Gewijzigde huurwet aanvaard Overzicht van de nieuwe regeling en de bepalingen Compensatie van 2V2 procent Socialistisch protest tegen reis van „Karei Doorman" Subsidie aan missieschool te Hollandia wettelijk verleend Pater Stokman: Een kwestie van planning NIE U W-GUINE A-DE BAT IN TWEEDE KAMER meer planning Grensdocumenten afgeschaft Brabant kleurig vertegenwoordigd Mr. M. van Thiel Brand in Sittardse houtzagerij Verdere exploitatie van de mijn Beatrix DONDERDAG 31 MAART 1960 PAGINA 3 AMSTERDAM, 31 maart. Nu ook de Eerste Kamer de wijzi ging van de huurwet heeft aan vaard zullen de huren van vele woningen met ingang van morgen, 1 april, worden verhoogd. De huurverhoging en de daarmee verband houdende bepalingen komen neer op het volgende: Vóór 5 mei 1945 gebouwde woningen Na-oorlogse woningen AMSTERDAM, 31 maart. Ter compensatie van de huurver hoging hebben de minister van Sociale Zaken en het College van Rijksbemiddelaars o.m. de vol gende regels vastgesteld die mor gen, 1 april, van kracht zullen worden: Kinderbijslagen Woningen met gebreken Verwaarloosde woningen Bedrijfsruimten op fodUfS Ifp! 20 stuks 1v Schade tien mille, bedrijf niet verzekerd V luchtelingenhulp MASSALE VERKOOP BEVRIJDINGSKAART Verpleegsters voor Australië nodig Miss Sheila bezoekt Europese landen Zigeunerin biedt haar dochtertje te koop aan Adviezen aan minister zijn vertrouwelijk Verkeer met Duitsland Voor ALLE soorten voer- en vaartuigen Nederlands festival in Scarborough MAN OPGEDREGD Sinds 10 maart in Groningen vermist iedere dikte, elkemaat bouw- en meubeipiaat «s«e88«;»a.eime cn iekkw* HUURVERHOGING PER 1 APRIL IDe geldende huurprijs van deze woningen worden in beginsel met twintig procent verhoogd. Dit percentage moet worden berekend over het bedrag van de totale prijs na aftrek van eventueel daarin begrepen Vergoedingen wegens bijkomende voor zieningen of verhogingen wegens na 9 mei 1940 aangebrachte verbeteringen, onz. Het bedrag van de verhoogde prijs Wordt naar boven afgerond op een veel voud van vijf cent. 2 De huurverhoging is echter niet van toepassing op vóór 5 mei 1945 gebouwde woningen, waarvan de huurprijs op 31 maart 1960 per week Biet meer bedraagt dan: 9,in de eerste gemeenteklasse; 8,. in de tweede gemeenteklasse ,f 7,- in de derde gemeenteklasse 6,- in de vierde gemeenteklasse 5,- in de vijfde gemeenteklasse (Niet iedereen weet tot welke klasse de gemeente waar hij is gevestigd be hoort. Een informatie bij het stadhuis is voldoende om dit te achterhalen). Als de huurprijs niet hoger is dan bo vengenoemde bedragen, mag de verho ging van twintig procent alleen in re- Kening worden gebracht, wanneer de huuradviescommissie een schriftelijke verklaring heeft afgegeven waaruit blijkt, dat de woning geen gebreken vertoont, die de bewoonbaarheid ernstig schaden en zij in redelijke staat van onderhoud verkeert. 3 Bij woningen, gereedgekomen op of na 5 mei 1940, dient al lereerst verschil te worden ge maakt tussen wel en niet gesubsi dieerde bouw. Voor woningen, waarvoor de over heid geen financiële steun heeft ver leend, geldt de huurprijs die partijen overeenkomen. Partijen worden daar in volkomen vrijgelaten. Dit geldt ook voor toekomstige gevallen. Nieuwe, niet gesubsidieerde woningen zijn dus niet aan huurprijsbeheersing gebon den. 4 Voor een deel van de woningen, waaraan in enigerlei vorm finan ciële steun van overheidswege is verleend zal de huurverhoging met twintig procent automatisch gelden. Dit zijn: a. Woningwetwoningen waarvoor rijks- steun is verleend op voet van de Be schikking bijdragen Woningwetbouw 