Weer atoombom tot ontploffing gebracht Juist voor begin der besprekingen met Khroesjtsjev Gedeeltelijke amnestie in Hongarije Goederentrein na botsing met zandtrein ontspoord fk IB Politiemannen ingesloten nabij Johannesburg SmiU van Rijsbermen Bevolking lijdt onder de gevolgen van de staking TOMADO IN HART VAN DE SAHARA Nog bestaande interneringskampen worden voor 30 juni opgeheven Kardinaal krijgt bestuursfuncties „Goudzoekers" in Polen in arrest Plafond stort in boven 90 musici Machinist rijdt door onveilig sein twee gewondenenorme ravage A lü DOOR AFRIKAANSE DEMONSTRANTEN Het weer. Huurwetten in Staatsblad Grootscheepse oefening van Zweedse B.B. BECKERING Graven van vermoorde Joden geschonden «fe. B mat ti TUSSEN UTRECHT EN WOERDEN Aanvullende begroting ingediend mengbeker VRIJDAG 1 APRIL 1960 84ste JAARGANG No. 30483 PARIJS, 1 april (Reuter, A.F.P., U.P.I.). Franse geleer den hebben vanmorgen om kwart over zes voor de tweede maal te Reggane, in het hart van de Sa hara, met succes een atoombom tot ontploffing gebracht. De Franse regering heeft in een com muniqué meegedeeld dat de ont ploffing van vandaag de kern proef van 13 februari aanvult. De kracht van de jongste explosie is gering geweest. De Franse rege ring heeft voorts verklaard, dat „uiteraard alle nodige voorzorgs maatregelen zijn getroffen om te voorkomen, dat de radio-a neerslag enig gevaar vooi mensen oplevert". Er bestaan geen directe aanwij zingen of de atoomexplosie even als de eerste op de top van een toren is teweeg gebracht of op de grond, of dat de bom door eén vliegtuig is uitgeworpen. ol Oosterse KerkSemina ries en Propaganda Fide Mü KOOPVAARDIJ v-S •- - v.' Nederlandse in Perzië verongelukt (Van onze Utrechtse redacteur) HARMELEN, 1 april Van morgen om tien minuten voor vijf zijn met een geweldige klap in Harmeien, bij de aftakking van de spoorlijn naar Amsterdam via Breukelen, een goederentrein en een zandtrein frontaal met elkaar in botsing gekomen. Omwonen den kwamen op het enorme la waai toesnellen en vreesden, toen zij de grote ravage aanschouwden, het ergste. Er bleken slechts twee perso nen, van wie één vrij ernstig, ge wond te zijn. De verdere gevolgen zijn beperkt gebleven tot mate riële schade, die echter van zeer grote omvang is. Ook is een ern stige stagnatie in de treinenloop ontstaan. «PT Hf r';- JOHANNESBURG, 1 aPril (U.P.D. Reuter). De politie van Johannesburg heeft medege deeld dat in de „lokasie" Natai- spruit, ten zuiden van Johannes burg, een afdeling politie door Afrikaanse demonstranten is in gesloten. De agenten waren Na- talspruit binnengedrongen nadat een menigte een aanval had ge daan op een bierhal. Omtrent het lot van de ingesloten politieman nen is nog niets bekend. Een klein groepje negers heeft gisteren bij Natalspruit de spoorrails trachten onbruikbaar te maken. Zij werden door de politie ver jaagd. In de „westelijke lokasie". eveneens bij Johannesburg, open de de politie het vuur op een menigte die de trams bekogelde. Een persoon werd gewond, en een Afrikaan is gearresteerd. De tramdiensten zijn stilgelegd. In Meadowlands werden twee Chine zen door een groep Afrikanen uit hun auto gesleurd en beroofd. Te Uitenhage, bij Port Elizabeth, hebben talrijke Afrikanen op demonstratieve wijze hun per soonsbewijzen verbrand. t u Jf* Zuid^Afnka Suède damesjasjes in kleuren Meer wind De droogteschade Hebt u 'een öTOMADO Koffiemolen? JA? BUREAU SMEDESTRAAI 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143481 Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50, telet 4790 Bijkantoor en Red Dmuiden. Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr W A M van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. (9 E HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opaave van redenen te weiaeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal. Voo' klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544 Franse deskundigen hebben verklaard dat zij werken aan „atoombommen in miniatuur" om deze geschikt te maken voor tactische doeleinden. De huidige bekendmaking over een ontploffing van „geringe kracht" wordt opgevat als een aanduiding dat de tweede bom kleiner was dan de eerste, die een kracht had, gelijk aan zestig tot zeventig kiloton tnt, enkele malen de kracht van de atoom bom van Hirosjima. De proef is genomen hoewel van te voren vaststond dat premier Khroesj tsjev, die vanmorgen ten tweede ma le besprekingen begon met generaal De Gaulle, er weinig mee ingenomen zou zijn. Woensdag merkte de Rus sische premier nog op dat „het voor de gehele mensheid beter zou zijn" wanneer geen proeven met kernwa pens meer worden genomen. De Franse regering heeft de afgelo pen maanden duidelijk laten blijken dat zij zich niet gebonden acht door de Brits-Amerikaans-Russische overeen komst proeven met kernwapens op te schorten, tenzij deze landen tegelijker tijd besluiten ook de bestaande voorra den kernwapens te vernietigen. Zolang dit niet is geschied wil de Franse re gering de achterstand ten opzichte van de drie landen van de „atoomclub" zo spoedig mogelijk inlopen. Overigens is het concept van het „in lopen" in een wonderlijk daglicht geko men door de verklaring, die negentig Franse hoogleraren drie weken gele den hebben afgelegd: „Het bedrag dat thans voor de ontwikkeling van atoom wapens is uitgetrokken dient ten min ste te worden vertienvoudigd wil Frank rijk een atoommogendheid van de eer ste orde worden". Het hoofd van het bureau atoomwa pens van het Franse leger, generaal Al- bert Buchalet, heeft echter enkele gen na de eerste ontploffing verklaard dat Frankrijk het peil heeft bereikt waarop de andere „atoommogendheden" reeds in 1954 waren aangeland. Hieruit zou kunnen worden geconcludeerd dat Fran se geleerden in staat ziin een waterstof bom te vervaardigen. De eerste Ameri kaanse H-bom ontplofte op 1 november 1952, de eerste Russische op 12 augustus 1953. WENEN, 1 april (U.P.I.) Ter -g tegenheid van de vijftiende verjaardag van Hongarije's bevrijding door de Sovjet-legers in de tweede wereldoor log heeft de Hongaarse regeering ge deeltelijke amnestie afgekondigd. Vol gens radio Boedapest vallen hieronder ook de schrijver Tibor Dery en de vroe- ëere communistische politicus Ferenc lonath, de gewezen minister van de fensie Mihaly Farkas en de kolonel van de veiligheidspolitie Vladimir Far kas. De amnestie is van kracht voor personen die voor 31 december 1952 werden veroordeeld wegens oorlogs misdaden tegen de staat, onder voor waarde dat zij reeds de helft van hun straffen hebben uitgezeten. Personen die voor 1 mei 1957 wegens misdaden 1 «taat ziin veroordeeld zullen Ken vr^elate*,; indien hun straf de *es jaar niet te boven gaat. Het Hongaarse ™j"tis^®rtleVanaf heden heeft voorts beschikt dat vana^heden niemand door ae pontic inteme- vastgehouden. Nog best^an„n -uni z^n ring|campen moeten voor 30 jum^ opgeheven. Het grootste om VATICAANSTAD, 1 april Tijdens het geheime consistorie van gisteroch tend heeft Paus Joannes XXIII een reeks benoemingen bekend gemaakt. Onder meer heeft hij aan de nieuw ge creëerde kardinalen hun nieuwe be stuursfuncties aangewezen in het opper bestuur der Kerk. Kardinaal Alfrink is daarbij benoemd tot lid van de congre gatie voor de Oosterse Kerk, die voor de