Kanunnik Kir uit Dijon „ontvoerd" J anr&ss? sS6 *rre Bal m B Gevolgen Van Sharpeville Lord Salisbury wenst de pas in Afrika niet te versnellen Vriendelijke woorden van Nikita voor recalcitrante geestelijke Mr. M. van Thiel Brits oud-minister trekt vergelijking met ondergang Romeins imperium Hans Kaart in Koek en ei vJ PROEF WERK- DRUKTE FIT MET Tikfout elektrisch „uitgegumd DINSDAG 29 MAART 1960 PAGINA 7 BUITENLANDSE KRONIEK Voorzitter Katholieke Jeugdraad Lily Bouwmeester weer naar toneel Gastrol bij Theater n ?Jf v> 99 Opvolger van Ko van Dijk Premier Nieuw-Zeeland naar Nederland „Paneel en Penseel" in jubilerend Zuiderzeemuseum - Kostelijke staaltjes van volkskunst - Vruchtbare vrije tijdsbesteding J-Qi M&ssiL r»É 3^- Stoeten in België Wegenwachthulp per telefoon II! m mpi -J Mr. S. baron van Heemstra overleden Oud-commissaris der Koningin in Gelderland Prof. dr. Th. Dams SVD overleden Pater dr. J. Tummers SJ. overleden (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 29 maart Ook gisteren «bsft weer, evenzeer als de steeds vro lijker door Frankrijk toerende Russl- sche premier Khroesjtsjev, banunnik- burgemeester-kamerlid Kir in het mid delpunt van de Franse openbare be langstelling gestaan. In de namiddag Was Khroesjtsjev te Dijon aangekomen, Het besluit van de Zuidafrikaanse regering om de naturellen niet meer te verplichten een persoons bewijs bij zich te hebben, wijst niet op een essentiële wijziging van de apart heidspolitiek. De minister van Justitie, Erasmus, heeft tenslotte verklaard, dat het maar een tijdelijke maatregel js. De naturellen herinneren zich, dat 'n 1942 een soortgelijke maatregel ge- homen werd, en dat de ontheffing van de verplichting tot legitimatie toen slechts een half jaar geduurd heeft. De Zuidafrikaanse regering heeft het per soonsbewijs voor de naturellen niet af geschaft, zij zal alleen voorlopig geen controle laten uitoefenen op het bezit van dit document. Die gehate controle Wordt niet gestaakt, omdat de regering de zwarte bevolking meer menswaar dig zou willen gaan behandelen. Het is slechts een taktische manoeuvre. Het besluit is genomen uit veiligheidsover wegingen. Het toezicht op de naleving van de Wet op de persoonsbewijzen had vorige Week maandag aanleiding gegeven tot demonstraties die door de politie met geweld waren onderdrukt. Te Sharpe ville (bij Vereeniging) en te Langa (bij Kaapstad) werden In totaal 72 Afnka- nen gedood en 211 anderen gewond. Premier Verwoerd, die, blijkens zijn uitlatingen van begin vorige week. aan vankelijk de ernst van het gebeurde biet inzag, is kennelijk later tot andere gedachten gekomen. De verontwaar digde reacties van vele vooraanstaande buitenlandse staatslieden en van prak tisch de hele wereldpers hebben hem Wellicht doen schrikken. Hij heeft nu voorlopig een van de grote oorzaken Van de spanningen in Zuid-Afrika wil len wegnemen. Maar hij heeft bijvoor beeld niet kunnen voorkomen, dat er gisteren een algemene staking van de zwarte arbeidersbevolking is uitgebro ken. In de Unie van Zuid-Afrika wonen ongeveer tien miljoen naturellen. Alle Afrikanen boven de zestien jaar waren tot nog toe verplicht steeds een persoonsbewijs op zak te hebben. Naar schatting was de helft van de Zuidafrikaanse politie-macht voortdu rend bezig met het toezicht op de na- Van d?ze bePaling- Gemiddeld moesten per jaar een half miljoen na turellen voor overtredingen van de wet Op de persoonsbewijzen terecht staan. (In 1955 werden 337.604 Afrikanen tot geldboetes of gevangenisstraffen ver oordeeld voor dit soort overtredingen). Afrikaan die zijn persoonsbewijs niet bij zich had, als hij door de po- litie werd aange- houden, kon ver oordeeld worden tot betaling van vijf pond of vijf weken gevange nisstraf, en