„Breng de Bismarck tot zinken RENAULT Geen verschil tussen „Kunst" en „religieuze kunst" Gouden glans bij viering jubileum F. Goossens Vijftig jaar werkzaam bij gemeente Heemstede eoda Haarlem en om AUTOMOBIELEN NAAIMACHINES ZONWERING Zwart-ioit-beeld, letterlijk en figuurlijk Agi Murad, de witte duivel Spion met de twee gezichten groen o. Inspecteur Hardesty Reprises en prolongaties K. ELNO VOOR G. EN W. Stamelende creatie tegenover het neo-geklungel' SLEUTEL WEG? K._ ENGEL Morgen collecte in Zandvoort H. Mens gisteren gehuldigd REINO S. W. Balmf VAN DUIVENBODEN RENAULT- BESTELAUTO'S GARAGE DEN HOUT Fa. J. P. Senft Zoon ZATERDAG 2 APRIL 1960 PAGINA 2 Cinema Palace Wie rekent... bezoekt Apotheken en dokters diensten Lido Luxor ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem Frans Hals CENTRALE VERWARMING POW-R-MATIC Oliebranders Kinderboerderij in Groenendaal gaat morgen open „DE SLEUTELSPECIALIST" Films Toneel Muziek Tentoonstellingen Waterstanden Burgerlijke Stand Haarlem Verlovingsringen J VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE „Slag Om Sengarema" VRAGEN OVER DE HUURVERHOGING Inenting tegen kinder verlamming in Haarlem Recamier en Couturier Geduld en berusting Veertig jaar bij P.T.T. n REINIGT REIN Verdienstelijk Spaarndammer 1 ton 6700. 1,5 ton 6900.— Regionale Werkplaats wordt opgeheven Antwoord aan raadslid J. Wille nise SPORT en JIU-JITSU JUDO voorjaarscursussen privé- en clublessen De huurverhoging Bewoners Vogelen- buurt maken bezwaar FILMJOURNAAL Op de bewonderende film verslagen van de krijgsverrichtingen tijdens de jongste wereldoorlog raken we, eerlijk gezegd, zo'n beetje uitgekeken. Sinds het laatste schot op de slagvelden werd gelost en de atoombom op Hiroshima slagschepen en pantserkruisers min of meer naar de sloper verwees, zijn er op het witte doek door alle denkbare wapens de ondenkbaarste heldenfeiten verricht en nu is, zoals de titel trou wens al aanduidt, in „Sink the Bis marck" („Breng de Bismarck tot zin ken") de Britse „navy" weer eens aan de beurt om te worden bewierookt. Deze Cinemascope-film is in zwart wit opgenomen erf het verhaal is daar mee volledig in overeenstemming. De figuren, die er in optreden, behoren tot (Advertentie) vrijblijvend de permanente SPAARNE 11 t.o. de Damstraat De meest verwende cliënt slaagt bij onze „groep C 20" van fabriek naai particulier! SPAARNE 11 - HAARLEM Telefoon 13608 - 17165 - 34200 Haarlem Apotheken: Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 60800; Apotheek Buzink, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Elswout Apotheek, O verveen, tel. 16760; Apotheek Schotsman. Binnenweg 206, tel. 38320. Doktersdienst*- Indien geen hulp van huisarts belle men fa. Mathót, tel. 11990. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Dierenarts: J. Beyers, Raamsingel 28, tel. 13164. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141; Margriet. Turfmarkt, tel. 21400. Aerdenhout Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Reurink, Aerdenhouts- duinweg 8, tel. 42962. Bloemendaal Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: C. Eenhoorn, Bloemen- daalseweg 17, tel. 54003. Heemstede Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: R. Muller, Raadhuisplein 6. tel. 36550; J. van Luin, Bronsteewég 76, tel. 34445. Overveen Apotheken: Zie onder Haancm. Doktersdienst: P. Wij'tmans, Julianalaan 152, tel. 61054. Zandvoor» Apotheek: Mevrouw F. J. Kerkhoven- Nieuwenhuis, Zeestraat 71, tel. 3073. Doktersdienst: H. van Es, Kostverloren- straat 4, tel. 2058. Bennebroek Doktersdienst: F. de Graaf, Rijksstraat weg 53, tel. 0 2502-6300 Santpoort SANTPOORT Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. 02560—8570. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. 