■NHÉ Kikvorsgebroeders Vos ton aan metaal uit het duiken een Spaarne op Spannend karwei bij „De RietpoV in Spaarndam Hoofdinspecteur A. Berentsen ridder O.N. SANTPOORT NEEMT AFSCHEID van hoofdonderwijzer J. v. Leeuwe Jazz-forum op clubavond HJC BARON VAN HARDENBROEK OEEICIER ORANJE-NASSAU 25 jaar lid van polderbestuur van Haarlemmermeer Filiaal r.-k. Openbare Leeszaal geopend in Haarlem-noord Eerste dochter Kleine Houtweg wordt geasfalteerd Nieuwe catalogus Frans Halsmuseum MAANDAG 4 APRIL 1960 PAGINA Haarlem, e.o. Films Toneel Muziek Waterstanden Burgerlijke Stand Haarlem Droog pak Nog geen uitsluitsel over avondopenstelling St.-Nicolaastijd Gestolen bromfiets onder het zand verborgen Ernstig ongeval in Heemstede NOG TE WEINIG COLLECTANTEN Bezinningsmorgen r.-k. Grafische Bond Onderwij s voor stellen Demonstratie ging niet door De gemeente koopt en verkoopt Materiaalcarriers voor Openbare Werken Beurs van Amsterdam SPAARNDAM, 2 april De gebroeders Vos hebben het gepresteerd om uit het Noorder Buiten Spaarne bij de scheepswerf „De Rietpol" in Spaarndam een 1000 kilo zwaar stuk ijzer op te duiken. Dit karwei verrichtten de welbekende kikvors mannen, die zich reeds bij verschillende onder-watergelegenheden verdienstelijk gemaakt hebben, ditmaal voor de heer J. E. Verharen, eigenaar van de scheeps werf, waar enige tijd geleden per ongeluk een zogenaamde „slee" (een ongeveer vier meter lang en driekwart meter breed stuk ijzer, waarlangs kleine schepen te water gelaten worden) verdronken was. Het nuttig effect van hetgeen de kik vorsmannen zaterdagmiddag onder water deden was echter tweeërlei. Niet alleen werd er een waardevol stuk oud-ijzer drooggelegd, maar bovendien was dat alles een goede oefening voor de achttienjarige Eef Vos, de jongste van de kikvors gebroeders, die door de beide ouderen in het vak opgeleid wordt. HEEMSTEDE, 4 april Vanmor gen om kwart over tien heeft de burge meester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, in het St. Elisa- bethgasthuis te Haarlem de korpschef van de Heemsteedse politie, hoofdin specteur A. Berentsen, zijn benoeming meegedeeld tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De koninklijke onder scheiding is hoofdinspecteur Berent sen ter gelegenheid van zijn zes tigste verjaardag toegekend wegens Z1->n belangrijke diensten bij het Heem steeds politiekorps en op grond van zijn activiteiten in het verzet gedurende de bezettingsjaren. De heer Berentsen is thans weer herstellende van een ziek- te, waarvoor hij enige tijd geleden in het ziekenhuis werd opgenomen. GEEN SPREEKUUR De heer G. Tates, wethouder van publieke werken van Zandvoort, zal dinsdag 5 april geen spreekuur houden. linn CINEMA PALACE: Breng de Bismarck tot zinken, 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Inspecteur Kardesty F.B.I., 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. LIDO: T. m. do.: Bonjour Tristesse, volw.; 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Agi Murad, de witte duivel 14 jaar. Do.-cyclus: De rode schoentjes, 18 jaar. Ma. t.m. do.: 2 en 8 uur. REMBRANDT: En eeuwig zingen de bos sen, 14 jaar, (2e week); 2, 7 en 9.15 u. ROXY: T.m. do.: De strijd om de Apachen- pas, 14 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Een huis vol herrie, 18 jaar; 2.15 7 en 9.15 uur. MINERVA: Ma.: 8.15 uur: Anatomy of a murder, str. volw. Di. en wo. 8.15 uur: Middle of the night, volw. Maandag 4 april Stadsschouwburg: 10 en 2 uur. Toneel groep Arena me* „Twee emmertjes water halen" (Lagere schoolvoorstelling). Concertgebouw: 8 uur. Sint Stephanus- «pelers (Voor r.k. commissie De Vrije Tijd). Dinsdag 5 april Stadsschouwburg: 