m Scheiding in Europa neemt steeds meer definitieve vorm aan Twee Europa spretenderen Met enige wate zijn De E.E.G.-politiek voor niet- eetbare tuinbouwproduktie 1 „Job" van Henri Ghéon door Uithoomse „Spelewaghe' DSO heeft titel tweede klas te grijp na forse zege J. G. A. Orbaan nam afscheid als secretaris Bestuur produktschap Siergewassen bespreekt memorandum Europese sier telersorganisatie A.I.P.H. 9ret*'i Werktijd verkorting bij de Hoogovens Uit STAD en STREEK TYBB lijdt met vier invalsters nederlaag tegen HBC „MIJN EUROPA EN GEEN ANDER" Benoemd tot Officier in de orde van Oranje-Nassau HANDBAL HAARLEM EN OMSTREKEN PRODUCTSCHAP SIERGEWASSEN WOENSDAG 30 MAART 1960 PAGINA 11 Tulpestengelaaltje Arbeidsongevallen Hoogovens Faillissementen P.V.S. Vestigingsbeleid voor de groothandel P.VS.-be stuur achter minderheid S.E.R. bent aan LAitI 5? KROONORDE VOOR T. KRALT DEN HAAG, 30 maart Het be stuur van het Produktschap voor Sier gewassen heeft gisteren een bespreking gewijd aan een memorandum van de Europese Siertelersorganisatie A.I.P.H. over de gemeenschappelijke E.E.G.-po litiek voor de niet-eetbare tuinbouwpro- dukten. In dit memorandum wordt een aantal middelen genoemd tot produkti- viteitsverhoging, tot verhoging van de weerstandskracht van de sector, tot aanpassing van de aanvoer op de ver schillende markten aan de afzetmoge- lijheden, tot schepping van gemeen schappelijke concurrentievoorwaarden en tot verhoging van het verbruik. Ook werden de structuurpolitiek en de han delspolitiek t.a.v. derde landen in be schouwing genomen. Over de vorm van de gemeenschap pelijke marktordening zegt het memo randum, dat de te nemen maatrege len va ntoepassing zullen moeten zijn op «11e telers van en handelaren in niet-eetbare tuinbouwprodukten in de gemeenschappelijke markt; dat de maatregelen een bindend karakter moeten hebben en dat hun toepassing gedecentraliseerd zal moeten geschie den, op een wijze die het beste past bij de structuur van de afzonderlijke lidsta ten. De A.I.P.H. heeft nog geen voor stellen gedaan voor de concretisering van de door haar genoemde maatre gelen. Tijdens de discussie over dit memo randum bestreed de voorzitter, dr. A. J. Verhage, bedenkingen die gemaakt Werden tegen eventuele vorming van publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties In de E.E.G.-partnerlanden. Gevaar voor protectionistische maatregelen, zo als een der bestuursleden vreesde, kon hij hier niet zien. Het wel eens naar vo ren gebrachte argument dat publiek rechtelijke bedrijfsorganisaties in be paalde E.E.G.-landen niet mogelijk zou den zijn, kon hij niet accepteren. Het is echter op dit moment nog moeilijk, voor een bepaalde vorm van gemeen schappelijke marktordening te kiezen Dr. Verhage zei verder te vrezen, dat bepaalde E.E.G.-partnerlanden willen proberen, kleine economisch niet ver antwoorde gezinsbedrijven in stand te houden. Er is hier z.i. een gevaar voor «en ongezond protectionisme. Het bestuur van het Produktschap be sloot verder, een financieringsfonds voor de bestrijding van het tulpestengei. aaltje in het leven te roepen, waarvoor BEVERWIJK, 30 maart Dinsdag raakte de aankomend bankwerker van de Mekog, F. Nieuwveen uit Alkmaar, bij het sluiten van een deur van de wa tergasfabriek met zijn linkerduim be- Hierdoor werd de dop van deze Krm ai?ekneld. Hij moest in het Rode ,,.s Ziekenhuis te Beverwijk worden opgenomen. Daar moest eveneens worden opgeno- fPeh de arbeider van de fa. Schram, tJ. felle uit IJmuiden. Deze was bij de bouw van het dienstgebouw van Hoog oven IV met een andere arbeider van deze firma bezig een steiger te verstel len Een stalen steigerpijp kreeg hij daarbij op het hoofd. Daar hü hierna last had van hoofdpijn en misselijkheid moest hij in het ziekenhuis worden