römelingh, hield Hjj zei, dat dokter Immink nagenoeg op geen enkele vergadering verstek heeft laten gaan en daar steeds depret- tige sfeer heeft weten te verkrijgen. Met een applaus werd de benoeming van dokter immink tot erelid door de aanwezigen onderstreept. Dokter S. B. Drijber bracht het jaar verslag van de secretaris uit. Daaraan ontlenen wij, dat de gemeente Bloemen daal voortaan het bedrag van het sub sidie zal koppelen aan het aantal con tribuanten en de salarissen van de wijk zusters. De financiën geven een nade lig saldo. Voor het bouwfonds werden een legaat en een gift verkregen. Het ledental is 2300. Bij de afdeling gezinsverzorging is een tweede vacatu re ontstaan. In het verslagjaar 1959 legden de drie wijkverpleegsters bij 410 patiënten 8385 bezoeken af. Er wer den op 26 zittingen van zuigelingenzorg 514 consulten gegeven en op 24 zittin gen van kleuterzorg 250 consulten. De leiding hiervan berustte bij de kinder arts mevrouw H. G. Huibregtse-Meye- Een zeer hoog te schatten historisch besluit was het goedkeuren op de al gemene vergadering van een verhoging van de pensioenen voor de wijkverpleeg sters. De pensioenen zullen worden op getrokken tot het peil van de overheids- pensioenen. i Tijdens de rondvraag werd met na druk gewezen op de behoefte, die er in Overveen en Bloemendaal bestaat aan een eigen wjjkgebouw. Zo'n gebouw is niet alleen wenselijk en belangrijk, het werk zal er door ten goede komen en misschien zal het ledental groeien. HAARLEM, 25 maart Uit het ver slag van de huuradviescommissie Haarlem blijkt, dat de commissie in 1959 45 maal bijeenkwam; bovendien hield de commissie van bedrijfspanden 8 maal zitting. Bij de commissie kwa men 1196 verzoeken binnen, waarvan er op 31 dec 19:1 nog 65 onafgedaan waren. Op het bureau werden 1600 per soonlijke inlichtingen verstrekt, terwijl ongeveer 1000 informaties telefonisch werden beantwoord. Door de buiten dienst werden 487 onderzoeken ter plaatse ingesteld. De commissie was als volgt samengesteld; mr. P. Fuhri Snethlage, voorzitter, W. H. IJssel de Schepper, vice voorzitter, leden ver huurders: H. Kruithof, F. J. Martens, A. J. Overakker, J. J. Reyenga en D. L. M. Smit; leden huurders: M. Th. Mauritz, 'V. Meilof, J. B. Veltman en P. W. Voskuilen, secretaris: L. Poppin- ga. HAARLEM, 22 maart Igaël Tu markin exposeert schilderijen en plas tieken in Galerie Espace van 26 maart tot 17 april. De tentoonstelling is da gelijks geopend van elf tot vijf uur. Harry Mulisch zal de vernissage van 26 maart om vier uur inleiden. Advertentie passend bij UW uiterlijk Exclusieve Amerikaans doublé damesbril 54,50 —evvx. irtisLLesrt— GROTE HOUTSTR. 166 b.d. HOUT BRUG HAARLEM, 25 maart De Busken Huetschool aan het Prinsen Bolwerk te Haarlem zal zondag a.s. wellicht trillen op haar funderingen. Dan immers orga niseert de vereniging DSB een tafel- tennis-toernooi voor junioren, waarvoor een verheugend grote belangstelling bestaat.Met precies honderd deelne- mertjes slaat DSB alle records wat be treft het aantal inschrijvingen en men moet daarom niet minder dan acht ta fels opstellen om het toernooi tijdig af gewerkt te kunnen krijgen. Het strekt de organisatoren tot eer, dat men alles heeft gedaan om de kinderen toch het volle pond, dat is zoveel mogelijk wed strijden, te geven. De deelnemers zijn ingedeeld in poules van zes of zeven, zodat ieder minstens vijf maal achter de tafel