Mr. Burger zal regering vragen stellen Brief aan Tweede Kamer vindt hij bijsonder teleurstellend Wegens pool vreugde gesloten Deense schilderij enfraude in hoger beroep Prinses Irene opent de elfde Keukenhof Omvangrijke voorzieningen bij bevolkingstoename Culturele dag Noord-Holland hoorMH ER\C Dl i PAUL VLAANDEREN tweelim; Zaak Magere Josje voor Hof Tachtig vrouwen staan terecht Anderhalf jaar geëist tegen Amsterdamse koopman Anti-joodse hetze Rattengif in eten Hof legt twee jaar meer op Zuidhollandse verkeersdag HET BLOEDVERGIETEN IN ZUID-AFRIKA Onderscheidingen Na N.S.B.-journaal op televisie Tomaten 0.28 per stak Benoemingen Dader roofoverval in Amsterdam krijgt 7 jaar Nieuw Euratomcontract voor Nederland WOENSDAG 30 MAART I960 PAGINA 2 De „walletjes-praktijken" Nederlands Dans Theater in „Boterwaag" Vrouw en kostganger pogen echtgenoot van leven te beroven (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 29 maart De socia listische fractieleider in de Tweede Ka mer, mr. Burger, zal volgende week mondelinge vragen aan de regering stellen over de houding van de Neder landse regering in verband met de ras senconflicten in Zuid-Afrika. Mr. Bur ger vroeg i irvoor toestemming naar aanleiding van een brief, die de Twee de Kamer vanmorgen heeft ontvangen. Hierin zegt de minister-president, prof. dr. J. de Quay, dat de regering geen stappen overweegt in verband met de recente ge jurtenissen in de Unie van Zuid-Afrika, welke hebben geleid tot het bloedvergieten, dat de Nederland se regering en het Nederlandse volk zo diep heeft geschokt. Het standpunt dat het kabinet in neemt ten aanzien van de rassendis criminatie in Zuid-Afrika, heeft de re gering bij herhaling in de Verenigde Naties tot uitdrukking gebracht, zodat omtrent dat standpunt geen misver stand kan bestaan. Intussen zij opge merkt, aldus de minister-president in zijn brief, dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties deze aangelegen heid zal bespreken, zodat hierop de volle internationale aandacht zal wor den gevestigd. Mr. Burger zei vanmiddag, dat hij de ze brief bijzonder teleurstellend vmdt. Hij vraagt zich af of de bijzondere ge beurtenissen van de laatste dagen nu werkelijk geen aanleiding zijn tot stap pen van de Nederlandse regering. Wij AMSTERDAM, 29 maart Dinsdag 12 april zal het gerechtshof een begin maken met de behandeling in hoger be roep van de zaak „Magere Josje". Naar men zich zal herinneren werd de 42-jarige echtgenote van het slacht offer, in december door de Amsterdam se rechtbank tot tien jaar met aftrek van het voorrarrest veroordeeld en wel op grond van zware mishandeling de dood ten gevolge hebbende. Dit vonnis werd hem opgelegd, hoe wel hjj ontkende iets met de dood van zijn 33-jarige vrouw, die in de buurt bekend stond als „Magere Josje", te maken te hebben. Voor de rechtbank duurde de behan deling van dit proces vijf dagen. Ook voor de behandeling in hoger beroep zijn verscheidene dagen uitgetrokken. Op nieuw zullen tientallen getuigen moe ten worden gehoord. Mr. H. G. Th. Keune, verdediger van de verdachte, poogt nog steeds nadere inlichtingen te verkrijgen van een onbe kende, die hem 28 november van het vorig jaar na de behandeling van de zaak voor de rechtbank, maar nog voor de uitspraak bekend gemaakt was, een anonieme brief met zijns inziens belangrijke mededelingen toestuurde. De brief was getekend met de woor den: „Iemand die het goed meent". Mr. Keune heeft de indruk, dat de brief afkomstig is van iemand uit de buurt van „Magere Josje" en gelooft, dat de onbekende (waarschijnlijk een vrouw) hem nadere inlichtingen kan verstrekken, die van groot belang zou den zijn voor de verdediging van de verdachte. Hij doet een beroep op een zich alsnog met haar in verbinding te stellen. AMSTERDAM, 30 maart De zaak „Magere Josje" zal in hoger beroep achter gesloten deuren worden behan deld. Aldus heeft de strafkamer van het Amsterdamse gerechtshof besloten. De zittingen zullen 12, 14 en mogelijk ook nog 19 april gehouden worden. De straf kamer heeft wellicht door het onmoge lijk maken van publikaties over het proces willen voorkomen dat de verkla ringen van getuigen ongunstig beïn vloed worden. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 28 maart Tachtig als publieke vrouwen aangemerkte ver dachten hebben zich vanmorgen ach tereenvolgens voor de kantonrechter moeten verantwoorden. Zij werden er van beschuldigd de Algemene Politie Verordening artikel 223 te hebben over treden, hetzij door overtreding van het „tippelverbod", hetzij door zich op aanstotende wijze achter ramen op te stellen, hetzij door in openbare gcie- genheuen als café's roet verkeerde be doelingen bezoekers aan te spreken, legen deze laatste categorie vrouwen was tot dusverre in Amsterdam zelden proces-verbaal opgemaakt. Tegen de andere categorieën wordt herhaaldelijk opgetr .1, maar of zulke grote schaal als thans is gebeurd nog niet. Juist in verband met de verscherpte actie van justitie en politie tegen de prak tijken van „de walletjes" werd het vonnis van dc kantonrechter met span ning tegemoet gezien. Voorheen gold meestal dat vrouwen die wegens over treding van artikel 223 A.P.V. waren verbaliseerd tot drie dagen hechtenis werden veroordeeld, of tot een boete. De zitting van vanmorgen (achter ge sloten deuren) werd gepresideerd door mr. Schade van Westrum. De officier van justitie was mr. K. Bouma. Van de tachtig verdachten waren er 47 ver schenen, de overigen werden bij verstek veroordeeld. De vrouwen die voor het eerst wegens overtreding van art. 223 waren verbaliseerd, kregen een veroor deling van vier dagen, conform de eis van de officier. De recidivisten kregen zes dagen, ook conform de eis. Er was een vonnis n twaalf dagen, één vrij spraak en er waren ook een aantal voorwaardelijke straffen. Een vrouw die kon aantonen dat ze het milieu van „de walletjes" had verlaten, werd ver oordeeld tot een boete van 50 gulden en zes dagen voorwaardelijk. DEN HAAG, 29 maart Aan dr. A. Salomon, wonende alhier, is de Peruvi aanse onderscheiding .El merito por servicios distinguidos' verleend voor zijn werkzaamheden ten behoeve van het Peruviaanse ministerie van Volks gezondheid. hebben allemaal grote afkeer van de rassendiscriminatie in Zuid-Afrika, al dus mr. Burger. Maar er is bovendien een zekere vergelijking mogelijk met wat in Nederland in de bezettingstijd is gebeurd. Ook zal de Koninkrijksre gering zich ervan bewust moeten zijn, dat in het Koninkrijk een groot aantal mensen van andere huidskleur leven. Een tenslotte is er dan de emigratie van Nederlanders ook naar Zuid-Afri ka. Om al deze redenen meent de heer Burger dat het gewenst is. de minis ter-president over deze kwestie nade re vragen te stellen. Op voorstel van prof. Oud (WD) be sloot de Kamer om de brief van de mi nister-president niet aan de orde te stellen dai na de beantwoording van de vragen van de heer Burger. Pas daarna zal de Kamer besluiten of de brief voor kennisgeving zal worden aangenomen dan wei dat er een debat over zal moeten volgen. AMSTERDAM, 29 maart Het ge rechtshof heeft vanochtend een begin gemaakt met de behandeling van de zaak tegen de Amsterdamse koopman E.P. Deze werd in oktober j.l. door de rechtbank na een eis van twee jaar met aftrek terzake van meermalen gepleeg de oplichting en een poging daartoe van twee Deense kooplieden met behulp van 48 oude, waardeloze schilderijen, ver oordeeld tot vijftien maanden met af trek van het voorarrest. In Denemarken heeft deze affaire, die zich afspeelde in de zomer van 1958, veel opzien gebaard omdat de Deense tapijtfabrikant, toen bleek dat hij was opgelicht, zelfmoord pleegde. Deze fa brikant had voor 34 schilderijen 290.000 Deense kronen (circa 150.000 gulden) betaald. De schilderijen zouden worden doorverkocht" aan rijke Brazilianen, en de winst daarop zouden de fabrikant en verdachte samen delen. Toen verdachte 16 juli 1958 met zijn auto