l Duizend schoolkinderen zullen driehonderd bomen planten „ROOMS": psychiatrie verward met de danskunst Raad weigert krediet voor hek rond circuit Geprikkelde discussie over uitgave historisch werkje S.O.S. - Slag Om Sengarema CONCERTN. PH. ORKEST „Vier essays" van Tadeusz Baird Première voor Haarlem Veel doelpunten in wedstrijd HVGB 2 en Kroosduikers Hfc. WÊl Nederlands Darts Theater in Haarlem Beeldje van de Kleine Johannes Matthaus Passion door Chr. Orato riumvereniging BOOMPLANTDAG IN HAARLEM GEMEENTERAAD ZANDVOORT WATERPOLO WOENSDAG 30 MAART 1960 PAGINA 3 m Goederenloodsen station Beverwijk Haarlem e>o Films Toneel Muziek W aterstanden Burgerlijke Stand Haarlem Vragen over verval van watermolen „De Slokop" Opdracht Haarlems gemeentebestuur aan Mart Andriessen Moedige redding beloond Spaarregeling Circuit Defaitisme Monografie Reddingsbrigade J. Kroon gehuldigd Veertig jaar bij Van Gend Loos Rondvraag Beurs van Amsterdam Beurs van INiew York York - *- fasÉS^! üs HAARLEM, 30 maart Op 6 april tussen half rif en twaalf uur 's mor eens zullen er in Haarlem door onge veer duizend schoolkinderen driehon derd jonge bomen worden geplant. De ze massale en gelijktijdige boomaan- plant beeft plaats in het kader van de boomplantdag, welke reeds enige jaren in ons lanl en voor het eerst dit jaar in Haarlem wordt gevierd. Het initia tief tot hel vieren van een boomplant dag werd destijds genomen door de Voedsel- 11 Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de FAO, welke initiatief in 1955 weerklank vond in Ne derland. Er werd een comité opgericht, waarin onder andere zitting namen ver tegenwoordigers van de Nederlandse Bosbouwvereniging, de ministeries van Landbouw en Visserij, Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, het Bosschap en het Staatsbosbeheer. Het nationale comité stelde zichten doel het Neder landse volk te overtuigen van de heil zame invloed van bomen en bossen op het landschap en zijn bewoners. Van meet af aan is ernaar gestreefd de jeugd bij het planten van bomen in te schakelen. Toen dan ook in 1957 voor het eerst de boomfeestdag in Apeldoorn werd gevierd namen ruim twaalfhon derd schoolkinderen daaraan deel. Het jaar daarop werden ook in Arnhem. Ede en Hilversum bomen door de jeugd geplant en het vorig jaar breidde het feest zich uit over de gehel Veluwe, Drente en Overijssel, terwijl ook enkele gemeenten in het westen des lands deel namen. In dit landelijk verband doet Haarlem dit jaar voor het eerst mee. Er zijn in ueze stad wel eens boomplantdagen ge- houden, namelijk vlak na de oorlog. Voor d. eerste officiële boomplantdag in Haarlem zijn de twee hoogste klas sen van elf openbare en bijzondere la gere scholen "uitgenodigd. Het zijn de Tevlerschool, de Sint Bernardussehool, de'Eerste van Zeggelenschool. de Julia- na van Stolbergschool, de Tetterode- school. de Sint Uonaventuraschool, de Sint Willibrordusschool, de Lorentsz- school. de katholieke school aan de Cruquiusstraat en de Dreefsehool. De ongeveer duizend kinderen zullen bo men planten in de Kleine Hout, op de hoek van de Prins Bernhardlaan en de iiiiiitiiimiiiiiiiiiiiimiHiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiMimiiiiiiiiimi Jac. van Looystraat, het Teylerplein, Santpoorterstraat en Santpoorterplein en op het Plesmanplein. Bij het planten houden hoveniers van de dienst van Hout en Plantsoenen toezicht. Vooraf worden de kinderen op school geïnstrueerd. Vanwege het Staatsbosbe heer wordt een filmstrip vertoond, aan de hand waarvan het planten van bo men uiteraard vakkundig uit de doeken wordt gedaan. Nadat de kinderen op 6 april de jonge bomen hebben geplant krijgen zij van het Staatsbosbeheer een reeks herinneringen mee: een boekje, getiteld „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet" van H. J. van