Seminaries en die der Propaganda Fidc* De' andere nieuwbenoemde kardina len werden op deze laatste dag van de consistorieplechtigheden eveneens be noemd tot lid van drie verschillende congregaties. Kardinaal Traglia heeft zitting gekregen in de congregaties der Sacramenten, van de Propaganda Fide en in de Apostolische Signatuur, kardi naal .i'atsuo Doi in de congregaties der Propaganda Fide, der Religieuzen en in de Kerkfabriek van de St. Pieter, kar dinaal Lefebvre in de congregaties van het Consistorie, der Sacramenten en de Propaganda Fide, kardinaal Ru- gambwa in de congiegaties der Religieu- zen, van de Propaganda Fide en van de Riten, kardinaal Bacci in de con gregaties van het Concilie, der Reli- lieuzen en der Riten. Naar wij vernemen zal kardinaal Al frink maandag om vijf uur 's avonds be zit nemen van zijn titelkerk in Rome, de San Gioacchino ai Prati. dapest. Volgens betrouwbare kringen zitten daar verscheidene duizenden po litieke gevangenen opgesloten. Over de Hongaarse provincies verspreid liggen nog een aantal interneringskampen van kleiner omvang. De straffen van prominente gevan genen als Tibor Dery, Donath en de beide Farkassen zijn alleen maar opge schort. Hoewel dit technisch geen am nestie is, komt het wel op hetzelfde neer. Advertentie de handschoen die ook u „aantrekt" HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG LUBLIN, 1 april (AFP) In Sibolor, een bosrjjke streek bjj Lublin in Polen zijn tien .goudzoekers*' ge arresteerd. In dit gebied hebben de D.dtsers in 1942 350.000 vermoorde joden begraven. De „goudzoekers" hadden lijker. opgegraven in de hoop kostbaarheden te vinden, in het bjj- zonde gouden tanden en kiezen. De politie heeft bi.' hen thuis een zekere hoeveelheid goud en kunstgebitten aangetroffen. Advertentie Komplete uitrustingen voor alle Maatschappijen van de Terlenka uniformen Uniformspecialisten Zijlstraat 71 Haarlem Wr„r-BERLIJN, I april (AFP) Het plafond van de grote gehoorzaal van radio-West-Berlijn is donderdag ingestcrt toen een vijftigtal musici aan het repeteren waren. Drie musici zijn ernstig en tien andere minder ern stig gewond. Talrijke instrumenten zijn vernield. f - b, \.f? Onmiddellijk na de tweede Franse atoomproej hebben straaljagerpiloten verkenningsvluchten uitgevoerd boven het gebied van Reggane in het hart van de Franse Saharao.a. om de radio activiteit van de lucht te meten. De vliegers dragen hiervoor speciale kleding. BRUMMEN, 1 april Te Ahwaz in Perzië is mevrouw P. F. M. Schut-van Geuns bij een auto-ongeval om het le ven gekomen. Zij was 28 jaar oud. De slachtoffers zjjn de 28-jarige J. Muis uit Utrecht, machinist van de zandtrein, die uit Utrecht kwam en de 34-jarige J. Langendjjk uit Amsterdam, die de goederentrein, komende uit te genovergestelde richting, bestuurde. De eerste liep inwendige kneuzingen en vermoedelijk een hersenschudding op, terwijl bij Langemlijk slechts een hoofdwonde gehecht behoefde te wor den. Belden zijn opgenomen in het ka tholieke ziekenhuis te Woerden. In de cabine van de elektrische loco motief. die de goederentrein trok. be- •is vond zich een tweede machinist. Hij kwam met de schrik vrfj en heeft zich met een taxi naar zijn woning in Am sterdam begeven. Een onderzoek bracht al spoedig aan het licht dat de zand trein, getrokken door een dieselelek- trische locomotief, door een onveilig signaal was gereden. Hoe het mogelijk is dat Muis het stopteken niet heeft opgemerkt, is nu niet te verklaren, omdat zijn toestand nog niet toeliet om hem te verhoren. Da president-directeur van de N.S. ir. J. Lohmann was spoedig met enige andere spoorwegautoriteiten ter plaatse