Zuidafrikaause gedelegeerde verlaat de raadstafel Uit protest tegen bespreking van de kwestie Zuid-Afrika in de Veiligheidsraad Rechtspositie van ambtenaren in Nieuw-Guinea Ogenblikje Eisenhower komt Russen een eind tegemoet E D D 1? „Verenigde Naties niet competent" Zes mensen door gas bedwelmd Mr. De Graaf KVPbepleit splitsing in twee corpsen Glazen koets voor Margaret Khroesjtsjev over het christendom Volgens Amerikaanse president heeft Moskou reeds veel toegegeven Aanslag op Sovjet- premier verijdeld Arrestatie van rebellenleider DONDERDAG 31 MAART 1960 PAGINA 11 NEW YORK, 31 maart (U.P.I.) In de Veiligheidsraad, waar gisteren een debat is begonnen over de rassenonlusten in Zuid- Afrika, heeft de Zuidafrikaanse gedelegeerde, B. G. Fourie, na een redevoering van een half uur, de raadstafel verlaten, waaraan hij was uitgenodigd zonder stem recht zitting te nemen. Zuid-Afri ka behoort niet tot de elf leden van de Veiligheidsraad. Fourie verliet de zaal echter niet. Hij liep naar de zitplaatsen achter in de zaal, die zijn gereserveerd voor gedelegeerden die een zitting als waarnemer willen bijwonen. Vol gens een lid van de Zuidafrikaan se delegatie heeft Fourie besloten niet meer deel te nemen aan het debat, hangende instructies van zijn regering. Hij verliet de tafel, aldus de woordvoerder, omdat de Zuidafrikaanse regering niet de competentie van de Verenigde Naties erkent zich met deze af faire bezig te houden. In grondput te Soest Dodelijke verkeers ongelukken PROEF WERK- DRUKTE FIT MET Volgende week wordt prins Andrew gedoopt Huidige auto niet zo best aangepast aan de mens als bestuurder „Delft" zoekt naar mechanische oplossing Te grote verscheidenheid van voertuigen op onze wegen V 5) ÜÉÉÜéu Oeros in Drente Naar Canada „Meester-schilders" Een gevreesd man Bomen voor kaal Schouwen-Duiveland Rechter weigert Caryl Chessman nieuw verhoor Militairen restaureren graf van pionier In Surinaamse gebergte In Indonesië Man op de achtergrond van luchtaanvallen De Veiligheidsraad heeft besloten de door alle 29 leden van de Afro-Azia- tische groep tegen Zuid-Afrika ingedien de klacht te behandelen. Maar Frankrijk en Italië hebben voorbehoud gemaakt wat de jurisdictie van de Verenigde Na ties in deze zaak betreft. De Amerikaan Henry Cabot Lodge, die deze maand voorzitter van de Veiligheidsraad is, zei na de zitting te hebben geopend, dat de Verenigde Staten dit probleem zon der enige valse trots benaderen". Vele landen, aldus Lodge, hebben rassen- moeilijkheden en daartoe moeten de Verenigde Staten worden gerekend. Maar, aldus voegde hij er aan toe, de Verenigde Staten en andere leden van de raad moeten blijven trachten vorde ringen te maken op het gebied der men senrechten. Lodge paste het reglement strikt toe, door de discussie over aanneming van de agenda te beperken tot de elf leden van de raad. Later nodigde hij Zuid- Afrika. Indië, Pakistan, Ghana, Gui nee, Ethiopië en Liberië uit om aan het debat over de kwestie deel te nemen zonder stemrecht. Geen enkel lid van de Veiligheidsraad was tegen opneming van de Zuidafrikaanse kwestie op de agenda, zij het dat Frankrijk en Italië voorbehoud maakten. (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT, 31 maart Woensdag, ochtend zijn in Soest .zes mensen bij rioleringswerkzaamheden bijna het slachtoffer geworden van grondgasver- giftiging. Op een gegeven moment ont dekte de chaufferu van een aannemers bedrijf uit Bilthoven, dat grondwerk zaamheden uitvoert aan de Lange Brinkweg, dat een van de arbeiders, zekere C. van S. uit Baarn, op de bo dem van de put bewusteloos lag. Toen hij in de diepte afdaalde om de man er uit te halen, voelde hij dat hij zelf be dwelmd raakte en klom ijlings naar bo ven. Onmiddellijk alarmeerde hij zij patroon, de heer Pauw die zonder aar zelen in de put dook, maar even snel door het uitstromende rioolgas be dwelmd raakte. Hetzelfde lot trof ook de gemeenteopzichter H. uit Soest. In allerijl toegeschoten personeel van het nabij gelegen slachthuis wist ten slotte met behulp van touwen de drie slachtoffers uit de put te halen. Twee werklieden van het gemeentelijk