soms waren de straffen zelfs nog zwaarder. Gedurende de laatste jaren hebben er herhaaldelijk demonstraties plaats ge had tegen deze schandelijke vorm van rassendiscriminatie, maar het is nooit tot zo'n bloedige botsing gekomen als vorige week. Voor ons Nederlanders wekt het '•'oord „persoonsbewijzen" herinnerin- 5pn aan de bezettingstijd, maar als dan een vergelijking wil maken V"St de schending van de rechten van mens in ons land tijdens de tweede wereldoorlog, dan zou men eerder moe ten denken aan de Jodenster. Ver- Woerds blanke volgelingen in Zuid-Afri ka voelen zich even superieur aan de naturellen, als indertijd Hitiers „Ariërs" aan de Joden. Dat men uit de opschorting van de controle op de persoonsbewijzen niet moet concluderen, dat Verwoerd een meer verlichte politiek wil gaan voe ren, bltjkt bijvoorbeeld uit het besluit van de regering om zowel het Afri kaanse Nationale Congres, als het Pan- Afnkaanse Congres buiten de wet te stellen. De regering maakt met deze beslissing de enorme fout twee organi saties die een heel verschillend karak ter hebben op één lijn te stellen De demonstraties van vorige week waren georganiseerd door de extremistische Pan-Afrikanen, en het Nationale Con gres had er niets mee te maken. De 'eiders van het Nationale Congres heb ben steeds een zeer gematigde houding 'hgenomen, maar de regering heeft Dooit met hen willen praten. Nu drijft Verwoerd de gematigden in het kamp van de extremisten, door alle tegen standers van zijn regime over één kam te scheren. Morgen komt de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties in spoedvergadering bijeen, om, naar aanleiding van de bloedige ge beurtenissen van vorige week maan- dng, de Zuidafrikaanse apartheidspoli tiek te bespreken Het belooft een zeer tiek°dièn dPP -tG worden. Op de kri- zal leveren "delegatie ongetwijfeld teeenwoordielnv de Zuidafrikaanse ver- tobben te verwaten, (ai is verwnerds £Nerking van zondag dat d| buften- jah«se kritiek op zijn beleid de Russen Jyr de kaart speelt, met steekhoudend zou beter kunnen zeggen dat het -.'Apartheidspolitiek zelf is, die de Rus_ vil Propaganda-materiaal verschaft jet-woerd zal in het komende V.N.-dê- Pat niet beducht zijn voor de Russische jpitiek, maar hopelijk wel voor die van vrije landen. Het Amerikaanse ?»ate Department, dat zich niet pleegt vn„muengen in binnenlandse kwesties "in bevriende mogendheden, heeft vo- an ,week de ho°P uitgesproken dat «an de naturellen recht zal worden ge- bOA'uen, de Britse premier Macmil- ana'rfh6®.? in februari in Kaapstad de aPartheidspolitiek veroordeeld de oont0J^d kaamet z«n opheffing van kritiÜ? 9.P de Persoonsbewijzen de «ritiek op zpn apartheidspolitiek niet guiten. De verschrikkelijke gebeurte- beifa ln Sharpeville en Lan|a heb- en de aandacht van de hele wereld ZuVf'Af°Pvhet l0t Va" de naturellen XpSS, nka' waar een christelijke P0UtiékSv^ert. Wel Z6er °n-christe]Üke maar de burgemeester-kanunnik was uitstedig. Onder hoogst bevreemdende omstandigheden had hij enige uren 'oor- dien de stad verlaten. Deze omstandig heden worden in de Parijse pers, waar hier en daar het woord „ontvoering" valt, beschreven als volgt: Te kwart over een, tijd van het middagmaal, en de daarmede gepaard gaande rust op straat, betraden de hoofdcommissaris van de Dijonese politie en nog een com missaris het domicilie van de kanun nik-burgemeester. Enige ogenblikken la ter kwam deze „blijkbaar in grote woe de" naar buiten en nam hij plaats in een auto bestuurd door een van zijn wethouders. De auto reed onmiddellijk weg en de stad uit gevolgd door een auto waarin genoemde politiebeambten hadden plaats genomen. Het verhaal vertelt verder dat het ver trek van de kanunnik-burgemeester op de prefectuur (het provinciehuis) met