02560—8204. de meest geprononceerde zwart-wit- types: wat slome, maar dappere en vastberaden Britse zee-officieren, opge blazen Duitse officieren met een „Füh- rer"-complex, Britse matrozen, die meer belangstelling hebben voor hun kop thee dan voor hun „kanons" en volmaakt gedrilde nazi-zeelieden. Ziet men dit alles zo aan, dan vraagt men zich af, hoe het in 's-hemelsnaam mo gelijk is geweest, dat de Duitsers het onderspit hebben moeten delven. Het menselijke element speelt in de film een volkomen ondergeschikte rol. Kenneth More, die van Londen uit de operaties ter zee leidt en zich daarbij innerlijk evenzeer bekommert om het lot van zijn enige zoon, die aan boord van de „Ark Royal" dient en tijdelijk als vermist wordt opgegeven, als hij het uiterlijk doet om de vernietiging van de „Bismarck", maakt aan het slot een afspraakje met de knappe Marva-luitenant Dana Wynters, zodat er ook in dit opzicht het lot van de „Bismarck" mag bekend worden ver ondersteld een happy ending kan worden tegemoetgezien. De film staat of valt met de span ning, die regisseur Lewis Gilbert aan de gevechtsscènes heeft weten te ge ven. De opnamen op zee en in de stu dio-tanks met modelscheepjes en mas sa's vuurwerk zijn lang niet slecht en geven een illusie van realiteit. Maar over het algemeen wordt er naar onze smaak vee] te veel getelefoneerd en getelegrafeerd en blijft de aandacht te lang gevestigd op de mannen, die in de Londense schuilkelder kleine scheepjes over grote landkaarten zitten te schui ven. Na de „Graf Spee" dus nu ook de „Bismarck". Voor personen boven 14 jaar, die de film in Cinema Palace kun nen gaan zien, is het misschien een troostrijke gedachte, dat Hitier buiten zijn duikboten niet nog méér grote sche pen had, wier vernietiging voor een eventuele verfilming in aanmerking kan komen. Aan een novelle van Leo Tolstoi is het verhaal ontleend, dat aanleiding gaf tot een bont spektakel in het genre waarvan de Italianen het patent hebben. Onder het Tsaristisch regime breekt er in de Kaukasus een opstand uit. uit ver zet tegen de wrede onderdrukking. Er wordt naar aanleiding daarvan ferm gestreden, geminnekoosd, gemarteld en feestgevierd, letterlijk in de zoetste fon dant-kleuren, terwijl de tekening der karakters alleen maar de felste zwart wit tegenstellingen kent. Nadat de aan voerder der rebellen, Agi Murad in een hinderlaag is gevallen en door de vijand gevankelijk is weggevoerd, intri geert een afgunstige mededinger zoda nig, dat de held bij zijn vorst en volk als verrader wordt gebrandmerkt. Hij weet echter uit de klauwen van zijn vijanden te ontkomen en zich rijkelijk te rehabiliteren. Daarvoor wordt hjj dan beloond met de gunst van het volk, veel eer en het mooie, trouwe meisje als vrouw. Dat de schurken volgens aloude regelen ellendig aan hun einde komen, spreekt vanzelf. Men moet 14 jaar zijn om het te mogen zien, hoewel Alfonso Cordona Blake nadrukkelijk gemikt heeft op een geestelijk niveau dat past bij een aanzienlijk lagere leeftijd. Advertentie SPEKSTKAAT 5 TELEF 16061 Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H„ 11 en 12 uur St.-Antonius, N. Groenmarkt: 6.30. 7.30, 8.30 H.. 10, 11 en 1? uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45. 3, 9.15 H. 11 en 18 uur (Avondmis) O. L. Vr. Rozenkrans, '-tpaarne: 6. 7.30, 9, 10.30 H. en 12 uur. St.-Jan, A'damstraat: 6.1a 7. 8.15, 9.30 H.. 11 en 12.15 uur. H. Hart, Kleverpark: 6.30. 7.45. 9. 10.30 H. en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara. P. Kruger- straat: 6.30. 7.45 a H., 10.45 en 12 uur H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30, 9 H., 10.45 en 12 uur. O. L. V.ouw van -ev;n Smarten, Rijks straatweg: 6.30 7 30, 8.45 H-. 10.15. 11.30 en 18 uur (Avondmis). H.H. Petrus en t-aulus: 7. d.30, 10 H en 11.45 uur. BLOEMENDAAL: Allerh. Drieëenheld 7.30. 9 H. 10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30, 9, 10.30 H en 12 uur. AERDENHOUT: (.30, 9 H en 11 uur. ZANDVOORT. (.30, 9 h en 11 uur Huis in de Duinen: 8.30 uur. OVERVEEN: 7 8. 9 H.. 10.30 en 11.30 uui HEEMSTEDE. (H. Bavo): 7.30, 8.30. 9.40 H., 11 en 12 uur. HEEMSTEDE. (O. L. Vr. Hemelvaart): 6.45, 7.45, 8.40 H.. 10. 11 en 12 uur. SP lAKNDAM: 7 30 en 10 H. BENNEBROEK (H. Jozef): 6.45 8, 9.15 H en II uui VOGELENZANG (O. L. Vr. Hemelvaart) 7.30. 