GEMEENTERAAD HEEMSTEDE Ernstige kritiek op gedrag van enkele ambtenaren Bouwvergunning werd eerst geweigerd, maar later toch nog uitgereikt Concerten voor de jeugd Onze Tentenshow is klaar. Agenda voor Haarlem en om ZWARE EISEN TEGEN BELASTINGONTDUIKERS tmeBB CO ARDE S. Heenna van Voss spreekt over verkeer en politie BAKKERS BEHANG HOUT-O-LUX TREBBO" IN HAARLEM Alphenaar 'S ZATERDAGSMIDDAGS NA 1 UUR GESLOTEN Haarlemse rechtbank Afscheid F. Straa- kenbroek Heemskerk wil grenscorrectie Waarom Bakker's Behang? DE H0UTWERF N.V. RENAULT- BESTELAUTO'S GARAGE DEN HOUT Vanaf 1 april I960 zijn de apoineKen Haarlem en Heemstede VRIJDAG 1 APRIL I960 PAGINA 3 Nadrukkelijk Niet meer Jeugdconcerten n nieuw Houtwerfproduct Bruynzeel kasten en keukens Contact SP0RTHUIS „HAARLEM" A. Hendriks en J. H. van Gent jubileren bij Amsterdamsche Bank Burgerlijke Stand Haarlem Films Toneel Muziek Tentoonstellingen 1 Ion 6700. t,5 ton 6900. Econ. adj.-directeuï van het P.E.N. F. B. P. GOOSSENS ONDERSCHEIDEN Haarlem leent vier miljoen Haarlemse winkelstand Mattheus-Passion KRUISWEG 47-49 HAARLEM Commandowisseling Marinehospitaal Kolonel C. Mets volgt schout-bij-nacht Borgeld op 'n Ritmeester voor de afwisseling! Ritmeester 20 lichte sigaartjes 1.20 Vereniging Buurtbelang Aerdenhout Geopend zijn de apotheken die de nachtdienst verzorgen. HEEMSTEDE, 1 april Met een geëmotioneerd debat is gistermiddag de gemeenteraadszitting in Heemstede geëindigd. De discussie had voornamelijk plaats tussen het K.V.P.-raadslid de heer Zegwaart en de voorzitter, burge meester mr. A. G. A. ridder van Rappard, en vloeide voort ten eerste uit een beroepschrift, dat een in Heemstede gevestigd bedrijf had ingesteld tegen de weigering van eer bouwvergunning door B. en W. en voorts uit een verzoek van datzelfde bedrijf om de onbewoonbaarvcrklaring van een huis aan de Binnenweg op te heffen. Tot een bespreking en een behandeling van de beide punten is liet niet gekomen, daar B. en W. woensdag aan de zaak alle discussie-mogelijkheden hadden ontnomen door alsnog een bouwvergunning uit te reiken. Wat gistermiddag dan ook de gemoederen in beweging bracht waren een aantal facetten in deze kwestie, waarin o.a. het gedrag van ver scheidene ambtenaren door de heer Zegwaart en later door de heer Ver hoeven in het geding werd gebracht. De directie van het bedrijf kocht eni ge tijd geleden het bewuste, in 1957 door de gemeenteraad van Heemstede onbewoonbaar verklaarde huis, met de bedoeling daarin een van haar perso neelsleden met diens gezin onder te brengen. Het huis zou voor bewoning geschikt worden gemaakt. Het college van B. en W. ging op een verzoek om medewerking niet in en gelastte zelfs de verbouwingswerkzaamheden, waar mee inmiddels een begin was gemaakt, te staken zulks op grond van het feit, dat daarvoor een bouwvergunning zou ziin vereist, hetgeen door de directie van het betrokken bedrijf betwist werd. Er werd proces-verbaal opgemaakt, pri mair ter zake van overtreding van de Gemeentelijke bouwverordening en sub sidiair ter zake van overtreding van j woningwet. Enkele dagen daarna kreee het college alsnog het verzoek om, voor zover nodig, een bouwvergunning to verlenen, welk verzoek evenwel ge weigerd werd. Van deze weigering ging het bedrijf in beroep bp de gemeente- raVoórdat burgemeester Van Rappard kwestie gistermiddag in de raads vergadering ter discussie stelde, deel de hij mede, dat B. en W. woensdag alsnog besloten hadden een vergunning uit te reiken. Zij waren daartoe over gegaan omdat hun bij nader contact met §e^ hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in Noord-Holland gebleken was, dat van die zijde geen bedenkingen tegen een eventuele opheffing van de