voorreed bij het kantoor van de andere koopman, Eric Emborg te Aal- borg, met wie hij ook een schilderijen transactie zou doen, zag hij twee man nen het kantoor uitkomen, rook lont en vluchtte in razend tempo de grens over naar Nederland. De Deense politie wist de Duitser August Kuenster, die ook een rol had gespeeld bij de transactie, te grijpen. Kuenster werd terzake van medeplichtigheid veroordeeld tot zes maanden. Tegen P., die als Nederlander vol gens de wet niet kon worden uitgele verd aan Denemarken, werd op ver zoek der Deense justitie toen een straf vervolging in Nederland ingesteld. Ver dachte verklaarde in hoger beroep te zijn gegaan omdat hij zich niet schul dig voelt. Ook voor de rechtbank had hij ontkend zich schuldig te hebben ge maakt aan de hem ten laste gelegde oplichtingen en een loging daarmee. Aan het eind van de middag heeft de procureur-generaal bij het ge rechtshof een jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest geëist. Hij achtte de straf, die de Officier van Justitie had gevorderd: twee jaar met aftrek, de juiste, doch hij hield bjj zijn eis rekening met het feit dat verdachte intussen ernstig ziek is ge worden waardoor de straf ai zwaarder dan normaal is. DEN HAAG, 30 maart Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland hebben hun goedkeuring gehecht aan het voor stel van B. en W. van Den Haag, de „Boterwaag" voor de duur van vijf jaar te verhuren aan het Nederlands Dans Theater, dat dit gebouw 1 april zal betrekken. Er blijken voor de voetbalpool van zon dag 27 maart nog twee gegadigden te zijn. Het zijn twee broers, de heren E. en W. Studer uit Amsterdam, die samen een formulier hebben ingestuurd. In een kolom hebben zij vijftien punten ge haald. De broers hebben een confectie zaak aan de Overtoom. Dinsdagmiddag werd de zaak wegens „poolvreugde" ge sloten. Links de heer E. Studer, rechts de heer W. Studer. HILVERSUM, 29 maart Naar aan leiding van de televisie-uitzending door de VPRO van oude NSB-journaals en Duitse propagandafilms uit de bezet tingstijd van "erleden week dinsdag zijn bij de VPRO en aan bet adres van Simon' van Collem tal van telefoon tjes en dreigbrieven ontvangen van lie den, die geen geheim maken van hun nationaal-socialistische sympathieën en Joodse antipathieën. Tal van deze brieven zijn natuurlijk anoniem en in uiterst primitieve en be ledigende taal gesteld. Onwillekeurig vraagt men zich af, of deze schandelijke campagne deel uit maakt van de actie, die enige tijd ge leden in verschillende landen tot het schilderen van hakenkruisen en an ti-joodse wandaden heeft geleid. In elk geval is zij het schrikbarende bewijs, dat nog vele onevenwichtige geesten zijn besmet met een waanzinnige haat, waarvan reeds miljoenen onschuldigen het slachtoffer zijn geworden. (Van onze correspondent) BREDA, 29 maart Vijf jaar ge vangenisstraf niet aftrek van voorar rest, eiste de officier van justitie by de rechtbank gisteren wegens poging tot moord door middel van vergiftiging te gen een 46-jarige huisvrouw uit Leur en een 52-jarige losarbeider uit Breda. In september en oktober 1958 hadden de verdachten tot driemaal toe gepoogd de echtgenoot van de vrouw door mid del van rattengif van het leven te bero ven. De vrouw wilde van haar man af, bij wie ze een vreselijk slecht huwelijksle ven had. De tweede verdachte was bij uaar in de kost, kon goed opschieten met de haer des huizes en had geen nauwe relati< met de vrouw. Hij had het vergif gekocht en in koffie en voed sel gedaan op aandringen van de vrouw bij wie ze een gbede verzorging genoot en met wie hij geen ruzie wilde krij gen. Deze wilszwakke figuur was bij psychiatrisch onderzoe' verminderd toerekeningsvatbaa- bevonden. Ook de vrouw was niet ten volle toerekenbaar geweest. Zij ontkende voor de recht bank haar man te hebben willen doden. Ze was ten einde raad geweest en zou niet meer geweten hebben wat ze deed. De feiten spraken echter in haar na deel. Zij had