1948. b. Woningwetwoningen waarvoor rijks- steun is verleend op voet van de Be schikkingen verminderde bijdragen Woningwetbouw 1950 en 1950 I, -.ls- mede de Beschikking bijdragen Wo ningwetbouw 1950 en waarvan de huurprijs door de minister na 31 juli 1957 is verhoogd in verband met de algemene huurverhoging van 1 au gustus 1957. Woningen gebouwd met bijdragen krachtens de Financieringsregeling Woningbouw 1947 of de Financie ringsregeling Woningbouw 1948. d. Woningen waarvoor rijkssteun is ver leend op voet van 1 - j. remieregeling Woningbouw 1950, de Verminderde Premieregeling Woningbouw 1950 of het Premie- en bijdragebesluit Wo ningbouw, waarvan de huurprijs door de minister na 31 juli 1957 is ver hoogd in verband met de algemene huurverhoging van 1 augustus 1957 e. Woningen, gebouwd of herbouwd met een rijksbijdrage in geleden oorlogs schade (zogenaamde herbouwwonin- gen), waarvoor vóór 24 februari 1950 boven die bijdrage extra steun uit 's Rijks kas is verleend. f. Woningen, gebouwd ot herbouwd met een rijksbijdrage in geleden oorlogs schade, waarvoor op of na 24 februa ri 1950 boven die bijdrage extra steun uit 's Rijks kas is verleend ingevolge de Wet óp de Materiële Oorlogsscha den en waarvan de huurprijs door de minister na 31 juli 1957 is verhoogd in verband met de algemene huur verhoging van 1 augustus 1957. De huurprijzen van de woningen van bovenstaande categoriën worden dus op 1 april 1960 met 20 pet. verhoogd. De huurverhoging wordt niet berekend over de eventuele afzonderlijke opsla gen. welke destijds zijn toegestaan we gens minder sobere bouw, wegens het aanbrengen van bijzondere voorzienin gen (ook voor dubbtie bewoning) of wegen- tijdelijke inrichting als duplex- woning, 5 Van de hierboven niet genoemde na-oorlogse gesubsidieerde wonin gen worden de huurprijzen niet automatisch verhoogd: Dit betreft de volgende categorieën: Woningwetwoningen waarvoor rijks- steun is verleend op voet van de Be schikkingen verminderde bijdragen Wo ningwetbouw 1950 en 1950 X en van de Beschikking bijdragen Woningwetbouw 1950 en waarvan de huurprijs niet door de minister in verband met de algeme ne huurverhoging van 1 augustus 1957 is verhoogd. In de gevallen waarin de huurprijzen van deze woningen lager liggen dan de verhoogde huurprijzen van vergelijkbare woningen, waarop de algemene huurverhoging van toepassing is, kan de minister de op 31 maart 1960 geldende huurprijzen verhogen. De ge meentebesturen doen voorstellen over de mate van huurverhoging, die zal variëren van één tot twintig procent en die in afwachting van de beslissing van de minister van 1 april 1960 af voorlopig in rekening zal worden ge bracht. De huurprijzen die hoger lig gen dan die van vergelijkbare woningen worden niet verhoogd. Woningen gebouwd met premien krachtens de premieregeling woning bouw 1950, de Verminderde Premierege ling Woningbouw 1950 of latere premie regelingen, waarvan de minister de huurprijs in verband met de algemene huurverhoging van 1 augustus 1957 niet heeft verhoogd. Hiervoor geldt hetzelfde als in de vorige alinea werd beschre ven. Ook hier variëren de verhogingen, welke eventueel zullen worden toege staan van één tot twintig procent. Voor de woningen waarvoor een z.g halve premie is verleend geldt een af wijkende regeling. De huurprijzen van deze woningen mogen vrijelijk door par tijen worden overeengekomen. Herbouwwoningen, niet vallende on der e. of f. Ook voor deze woningen geldt, dat de verhuurders kunnen verzoeken (niet bij de gemeentebesturen, maar rechtstreeks bij de minister) om verhoging van de huurprijzen, indien zij menen, dat deze lager liggen dan de verhoogde huurprij zen van vergelijkbare woningen. Noodwoningen, waarvoor f'uaucieie steun is verleend op voet van het K-k>- van 28 juni 1947, nr. 24. De huurprijzen van deze woningen, die zijn gebouwd na de tweede wereldoorlog, blijven m beginsel gehandhaafd op die, welke 31 maart 1960 golden. Aan de minister kan als daartoe aanleiding bestaat, worden verzocht de huurprijs te verhogen. 