onbewcon- baarverklaring zouden worden inge bracht, indien het huis zou worden ver bouwd zoals de eigenaar ervan voorne mens is te doen. Afgezien van het feit, dat de gemeen teraad nog tot opheffing van de onbe woonbaarverklaring zal moeten beslui ten, hetgeen hij waarschijnlijk in de eerstvolgende raadsvergadering zal doen, had de zaak met deze medede ling als afgedaan beschouwd kunnen worden. Het college van B. en W. had daar kennelijk op gerekend, want het verzocht de raad om liet beroep- en verzoekschrift voor kennisgeving aan te nemen. Er zou misschien geen dis cussie zijn ontstaan als met name de voorzitter niet al te nadrukkelijk op het formele gelijk van het college van B. en W. had gehamerd. Want dat forme le gelijk werd niet betwist, wel de mn- nier, waarop sommige ambtenaren wa ren opgetreden. Wat men daarvan dient te denken werd duidelijk, toen de voorzitter me dedeelde, dat het beroep van het be drijf geen steek hield, mdat het was gebaseerd op een verouderde bouwver ordening, die aan een vertegenwoordi ger van het bedrijf nadat hp op ae secretarie om „de" bouwverordening had gevraagd ter hand was gestela. Voor een andere onthulling over het op treden van sommige ambtenaren zorg de de heer Zegwaart, toen hij vertelde, dat men van gemeentewege een vrouw op het plegen van een strafbaar feit zou hebben gewezen, toen zij een werkster in het betrokken huis aan water ge holpen zou hebben. Wij de redactie vernamen nog, dat een ambtenaar niet geschroomd heeft een kleine aannemer, die het huis aan het opknappen was, onder druk te zetten met de medede ling, dat hij niet meer voor gemeentelp- (Advertentie) /-\ Rakker's Behang een sins <maarA kan e*eren. ^Moo^eenP^ geplakte^deSnS. Een plak- tafel- en afrandservice voor zelfplakkers die vi0tte Gratis adviezen en een vlotte bediening. Rateton en Jelly Color Dealer. DAAROM Gen. Cronjéstr. 135 - Haarlem Telefoon 55432 ke objecten in aanmerking zou komen als hij met het werk doorging. Van een dergelijk optreden van zijn ambtenaren dient Heemstede in het vervolg verschoond te blijven, zo luid de de kern van het betoog van de heer Zegwaart, „Dergelijke drama's mogen zich niet herhalen." De voorzitter be toogde, dat het college niet overstag was gegaan. Het heeft destijds op for meel juiste gronden een bouwvergun ning geweigerd. Het feit echter, dat een gezin aan huisvesting kan worden ge holpen had het college doen besluiten alsnog de vergunning uit te reiken. „Het had ook kunnen weigeren", zei de burgemeester, een mening, die de heer Verhoeven noopte de voorzitter er op te wijzen, dat niet het college van B. en W. aan het hoofd van de gemeente staat, maar de gemeenteraad. Bijzonder verheugd waren vele raads leden over het voorstel om ook in Heem stede concerten voor de jeugd te orga niseren. „Con amore" voteerde de raad daarvoor een krediet van 400. Voorts werd besloten om uit de gemeenschap pelijke regeling voor de Volkskrediet bank van Haarlem te treden. De ge meenteraad van Heemstede deed dat met een bloedend hart. Wethouder Van Wijk zei ervan, dat Heemstede door het uittreden van alle overige deelnemers wel gedwongen was eveneens de rege ling op te zeggen. Namens het college verklaarde hij bereid te zijn tot het aan gaan van een nieuwe regeling, want Heemstede valt het wezen van de Volks kredietbank niet af, al zal er een en an der gewijzigd dienen te worden. Met na me het rentepercentage, meende de heer Verhoeven, die dat veel te hoog vond. Hij werd in deze mening bijgevallen door de betrokken wethouder en door de voorzitter. Voor een afrastering van de speeltuin „De Provinciën" stelde de raad vervol gens een krediet van 2000 beschikbaar. Het college kreeg een aantal snerende opmerkingen