opge nomen. HAARLEM, 30 maart De Arron dissementsrechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 29 maart 1960 in staat van faillissement verklaard: C. F. Odenthal, van beroep kantoor bediende, wonende te Zaandam aan de Straat Davis 39. Rechter-Commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Curator: Mr. C. J. Doorenbos, advocaat en procu reur te Wormerveer aan de Zaanweg 66. Wegens gebrek aan actief werd op dinsdag 29 maart 1960 opgeheven het faillissement van: Johannes Petrus de Nobel, koopman, wonende te Haarlem aan de Timorstraat nummer 5. Uitge sproken d.d. 27 juni 1951. Rechter- Commissaris: Mr. H. G. Rambonnet. Curator: Mr. J. D. A. Viskil, advocaat en procureur te Haarlem aan de Tem- Perliersstraat 19. Wegens het verbindend worden van enige uitdelingslijst is op 26 maart i960 geëindigd het aillissement van: G. Beerthuis, aannemer van betonwer- n^r> wonende te Haarlem, Marnixstr. pr; doCh verblijvende te 's-Gravenhage fWeiofstraat 80. Uitgesproken bij von- v&n 10 oktober 1950. Rechter-Com- tr.Saj'isMr. H. J. Ferwerda. Cura- Mr. j. Roggeveen, advocaat en piocureur te Haarlem, Nieuwe Gracht Wegens het verbindend worden van em®e uitdelingslijst is op 29 maart 1960 geëindigd het faillissement van G. Johannes Hendricus Breman, makelaar, wonende te Zandvoort aan het Nassau- plein 13, Uitgesproken bij vonnis van 4 december 1957. Rechter-Commissaris: Mr. N. Smits. Curator: Mr. B. J. Lam fers, advocaat en procureur te Haar lem aan de Ged. Oude Gracht 92. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 29 maart I960 geëindigd het faillissement van: de N.V. Organisch Chemische Industrie ..Ossendrecht" gevestigd te Haarlem. Uitgesproken bij vonnis d.d. 15 oktober 1957. Rechter-Commissaris: Mr. H. J. Ferwerda. Curatoren Mr. B. J. Lam- bers, advocaat en procureur te Haar lem aan de Ged Oude Gracht 92 en ?erAmsteFrdImWitmer' 01ympiaplein 17 Bij beschikking van de Arrondisse- maart i960 te Haarlem van 26 maart i960 is m het faillissement van: rS?h Burcau en handels onderneming Gebr. Van Hees, te Haar lem en haar vennoten: a. W. M. van gees jr- te Haarlein en A. W. A. van Hees, te Haarlem beiden Rijksstraat weg 235. m de plaats van mr. J. H. fkering tot curator benoemd mr H. jonker, advocaat en procureur te Haar lem, Nieuwe Gracht 51. Het faillisse ment werd uitgesporken bi] vonnis van 19 mei 1953 Bij beschikking van de Arrondisse mentsrechtbank te Haarlem van 26 maart 1960 is in het faillissement van: Uomelis Henricus Franciscus Marie Scholte, wonenede te Haarlem aan de Ged. Oude Gracht 117 en aldaar zaak- doende onder de naam C S Camping Sport. Uitgespfoken bij vonnis van 22 maart 1960, in de plaats van mr. Spreij, tot curator benoemd mr. G. Vermeulen, advocaat en procureur te Haarlem aan het Lorentzplein 20. Bij beschikking van de Arrondisse mentsrechtbank te Haarlem van 26 maart I960 is in het faillissement van: J. H. Willemse, plaatconstructiewerker, wonende te Beverwijk aan de Munni- Kenweg 71, uitgesproken bij vonnis d d. 41 januari 1958, in de plaats van mr. H. colenbrander, tot curator benoemd mr. A. M. Leesberg, advocaat en pro- jmreur te Beverwijk aan de Vondel- aan de belanghebbenden heffingen zul len worden opgelegd. Een uit vertegenwoordigers van het Produktschap en van andere organisa ties bestaande commissie heeft aanbe volen aan de kweker, wiens voorraad bollen of plantgoed wegens aantasting door het tulpestengelaaltje geheel of ge deeltelijk moet worden vernietigd, hon derd procent van de marktwaarde van het vernietigde te vergoeden. Het be stuur van het Produktschap ging met dit advies akkoord. Er is op het ogenblik nog geen be strijdingsmiddel tegen dit aaltje bekend. DEN HAAG, 30 maart Op de Open bare bestuursvergadering van het Pro duktschap voor