1 Aan werknemers boven de 23 jaar en aan werknemers beneden de 23 jaar, die kostwinner zijn, wordt een bijslag uitgekeerd van 2pet. van het loon. Deze bijslag zal, al naargelang de klasse van de gemeente, waarin het bedrijf Wordt uitgeoefend tenminste bedragen: gemeenteklasse I: per week 4.—, pM maand 17,35 gemeenteklassen II en III: per week 3,75, per maand 1 b,M gemeenteklassen IV en V: per week 3,50, per maand 15,20 2 De onder 1 vastgestelde verplich- ting geldt niet ten aanzien van werkne- mers, wier loon niet is geregeld in een c.a.o. of bindend vastgestelde loonrege ling en wier rechtens geldende in geld genoten loon bovendien een bedrag van 12.000 per jaar overschrijdt. Het is de Werkgever echter geoorloofd de bijslag °°k aan deze werknemers toe te kennen. De kinderbijslag zÜn raet ingang van X januari I960 verhoogd met 12 cent per kind per dag Voor de eerste drie kin deren en met 13 cent voor het vierde kind en de volgende. VOOR LOONTREKKENDEN 1ste kind 0,72 per dag 2de en 3de kind 0,79 P- k. per dag 4de en 5de kind 1 06 P-k. per dag van het 6de kind af 1,17 p. k. per dag VOOR RENTETREKKERS 1ste kind 19.— per maand 2de en 3de kind 20,85 p. k. per maand 4de en 5de kind 27,95 p. k. per maand v- h. 6de kind af 30,85 p. k. per maand De ongevalsrenten worden verhoogd raet 6%. Invaliditeitsrenten: voor bene- öen-65-javige rentetrekkers wordt de toe slag op de rente gebracht, van 190 0p 290% en (je gezinstoeslag van 51,op 73,per maand. Tenslotte de pensioenen van de Alge mene Ouderdomswet en de Algemene Weduwen- en Wezenwet. De definitieve verhoging staat nog niet vast (de re gering heeft over haar voorstel advies gevraagd aan de SER), maar met in gang van 1 april kan men rekenen op de volgende voorschotten; ongehuwde bejaarden 7, p. m. gehuwde bejaarden f 11. P- ra wed. zonder kinderen 9, p. m. wed. met kinderen u4,— P- m. volle wees tot 10 jaar 3, P- volle wees van 10-16 jaar 4,50 p. volle wees van 16-27 jaar 6, p. 6 Bij ue jongste wijziging van de Huurwet, welke heeft geleid tot een algemene huurverhoging met twintig procent, is overwogen dat de huurprijs van een aantal vóór 5 mei 1945 tot stand gekomen woningen reeds op een zodanig peil ligt, dat verdere ver hoging niet verantwoord zou zijn. Dit betreft de woningen, die gebreken ver tonen, welke de bewoonbaarheid ernstig schaden. Bij de wetswijziging is er van uitgegaan, dat dit in het algemeen wel het geval zal zijn bij woningen met een huurprijs, die naar gelang van de ge meenteklasse niet hoger is dan 9,- tot ƒ5,- per week. Deze huurprijzen wor den, zoals reeds vermeld, niet verhoogd dan na een verklaring van de huurad viescommissie, dat de woningen geen gebreken vertonen. Echter ook bijwoningen, waarvan de huurprijs boven de hiervoor bedoelde grenzen ligt en waarvan de huurprijs dus wèl automatisch wordt verhoogd, kunnen deze gebreken voorkomen. In dat geval kan de huurder aan de huur adviescommissie verzoeken de huurver hoging vervallen te verklaren. n Vóór 5 mei 1945 gebouwde wonin- gen, die niet voldoen aan redelij ke eisen ten aanzien van het on derhoud kunnen op verzoek van de huur der van huurverhoging worden uitgeslo ten. Dat wil zeggen dat, zolang een wo ning ten gevolge van verwaarlozing, die aan de verhuurder is te wijten, niet vol doet aan de eisen, die daaraan in de huidige omstandigheden kunnen worden gesteld, de huurprijs wordt teruggebracht tot die van 31 maart 1960. De beslis sing hierover wordt genomen door de huuradviescommissie. 