8 uur. Toneelgroep En semble in „Het Tuinfeest" van en onder regie van Lo van Hensbergen. Maandag 4 april Minerva-theater, foyer: 8.15 uur Concert door het duo André van Aalst en Mia Over- kamp (voor Heemsteedse Kunstkring). Dinsdag 5 april Concertgebouw: 8 uur, Derde concert in de meesterserie door Johanna Martzy, viool. M.m.v. Jean Antonietti, piano. Werken van Beethoven, Bach, Strawinsky en Franck. DIVERSEN: Dinsdag 5 april Raamsingel 30: Genootschap Nederland- Ingeland, lezing; 8 uur. IJMUIDEN Maandag 4 april Hoog water: 8.58 u. en 21.33 u. Laag water: 4.05 u. er. 16.40 u. Maanstand: Eerste kwartier 8.05 u. Dinsdag 5 april Hoog water: 10.03 u. en 22.50 u. Laag water: 5.02 u. en 17.52 u. BEVALLEN van een zoon: C. M. C. Naaktgeboren-van Warmerdam. BEVALLEN van een dochter: J. van der Kraan-Horeman; G. T. Corneiis- Siemot; P. E. van der Storm-Mönch W. L. Krook-van Hooff; A. J. Ratter- man-van *t Schip; J. W. Dogger-Trim bos. GETROUWD: A. W. Witkamp en H. S. C. Versteeg; R. van den Engh en C. Zwart. OVERLEDEN; C. Cornet-Koning, 72 jr., Papaverstraat; J.M. Brasser-van Vuuren, 53 jr., Sillemstraat; J. Bunscho ten, 71 jr., Kamperlaan; J. Vader, 74 jr., Gen. Joubertstraat; S. W. Balm, 73 jr., Taanplaats; J. J. Kapiteijn, 46 jr., Kamperlaan. Een sinecure was het duiken naar de ,,slee" bepaald niet. Er vielen spannen de momenten te beleven, voordat de on derwater-inspectie met succes bekroond was. Dat het lekker zonnig weer en het water (ter plaatse ongeveer 3.40 m. diep) niet al te troebel was, deed aan de prestatie allerminst afbreuk. Niet zonder moeite kleedde Eef Vos zich in zijn gummi duikerspak, dat hij over zijn andere goed aantrok. Ter bestrijding van condens-aanslag op het glas van zijn duikersbril werd dit aan de binnen zijde eerst bevochtigd voor hij haar op zette. Zwemvliezen en gummihandschoe nen voltooiden zijn kikvors-toilet. Een klein gaatje in de handschoenen moest eerst nog geplakt worden. Daarna werd een kennelijk zwaar zuurstofapparaat met twee cylinders op Eefs rug gehe sen. Eindelijk was de jonge duiker klaar voor onder water. Zijn broers, van wie er een middelerwijl ook een kikvorspak aangetrokken had, gaven hem nog de laatste instructies: „je gaat gewoon naar beneden en dan kijk je maar. En dan vertel je maar, wat de beste ma nier is om de ketting er aan vast te maken." Met die ketting zou het zware metaal namelijk te land gehesen wor den via een grote beweegbare kraan. Langs een ladder, die aan de wallekant in het water werd gezet klom Eef vor- zichtig te water. Met een lang koord bleef de man veiligheidshalve verbon den met de wal. Even later was hij ge zonken, een bellenspoor, dat hem bij zou blijven, achterlatend. Weldra kwamen zijn benen met de vliezen weer even bijna rechtstandig boven water. Met een duik ging het opnieuw naar de bodem van het Spaarne. „Hier is een paaltje", hoorde men hem even later constaren. „Nou zakken recht naar beneden", was de repliek van de wal. Het wilde echter niet zo spoedig vlot ten. „Hee, donder op met die boot", "ep men van de wal tegen een paar jongens in een roeibootje, die met een slag een denderende golving veroorzaakten net boven de kikvors- z°u best ook eens in zo'n pak willen verzuchtte een jongen van een VRn het bootje. Eef Vos kreeg j.ma28teiltie van z'i" oudere was de hijskraan met de kett ng m gereedheid gebracht en 0^ÏÏLSkvor»ma« had de haak in °P juiste plaats onder water bevestigd. Met een sierlijke zwaai kwam het zware metaal boven water en belandde weldra ter bestemder plaat se op het droge. De karwei was af. „Of het niet houd was onder water?" zouden bezorgde buitenstaanders zich HAARLEM, 1 april Reeds