een gevoel van grote opluchting werd vernomen. Men had namelijk op de pre fectuur gevreesd dat zo de burgemees ter in de stad was gebleven terwijl Khroesjtsjev zich op het stadhuis zou hebben bevonden, het tot min of meer wilde voorvallen had kunnen komen, of althans tot onaangename verwikkelin gen. Zoals reeds bericht woont de ka nunnik-burgemeester vlak tegenover het stadhuis. Merkwaardigerwijs had de prefectuur te Dijon reeds om tien uur aan de plaat selijke bladen telefonisch doen weten dat kanunnik Kir de stad had verlaten „teneinde buiten enige rust te nemen". Het vertrek van de kanunnik heette ge heel uit eigen beweging te zijn geweest. Maar op dat ogenblik bevond de ka nunnik-burgemeester zich evenwel nog in zijn bureau op het stadhuis, nadat hij eerder in de morgen, zoals zijn gewoon te is, de H. Mis had gelezen in de ka thedraal. Dijonesen zagen hem even over twaalf het stadhuis verlaten om zich naar zijn woning te begeven en zij brachten hem een ovatie. De kanunnik-burgemeester antwoord de daarop prompt met een toespraak. „Ik ben", zo verklaarde hij, „voor beëin diging van de koude oorlog. Ik ben te gen de oorlog in Algerije en tegen alle oorlogen. Niemand zal mij het tegendeel doen zeggen". Een speciale verslaggever van „Le Monde" schrijft dat voor hem nooit een peiling van de openbare mening zo gemakkelijk te verrichten is geweest: de overgrote meerderheid van de Dijo nesen betreurt het de kanunnik opge legde verbod om Khroesjtsjev op zijn raadhuis te ontvangen. Zonder dat dit nochtans betekent dat de overwegend rechts georiënteerde bevolking van de voormalige hoofdstad van Bourgondië nu plotseling „rood" zou zijn geworden. Maar Kir had Khroesjtsjev nu eenmaal uitgenodigd en „het door een Bourgon diër gegeven woord is een verplichting." En Kir mag dan nogal eens excentriek doen. hij staat bij het volk van Dijon in hoog aanzien zowel om zijn heldhaf tig verzet tegen de Duitse bezetters, als om zijn sociaal zeer vooruitstrevend ge meentebeleid. Men gelooft ook volko men in de eerlijkheid van zijn koppig volgehouden en geuite zeer persoonlijke zienswijzen. Deze zienswijze heeft de verslag gever in „Le Monde" zaterdag hem nog als volgt horen formuleren. „Men beklaagt zich erover dat een ijzeren gordijn ons gescheiden houdt van on ze broeders: en hier als de gelegen heid zich voordoet om een gesprek te hebben, laat men nog een ander ijze ren gordijn neer. Als de apostelen ge wacht hadden totdat de naties uit zich zelf het Christendom zouden hebben omhelsd zou het Evangelie nimmer doorgegeven zijn. „Zij" hadden moe ten begrijpen dat het nuttig was om iemand, die niemand tot iets verplicht te en niemand in opspraak bracht, zijn gang te laten gaan" Ondertussen is bij ontstentenis van de burgemeester Khroesjtsjev on het stad huis van Dijon gisternamiddag om zes uur begroet geworden door de eerste wethouder die Khroesjtsjev een per soonlijke brief van de kanunnik-burge- meester ter hand stelde. In zi.in ant woord verklaarde Khroesjtsjev dat het hem zeer speet dat hij niet de gelegen heid had en ongetwijfeld ook niet zou hebben kanunnik Kir te ontmoeten. „Hi.i is lichamelijk afwezig maar in de geest is hij bij ons. Ik omhels hem en ik we„™?, hem geluk voor de gemeenschap pelijke inspanningen die hij met ons aan de dag legt voor de veiligstelling van de vrede". Het ls niet uitgesloten dat de zo won derlijk aan Khroesjtsjevs Franse reis ontsproten zaak-Kir nog verdere ont wikkelingen zal opleveren en Voorwerp blijft van polemiek. Wij gaven boven de persoonlijke zienswijze van de ka nunnik weer en wij maakten gisteren reeds gewag van druk, die achter het verbod van de bisschop van Di.ion werd vermoed, niet oo de laatste plaats door de kanunnik zelf. Een krant („La der- nière heure Lyonnaise") publiceerde gis teren een verklaring van de aartsbis schop van Lyon, kardinaal Gerlier, waarin deze o.m. zegt dat er in de on derhavige zaak geen woord, geen zin van hem is gevallen. „Het bevel komt zo ge wilt van Rome. Het komt niet van Lyon". De kardinaal-primaat van Lyon zette daarop evenwel nog eens het standpunt van de kerk uiteen. „De heer Khroesjtsjev vertegenwoordigt voor ontelbare personen het regime dat de arrestatie en de dood veroorzaakt heeft van duizenden priesters, van gelovige leken, om de enige reden dat zij hun godsdienst beoefenden. De Zwijgende Kerk. zoals men haar noemt, zou niet begrepen hebben, zou niet hebben aan vaard, dat een bekende vertegenwoor diger van de Kerk de heer Khroesj tsjev officieel zou hebben ontvangen. Het zou een verschrikkelijke gewetensver- scheurdheid hebben meegebracht", al dus kardinaal Gerlier. DEN BOSCH, 29 maart Het Epis copaat heeft mr. M. I. P. G. van Thiel benoemd tot voorzitter van de Katholie ke Jeugdraad. Tijdens een vandaag in de Brabantse hoofdstad gehouden leden vergadering van de jeugdraad heeft de wnd. voorzitster mej. mr. B. C. M. •b van Twaalfhoven, de nieuwe voor zitter geïnstalleerd. De heer Van Thiel is burgemeester van Wychen en voorzitter van de Mijn-In- austrie-Raad. Als voorzitter van het na tionaal curatorium levensscholen voor jongens en jongemannen heeft de heer van Thiel enige tijd te maken gehad met een van de nieuwere vormen van landelyk katholiek jeugdwerk. VRIEZENVEEN, 28 maart De zes jarige Jan Prinsen, die zondag werd aan gereden toen hij plotseling de rijbaan overstak en daarbij een schedelbasis- fractuur opliep, is vanmorgen overleden. (Advertentie) N Melk (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM, 29 maart Lily Bouwmeester keert naar het toneel te rug. Na een afwezigheid van vijf jaren. Zij zal een gastrol krijgen bij de speel- groep „Theater" in Arnhem. In eerste opzet zal zij alleen aan het begin van het nieuwe seizoen weer in een nog na der bekend te maken stuk op de plan ken staan. Hoe haar contract met de Arnhemse speelgroep verder zal worden vastgelegd, moet nog worden besproken. Het laatst speelde mevrouw Bouwmees ter bij 't Rotterdams Toneel samen met Ko van Dijk in „Het Hemelbed". Aangezien het bal rond het boek nog gaande is acht ik het wel verant woord U nog even te be richten over het Boeken bal, dat vorige week vrij dag bij ons in Amsterdam in het Concertgebouw is gehouden. Ik ben er ge weest, niet als boek weliswaar, maar gewoon als mens. En ik vond het echt wel een aardig feest. Het deed mij in de verte een beetje denken aan het Carnaval; en bepaald niet alleen van wege het feit, dat, toen ik de experi mentele dichter Gerrit Kouwenaar ont moette hij spontaan uitriep: „Gut ,alle gekke mensen bij elkaar". Ik heb hem overigens maar niet naar een nadere uitleg gevraagd. Het meest opzienbarende, en zelfs wezenlijke verschil tussen het boeken feest en het Carnaval is, dat het eerste begint te laat overigens en het andere, er is. Maar beide evenementen verbroederen. Op het boekenbal im mers ziet men schrijvers, uitgevers, boekverkopers en lezers in één sa menvattend tumult tezamen. En U mag uitmaken welke soort van onderlinge alliantie de meest merkwaardige is. Op grond van enige jaren ervaring mag ik wel zeggen dat op het Schrij versbal zo wordt het Boekenbal ook wel genoemd steeds minder schrij vers paraisseren. Hetgeen misschien wel hierdoor verklaard kan worden, dat sommigen van hen inmiddels zijn gaan lezen; al was het maar om naar de schrijvers te kunnen kijken. Want vroeger was het, als ik me niet vergis zo, dat dit Schrijversbal hoofdzakelijk werd gehouden voor schrijvers en hun bewonderaars. Waarmee ik overigens niet wil