8.30 en 10 uur H- Advertentie Automobielbedrijf HARDEBELT Rijksstraatweg 249 Haarlem-N. Telefoon 57455 SPION MET DE TWEE GEZICHTEN De Britse filmindustrie heeft al heel wat aandacht besteed aan verzet en spionagewerk gedurende de laatste we reldoorlog. En nog altijd verschijnt zij geregeld met films over dappere man nen en vrouwen, die op een of andere manier een rol van betekenis speelden in de strijd tegen de Duitse overheer sing. Zij ontlenen hun bestaansrecht aan de elementen spanning en dramatiek, die altijd in voldoende mate aanwezig zijn om de aandacht geboeid te houden. Door speculeren op deze elementen al léén, laat de kwaliteit van dit soort films vaak veel te wensen over. De Engelse regisseur André de Toth moet dit be grepen hebben, toen hij zijn „The Two- Headed Spy" „De Spion met de twee gezichten" vervaardigde. Strak en sober vertelt hij het bewogen verhaal over een voor de geallieerden spione rende Duitser, die er in slaagt tot Hit ler's generale staf door te dringen. De meest belangrijke inlichtingen weet hij door te zenden. Zijn twee medewerkers worden door de Duitsers gegrepen en gedood, maar hij weet op 't laatste nip pertje te ontsnappen naar de geallieer de linies. Indien men de ietwat al te vlotte wijze, waarop de spion tot de generale staf en de privé-bunker van Hitier weet door te dringen op de koop toe neemt, kan men vaststellen dat De Toth erin is geslaagd een film te maken, die ge makkelijk uitsteekt boven vele van haar soortgenoten. Het spreekt vanzelf, dat men voor het succes van een film, die men zo zeer de schijn van echtheid wil geven, erg afhankelijk is van de vertol kers. Welnu, De Thoth heeft in hoge mate kunnen profiteren van de rijke acteurstalenten van Jack Hawkins als de spion met al zijn koelbloedigheid, zijn zelfbewustheid en vooral zijn angsten. Voor 14 jaar. In Lido. Adven entte BLOEMENDAAL TELEF 54855 Een stuk geschiedenis van de Ameri kaanse centrale recherche, het FBI, afgewi:ld met een reeks bijzonder sentimentele scènes uit het huisgezin van inspecteur Chip Hardesty (James Stewart) vormen samen het verhaal van de film „The FBI-story". Waarmee tegelijk de tweeslachtigheid van deze door Mervyn Leroy gemaakte film is aangeduid. Op zichzelf zijn de elementen waaruit de film is opgebouwd, voorzover het het werk van de FBI betreft, interes sant genoeg: de scènes over de bestrij ding van 'le misdaad in het jonge olie- gebied in Arizona, de activiteiten van de Ku Klux Klan, van het gangsterdom in Chicago, tijdens de oorlog de con- tra-spionage in Brazilië en na 1945 de MacCarthy-rage zijn over het algemeen boeiend en vol spanning. James Ste wart krijgt echter weinig kans om van zijn rol een opvallende creatie te ma ken. Het brokje sentiment, dat hem als inspecteur-huisvader is toegedacht, is er met de haren bijgesleept zodat men op echt Amerikaanse wijze onder de in druk van het machtige FBI-apparaat wordt gebracht zonder dat de „human touch" ergens organisch een plaats heeft gekregen. Aardig en soms spannend amusement, maar als film een brokkelig geval, dat van de week door personen boven 14 jaar in Frans Hals kan worden gezien. Rembrandt prolongeert de verfil ming van „En eeuwig zingen de bos sen". 14 j. In Studio draait komende week een vrolijke reprise onder de titel „Een huis vol herrie". 18 j. Roxy ver toont tot en met zondagavond een her haling van „Bagdad", 14 j. En vanaf maandag wordt hier „De strijd om de Apachenpas" vertoond. 14 j. In Minerva tot en met maandagavond „Analyse van een moord". Str. Volw. Morgenmiddag wordt de hordenfilm „Rusty's verjaar dag" gedraaid en dinsdag en woensdag vertoont men „Middle of the Night" Volw. Advertentie als u maar tot 5 kunt tellen kunt u al een taxi bellen houtplein 21 HEEMSTEDE, 2 april Dat ook in het wandelbos Groenendaal de lente haar intrede heeft gedaan, is niet slechts merkbaar aan het overal ont luikende groen, maar morgen zullen de bezoekers van het bos het tevens kun nen waarnemen by de kinderboerderij waarvan de hekken zondag zullen wor- deji ontsloten. Voor de kinderen begint dan weer het grote feest met de schaapjes, kalf jes en geitjes. Bij gunstig weer zal het op de openingsdag van de boerderij on getwijfeld eerf drukte van belang zijn. In Groenendaals speeltuin zijn diversë vernieuwingen aangebracht en boven dien is hij uitgebreid met een aantal nieuwe toestellen. Met de Paasdagen zal ook de Belvedère voor het publiek worden opengesteld. Het interieur van het Verversingshuis is