gasbe drijf, die hierbij assistentie verleenden, raakten echter ook al door het gas be dwelmd. De slachtoffers werden met twee ziekenauto's van de G.G.D. uit Amersfoort naar het ziekenhuis „De Lichtenberg vervoerd. In de l°°P van de dag konden twee van de slachtoffers, namelijk de arbei ders van de gasfabriek, naar huis tèrug- keren, in de avond gevolgd door de aannemer Pauw en de opzichter van het gemeentelijk gasbedrijf uit Soest. Zij worden thans thuis verpleegd. De arbeider S., het eerste slachtoffer, die ook de langste tijd in de put heeft ver toefd, wordt echter nog in het Amers- foortse ziekenhuis verpleegd. Hij ver toont ernstige verschijnselen van een zenuwcrisis. SINT OEDENKODE, 31 maart Vannacht is op de verkeersweg Sint Oedenrode-Son een verkeersongeluk ge beurd waarbij de heer Hoetmer uit Eindhoven om het leven is gekomen. De personenauto die de heer Hoetmer bestuurde, kwam in botsing met de eerste wagen van een militaire colonne, raakte aan het slingeren en schoot ver volgens onder de t weede militaire vrachtauto, die over de personenauto heen reed, kantelde en in brand vloog. De bestuurder van de personenauto was op slag dood. De bestuurder van de militaire vrachtauto, waaronder de per sonenwagen tere' ht kwam, was licht gewond. ONSTWEDDE, 31 maart Gistermid dag is in Holte, gem. Onstwedde het tweejarig dochtertje Grietje van de fa milie De Vries voor de woning tijdens het spelen onder een tractor met aan hangwagen geraakt. Het kindje was op slag dood. DEVENTER, 31 maart Gistermid dag is op het Mariënburgplein het vier jarige ochtertje van de heer Foks, le raar aan de r.k. Ulo, spelenderwijze het trottoir afgelopen e: tegen een passe rende gemeentelijke stratenveeg-auto opgebotst. Het kind werd door de veeg- installatie gegrepen en was op slag dood. Fourie voerde deze argumenten aan: „Dit is voor het eerst in de ge schiedenis dat de Veiligheidsraad heeft besloten zich bezig te houden met zuiver plaatselijke gebeurtenissen binnen het gebied van een lid. Hier door ontstaat een precedent dat zeer gevaarlijk is en dat in de toekomst als een boemerang kan werken te gen andere leden. Betoogd is dat de gebeurtenissen in Zuid-Afrika een si tuatie vormen, die tot internationale wrijving zou kunnen leiden. De vraag is hoe. Er moeten tenminste twee par tijen zijn, wil er een geschil zijn. Bo vendien moeten die partijen, aldus zegt het Handvest, soevereine, onaf hankelijke staten zijn. Ik kan deze raad waarborgen, dat de Unie van Zuid-Afrika niet van plan is of wenst zulk een geschil te bevorderen. Als zulk een gevaar bestaat, opper ik dat de raad zijn aandacht wijdt aan de andere partij of partijen die trachten een internationaal geschil te bevor deren." De Tunesische ambassadeur Mongi Slim, de eerste vertegenwoordiger der 29 Afro-Aziatische landen die de klacht tegen Zuid-Afrika hebben ondertekend, betreurde het vertrek van Fourie. „Ik had gehoopt dat hij opheldering zou ver strekken die misschien nuttig kon zijn voor de raad. Ik betreur het dat hij verkozen heeft te vertrekken en het komt mij voor dat dit vertrek blijk geeft van gebrek aan goede wil en van tegenzin om samen te verken". Fourie had nog betoogd, dat Zuid- Afrika door de 29 Afro-Aziatische na ties die de klacht hadden ondertekend, tot „zondebok" was gemaakt. Hij vroeg of alle leden der V.N. bereid waren kwesties van interne wet en orde ter beslissing aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Nog geen twee maanden gele den, aldus Fourie, werden Zuidafrikaan se politiemannen gedood door een zoge naamd ongewapende, vreedzame groep. Het is op tienduizend mijl afstand ge makkelijk kritiek op autoriteiten te oe fenen, maar het is iets anders politie mannen te vragen zelfmoord te ple gen. De Zuidafrikaanse regering is be slist van plan zich te kwijten van haar plicht de openbare orde en veiligheid en de interne beveiliging te handhaven, door wie deze ook bedreigd zouden wor den.... door blank of niet-blank. De wet dient te worden gehandhaafd. Geen re gering die deze naam waardig is, kan deze verantwoordelijkheid opgeven. „Als deze raad zich distancieert