en al spoedig werd een begin gemaakt met de opruimingswerkzaamheden, die zeker de gehele dag in beslag nemen. Ruim honderd man van de technische dienst van de Spoorwegen zjjn in touw. De locomotieven schoven over elkaar en vooral de elektrische locomotief voor de trein uit Rotterdam moest het ontgelden, terwijl een daarachter rij dend leeg personenrijtuig kantelde. De geladen goederenwagens ontspoorden en vlogen over elkaar heen of werden als een harmonica in elkaar geschoven, zodat een kluwen van ijzer en staal ont stond. Tot de goederen die vervoerd werden behoorde een kraan van de Hoogovens, die volkomen werd ver nield. De treinen gaan hier door een vlak land, zodat de uit hun spoor gerukte wa gens niet van een dijk rolden, maar zich tot een berg opeenhoopten, meer dan vijf meter hoog. Ook is de elektri sche bovenleiding op verschillende plaat sen gebroken en een mast volkomen ontzet. De spoorlijnen werden door deze ravage volledig versperd. Vele reizi gers, die vanmorgen van Den Haag en Rotterdam naar Utrecht moesten of om gekeerd, zijn zeer laat op hun plaats van bestetmming aangekomen. De spoor wegen hebben vanmorgen de verbin ding tussen Utrecht en Woerden met autobussen onderhouden en tussen Woer den, Den Haag en Rotterdam is een pendeldienst met treinen ingevoerd. De treindienst tussen Harmeien en Am sterdam is volledig gestaakt. Advertentie Afrikanen, die na half acht gisteroch tend Langa en Njanga niet hadden verlaten, moeten er blijven. Ongeveer duizend negers hebben gebruik ge maakt van de gelegenheid de woonoor den voordien te verlaten. Rondom de twee plaatsen staan op elke dertig me ter militairen van wie een aantal met machinepistolen zijn uitgerust. Vracht auto's met levensmiddelen werden toe gelaten. Gisteren zijn de gevolgen van de sta king van negerarbeiders duidelijker voelbaar geworden voor de bevolking. Er werd minder brood gebakken en voor de buisvrouwen was het moeilij ker vers vlees te krijgen. De prijzen beginnen te stijgen. De bezorging van dagbladen is vrijwel opgehouden. Het Pan-Afrikaanse Congres heeft de Verenigde Naties telegrafisch ver zocht de Zuidafrikaanse regering niet langer te erkennen. Het Congres drong aan op erkenning van „een voorlopige regering van het land". Volgens het telegram, dat is onder tekend door vice-secretaris William Jolobe, dient een voorlopige regering de meerderheid van de Zuidafrikaan se bevolking te vertegenwoordigen. De Verenigde Naties dienen algeme ne verkiezingen waarbij elk mens één stem uitbrengt, te gelasten en vast te stellen, wanneer de verkie zingen gehouden moeten worden. De waarnemende voorzitter van het Afrikaanse Nationale Congres, Oliver Tambo, heeft Zuid-Afrika heimelijk verlaten om de zaak van de niet-blan- ken in Zuid-Afrika voor de veiligheids raad van de Verenigde Naties te ver dedigen. Van de zijde van het Afri kaanse Nationale Congres heeft men niet willen zeggen hoe Tambo erin is geslaagd uit Zuid-Afrika te komen. Wel zei men, dat hij geen uitreis-visum had en dat hij evenmin hoop had een der gelijk visum te krijgen. Tambo zou tot medestanders hebben gezegd, dat hij in het buitenland in ballingschap zou gaan, totdat het voor hem veilig zou zijn naar Zuid-Afrika terug te keren. De Zuidafrikaanse politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag nog 34 leden van het Afrikaanse Nationale Congres in ehebtenis genomen. Ook zijn verscheidene leden van het Pan-Afri kaanse Congres en twee andere groe pen van niet-bianken gearresteerd. In Johannesburg zijn invallen gedaan in de bureaus van het Afrikaanse Nationa le Congres en het Indische Congres van Transvaal. De