flink onder han den genomen, zodat Groenendaal geheel in gereedheid is om zijn bezoekers een waardige ontvangst te bereiden. HAARLEM, 2 april „Wij moeten behoedzaam zijn met onze woorden, want deze schieten toch te kort, wan neer wij het wonder van het beelden willen verklaren. Het is beter slechts vragen te stellen, maar dit dan zo zui ver te doen dat het antwoord erin be sloten ligt". Deze methodische richtlijn gaf de Vlaamse kunstcriticus K. Elno zichzelf, toen hij gisteravond voor een geboeid luisterend gehoor uit de kring van „Geloof en Wetenschap" sprak over moderne kunst in het algemeen en moderne religieuze kunst in het bij zonder. Naar de letter bleef hij zijn op zet niet getrouw, maar naar de geest wel, want zo vaak hij iets met stellig heid verkondigde, vroeg hij excuus voor het apodictische insluipsel. En de algemene trant van zijn betoog was er een van gemodereerdheid, overtuigen de begeestering en helderheid. Het wezen van de kunst is niet te verklaren daar is het nu eenmaal Advertentie LANGE VEERSTRAAT 1» TEL. 11493 Cinema Palace: Bréng de Bismarck tot zin ken, 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Inspecteur Har desty F.B.I., 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; di. 2 en 8 uur. Lido; vr. t/m zo.: De spion met twee gezichten, 14 jaar; ma. t/m do.: Bonjour Tristesse; volw.; 2, 7 en 9.15; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor; „Agi Murad, de witte duivel", 14 j.; do.-cyclus De rode schoentjes, 18 jaar; vr. en ma. t/m do.: 2 en 8 uur; za. 2. 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: En eeuwig zingen de bossen, 14 jaar, 2e week; 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: vr. t/m zo.: Bagdad, 14 jaar; ma. t/m do.: De strijd om de Apachen-pas, 14 jaar; 2.30, 7 en 9.1 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Een huis vol herrie, 18 jaar; 2.15, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: Vr. t/m ma. 8.15 uur, Anatomy of a murder, str. volw.; za. 2.30; zo. 2 en 4.15 uur: Rusty's verjaardag, a.l.; di. en wo. 8.15 uur: Middle of the night, volw. Zaterdag 2 april Stadsschouwburg: 8 uur, Toneelgroep Theater in „Mama San" van Leonard Spi- geigass. Regie Cmys Voorbergh. Zondag 3 april Stadsschouwburg: 8 uur, Toneelgroep Theater in „Mama San" van Leonard Spi- gelgass. Regie Cruys Voorbergh Maandag 4 april Stadsschouwburg: 10 en 2 uur. Toneel groep Arena me* „Twee emmertjes water halen" (Lagere schoolvoorstelling). Concertgebouw: 8 uur. Sint Stephanus- spelers (Voor r.k. commissie De Vrije Tijd). Zondag 3 april Teyler Museum. 3 uur, bespeling van het 31-toonsorgel door Hans Kox, m.m.v. Wim Stenz, viool. Maandag 4 april Mlnerva-theater, foyer: 8.15 uur Concert door het duo André van Aalst en Mia Over- kamp (voor Heemsteedse Kunstkring). Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur. Zon en feestdagen 1316 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling en werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken) Geopend van 1017 en zo. 1317 uur). Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische na tuurkundige instrumenten, mineralen, 31 toons Fokker-orgêl. Geopend iedere werkdag behalve maandag van 1115 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Woonhuis Jac. van Looy, Kleine Houtweg. Geopend do. 10—12.3r en 13.30—17 uur Zo. 1417 uur. Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland Geopend van 912.30 en van 1-305 uur Zondags van 105 uur. Museum „Het huis van Lo j", Groepsten toonstelling van Genootschap „Kunst zij ons doel". Geopend dagelijks van 10— 12.30 uur en var 13.30—17 uur; zo. van 1417 uur. (Van 2 tot 25 april). Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 113: Expositie van werken van J. van der Gaag .27 mrt t/m 9 april). Da gelijks geopend van 9 tot 5 uur. Galerie Espace, KI. Heiligland 36. Ten toonstelling van werken van Igaël Tu- markin (26 maart t/m 17 april). Geopend op werkdagen van 1117 uur). Bloemenheuvel, Overveen: Expositie van demonenprenten van Dick Lindeboom. Ge opend van 10—5 uur: zo. van 2—5 uur (T.m. 5 april). Galerie „Uittenhout", KI. Houtstraat 41. Tentoonstelling van werken van Ktni Keiler. Dagelijks van 11—5 uur (t/m 9 april). In 't Goede Uur, Korte Houtstraat: Ten toonstelling van de originele tekeningen van het opnieuw uit te komen tijdschrift „Zwart Wit" (de gehele maand april). Geopend dagelijks ook zo. van 10—22 u. Vishal: Beroepententoonstelling 1960: ge opend op 6 april van 8—10 uur. Zaterdag 2 april Hoog water: 7.22 u. en 19.46 u. Laag water. 