van dit vitale principe handhaving van de wetten des lands dan wordt een stap genomen waarvan de consequen ties niet te overzien zijn. Neg ernstiger zou het zelfs zijn indien de discussie hier de agitatoren zou aanmoedigen". Na deze woorden pokteFourie zijn pa pieren op en verliet hij de tafel van de raad. Hoewel dus geen enkel lid van de raad bezwaar had tegen opneming van de kwestie op de agenda, merkte de Fransman Armand Berard op dat artikel 2, paragraaf 7 van het Hand vest, inmenging van de V.N. in bin nenlandse aangelegenheden verbie dend, misschien zou Kunnen worden uitgelegd als behandeling van deze kwestie uit te sluiten. De Italiaan Egi- dio Ortona was de zelfde mening toe gedaan. Hij merkte op dat tegenspraak in het Handvest lijkt te bestaan, door dat enerzijds inmenging in binnen landse aangelegenheden wordt verbo den en anderzijds handhaving der mensenrechten wordt gewenst. Ook de Engelsman Sir Pierson Dixon her innerde de raad er aan dat niets in het Handvest de volkerenorganisatie machtigt tot interventie dm.v. een vol ledig debat over de Zuidafrikaanse kwestie. De Rus Sobolev verklaarde dat Rusland er geen enkel bezwaar tegen heeft dat de Veiligheidsraad in de eerste plaats verantwoordelijk is voor de handhaving van de vrede en daarom naar de stem van de Azia tische en Afrikaanse naties moet luisteren. Toen do agenda was aangenomen werd Fourie door Lodge uitgenodigd het debat te openen. Hiertegen werd zwak jes geprotesteerd door de Tunesiër Mon gi Slim én de Rus Sobolev. Zij stelden, dat eerst de klagers gehoord dienden te worden. Maar Fourie kreeg toch het eerst het woord. De zitting van de Veiligheidsraad is 18.18 uur gisteravond Nederlandse tijd verdaagd tot hedenmiddag 17.00 uur eveneens Nederlandse tijd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 30 maart „Het ver vullen van overheidsfuncties door Ne derlanders in Nieuw-Guinea is een zaak van tijdelijk karakter. De Nederlandse ambtenaren hebben in beginsel immers tot taak allet te doen om zichzelf ten slotte overbodig te maken. Zij moeten de Papoeas voorbereiden hun plaats over te nemen", aldus mr. De Graaf (K.V.F.) in het debat over Nieuw-Gui nea in d< Tweede Kamer. Hij vroeg de minister en zijn staatssecretaris dit zo spoedig mogelijk in het personele rechtsbestel tot uiting te brengen. Dat is volgens hem ook tegenover de Pa poeas van belang. In internationaal ver band is .iet bovendien een onderstre ping van de bedoelingen van Nederland. In deze opzet past volgens de katho lieke woordvoerder een splitsing van het ambtenarencorps in een blijvend op Nieuw-Guinea gericht deel en een an der corps, dat a an nature meer op Ne derland georiënteerd blijft en het karak ter draagt van een „bijstandscorps", uit laatste zou de mogelijkheid bieden va neen afzonderlijke rechtspositie, los van de rechtspositie van de autochtone ambtenaren. De Nederlandse amb. tenarenwet zou dan in begin- sel op het eerste corps van toepas sing behoren te zijn, aangevuld met re gelen voor het dienen overzee. Dit heeft allemaal niets te maken, zo zei mr De Graaf met klem, met het destijds door minister Helders vooropgestelde zede lijk beginsel: gelijke arbeidsprestatie gelijk loon. Zolang Nieuw-Guinea een be roep moet doen op buitenlandse arbeids krachten zal daarvoor altijd moeten worden betaald volgens de waarden van de arbeidsmarkt in het land, vanwaar het deze arbeidskrachten vraagt. Thans, aldus mr. De Graaf, zit men ir Nieuw-Guinea met een gekun stelde, niet op de economische reali teit afgestemde constructie, waarin het loon van de Papoea-kracht wordt gelijkgeschakeld met dat van een uit heemse -tracht. De anomalie die nu nog slechts sporadisch voorkomt, gaat natuurlijk naarmate de ontwikke ling verder gaat nog aanzienlijk toe nemen. Het schept onduidelijkheden en ontevredenheid aan het slipt, wan neer blijkt dat zulks economisch on verantwoord is. Een Europese rechtspositie voor de tijdelijk in lieuw-Guinea werkzame kracht noemde hij een logische eis. In Indonesië is die eis te lang verwaar loosd, hetgeen ten slotte bij en na de souvereiniteitsoverdracht tot onaan vaardbare