het geld aan de kostgan ger gegeven om het gif te kopen. De eerste keer kwam deze zonder vergif thuis. Later gaf zij nogmaals geld, waar mee hij het flesje rattengif kocht. In de koffie van de echtgenoot deed hij een scheutje van dit gif, maar dit bleef zonder uitwerking. Een tweede maal werd er meer gif in een kop koffie ge daan, waardoor deze zo bitter werd, dat de man de koffie liet staan. Een derde maal werd iet gif in haché gedaan. Na het eten werd de man onpasselijk en ziek, maar hij knapte weer gauw op. Daarna was de helft van het kleine fles je gif nog over. Dit had de kostganger aan de politie verteld, bij wie hij alles was konvn opbiechten, omdat hij zei bang te zijn, dat zijn huisbaas alsnog slachtoffer zou worden, „e arbeider was namelijk, toen hij naar de olitie ging, niet meer bij het echtpaar in de kost, hetgeen ten tijde van de vergif tigingspogingen wel het geval was. In het telkens opnieuw pogen met elke keer wat meer vergif zag de offi cier de voorbedachte rade en opzet. Ty- Jens de berechting werd lang en breed stilgestaan mede aan de hand van ver klaringen van getuigen deskundigen, by de giftigheid van het gebruikte rat- tenverdelgingsmiddel. De officier van justitie achtte de gebruikte hoeveelhe den van minder belang, omdat het gif in ieder geval dodelijk had kunnen zijn. wat voldoende grond voor strafbaarheid oplevert. In zijn tis hield de officier rekening met het feit, dat het echtpaar weer ver zoend is en met de geestesgesteldheid van beide verda liten. Tegen dè arbei der eiste de officier ook voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering ring. (Van een verslaggever) a LISSE, 30 maart Ondanks de gure somberheid van deze maartse dag, is de openingsplechtigheid van de Nationa le Bloemententoonstelling „Keukenhof" vanmiddag een stralend feest geworden, dank zy de lieftallige aanwezigheid van prinses Irene. Om half drie werd zy aan de toegangspoort van het bol- bloemenparadijs een uitbundig welkom toegezongen door een talrijke schare schoolkinderen, van wie de 9-jarige Hannie Montagne de prinses een boe ket gele narcissen aanbood. Het waren niet de enige bloemen die de prinses deze middag in ontvangst mocht ne men. Kort na de opening bood de voor zitter van Keukenhof, mr. Th. M. J. de Graaf, haar een boeket kastulpen aan, die zij zelf tevoren had mogen uitzoeken. Na een korte begroeting door voorzit ter De Graaf en de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz en hun echtgenoten, werd het bestuur van de bloemententoonstelling, alsmede directeur W. van der Lee, aan de prinses voorgesteld, die in ge zelschap was van haar particulier se cretaresse, mejuffrouw M. C. C. Wij nen. Langs de vijvers begaf het gezel schap zich naar de tulpenkas, waar prinses Irene, begeleid door enkele be stuursleden, de bloeiende tulpen bewon derde. In deze hal sprak mr. Th. de Graaf zyn officiële welkomstwoord, erop wijzend, dat in deze kas evenmin als in de metaphysica, eenvoud noodzakelijk verwant blijkt aan schoonheid. Voor het korte ogenblik van de openingsplechtig heid vertrouwde hij echter, dat zyn ko ninklijke gast hiermee genoegen wilde nemen. De heer De Graaf wees erop, dat Keukenhof weliswaar als een commer ciële instelling was opgezet, maar dat zij langzamerhand was uitgegroeid tot een culturele manifestatie van pure schoonheid, die jaarlijks honderdduizen den bezoekers uit binnen- en buitenland trekt. Hij herinnerde eraan, dat juist op deze dag de merkwaardige tulpen- rallye van de postkoets begint, die evenals vierhonderd jaar geleden een tulpenbol uit Istanboel naar Neder land zal brengen. Toen was het de eer ste bol. Thans kan men in Keukenhof aanschouwen, wat vakmanschap en we tenschap aan schoonheid hebben weten te ontlokken aan deze eerste bol. De trots en de liefde van de Nederlandse kweker, zou de heer De Graaf gaarne als simpel, maar toch waardig geschenk van de bloembollenstreek aan de jonge prinses aanbieden. Vervolgens verzocht