Slooten met ouderwetse illustraties van P. J. Aerts, een kleur plaat, een knipplaat, een gedicht over bomen en een reep chocolade. Elke klas krijgt bovendien een vaantje. Duizend Haarlemse schoolkinderen zullen woensdag 6 april op vijf plaatsen in Haarlem ongeveer drie honderd bomen eiken, linden en essen planten. Een en ander ge beurt in het kader van de boom plantdag, die sinds 1955 in Neder land wordt gevierd. BEVERWIJK, 30 maart Door het gereedkomen van het nieuwe - station in Beverwijk, alsmede de daarbij beho rende goederenloodsen, zal met ingang van april de bezorging van goederen in Beverwijk door de n.v. transporton derneming Van Gend Loos, niet meer zoals voorheen geschieden vanuit Haarlem, maar direct vanaf het sta tion Beverwijk plaatsvinden. Tevens zal een deel van de goederenloods in Beverwijk voor douanevervoer worden bestemd, welks beambten er omstreeks half april hun intrek zullen nemen. CINEMA PALACE: Rebecca, 18 j.; 2, 6.45, en 9.15 uur. FRANS fïALS: Slaapkamergeheimpjes, 18 j. (5e week): 2, 7 en 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. LIDO: Analyse van een moord, str. volw.; 2 en 7.30 uur. LUXOR' Als een losgebroken beest, 18 Do. Cyclus: De wrede zee, 14 jaar. 2 en 8 uur REMBRANDT: En eeuwig zingen de bos sen, 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. Roxy- Het mysterie van Tanger, 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. STUDIO: The nun's story, 14 jaar, 7.30 uur. 2 en neel row Woensdag 30 maart Stadsschouwburg: 8 uur: Rotterdams To- ln: „De Meeuw". Regie: Peter Sja- Minerva; 8.15 uur: Toon Herman's: „One man show". Donderdag 31 maart Minerva: 8.15 uur, Toon Hermans' „One man show". Woensdag 30 maart Frans Halsmuseum: 8 uur: Kamermuziek avond. Carolien van der Heide, viool, Nor- bert Visser, viool en Wiep Zijlstra, piano- Op het programma staan werken van Vi valdi, Bach, Honegger en Bartök. DIVERSEN: Donderdag 31 maart Frans Halsmuseum: 2 uur: Lezing door *L P- Baard over: „De Kunstschatten van net Fra«s Halsmuseum". IJMUIDEN, Woensdag 30 maart. 5.39 u. en 17.57 u. water; i.22 u. en 13.46 u. Donderdag 31 maart 815 u. en 18.33 u. u. en 14.17 u. Hoog Laag Hoog Laag water: water: 1.52 BEVALLEN van een zoon: a. M. Ha gen-Zwagerman; 1. ter Voort-Huisman; M. C. Andela-RodewijkjCs. van Me- chelen-Oosterveer; G. ivi. r. Voetelink- Baars; G. de Vries-Hamelmk; H. c. M van der Sluis-Scholte. BEVALLEN van een dochter: E. w. L. Duin-ten Hove' J- Roskam-Mose- man; M. J. Bruins-Giesbergen; M. M. Smelter-Damhuis- M Warlé-Nap. OVERLEDEN:'h. E. M. Wijkhuizen- Kramer, 89 j., K. v. Manderstraat; L. Overweg-Jonkman, 89 j., Teijlerplein 61; M. E. Itz-Wolters, 90 j-, Spruiten- bosstraat; H. v. Steén, 76 j-, Hage- straat; A. T. Formanoij 71 j-, Gen- Bothastraat; J. J. Waalewijn, 65 j., Ha- zepaterslaan; R. A. H. J. v'. Thienen 59 j., Langendijkstraat. ONDERTROUWD: J. T. Bolinder en A. M. van Vliet; J. van Latum en R- Severijnse: J. W. Peters en C. j. Riet vink; P. Lindström en E. W. Heems kerk: H. van Dalen en T. J. M. Smid. GEHUWD: B. H. Kraal en H. Hen- •«n; J. p. van Wijk en H. Lind. HAARLEM, 29 maart We leven toch maar in een krankzinnige wereld. Als ik tenminste terugdenk aan het ballet „Rooms", dat het Nederlands Dans Theater maandagavond als een première voor Haarlem in een zeer slecht bezette stadsschouwburg presen teerde, blijft er geen andere conclusie over, dan dat het, zo niet met ons alle maal, dan toch met velen van ons al- lerbedrcevlgst gesteld Is. Anna Sokolow is verantwoordelijk voor die indruk. Zij is de choreografe van „Rooms", het ballet waarin zij hopelijk per abuis de psychiatrie verward heeft met de danskunst, een des te tragischer ver warring, omdat de danskunst tenslotte haar vak is, de psychiatrie hoogstens haar hobby. Zij heeft de opzet gehad de