Cruys Voorbergh, acteur en auteur, I vertelt over zijn speurtochten naar oude klederdrachten i Nederlandse Comedie speelt Mulisch' „Tanchelijn" Drs. J. J. M. Fisser verlaat Haarlemmerliede Clubtitel van „De Bataaf' voor rijzige Frans Braat Jazz-Marathon in het Concertgebouw HAARLEMSE BOEKENWEEK K Uit STAD 1 en STREEK Mulisch spreekt over Tumarkin Verzorgde voorstelling van dubieus toneelstuk Benoemd tot burgemeester van Ouder-Amstel Ruim duizend jongeren luisteren vier uur naar moderne muziek Muziek Tentoonstellingen in Haarlem v. Lent's Autobedrijven RENAULT- BESTELAUTO'S GARAGE DEN HOUT WIELRENNEN VOOR ACTIE „DOE OPEN" MAANDAG 28 MAART 1960 PAGINA 5 gfiSIlIl lllll Haarlem, e,o. Films :2S17aPeknaTir5ge5urmP3eS' 18 J' Toneel burgerlijke Stand Haarlem Aanrijding op Van Kinsbergenplein Bloemenmeisjes voor het eerst in de stad Geslaagd tafeltennis toernooi van D.S.B. Prijzen voor inzending Van Tubergen op Floriade Instuif en Uitstuif Fancy-fair voor nieuw „Anker"-clubhuis Drie scooters ontvreemd „Teenager-talentenshow" voor „Doe Open" Heemstede ook uit V olkskredietbank Hoofdstraat gaat tijdelijk dicht Krediet gevraagd voor aanleg gasleidingen in Bennebroek Lezing door Jan Strijbos Schoolmelk wordt duurder Official OPEL-dealer Heemstede - Dreef 203 - Raadhuisstraat 53-65 Telefoon 38810 Zie advertentie op pagina 12 1 ton 6700. 1,5 ton 6900.— Ruim duizend wande laars bij tocht politieclub Het concert Beurs van Amsterdam 5 HAARLEM, 28 maart Ter opening Van de Boekenweek in Haarlem en helaas als enige manifestatie hield Cruys Voorbergh zaterdagavond in de Renaissance-zaal van het Frans Hals museum een zogenaamde costuum- show. De titel dekte het programma hiet helemaal, want de show van vijf oude klederdrachten diende veeleer als illustratie van wat de auteur Voor bergh, schrijver van „Erfenis van Eeu ïven" te vertellen had over zijn speur tochten naar vroegere klederdrachten. Geen plaats bleef onbezet. Voorbergh trof een goedlachs publiek, dat hij met zijn talenten als acteur uitstekend wist te bespelen. Hij vertelde rap en vlot van zijn merkwaardige avonturen, die vaak met een verrassende afloop be kroond werden. Uit zijn speelse confé- ^el\?8iS",werrï mtussen wel de tragiek de verdwijning der fraaie beelri °p wa!cheren bijvoor- liefs? stapten in en na de oorlog maar j Je F1- twintigduizend vrouwen wfüj traditionele dracht over in de moderne. Te betreuren is het voorts, uat er nog maar zo weinig te achter halen is van wat er vroeger aan prach tige kleding was. Destijds heeft men Wel bij de inhuldiging van Koningin Wil- "elmina een fraaie collectie kleder drachten van alles wat toen nog in Ne derland in de Oost en in de W.est ge dragen 'werd, ten geschenke gegeven, hiaar die collectie werd zo verwaar loosd, dat er nu niets meer van over is. Het publiek genoot overigens zicht baar van de sterke verhalen, die Voor bergh vertelde, en het keek bewonde rend naar de paar costuums, die hij liet showen en waarover wij bij vroe gere gelegenheden reeds schreven. Zo verscheen weer het befaamde Haarlemse Melkmeisje uit de achttien, de eeuw, een verrukkelijke verschij ning evenals de Zaanlandse schone en het Volendammer meisje. Het tra ditionele paar uit Walcheren vormde een deftig en gedegen besluit. Namens de Haarlemse Boekverko- ®6rsvereniging werd de avond in- en uit leid door de heer H. H. Meinsema, •he de executantem, onder wie mej. ^ederkoorn aan het clavecimbel, met bloemen verraste. HlllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllll CIenEI9.15 Rebecca, 18 j.; 2. 6.45, Di 2 en 8 uur. HPO: Analyse van een moord, str. volw.; 2 en 7.30 uur. LUXOR: Als een losgebroken beest, 18 j Do. Cyclus: De wrede zee, 14 jaar M. t.m. do. 2 en 8 uur. rEMBRANDT: En eeuwig zingen de bos_ sen, 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. -en 9.15 uur. rOXY- Het mysterie van Tanger, 14 jaar „2.30, 7 en 9.15 uur. ^tJDIO: The ixun s story, 14 jaar; 2 en 7.30 uur. Stadsschouwburg uur?' Nederlands Hans Theater. Minerva: 8.15 uur: Toon Hermans: „One hian show. c. Dinsdag 29 maart Stadsschouwburg- a 15 uur* De Neder- landSPaiS°oIborn.11Regi^rKo va^Dijk.1 man show"815 Uur: Herman's: „One e DlnsdaS maart Pjyfticertgebouw. 