Siergewassen (PVS), welke dinsdagmorgen werd gehouden, kwam onder meer ter psrake een nota van het dagelijks bestuur betreffende het advies van de Sociaal-Economische Raad (SER) inzake het vestigingsbe leid voor de groothandel. Verschillen de bestuursleden spraken hun grote waardering voor deze nota uit. Men noemde het onvoorstelbaar, na twintig jaar van vestigingsregeling, thans de bezem te gaan hanteren. De erkennings reglementen hebben orde in de voor oorlogse chaos gebracht en nuttig ge werkt. Mr. F. M. B. Nederveen (Bond v. Bloemb. H.) zei o.m. dat het SER-ad- vies grote ongerustheid heeft verwekt. De bloembollenexport heeft het grootste belang bij een goede regeling, die ech ter soepel moet worden toegepast. Met klem drong deze spreker er op aan, al le pogingen aan te wenden om te dien aanzien de steun te verkrijgen van de ministers van Landbouw en van Econo mische Zaken. Alle sprekers plaatsten zich achter het minderheidsstandpunt van de SER en aan de hand van de nota zal met de grootst mogelijke spoed, al dus voorzitter dr. A. J. Verhage, het standpunt van het PVS te bevoegder plaatse worden kenbaar gemaakt. Ook de bestuursnota inzake aantasting van tulpen door het Tulpen-stengelaaltje werd na bespreking door de leden aan vaard. Dit was ook het geval met een memorandum over de voorstellen van de sub-commissie „Gemeenschappelij ke Markt" van de Association Interna tionale des Producteurs de „Horticul ture (AIPH) met betrekking tot de ge meenschappelijke politiek voor sierteelt- produkten. Voorts werden een aantal verordenin gen en besluiten vastgesteld. Tijdens de ze bestuursvergadering heeft de per 1 april aftredende secretaris, de heer J. G. A. Orbaan, afscheid genomen van de leden. (Advertentie) BEVERWIJK, 30 maart Met in gang van 1 april zal aan Hoogovens een kortere werkperiode gaan beginnen. De werktijd zal in drie perioden geleide lijk worden teruggebracht van 48 tot 45 uur per week. De eerste periode van 47 uur per week begint, wanneer althans tijdig goedkeuring van de vakraad is verkregen, op 1 april 1960 en duurt tot 1 januari 1961. De dagdienst krijgt in de eerste periode één vrije zaterdag in de vier weken. De drieploegendienst krijgt eenmaal per negen weken een vrij zaterdagmiddag of -nacht of eenmaal per 48 kalenderdagen een vrije dienst. De tweeploegendienst krijgt eenmaal per acht weken een vrije zaterdagmid dag of eenmaal per 51 werkdagen een vrije dienst. De werktijd in de vierploe- gendienst blijft gemiddeld 42 uur per week en de vierploegendienst krijgt in de eerste periode een extra toeslaguur uitbetaald. Het uurloon blijft voorlopig ongewijzigd. De vrije diensten worden als gewone snipperdagen betaald. De beambten die 48 uur per week werken, volgen het schema dat voor de arbei ders geldt. De beambten die 42 uur per week werken zullen door werktijdver- schuiving in de eerste periode een vrije zaterdag per maand krijgen. Er is een commissie ingesteld die adviezen zal geven over maatregelen die de produk- tiviteit kunnen bevorderen. Aldus in het kort de mededelingen over de werk tijdverkorting waarover uitvoerig is ge sproken met de ondernemingsraad en de contactcommissie voor de directie van Hoogovens. SPREEKUUR Wethouder Korver van Heemstede zal vrijdag geen spreekuur houden. BRANDWEERWEDSTRIJD De brandweerploeg van Van Gend L&oos uit Haarlem is een van de deelnemen de korpsen die op zaterdagavond in Zwolle elkaar in een wedstrijd zullen bekampen. Een scène tussen Pilatus en „mevrouw Pilatus" uit het gelijknamige dat de Uithoomse toneelvereniging vorig jaar met succes voor het voetlicht heeft gebracht. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 29 maart De to neelvereniging „De Spelewaghe, voor heen Sint Lucas" te Uithoorn heeft in de passietijd van het vorige jaar op voeringen gegeven van „Mevrouw Pi latus". In vele opzichten is dit optre den bijzonder goed geslaagd. Sfeer en stemming in de vereniging zijn er door verlevendigd, het publiek heeft kennis kunnen maken met een prijzenswaardig streven naar beter to neel door liefhebbers, het amateurto neel als instituut is verrijkt met een groep, die nu eens geen genoegen wenst te nemen met de spelen, die een goedkoop succes waarborgen. Sfeer en stemming in een ver enigingAls in zovele gevallen zul len er om het behoud of het verwer ven van deze twee zaken ook in Uit hoorn gevechten geleverd zijn of wor den. Voor de buitenstaander, het pu bliek, is zulks niet belangrijk. Het eni ge wat hem vermag te boeien is: „Zal ik goed toneel zien?" Goed to neel, zo zal het publiek zich dienen te realiseren, kan eerst ontstaan wanneer een amateurtoneelvereniging begint met een goed stuk te kiezen. Dit laat ste nu blijkt de Uithoomse vereniging uitstekend te doen. Was vorig jaar „Mevrouw Pilatus" daarvan het be wijs, dit jaar wil men met „Job" van Henri Ghéon in de goede richting voort gaan. Als er sprake is van menselijke fi guren in de bijbel dan is dat zeer zeker de man Job, die ook in deze tijd nog volop leeft en ons aanspreekt. Zo heb ben regisseur Jean Roverius en de lei der der vereniging de heer G. Kooke er over gedacht. Zij hopen samen met de overige speelsters en spelers van „Job" een opvoering te geven, die hun ideeën over goed amateurtoneel nog eens duidelijk manifesteert. Na „Me vrouw Pilatus" kan men met vertrou wen verwachten, dat zij hierin zullen slagen. Het Uithoomse publiek mag zich gelukkig prijzen een groep jonge ren en ouderen in zijn midden te heb ben, die iets tracht te bieden wat men in grotere plaatsen vaak tevergeefs zal zoeken. Moge de waardering hiervoor in een grote opkomst vorm krijgen. De opvoeringen worden gegeven za terdag 2, zondag 3 ci zondag 10 april in „Ons parochiehuis" 's avonds acht uur. Voor kaarten kan men zich wen den tot de heer G. Kooke, Adm. de Ruyterlaan 104, tel. 974 Uithoorn. (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 29 maart Na een ste vige overwinning-met-dubbele-cijfers op TYBB 2 heeft DSO in de tweede klas A bij de dames van de handbalcompetitie, district Haarlem en omstreken, nog slechts twee punten nodig om zich af delingskampioen te noemen. Voor het overige kreeg TYBB in de le klas een nederlaag te incasseren tegen HBC en bleef IJmond 2 koploper IEV hardnek kig op de voet volgen Ir een zege over Concordia 3 (2 B). Het wachten is nu dus op de clubs, die beslag zullen leggen op de titels van de tweede klassen A en B (dames). TYBB speelde in de eerste klas dames met vier invalsters een vrij onfortuin lijke wedstrijd tegen HBC. Bij rust stond de Heemstede-Berkenrode-Combinatie met 0-1 achter. In de tweede helft maak te zij eerst gelijk en nam vervolgens een voorsprong (2-1). Weliswaar kwam TYBB terug (2-2), maar de thuisclub besliste de strijd tenslotte in haar voor deel: 3-2. Met twee voltreffers van mej. Bakker won Rapiditas van Concordia 2 (1-2). De stand: IJmond 13 24 Cone. (Hi.) 13 17 Full Speed 13 16 TYBB 14 15 HOC 13 12 Rapiditas 13 13 HBC 13 8 Concordia 2 14 1 Door het terugtrekken van De Blin- kert 3 uit de tweede klas A is er, zoals ons officieel werd duidelijk gemaakt, het een en ander veranderd. Ontmoe tingen tegen deze ploeg zijn geannu leerd, terwijl is vastgesteld dat hier in totaal negen wedstrijden moeten wor den gespeeld. Afgelopen weekeinde kwamen er twee aan de orde: DSO verstevigde zijn leidende positie met een onbetwiste zege over TYBB 2 (0-11) en Zandvoortmeeuwen toonde zich óók beduidend schotvaardiger door IJmond 3 met 7-0 terug te wijzen; een gunstig resultaat voor de koplo per. DSO IJmond 3 11 Z'meeuwen* TYBB 2 2 