eenzaam heid van de mens in dansbewegingen om te zetten. Er zijn veel eenzame men sen, die geestelijk zo diep in de put ra ken, dat hun stem zelfs geen echo heeft. Een aangrijpend onderwerp dus voor een choreografe als Anna Soko low. Haar ballet kwam echter meer voort uit haar dillettantistische hobby dan uit een doorleefd vakmanschap. Met andere woorden: zij is voor de aar digheid op de stoel van de psychiater gaan zitten en er niet meer van opge staan. Het resultaat is een overspannen beeld geworden van een krankzinnige wereld, waarin alleen een negativist wenst te geloven, maar dan nog, als hij er niet zelf in betrokken wordt. Daar blijft het niet bij. Ik kan me nog voorstellen, dat een choreografe zich zo'n bizarre wereld fantaseert, maar dan zal zij toch die negatieve emoties in dan s-bewegingen moeten vertalen Anna Sokolow volgt in deze chter de zogenaamde vrije danskunst, die met alle traditionele vormen gebroken heeft Zij erkent geen normen en huldigt dé vrijheid met brutale gebaren. Geen no viteit in de wereld der moderne kunst Wat dat betreft is zij zelf beslist niet eenzaam. Maar het zal haar kunst pre cies zo gaan als iedere andere, die geen vrijheid in gebondenheid erkent: een einde in het slop, waar zelfs geen gaslan taarn ter verlichting te bekennen valt. Goed dat is haar zaak. Maar het wordt ónze zaak, wanneer je een half uur lang geconcentreerd moet optornen tegen over de grond rollende dansers met verkrampte armen, uitpuilende ogen verbeten monden, verwrongen bo- dies,'hijgende geluiden en alles wat er maar aan geforceerd leed te vinden is. Laat men dan eerlijk zijn en beken nen: wjj dansen niet, maar geven nu voor de variatie een stevig nummertje acrobateske pantomime weg. Dan wil ik best zeggen: wat aardig, maar maak het een volgende keer niet zo tragisch. Pantomime dus. Van vrij goede kwali teit en op voortreffelijke moderne jazz muziek van Kenyon Hopkins. Er was een enkele scène, die dank zij zijn mu ziek en als pantomine aangrijpend was. Zo werd dit „ballet" toch nog een in- terressant geval, dat tevens de afslui ting werd van een programma, dat eerst prachtige danskunst te zien had gegeven. Misschien val ik hiermee bij de modernisten in ongenade, maar lie ver niet meegeteld dan spoedig uitge teld. Dat programma opende dan met een wel statische danscompositie van Ivo Cremer „Balada Portuguesa", doch zij werd bijzonder fraai en met ware grandeur verbeeld op muziek van Mau rice Ravel. De wonderlijke „Fantasie voor viool en harp" van Sairtt-Saens had Benjamin Haskavy, geïnspireerd tot zijn „Septet", een stille droom als het ware, die langzaam in het inzichtbare wegebde. Hoogtepunt werd de „Grand pas de deux uit Petipa's „Le Cygne Noir" op muziek van Tschaikowsky. HAARLEM, 30 maart Het raads lid drs. J. j. Voogd (PvdA) heeft het college van B. en W. schriftelijke vra gen gesteld over het verval, dat de wa termolen „De Slokop" aan de Mooie Nel bedreigt. Hij vraagt of B. en W. be reid zijn in overleg te treden met an deren teneinde maatregelen te beramen om verder verval te voorkomen. Een fantastische Marianne Hilarides, licht, bewogen en met kennelijk dans- pleizier, bracht de toeschouwers in ex tase. Niet minder Jaap Flier, die een viriele en gespannen creatie afleverde. Met een paar regels wordt dat nu af gedaan. De herinnering er aan zal omgekeerd evenredig zijn. Zoals trou wens ook die aan „Rooms". W. H. HAARLEM, 30 maart Het gemeen tebestuur van Haarlem heeft aan de beeldhouwer Mari Andriessen opdracht gegeven tot het maken van een beeld je als een hommage aan de honderd jaar geleden in Haarlem geboren schrij ver Frederik van Eeden. Het is de be doeling het beeld een plaats te geven in het gazon in het Frederikspark na bij de Kleine Houtweg. In de omgeving van deze plaats is van Eeden geboren en heeft hij een gedeelte van zijn jeugd doorgebracht. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van het gemeentebestuur een beeld te laten maken van Windekind, een der figuren uit „De Kleine Johannes". Maar de beeldhouwer Andriessen voel de zich minder tot dit fragiele figuurtje aangetrokken. Andriessen zal nu een beeld maken van d-e Kleine Johannes. De idee om de honderdste geboortedag van van Eeden te vieren met het plaatsen van een beeld, is geboren uit een samenspraak tussen het gemeente bestuur en een tweetal bewonderaars van van Eeden, mr, J. Witkamp en dr. J. J. Hoff. HAARLEM, 30 maart Maandag 11 en dinsdag 12 april geeft de Chr. Orato riumvereniging onder leiding van Ge orge Robert een uitvoering van de Mat- thaeus Passion van Joh. Seb. Bach. Aan deze uitvoeringen werken o.a. mee het knapenkoor „De zingende klokken" onder leiding van H. W. Odijk uit IJmui- den en het Noord. Philh. Orkest. De beide uitvoeringen vinden plaats in het Concertgebouw en beginnen om half acht. De Chr. Oratoriumvereniging heeft verder in studie de Hohe Messe van Joh. Seb. Bach, welke uitgevoerd zal worden tijdens het jubileum concert in 1961 en „Das Jüngste Gericht" van Dietrich Buxtehude, dat in het komend najaar ten gehore zal worden gebracht. HAARLEM, 30 maart In het ge bouw van de rijkswaterstaat aan de Wagenweg is vanmorgen mej. J. Th. Thoolen voor een moedige redding, door het Dr. W. Merenfonds beloond met een oorkonde en een medaille welke haar door de voorzitter van het fonds, dokter D. Heymans werd uitgereikt. Mej. Thoolen had zich op 11 februari van dit jaar zeer moedig betoond, toen zij omstreeks half zes die dag een te water geraakt kind uit de Leidsevaart redde. Tijdens de korte plechtigheid, waarbij de gehele bureaustaf van het afdelingsgebouw aanwezig was, werd een en ander vanmorgen nog eens be licht. De heer Heymans wees daarbij op de belangrijkheid van het reddend zwemmen terwijl de secretaris en vol ijverige propagandist van de zwemsport, de heer J. Smit, de moedige daad nog eens onderstreepte en als voorbeeld stelde. Tot slot sprak de hoofdingeni eur-directeur, ir. A. K. W. Unger, woor den van dank. ZANDVOORT, 30 maart De ge meenteraad van Zandvoort vergaderde dinsdag over 18 agendapunten. De mees te voorstellen gingen zonder meer on der de hamer door. Uitvoerig werd ge sproken over het cicuit en het college leed een nederlaag met zijn voorstel om ƒ6.800 te besteden voor hekwerk rond dit object. De discussie werd enigszins geprikkeld van toon toen de heer Gosen bij het voorstel over de monografie van oud-Zandvoort sprak van een doorge stoken kaart. Hij nam deze uitdrukking later echter spontaan weer terug. Burgemeester en wethouders stelden voor voor de viering van de 15e bevrij- dinsdag f 4.000.- uit te trekken. De heer Lindeman (KVP) vond een gemid delde van ƒ1.50 per leerling der Zand- voortse scholen, zoals werd voorgesteld, niet veel. Voor 2500 kinderen komt men dan tot ƒ3.750.-, de rest ad ƒ250. is voor de volwassen bevolking. Dat vond de heer Lindeman wat povertjes. Wet houder Tates (VVD) deelde mede, dat B. en W. de viering zoveel mogelijk op de kinderen wilde richten. Gedacht is aa n een klein herinneringsgeschenk. Donderdagavond vergadert het comité van voorbereiding; men wil het feest op gepaste wijze vieren, maar zonder uit bundigheid. Tenslotte werd met alge mene stemmen een krediet van 5000.