8.15 uur: Noordhollands 9e >°"lsch n Soliste *'THenrl Arends: ta Sjeert serie D. Soliste. Jarune Da Cos- Beefu n°* Programma. Haydn, Baird en eethoven. b'^ERsEN: r Maandag 78 maart .T uTed- O. Gracht 29: 8 uur: Lezing door dr. Duning over: De W-at van Parkinson lV-?°r st. Adelbert-verenigingb 'fans Halsmuseum: 8 uur: Lezing door dr. Melchior over De Sint Bavo of Gro- T> k te Haarlem- BEVALLEN van een zoon: G. Bei- goede, G. E. J. Harding-Huiskes, H. ViiaÏ -Vogel-OIthof, C. n van der eiat-van Lingen, A. van Houten-Kos, br'o^ LaskerHart, G. Hutten—Bossen- DEVALLEN van een dochter: P C. p.ohhorn-Houthujjzen, J. E. I.He'eer- n ug.e' Bos-van Woudenberg M brede1S"SchUtte' A' Va" d9r We]_Beke- frEEHUWD: C. Dekker en J. K. van RohTn egeni- H' A' sParreboom en J. «obinson, G. J. Schoon en D. Klijn, Het Haarlemse melkmeisje zoals zij zich zaterdagavond presenteerde in de Re- naissancezaal van het Frans Hals museum. HAARLEM, 28 maart Zondagmid dags omstreeks drie uur is op het Van Kinsbergenplein een 18-jarige banden- kurver met zijn bromfiets in aanrijding gekomen met een personenauto, die vanuit de Doverstraat kwam. De oor zaak van het ongeval is vermoedelijk de te hoge snelheid waarmee de brom fietser reed, waardoor hij de macht over het stuur heeft kwijtgeraakt. Met een hersenschudding en een sleutel beenfractuur is hij naar het Grote Gast huis overgebracht. De bromfietts werd totaal vernield. HAARLEM, 28 maart De Haar lemse Bloemenmeisjes hebben zater dag voor het eerst in dit seizoen bloe men uitgereikt. Iedereen, die er maar prijs op stelde kreeg een trompetnar cis opgestoken. Naar de meisjes is ge bleken waren er in Haarlem al veel vreemdelingen. Op uitnodiging van de commandant en officieren van de leger plaats De Wittenberg in Stroe hebben vorige week enkele meisjes een lente feest aldaar opgeluisterd. HEEMSTEDE, 28 maart Omdat over enkele maanden het flatgebouw aan het Valkenburgerplein klaar komt moet er een laagspanningskabel wor den aangelegd. B. en W. van Heemste de vragen d.e raad daarvoor een kre diet van 14.000. Voor de vervanging van achthonderd oude electriciteitsme- ters vragen B. en W. een bedrag van f 40.000. Met de vernieuwing van de ze meters is vier jaar gemoeid. Een bedrag van 7.840 is nodig voor de aan leg van water-, gas- en elektriciteits leidingen ten behoeve van de prote stants-christelijke school, die op het ogenblik in de Componistenbuurt wordt gebouwd en die over enige maanden gereed is. Tenslotte vragen B. en W. aan de raad een krediet van 300.000 voor de vervanging van ruim 10.000 me ter hoogspanningskabel. Het werk zal in zes jaar worden uitgevoerd. SPREEKUUR De Burgemeester van Zandvoort zal in plaats van op woensdag 30 maart, zijn spreekuur hou den op vrijdag 1 april van 10 tot 12 uur. HAARLEM, 28 maart De heer J. Damad, die zaterdagmiddag het ope ningswoord sprak voor de tentoonstelling van J. v.d. Gaag in ,,De Ark" wilde zich niet conformeren aan de gebruikelijke inleidingen, waarin zoveel goeds over de exposant en zijn werk wordt uitge smeerd, dat men zou kunnen menen een lijkrede te beluisteren. Over de exposerende IJmuiden- se schilder wenste hij dan ook onom wonden te zeggen, dat deze tien procent zeewater in zijn bloed heeft, ruikt naar de vis waarin hij de hele dag werkt en 's avonds om ,,af te reageren" met verf smeert. Het staat de bezoeker vrij om dit schilderen als ontspanning mooi te vinden of niet. Mooi is trouwens een betrekkelijk begrip: een smerige puin hoop wordt mooi als ze door Breitner is geschilderd. In de Galerie Espace distancieerde Harry Mulisch, die de tentoonstelling van Tumarkin opende, zich even later eveneens uitdrukkelijk van wat hij noemde de platitudes van de critici. In hooggestemde bewoordingen prees hij dan ook het werk van de exposant als „doorlicht door de geest in zijn zuiver ste aggregatietoestand". Turmarkin voegt zijn werk toe aan het bezit