c nsequenties heeft geleid. werving van ambtelijke krachten uit Nederland steeds een moeilyke zaak, voor een groot deel om dat men zich onzeker voelt in zijn rech ten. Vele geschikte jonge krachten stel len zich met beschikbaar, ook al om dat men er weinig voor voelt zijn hele leven te binden aan Nieuw-Guinea en derhalve 09k zijn wetenschappelijke ar beid tot dit gebied te beperken. Vor ming van een bijstandscorps kan veel bezwaren automatisch opheffen. Men kan dan gemakkelijker de terbeschik kingstelling naast het scheppen van een adaequate rechtspositie, het karakter geven van een tijdelijke aanstelling. Jver dezelfde zaak hebben ook de heer Wierda (P.v.d.A.) en mevr. Stoffels-van Haeften (WD) gespro ken. Beiden wilden een soortgelijke scheiding in twee ambtenarencorp sen. Het systeem moet zijn, dat Ne derlandse ambtenaren voor drie tot zes jaren worden geruild en niet hun gehele carrière aan een verblijf in Nieuw-Guinea hoeven op te hangen, aldus de liberale woordvoerster. Van verschillende zijden werd ge waarschuwd tegen het Nederlands per fectionisme, dat mede verband houdt met het feit, dat vele ambtenaren van het vroegere Nederlands-Indië naar Nieuw-Guinea zijn getrokken. Zij heb ben destijds volgens een zeer goed, maar erg geperfectioneerd systeem leren werken, len typisch voorbeeld daarvan noemde de heer Kieft (AR) het fiscale stelsel, dat voor de lagere inkomens en ook voor de kleine zelf standigen op Nieuw-Guinea te hoog is. (Advertentie) Jaren geleden heb ik op een kantoor gewerkt waar wel eens een gesprek uit Frankiijk binnen kwam; uit Parijs zelfs. En dat1 schiep dan altijd enige verwarring. Ik kan mij althans her inneren, dat ik eens de hoorn greep en dat die Galliër aan de andere kant van de lijn bleek te staan. In tijden van nood nu, ben ik bijzon der beheerst. Ik riep dus: „Un moment s'il vous plait" en reikte het zwarte ding over aan een collega. „Voor jou", zei ik. Ik zag hem, na enig gebrabbel in het mechaniek, rood aanlopen. Maar hij zei althans doortastend: „Mais oui" En vervolgens: „Un moment s'il vous plait" Daarna ging hij over in zijn moederstaai en schreeuwde: „Bakels, voor jou!" Bakels kwam haastig toegesneld, want hij dacht dat het zijn meisje was. Zijn deceptie was dan ook vol komen. Hij stotterde een nerveus „Yes" door het apparaat, vermande zich en zei tenslotte agressief: „Un moment s'il vous plait". Enfin, het verdere verloop kent u. En nu weet ik niet of die zaak nog steeds bloeit. Maar ik vermoed zo dat er in die dagen wél een paar Parijze- naars over de Chamus Elysées hebben gelopen, denkende: „Aardige mensen die Hollanders. Ln ze spreken best Frans ook. Maar hun conversatie is nogal beperkt". Maar zij hebben er natuurlijk niet aan gedacht, dat zij een gemakkelijke revanche hadden kunnen nemen met een te rechter tijd geplaatst: „Een ogenblikje, astublieft". (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 31 maart Het Bucking ham Palace maakte gisteren bekend, dat prinses Margaret zich op haar huwe lijksdag, 6 mei, vanuit haar moeders woning, Clarence House, gelegen dicht bjj de Mali, naar de Westminster Abdij zal begeven in de zogenaamde glazen staatsiekoets van de koningin. Zij zal in de koets vergezeld worden door de her tog van Edinburgh. De bereden ko ninklijke garde zal het escorte vormen. De route zal leiden langs de Mail, via de poort van de Horse Guards naar Whitehall, en langs Whitehall naar het parlementsplein voor de Abdij van Westminster. De prinses zal na de plechtigheid in de abdij terugkeren langs dezelfde route met haar echtge noot. De koningin en de hertog van Edinburgh zullen zich aansluiten bij de ze stoet in een andere staatsiekoets. De receptie zal plaats vinden in Bucking ham Palace, en prinses Margaret en haar echtgenoot zullen met de rest van de koninklijke familie verschijnen op het balkon van het paleis. Volgende week vrijdag zal om drie uur in de middag in Buckingham Palace het doopsel plaats vinden van het der de kind van de koningin, prins Andrew. De plechtigheid zal worden verricht door de aartsbisschop van Canterbury, dr. Fisher. Het vergulde doopvont uit