- toegestaan. De spaarverordening voor het ge meen tepersoneel werd vastgesteld. De heer Lindeman (KVP) had tevoren de opmerking gemaakt dat de gemeentelij ke regeling afwijkt van de rijksrege ling. Voor het gemeentepersoneel zal de premie 12 tot 40 pet bedragen (voor het rijkspersoneel 15 of 25 pet.) Nu valt een deel van het gemeentepersoneel, namelijk de onderwijzers en het politie personeel, onder de rijksregeling omdat het rijk daarvoor de bezoldiging vast stelt. Men krijgt nu de figuur, dat voor het gemeentepersoneel tweeërlei rege ling van kracht wordt. Overigens juich te de heer Lindeman de regeling van harte toe. „Het circuit is een ziser duur paardje, het vreet geen haver maar kost veel geld". Deze verzuchting slaakte de heer Gosen (AR) bij het voorstel om f 6800,- te voteren voor 500 meter hekwerk. Hij vond het juister om de hiaten in de af zetting op te vullen door het plaatsen van enkele politieposten. De heer Die- men (PvdA) verklaarde, dat zijn frac tie ook tegen dit crediet zou stemmen. De heer Lindeman (KVP) wees er op, dat dit krediet een onderdeel is van een aanvrage van f 42.800,-. Men wil dit krediet over zes jaren verdelen. Maar dan laat men nog gedurende vijf jaren de onvolkomenheden in de afrastering bestaan. De heer Hose (VVD) wees op de nood zaak, het hekwerk in goed staat te bren gen. Weliswaar zijn dit jaar enkele wed strijden van het programma van het circuit afgevoerd maar daar staat te- HAARLEM, 30 maart De grootste belangstelling op het negende concert in de serie D van het Noordhollands Philharmonisch orkest ging dinsdag avond uit naar de „vier essays" voor orkest van de Poolse componist Ta deusz Baird. Wouter Paap gaf in een korte, doch zeer heldere inleiding een analyse van de componeertrant, waar van Baird zich bediende. Zeer karakte ristiek noemde Paap hem een trouba dour, hetgeen wil zeggen een klank-vin der. Baird streeft er inderdaad in deze essays naar nieuwe klanken te vinden. Het is zuiver experimentele muziek, die zich op de klank richt, hierbij geheel afwijkend van de klassieken en de ro mantici. Het uit 4 delen bestaande, werk bezit zeer fascinerende episoden in dit op zicht. Zo munt het eerste deel uit door subtiliteit, aangewend in het strijkers ensemble. Het tweede deel verlegt het accent op de houten bladsinstrumenten, het slagwerk, twee piano's en célesta. De koperen blaasinstrumenten over heersen in het derde deel met myste rieuze effecten. Het begin beweegt zich op de rand van de stilte, zoals Wouter Paap zich uitdrukte. De veerkrachti ge, helle klank was karakteristiek voor het latere verloop in dit onderdeel. Ten slotte keert de componist in het laatste deel terug naar de ingetogen sfeer van het eerste deel, nu echter met het aan deel der blazersgroepen. Henri Arends heeft de uitvoering met zorg geleid. Zonder een defini tieve uitspraak te kunnen doen, meen ik te moeten betwijfelen of deze ex perimentele muziek een bijdrage is tot een ontwikkeling van de toonkunst. Als klankstuk beantwoordt het geheel aan de gestelde verwachtingen. Wat melodievorming betreft, blijft prak tisch alles onvervuld. Mede door de inleiding van Wouter Paap verkreeg het werk een behoorlijk onthaal bij het publiek. Het programma was geopend met de „Symfonie met de paukenroffel" van Het begin is er. Broeders en ka- jotters hebben met behulp van en kele inheemsen het terrein in Se- garema uitgezet, waar hun zieken huis zal moeten verrijzen. Er ko men vrijwel geen machines bij te pas, alles moet „met de hand" ge beuren. Niettemin is er veel geld nodig om de bouw en inrichting te bekostigen. Daarom rekenen zij op het Haarlemse thuisfront, dat de Slag Om Sengarema tot een over winning moet leiden. Joseph Haydn. Het scheen mij toe dat het hierin nogal neutraal toe ging wat de uitvoering betreft. Er waren kleine oneffenheden in klank en ritme. Het is overigens een mooi stuk van de klassie ke meester, waarin ook al heel wat ex perimenteervreugde voorkomt. Tenslotte speelde na de pauze de Franse pianiste Janine Dacosta op zui ver muzikale wijze Beethoven's vijfde pianoconcert. Zonder één moment van uiterlijk effectbejag, maar met een eerlijk, open artistiek vizier, heeft zij het „keizer-concert", zoals