8 Voor bedrijfsruimten blijven in het algemeen de op 3 maart 1960 geldende huurprijzen van kracht, tenzij partijen na die datum anders overeenkomen. Een huurverhoging kan dus slechts tot stand komen door een nieuwe overeenkomst tussen partijen. Zij mag dan ten hoogste vijftien pro cent bedragen. Ook als een zelfstandige bedrijfsruimte wordt aangemerkt een bedrijfsruimte met woning, waarbij de oppervlakte van de woonruimte met meer dan zestig procent van het totale vloeroppervlak bedraagt. Ten overvloe de zij hier nog herhaald, dat een win kelwoning voor de Huurwet steeds als zelfstandige bedrijfsruimte geldt. (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 30 maart Het Nieuwe. Guinea-defeat is met een bescheiden climax geëindigd: een protest van de voorzitter van de socialistische fractie In de Tweede Kamer tegen de reis van het vliegkampschip Karei Doorman, dat, vergezeld van twee onderzeeboot jagers, van eind mei tot medio decem ber naar het Verre Oosten en Neder lands Nieuw-Guinea gaat voor vlagver toon. Mr Burger verwacht van de bei de bewindslieden die de Kamer dins dag zullen antwoorden over zaken die Nieuw-Guinea betreffen, dat zij hierover opheldering zullen geven. Hjj waar schuwde hen deze zaak in hun antwoord aan de Kamer niet te begateiliseren. „Ik verwacht dat u een substantieel deel van uw antwoordrede aan die vlag- vertoonreis zult wijden", aldus de so- cialistitsche fractieleider, die al uit de koppen in de kranten, waarmede het be richt was aangekondigd, had begrepen, dat vlagvertoon maar een uitvlucht voor de regering was. Hij vroeg of het ka binet zich de politieke consequenties van een dergelijk vertoon wel heeft ge realiseerd en maakte sarcastische op merkingen over de taak van het vlieg- kamschip. Hij heeft altijd gedacht, dat het voor de NAVO een taak te vervullen had waarbj) het onvervangbaar was en voorts had hij altijd horen vertellen dat de Karei Doorman na een half jaar va ren een half jaar in het dok moest voor reparaties. Bovendien herinnerde mr. Burger er aan, dat er altijd nog zo iets is als een arrangement, dat er voorover leg met de Kamer wordt gepleegd wan neer er dienstplichtigen naar Nieuw- Guinea moeten worden gezonden.Hij vindt het ook vreemd, dat men vlag vertoon in Nieuw-Guinea gaat plegen. Op eigen territoir is dat volgens hem niet nodig. Die verpakking maakt op mij niet al te veel indruk, aldus mr. Burger. Aan dit betoog ging dat van de heer Wierda (PvdA) vooraf, die van oordeel is, dat wij in Nieuw-Guinea wel met een verkennings. en waarschuwingssys teem kunnen volstaan. Volgens hem zul len de politieke factoren meer remmend op de aggressiviteit van Indonesië wer ken dan de aanwezigheid van Neder landse strijdkrachten. Het debat is voor al door de socialisten naar de defensie toegetrokken. Het is de vraag in hoe verre de minister van Binnenlandse Zaken en zijn staatssecretaris daarop zullen willen ingaan. (Advertentie) SITTARD, 31 maart Gisteravond is brand uitgebroken in een oude hout zagerij en opslagplaats van de firma Feurts aan de bergstraat. Vanwege het zeer brandbare materiaal greep het vuur snel om zich heen. De brand werd spoe dig bedwongen door de Sittardse brand weer, die met groot materieel was uit gerukt. De schade wordt op 10.000 geschat. De