2.24 u. en 14.46 u. Zondag 3 aprii Hoog water 8.01 u. en 20.33 u. Laag water. 3.26 u. en 15.49 u. Maandag 4 april Hoog water: 8.58 u. en 21.33 u. Laag water: 4.05 u. en 16.40 u. Maanstand: Eerste kwartier 8.05 u. HEEMSTEDE, 2 april Voor de heer F. B. P. Goossens, chef van de ad ministratie bij de Gemeente Gas-, Duin water- en Electriciteitsbedrijven van Heemstede is het gisteren een dag ge weest, die geheel in het teken van het „goud" stond. Hy vierde zijn gouden jubileum by de bedrijven en zijn ver diensten voor de gemeente Heemstede werden met een koninkiyke onderschei ding gehonoreerd: de gouden ere-me- daille verbonden aan de Orde van Oran je Nassau. Zeer groot was de belang stelling by de huldiging in het Verver singshuis in Groenendaal, waar de heer Goossens, die vergezeld was van zpn echtgenote en kinderen, zich omringd zag door het gemeentebestuur, directie en personeelsleden van de Heemsteed se gemeentebedrijven én door een scha re van oudgedienden. Wethouder mr. O. H. van Wijk, sprak de jubilaris toe namens het gemeente bestuur. „Over deze dag ligt een gouden lans", zei mr. Van Wijk, die de heer Joossens karakteriseerde als een stille werker, waar veel kracht, maar weinig lawaai van uitging. „Dit zijn dan ook eigenschappen van een goede motor", aldus mr. Van Wijk. Hij prees de jubi laris als een voortreffelijk ambtenaar, onder wiens beleid de zaken ten kanto re van de bedrijven altijd uitstekend marcheerden. Na zijn dank te hebben betuigd voor al datgene, wat de heer Goossens in de loop der jaren voor de gemeente tot stand bracht, complimen teerde hij hem met zijn gouden jubi leum, waarbij de heer Van Wuk zijn gelukwensen vergezeld liet gaan van een geschenk onder couvert en de „Maarschalksstaf", zijnde de oorkonde van de gemeente. De heer A. J. V. Giesberger, direc teur van de bedrijven, roemde de grote bekwaamheden van de jubilaris, waar door hy na tal van promoties, tien jaar geleden als chef-boekhouder werd be noemd. De heer Giesberger constateer de voorts, dat de jubilaris door zyn voorbeeldige omgang met de personeels leden, zijn eerlijkheid en bescheiden heid alle waardering verdiende. De bur gemeester sloot zich bij de woorden van de vorige sprekers aan. Ook hy ge tuigde van zijn diep respect voor de manier, waarop Je heer Goossens zjjn werkzaamheden verrichtte. „Ik kan hier alleen maar bewondering voor hebben", zei de burgemeester, die vervolgens be kend maakte, dat de verdiensten van de jubilaris met een koninklijke onder scheiding waren beloond. Onder een warm applaus van de aanwezigen speldde mr. Van Rappard daarna het gouden ereteken bij de heer Goossens op. Het woord was daarna aan de heer J. F. J. Bert, voorzitter van het jubi leumfonds. De heer Bert wilde vooral de nadruk leggen op de karaktereigen schappen van de jubilaris, die zich door zijn opgewekt humeur en een nimmer aflatend gevoel voor humor altyd als een humaan chef deed kennen. Hy fe liciteerde hem met zyn jubileum en de zojuist ontvangen onderscheiding en als geschenk bood hij hem een elec- triscn scheerapparaat aan. Mevrouw Goossens werd een fraai boeket bloe men overhandigd. Nadat de adjunct- boekhoudër, de heer H. Aarse, het ca deau van de naaste medewerkers een vulpen had overreikt, sprak de heer Goossens een dankwoord. Tot be sluit van deze bijeenkomst maakten al len van de gelegenheid gebruik om de jubilaris de hand te drukken. In restau rant Nieuw Berkenrode was er 's mid dags receptie, .waarby de heer Goos sens door zeèr velen werd gecom plimenteerd. BEVALLEN van een zoon: W. Wen- ning-Klijn; P. H. A. Takx-Hoogveld;; M, F. Plantinga-Glaser; C. Moofjekind- Hoogkamer; M. C. J. Timmerman- Maas; J. H. Overes-Bolhaar; G. J. de Ridder-de Geus; A. Wjllering-Broek- zen; D. M. Verhagen-Riedijk. BEVALLEN van eén dochter: J. C. Ipenburg-van Beek; H. H. Hoogen-Sleu- rink; J. Laurenssen-van Temmen; M H. Kroder-Huis in 't Veld. OVERLEDEN: G. M. Roskott-de Wilde. 