beweren dat sommige lezers géén bewondering zouden verdienen. Hoe dat ook allemaal zit, het is en blijft een feest van een bij tijd en wijle pikante gedachtenwisseling. Zo hoorde ik vrijdagnacht de ene vrouwelijke auteur de andere toevoegen: „Wat ben jij knap op de televisie", en de ene dich ter de andere: „Je laatste bundel is een openbaring". En een meer sub tiele manier van vleien merkt men nergens anders op. Maar schrijvers of boeken, een bal was het ongetwijfeld weer, want er waren in ieder geval genoeg meisjes. En U kent toch zeker uw Greshof? Goed nieuws voor typistes. In Amerika is een apparaat gefabriceerd dat op elektrische wijze een tikfout weet uit te „gummen". (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 29 maart Lord Salisbu ry, eens behorend tot de machtigste fi guren in de regeringen van Churchill, Eden en Macmillan, en de man die sa men met Sir Winston Churchill minis ter Butler weerde uit het eerste-minis- terschap en deze uitverkiezing toeken de aan Harold Macmillan, richtte gis teren een felle aanval tegen de Britse regering over haar koloniale politiek, vooral in Kenya. Hij gaf als zijn me ning, dat de Britse regering veel te veel haast maakt met het verlenen van on afhankelijkheid aan laatstgenoemde ko lonie. Hij memoreerde de uitlating van Macmillan, dat Engelands internationa le invloed nooit groter is geweest dan nu. Salisbury is het met deze uitlating niet eens. Volgens hem is Brittannië op de te rugtocht, en hy kon niet nalaten Brit- Advertentie) HILVERSUM, 29 maart Na de laat ste voorstelling door de Nederlandse Opera van „Turandot" waaraan Hans Kaart medewerkte, heeft AVRO-regis- seur Karei Prior met de Nederlandse operazanger-acteur een gesprek gehad, waarin deze bereid werd gevonden het volgende seizoen geregeld mee te wer ken aan de strip „Koek en ei' Hans Kaart, die ook voor het komen de seizoen door het Royal Opera House Covent Garden is gecontracteerd en die voor de opnamen van „Koek en ei", waarin hij Ko van Dijk zal opvolgen, steeds per vliegtuig naar Nederland zal komen, zal de rol spreken van Flip de Koning, een neef van de heer des huizes. Omstreeks november zal hij voor .iet eerst in het populaire radiogezin aan de ontbijttafel verschijnen. LEEUWARDEN, 28 maart Een helikopter van de Marine Luchtvaart dienst heeft vanmorgen een ernstig ge wonde bewoner van Vlieland, die reeds enige dagen buiten bewustzijn verkeer de en kunstmatig wordt gevoed, van het eiland naar eert ziekenhuis in Leeu warden overgebracht. tannië's huidige situatie te vergelijken met het Romeins imperium in de jaren van zjjn ondergang. „Evenals heden in Engeland, kenden de Romeinen in het centrum van het imperium ongewone welvaart. Er was nooit grotere weelde geweest, nooit meer vermaak en vreug de. Maar aan de periferie was het Ro meins imperium geleidelijk maar mee dogenloos aan het inkrimpen, en de for ten begonnen te vallen. Wy zijn betrokken in een koude oorlog. Laat ons niet roekeloos onze voorposten prijsgeven, voordat wij zeker weten dat wij ze overhandigen aan veilige en be trouwbare bondgenoten." Lord Salisbury, zelf ex-minister van koloniën, maakt zich ongerust over het feit, dat de Britse regering blijkbaar het plan heeft „binnen slechts korte tijd" onafhankelijkheid te verlenen aan Kenya. Hij gelooft niet, dat de toekom stige Afrikaanse leiders in deze kolonie zich zullen houden aan de grondstellin gen van de democratie, zoals deze ge- eerd wordt in Westminster. Hij vreest, dat men andere „veel hardvochtiger, meer verschrikkelijke" methoden zal verkiezen. Hij stelde derhalve voor de pas niet te versnellen in Afrika en de Afri kaanse leiders eerst gedurende lan ge tijd in staat te stellen regerings ervaring op te doen onder Engelse leiding. Lord