lang heeft de Haarlemse raad er zich over beklaagd, dat op gezette tijden de kwes tie van de winkelsluiting telkens in de raad aan de orde wordt gesteld en be sproken moet worden. Gevraagd is naar een definitieve bespreking met alle be langhebbenden, opdat dergelijke discus sies voorgoed tot het verleden zullen gaan behoren. Op 2 maart heeft liet college van B. en W. over deze aange legenheden gesproken met de vertegen woordigers van winkeliers, consumen ten, winkelpersoneel, de Kamer van Koophandel en de politie. Het resultaat van deze bespreking is geweest, dat men het erover eens werd, dat de halvedagsluitingen niet verplicht zouden moeten zijn gedurende de eerste zes dagen van de uitverkopen, in de weken voorafgaande aan Pasen en Pinksteren en in de perioden van 29 november tot en met 5 december en van 20 tot en met 24 december, alsmede in de weken waarin nieuwjaarsdag, tweede Paasdag, tweede pinksterdag, hemelvaartsdag, eerste en tweede kerst dag of een nationale feestdag vallen. B(j deze laatste categorie zou de halvedag- sluiting vervallen als genoemde feest dagen op een andere dag vallen dan de aangewezen dag voor de halvedagslui- ting. Tijdens de bijeenkomst werd voorts besloten, dat men nog nadere gegevens zou verzamelen over de avondopenstel ling van winkels in de sinterklaastijd, indien men zol besluiten deze avond openstelling reeds op 27 of 28 november te laten ingaan ach ten B. en W. het redelijk ook op deze dagen de halvedagsluiting te doen vervallen. In ieder geval hebben B. en W. het voorlopige resultaat van de besprekingen de regeling van de dispensatie in de halvedagsluitings-ver- plichting neergelegd in een ontwerp- wijziging van de verordening op de win kelsluiting. Dit onderwerp is thans aan de raad ter goedkeuring voorgelegd. Het karwei is af. Een van de kikvors gebroeders Vos heeft de ijzeren balk hhn- dig onder water aan een ketting beves tigd, waarmee het een ton zware metaal aan land gehesen wordt. Met een lang koord blijven de duikers onder water veiligheidshalve met de wal verbonden. Rechts op de foto een andere kikvors- Vos, die zijn broer assisteert. af kunnen vragen. Daar viel hoegenaamd niets van te bespeuren aan de kikvors mannen. Klappertanden of armenzwaai- en was er niet bij, toen ze weer aan land waren. Hun glimmend-natte gum- mipakken waren in een ommezien weer droog en ook daaronder hadden ze geen nat pak. We kregen nog een interessan te uiteenzetting over „droge" en „nat te" duikerspakken. Een „droog pakt is uiteraard dat van de gebroeders Vos. Duikers spreken van een „nat pak", wanneer er een laag water is tussen hun afgesloten rubberpak en hun li chaam. Dit laatste systeem is met dat van een thermosfles te vergelijken, om dat het water een koude-werende laag vormt. Ook zijn er combinaties van een „nat pak" en een „droog pak", We hoorden dat kikvorsman Louis Lour- mais, die om reclame voor een bepaald soort warm-ondergoed te maken de Rijn is afgezwommen, twee gummipakken over elkaar aanhad, waar tussen zich warm water bevond. De gebroeders Vos maken geen re clame voor ondergoed. Ze beoefenen een boeiende sport met kennelijk ple zier en weten daarbij bet aangena me met het nuttige te combineren. Want het is goed te weten, dat wat onder water gezonken is, lang niet al tijd reddeloos verloren hoeft te we zen. De „Onderwater Inspectie Gebr. Vos" heeft dat meermalen aange toond. Voor bedrijven als Hoogovens, PEN of Mekog hebben ze met succes opdrach ten verricht, maar de jongens hebben ook wel volkomen belangeloos gedoken bij nogal droevige verliezen in het wa ter. En binnenkort gaean ze nog iets spectaculairs doen. Over de aard daar van