verliespunten. In de tweede klas B bleef De Blinkert 2 zoals mocht worden verwacht de meerdere over Full Speed 2 (4-1) en Concordia 3 delfde het onderspit tegen IJmond 2: 2-3. De stand geeft nu het volgende beeld te zien: IEV 13 20 Blinkert 2 13 14 IJmond 2 12 18 Concordia 3 12 4 ADO 2 10 14 F. Speed 2* 10 -2 2 verliespunten. Doordat Tonegido in de eerste klas heren het volle pond (2-6) moest afstaan aan AVA, liggen de kaarten hier als volgt op tafel: Concordia 2 10 Rapiditas 2 11 Tonegido 10 IJmond 2 10 20 13 9 8 AHV 10 AVA* 9 Z'meeuw 2 10 2 verliespunten. Ook in de eerste klas heren stond slechts één wedstrijd op het programma, te weten die tussen Rapiditas 3 en IJmond 4. Eerstgenoemde hield een ge slaagd schuttersfeest (15-5). De stand: Concordia 3 12 IJmond 3 10 Rapiditas 3 11 Blinkert 2 11 22 16 16 10 TYBB 9 IJmond 4 12 THB 11 Nu in de R.A.I. weer de huishoudbeurs wordt gehouden, richten zich dagelijks de schreden van talrijke huisvrouwen naar de Ferdinand Bolstraat te Amster dam. De nieuwste snufjes genieten de meeste belangstelling, maar zoals de foto bewijst mag toch ook de kinder wagen zich in een blijvende belangstel ling verheugen. Niets wordt over het hoofd gezien. Er wordt zelfs gekeken hoe de bodem gemonteerd is en of de rem werkt. De huishoudbeurs wordt gehouden tot en met 6 april. (Van een medewerker in Straatsburg) De onlangs door de EEG-commissie gelanceerde voorstellen voor een versnelling van de tariefverlaging leveren een nieuw bewjjs voor het welslagen van de Gemeenschappelijke Markt en, in het algemeen, van het integratie-streven van de Zes. De hooggespannen verwachtin gen, die veel overtuigde Europeanen destijds ten aanzien van de „relance européenne" hebben gekoesterd, schijnen dus geenszins overdreven te zijn geweest. Kennelijk hebben wjj hier te doen met een van die zeld zame gevallen waarin tussen idealistische bedoelingen en opvolgende concrete werkelijkheid een perfecte harmonie bestaat. Retrospectief bezien kan men zeggen, dat de „relance européenne" heeft plaats gevonden op een hoogst geschikt moment. Zjj slaagde erin de impasse te doorbreken, waarin de zaak van de Europese eenheid in dat kritieke jaar 1955 beland was. Een der resultaten is, dat de zes landen van „Klein Europa" vandaag hard op weg zijn uit te groeien tot een geduchte economische machtsfactor. Slechts weinig Europeanen, die het hart op de rechte plaats hebben, zullen zich niet verheugen over dit succes. Men kan dit in zekere zin beschouwen als een beloning voor de moed en de ondernemingsgeest, die de Zes aan de dag hebben gelegd. Maar de zaak heeft ook een schaduwzijde. De „re lance européenne" is ons destijds aan gediend als, primair, een nieuwe con crete stap in de richting van Europa's algehele eenheid. Vandaag echter vin den wij ons geconfronteerd met het iet wat paradoxale feit, dat juist het suc ces van de integratie van de Zes een nieuwe dreiging en wellicht de meest ernstige, die wij tot dusver ge kend hebben voor de eenheid van Europa heeft geschapen. Want vandaag, anno 1960, hebben wü te doen niet meer met het ondub belzinnige ideaal van één groot, ver enigd Europa, zoals dat in 1949 de on dertekenaars van het Statuut van de Raad van Europa voor ogen zweef de, maar met een aantal verschillen de Europa's, die, om het zacht uit te drukken, met elkaar concurreren, of die, om het sterk uit te drukken, als vijandelijke bloes tegenover elkaar staan. Er is vandaag het Europa van Brussel of Luxemburg, dat zich trots aandient als „het enige ware" en dat zich zelf behaaglijk koestert in de illusie een model voor alle anderen te zijn. Er is daarnaast het Europa van Stockholm, dat als een directe reactie tegen het Europa van Brus sel in het leven geroepen is. Op 20 november van het vorige jaar werd te