Home, staatssecretaris voor Ge menebestbetrekkingen, weigerde de ge vraagde toezegging te doen. Hij gaf toe, dat de Britse regering met open ogen een zeker risico op zich neemt. Indien evenwel de Afrikanen hun me dewerking verlenen, was er grote kans op succes. Indien de Afrikanen hun me dewerking ontzeggen, zal de Britse re gering haar toevlucht nemen tot uitstel van de onafhankelijkheid voor Kenya. Twee Britse edellieden, beiden groot grondbezitters in Kenya, waren spe ciaal voor het debat in het Hogerhuis overgevlogen om uiting te geven aan hun bezorgdheid over de toekomst van Kenya, indien de Britse regering te veel haast toonde bij het verlenen van onaf hankelijkheid. WELLINGTON, 28 maart (Reuter) De premier van Nieuw Zeeland, Nash, die begin april naar Londen zal reizen ter bijwoning van de Gemene best-conferentie, zal voorts o.a. een be zoek brengen aan West-Duitsland, De nemarken en Nederland. Hij zei de ernstige gevolgen voor Nieuw-Zeeland van de voorgestelde landbouwpolitiek der Europese economische gemeen schap te zullen bespreken. De premier zal een week in Rusland en tien dagen in de V.S. verblijven. Het in de voormalige specerijen pakhuizen van de Verenigde Oost-Indische Compagnie on dergebrachte Zuiderzeemuseum in Enkhuizen' viert zijn tweede lustrum met een interessante tentoonstelling van beschilderde meubelen. Deze on der de naam „Paneel en Penseel" samengebrachte curiosa zijn voor het grootste gedeelte uit het zich nog steeds uitbreidende eigen bezit van het museum, doch daarnaast ston den het Openluchtmuseum in Arnhem en musea of verzamelaars uit Ber gen, Edam, Enkhuizen, Hindelopen, Hoorn, Leeuwarden en Marken kost bare stukken af. „Paneel en Penseel" voert ons te rug naar de ver achter ons liggende eeuwen, toen de vrijetijdsbesteding nog geen probleem was. De vissers en boeren van rond de toenmalige Zuiderzee moeten wel een zee van vrije tijd gehad hebben. Om die te vullen bewerkten zij hun veelal zelf gemaakte meubelen en gebruiksvoor werpen met mes en beitel en hanteer den daarna het penseel, om de pane len van hun kasten en kisten, bedstee deuren en beddebankjes, klaptafels en „flap-aan-de-wands", wiegen en wagens, stoelen en sleden, vuurscher men en raamhorren kleurig te versie ren met taferelen, die ons verhalen van hun gevoels- en gedachtenwe- reld en van hun interessen. En bü het bewonderend beschou wen van deze fraaie produkten van 17de- en 18de-eeuwse kunstnijverheid, stuk voor stuk getuigend van een waarachtige en levende volkskunst, moeten wij, twintigste-eeuwers, met schaamte erkennen, dat onze voor vaderen hun vrije uren veel beter en vruchtbaarder besteedden dan wij dat plegen te doen. De tentoonstelling ademt een sfeer van rust, zoals hét stille Zuiderzee stadje zelf, waar de carillonklanken uitwaaieren over de oude geveltjes; zij getuigt ook van een geest van werklust en scheppingsdrang, van kunstzinnigheid en godsdienstzin. Het waren vaak bijbelse voorstel lingen ontleend aan de prenten in de dagelijks gebruikte bijbel die deze vrome lieden op meer of minder primitieve wijze doch soms ook met waarlijk artistieke smaak, op het houtvlak penseelden. Vooral de Hindelopers wierpen zich blijkbaar op de bijbel. De Amelanders voelden zich meer aangetrokken tot de klas sieke oudheid of de mythologie en de Zaankanters en Waterlanders ontleen den hun motieven hoofdzakelijk aan handel en bedrijf, aan landschaps- of stedeschoon. Als decoratieve elementen treft men in het Hindeloper werk krullen en festoenen aan; in het Zaanse pro- dukt zijn het slingers en linten; het dominerende motief op de Hollandse renaissance-kasten is het acanthus blad, welk motief men ook terugvindt in de kapitelen van de Corinthische zuil en in de Middeleeuwse