willen de Haarlemse kikvorsmannen nog niets loslaten. Duiken naar een goudschip is het niet, hoorden we slechts HAARLEM, 4 april Het bevreemd de een surveillerende agent van poli tie zaterdagavond enigszins, toen hij omstreeks negen uur op de Delftlaan een jongeman bezig zag met het schoonmaken van een geheel door zand bevuilde bromfiets. De jongeman, een 16-jarige banketbakker, werd op het bu reau ondervraagd, waar hij bekende de bromfiets op 24 maart te hebben ge stolen. Uit voorzichtigheid had hij hem onder het zand begraven om er zo nu en dan, zoals dus op deze fatale avond, mee te gaan rijden. De jongeman is overgeleverd aan de kinderpolitie. HAARLEM, 1 april Voor het asfal teren van de Kleine Houtweg tussen Pa viljoenslaan en Kampersingel, vragen B. en W. van Haarlem de raad om een crediet van 133.000,-. In dit bedrag zijn 3.000,begrepen voor het aan brengen van een nieuwe slijtlaag op het wegdek van de Kleine Houtstraat tus sen Kampervest en Gedempte Oude Gracht. HEEMSTEDE, 4 april Zaterdag avond om kwart over zeven heeft een ernstig verkeersongeval plaatsgehad aan de Johan Wagenaarlaan, waar een personenauto in botsing kwam met een scooter. De auto, die bestuurd werd door de 11-jarige C. D. ten H. uit Heem stede, reed over de Johan Wagenaar laan in de richting van de Heemsteedse Dreef, toen een scooter,bestuurd door de 29-jarige J.M.-C.S. uit Amsterdam, uit de Bernhard Zweerslaan kwam aange reden in de richting Haarlem. Op het moment dat de scooter wilde overste ken naar de Frans Schubertlaan nader de de auto, die van rechts kwam en door de bestuurder van de scooter niet werd opgemerkt. De beide voertuigen kwamen met elkaar in botsing, als een gevolg waarvan mejuffrouw M.J.A.R. uit Baarn, die achter op de scooter zat, ernstig gewond werd. Zij liep een her senschudding op, een bekkenfractuur en een beenbreuk. Per auto van de G.G.D. werd zij naar het St.-Elisabeth Ziekenhuis te Haarlem vervoerd. HAARLEM, 4 april Woensdag 6 april wordt de jaarlijkse Emmabloem- collecte gehouden ten bate van de tbc- bestrijding. Helaas hebben zich nog te weinig collectanten gemeld. Men kan dat alsnog doen bij' de Haarlemse Ver eniging t otbestrjjding der tbc, Orion- weg 75, tel. 54045. HAARLEM, 1 april B. en W. van Haarlem vragen de raad om een crediet van 43.770,om de catalogus van het Frans Halsmuseum te laten herdrukken. Directeur Baard heeft het College be richt, dat de voorraad catalogi met af beeldingen en beschrijvingen van de in het museum aanwezige kunstschatten in de Nederlandse, Franse en Duitse uit gave vrijwel uitverkocht is. Van de Engelse uitgave zijn nog ruim 5000 exemplaren aanwezig. Men wil nu in dé vier verschillende talen een her druk laten maken van een oplage van in totaal 30.000 exemplaren. In de nieuwe catalogus zullen enkele nieuwe afbeel dingen worden opgenomen, terwijl het boekje bovendien van een voorwoord zal worden voorzien. De catalogus kost thans 2,-, maar B. en W. willen de prijs nu vast gaan stellen op 2,50. SANTPOORT, 4 april - Zaterdagmiddag heeft Santpoort afscheid genomen van een zeer belangrijke figuur in zijn his torie en groei. Het hoofd van de Ti tus Brandsmaschool, de heer J. F. van Leeuwe, heeft wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn ambt neergelegd. Onder grote belang stelling is hij 's middags in het St. Patrick-jeugdhuis gehuldigd door ver tegenwoordigers uit alle groepen, die met hem samengewerkt hebben. Als eerste sprak de pastoor Goossens Hij schetste in het kort de historie van HAARLEM, 3 april De afdeling Haarlem van de Nederlandse Katholie ke Grafische Bond heeft een bezinnings morgen georganiseerd, welke uitste kend