botsing bracht een enorme ra vage teweeg. De foto geeft er een beeld van. ETORIA Rustenburg Witbank HANNESBURG Benonl rmiston Nigel Hddeiberg Vereen! gin Krugersdorp Randfontijn Orlond Wntersdorp^ Evato Sbarpeville tcbefstroom TOO km BEETSJOE- z' MOZAM ANALAND )a\ BI QUE, Johannesburg ZUID-WEST AFRIKA BLOEMFONTEIN DURBAN Kaapstad PORT ELIZABETH (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (Bij KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Morgen overdag iets hogere temperaturen. Tot matig of vrjj krachtige toenemen de wind, tussen oost en zuid. Zon; 6.14-19.15. Maan: 9.45-0.41. DEN HAAG, 31 maart In het Staatsblad van heden zijn de volgende wetten en besluiten afgekondigd met ingang van 1 aprilwet tot wijziging van de Huurwet (huurverhoging) en wet op heffing grootboek woningverbetering en voorts het besluit wijziging van het huuradviescommissiebesluit, wijziging van het besluit bijzondere huurprijzen en het besluit richtlijnen ex art. 12a van de Huurwet (richtlijnen voor het afge ven van verklaringen door de huurad viescommissies). DEN HAAG, 31 maart Bij de Tweede Kamer is thans het wetsont werp ingediend tot wijziging van de be groting van Landbouw 1960 in verband met de droogteschade. Zoals bekend wil de regering hiervoor een bedrag van 27,5 miljoen gulden beschikbaar stellen. voor heet water. Vergen weinig ruimte •lllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllliillllllllllltlllllllllllllllMi (Van onze correspondent) STOCKHOLM In de Midden-Zweedse industriestad Vasteras zal op zndag 24 april a.s. een van de grootste eva cuatie-oefeningen worden gehouden die ooit door do Zweedse Bescherming Be volking zijn georganiseerd. Niet minder dan 25.000 personen zuilen bij deze oefening zijn betrokken, d.w.z. onge veer een derde gedeelte van de totale bevolking van de stad. Teneinde het geheel zo realistisch mogelijk te hou den zullen de betreffende personen hun „evacuatie-bevel" niet eerder ontvan gen dan slechts een dag van te voren. De bedoeling van deze massale eva cuatie-oefening is na te gaan of da richtlijnen, die door de Zweedse B.B. zijn uitgewerkt, houdbaar zijn n 'e praktijk. Om het publiek duidelijk te maken waar het om gaat, heeft men huis aan huis brochures verspreid waarin wordt medegedeeld waar men zich bij evacuatie dient aan te melden, waar men gratis vervoer kan krijgen, tot welke instanties men zich kan wen den om hulp en inlichtingen, enz. De 25.000 bewoners van Vasteras, die op 24 april zullen deelnemen aan de evacuatie-oefening, moeten zich naar een aantal dorpen in de omge ving van de stad begeven. Teneinde verkeersopstoppingen te vermijden heeft men deze dorpen zo verspreid mogelijk gekozen, hoewel ze niet ver der van de stad af liggen dan hoog stens 75 km. De autoriteiten zijn er van uitgegaan, dat ongeveer 60 pet. van de „evacué's" gebruik zal maken van eigen auto's. Voor de overigen zullen bussen, militaire vrachtwa gens e.d. ter beschikking worden ge steld. Ook zieken, gebrekkigen en ouden van dagen zullen een evacuatie-bevel krijgen. Zij hoeven echter niet meer te doen dan mede te delen of zij van eigen auto of van openbare transport middelen gebruik hadden willen ma ken. Aan de rest van de oefening hoe ven ze dus niet mee te doen en ze kun nen dus rustig in de stad blijven. Advertentie i hel* h voor slechts f 9.50 ook een handige Junior mixer! Koop bij uw Tornado koffiemolen een daarop passende mengbeker. U maakt daarmede vliegensvlug de heerlijkste milkshakes, omelettes, cocktails, nagerechten enz. in geschenkverpakking met receptenboekje, slechts 9.SO

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1