komt. Uit iedere poule gaan de beste twee over naar de volgronden, waarin verder volgens afval-systeem wordt gespeeld. Het toernooi begint om 12 uur en omgeveer 5 uur hoopt men aan de verschillende finales in de A en B klassen van de jongens en in de meis jes klasse te kunnen beginnen. ZANDVOORT, 24 maart Het be stuur van het strandschap Zandvoort is in hoge mate tevreden over de belange loze medewerking welke de Zandvoort- se reddingsbrigade verleent aan de vei ligheid van de baders en zwemmers, die zich bij Zandvoort in zee begeven. Hieraan wordt het bijvoorbeeld in hoofd zaak toegeschreven, dat zich tijdens het buitengewone drukke badseizoen van 1959 in Zandvoort geen enkel verdrin- kingsgeval in zee heeft voorgedaan. Het strandschap wil deze waardering niet alleen in woorden, doch ook op tastbare wijze tot uiting brengen. Namelijk door enkele onvolkomenheden in de materië le uitrusting en de outillage van de bri gade weg te nemen. Gedacht wordt aan de aanschaffing van twee verrekijkers, verbeteringen aan de reddingsposten „Piet Oud" en „Ernst Brokmeier" en een grondige verbetering van de red- dingspost in de rotonde. Biet een en an der is een bedrag van 9.175,- gemoeid. Het strandschapsbestuur wil deze uit gave echter niet aan zijn begroting toe voegen zonder de instemming van de aan het strandschap deelnemende ge meenten Amsterdam, Haarlem en Zand voort, die de kosten dragen van het strandschap in verhouding 1:1:3. Burgemeester en wethouders van Zandvoort gaan met het initiatief van het strandschap akkoord en stellen de raad voor, de uitgaven van het strand schap te verhogen met drie-vijfde van 9175,- is 5.505,-. HAARLEM, 22 maart Dr. J. Lu ning Prak, psycholoog, zal maandag avond 28 maart in het gebouw Gedemp te Oude Gracht 29 voor de Haarlemse afdeling van de Sint Adelbertsvereni- ging spreken over de achtergronden van de Wet van Parkinson. HAARLEM, 25 maart Een avond van zorgeloze ontspanning werd giste ren en eergisteren door het operette gezelschap „Diogé" in de stadsschouw burg gebracht met de opvoering van de opera-comique „De Huzaren van Villars" van Aimé Maillart onder alge hele leiding van Henk Steenkist. Voor de aanvang deelde de voorzitter mede dat één van de hoofdrolvertolksters, Suze Spoelder, zwaar verkouden was geworden, zodat ze niet kon zingen doch wel zou spelen. Op het allerlaat ste moment heeft men in Anny Veen een vervangster kunnen vinden die tus- (Advertentie) SAMSON"" HAARLEM, 25 maart Voor de le- 2«n van het departement Haarlem van Nederlandsche Maatschappij voor j 'iverheid en Handel heeft gistermid- SaR tijdens een lunchbijeenkomst bij Bfinkmann aan de Groote Blarkt, ir. R'. H. Lambach gesproken over „Or ganisatie, loon en rendement". De heer Lambach gaf een historische uiteenzet ting van de groei_ van een doorsnee-be drijf, waarbij hij uiteenzette, hoe de functieverdeling het meest effectief kan worden geregeld. Uitermate be langrijk achtte hij, dat de directie van een bedrijf zelf de financiering, het personeelsbeheer en de technische za ken blijft behartigen. Voor een goede en doelmatige organisatie achtte de heer Lambach een degelijke functibe- schrijving, maar nog meer een duide lijke taakafbakening voor de verschil lende functionarissen onontbeerlijk. Uit voeriger ging hij nog in op de organisa tie van het fabricage-proces. Het meest interessante gedeelte van zijn betoog was gewijd aan de beloning