het koninklijk kasteel van Windsor zal voor deze gelegenheid worden overge bracht naar het paleis in Londen. De jonge prins zal de doopkleren dragen, die voor het eerst gebruikt zijn voor de dochters van koningin Victoria en die sedertdien zijn gebruikt voor alle doop sels in de Britse koninklijke familie. ROUAAN, 31 maart (Reuter) Pre mier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft gisteren Rouaan bezocht. In de trein van Rijssel naar Rouaan vroegen journalisten Khroesjtsjev of h(j nog van plan was om andere grote reizen te maken vóór de topconferentie tussen Oost en West, die in mei in Parijs gehouden zal worden. Hij antwoordde: Neen, en ik vraag mijzelf af of ik niet in Frankrijk zal kunnen blijven tot de topbesprekingen beginnen. Zou ik niet heter kunnen trachten een klein hoekje te vinden, waar ik kan uitrusten tot het begin van de topconferentie?" Khroesjtsjev zei oak nog iets over het christendom. „Het christendom heeft veel gemeen met het communis me. Ik ben het echter op een punt niet eens met het christendom en zijn stichter. Christus heeft gezegd: Als men u op de ene wang slaat, keer dan de andere de aanvaller toe. Ik geloof echter in een ander prin cipe. Als ik op de linkerwang gesla gen word, sla ik mijn aanvaller zo hard op de rechter terug, dat zijn hoofd er misschien afvalt," aldus Khroesjtsjev. In de trein zei Khroesjtsjev voorts nog: Geen pers te hebben is hetzelfde als geen cultuur en geen democratie te kennen... ik voel mij niet beledigd als jullie hij sprak tegen journalis ten gemene verhalen over ons, com munisten, schrijven. Veel van het ge schrevene is gebaseerd op misver stand of instructie van hogerhand. WASHINGTON, 31 maart (U.P.I.) President Eisenhower van de Verenig de Staten heeft gisteren op zqn pers conferentie verteld, dat hjj van plan is een moratorium tot het eind van zjjn ambtstermijn, tot 20 januari 19G1 dus, aan te bieden ter zake van ondergrond se proeven met kleine kernwapens, in dien Rusland bereid is een uitvoer baar verdrag inzake een verbod van grotere proeven te accepteren. De pre sident zei, dat hjj zijn opvolger niet tot zulk een beslissing buiten een verdrag kon verplichten. Zijn verklaring bete kende een opheldering van het commu niqué, dat de president dinsdag samen met de Britse premier, Macmillan, in Camp David heeft uitgegeven. De president zei, dat zjjn voornaam ste bezwaar tegen aanbieding van een compromis aan Rusland inzake een „kemstop" is, dat hij de groei van de „atoomclub" tegen wil houden. Deze „club" omvat thans de Verenigde Sta ten, Rusland, Engeland en Frankrijk. Eisenhower merkte op, dat de geva ren voor de mensheid en de zware fi nanciële last van de wapenwedloop zul len toenemen naarmate de produktie van kernwapens zich uitbreidt. De pre sident gaf als zijn mening dat het op de topconferentie misschien mogelijk zal zijn een van de grote kwesties te rege len, die thans nog het verdrag over een kernstop tegenhouden, namelijk de kwes tie der Russische eisen wat betreft be perking van het aantal inspecties dat de geleerden krachtens het verdrag zullen kunnen uitvoeren. Volgens Eisenhower hebben de Russen reeds een flink stuk toegegeven, wat de Westerse voorwaar den betreffende het kernstopverdrag be treft. Ook ziet de president tekenen dat de Russen een mate van algemene ont wapening wensen wat de conventionele wapens betreft. De president betwijfelt echter dat de topconferentie een verdrag betreffende dit of andere onderwerpen zal opleveren. De wensdroom van velen, om zich met een eigen auto vooral snel te kunnen verplaatsen, heeft geleid tot verstopping van we gen, verkeerspolitie, verkeerslichten, verkeersborden reglementering van de snelheid, etc. Met 550.000 auto's op de vaderlandse wegen is momenteel de realiteit van het wegverkeer nog maar een flauwe afspiegeling van de ze „wensdroom", die binnen tien jaar wanneer er in Nederland een mil joen auto's rjjden gewoon tot een aanfluiting wordt. Is het niet beang stigend, dat er vorig jaar ruim 150.000 ongelukken gebeurden, waar bij 1800 doden en een veelvoud aan gebonden viel te betreuren? Dage- lijk