aan zijn doel beantwoordde. In de Sint Josephkerk werd door de geeste lijk adviseur, kapelaan W. M. Ge- raedts, een H. Mis opgedragen met al gemene H. Communie. Daarna werd ontbeten in gebouw Sint Bavo. Het feestelijk ontbijt werd muzikaal om lijst door Jan Nibbering. De heer H. G. Essenberg, afdelingsvoorzitter, sprak een openingsrede uit, waarin hij zich onder meer over de goede op komst verheugde. Bondsvoorzitter W. de Zwager huldig de na het ontbijt de jubilarissen. Vijftig jaar lid zijn de heren: A. Regtien, H. Fr. van Oyen, en J. P. van de Steen. Veertig jaar geleden werden lid de heren: J. Keerswolf. P. Th. van Deursen, C. N. van Galen, A. J- Hermans, H. Nederstigt, P. J. en St. Gigengack, terwijl hun zilveren lidmaatschap vierden de heren Fr. van Zyl en J. P. van de Hulst. In welgeko zen bewoordingen werden de verdien sten van de jubilarissen voor de orga nisatie belicht. De heer H. L. Prenen hield een boei ende causerie over „van de hak op de tak". Daarna viel de bestuursverkiezing plaats, waarbij de aftredende bestuurs leden H. J. Essenberg, H. Eichhorn en J. Z. Boona herkozen werden. Tenslotte sprak Toon Kortooms over „het boek, de lezer en de schrijver", waarna diens boek „Mijn kinderen eten turf" verloot werd. HAARLEM, 1 april B. en W. van Haarlem stellen de raad voor ten be hoeve van de verbetering van de ver lichting van de katholieke lagere school aan de Nagtzaamstraat een bedrag beschikbaar te stellen van 1.259. Ten behoeve an het verbeteren van de cen trale verwarming van de katholieke la gere school aan de Timorstraat wordt 5.820 gevraagd. Voor het aanschaffen van nieuw meu bilair en de aanschaf van enig ontwik-, kelingsmateriaal, en voor het verbete ren van de verlichting, het aanbrengen van een aanrecht in elk der vier werk lokalen, het verbeteren van verschil lende vloeren en het wijzigen van een scheidingswand tussen een werklokaal en een speellokaal van de protestantse kleuterschool aan de Oranjestraat, wordt een crediet gevraagd van 17.151. Voor het aanbrengen van nieu we vloeren mpt bijbehorende vloerbe dekking en het wijzigen van enkele toi letten, het maken van een aanrecht met kast in drie leslokalen en het uitvoe ren van bijkomende sanitaire werken in de katholieke kleuterschool aan de Voorzorgstraat, wordt 14.400 ge vraagd. Aangezien men de aanvankelijk be doelde houten noodlokalen voor het on derwijs in Haarlem-oost niet kon krij gen, was men aangewezen op andere, duurdere houten gebouwtjes. In ver band daarmee vragen B. en W. van Haarlem de raad een extra crediet van 1585. Voor het aanschaffen van schrijfmachines en typestoelen ten be hoeve van het Lourens Costerlyceum, ter aanvulling en vervanging van de be staande machines, wordt een crediet gevraagd van 10.810. de benoeming van de heer Van Leeuwe en de 25 jaar, die hij in Santpoort heeft gewerkt. Tevens dankte hij hem voor het vele en belangrijke werk, dat hij in het belang van Santpoort heeft verzet. Namens het schoolbestuur over handigde de pastoor de heer Van Leeu we een enveloppe met inhoud. In zijn dankwoord betrok de pastoor tevens mevrouw Van Leeuwe, die in al die tijd zo'n grote steun voor haar man is geweest. In de rij van sprekers kwam vervol gens de Inspecteur van het Onderwijs, die de heer Van Leeuwe typeerde als een opvoeder in hart en nieren, die niet onderwees voor de school maar voor het leven. Hierna voerden leerlingen van beide schqlen een leuke boerendans uit, die bij het talrijke publiek zeer in de smaak viel. Als voorzitter van het schoolbestuur van de VGLO in de ge meente Velsen. bracht vervolgens pater Theofridus O.F.M .Cap de heer Van Leeuwe dank voor het vele