minia tuur. De kwaliteit van het schilder werk, waarin de kleuren rood, zwart, oranje en geel domineren, veelal aangebracht op een fond van creme, is vaak zeer goed; de gepenseelde meubelen waren namelijk niet altijd produkten van een primitieve volks kunst; ook echte kunstenaars beoe fenden het „vak" van meubel-schilde ren. i De twee zalen vullende expositie omvat 122 exemplaren, gevarieerd van aard en herkomst. Om slechts een greep te doen: fraai-beschilderde toogkasten uit Waterland en de Zaan streek: hoekkastjes en tafels uit iitiiiimiiHiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiHiiimiiimiiiiniiimiiiiiiiiiiii Pr m '%.*Éa t. Hindeloper prikslede" uit 1759. Op rugpaneel voorstelling van „Heliodorit verdrijft de tempelrover". Ameland en Hindelopen; zeer oude schoolborden en spanen dozen uit Hindelopen; linnenbakjes en pijpenla des. stoven en dienbladen, lappen- kistjes en zonnedoekdozen. Unieke stukken zjjn de Hindeloper bijbelles senaar en de driedelige Zaanse gang- stoel, een meubel, beschilderd met ranken van rode, blauwe en bruine blaadjes op crème fond en dertien beschilderde rugpaneeltjes, waaron der negen riviergezichten en vier land schapjes. De jubileumtentoonstelling duurt tot 1 november; alle gelegenheid dus om er in de vakantie een dag aan te besteden, temeer daar het Zuiderzeemuseum daarnaast nog zoveel meer te zien geeft. - De tafels waren gastvrij gedekt en er lag een overvloed van propagandamateriaal gereed toen de adjunct-commissaris-generaal voor toerisme in België, de heer Mau rice Six, in het Carltonhotel in Am sterdam de vele aanwezigen probeer de te overtuigen dat het ,,Iux"(e) in de Benelux niet meer op België slaat. Vol gens hem is België tot de goedkope landen voor toeristen gaan behoren want de gemiddelde pensionprijs in de 2200 erkende hotels bedraagt per dag 189 Beelgische francs (ruim 14) per persoon. Aan de kust is dat wel wat hoger maar dat wordt weer gecompen seerd door de goedkopere Belgische Ardennen. Het dank zij de Expo top jaar 1958 is voor België het vorig jaar niet meer geëvenaard. In 1958 werd niet minder dan zes miljard francs buitenlandse valuta ontvangen, drie procent van de totale Belgische ex- iiniiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniooiiiiiiiiiiiiiiiiMioiiiMiiMiinoiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiMiiiiiiHiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHii innenkort zullen tien Wegenwachtcombinaties worden uitgerust met een mobilofooninstallatie aan het zijspan (foto onder). Hiermee zullen de *-»■ wegenwachters in verbinding staan met het Wegenwachtstation, dat nabij de Pauwmolen, onder Delft, in aanbouw is. Een gestrande automobilist kan straks, via de telefoon langs de rijksweg, alarm slaan en mag dan verwachten, dat hem nog sneller hulp geboden zal worden dan nu reeds het geval is. Indien de proef tenminste slaagt. In dat geval zal het hele wegenwacht-net op deze wijze worden uitgerust. Intussen is de technische dienst van de P.T.T. begonnen met het plaat sen van telefoonposten langs rijksweg 13 (foto hiernaast imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiniimiiiiiiiiii port. Vorig jaar daalde dit bedrag tot ruim twee procent. In 1958 heeft men geschat dat er twee miljoen Nederlanders naar Bel gië zijn gegaan. Het vorig jaar was dit aantal uiteraard minder, maar toch hebben de Nederlanders 360.000 over- nachtingen in de Belgische hotels la ten boeken. Het aantal Nederlandse bezoekers moet veel groter zijn omdat het merendeel tot de „eendagsvlie gen" behoort. Die 360.000 overnach tingen vormen nochtans slechts een fractie van de drie en een half mil joen van alle buitenlandse toeristen in 1959 tezamen. Het Nederlands toeris tenverkeer richt zich vooral op