van de medewerkenden in het produc tieproces, waarbij hij de huidige rege ring onduidelijkheid verweet bij het vast stellen van haar nieuwe loonpolitiek. Met n-ame heeft de regering niet vast gesteld wat zij verstaat onder produc tiviteit waneer zij het heeft over pro ductiviteitsverhoging als voorwaarde Voor loonsverhoging. Beter dan het kop pelen van het loon aan een vage pro ductiviteit, achtte spreker het koppe len aan het rendement van het bedrijf. En dat rendement zou men duidelijk kunnen bepalen als zijnde de verhou ding tussen opbrengst en offers. Sprekend over de tariefbeloning achtte hij dit nochtans niet het belang rijkste doel van de werkmethode-onder- zoeken, die in een goed-georganiseerd bedrijf voortdurend nodig zijn. De uit eindelijke bedoeling dient te zijn, dat hst personeel wordt ingeschakeld bij het bepalen van het rendement. Dit echter is alleen mogelijk bij een gezonde or ganisatiestructuur van het bedrijf. liSarschuwend stelde hij echter duide- Wet;' dat de arbeiders dienen mede te mede en mede te zeggen, maar niet dement beslissen terzaken van het ren- taak va„Dit laatste is uitsluitend de de directie. TamiJ-Kramet -VaTn een zoon: M' A- Holzhaus; s. Breuker-Hart; r' J Brok-Gordon, B. BEVALLEN van® Graaff-Schulte.**- Flipphi-van der Vep„e.en„ no'tw' Kroon; E. M. Wesson' P M. W. M. Braat-vanlmgh-Bouwhuijs<en A. Rees-aan de Kerk r OVERLEDEN: S. l o- t Oldenhof, 72 j., Leidsevaart- W L Zuurendonk-Brockmeier sV' straat; M, J. Benard,' so/" Heussen" NIEMEIJER GARANDEERT DE KWALITEIT! CINEMA PALACE: Rebecca, 18 j.; 2, 6.45, en 9.15 uur; zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. FRANS HALS; Slaapkamergeheimpjes, 18 j. (5e week); 2, 7 en 9.15 uur; Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; Di. 2 en 8 uur. LIDO: Analyse van een moord, str. volw.; 2 en 7.30 uur; Zo. 1.30, 4.30 en 8 uur. LUXOR: Als een losgebroken beest, 18 3.; Do. Cyclus: De wrede zee, 14 jaar. Vr. en ma. t.m. do. 2 en 8 uur; Za. 2, 7 en 9.15 uur; Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: En eeuwig zingen lie bos sen, 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 7 en 9.15 uur. ROXY: Vr. t.m. zo.: Een kogel gemerkt „X", 14 jaar; Ma. t.m. do.: Het mysterie van Tanger, 14 jaar; 2.30, 7 en 9:15 uur; Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: The nun's story, 14 jaar; 2 en 7.30 uur. Zo. 1.30, 4.30 en 8 uur. MINERVA: Vr. 8.15, za. en zo. 7 en 9.15 uur: De klokkenluider van de Notre Dame, 14 jaar; Za. 2.30 en zo. 2 en 4.15 uur; Circusbloed, 14 jaar. vest; A. van de Nouwland-H^w^n' JOj., Reitzstraat; P. F. Everaardt^ 77 CrayenesterlaanH. Uittenbosch rs {-,, Floraplein; J. Bijlsma, 71 j. G' t huisvest. viast- ONDERTROUWD: •n O M. Bank. WDj. Septer en H. Magré' W. M. Out en A. 8 H, W. Meiboom M. Tangermann. Vrijdag 25 maart Treslong Hillegom: Christelijke Orato rium Vereniging ASAF, uitvoering van de Johannes Passion van Joh. Seb. Bach. Dirigent; Cor Kool. Zondag 27 maart Concertgebouw: 8 uur: Jazz Festival ten bate van de actie „Doe Open". O. a. m.m.v.: The Diamonds", Trio Mischa Mengelberg ën Quintet Baudewijn Leeuwenberg. Dinsdag 29 maart Concertgebouw: 8.15 uur: Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends: 9e concert serie D. Soliste: Janme Da Cos ta, piano. Programma: Haydn, Baird en Beethoven. Woensdag 30 maart Frans Halsmuseum: 8 uur: Kamermuziek avond. Carolien van der Heide, viool, Nor- bert