Stockholm het verdrag tot in stelling van de z.g. „kleine Europese vrijhandelszone" geparafeerd door de ministers der zeven deelnemende lan den: Groot Brittannië, Zweden, Noor wegen, Denemarken, Oostenrijk, Por- T?,al. Zwitserland Een tweede „Klem Europa" dus. Het arme Europa van het eerste uur, dat van de vijftien leden van de Raad van Europa en dat zich geografisch uitstrekt van Reykja vik tot Ankara en van Dublin tot We- ^en> dit „Groot Europa" schijnt ge doemd een triest anachronisme te wor den. Om de waarheid te zeggen is het feit, dat de succesvolle integratie van de Zes steeds duidelijker verschijnt als hinderpaal voor de eenheid van Euro pa in een ruimer verband, minder pa radoxaal dan het op het eerste gezicht schijnt. Zodra men de grenzen tussen een aantal landen opheft, ontstaat op hetzelfde moment, noodzakelijker wijze, een nieuwe grens. Deze nieuwe grens moge ruimer zijn dan de oude nationale grenzen, maar zij heeft van nature de neiging om, anderzijds, ho ger te zijn, onverbiddelijker dan de oude nationale grenzen. Zij onder scheidt, veel duidelijker dan voorheen, tussen intieme vrienden of naaste fa milie en de buitenwereld. Geconfron teerd met de buitenwereld wordt de in terne solidariteit groter. De nieuwe eenheid krijgt bijna automatisch neigin gen tot een zeker exclusivisme. Zij wil zich doen gelden en zij prefereert het te pacteren met vreemdelingen, liever dan een compromis te sluiten in de eigen omgeving waar de profeet im mer wei eens het gevaar loopt op kri tiek te stuiten Algemene overwegingen van deze aard, hoe banaal overigens ook, mo gen ons ervoor hoeden de huidige Euro pese problematiek vanuit een al te emotionele gezichtshoek te benaderen. In historisch perspectief bezien is im mers een goed deel van de huidige po litieke verdeeldheid verklaarbaar zon der dat men daarbij zijn toevlucht be hoeft te nemen tot zo precaire begrip pen als „verantwoordelijkheid" of „schuld". Maar wat hiervan zij, het feit is er niet minder betreurenswaar dig om, dat Europa vandaag daadwer kelijk gesplitst is in twee kampen. De kans op een werkelijke politieke een heid, een vereniging van alle vrije lan den van West Europa schijnt verder dan ooit van ons verwijderd te zijn. Het is wel zeker, dat de jongste voor stellen van de EEG-Commissie de scheiding in Europa nog verder zullen accentueren. Sommigen, zoals bijv. een aantal stemmen in de Oostenrijkse pers, zien in de voorgestelde bespoedi ging van de Gemeenschappelijke Markt zelfs een rechtstreekse oorlogsverkla ring aan de Zeven van Stockholm. Dat lijkt ons nu wel een tamelijk energieke bewering. Maar één ding is nochtans zeker: de economische kloof tussen de beide concurrerende Europa's begint steeds groter politieke dimensies aan te nemen. Zelfs prof. Hallstein, de koele en glasharde manager van de E.E.G., heeft zich tenslotte gedwongen gezien dit feit te erkennen. Onder de druk van de argumenten der ministers van de Zeven gaf hij tijdens de laatste zitting van de Raadgevende Verga dering van de Raad van Europa toe, dat de politieke consequenties van de huidige verdeeldheid wellicht ern stiger zijn dan de economische. Daar over waren de specialisten en on getwijfeld in de grond van zijn hart óók prof. Hallstein het al lang eens. Maar het betreurenswaardige feit is, dat het grote Europese pu bliek, verward in de jungle van eco nomische en technische problemen die zich tussen Brussel en Stockholm voordoen, er nauwelijks in schijnt te slagen dit fundamentele probleem te ontdekken Wij weigeren althans te geloven, dat er een andere verkla ring is voor het feit, dat de opinie zo weinig gereageerd heeft op de po- Europese desintegratie, die feitelijk is ingezet. Wellicht is er één uitzondering: Ne- derland._ Van de zes landen van de