het nogal eens genoemd wordt, op stylistisch fraaie wijze vertolkt. Haar gedegen techniek stelt haar in staat de artistieke eisen van dit ondanks alles zware con cert volkomen in te lossen. Het tweede deel klonk intens bezield. Hieruit sprak de ware artiste. Henri Arends paste zich met het orkest op dezelfde fraaie wijze aan, zodat een zo groot mogelijke homogeniteit werd ver kregen. Het succes was terecht groot. J .L. genover, dat „Touring Zandvoort' nieuwe evenementen heeft aangetrok ken. De heer v.d. Werff (CH) voelde geen behoefte aan uitbreiding van de afzetting zoals deze tot dusver werd ge maakt. Wethouder Kerkman (PvdA) stond niet achter het voorstel van het college. Man heeft gekozen voor een afzetting van harmonicagaas en dit is veel duur der dan afzetting met puntdraad. De heer Siegers (KVP) wees op de nood zaak van een goede afsluiting met har monicagaas; de organiserende vereni gingen stellen ook hun eisen. Wethouder Tates (WD) zei dat op het meest be dreigde punt, namelijk bij de ingang het hekwerk in desolate staat verkeert. De burgmeester constateerde een sfeer van defaitisme ten aanzien van het circuit. Als de raad het circuit wil opheffen en daar een villapark van wil maken, laat hij daartoe dan het besluit nemen. Maar zoalng men het circuit in stand houdt, zal men het deugdelijk moe ten afsluiten. Assistentie van rijkspolitie is moeilijk in de benodigde omvang te krijgen, het is echter een illusie om te menen, dat men het hekwerk niet be hoeft in stand te houden omdat de poli tie wel toezicht zal kunnen houden. Het krediet dat verleden jaar is ver leend, is met de grootste nauwkeurig heid besteed op de meest bedreigde pun ten. Puntdraad achtte de burgemeester ter ondoelmatig, zeker bij de ingang van het circuit op de punten waarop het publiek clandestien infiltreert. Hij he kelde de negatieve kritiek op het cir cuit; wil men het circuit opheffen (dit zou een domme daad zijn!) laat de raad dit dan onmiddellijk doen. Houdt men het echter in stand dan moet men de noodzakelijke onderhoudswerken uitvoe ren. Het voorstel van burgemeester en wethouders werd tenslotte met 6 tegen 8 stemmen verworpen. Het voorstel om 3.000 uit te geven voor 1.000 exemplaren van een historisch werk van Zandvoort maakte ook de ton gen los. De heer Gosen (AR) was het opgevallen dat de tekst van de mono grafie over oud-Zandvoort reeds gereed is. Er was ook correspondentie met de burgemeester ter inzage gelegd. Hij kreeg de indruk van een „doorgestoken kaart" waardoor de raad voor een vol dongen feit wordt gesteld. De heer Siegers (KVP) waren enige historische onvolkomen hedenopgevallen. Zo ontbrak de mededeling dat de eerste katholieke kerk van Zandvoort aan de Haltestraat heeft gestaan. De heer v. d. Werff (CH) betreurde het, dat „mensen van buiten" dit boekje zullen schrijven. Waarom niet een Zandvoorts deskundi ge als de heer P. van der Hije inge schakeld, vroeg spreker. Hij zou nu te genstemmen De voorzitter zegde toe, dat de opmer kingen van de heer Siegers aan de sa menstellers zullen worden doorgegeven. Aan de heer v. d. Werff toonde de bur gemeester een scriptie van zestien blad zijden, welke in het boekje zal worden opgenomen en welke van de hand van de heer P. van der Hije is! Hij was bijzonder ontstemd over de uitdrukking van de heer Gosen over een doorgesto ken kaart. Namens het college verzocht de burgemeester de heer Gosen deze uitdrukking in te trekken. De heer Go sen verklaarde later zich slechts vra genderwijs aldus te hebben uitgedrukt. Hij wilde echter die uitdrukking wel te rugnemen. Het voorstel werd daarna zonder stemmen aanvaard. De heer Lindeman (KVP) juichte het voorstel toe. om het strandschap in staat te stellen bepaalde voorzieningen te treffen ten behoeve van de Zand- HAARLEM, 30 maart Gisteren