Visser, viool en Wiep Zijlstra, piano. Op het programma staan werken van Vi valdi, Bach, Honegger en Bartök. Zaterdag 26 maart Stadsschouwburg; 8 uur: De Neder landse Comedie in: „Tanchelijn" van Har ry Mulisch. Regie: H/ik Rigters. Zondag 27 maart Stadsschouwburg: 8.15 uur: De Neder landse Comedie in: „Eerste liefde...?!" van Paul Osborn. Regie: Ko van Dijk. Maandag 28 maart Stadsschouwburg: 8 uur; Dans Theater. Minerva: 8.15 uur: Toon Herman's: man show. Nederlands „One Dinsdag 29 maart Stadsschouwburg: 8.15 uur: De Neder landse Comedie in: „Eerste liefde71" van Pauls Osborn. Regie: Ko van Dijk. Minerva: 8.15 uur: Toon Herman's: „One man show Woensdag 30 april Stadsschouwburg: 8 uur: Rotterdams To- neel in: ..De Meeuw". T?At»i*a- c-s« row. Minerva: 8.15 uur man show". Meeuw". Regie: Peter Sja- Toon Herman's: „One DIVERSEN: Vrijdag 25 maart Restaurant Brinkman: 8.15 uur: Lezing prof. dr. Walter Rest uit Münster over: Kierkegaard und Die Oekumene. (Voor Geloof en Wetenschap). Raadhuis Halfweg: 7.30 uur: Gemeente raadsvergadering. Restaurant Brinkman: 8 uur, Jaarverga dering Nederlandse Vereniging van Suiker zieken. Zaterdag 26 maart Frans Halsmuseum: Renaisancezaal, 8 u.: Show van folkloristische kleding uit de collectie van Cruijs Voorbergh. Clavecim- belspel door mejuffrouw B. Nederhoorn. (Bijeenkomst bij gelegenheid van de 25ste boekenweek. (Advertentie) Voor de dia-avond, die gehouden wordt door de bekende kunstschilder-fotograaf op maandag 28 maart in het Concertge bouw, zijn nog enkele kaarten verkrijg baar bij: ZIJLWEG 66 - HAARLEM - TEL. 14496 Maandag 28 maart Ged. O. Gracht 29: 8 uur: Lezing door dr. J. Luning Prak over: De Wet van Parkin son (voor St. Adelbert-vereniging). Frans Halsmuseum: 8 uur: Lezing door dr. A. Meichior over De Sint Bavo of Gro te Kerk te Haarlem". Donderdag 31 maart Frans Halsmuseum: 2 uur: Lezing door H. P. Baard over: „De Kunstschatten van het Frans Halsmuseum." Museum Huis van Looy: tekeningen, schil derstukken, producten handenarbeid, handwerken en foto's Interscholair Jeugd- toernooi. Geopend dagelijks van 10—13, 14—17 en 19—22 u. Zo.: 14—17 u. (t.m, 27 maart). Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur. Zon en feestdagen 1316 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling en werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend van 1016 en zo. 1316 uur). Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische na tuurkundige instrumenten, mineralen, 31- toons Fokker-orgel. Geopend iedere werkdag behalve maandag van 11—15 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Woonhuis Jac. van Looy, Kleine Houtweg. Geopend do. 1012.3C en 13.3017 uur Zo. 14—17 uur. Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland. Geopend van 9—12.30 en van 1.305 uur. Zondags van 105 uur. tn 't Goede Uur, Korte Houtstraat: Ten toonstelling van tekeningen en grafiek van Henk Huig. Geopend, ook zondags, van 10 tot 22 uur (de gehele maand maart). Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 113: Expositie van werken van J. van der Gaag ,27 mrt t/m 9 april). Da gelijks geopend van 9 tot 5 uur. Galerie Espace, KI. Heiligland 36: Ten toonstelling van werken van Igaël Tu markin (26 maart t/m 17 april). Geopend op werkdagen van 11—17 uur). Bloemenheuvel, Overveen: Expositie van demonenprenten van Dick Lindeboom. Ge opend van 10—5 uur; zo. van 2—5 uur (T.m. 5 april). Vishal: Bero-epententoonstelling 1960: ge opend 30 maart (711 uur) Galerie „Uittenhout", KI. Houtstraat 41: Tentoonstelling van werken van Kini Keiler. Dagelijks van 11—5 uur (t/m 3 april.) sen de coulissen deze partij ten gehore zou brengen. Deze oplossing was van een verrassend goed effect, waarmee de avond gered was. De intrige van deze lichte opera is weinig gecompliceerd. Een boeren knecht tracht in het geheim vluchtelin gen over de grens te brengen, een hu zaar-wachtmeester ontdekt dat, en als het ganse dorp denkt dat ze ingere kend zijn, maakt de engelachtige gei tenhoedster Rose bekend: ze zijn van nacht om vier uur over de grens ver trokken. Haar liefdesverhouding met de boerenknecht Sylvain wordt met een eerlijk huwelijk bezegeld. Over de gehele linie genomen, is er verdienstelijk gezongen en geacteerd al waren er tekortkomingen. Zo moe ten bijvoorbeeld de koren in vierstem mige zetting uitgevoerd worden, zon der doublure die het in principe twee stemmig maakt. Het vrouwenkoor kan aan noblesse en expressie winnen, het orkest aan egaliteit. Voortreffelijk als zanger en acteur was Nico Boer in de rol van Sylvain, hij heeft de beste pres tatie geleverd. Zijn stem klinkt ge schoold en heeft een aangenaam tim bre. Als tegenspeelster deed Suze Spoelder (Rose Friquet) zeer goede dingen, hoewel ze het zingen moest overlaten aan Anny Veen, die zich be wonderenswaardig van deze precaire taak gekweten heeft. Jan Vander gaf Thibaut, de rijke pachter en oude snoe per, een kostelijke gestalte; zijn to neelechtgenote, de charmante Geor gette, werd sympatiek uitgebeeld door Martha Koper. Haar zingen was zeker verdienstelijk, doch bepaald meester lijk was haar flauwvallen, dat was nog natuurlijker dan natuurlijk. De schuin- marcheerder Belamy, onderofficier van de huzaren met kans op promotie, vond een uitstekend vertolker, ook vo caal, in Jaap Kaan. De nevenrol van koerier werd goed vervuld door Nico Toledo. Dan was er nog een eerbied waardige grijsaard van de orde der Franciscanen, die zieletroost bood aan de ongelukkige vluchtelingen. Zijn ge baren waren zacht en liefdevol, doch zijn stem was die van een officier van justitie. Dit dualisme, dat in het leven wel meer voorkomt, werd door Cor Steenkist gecreëerd. Décors, kostuums, verlichting en re gie verdienen alle lof. De bijval van het talrijke publiek was zeer groot, T. de Vr. HAARLEM, 25 maart Donderdag middag omstreeks kwart over yjji is op de Rijksstraatweg een bromfietser in botsing gekomen met een 5-jarig jongetje, dat plotseling de rijbaan over stak. Een andere bromfietser, een 50- jarige fabrieksarbeider, die op dit ogen blik passeerde, reed tegen de eerste bromfietser op, kwam vervolgens tegen een betonnenstoeprand en viel op het wegdek. Met een hersenschudding en wonden aan het gelaat is hij naar het Grote Gasthuis overgebracht. Het 5-ja- rig jongetje liep geen verwondingen op. (Advertentie) Ja, inderdaad. Bakker's Be hang is voor Haarlem en om geving een begrip geworden. Geen wonder! Bakker's Behang dankt immers zijn faam aan de enorme keus, prima service enlage prijzen! U zult nergens een fraaiere collectie vinden dan bij Bakker's Behang. Leuk papier voor de kinder kamer, fleurige motieven voor de eetkamer, sfeerscheppende dessins voor huiskamer salon. Kortom, 1001 mogelijk heden. Oordeel zelf. Kom eens naar onze zaak of vraag onze stalenboeken ter inzage. In Uw eigen belang, recht streeks naar ide Gen Cronjéstraat 135 Haarlem Tel. 55432 Woest maar niet ledig was de grond in Sengarema, toen de Broeders van St.