eigei.aar van het bedrijf was niet verzekerd. AMSTERDAM, 31 maart Honderd duizend leerlingen van het voortgezet en middelbaar onuerwijs zullen morgen overal in het land aanbellen met be- stellijsten voor vluchtelingenpostzegels en bevrijdingskaarten. Daarmee begint de verkoop van de bevrijdingskaart die onder de naam nationale bevrijdings manifestatie 1960 is bedoeld om te genover koningin Juliana blijk te geven van vreugde over de bevrijding. De op brengst van de .art met de daarop ge plakte postzegels wordt door de konin gin ter beschikking gesteld van de vluch telingenhulp in het kader van het we- reldvluchtelingenjaar. DEN HAAG, 30 maart Een func tionaris 1 de openbare gezondheids zorg de Australische staat Victoria zal in mei Nederland bezoeken om te proberen verpleegsters te krijgen voor de ziekenhuizen in \ustralië. Miss Shei la Kirk, hoofd van de afdeling verple ging van e openbare gezondheidsdienst zal niet alleen Nederland, doch ook in andere Europese landen proberen verpleegsters te nnen. Zij maakt daar toe een reis door Europa. Pater Stokman heeft zich gemengd in discussies rond de missieschool in Hollandia, waarover de bewindslieden van de zijde van de AR, CH en SGP na de oppositie van dr. Patijn nog werden aangevallen. Pater Stokman heeft aan getoond, dat de beslissing van de heer De Wit, die destijds in afwijking van de oorspronkelijke plannen de school aan het vicariaat Hollandia heeft toe gewezen, volkomen reëel was. Er wa ren daar voldoende leerlingen en ook met het oog op de verdere studie en het opnemen in de maatschappij was Hollandia de meest verantwoorde keu ze. Dat de heer De Wit, als directeur van Culturele Zaken op eigen houtje de beslissing heeft genomen, neemt niet weg, dat de subsidie op wettelijke wüze is verleend en dat het dus niet ongedaan ban worden gemaakt, zoals van som mige zijden naar voren is gebracht, al dus pater Stokman. De heer Van Dis (SGP), die deze ge legenheid weer heeft aangegrepen om tegen Rome te fulmineren kreeg van pater Stokman te horen: „Een theocra tie bestaat op Nieuw-Guinea gelukkig niet". Ook prof. Diepenhorst (CH) was niet erg vriendelijk. Hij zei, dat hij in alle objectiviteit toch geen ander mo tief had kunnen vinden dan „kerkelijke machtspolitiek ten koste van mede christenen". Hij was ook van mening, dat het onderontwikkeld zijn zich op Nieuw-Guinea ook tot bepaalde gees telijke kringen uitbreidt. Zowel de CH- spreker als dr. Bruins Slot lieten ech ter nog een andere mogelijkheid open dan het ongedaan maken van de subsi die. Beiden willen uitbreiding van het aantal protestantse scholen om zjo- doende het evenwicht te herstellen. Pater Stokman nam het op voor de heer De Wit, die de genoemde beslis sing heeft genomen, en die met verlo. naar Nederland is gegaan om met meer naar Nieuw-Guinea terug te ke ren, op: „Sinds wanneer is het de ge woonte, om voor beleidsfouten ambte naren verantwoordelijk te stellen' zo vroeg hij? De conclusie is ook voor magister Stokman wei dat er veel meer plan ning moet zijn waaraan missie, zending en gouvernement tezamen deelnemen. De heer Van Meel (KVP) heeft de gebrekkige landbouwvoorlichting aan de orde gesteld en daarbij Australisch Nieuw-Guinea ais voorbeeld aangewe zen van een goede spreiding. Hij .ziet daarin het scheppen van de eerste le vensvoorwaarden voor de Papoea's. Mevr. Stoffels-van Haeften (WD) sprak waardering uit voor het werk van missie en zending en vindt dat het aantal primaire middelbare scholen in ieder geval aanmerkelijk moet worden uitgebreid. Ook zij ziet in een goed scholenplan, dat voor een