werk, dat hij heeft verzet in het belang van het VGLO-werk. In een geestige speech schetste toen de heer Th. Botter, na mens de oud-onderwijzers, de eminente leiding, die de heer Van Leeuwe altijd heeft gegeven aan zijn personeel. Nadat de heer Heeremans de scheidende hoofd onderwijzer had bedankt voor zijn werk voor de LTB, beklom mr. J. F. Scheers het spreekgestoelte als voorzitter van het oudercomité. Hij prees in de heer Van Leeuwe zijn „eigenwijsheid", de manier waarop hij steeds op een ge heel eigen manier Wijs is geweest. Na mens de oud-leerlingen, de ouders, de P.J.C. en de Velser Sport 'Vfcreniging, overhandigde hjj hem een fAai televi sietoestel. Het officiële gedeelte werd daarna besloten met een elfendans, uitgevoerd weer door enkele leerlingen. Hierna volgde nog een drukbezochte re ceptie, waar velen blijk gaven van hun erkentelijkheid jegens de man, die zijn stempel gedrukt heeft op het katholie ke onderwijs in Santpoort en omgeving. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllll De heer J. F. van Leeuwe heeft zaterdag, nadat hij ruim 25 jaar in Santpoort als hoofdonderwijzer werkzaam is geweest, het onderwijs verlaten. De foto toont hem te midden van zijn leerlingen. HAARLEM, 2 april De maande lijkse bijeenkomst van de Haarlemse Jazz Club had vrijdagavond een zeer speciaal karakter. In het kader van de VARA-jazzweek, welke van 3 tot en niet 9 april wordt gehouden, vond een jazz-forum plaats, dat woensdag 6 april 's avonds om tien minuten over half negen wordt uitgezonden. Het fo rum bestaande uit de critici Michiel de Ruyter en Ton de Joode, en de musici Theo Loevendie en Kees Smal, werd geleid door Jaap Buys jr. Dat de jazzmuziek nog steeds een omstreden zaak is bleek wel uit de veelzijdige gerichtheid der vragen, wel ke een enkele maal de schijn van een verwijt vertoonden. Zo vroeg men waarom men in de jazz-joumalistiek niet streeft naar wat meer taalzuiver heid, alsook waarom de jazz voorna melijk zjjn aanhangers telt onder het jeugdige publiek. Verder kwam de ver tolking van vele klassieke werkjes in dixielandstiji in het geding. Belangwek kend was de vraag of een sublieme technische vaardigheid een voor- of na deel is voor een oprechte en bezielde jazz-vertolking. Een van de vraagstel lers wilde tot slot weten, waarom men tegenwoordig de kleine combo's prefe reert boven de grote orkesten. De ver schillende gesprekspunten werden op prettige wijze door het forum behan deld. hetgeen niet wil zeggen dat de uitgedragen meningen veel helderheid in de problemen hebben gebracht. The Diamond-Five onder leiding van Cees Slinger speelden op de hen zeer sierende wijze eveneens voor radio-op name enkele nummers, terwijl Wibe Buma and His Dixielanders bijzonder spontane en hartverwarmende dixie- landmuziek lieten horen. HAARLEM. 4 april Zaterdagmid dag verzamelden zich op de hoek van de Gierstraat en de Doelstraat een tiental mensen die met borden omhan gen in de stad wilden demonstreren te gen de rassendiscriminatie. Een agent die hen daar aantrof wees hen op het verbod om zonder vergunning te de monstreren en heeft hen daarmee hun actie voorlopig uit het hoofd gepraat. De demonstranten zullen nu eerst een vergunning aanvragen. HOOFDDORP, 4 april Tijdens een buitengewone vergadering van het pol derbestuur van de Haarlemmermeer is zaterdag de dijkgraaf mr. K. J. G. ba ron van Hartenbroek van Bergambacht uit Bennebroek gehuldigd wegens zijn 25-jarig lidmaatschap van dat polderbe stuur. Tijdens de huldiging deelde de commissaris der koningin in Noord-Hol land, dr. M. J. Prinsen mede, dat de jubilaris benoemd was tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De