van de wereld, die bij elk werk van Tumarkin zwaarder wordt, maar toch op een ande re wijze dan door een boom of een steen. Tevoren had Mulisch zijn ont moeting met de schilder beschreven als een contact waarbij hij verpletterd was door de verfijning van dit brok cultuur (Tumarkin) en beschaamd door diens kennis en visie. Dit contact vond plaats bij de Brecht-herdenking in Arnhem waarvoor Tumarkin de décors had ver zorgd. De inspiratie van deze kunste naar werkt onmiddellijk en voortreffe lijk, zoals geblek is bij de voorberei ding van de opvoering van Mulisch' to neelstuk „Tanchelijn" waarvoor Tu markin de costuums en decors had ver- ontworpen, maar ook de mise en scène heeft gesuggereerd. (Naar wij vernemen is het de schrij ver en de decor-ontwerper niet gelukt „hun" toneelstuk te zien, dat juist die avond in de Haarlemse stadsschouwburg werd opgevoerd. De pogingen welke zij daartoe ondernamen werden te laat in het werk gesteld dan dat deze met suc ces konden worden bekroond. Alle plaatsen waren op dat moment vlak vóór de voorstelling begon namelijk reeds verkocht. In de hal van de schouw burg heeft dit alles een lichte deining te weeg gebracht onder het gezelschap waarin de heren Mulisch en Tumarkin zich bevonden. Een poging om alsnog via de artiesteningang binnen te komen, mislukte). HAARLEM, 28 maart DSB organi seerde zondag een zeer geslaagd toernooi j°°r -junioren, waaraan door niet minder 3™. honderd jongens en meisjes werd aeeigenomen. Dezen waren ingedeeld in Tri„ciongr>"s A en B klasse en een meisjes Klasse, ay de sterkste jongens was er een dubbel succes voor TYBB: in de hal ve finales won Ton Bakker van zijn ri vaal Gerard Tabbers (DSB) op indruk wekkende wijze met 21-12, 18-21 en 21-11. In de andere halve eindstrijd groeide Peter van Neste tot een zeer knappe vorm tegen Max Bree (TOG) en zond deze geroutineerde speler met 21-12 en 21-18 naar de kant. In de finale liet Van Neste Bakker angstvallig aanvallen, maar zijn defensie was toch voor het ge weld van deze speler niet sterk genoeg en deze kon dan ook met 21-19 en 22-20 de titel voor zich opeisen. Bij de B-jongens versloeg in de halve finales J. Minholts (Spinneweb) K. Hee remans (Oranje Zwart) met 21-17 en 21-11, terwijl aan de ande; e tafel R. Hart (Togido) G. Bos (CSV) met 21-13 en 21-10 bedwong. Hart was in de finale sterker dan Minholts, die met 8-21, 21-9 en 21-18 won. Bij de meisjes ging de eerste prijs weer naar de overkant van het Noord zeekanaal, naar Doko. In de halve finales stonden twee maal twee clubgenootjes tegenover elkaar. Elly Top (DSB) ver sloeg haar clubgenootje Wil van Roon met 19-21, 21-16 en 21-18, terwijl van de Doko-meisjes Elly Alles met 15-21, 21-11 en 22-20 van Loes Berkhout verloor. Deze laatste was ook in de finale sterker dan Elly Top: 21-16, 11-21 en 21-15. HAARLEM, 28 maart Het toneel spel „Tanchelijn" van Harry Mulisch heeft zaterdagavond in de Haarlemse stadsschouwburg meer dan gewone aandacht getrokken. Daar waren de theaterhabitués, die geen enkele pre mière overslaan; daar waren de velen uit de kring temidden waarvan de au teur in zijn Haarlemse tijd verkeerde; daar was ook een zeer groot aantal jonge mensen té jonge mensen die reeds weten dat Mulisch graag hei lige huisjes intrapt. Men moet de Ne derlandse Comedie nageven, dat zij al les heeft gedaan om de voorstelling van Mulisch' eersteling tot een theaterge beurtenis te maken. Vele belangrijke spelers waren ingedeeld, zelfs in min der belangrijke rollen en de regie was m handen van Henk Rigters, die de laatste jaren de aandacht heeft getrok ken door een aantal opmerkelijke pro ducties. 