jaar of vijf vooruit kan worden opgesteld, een hap py-end aan de moeilijkheden rond de school van Hollandia. Zij wilde meer mededelingen over de samenwerking met Australië, waarover zij nogal ge reserveerd sprak. ORCHETA, 31 maart (UPI) De Spaanse politie heeft gisteren in de stad Orcheta de 25-jarige zigeunerin Anto- nia üoretes Santiago gearresteerd na dat ze haa geprobeerd op de plaatselij ke markt haar 2-jarige dochter te ver kopen. Aanvankelijk had Antonia Co- retes welgestelde, kinderloze echtparen in de stad benaderd. Toen zij overal was afgewezen, lood zij haar dochtertje met luide stem voor vijfduizend pese ta's op het marktplein te koop aan. DEN HAAG, 30 maart De mijn- raad heeft aan de minister van Econo mische Zaken advies uitgebracht over de verdere exploitatie van de mijn „Beatrix", maar de inhoud van dit ad vies zal niet aan de Staten Generaal worden overgelegd. De minister deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid Mulders, die er op gewezen heeft, dat over" dit advies al uitvoerige publikaties in de pers zjjn verschenen. De minister merkt nog op, dat de adviezen van de mijn- raad een vertrouwelijk karakter dragen en dat zij, mede met het oog op de com merciële beiangen van de staatsmij nen, uitsluitend voor de minister zijn bestemd. DEN HAAG, 30 maart Na reeds sinds 1 januari 1958 personenauto's en motorrijwielen zonder grensdocumenten te hebben binnengelaten heeft de Duit se regering thans besloten voor alle soorten voer- en vaartuigen de grens documenten af te schaffen, zo deelt de A.N.W.B. mee. Vooral de Nederlandse bestelwagens en vrachtwagens profite ren van deze nieuwe vrijstelling. Zij kunnen nu zonder grensdocument voor de duur van één jaar vrij in Duitsland worden ingevoerd. De Duitse wegenbelasting blijft ge handhaafd, doch de controle hierop zal niet meer aan de hand van triptiek of carnet doch op andere wijze worden uit geoefend. Zoals bekend genieten Nederlandse vracht- en bestelwagens en autocars per verblijf gedurende veertien dagen vrijstelling van deze belasting. De A.N.W.B. wijst erop, dat het besluit van de Duitse regering enkele uitzonderin gen bevat. Zo moeten Duitse exportwa- gens met een vopr uitvoer afgestempeld Z-kentekenbewijs nog voorzien zijn van een carnet of triptiek en voor bijzonde re voertuigen, zoals demonstratie- en tentoonstellings-wagens gelden aparte bepalingen. Voor vaartuigen, die niet begeleid worden gezonden, is nog steeds een verklaring vereist, waaruit blijkt dat de eigenaar voorafgaat of volgt. (Van onze correspondent) EINDHOVEN, 30 maart Een gildedeputatie van twintig man, be staande uit een hoofdman, een ko ning en wapendragers, vendeliers en tamboers, alsmede de hofkapel van de Eindhovense carnavalsvereniging „De Volders", vormen de Brabantse vertegenwoordiging op het Neder lands festival in de Engelse kunst plaats Scarborough, dat van 13 tot 18 juni wordt gehouden. De commissa ris der koningin in Brabant, mr. dr. Kortmann, gaat ook naar de Britse plaats om een gedeelte van het fes tival bjj te wonen. Baron A. Bentinck, de Nederlandse ambassadeur in Londen, zal de Neder landse week openen. De Brabantse commissaris zal een paar dagen later per vliegtuig in Engeland arriveren, om de taak van Nederlands gastheer op zich te nemen tijdens een Brabantse koffietafel, die een 200-tal Britse auto riteiten wordt aangeboden. Het „Dutch festival" zal worden bijgewoond door de burgemeesters van Rotterdam en Haarlem, terwijl een eenheid Neder landse mijnenvegers en het hospitaal schip De Hoop de haven van Scarbo rough in die tijd zullen aandoen. Voorts