gepresenteerd, omdat het enkele maanden geleden had beweerd, (Advertentie) Een luxe betimmering van massief hout voor een normale beurs. Kampersingel 20-24, Tel. 12104-11932 dat een hek rond deze speeltuin min stens 10.000 zou kosten. Naar aanlei ding van het voorstel om 25.700 be schikbaar te stellen voor de uitbreiding van het gasleidingsnet in Bennebroek deelde de wethouder voor de Bedrijven, de heer Van Wijk mede, dat in Benne broek als gevolg van een aantal voor zieningen de gasprijs waarschijnlijk verhoogd zal moeten worden. Er is aan het gemeentebestuur van Bennebroek een ontwerp-contract toegezonden, maar het heeft gemeend, daarop nog niet te hoeven reageren, merkte de burgemees ter bijtend op. In de rondvraag heeft de heer Plies- ter (Prot. Chr.) de recente bijeenkomst van burgemeesters en wethouders uit Zuid-Kennemerland in het Frans Hals museum ter sprake gebracht. Hij vroeg de burgemeester wat er aan de hand was. De bijeenkomst had alleen ten doel het onderlinge contact te verstevigen en te behouden, zei de burgemeester. Dat contact dient de gelegenheid te bie den verder dan de eigen gemeentegren zen te kijken. (Advertentie) U bent van harte welkom bij: GROTE HOUTSTRAAT 123 Tel. 22085 (3 lijnen) HAARLEM, 1 april Bij de Amster damse Bank in Haarlem vieren twee functionarissen hun veertigjarig dienst- jubileum. De heer A. Hendriks, eerste procuratiehouder,die in 1920 bij de toen malige Incassobank in dienst trad en in zijn werk bij de afdeling Controle verschillende kantoren doorlopen |\e.e*L is vandaag door de directie gehuldigd. Er was een brief van de hoofddirectie, waarin getuigd wordt van waardering voor de toewijding van de jubilaris die verschillende geschenken mocht ont vangen. De heer J. H. van Gent, bijzonder procuratiehouder van de kantoren Kruisweg en Grote Houtstraat, was de tweede jubilaris, die eveneens veertig jaar geleden bij de Incassobank in dienst trad. Hij behartigt in Haarlem vooral de assurantiebelangen. Ook de heer Van Gent mocht verschillende blij ken van waarderende belangstelling m ontvangst nemen. Gisteravond vond in het Frans Halsmuseum te Haarlem een „trebbo" plaats, d.w.z. een bijeenkomst wadrop in tweespraak verzen worden uoor®edr"9ei1' De foto toont de heren Toni Comello en Andrea Carh die deze trebbo voor de Haarlemse afdeling van „Dante Alighien verzorgden, ^et genoot schap „Dante Alighieri" stelt zich ten doel zijn leden in zo nauw mogelijk contact te brengen met diverse uitingen van de Italiaanse cultuur uit heden en verleden). In Italië maakt de soberheid van de trebbos dat tot in de kleinste dorpen de poezie nader tot het v<Ak gebracht wordt. Er zijn dichters die speciaal voor een trebbo verzen hebben geschreven. De troubadours die gisteren in het Frans Halsmuseum optraden eindigden hoffelijk met enkele gedichten die op Holland geïnspireerd zijn. BEVALLEN van een zoon:E^Lang- broek-van Dijk; E. T. Rademakers Hargreaves; H. P. Rusman-Langeveld, J- P. van der Wolk-Henzen; K. A- ninck-Voet; C. de Kwaadstemet-KlUfli, M. W. Huijerman-van den Berg. BEVALLEN van een dochter: J. C. Oldenburg-Vermond; E. Elfering- TT. -r .„«-_v^opkpn. Oldenburg-Vermond; -• Proost; E. j. Koopmans-VreeKen. GETROUWD: H P. Bouwman en A. M. M. van Delden; G. J. C. BerkenA. Wagenaar; A. A. Kas en T. S. M. van Kampen; S. Ónck en T. B. Dinkla. OVERLEDEN; A. van den Putt®"" Hoogkamer, 72 jr., Kamperlaan; L. w. Vandyck-Schulpzand, 81 ]r„ Harmen- iansweg; C. de Dood-Louw, 67jr., is.a- rel van Manderstraat; W. G. Zieltjens, 57 jr., Lingestraat. Cinema PalaceBreng de Bismarck tot zin ken, 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Inspecteur Har- desty F.B.I., 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; di. 2 en 8 uur. Lido: vr. t/m zo.: De spion met twee gezichten, 14 jaar; ma. t/m do.: Bonjour Tristesse; volw.; 2, 7 en 9.15; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: „Agi Murad, de witte duivel', 14j.; do.