4 De voorstelling heeft bij mij een enigs- zinswrange nasmaak nagelaten. Harry Mulisch blijkt nog niet over de leeftijd heen te zijn, waarop het zeggen van vieze woordjes een aangenaam tijdver drijf is. Hij is nog in het stadium, waar in het brusqueren zonder meer genoe gen verschaft. Natuurlijk heeft hij het recht als schrijver om te zeggen wat hij wil en zoals hij wil. Zoals wij als toeschouwers het recht hebben om te be danken voor de eer, wanneer een schrij. ver het nodig oordeelt een aantal zaken te bespotten die ons heilig zijn. Er is bij mij lichte twijfel aan de waarachtigheid van Mulisch, die door de jury van de gemeente Amsterdam, welke zijn werk beoordeelde, zo algemeen geprezen wordt. Wanneer Mulisch op een niet bij zijn leeftijd passende manier de spot wil drijven met religieuze zaken, kan hij zich niet beroepen op de redenering, dat het er in de Middeleeuwen nu een maal zo toeging, want Mulisch zegt na drukkelijk geen historisch stuk te heb ben willen schrijven. Bovendien blijkt hij zo afkerig te zijn van het realisme, waarin het vaderlands toneel inderdaad scheen vastgeroest, dat hij ook uit dien hoofde zich had dienen te beheersen. Dat is nu juist zo triest, omdat ik zo graag iedereen had aanbevolen deze eerste serieuze poging te gaan zien van een jong en begaafd Nederlands toneel schrijver om los te komen uit het na turalistisch slop, waarin ons vader lands toneel nu eenmaal zit. Mulisch heeft voor zqn „Tanchelijn" een vorm gekozen, die herinnert aan het episch toneel van Brecht, maar die tegelijker tijd reeds een stap verder is, namelijk een poging tot synthese van dit episch theater met het aristotelisch toneel dat tot voor kort in West Europa een monopoliepositie leek in te nemen. Na tuurlijk is hij er nog niet in geslaagd deze synthese volledig gestalte te ge ven, maar dat mag men van een eerste werkstuk van een auteur ook niet ver wachten. Harry Mulisch blijkt volkomen te we ten wat toneel is. De beste momenten van Tanchelijn bewijzen, dat hij een goede en boeiende dialoog weet te schrijven in een prachtige, geladen HAARLEM, 28 maart De inzending van C. G. van Tubergen N.V., kweke rij Zwanenburg te Haarlem heeft op de eerste tijdelijke tentoonstelling van de Floriade te Rotterdam een ere-prijs en bovendien de door de gemeente Haar lem uitgeloofde bokaal voor de mooiste gemengde inzending van bloembollen en bolgewassen gekregen. HAARLEM, 28 maart Woensdag avond 30 maart vanaf acht uur, zal de Instuif in combinatie met de Uitstuif, een kleurendia-avond verzorgen in het parochiehuis in de Raadhuisstraat, Haariem-noord. De heer Oonk, hoofdreisleider van de r.-k. Jongeren Reiscentrale, zal dan kleurendia's vertonen van alle reizen waar de Uitstuif deze zomer naar toe gaat. taal. Over het stuk zelf kan ik kort zijn, gezien, de bespreking die een maand geleden naar aanleiding van de Amsterdamse première reeds in onze courant heeft gestaan. Henk Rigters heeft „Tanchelijn" met zorg geregis seerd, al was het hier en daar duidelijk dat hij de schrijver slechts aarzelend volgde. In Igaël Tumarkin had Mulisch een voortreffelijk decorontwerper, die met weinig middelen: enkele zetstuk ken en foto-vergrotingen van Middel eeuwse afbeeldingen als achtergrond, treffend de sfeer wist te bepalen. Deze begaafde jonge kunstenaar exposeert momenteel in Haarlem. Hans Kox schreef de wat nadrukkelijk-schrille- entr'acte-muziek. De Tanchelijnvertolking van Ko van Dijk was formidabel: een explosie van door buitennatuurlijke krachten gedre ven primitieve menselijkheid. Han Bentz van den Berg als zijn boze ge nius Everwachter was luguber door zijn intelligente beheersing. Lous Hen- sen was ontroerend als de instinctmatig reagerende Ghyote en Eli Blom speelde een prachtige mime als de stomme Wi- bel. Paul Meyer was te nadrukkelijk plat in dit „niet historische toneelstuk". Johan Fiolet, Henk Rigters, Joop Ad miraal en Ramses Shaffy speelden zui- ver-afgewerkte bijfiguren. J. W.v .d. V. HALFWEG, 28 maart Drs. J. J. M. Visser, burgemeester van Haarlem merliede en Spaarnwoude, is met in gang van 10 april 1960 benoemd tot burgemeester van de gemeente Ouder- Amstel, met toekenning van gelijktij dig eervol ontslag uit zijn huidige func tie. De benoeming staat mogelijk in ver band met de dreiging tot opheffing, welke de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude boven het hoofd hangt, hoewel het merendeel van de leden van de vaste Kamercommissie van Binnen landse Zaken er