77 j., Wilhelminastraat; G. Meijs-Passehier, 82 j., Magdalenastr.; A. H. C. van der Kruk, 76 j., Einden- houtstr.; K. C. Lugtig, 76 j-. Vooruit gangstraat; G. A. J. Roest, 63 j-, M. van Heemskerkstr.M. W. Gielens, 89 j Zyiweg. ONDERTROUWD: W. Lijnzaad en W. de Leth. GEHUWD: M. Bossen en T. Berk hout; D. de Vries en H. J. Erbnnk; H. J. Preuss en E. S. M. Seller. (Advertentie) VOOR MODERNf MENSEN 't Huis met het carillon GROTE HOUTSTRAAT 49 HAARLEM - TEL. 20049 (Advertentie) GR. HOUTSTR. 181 TEL. 14444 ZANDVOORT, 2 april Morgen, zon dag 3 april, zal in Zandvoort de „Slag om Sengarema" gevoerd worden. Dan zal er bij de St. Agatha-berk worden ge collecteerd. Men weet, waar het om gaat: de Broeders van St. Joannes de Deo, die in Haarlem een ziekenhuis lei den, zijn naar Afrika getrokken om in het gebied van Sengarema een zieken huis te bouwen. De nood is daar ontstel lend en men rekent er op, dat ook de Zandvoorters, evenals andere parochies, royaal zullen offeren om hun bijdrage te leveren in de bouw van het zieken- huis t> Sengarema. HAARLEM, 2 april Het Haarlem se raadslid mevrouw M. van der Wall- Dnyvendak (PvdA) heeft aan het Colle ge van B. en W. de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Kunnen B. en W. meedelen welke maatregelen ten aanzien van de huur van gemeentewoningen genomen zijn in verband met de huurverhoging? Zijn er woningen die door achterstallig on derhoud niet voor huurverhoging in aan merking kmen? Wat is de procedure betreffende de woningen waarvan de huur minder dan 9,bedraagt? 2. Heeft Uw College een advies gege ven aan de woningbouwcorporaties over de te nemen maatregelen? Werd hier bij rekening gehouden met de grote achterstand in het onderhoud van ver schillende complexen? HAARLEM, 2 april —De GGD zal 5 en 6 april inentingen tegen kinder verlamming verstrekken aan de in 1959 geboren kinderen, die dit voor jaar driemaal gevaccineerd worden met tussenpozen van ongeveer een maand. De vierde injectie dient min stens zes maanden na de derde te vol gen. Tevens kunnen ditmaal weer aan de beurt komen de kinderen van de jaargangen 1945 tot en met 1958, die vorig jaar niet geprikt konen worden. De vaccinaties zullen uitsluitend plaatsvinden in het GGD-gebouw, Nieu we Gracht 124 op de volgende dagen en uren: dinsdag 5 april van 9 tot 12 uur en woensdag 6 april van 9 tot 12 tur voo: kinde- geboren in 1959 Woens dag f april van 2 tot 4 uur 's middags voor kinderen, geboren van 1945 tot 1958. Voor de in 1959 geboren kinderen is het beslist noodzakelijk het oranje in entingsboekje mee te brengen. kunst voor aldus de heer Elno. maar het is menselijk niettemin naar een zo groot mogeiyk begrip te streven. Kunst verheft, zij komt altyd voort uit een bovenzinnelijke impuls en geeft een beleving die de stoffelijke werke lijkheid overstijgt. Kunst voortbrengen is een scheppingsdaad, het is een avon tuur dat ontrukt aan aardse bindingen. In zoverre is iedere kunst religieuze kunst en is de scheiding tussen kunst zonder-meer en religieuze kunst niet houdbaar. Het woord „modern" in de samen stelling „moderne religieuze kunst" is een ongelukkig, immers beduimeld en gedevalueerd woord. De werkelijkheid is, dat met name in de na-oorlogse ja ren vanuit Frankrijk een door de pa ters Recamier en Couturier bezielde beweging is gegroeid, welke zich ken merkte door een streven naar eigen tijdse waarachtigheid en kwaliteit. Dit hield een breuk in met de conventionele dienstbaarheid aan praal en represen tatie. In de kerkelijke architectuur vond dit streven gestalte in de bewuste creatie met constructies en materialen van deze ty'd (beton, glas, aluminium enz.) en in het scheppen van een nieu we ruimtelijkheid. Men denke aan de verrichtingen op dit gebied van de ar chitecten Böhm en Schwafz in het Rijnland. Men zie naar kerken als die van Assy, Ronchamp en Audincourt of de kapel te Vence alle ih Krankrijk men lette op de oplevingen in Noord Italië, Engeland en Zwitserland. Dit alles is te zien als een reactie op het „neo-geklungel" in de vooraf gaande honderd jaren. Het zelfverze kerde