mr. De Graaf de prinses een aantal tulpen uit te kiezen, hetgeen zij met kennelijk ple zier deed. De heer De Graaf sneed de bloemen af, die door één der hof dames van Jacoba van Beieren van oudsher heerseres over de Keuken hof gebonden werden tot een kleu- DELFT, 30 maart De eerste to maten werden aan de veiling Westerlee in De Lier aangevoerd door de tuinder J. van der Drift uit De Lier Zij brach ten 28 cent per stuk op. DEN HAAG, 29 maart By K.B. zyn benoemd tot rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam, mr. A J. Roem, thans substituut-griffier by dat college, en mr. P. A. Roggen, advo caat en procureur te 's Gravenhage rig boeket. Nadat de prinses glimla chend deze eerstelingen van h.et ge was had aanvaard, opende zij met enkele woorden deze elfde Keuken hoftentoonstelling. In het paviljoen gaf de bloemist C. Kriest uit Leiden een demonstratie van bloemschikkunst. In het restaurant ge bruikte het gezelschap daarna de thee, waarna de prinses tot slot van de plechtigheid als eerste haar handteke ning zette in het gastenboek van Keu kenhof. Met deze signatuur bezegelde zij als het ware de opening van de ten toonstelling, die tegelijkertijd de ope ning betekent van het bloembollensei zoen. AMSTERDAM, 29 maart Het Ge rechtshof heeft een 21-jarige typograaf, een van de daders van de mislukte, ge wapende roofoverval, die vyf jonge Am sterdammers op 9 mei van het vorige jaar pleegden in een postagentschap te Amsterdam-Oost, veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Hy was de enige, die van het hem door de rechtbank opgelegde vonnis (vijf jaar met aftrek van het voorarrest plus terbeschikkingstelling van de regering) in hoger beroep was gegaan omdat hij bezwaar had tegen de terbeschikking stelling. Met een 19-jarige bankwerker, die tot dezelfde straf was veroordeeld, was hy door de rechtbank als hoofd dader van deze overval bestempeld. Twee andere jongens kregen resp. vier jaar en drie jaar met aftrek van het voorarrest, de jongste die 16 jaar was werd zonder toepassing van straf ter stond ter beschikking van de regering gesteld. De roofoverval was mislukt doordat de 52-jarige houder van het postagentschap in Betondorp Wa tergraafsmeer zich geen moment had laten intimideren. „Wat, geld, mij kun je krijgen", had hij geroepen terwijl hij snel van achter het loket naar voren kwam en op de jon gens begon in te slaan. Een der jongens loste twee schoten op hem, waardoor de man in zijn arm en dijbeen werd ge en was er in geslaagd de bende uit zijn zaak te jagen. De overvallers zyn la ter door de politie gearresteerd nadat hun auto door een politiewagen was raakt. Niettemin had hij doorgevochten klem gereden. DEN HAAG, 30 maart Naar ver luidt va.lt binnenkort de ondertekening te verwachten van een nieuw contract tussen Nederland en Euratom inzake steun van Euratom aan Nederlands onderzoekingswerk op het gebied van de kernfysica. Het nieuwe contract zal betrekking hebben op de onderzoekin gen in Wageningen naar de toepassing van radio-actieve isotopen in de land bouw en naar de conservering van lo- vesmiddelen door directe bestraling. De onderhandelingen hieromtrent zijn zo goed als voltooid. (Van onze verlslaggever) GOUDA, 29 maart Te verwachten is dat het aandeel van Zuid-Holland in de nationale verkeersontwikkeling min stens g.elijk blijft. De verkeersdrukte in 1970 zal ongeveer zes maal zo groot zijn als in 1950, of tweemaal als in 1958, waarmee dus ook Zuid-Holland rekening zal moeten houden. Dit brengt natuurlijk gevolgen mee voor het wegennet en zal bijzondere knel punten opleveren in de zuidwestelijke driehoek van de Randstad en het ge bied tussen Leiden-Dordrecht en de Zuidhollandse eilanden. Tot deze con clusie kwam drs. A. G. v. d. Veen, di recteur van het Economisch Technolo gisch Instituut in Zuid-Holland, in zijn beschouwing „Groei van de bevolking in Zuid-Holland en prognose voor toe name van het verkeer" op de vandaag gehouden verkeersdag. Daarmee