meer voor voelt de ge meente in bijna belijke orde van grootte te doen voortbestaan. De heer Visser werd in 1903 te Noordwijkerhout geboren on volgde na zijn middelbare schooljaren een studie voor de bestuurs dienst in Indië. In 1930 ging hij naar de Oost en is daar behoudens een verlof in 1936 tot februari 1950 gebleven. Tot 1948 was hij daar in bestuursdienst HAARLEM, 29 maart Wethouder J. A. Schippers heeft vrijdagavond in eenvoudige bewoordingen, in de geheel gevulde ruimte van ,,'t Anker clubhuis" aan de Lange Margarethastraat, een fancy-fair geopend, waarvan de baten voor de uitbreiding van de clubhuis ruimte zullen zijn. Daarmee is de eer ste in een serie acties, die tot doel heb ben ongeveer honderdduizend gulden bijeen te brengen voor het verwezen lijken van een nieuwe ruimte, begon nen. HAARLEM, 28 maart Zaterdag avond is er op drie plaatsen in de bin nenstad een scooter ontvreemd. Twee scooters zijn inmiddels teruggevonden, de derde is nog steeds spoorloos. Op de hoek van het Houtplein en de Baan werd om kwart over elf een aldaar ge plaatste scooter vermist. Aangifte werd gedaan op het bureau Smedestraat, waar de politie juist was geïnformeerd over de aanhouding in Amsterdam van twee 17-jarige Haarlemse kappersbe dienden, die zonder de vereiste papieren op een hen niet toebehorende scooter in verboden rijrichting reden. Het sig nalement was gelijkluidend, zodat de scooter snel terecht was. Een tweede scooter werd vermist uit de Lepel straat, maar later teruggevonden op de Bakennessergracht. Het derde voer tuig, een rood-ivoorkleurige Lambretta, die op het Nieuw Heiligland werd ver mist, is nog niet teruggevonden. HAARLEM, 28 maart Ten bate van de actie „Doe Open" wordt bij voldoende deelname half april een „teenager-talentenshow" gehouden voor „aankomende" artisten tussen veertien en eenentwintig jaar. De teenager-ta lentenshow wordt georganiseerd door het Haarlems Kleinkunst Theater. Men kan zich opgeven bij de heer H. C. Hartman, Cornells van Noordestraat 20 rood, te Haarlem. HEEMSTEDE, 28 maart Ook bur gemeester en wethouders van Heemste de stellen de gemeenteraad voor uit de gemeenschappelijke regeling van de Volkskredietbank voor Haarlem en om liggende gemeenten te treden met in gang van 1 januari 1961. SANTPOORT, 26 maart In ver band met de uitvoering van herbestra- tingswerkzaamheden zal het gedeelte van de Hoofdstraat te Santpoort tussen de Ha'gelingerweg en de Slaperdijk, met ingang van maandag gedurende onge veer zes weken voor alle verkeer geslo ten zijn. en daarna chef arbeidsinspectie op het departement van Sociale Zaken dracht ging hij voorgoed naar Holland terug. In lebruari 1950 werd hij aan gesteld als directeur van de Stichting Interlokale Woningruilcentrale te Utrecht, waarna hij met ingang van 1 december 1953 werd benoemd tot bur gemeester van de gemeente Haarlem merliede en Spaarnwoude. De heer Vis ser is lid van de KVP. HEEMSTEDE. 28 maart Voor de uitbreiding van het gasleidingnet in Bennebroek vragen B. en W. van Heem stede de raad een krediet van 25.700,-. In november van het vorig jaar stelde de raad een krediet van 28.600,- be schikbaar voor de uitbreiding van het gasleidingnet in Bennebroek. Het was de bedoeling dat met dit geld de wonin gen in het nieuwe complex „Bloemhof" op het gas werden aangesloten. Bij de uitvoering van de bouwplan nen heeft men zich, zo schrijven B. en W. aan de raad, niet gehouden aan de oorspronkelijke opzet om de onder scheidene blokken in de loop van drie jaar achtereenvolgens vol te bouwen. Het gevolg daarvan is geweest, dat het plan om telkens naar behoefte een deel van de gasleidingen aan te Ie1- -n on uitvoerbaar bleek. ZANDVOORT, 29 maart Onder auspiciën van de Stichting Bescher ming Duinlandschap zal vanavond in Hotel Bouwes de heer Jan Strijbos spre ken over „Onze Natuurmonumenten". De avond begint om acht uur. ZANDVOORT, 28 maart In ver band met de verhoging van de melk prijs heeft het plaatselijk schoolmelkco- mité te Zandvoort besloten de ouder bijdrage voor de schoolmelk te verho gen van 30 tot 35 cent per week en per kind. (Advertentie) (Advertentie) Laadruimte 7 tot 8 m3. Garantie: 6 maanden inch arb.loon. Brandstofgebr. en onderhoudskos ten zeer laag. Wegligging van de nieuwe typen, zowel leeg als ge laden, als een personenwagen. HOOFDAGENTE: BLOEMENDAAL. 