rationalisme van de negentien de eeuw was de dood voor een zich deemoedig en stamelenderwijs yoltrek- kende creatie. Datgene wat wij de „rots" noemen werd ondergraven door onwaarachtigheid, terwijl het juist de desnoods armelijke echtheid is waaraan de waarachtige (religieuze) kunst dient te ontspringen. Het is een misvatting te menen („het is niet keurig te menen", zei de heer Elno in zinrijk Vlaams taaleigen), dat niet-gelovigen geen religieuze er varing door de kunst zouden kennen zo goed als het een misvatting is te menen, dat niet-gelovige kunstenaars geen religieuze kunst zouden kunnen scheppen. Die laatste opvatting wordt bijvoorbeeld gelogenstraft door Leger (diens ramen in Audincourt) en Ger- maine Richier (haar kruisbeeld in As sy). En de protestant Le Corbusier schiep te Ronchamp een waardig hei ligdom, Maria ter ere. IJveraars als de paters Recamier en Couturier hebben te lijden gehad onder verdachtmaking en zij waren bedroefd, haast vertwijfeld, als zij de rommel zagen die ais religieuze kunst werd ge accepteerd. Herinnerend aan uitspraken van Paul Klee en Marsman stelde de heer Elno, dat wij, die het klankbord van de kunstenaar dienen te zijn, de sacrale kunst hebben die wij verdienen. Het gelovige volk zelf is, meer dan „de gewiekste commerganten", schul dig aan het bestaan en voortbestaan van de „religieuze" prullaria. Voorlopig is er geduld nodig en be rusting. Als we de religieuze kunst een kans willen geven, moeten wij van haar geen dienstbaarheid aan statie en zelfvoldaanheid verlangend, maar haar deemoed en vorm-ontheehting ver heugd aanvaarden. Evenmin moeten wy verontrust zyn wanneer niet-katho- Iieke kunstenaars religieuze opdrach ten beter blijken aan te kunnen dan katholieke. We leren er uit, dat de ka tholiciteit ruimer is dan wij dachten. En al is deze tyd niet sterk in het re ligieuze „beelden", er valt troost te putten uit het clan waarmee de bou wende, bindende, kunst allerwegen sa crale ruimten weet te scheppen. Aan het einde van de bijeenkomst, die onder leiding stond van drs. H. van Haaren, had een gedachtenwis- seling plaats welke zich toespitste op de begrippen religieuze en abstracte kunst en welke aanleiding werd tot heldere, bezielde en overtuigende uit eenzettingen door de spreker. HAARLEM, 2 april Gisteren her dacht de heer H. H. J. Mens, bestel ler-chauffeur, de dag, waarop hij veer tig jaar geleden in dienst trad bij de P.T.T. In zijn met vele bloemstukken opgesierde woning aan de dr. Schaep- manstraat heeft hij veler gelukwensen in ontvangst mogen nemen. De heer P. J. Waals, directeur van het Postdistrict Haarlem sprak onder meer de jubilaris toe en memoreerde in korte trekken de loonbaan van de heer Mens, die destijds als telegrambestel ler begon. Uii. zijn staat van dienst was wel gebleken, dat de heer Mens zich immer een goed ambtenaar had be toond, een werker van de oude stempel. Namens de P.T.T. overhandigde de heer Waals de jubilaris de oorkonde voor veertig jaar trouwe dienst, overhandig de hij hem het gouden draaginsigne en bood hij hem een geschenk onder cou vert aan. De chef van het postgebouw aan de Baljuwslaan, de heer C.A.L. Tromme len, sprak daarna enkele huldigende woorden tot de jubilaris en hij bracht hem gaarne dank voor de nauwgezet heid en de rust, waarmede hij zijn werkzaamheden verricht als chauffeur op de afdeling pakketpost. Namens de afdeling Pakketpost voerde de chef. de heer H. H. v. d. Kop, het woord, en deze uitte zijn waardering voor het ge degen werk van de heer Mens. Ais ge schenk offreerde hij een luxe kistje si garen en de heer Mens is een ver woed bridger een bridge-set. Tenslotte sprak de heer H. Plant als voorzitter van het Jubileumfonds en op geestige wijze herinnerde hij aan enkele voorvallen uit de loop baan van de jubilaris. Hij feliciteer de de heer Mens van harte met diens jubileum en hij gaf hem een prach tige pendule ten geschenke. Mevrouw Mens werd uiteraard in al die hulde betrokken en zij werd verrast met een ruiker bloemen. (Advertentie) Dagelijks schoonhouden van kantoren, scholen en werkplaatsen. Telefoon 16254 SPAARNDAM, 2 april Op drieën- zeventigjarige leeftijd is overleden do heer Simon Willem