-Joannes de Deo daar arriveerden. Er waren veel idealisme en moed voor nodig om in die woestenij met de bouw van een ziekenhuis te beginnen. Mede in het kader voor de hulp aan onderontwikkelde gebieden zijn sinds het vorig jaar de Broeders van Sint Joannes de Deo in Afrika be gonnen met de bouw van een Medisch Centrum. Na een bezoek, dat een deputatie van hen aan verschillende gebieden in Afrika gebracht had. kwamen zij spoedig tot de conclusie, dat medische hulp bijzonder hard nodig was in Sengarema in Tangajika. Het besluit was spoedig genomen. In de zomer van 1958 trok een groepje pioniers naar Sengarema, waar onder de meest primitieve omstandigheden de grondslag gelegd werd voor hei medisch centrum. Vanaf de eerste dag bleek, hoe nodig hier hulp geboden moest worden. Van heinde en verre kwamen de patiënten, die tot dan toe in de handen van een medicijnman van kwaad tot erger waren ge worden. Ofschoon de Congregatie, waartoe de Broeders behoren, een flink be drag had gevoteerd om in de eerste kosten van de bouw te voorzien dreigden de financiële middelen weldra uitgeput te raken. Er zat niets anders op dan een beroep te doen op „Nederland" ter verkrijging van de noodzakelijke middelen. Er kwam een landelijk comité tot stand, dat er in slaagde in verschillende steden werkgroepen te organiseren. Op initiatief en onder bescherming van de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M Cremers, werd zo'n werkgroep in Haarlem gesticht, waar de Broeders van St.-Joannes de Deo een ziekenhuis leiden en in de loop der jaren de sym pathie gewonnen hebben van velen uit Haarlem en omgeving. Een der acties, die op stapel is gezet, betreft de oud-patiënten. Zij ontvangen een dezer dagen een circulaire onder het motto S.O.S. Slag om Sengarema. Daarin wordt op hen een beroep gedaan, de actie te steunen en de opname in een ziekenhuis voor de mensen van Sengarema even vanzelfsprekend te maken als in Haarlem het geval is. Van verschillende scholen is medewerking toegezegd. De hoofden zijr een dezer dagen bijeen geweest in. de aula van het ziekenhuis, waar burge meester Cremers een klemmend beroep op hen heeft gedaan. Verschillende dia's werden vertoond om de schrikbarende nood in de onderontwikkelde gebieden, en vooral in Sengarema, te illustreren. (Advertentie) HAARLEM, 25 maart Voor de vie ring van Koninginnedag en het Bevrij dingsfeest heeft de Oranjebond „Prin ses Juliana", onderafdeling Haarlem oost van het Haarlems Comité voor Nationale Feesten, dat dit jaar vijftig jaar bestaat, een aantrekkelijk pro gramma vastgesteld. De kermis-attrac- ties aan de Zomervaart zullen vrijdag 29 april reeds geopend worden. De ju bilerende Oranjebond zal op Koningin nedag van drie tot vijf uur 's middags recipiëren in het parochiehuis aan het Teijlerplein. 's Middags en 's avonds wordt op het Teylerplein een nationaal muziekfestijn georganiseerd, waaraan vijfentwintig korpsen deel zullen ne men. Koninginnedag in Haarlem-oost be gint om half acht met een reveille, ver zorgd door de r.