eist het verkeer zijn tol, die toch in d'r. meeste gevallen geweten moet worden aan ongrijpbare oorzaken en beslist niet aan een massale onwil om passende maatregelen te nemen. Uit de cijfers blijkt, dat bij tachtig procent van de verkeersongevallen auto's zijn betrokken en ook, dat het autoverkeer relatief weinig slachtof fers maakt in éigen gelederen, maar des te meer onder de andere ver keerselementen en wel in een verhou ding van één op zes. Het knelpunt bij verkeersveiligheid in ons land ligt dan ook in de verscheidenheid van vervoersmiddelen. Dit heeft ir. G. J. v. d. Burght betoogd, toen hij zijn lectoraat aan het laboratorium voor voertuigentechniek aan de Technische Hogeschool in Delft aanvaardde. Nu kan men zoals in de VS, Duits land en Italië, door aanleg van kost bare autostrada's een aantal oorza ken, welke tot ongevallen kunnen lei den] opheffen, maar in de praktijk blijken toch telkens weer nieuwe on geluksbronnen op te duiken, die voor al hun oorsprong vinden in het sa menspel van het technisch produkt (uw luxe Mercedes of uw meer be scheiden Dafje) en zijn „regelor- gaan" in casu u zelf. Want door onze handelingen als bestuurder op kritie ke momenten is het technisch beeld van wat de gewone automobilist als „bestuurder" waard is beslist niet be moedigend. De snelheid en de daarmee opge roepen krachten in de bochten regelt hij op zijn gevoel. Voorts valt hij bij gevaar dikwijls in een redeloos auto matisme, waarin hij niet meer open staat voor impulsen. Ten derde is zijn reactietijd verre van constant en waarschijnlijk langer naarmate het gevaar acuter is. Daartegenover be zit hij gelukkig een goed aanpassings vermogen. De huidige auto is niet zo best aangepast aan de minder ge schikte eigenschappen v>an de mens als-bestuurder. Derhalve is men in Amerika gaan experimenteren met ingenieuze apparaturen, om het tekort te ondervangen. Met servo-bestuur- ders, naderingsradar, afstandspeilin gen door middel van ultrasoon geluid en met infrarood detectors zijn zeker reeds opmerkelijke resultaten bereikt, doch men verwacht, dat al deze expe rimenten slechts in beperkte mate van xiut kunnen zijn voor ons wegen net, waarop behalve auto's ook veel andere vervoersmiddelen rijden. Wel van groot belang voor ons land is een onderzoek naar die me chanische oplossing voor de besturing die de snelste reacties van de wagen op de intenties van de bestuurder mo gelijk maakt. Misschien komt men daarbij ook nog eens tot constructie van e'en auto, die bij fors remmen toch bestuurbaar blijft. Alle research en de daaruit voortkomende verbete ringen zullen geld kosten en de auto's duurder maken. Daar het Ne derlandse autopark per wagen 500 schade per jaar veroorzaakt mag gro tere veiligheid waarachtig wel iets kosten en helaas zijn de gelden voor research nog te zeer mondjesmaat. Ir. G. J. v. d. Burgt, die reeds veel heeft geëxperimenteerd op het gebied van slippen, remmen en rijstijlen, is dankbaar gestemd, dat hij nu op het 'errein van de voertuigentechniek verder kan experimenteren aan de Technische Hogeschool, die beschikt .niet aangepast'.'. illllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilililllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll over een der modernst geoutilleerde universiteitslaboratoria van Europa op dit terrein. Bij het verleggen van het Drentse riviertje de Hunze in Drouwener- veen, heeft men de schedel van een oeros gevonden. Deze schedel, die nog geheel intact is, is waarschijn lijk drieduizend jaar oud. De horens van de schedel hebben een middel lijn van dertig centimeter. Men ver moedt dat bij verder zoeken nog het gehele geraamte van deze oer os zal worden gevonden. een honderdtal jonge boeren en tuinders embarkeerde gisteren van de Rijndam met bestem ming Canada, waar zij van negen tot achttien maanden „agrarische indruk ken" gaan opdoen. Een van hen is de 23-jarige J. M. van Rossum uit Lopik (Utrecht), die twee jaar gele den met het eerste contingent jonge ren een bezoek bracht aan het land van de vele mogelijkheden. Geduren de de twintig maanden, dat hij daar verbleef in de omgeving van Mont