28 maart De zaterdagmid ig gehouden jaarlijkse wandeltocht van de politiesportclub Bloemend tal is een groot succes gewor den. In het totaal namen 1241 wande laars aan de tochten deel, dat is 113 deelnemers meer dan aan de tocht in 1959. Op het zeer fraaie door de duinen ten zuiden van de Zeeweg uitgezette parcours van tien kilometer hebben 962 meest jeugdige wandelaars van een stuk, anders voor het publiek niet toe gankelijk, duinterrein kunnen genieten. Op de vijfentwintig kilometer werden 279 wandelaars ingeschreven, die allen een tocht volbrachten ,die via de Berg weg in Bloemendaal door de Kennemer- duinen naar de uitspanning Parnassia leidde, en vandaar af langs strand en boulevard naar Zandvoort waarna door Brentveld en Aerdenhout het punt van uitgang werd bereikt. Dat was het pa rochiehuis Dom. aan het Zandvoorter- pad, waar de organisatie van de P.S.C.B. het startlokaal had. Niet alle senioren hebben ook de langste afstand gewandeld. Aan de tochten namen 947 junioren (tot zestien jaar) en 294 seni oren deel. Behalve vele individuelen werd er ;n groepsverband gewandeld. Op de vijfentwintig kilometer waren groepen van de A.A.T. uit de Ripperda- kazerne, c .n detachement van het Ma rinehospitaal en leden van de reserve- politie uit Haarlem en Velsen. Op de tien kilometer troffen we onder de tal rijke jeugd veel kinderen in schoolver band aan, alsmede groepen welpen en verkenners. Op deze afstand wandelde tevens de hoofdinspecteur van de Bloe- mendaalse politie en ere-voorzitter van de P.S.C.B., de heer J. Voerman en echtgenote. Allen ontvingen na afloop een fraaie medaille aan een lint. De nodige eerste hulpverlening ge schiedde door acht leden van de Bloe- mendaalse reddingsbrigade op uitmun tende wijze. De algemene leiding van deze tocht was in handen van de heer J. L. de Rave, voorzitter van de P.S.C.B. n inspecteur van politie. SANTPOORT, 26 maart Een 23- jarige kantoorbediende kwam zich bjj de politie beklagen, dat hij in de Irissen- straat tegen een stuk vliegertouw was gereden. Toen hp de vliegerende jonge man, 17 jaar oud, op het gevaar ging wijzen, werd deze eerst brutaal, daar na zelfs dreigend. Hij trok tenslotte een mes. Op het politiebureau is de knaap, in aanwezigheid van zijn ouders, onder handen genomen. HAARLEM, 28 maart De rijzige semi-prof. Frans Braat uit Aalsmeer heeft het clubkampioenschap van „De Bataaf", dat gistermiddag op het par cours aan de Oude Kruisweg onder de rook van de „Qruiqius" werd verreden, in zijn voordeel beslist door de eind sprint van een vijf man sterk kopgroep- je te winnen. In deze sprint werd het hem door zyn concurrenten geenszins lastig gemaakt. Maar wel daarna, want toen gaven die rivalen op hard handige wijze uiting aan hun gevoe lens over de door Braat gevolgde tak- tiek. Een taktiek van rustig aan de wielen blijven, zich niet vermoeien en HAARLEM, 28 maart Met de slagen van de middernachtsklok vielen ook de laatste akkoorden en klonk, hard en beslissend, het einde van een groots jazz-festival, dat door drie Haarlemse jongerensociëteiten, Xeno, Youth en Deining, onder auspiciën van de Haarlemse Raad voor de Jeugd, zondag avond in het Concertgebouw ten bate van de jeugdvluchtelingenactie „Doe Open" werd gehouden. Beslissend enerzijds omdat de directie van het Con certgebouw het passend en vereist vond het concert om kwart voor twaalf te laten eindigen, hard voor de musici, die nog best een paar nummertjes hadden willen spelen. Een strijd tegen de klok dus, die zijn uitwerking vond in het van directiewege vroegtijdig uitdraaien van de toneelverlichting en het ontsteken van de lampen in de zaal. Onzes inziens een niet zeer hoffelijke houding tegenover de musici, die op dat moment nog midden in hun optreden waren. Van de andere