de kunststeden, vervolgens op de Arden nen-Maas en dan op de kust. Ook dit jaar rekent men weer op een grote toeloop van toeristen, al is het maar voor één dag. Er wordt voor hen nogal wat georganiseerd zoals het festival van Vlaanderen, de Floraliën te Gent, de Kattestoet te Yper. die men ook tijdens de Belgische Week in Am sterdam heeft kunnen zien, en de praalstoet van de Gouden Boom te Brugge. Voorts het toneelfestival te Spa en het internationaal jazzfestival te Comhlain-la-Tour. En dan vanzelf sprekend de in Nederland zeer beken de Heilige Bloedprocessie te Brugge 9 mei. Trouwens wat stoeten en processies betreft kan België wedijveren met Ne derland: botenstoet op de Maas te We- zet, „Marche militaire" te Thuin, om megang met de „Car d'or" te Bergen, Vierstoetendag te Doornik, praalstoet „Luister van de Nederlandse taal" te Kortrjjk, boetprocessie te Veurne, pestprocessie te Doornik en de Breu gelfeesten te Wingene, om slechts enkele te noemen. •.•.v.y.v.-.v v v.- it üteA v- V -MÉ 4b-, mmmmmmum ::,v.,;v ^Mh»hhh ■■ly ARNHEM, 28 maart In de ouder dom van tachtig jaar is overleden mr. S. baron van Heemstra, oud-commissaris der koningin in Gelderland. Schelte b on van Heemstra werd 5 december 1879 te Hillegom geboren. Hij studeerde aan de Vrije Un: ersiteit rechtsweten schappen, waarna hij aan de gemeente lijke universiteit in Amsterdam zijn doc toraal examen aflegde. In het toenma lige Nederlands-Indië was hij secretaris der directie van de K.P.M., later agent van die maatschappij in Singapore en voorts lid van de firma Tiedemanen Van Krechem te Batavia. Van 16 apr' 1925 tot eind 1945 is baron van Heemstra commissaris der koninyin in de provin cie Gelderland geweest. Zijn verdiensten vonden erkenning in de uitreiking van de gouden erepenning van de provincie Gelderland in 1954. In juni 1957 kreeg hy de „zilveren anjer" voor zijn belang rijke arbeid, en voordurende actieve belangstelling voor de bouw op het ter rein van de natuurbescherming in Gel derland. In datzelfde jaar werd hem ook de gouden plaquette uitgereikt van de Nederlandse Heidemaatschappij, van welke vereniging baron van Heemstra 20 jaar voorzitter is geweest. Zijn werk vond voorts bekroning in zijn benoe ming tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau en tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De begrafe nis is woensdag in Oosterbeek. HELMOND, 28 maart Na een sle pende ziekte is in de afgelopen nacht in het St.-Lambertusziekenhuis te Hel mond op 46-jarige leeftijd overleden dr. Th. Dams S.V.D., professor aan het se minarie te Reims (Fr.). De Italiaanse operazanger Mario del Monaco heeft uit handen van president Tito de „orde van de Joegoslavische vlag" ontvangen. MAASTRICHT, 28 maart In de leeftijd van 85 jaar is overleden pater dr. J. F. S. Tummers S.J., professor emeritus van het Canisianum der pa ters Jezuïeten in Maastricht. Pater Tu.umers werd geboren te Sit- tard. Hij maakte zyn humaniora aan het Jezuïetencollege in deze stad en trad 26 september 1893 te Mariëndaal in het noviciaat. Zpn wysgerige en theologische studies volbracht hy te Oudenbosch en te Maastricht. In augus tus 1904 volgde zijn priesterwyding. Daarna is hy van 1907-1946 professor ge weest in de hogere kerkeiyke weten schappen. In '32 verwierf hij de doctors, titel in de wijsbegeerte en de godge leerdheid. By vakgenoten is hy vooral bekend geworden door zün grondige studies over de nieuwe richting in de strafwetenschap, het koloniale vraag stuk, het toningschap van Christus en over het middelaresschap van de H. Maagd. Tijdens zyn emeitaat heeft hij nog tien jaar lang In Utrecht met grote toewyding doopleerlingen voorbereid op hun intreden in de Kerk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7