-k. harmonie „De Spaarnebazuin" en door de Sint Joris- band. Om kwart over acht verzamelen de leerlingen van de Haarlem-oostse scholen zich voor de aubade aan het Teijlerplein, vanwaar het in optocht naar de Grote Markt gaat. Het natio naal muziekfestijn aan het Teijlerplein begint om half drie. De bestuursleden van de deelnemende korpsen worden om half zeven ontvangen in het parochie huis aan het Teijlerplein. Om zeven uur wordt het festijn hervat. Om half acht begint een muzikale rondgang. Van acht tot elf uur is het Oranjebal aan de Emostraat op muziek van de Broad way Players onder leiding van Jan Beum. Om tien uur verzorgt Bato een muzikale show met medewerking van harmonie Kunstkring-Apollo, waarvoor vele fraaie prijzen beschikbaar zijn ge steld. Bevrijdingsdag zal eveneens om half acht met een reveille geopend worden door de Sint Jorisband en de Spaarne bazuin. Om negen uur verzamelen de kinderen zich voor hun uitstapje naar het Rembrandt Theater, waar films HAARLEM ,25 maart —Ten behoeve van het Frans Halsmuseum is bij Kunst handel J. R. Bier in Haarlem aange kocht een 1647 gedateerd schilderij van Piete rde Molyn, groot 94 75 centi meter en voorstellend een duinland schap in de omgeving van Haarlem. Het landschapsstuk kan aldus di recteur H. P. Baard van het Frans Halsmuseum beschouwd worden als het chef d'oeuvre van de meester en vertegenwoordigt een karakteristieke schakel in de ontwikkeling van de Hol landse landschapsschildering i n haar vroege fase. Het doek was oorspronke lijk in Engels bezit en is op diverse tentoonstellingen in het buitenland reeds geëxposeerd. IJMUIDEN Zaterdag 26 maart Hoog water: 3.09 u. en 15.28 u. Laag water: 11.00 u. en 23.32 u. vertoond zullen worden. Om twaalf uur wordt carillonmuziek ten gehore ge bracht vanuit de toren van de Sint Jan aan de Amsterdamstraat. Om drie uur is er een grote turn. en gymnastiekde- monstratie op het Teijlerplein door de r--k. gymnastiekvereniging Hercules onder leiding van de heer S. van der Mey en mejuffrouw R. van der Mo len. Om acht uur 's avonds verzorgt de agrarische kapel „De Gortzakken" uit Assendelft een bevrijdingsjool met kolderprogramma op het Nagtzaam- plein. Van acht tot elf uur is het ook bevrijdingsbal aan de Emostraat. Om elf uur wordt een groot vuurwerk afge stoken op een terrein aan de Hannie Schaftstrr.at bij de Richard Holkade, aangeboden door het Centrum Comité Koninginnedag ter gelegenheid van het halve-eeuwfeest van de Oranjebond „Prinses Juliana". 4V4 Ned. 1958 4i/2 Ned. 1960 4 C, Ned. 1959 3% Ned. 1953 Staffel 1947 314 Ned. 1956 3% Ned. 1948 3H Ned. 1950 3li Ned. 1954 3li Ned. 1955 B.N.G. Won.bouwl 6 Ned Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber H.V-A. Senembab-Mtl. AK.U. Berkei Patent Caivé-Delft Cert. Dell Mlj Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez. Unilever Biiliton 2e Kon. Petroleum 50 Hoil. Amerika Llin KLM. Kon. Ned. Stoomb. Mb KPAI. Ned. Stoomv. Mb- v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2'4 Amsterdam '56 214 Amsterdam '56 H 214 Rotterdam '57 Aib Heiin kl. obl Vorig opening Slot 24/1 100 100A 97H 941/4 92« 92% 86"% 86% 88^ 90% 108A 253 114% 157V2 550 473 470% 294 733% 180 181 361 250 590 606% 420 854i/; 852 778 773% 156.7( 156.80 147 143% 173 176 138 137 173 150% 148^ 83 90 96 119 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Coppei K.L.M. Montgomery Ware Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S. Steel 23/3 5214 46 li 5214 9014 45 L 78 28 46% 68% 63% 41% 37% 20'4 48% 45% 20% 83% Stemming: 24/3 52% 47% 53% 90 46% 78% 28% 46% 68% 64 4114 3a 21 49 44% 22% 83% prijsh.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5