kant is het een bekend verschijnsel, dat dergelijke programma's vaak in opzet veel te omvangrijk zijn, waardoor men tevoren reeds kan inzien dat men in tijdnood geraakt. Raadzamer zou het geweest zijn, indien wat minder combo's voor het festival waren uitgenodigd. Aan de kwaliteit van het programma zou dit zeker niets tekort gedaan hebben. Buiten de muziek die te beluisteren viel, hebben wp kunnen genieten van een zeer boeiend kijkspel. Het jazz-fes tival was dan ook bijzonder geslaagd. Met uitzondering van het knappen van een luchtballon, dat direct in het begin van de avond luid door de zaal klonk, hebben zich geen onregelmatigheden voorgedaan. En ook deze ene poging tot oproer mislukte. Ieder reactie bleef uit en allen keken elkaar verbaasd aan als had men zoiets in het geheel niet verwacht. De enkele andere buitenspo rige uitingen van emoties, zoals het boe-geroep aan het begin van de pauze, toen uit de luidsprekers in de zaal zeer indringend een melodie, gelijk de Koe- koekswals, klonk, kunnen we misschien beter aanmerken als een vorm van „bpval". En ook kreten als „ik wil bol letje" en het flauwe uitklappen van een drummer kunnen hiertoe worden gere kend. Overigens had de avond het ge ijkte gezellig-rommelige karakter van het „onder elkaar zijn". In een kort openingswoord schetste ds. Jacobson nog even de betekenis van de Doe Open- Actie en de taak waarvoor de jongeren zich in het kader van deze actie gesteld zien. Daarna wisselden de trio's, de kwartet ten, kwintetten en sextetten elkaar af, in een concert dat precies vier uur ge duurd heeft. Musici uit de toplaag van de Nederlandse jazz-instrumentalisten, De basis voor het kijkspel lag op de gezichten van de instrumentalisten, hun nonchalante, gullachende of ingehouden- verbeten gelaatstrekken. Hun soepele of krampachtige vingerbewegingen of alleen maar het maat aangevend 'tik ken op de vloer. Daaromheen de drie potige, op alle standen en hoogten ge plaatste. microfoons, waarvan de lei dingsdraden een warnet vormden bp het haastig verwisselen van de instrumen ten en hun beoefenaars. Niet minder dan veertien in getal, die, als gold het een borstwering, vóór de musici waren opgesteld. Ter illustratie en illuminatie verder nog de statieflampen en de opna- me-apparatuur van radio en filmjour naal. Maar toch wel het meest amusante van het kijkspel waren de fotografen, die, hoewel zij reeds de gehele avond als katten rond de door hen vergode jazzvertolkers hadden gesprongen, na dat de cameraman van de filmdienst het podium weer had „vrijgegeven", in opmars het slagveld bestormden, en elkaar, aan de jas wegtrekkend, verdrongen, om toch maar „de shot van hun leven" te kunnen maken. Michiel de Ruyter, die iedere combo met een kort woordje inleidde wist dit op zeer treffende wijze uit te beel den met een herziening van zijn an- kondiging, waarin hij zei, dat het laatste nummer dat het trio Mishca Mengelberg had gespeeld, uitgevoerd was met speciale medewerking van de H.H. Fotografen. „Ha, ha!", galm de het toen zachtjes in de zaal. Onze jazz-recensten tekent bij dit concert verder het volgende aan: Muzikaal bezien was de avond voor het grootste deel niet erg interessant. De spits van het programma werd op geroutineerde wijze afgebeten door het Trio Jan Huydts met guitarist Thpmen Hoolweg. Na drie instrumentale num mers, die vrij vlak werden vertolkt, kwam zangeres Arley Day erbij. Dit meisje is muzikaal nog wat onrijp, doch zal via een goede scholing veel kunnen bereiken. Het in zang en gebaar imite ren van Rita Reys kan zij echter beter achterwege laten. Tijdens het optreden van de combo van Kees Kuyt viel on der meer de voor kleine ensembles zeer slechte akkoestiek van de zaal op. Het quartet raakte te midden van micro foons en fotografen geheel verloren. Dit alles was jammer, omdat de muzi kale prestaties zeer behoorlijk waren. Het Trio Mischa Mengelberg bracht daarna een slaafse imitatie van "Tielo- nious Monk. Slechts Han Brink maak te het luisteren de moeite waard met een zeer goed opgebouwde langzame