real, heeft hij geleerd, dat het voor een nijvere, hardwerkende Hollandse boerenzoon mogelijk moet zijn om binnen een jaar of zes een eigen be drijf op te bouwen. Hij is na een kort bezoek aan ons land weer op weg naar Canada, naar een nieuwe werkgever en naar zijn verloofde, die hij daar in agrarische kringën heeft gevonden. Een functionaris, die gisteren namens de -emigratie centra les de jonge boeren uitgeleide deed, had dus wel gelijk toen hij beweerde, dat daar zeer veie mogelijkheden lig gen. Meer zoals hij zei dan men wel beseft. e strubbelingen rondom de cao in hun bedrijfstak hebben de schilderpatroons, die vroeger de Nationale Schildersschool in Utrecht bezochten, niet verhinderd vandaag (donderdag) gezellig bijeen te zijn om het 35-jarig bestaan der Vereniging van oud-leerlingen te vie ren, In de wandeling noemen zij zich „Meester-Schilders NSS", een titel, die ondanks hun vele pogingen nog steeds niet wettelijk beschermd !s. Om haar leden toch een embleem van vakbekwaamheid te geven, liet de vereniging speciale emaille-naam- borden vervaardigen, die in bruikleen worden gegeven. Tekst en vignet, zoals op dit bord voorkomen, werden ook in de vorm van een sluitzegel uit gegeven, terwijl er bovendien een zil veren insigne aan nieuwe leden wordt uitgereikt. Er zijn op het ogenblik ongeveer 400 leden, wat op een aantal van 9000 schilderpatroons gering lijkt, maar door de bank genomen wordt hun zeventig pet van het uit te voeren schilderwerk toevertrouwd. En dan zjjn er onder de leden nog kleurad- viseurs en leraren, die bij deze be rekening niet zijn meegeteld. Het streven van de vereniging is uiter aard naast de versterking van een goede collegiale geest het behartigen der belangen van het schildersam bacht. Zij juicht het bestaande sys teem van onderwijs aan de NSS dat een opleiding van drieëeneenhalf jaar met daartussen door enkele perioden van verplichte praktijk vraagt, zeer toe. Verder staat zij op het standpunt, dat er steeds meer naar vervolmaking gestreefd moet worden en de eisen van vakbekwaamheid om de titel „meester" te verwerven, zeker niet verminderd mogen worden. Ook al zou men daarmee meer personen voor het schildersvak kunnen aan trekken. Kwaliteit gaat bij hen voor kwantiteit. In de Nationale Schilders school werd bij gelegenheid van het jubileum een openbare les gehouden en het bestuur heeft gerecipieerd. Op het programma stond verder een voetbalwedstrijd tussen noord en zuid. Vanavond zetten de oud-leerlingen en hun gasten de feestelijkheden voort, waarbij de Skymasters en Johnny Kraaykamp voor een vrolijke stem ming zullen zorgen. iiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimii Zeven jaar geleden heeft de gruwelijke watersnood op Schouwen-Duiveland weinig bomen overgelaten. Het Zeeuwse eiland wil langs de kale wegen nu ook het groen terug. Er is een grote boomplantactie georganiseerd voor de school jeugd. Dinsdag zwoegden honderd scholieren in de buurt van Zierikzee om de bomen hecht in de grond te zetten en gisteren en vandaag waren de wegen rond Kerkwerve Serooskerke en Noordwelle aan de beurt om een randversiering te krijgen. De jeugdige herbeplanters zetten, zoals de foto laat zien, hun beste beentje voor. e heer E. Reich uit New-York is een gevreesd man bij de fa brikanten in Amerika. En dat alleen al om zijn functie: vice-presi dent van de Consumers union of Ame rica, de machtigste consumentenbond van de wereld. Want als de heer Reich besluit bij voorbeeld de belang rijkste automerken te gaan testen (wat onlangs gebeurd is), dan wach ten de autofabrikanten zacht gezegd met spanning de resultaten van het onderzoek af, omdat de bevindingen worden neergelegd in een blad, dat in een oplage van 900.000 wordt ver spreid. En men neemt geen blad voor de pen: als een produkt om de een of andere reden minderwaardig of te duur zou blijken, dan wordt dat met even zoveel woorden gezegd. De bond in Amerika, al in 1936 opgericht, telt 650.000 leden. Maar het blad komt ook in de „losse verkoop". Want de Ame rikaan vindt het opwindend om te le zen, waarom dat bekende merk eigen lijk toch niet zo goed of