trad de in 1952 samengestelde commissie voor veilig verkeer in de provincie Zuid-Holland ter advisering van Gede puteerde Staten omtrent verkeersvraag- stukken, voor het eerst in het open baar. Het openingswoord werd gesproken door de commissaris der koningin, mr. J. Klaasesz, die bij de gemeentebestu ren aandrong op snelle beslissingen op verkeersgebied wanneer daaitoe wen ken worden gegeven of klachten over bepaalde situaties binnengekomen. Zo heeft men in Dordrecht op verschillen de punten van de stad een klachten- boek gedeponeerd. Aan de rechterlijke macht vroeg hij by verkeersovertredin gen snel te berechten. De heer Van der Veen wees ver volgens op de correlatie tussen toe neming van de welvaart en de ver meerdering van het aantal voertuigen. Het aandeel van Zuid-Holland in de landelijke bevolking zal in 1970 onge veer 3 miljoen) minstens gelijk zijn, doch het aandeel in de nationale wel vaart thans heeft de provincie 26 pet. van alle inkomens en woont hier 23 pet. van de bevolking zal eer hoger dan gelijk zijn. Er zullen nieuwe wegen en oeverver bindingen nodig zijn. De heer Van der Veen noemde vierbaans oeververbindin gen verouderd: zy moeten worden ver vangen door zesbaans wegen. Hij gaf als prognose dat de weg Rotterdam- Den Haag, waar nu 48.000 auto's dage lijks passeren, in 1970, wanneer deze verbinding volledig een zesbaans weg is geworden, 62.000 auto's te verwer ken zal krijgen. Ir. G. C. Lange, adjunct-directeur van de provinciale planologische dienst in Zuid-Holland, sprak over verkeers- voorzieningen in verband met toename van bevolking en verkeer mede uit eco nomisch en sociaal oogpunt. Het laat zich aanzien dat er over enige decennia in Zuid-Holland twee grote agglomeraties zullen zijn van ieder VA miljoen inwoners, t.w.: Den Haag, Leiden, Delft en Capelle; Rot terdam, Schiedam, Vlaardingen en Hoogvliet-Spykenisse. Daarnaast kan de agglomeratie van de Drecht-ste- den (Dordrecht, Sliedrecht, enz.) rond 300.000 inwoners bevatten. Voorts wordt voor Hellevoetsluis aan een groei tot 200.000 inwoners ge dacht. In de structuurplannen voor al deze steden is een ringweg ontworpen rond om de agglomeraties met een beperkt aantal knooppunten die toegang geven tot de wegenstelsels binnen de steden. Door de PPD is een ideeënschets op gezet voor de toekomstige onderlinge relaties tussen de samenstellende de len van het Zuid-Hollandse part van de Randstad. Daarbij is bijzondere aan dacht besteed aan de spreiding van het verkeer en aan de relaties met andere landsdelen. De opbouw van een dergelijk stelsel leidt tot de erkenning dat de sleutel tot dit alles is de beperkte mogelijkheid tot het bouwen van rivierkruisingen bin nen de waterwegsteden. Een globale be cijfering van het oeverkruisend verkeer leidt tot de conclusie dat het noodzake lijk is een aantal tunnels in serie te bouwen. Systematische uitbreiding van het aantal wegen aansluitend op nieuwe ri vierkruisingen in de waterwegsteden zal moeten voorkomen dat het verkeer in Zuid-Holland op sommige plaatsen vast zal lopen. Het aardige, in ye vorm van een par- keerschyf uitgevoerde, programma ver meldde voor de middag een bespreking van allerlei verkeerskwesties met een forum, dat geleid werd door mr. dr. M. P. A. Meissen, burgemeester van Wateringen. Ondermeer kwam het toenemende bermtoerisme, dat door het spelen van. kinderen op de rijweg niet zonder ge varen is, ter sprake. Ir. D. Mathlener, adjunct-directeur van de Provinciale Waterstaat, achtte een hiervoor speciaal te reserveren terrein gewenst, dat op een of andere manier van de weg af gescheiden moet zijn. Zuid-Holland kent enkele van deze plaatsen, die aangege ven worden met een P en een liggenda figuur. Het aanleggen van aparte bromfiets- paden langs de rijkswegen, omdat op de rijwielpaden zoveel ongelukken ge beuren, zou volgens het forum moeilijk te verwezenlijken zijn. Een verbreding van de rijwielpaden zou een betere op lossing zijn. De heer