drumsolo. Voor de pauze kwam nog het quintet Boudewijn Leeuwenberg, met twee eigen composities van de pianist-leider, dat ook al geen lichtpunt opleverde. Na de pauze trad een all-star-combo op met onder andere Toon van Vliet en gitarist Bill Overgauw, die hun zeer bij zondere solistische gaven op royale wij ze ten gehore brachten. Ook van bas sist Ruud Jacobs leverden enige solo's een verdiend applaus op. De drummer vormde in deze combinatie een jam merlijke dissonant. Het Gooiland Sextet zorgde voor een verademend geluid. De blazers speelden namelijk op fagot en fluit. Men kon dan ook genieten van enige stukjes lieflijke „kamerjazz". Door een hinderlijke fout in de timing van het programma, bleven er voor het sterorkest van de avond The Diamond- five slechts twee nummers over. Het laatste Night in Tunisia werd echter zo meesterlijk gespeeld, dat ik toch nog met een enigszins bevredigd gevoel de zaal verliet. Zowel solistisch als qua teamwork kunnen de Diamond-five zon der enige terughouding Neerlands beste moderne jazzorkest genoemd worden. Gelukkig kunnen de liefhebbers dit or kest op 1 april al weer in ruime mate beluisteren. Zij spelen dan als een der gastorkesten op de clubavond van de Haarlemse Jazz Club. A.B.F.K. dan het sprintje winnen. Het oude be kende liedje in de wielersport. Voor dit kampioenschap, waarvoor veertien renners aan de start versche nen, bestond een flinke belangstelling. Zelfs de sportieve burgervader van de Haarlemmermeer, mr. G. C. v. d. Willigen, was op de Oude Kruisweg aanwezig en gaf om even over énen aan de renners het startsein. Al met een na dit startsein werd er door Braat en Reekers een uitlooppoging onderno men. Het verhoogde tempo van de hoofdmacht om deze demarranten in toom te houden, werd eerst Meinster en daarna de gebroeders Dekker en Jongkind te machtig. Ook Reekers, Fransen, Verstraten en Balk konden zich niet op het voorplan handhaven. Het verdere verloop van de strijd werd volkomen beheerst door Snijder, Braat, Sluis, Wesseling, Bogers en Cuvelier. Deze zes renners gaven elkaar geen duimbreed toe en de enige van hen die zich niet vermoeide was Braat. Zijn demarrerende rivalen, die elkaar de ti tel niet gunden, speelden hem daar mee volledig in zijn kaart. Want waren die vijf het tijdens de race net zo met elkaar eens geweest als daarna, dan zou Braat stellig geen kampioen ge worden zijn. De uitslag luidt: 1. F. Braat, Aals meer, de 112 km in 2 uur 47 min. 49 sec.: 2. A. Sluis, Badhoevedorp: 3. M. Snijder, Halfweg: 4. G. Cuvelier. Nieuw Vennep; 5. W. Bogers, Nieuw Vennep; 6. G. Wesseling, Halfweg. Het kampioenschap der nieuwelingen bracht de sterke Badhoevedorper Hen- ny Schouten op zijn naam. Hij zege vierde in de eindsprint van een vier man sterk kopgroepje. De uitslag luidt: 1. H. Schouten, Bad hoevedorp, de 67 km in 1 uur 42 mm. 20 sec.; 2. J. Hoogland, Aalsmeer; 3. K. Groot, Bovenkerk; 4. J. Zomer, Halfweg; 5 .R. Helfenstjjn, Aalsmeer in 1 uur 43 min. 10 sec. Uitslag adspiranten :1. H. van Don gen, Aalsmeer, de 22,5 km in 36 min. 48 sec.; 2. J. Riensema, Sloten; 3. J, de Jong, Halfweg. Vorlg opening Slot 28/3 4% Ned 1958 99tf 41,2 Ned. 1960 100A 9734 414 Ned. 1959 33/4 Ned 1953 94& Staffel 1947 92's 92*4 3Va Ned 1958 927-8 3V4 Ned 1948 86"s 3*/4 Ned. 1950 8678 3V4 Ned. 1954 88 Vs 3»/4 Ned. 1955 II 90*4 B.N.G. Won.bouwl 6 108f* Ned. Handel Mij. Cert. 255 74 Amsterdam Rubber 11574 11574 H.V.A. 1603,4 161*4 Sen em bah-Mil 555 A.K.U. 46974 47574 Berkel Patent 29474 Calvè-Delft Cert 732 Dell MÜ 181.70 182.80 Fokkei 354 v. GeJder 25174 Hoogovens 601 60574 Mtiller Co. 425 Philips Gem.bez 85234 857*4 Unilever 77274 769 Billiton 2e 456 Kon Petroleum 50 156.60 157.90 Holl Amerika Liin 141% 140*4 K.L.M. 108 Kon Ned Stoomb Mil 17474 17474 K.P.M. 13774 Ned Stoom v Mil 172 v Ommeren 23914 Ned Scheepvaart Unie 14734 14774 Rentespaarbrieven '57 1233,4 Rentespaarbrieven "58 2Va Amsterdam '56 8374 2Vfc Amsterdam '56 n 9074 2V2 Rotterdam '57 97 Alb. Heijn kL obL 4 119

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5