Balnt, de eigenaar van de welbekende palingrokerij aan de Oostkolk, die echter in het dorp zelf vooral bekend was als de grote voor vechter van de belangen van katho liek Spaarndam. Zijn verdiensten voor (1e stichting van de bykerk in Spaarn dam zijn onschatbaar groot. De woning van wijlen de heer Balm aaii de Taan- plaats was een waar hoofdkwartier, waar steeds weer plannen beraamd werden ten bate van de Spaarndamse katholieken. De heer Balm was sinds een jaar of vierentwintig kerkmeester van de pa rochie van de H. Jacobus de Meerdere in Haarlemmerliede. Hij was een pater familias, een familievader, in de ware zin des woords. De katholieke lagere school in Spaarndam zou zo ver na men wjj goeddeels bevolkt zijn door zijn ongeveer dertig kleinkinderen van de leerplichtige leeftijd. De H. Uitvaartplechtigheden begin nen dinsdag 5 april om half tien in de Sint-Adelbertskerk te Spaarndam, na afloop waarvan de begrafenis in het familiegraf op het kerkhof te Haarlem merliede. (Advertentie) Laadruimte 7 tot 8 m3. Garantie: 6 maanden incl. arb.loon. Brandstofgebr. en onderhoudskos ten zeer laag. Wegligging van de nieuwe typen, zowel leeg als ge laden, als een personenwagen. HOOFDAGENTE: HAARLEM, 1 april In antwoord op schriftelijke vragen van het raads lid J. W. Willemse (PvdA) delen B.en.W. van Haarlem ntede, dat hun gebleken is dat inderdaad de regionale werkplaats voor vakopleiding van volwassenen aan de Spaarmvouderstraat 12 in Haarlem zal worden opgeheven. Door de geringe bezetting van soortgelijke Werkplaatsen elders in het lar.d, acht de directie voor de arbeidsvoorziening het noodzakelijk tot concentratie van de werkplaatsen over te gaan. In de toekomst zullen eventuele ge gadigden gebruik kunnen maken van de werkplaatsen in Alkmaar of Amsterdam De definitieve opheffing zal nog wel en tijd op zich laten wachten, aangezien zo wel in Amsterdam als in Alkmaar nog een nieuwe werkplaats moet worden ge bouwd. Hoewel de beslissing omtrent dit alles reeds definitief is, willen B. en W. van Haarlem proberen de beslissing alsnog in voor Haarlem gunstige zin om te buigen. Adveri entie Academie Nauwelaerts de Agé Sportzalen beschikbaar Bloemendaalseweg 152 Overveen Tel. 53256 (Advertentie) BESTEL VROEGTIJDIG UW MARKIEZEN - ZONSCHERMEN' aluminium laloezleün Wij kunnen er NU de grootste zorg aan besteden Vraag vrijblijvend prijsopgave bij de oudste zaak van Haarlem en omstreken Nassaulaan 76 - Haarlem - Tel. 10743 Opgericht in 1878 HAARLEM, 2 april In de Vogelen- buurt in Haarlem Noord is ontstem ming ontstaan onder een groot aantal huurders van woningen van de Wo ningbouwvereniging „St. Bavo Noord". Zij hebben gisteren een schrijven van het bestuur van de woningbouwvereni ging gekregen, waarin wordt voorge steld om de huren op basis van vrij willigheid met twintig procent te ver hogen. Omdat (1e huurprijs van de wo ningen in de Vogelenbuurt de negen guiueii per week mei te moven ging zij uedroeg daar op 31 maart 8,25 per week is de huurverhoging duarop niet van toepassing, tenzij (1e huuradvies- commissie van oordeel is dat de wonin gen geen gebreken vertonen, die de Dewoonbaarlieid ernstig schaden en dat de woningen in rcdelijae staat van on derhoud verkeren. Omtrent deze laatste punten bleken de meningen van de bewoners en het bestuur van de woningbouwvereniging met elkaar te verschillen. De bewo ners, van wie er ruim zeventig van morgen schriftelijk hun beklag hebben gedaan bij de huuradviescommissie, verklaren dat de wonigen in niet al te oeste staat verkeren, terwijl het bestuur van mening is dat de woningen er vrij goed uitzien. Het heeft dan ook goede noop, dat de huuradviescommissie de huurverhoging zal toestaan. Met het voorstel aan de bewoners om op voor hand zij het vrijwillig de verhoogde huurprijs te betalen, wil het bestuur voorkomen dat de huurders voor het voldongen feit worden gesteld dat zij later een bedrag ineens moeten beta len bij een eventuele en definitieve huurverhoging. Mocht blijken dat de huuradviescornmissie niet akkoord gaat met de verhoging van de huur. dan krij gen de bewoners uiteraard het teveel betaalde terug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2