E.E.G. is ons land wel de grote tegen stander van een exclusivistische Ge meenschappelijke Markt. Tijdens een lunchbijeenkomst van de Internationale Kamer van Koophandel te Schevenin- gen heeft minister Luns dezer dagen weer eens herinnerd aan enkele funda mentele Nederlandse desidevata ten aan zien van de Europese politiek. Volgens DEN HAAG, 80 maart Tijdens de openbare bestuursvergadering van het Produktschap voor Siergewassen (PVS) welke dinsdagmiddag werd gehouden heeft het bestuur afscheid genomen van de heer J. G. A. Orbaan, sedert 1934 secretaris achtereenvolgens van de Ne derlandse Sierteeltcentrale, het Bedrijf schap voor Sierteelt en het Produkt schap voor Siergewassen. In een hartelijke toespraak deelde de directeur-generaal voor de Voedselvoor ziening, ir. Franke, die minister Ma- rijnen verving, mede dat de heer Or baan benoemd was tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Tot opvolger van de heer Orbaan als secretaris van het Produktschap werd met algemene stemmen benoemd mr. N. Luitse. Nadat het bestuur het formele be sluit had genomen de heer Orbaan op de meest eervolle wijze ontslag te ver lenen, nam de voorzitter, dr. A. J. Ver hage als eerste het woord. Na een korte schets van de loopbaan van de schei dende functionaris te hebben gegeven, gaf hjj een overzicht van diens activitei ten in de publiekrechtelijke sfeer. Als statisticus heeft de heer Orbaan de ver werking van de statistische gegevens op zodanige wijze bevorderd, dat ze krachtige basis werden voor onderhan delingen. De heer Orbaan, aldus, dr. Ver hage, heeft met kracht meegewerkt aan de totstandkoming van de Associ ation Internationale des Producteurs de l'Horticulture (A.I.P.H.); van de sta tistische commissie daarvan is hij voor zitter. Ook in de economische commissie had de heer Orbaan zitting. Spreker roem de de teamgeest van de heer Orbaan, welke zo belangrijk is voor goede men selijke verhoudingen. Dr. Verhage over handigde mevrouw Orbaan, die aan de bestuurstafel naast haar echtgenoot had plaats genomen, een boeket rozen. Mede namens minister mr. V. G. Ma- rijnen bracht de directeur-generaal voor de voedselvoorziening, ir. Franke, dank aan de heer Orbaan voor de kun dige, zakelijke en vooral prettige wijze waarop deze de belangen van de sier teelt altijd heeft behartigd. Hij deelde mede, dat de heer Orbaan benoemd was tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Tevens overhandigde ir. Franke de heer Orbaan een persoonlijk schrijven van de minister. Nadien spraken nog de twee onder voorzitters van het P.V.S., de heer Th. J. de Vroomen namens de werk gevers en als vertegenwoordiger van het bloembollenbedrijfsleven en de heer L. A. Elferink, die het woord voerde namens de leden-werknemers. De heer Orbaan dankte tenslotte voor de hem verleende onderscheiding en de goede wensen. Des namiddags vond in Café „Centraal" een zeer druk bezochte re ceptie plaats, waar vele prominenten uit handels- en andere kringen gelegenheid vonden persoonlijk afscheid van de heer Orbaan te nemen. RIJNSBURG, 30 maart Koning Boudewijn van België heeft de heer T. Kralt, een zeer bekende figuur in de kringen van het bloemenveilingwezen, de Nederlandse bloemisterij en het bloembollenbedrijfsleven, benoemd tot Ridder in de Kroonorde van België. De Belgische ambassadeur heeft de heer Kralt van deze benoeming mededeling gedaan. een verslag in De Tijd-De Maasbode van 10 maart verklaarde de heer Luns, dat de huidige economische scheiding tussen de Zes en de Zeven moet uitlo pen op een politieke scheiding. „Nederland voelt om die reden slechts voor politieke consultatie in de Zes voor zover deze niet tot scheiding van Europa leidt," aldus volgens dit verslag de minister. Nu kan men beweren, dat Neder land, met zijn wereldwijde