goedkoop is als iedereen eigenlijk wel dacht. De heer Reich, die deelneemt aan het internationale congres van consumen tenbonden, dat in Scheveningen wordt gehouden, was een van de gasten van het gemeentebestuur van Den Haag, tijdens de receptie, die de congressis ten gisteravond werd aangeboden. Hij bekeek kritisch zijn vermouth, zoals hij alles kritisch bekijkt, en nam toen een slok. Hij vertelde, dat zijn orga nisatie 200 personeelsleden telt. „Hon derden artikelen zijn ai getest en niet alle fabrikanten zijn even grote vrien den van de Consumers Union. Maar wij hebben niets met hen te maken. Wij vragen ook geen medewerking bjj onze testen en in ons blad komt geen enkele advertentie voor. Wij willen volledig onafhankelijk blijven," zegt hij. Wel heel verschillende artikelen zijn op hun kwaliteiten getest, alleen al de laatste maanden variërende van herenschoenen tot automobielen. Van de schoenen werden er 200 paar be proefd. De auto's werden nieuw ge kocht, geprobeerd en daarna weer tweedehands verkocht. Er zjjn artike len, die elk jaar getest worden zoals tv-toestellen, waarvan zo'n 35 model len geprobeerd worden. Dit zijn kost bare ondernemingen, waar de Neder landse consumentenbond nog'niet aan .toe is. PARIJS, 31 maart (UPI) Eerst thans ir beken geword dat de Parjj- se politie verleden week donderdag een vroegere sergeant van het Franse le ger in arrest heeft gesteld, op verden king dat Hij naar Parijs was gekomen in het bezit van handgranaten en met het doel de Russische premier Khroesj tsjev te vermoorden. De ex-sergear.t, Jean Jacques Del- mas, is formeel in staat van beschuldi ging gesteld wegen het in gevaar bren gen van de veiligheid van de staat en wegens onwettig wapenbezit. Vernomen wordt dat bij het door de rechterlijke macht uitgevoerde onderzoek is geble ken dat Delmas, een activist van de rechtervleugel, van plan was een aan slag op het leven van Khroesjtsjev te plegen tijdens het bezoek dat de Rus sische premier vrijdag bracht aan het Lenin-huis in Parijs. De politie stelde Delmas in arre. t kort na zjjn aankomst te Parijs uit zijn woonplaats Montau- ban in Zuidwest-Frankrijk. In die streek houden zich eel rechtse extremisten op. Hij had „verscheidene" granaten in zijn bezit, aldus wordt vèrnomen. SAN RAFAEL, 31 maart (Reuter) Een rechter te San Rafael heeft giste ren geweigerd de ter dood veroordeel de Caryl, Chessman een nieuw verhoor toe te staan. Hij heeft ook een verzoek om uitstel van executie van de hand ge wezen. (De terechtstelling is op 2 mei vastgesteld). PARAMARIB 30 maart Een mi litaire patrouille onder commando van kapitein Aschmoneit is dezer dagen na een reis van ruim drie weken door de binnenlanden vai Suriname weer behouden in Paramaribo teruggekeerd. De patrouille die uit Nederlandse en Su rinaamse militairen bestond had tot opdracht, het grut van de Nederlandse pionier Eilerts de Haan te restaureren en te voorzien van een ijzeren kruis. Deze ontdekkingreiziger kwam in het begin van deze oe w tijdens een expe ditie naar de zuidgrens van Suriname om het leven. Het gebeigte dat thans het graf van deze Nederlander herbergt werd het Eilerts de Haan-gebergte ge noemd. Het ligt tegen de Braziliaanse grens. DJAKARTA, 31 maart (Reuter, AFP, Tass) Het commando van het Indo nesische leger heeft de gevangenne ming bekend gemaakt van de leider van een opstandige organisatie in In donesië J'e ervan wordt verdacht, de man op de achtergrond te zijn van de luchtaanvallen, die enige tijti geleden door een oflic r van de luchtmacht, D. A. Maukar, zijn ondernomen op het paleis van president Soekarno te Dja karta en een militaire school te Ban dung. De gearresteerde heet Samuel Ka- rundeng, en is een der leiders van de verboden organisatie „Manguni". Ande re leiders, onder wie Sam alias Tutut Karundeng en Pantouw, konden na het ontdekken van hun plannen de -vlucht nemen en slaagden er in, zich aan te sluiten bij andere opstandelingenlei ders, Br a tarnen» Gala en Benjamin, voormalige legerofficieren, die thans nauw zouden samenwerken met het .Soendalegioen".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11