-cyclus De rode schoentjes, 18 j^ar; vr. en ma. t/m do.: 2 en 8 uur; za. 2. 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt^ En eeuwig zingen de toosserx, 1'4 jaar, 2e week; 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.ij>, en 9.15 uur. Roxy: vr. t/m zo.: Bagdad, 14 jaar; ma. t/m do.: De strijd om de Apachen-pas, 14 jaar; 2.30, 7 en 9.1: uur; ZO.2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Een huis r J i 18 jaar; 2.15, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.10, en 9.15 uur. Minerva: Vr. t/m ma. uur. Anatomy of a murder, str. volw., za. j.v, zo. 2 en 4.15 uur: Rusty's verjaardag, aj., di. en wo. 8.15 uur: Middle of the nignt, volw. Vrijdag 1 april Stadsschouwburg.' 8 uur, De Haagse Co- roedie in „De Herberg" van Frits Hocn- walder. Regie: Joris Diels Zaterdag 2 april Stadsschouwburg: 8 uur, Toneelgroep Theater in „Mama San" van Leonard Spi- gelgass. Regie Cruys Voorbergh. Zondag 3 april Stadsschouwburg: 8 uur, Toneelgroep Theater in „Mama San" van Leonard Spi- gelgass. Regie Cruys Voorbergh Maandag 4 april Stadsschouwburg: 10 en 2 uur. Toneel groep Arena met „Twee emmertjes water halen" (Lagere schoolvoorstelling). Concertgebouw: 8 uur, Sint Stephanus- spelers (Voor r.k. commissie De Vrije Tijd). Dinsdag 5 april Stadsschouwburg: 8 uur, Toneelgroep En semble in „Het Tuinfeest" van en onder regie van Lo van Hensbergen. Woensdag S april Stadsschouwburg: 10 uur. Toneelgroep Arena met „Twee emmertjes water halen (Lagere schoolvoorstelling); 8 uur, Toneel- groep Ensemble in „Het Tuinfeest' van en onder regie van Lo van Hensbergen. Donderdag 7 april Stadsschouwburg: 8 uur, Toneelgroep Puck in ..Pelikaaneiland" van J. B. Priestly. I Regie: Walter Kous. Zondag 3 april Teyler Museum: 3 uur, bespeling van het 31-toonsorgel door Hans Kox, m.m.v. Wim Stenz, viool. Maandag 4 april Minerva-theater, foyer: 8.15 uur Concert door het duo André van Aalst en Mia Over- kamp (voor Heemsteedse Kunstkring). Dinsdag 5 april Concertgebouw: 8 uur, Derde concert in de meester&erie door Johanna Martzy, viool. M.mv. Jean Antonietti, piano. Werken van Beethoven, Bach, Strawinsky en Franck. Woensdag 6 april Concertgebouw, Tuinzaal: 8 uur, Concert door het Klein Vrouwenkoor „Catemus". Solisten: Ans Bouter en Miep van Luin. Donderdag 7 april Concertgebouw: 12.40—13.20 uur, Pauze concert door Piet Kee, orgel. DIVERSEN: Vrijdag 1 april Dansschool Schroder: 8.30 uur, Raamsin- gel. Forumavond over jazz-muziek (Voor leden Haarlemse Jazz Club). Restaurant Brinkmann: 8 uur. Lezing door K. Eino over „Abstracte Kunst". (Voor stichting Geloof en Wetenschap). Restaurant Brinkmann: 8 uur, Lezing door dr. R. C. Kwant over „De ontmoeting als realiteit" (Voor Kennemer Kring van de school voor Wijsbegeerte). Dinsdag 5 april Raamsingel 30: Genootschap Nederland— Engeland, lezing. Woensdag 6 april Stadhuis Haarlem: 2 uur, Gemeenteraads vergadering. Donderdag 7 april Hotel Lion d'Or: Ledenvergadering van de Nederlandse Vrijgezellenbond. Gemeentehuis Hoofddorp: 2.30 uur, Ge meenteraadsvergadering. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 10—17 uur. Zon en feestdagen 13—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling en werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (Advertentie) Laadruimte 7 tot 8 m3. Garantie: 6 maanden incl. arb.loon. Brandstofgebr. en onderhoudskos ten zeer laag. Wegligging van de nieuwe typen, zowel leeg als ge laden, als een personenwagen. HOOFDAGENTE: (o.m. Hals' meesterwerken) Geopend van 1017 en zo. 1317 uur). Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische na tuurkundige Instrumenten, mineralen, 31- toons Fokker-orgel. Geopend Iedere werkdag behalve maandag van 1115 uur. De eerste zondag van elke maand van 13-15 uur. Woonhuis Jac. van Looy, Kleine Houtweg. Geopend do. 10—12.3C en 13.30—17 uur. Zo. 14—17 uur. Cruqulusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland. Geopend van 912.30 en van 1.305 uur. Zondags van 10—5 uur. Museum „Het huis van Looy", Groepsten toonstelling van Genootschap „Kunst zij ons doel". Geopend dagelijks van 10— 12.30 uur en van 13.3017 uur; zo. van 1417 uur. (Van 2 tot 25 april). Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 113: Expositie van werken van J. van der Gaag ,27 mrt t/m 9 april). Da gelijks geopend van 9 tot 5 uur. Galerie Espace, KI. Heiligland 36: Ten toonstelling van werken van Igaël Tu- markin (26 maart t/m 17 april). Geopend op werkdagen van 11—17 uur). Bloemenheuvel, O verveen: Expositie van demonenprenten van Dick Lindeboom. Ge opend van 105 uur; zo. van 25 uur. (T.m. 5 april). Galerie „Uittenhout", KI. Houtstraat 41: Tentoonstelling van werken van Kini Keiler. Dagelijks van 115 uur (t/m 9 april). In 't Goede Uur, Korte Houtstraat: Ten toonstelling van de originele tekeningen van het opnieuw uit te komen tijdschrift „Zwart Wit" (de gehele maand april). Geopend dagelijks ook zo. van 10—22 u. Vishal: Beroepententoonstelling 1960: ge opend op 6 april van 810 uur. HAARLEM, 1 april Voor de Haarlemse rechtbank moest zich giste ren een 52-jarige koopman uit IJ in ui- den verantwoorden, omdat hij in drie jaar tijds een bedrag van ongeveer 60.000,. te weinig aan inkomsten had opgegeven aan de belasting. Hij had daardoor ongeveer 22.000 te weinig belasting betaald. De man gaf ter te- BLOEMENDAAL, 31 maart Van morgen heeft de heer F. W. J. Straa- kenbroek, economisch adjunctdirecteur van het Prov. Elektriciteitsbedrijf van Noord-Holland, in gezelschap van zijn vrouw en kinderen in een van de af delingen van het P.E.N.-gebouw te Bloemendaal bij gelegenheid t an het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd afscheid genomen van het personeel. Tijdens de plechtigheid werd aller eerst het woord gevoerd door de direc teur van het bedrijf ir. J. den Boesterd, die de heer Straakenbroek als een zeer bijzonder medewerker kenschetste. Hij uitte zijn grote waardering voor de werkzaamheden en dankte voor de goe de sfeer en samenwerking die er tussen hen steeds heeft bestaan. In grote trek ken releveerde hij vervolgens de loop baan van de heer Straakenbroek, die op 1 januari 1915 als tijdelijk boekhouder in dienst was gekomen bij de Kennemer Elektriciteitsmij., om bij de overgang in 1917 in dienst te komen van het P.E.N.waar hü zich in de loop van 45 jaar wist op te werken tot econo misch adjunct directeur. Namens de staffunctionarissen sprak vervolgens de technisch adjunctdirec teur van de afdeling opwekking, ir. R. Kruk. De heer F. C. Hage sprak als directiesecretaris namens het jubileum fonds, uit naam van de medezeggings- commissie uit het personeel voerde de heer J. H. Frans het woord, terwijl de heer A. J. Bakker de gevoelens van ge negenheid en dank van het steunfonds vertolkte. Al deze sprekers lieten hun woorden vergezeld gaan van een ge schenk. De heer Straakbroek sprak ten slotte een dankwoord. aS Middags kwamen ongeveer twee honderd mensen uit het bedrijfsleven en hoofden van dienst, de heer Straaken broek ten afscheid de hand drukken. BEVERWIIK, 1 april - In een heden morgen verschenen zeer uitvoerige raadsvoordracht verzetten B. en W. van Heemskerk zich tegen het voornemen van de minister van binnenlandse zaken om over te gaan tot samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk. Zij zijn van mening dat grenswijziging met Beverwijk de oplossing van de moeilijkheden in het gebied kan bren gen. Zij stellen dan ook voor Bever wijk de gelegenheid te geven de wij ken Oosterwijk en Merestein beide 10.000 inwoners, op Beverwijks gebied af te bouwen en ook de grens bij Wijk aan Zee be verleggen, waardoor het Bever- wijkse recreatiegebied kan worden uit gebreid. HEEMSTEDE, 1 april De heer F. B. P .Goosens, chef van de administra tie bij de gemeente gas-, duinwater- en elektriciteitsbedrijven te Heemstede, die vandaag vijftig jaar bij de bedrijven in dienst was, is een koninklijke onder scheiding ten deel gevallen. Tijdens een huldiging in het Verversingshuis Groe- nendael ontving de jubilaris uit handen van mr. A. G. A. Ridder van Rappard, de burgemeester van Heemstede, de gou den eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. HAARLEM, 1 april De gemeente Haarlem wil bij de Bank voor Neder- landsche Gemeenten in Den Haag vier miljoen lenen, voor de financiering van kapitaalslasten. Men wil de lening aan gaan voor een tijd van 25 jaar tegen een rente van 4Vz% en tegen een koers van 96%%. HAARLEM, 1 april De al jaren be kende dameskapsalon van de firma Hamburg aan de Spaarnwouderstraat, heeft thans ook de dames in Haarlem noord in de gelegenheid gesteld te onder vinden, dat toewijding en vakkennis de basis vormen voor een welverzorgd kap sel. Aan de Middenweg 20b, (hoek Raad huisplein) heeft men een filiaal geopend, dat niet alleen voldoet aan alle eisen wat betreft de moderne apparatuur, maar door een juiste stoffering, een ruim, gezellig interieur en een doel matige verlichting een zaak is gewor den waar de dames gaarne zullen ver toeven. HAARLEM, 1 april „Doe meer zlfis zo langzamerhand een begrip gewerden, en veel mensen zullen al wel ondervonden hebben, dat men met behulp van sterk en doelmatig materiaal, dat wordt afgeleverd met een bouwschema, zelf tot verbluffende resultaten van meubelbouw of iets dergelijks kan komen. De heer Eshuis, die op dit gebied grote bekendheid geniet, heeft naast de bestaande zaken in de Spaarnwouderstraat en in de Cornelissteeg, nu ook een showroom geopend aan het Klein Heiligland (hoek Cornelissteeg). Daarin kan men de hulpbouwstoffen zien naast de eind producten. INBRAAKJE In de nacht van woensdag op donderdag is ingebroken in een rijwielzaak aan de Rijksstraatwe te Haarlem. Men heeft zich toegang ver schaft door het vernielen van een draad- glasvenster. Uit een kasregister wordt 25,vermist. rechtzitting toe geweten te hebben, dat h(j min of meer knoeide. Hij nam meer privé-bedragen uit de kas dan hjj verantwoordde en moest dit in zijn boeken zien te verantwoorden. Achter af was hij pas te weten gekomen, dat het zo was opgelopen. De officier, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vroeg zich af wat deze man bewogen kon hebben om te knoei en. Hjj was een self-made man, die een zeer rendabele zaak had opge bouwd. Het ging echter om aanzien lijke bedragen en daarom eiste hij een gevangenisstraf van twee maanden en een geldboete van 25.000,- subsidiair zes maanden hechtenis. Deze geldboete vroeg de officier, omdat de belasting na een veroordeling door de strafrech ter de reeds opgelegde en betaalde boete van 22.000,- terug zal betalen. Mr. H. Jonker, die de koopman ver dedigde, wees erop dat zijn cliënt nu in één jaar tijds voor zo grote uitga ven was geplaatst, dat zijn zaak wel eens zou kunnen verlopen. Hij vroeg zich af of de maatschappij gebaat was met een zwak bedrijf, dat ooit sterk is geweest dank zij de voortvarendheid van een self-made man. De advocaat geloofde, dat zijn cliënt in boekhoud- zaken geheel afhankelijk was van zijn boekhouder. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. De boekhouder, een 49-jarige belas tingconsulent uit Haarlem, stond terecht wegens medeplichtigheid aan het doen van valse aangifte en aan het valse lijk doen van boekingen. Uit het ver hoor bleek wel, dat ook hü zich de om vang van de onregelmatigheden niet be wust was geweest. Een deskundige van de belasting verklaarde dat steekproeven hadden uitgewezen dat administraties van andere cliënten van de man in orde waren en zijn verde diger, mr. G. Verburg uit Amsterdam, legde een brief over van het ministe rie van Financiën, waarin verklaard wordt dat tegen verdachte geen verde re maatregelen genomen zullen worden. De officier vond de bedragen waar het om ging echter dermate hoog, dat hij meende een gevangenisstraf van zes weken te moeten eisen. De verde diger geloofde, dat hier eerder van domheid dan van opzet sprake was. Hij voerde bovendien aan, dat dit de eerste keer was dat dit zijn cliënt over kwam, en dat dit hem een flinke schok heeft bezorgd. Temeer, waar de be lastingdienst heeft menen te kunnen volstaan met een reprimande, ver zocht hij de rechtbank zijn cliënt cle ment te willen behandelen. Ook in deze zaak doet de rechtbank over veertien dagen uitspraak. (Advertentie) met o.a. Agnès Giebel, Helmut Krebs. Orgel: Marie Claire Alain o.l.v. Fritz Werner. Erato: 33 toeren f 84. ■met o.a. Irmgard Seefried, Ernst Haefliger, o.l.v. Karl Richter. Archiv. 33 t. 104. OVERVEEN, 1 april Met Ingang van 1 juli is de tegenwoordige comman dant van het Marinehospitaal in Over- veen, de kapitein ter zee-arts T. A. de Haan benoemd tot inspecteur van de Geneeskundige Dienst Zeemacht. Kolo nel de Haan, die sedert januari 19 commandant van het Marinehospitaal is, volgt Schout bij Nacht W. A. Borgeld op. Kol. de Haan werd geboren in 1908 en werd officier van gezondheid op 16 november 1934. Voordat hij naar Over- veen kwam, werkte hij bij de marine in Den Helder. Als opvolger van kolonel de Haan is als commandant van het Marinehospitaal in Overveen benoemd de kapitein ter zee-arts C. Mets. Kol. Mets is de vierde commandant van het hospitaal na de kolonels A. W. Melle- ma, E. W. Creyghton en T. A. de Haan. Kol. Mets is vijftig jaar. Hij werd offi cier van gezondheid op 17 januari 1938. De oorlogsjaren bracht hij door in het voormaleige Ned. Indië. Na de bevrij ding van dat gebiedsdeel werd de heer Mets op 1 september 1945 bevorderd tot luitenant ter zee der eerste klas-arts en later volgde zijn benoeming tot kapi tein ter zee-arts. Hij is thans werkzaam op het bureau van de inspecteur van de Geneeskundige Dienst Zeemacht in Den Haag. Het is de bedoeling, dat kol. Mets op 1 mei naar Overveen komt om zich in te werken in en voor te bereiden op zijn taak als commandant van het marine hospitaal, dat zoals wij reeds eerder berichtten voor Overveen behouden blijft. De plannen om in Eikenrode in Heemstede een nieuw hospitaal te ves tigen zijn immers van de baan. Vermoe delijk zal in de loop van de maand juni de commando-overdracht in het marine hospitaal plaats hebben. Advertentie AERDENHOUT, 1 april In de bo venzaal van restaurant Boekenrode heeft gisteravond de verkeersdeskundi- ge ,de heer S. C. J. Heenna van Voss, de leden van de vereniging Buurtbe lang Aerdenhout-Bentveld op de laatste bijeenkomst van het winterseizoen ge sproken over: „onze kinderen, onze po litie en wij". Na de pauze werd het ge sprokene verduidelijkt aan de hand van vertoonde dia's. In het bijzonder werd de nadruk gelegd op het onderzoek naar en de oorzaak van verkeersonge lukken. De spreker werd ingeleid door het bestuurslid van B.A.B., mr. P. J. Prin sen Geerlings, die een cri de coeur liet horen over het grote