belangen en zijn tradionele vrijhandelsprincipes, uit zakelijke motieven geporteerd is voor een zo ruim mogeljjke Europese sa menwerking. Maar het lijkt ons beslist niet overdreven daaraan toe te voegen, dat Nederland bovendien uit authentie ke overtuiging het politieke ideaal van een Groot Europa trouw blijft. Destijds, op 20 januari, hebben wij in deze kolommen over ditzelfde essen tiële vraagstuk geschreven. Op de prin cipiële aspecten van ons Groot Euro pese pleidooi is verschillend gerea geerd. Prof. mr. C. W. de Vries, in een hoofdartikel in Het Vaderland van 27 januari, verklaart zich volmondig ak koord. Doch dr. Vondeling, in een uit zending voor de VARA van 3 februari, lanceert een felle aanval. Als wij de oud-minister goed begrijpen, dan is de kern van zijn betoog, dat de andere Europese landen maar moeten toetre den tot de E.E.G. Ogenschijnlijk een probaat recept! Maar de adjunct-se cretaris-generaal van de Raad van Europa, de heer Dunstan Curtis, heeft in een redevoering, die hier al eerder geciteerd werd, duidelijk gemaakt, dat dit geliefkoosde argument van de Zes toch minder hout snijdt dan het op het eerste gezicht schijnt. Met name mis kent dit argument welbewust de speci ale positie en de speciale belangen van een aantal der betrokken landen. Men zou zich bovendien de vraag kunnen stellen of de Zes, als het erop aan kwam, werkelijk erg ingenomen zouden zjjn met toetreding van een land als bijv. Groot-Britannië. Met het verstrijken van de tijd en andermaal zij verwezen naar de rede van de heer Curtis wordt het voor andere landen trouwens steeds moeilijker tot de E.E.G. toe te tre den. Enorm machtige belangen wor den binnen de E.E.G. opgebouwd in een tempo, dat evenredig is aan de grote snelheid, waarmede de voor naamste industrieën van de Zes wor den geïntegreerd. Men kan niet ver wachten, dat de huidige deelnemers bijzonder enthousiast zullen zijn als men hun zou vragen om voor ande ren een plaats in te ruimen. Of moet men geloven, dat de kern van dr. Vondelings betoog bestaat uit het verwijt, dat de voorstanders van Groot Europa in feite „in de kaart spe len van hen, die weinig of niets van overheidsbevoegdheden in het econo mische leven moeten hebben of van hen. die democratie en democratische controle maar slap gebazel vinden"...? Het valt ons moeilijk te aanvaarden, dat het probleem tot een ideologische tegenstelling zou zijn te herleiden. Destijds heeft men het anti-clericale ar gument ingeroepen als pleidooi voor een hechte integratie in een groter Europa van het Europa van de Zes, ,,1'Europe du Vatican". Vandaag zjjn de voorvechters voor een Groot Europa blijkbaar geworden tot een anti-socia listische reactie! Het probleem lijkt ons beslist minder gecompliceerd. Men behoeft waarlijk niet zijn toevlucht te nemen tot diep zinnige ideologische interpretaties om het begrijpelijk te maken. Want het probleem is te reduceren tot deze sim pele stelling: Europa anno 1960 is be zig te vervallen in de absurde situatie, dat de unificateurs het in naam van het ene Europa hartgrondig met el kaar oneens zijn. Twee verschillende Europa's pretenderen „het enige ware" te zijn. Niet zonder reden kon de „Canard Enchainé" destijds met bij tende ironie aan een van zijn artikelen de behartigenswaardige titel meegeven: „Mon Europe et pas d'autre" „Mijn Europa en geen ander." Er is geen twijfel over of de Raad van Europa, die sinds 1949 het ideaal van een Groot Europa heeft be lichaamd, zou vandaag tot een nieuwe, grote toekomst geroepen moeten wor den. Maar de Raad van Europa is, op zich, niet meer dan een kader, een bruikbaar instrument, dat slechts tot zijn volle waarde komt voor zover de regeringen zich ervan wensen te bedie nen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11