Mathlener voelde er wel iets voor, dat op enige afstand van rijkswegen paden voor bromfietsen gemaakt werden. In Zuid-Holland wil men de rijwielpaden zoveel mogelijk voor fietsen vrij houden, omdat brom fietsers in het algemeen toch grote af standen afleggen. Het aantal ongelukken, waarbij een bromfiets betrokken was, bleek van 1955 tot 1958 met zeventig procent te zijn toegenomen, terwijl zij voor het vierde gedeelte gebeurden op rijwiel- paden. Op de motorrijder na is de brom fietser het meest kwetsbaar op de weg. Ir. N. P. H. J. Roorda van Eysinga, directeur van de stichting „Het Zuid hollands Landschap" was er voor, dat in bepaalde natuurgebieden het rijden met een bromfiets vanwege het lawaai, dat zy veroorzaken, verboden werd. De gedachte werd ook geopperd om langs de Noordzee een lange boulevard te maken, doch dit werd ontraden, om dat dan geen rustig plekje meer over blijft. Aan de andere kant krijgt men dan als bezwaar, dat een boulevard, om dat hy te lang is, niet meer druk be volkt wordt, wat juist er een aantrek kelijkheid van is. De weg over de dij ken bij uitvoering van het Deltaplan zal overigens voor een goede verspreiding van de recreatie aan zee kunnen zor gen. Drs. L. J. van der Meulen van de Rijkspolitie te Leiden signaleerde enke le gevaren van prestatieritten, die het nodig maken, dat een zekere beperking wordt opgelegd, wat in Zuid-Holland reeds het geval is. VELSEN, 29 maart Donderdag 21 april wordt in Hoorn in de schouw- zaal „Het Park" de zesde culturele dag Noordholland gehouden. Deze zal ge wijd zijn aan enige belangrijke aspec ten van het Noordhollandse muziekle ven, waaronder de harmonie en fan fare en de muzikale vorming van de jongeren een eerste plaats innemen. Deze onderwerpen maken deel uit van een rapport, dat de muziekcommissie van de culturele raad Noordholland in voorbereiding heeft. De voorzitter van de commissie, burgemeester D. Rijn- ders van Nieuwer-Amstel, en de heer dr. J. Daniskas, rijksinspecteur voor het muziekonderwijs die als adviseur de besprekingen over het rapport heeft bijgewoond, zullen een aantal vraag punten met conclusies hieruit weerge ven en toelichten. Op de voordrachten volgt een geleide discussie. Het congres zal worden opgeluisterd door twee concerten. Op het middag uur geeft de fanfare „De Herleving" uit Zwaag een uitvoering in de mu ziektent op de Rode Steen. De bijeen komst wordt besloten met een zeer ge varieerd programma, verzorgd door de uit Noord-Holland afkomstige alt Aafje Heynis en door „Die Haerlemsche Mu- syckcamer", met het schoolkoor van het Pius X-college te Beverwijk, onder leiding van André Kaart. r j. Hijgend bereikt de Noorman het schip, waar Svein al gereed staat hem te helpen. Terwijl Bolan en Aranrod de vijand met wel gerichte pijlen op een afstand houdt, hijst de lange Sakser Eric aan boord en even later staat hij druipnat, maar heelhuids temid den van zijn vrienden. Allen zijn onder de indruk van de heldhaf tige dood van Olaf, aan wie zij grotendeels hun behoud te danken hebben. „Het was kinderspel, daar bij die burcht", gromt Svein om de gedachten wat af te leiden. „Die kerels liepen als kippen door elkaar en gingen al bijna op de loop als ik „boe" nep. Met Axe komt het wel in ordealleen vraag ik mij afwij met ons kleine groepje die boot in de vaart moeten houden Het weer is hun echter gelukkig goed gezind en als de wind in het zeil grijpt hoeft het groepje nog slechts weinig moeite te doen. De Noorman neemt het roer en woedend nagestaard door broer Wigberth, de Pieten en de burcht bewoners, wenden zij de steven zuidwaarts naar het land waar Mil- deed's tweede broedet, Vortigern VERHAAL. PARDON, KUNT U ME ZE66EN WAAR HEF 6T.A6APS PU6TWUI& GOEIE hemel DAT 16 SAPA HFNé" KENT U HET DAN 7 JUFFROUW, MAAR DAAR BUURT ENOF...T ZIT VOL MET K'JKE HYPO C WONDE 126 PIE ER WUN INöEBEElDE KWALEN in alle COMFORT K0E6TEREN...T 16 AAN DE OVERKANT!.U

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2