aantal verkeers ongelukken, dat jaarlijks in ons land geschiedt en waarbij ongeveer 1500 men sen om het leven komen en 25.000 land genoten verwondingen oplopen. De heer Heerma van Voss toonde zich een voorstander om met het verkeers- onderwijs niet op de lagere- maar reeds op de kleuterschool te beginnen. Als voorbeeld daarvan noemde hij het on derwijs bij de schoolvereniging Aer denhout-Bentveld. Voor ouders en onder wijzend personeel is er de grote op voedkundige taak, ook in dit opzicht. Hij noemde de mentaliteit van de jeug dige weggebruiker om het zadel van de fiets niet te gebruiken, maar staan de op de trappers voort te gaan. Hier tegen liet de spreker een dringend waarschuwend geluid horen. Er zijn reeds veel ongelukken gebeurd bij het afglijden van de trappers. Teveel ma ken groepen schoolkinderen nog de fout twee aan twee over te steken in plaats dat zij zich in een lange rij opstellen en dan de weg oversteken. Uitvoerig ver telde sperker over zijn in het Zuiden van het land opgedane ervaringen met kinderen, die verkeersonderricht kre gen. Over onze politie spi ekend, verheugde (Advertentie) I 16 Bloemendaal, het de heer Heerma van Voss, dat de politieman niet langer als de boeman wordt voorgesteld. Hij stelde dat de ge middelde mens te weinig van de politie man afweet, van zijn studie, zijn op leiding, het altijd eerlijk en korrekt moeten zijn, en prettig met het publiek kunnen omgaan, enz. Hij noemde het een verheugend verschijnsel, dat de tijd voorbij is, dat de agent van politie des morgens een glas azijn dronk voor hij de straat opging. Tegenwoordig hebben ook politiemensen (gelukkig) gevoel voor humor. Spreker hekelde de onlees baarheid van de wegenverkeerswet, waarin dikwijls twee maal negatief wordt geschreven om dit uit te drukken wat een maal positief wordt bedoeld. De oorzaak van het grote aantal on gelukken in ons land komt naar spre kers mening voort uit de egoïstische aard van de Nederlander. Dit uit zich in het verkeer. Spreker toonde zich een voorstander van de betaalde waar schuwing. Eveneens trouwens voor een maximum snelheid niet alleen binnen, maar ook buiten de bebouwde kom. De soms zeer snel rijdende autobestuurder typeerde hij met de woorden: Het lijkt wel of de bestuurders bang zijn niet tijdig aan hun einde te zullen komen. De heer Heerma van Voss stelde vervolgens nadrukkelijk, dat men als weggebruiker wel de plicht heeft iets te doen of na te laten, maar nooit het recht heeft om bijvoorbeeld voor rang te nemen. Veel ongelukken zou den voorkomen kunnen worden als de weggebruiker meer rekening zou hou den met fouten van de ander. Een veelvuldiger optreden (niet een stren ger optreden) van de politie zou pre ventief kunnen werken. De bromfiet sers, aldus spreker, veroorzaken de meeste ongelukken in ons land. Toch is voor hen geen verplichte W.A.-ver- zekering nodig en evenmin behoeven de bromfietsers een rij-examen af te leggen. Daartegen keerde spreker zich. Ook tegen de dame, die na zeventig lessen en acht keer te zijn afgewezen, uiteindelijk toch haar rijbewijs ver kreeg. Na het behalen daarvan moet men zeker twee jaar in het verkeer mee lopen" om voldoende ervaring als weggebruiker te hebben. Hij achtte het belachelijk voor auto's spatlappen in te voeren militaire voertuigen zijn vrijgesteld daarvan maar be langrijker zaken niet te regelen. GETUIGE De politie van Bloe mendaal verzoekt de bestuurder van de bromfiets, die op woensdag 24 fe bruari om één uur getuige is geweest van het feit, dat een fietsende werd las tig gevallen door een man die poogde haar portemonnaie te ontroven, zich te melden bij de Bloemendaalse recher che aan het bureau Overveen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3