geven acte de présence de Haarlemse bloemenmeisjes en een Amsterdams orgel. GRONINGEN, 30 maart Uit de Oosterhaven is gisteren het zwaar ver minkte stoffelijk overschot opgehaald van de 58-jarige J. de Jonge. De heer De Jonge maakte deel uit van de be manning van het in het Eemskanaal ge legen schip „Maria". Hij werd sinds 10 maart vermist. (Advertentie) I e nieuwe voorzitter van i i de katholieke jeugdraad mr. Af. van Thiel is een druk bezet man. Naast burge meester van de zich sterk in dustrialiserende gemeente Wy- chen is hij ook nog voorzitter van het belangrijke lichaam, dat mijnindustrieraad heet. Ondanks de omvangrijke werkzaamheden, welke hiermee gepaard gaan, ziet mr. Van Thiel er niet tegen op om ook nog een derde functie te aan vaarden. „Het is eenvoudigweg een kwestie van planning," zo meent hij. „Je moet je tijd goed weten in te delen en bovendien moet je niet detaillistisch te werk gaan. Werkzaamheden, die anderen kunnen verrichten, moet je ook aan hen durven overlaten." Het feit, dat mr. Van Thiel dit uitstekend verstaat, is aan zijn benoeming tot voorzitter van de katholieke jeugdraad stellig niet vreemd, evenmin zijn grote belangstelling voor de jeugd. Tijdens zijn burgemeesterlijke loopbaan, van 1946 tot 1949 in ie gemeente Halsteren en daar na in Wychen, heeft de nieuwe voorzitter daar duidelijk blijk van een zinvolle vrije-tijdsbesteding is niet aan één plaats gebonden. De agrarisch ingestelde gemeente Wychen kampte met het probleem van te weinig werkgelegenheid genoot de jeugd zijn zeer bijzondere aandacht. Met de nieuwe industrieën verrezen in Wychen prachtige schoolgebouwen- Er kwamen speelterreinen, een goed geoutilleerd sportpark kwam tot stana, vormingsinstituten voor de arbeidende jeugd (Mater Amabilisschool voor meisjes en levensschool voor jongens) werden opgericht, terwijl de aan leg van een recreatieoord vlak bij het industrieterrein en de inrichting van geschikte ruimten voor hobbyclubs niet lang meer op zich zullen laten wachten. Al deze voorzieningen zijn dringend noodzakelijk, wil de jeugd inder daad in staat zijn om de haar ter beschikking staande vrije tijd. zinvol te besteden. Dit geldt niet voor de jeugd van Wychen alleen. Het vraagstuk van een zinvolle vrije tijdsbesteding is niet aan éen plaats gebonden, ue verder gaande industrialisatie en mechanisatie vragen overal om een spoedige oplossing van dit probleem. Naar het oordeel van mr. van 1 hiel wordt nog lang niet alles gedaan om deze dringend gewenste oplossing te bewerkstelligen. Er bestaat nog geen juist evenwicht tussen de zorg voor de materiële welvaart van de mens en die voor het geestelijke welzijn van de bevolking. Als oud-industrieel - mr. Van Thiel was, na zijn universitaire studies te Nijmegen, waar hij in 1934 het doctoraal examen rechten deed, jaren lang in de industriële sector werkzaam, zal de nieuwe voorzitter van de katholieke jeugdraad de laatste zijn, die zou witten tornen aan de betekenis van de industrie. Maar, zo zegt hij, er is meer nodig dan fabrieken alleen De arbeidende mens, veelal gedoemd om geestdodende werkzaam heden te verrichten, moet ontvankelijk worden gemaakt voor de hogere waarden van het leven. Daarvoor te ijveren is, volgens mr. van Thiel, de voornaamste taak, welke hem wacht als voorzitter van de katholieke jeugd raad. Gezien de grote vitaliteit, die de levenslustige Brabander mr. Van Thiel werd 31 oktober 1905 te Beek en Donk geboren bij zyn veel zijdige arbeid aan de dag legt, kan dit ijveren niet anders dan zeer krachtig zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3