ia de heer J. M. Kroon bij gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum bij de N.V. Algemene transportonderneming Van Gend Loos op hartelijke wijze gehul digd. Inzijn woning aan de Hagestraat 49 rd. kreeg hij des morgens bezoek van de plaatselijke staf. De directeur, de heer J. J. de Graaf, wees er op, dat de jubilaris in die veertig jaar, de ge leidelijk aan voltrokken verandering van de structuur van het bedrijf heeft mee gemaakt. Hij prees de rust en kalmte, waarmee de jubilaris ook bij erge druk te steeds zijn werk voortreffelijk heeft verricht. „Voor u geldt", zei de direc teur, „dat u het visitekaartje van Van Gend en Loos bent. De jongeren kun nen daar een voorbeeld aan nemen". De heer De Graaf overhandigde ver volgens een geschenk onder couvert. Daarna werd het woord gevoerd door de heren H. Antonisse, bedrijfsleider, en C. L. Vermunt, chef de bureau. Zij getuigden van de prettige samenwer- kino en respecteerden in de heer Kroon, dat hij zelden vergissingen maakt en nooit verschillen in geld of goederen heeft. In de loop van de dag mocht hij veel belangstelling ondervinden, vooral van de zijde van de Heemsteedse winke liers en zakenlieden, in welk rayon de heer Kroon als chauffeur-besteller zijn werk verricht. Zij getuigden van hun belangstelling door hun aanwezig heid of door het zenden van telegram men, bloemen, rookgerei en andere ge schenken. Een van hen prees het werk van de jubilaris met de woorden: „Als de heer Kroon met pensioen gaat, zet ik mijn zaak stil". Des middags recipieerde de heer Kroon met zijn echtgenote en familie leden in de kantine van de stichting SOV boven het nieuwe kantoorgebouw aan de Westergracht. Bij monde van de hoofdbesteller de heer G. Hoetmer bood het gehele personeel de jubilaris een klok aan. Bijzonder op prijs gesteld werd de aanwezigheid van de oud-plaat selijk directeur de heer M. W. Voeten, en echtgenote. Enige dagen geleden zijn de heer en mevrouw Kroon in Utrecht ontvangen door de landelijke directie van Van Gend en Loos. Bjj die gelegen heid ontving de heer Kroon de gouden speld van het bedrijf, die wordt uitge reikt bij veertig jaar trouwe dienst. voortse reddingsbrigade. De voorzitter onderschreef de hulde aan de brigade leden. Hij had goede hoop, dat Amster dam en Haarlem ook akkoord zullen gaan. Het voorstel om 5505 te voteren voor het Zandvoortse aandeel werd zonder meer aanvaard. De raad besloot verder de gemeen schappelijke regeling inzake de volks kredietbank op te zeggen per 1 januari 1961. 6 Bij de rondvraag stelde mevr. Hal (PvdA) de vraag hoe de gemeente zal handelen met het gemeentelijk tekort op de wereldkampioenschappen wiel rennen ad rond 46000,-. De heer v.d. Werff (CH) verklaarde dat het bedrijfs leven ongeveer een gelijk bedrag heeft verloren. Weth. Kerkman (PvdA) zei dat dit tekort op de gewone dienst van 1959 zal drukken. De heer Lindeman (KVP) en mevr. Hal (PvdA) bespraken de aankopen door buitenlanders (Duitsers) van met rijkspremie gebouwde woningen. Duit sers trekken door de exploitatie van de ze woningen voordeel van een financie ringsmaatregel welke de Nederlandse regering moest nemen om de oorlogs schade te herstellen. De voorzitter antwoordde dat B. en W. daar weinig tegen kunnen doen. Al leen is het mogelijk aan buitenlanders vestigingsvergunning te weigeren; en dat doet B. en W. ook. Wethouder Tates (WD) vertelde nog, dat hem bij onder zoek was gebleken dat „Den Haag" de verleende premies niet kan terugvorde ren. Wethouder Kerkman (PvdA) zei, dat de aannemers destijds aan B. en W. hebben gevraagd de flats vrij te mogen verkopen. Na ruggespraak met het de partement is dit door B. en W. toege staan. De premie komt echter niet aan de Duitsers ten goede. Gezien de ver koopsprijzen is de conclusie gerecht vaardigd, dat de aannemers daarvan profiteren. HAARLEM, 30 maart De ontmoe ting HVGB 2Kroosduikers is een doel puntrijke wedstrijd geworden, die voor de tweede klasse heren van de compe titie district Noord-Holland in het Sport- fondsenbad werd gespeeld. Door Kroos duikers werden vrijwel regelmatig de aanvallen mett doorslagballen afge werkt. HVGB liet verschillende opgelegde kan sen onbenut en moest daardoor de eer aan hun gasten laten. Nadat Siedenburg de bal het HVGB-doel had ingeslagen was het op dezelfde wijze dat Schreurs een hoekworp in een Kroosduikersdoel- punt veranderde. Een kans om met een strafworp de HVGB achterstand te ver kleinen werd niet door Van Emmerik benut, waarna Siedenburg de stand op 0-3 gebracht had, toen Jelle Hoekstra met een doorslag de ruststand op 1-3 bracht. In de tweede helft bleef Kroos duikers de meerdere, waarbij het sco re-verloop zich als volgt ontwikkelde: Siedenburg 1-4, Klip 2-4, Schreurs 2-5, Hoekstra 3-5, Siedenburg 3-6, Emmerik 4-6, Siedenburg 4-7, Klipp 5-7. Voor dezelfde afdeling ging in Zaan dam de strijd Nereus 2—Haarlem 1. Ook hier hebben de Haarlemmers zich niet van hun beste kant laten zien al werd de tweede helft met de stand 0-0 ingezet. Door Exalto de gevaarlijke Ne- reusmidvoor, namen de Zaankanters een 3-0 voorsprong. Van Doorenmalen redde voor Haarlem de eer en Storme- sand zorgde voor het slotsalvo door de eindstand op 4-1 te brengen. In de voor gaande strijd die door Nereus 2 tegen Neptunus werd gespeeld, had Nereus 2 een ongerechtigde speler opgesteld, zo dat de aanvankelijk voor hen geboekte winst, nu winst voor Neptunus beteken de, waardoor Neptunus Haarlem op de voet volgde naar de bovenste plaats van de ranglijst. NJORD 1 kwam voor de vijfde klas se in duel gewikkeld met DWR 3. Njord speelde een aardig open spel en bouw de goede combinaties op, waaruit Gé Wildschut voor Njord de eerste helft af sloot met een 1-0 voorsprong. Na de hervatting werd Het 2-0 door Siebeling, waarna Wisker met een van zijn ge vaarlijke schoten raak schoot, maar Rob v.d. Brink de Njord-zege op 3-1 veilig stelde. De eerste klasse dames ontmoeting Nereus 1VZV 1 ging in Zaandam. Car- la Bakker speelde Nereus de eerste winst in handen, waarna Marijke van Koten een goede treffer voor VZV plaatste, maar de VZV-papieren daalden wederom toen Anneke 't Sant een Nereusaanval afrond de. Met de stand 21 werd het een spannende strijd in de tweede helft. tiaar toch had Nereus er een speelstersmeerderheid voor nodig om met de stand 3-1 te eindigen. «Mi Ne<l 1958 4(6 Ned. 1960 41/4 Ned. 1959 3% Ned 1953 StalfeJ 1947 3 Mi Ned 1956 31/4 Ned 1948 3('4 Ned I960 3(4 Ned 1954 3(4 Ned 1955 a B.N .G Won.bouwl 6 Ned Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber H V-A. Senembah-Mij A.K.U Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Dell Ml) Fokker v. Geldet Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez Unilever Billlton 2e Kon Petroleum 50 Hot) Amerika Ltin K.L.M Kon Ned Stoom b Mil K.P.M Ned Stoomv Mil v Ommeren Ned Scheepvaart Unie Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrieven '58 2)6 Amsterdam '56 2)6 Amsterdam '56 n 2(6 Rotterdam '57 Alb Hettn k) obi Vorig Slot 100A 100A 98 94(6 92 93 86(6 87 88A 90 107(6 257 114 158(6 475(6 302 715 182 254(7 600(4 420 849 756(6 358 162 141 175(6 138 172 246 145(4 84 91% 118(6 opening 30/3 98 92(6 113(6 157(6 471 176.80e 595 845(6 752(6 160.50 140(6 172(6 145(6 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper K.L-M. Montgomery Ward Radio Corp. Republic SteeJ Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S Steel 28/3 29/3 50% 50(6 46 46% 53% 52% 89% 88% 46 45% 78% 77(6 28% 2816 46 45(4 70(6 69% 62% 61(4 42(6 42% 37% 37 20% 2014 48% 48% 44(6 44% 22% 22% 82% 51 Stemming: onregelmatig 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3