vergadering werd gehouden in het Polderhuis te Hoofddorp en stond onder leiding van de heer Th. van der Geest, die de grote verdiensten van de dijk graaf memoreerde. Baron van Harten broek was van 1935 tot 1937 hoofdinge land en daarna tot 1941 heemraad. In laatstgenoemd jaar werd hij dijkgraaf. Vervolgens voerde hoofdingeland mr. J. E. de Jong Schouwenburg jiet woord. De huldigende woorden van beide spre kers gingen vergezeld van de aanbie ding van tapijten als geschenk voor de jubilerende dijkgraaf. De burgemeester van Haarlemmermeer, mr. V. G. van der Willigen, toonde zich uitermate ver heugd over de voortreffelijke samenwer king tussen polderbestuur en gemeente. Jhr. mr. L. von Fisenne, waarnemend dijkgraaf voor Rijnland, sprak eveneens huldigende woorden, gevolgd door de heer W. J. Ossewaarde, die namens het personeel van de polder zowel het tech nische als het administratieve, een bij zettafeltje en een werphengel aanbood. HAARLEM, 4 april Zaterdagmid dag was een verheugd gezelschap van bestuursleden en personeel der r.-k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek als mede een aantal genodigden bijeen in ®®n T1 zalen onder de kerk van de H. H. Petrus en Paulus, teneinde er het feestelijk moment te beleven van d® opening van het aldaar gevestigd filiaal der Leeszaal. De voorzitter van het bestuur, ir. p. m. Tordoir, beleed in een toespraak zijn blijdschap over de geboorte van deze eerste „dochter" der binnenkort 40 jaar in Haarlem ge vestigde r.-k. Openbare Leeszaal en hoopte dat door dit begin van sprei ding vooreerst in het noordelijk stadsdeel de lezers uit de periferie der stad beter zouden worden bereikt. Hij herinnerde aan de aanvankelijke opzet: een gezamenlijk filiaal met de Stadsbibliotheek, welke opzet geënt op een suggestie van wethouder Geluk, uitgewerkt door een gemengde com missie en volledig gesanctioneerd door het gemeentebestuur en het bestuur der r.-k. Leeszaal vooralsnog niet kon worden verwezenlijkt ten gevolge van het ontbreken van een geschikte behuizing in het beoogde stadsdeel. Een daarna afzonderlijk ontwikkeld initiatief van de r.-k. Leeszaal vond een gunstig onthaal bij pastoor Van Rijn, met het gevolg dat diens kerk bestuur een zaal onder het kerkgebouw beschikbaar stelde. De heer Tordoir prees de geweldige krachtsontplooiing, in de tijd van voor bereiding, aan den dag gelegd door de directrice der Leeszaal, mejuffrouw Vinkenburg, en door de assistenten en het overige personeel tot en met de concierge. Behalve tot pastoor Van Rijn en diens kerkbestuur richtte hij waarderende woorden tot de mede aan wezige directeur der Stadsbibliotheek, de heer C. van Dijk en de eveneens blijk van belangstelling gevende wet houder Geluk. Wethouder mevrouw Scheltema-Conradi, tot wier portefeuil le thans de zorg voor de Stadsbiblio theek behoort, was verhinderd. De heer Tordoir zei met nadruk, dat hij samenwerking met de Stadsbibliotheek voor wat de oprichting van filialen be treft zal blijven nastreven en dat zijn blik daarbij vooreerst op het oostelijk stadsdeel is gericht. Wethouder Geluk beklemtoonde in een korte felicitatie toespraak het nut van kleine boekerij en, waardoor het boek in de wijken te midden van de mensen wordt gebracht. Interieur van het filiaal der r.-k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek in Haarlem-noord. Op het moment dat de foto werd genomen vond een niet onbelangrijke handeling plaats: de heer G. J. Groeneveld, penning meester van het kerkbestuur van de parochie van de H.H. Petrus en Paulus, laat zich als eerste via het nieuwe filiaal inschrijven tot lid der Leeszaal. Dit geschiedde dan bij anticipatie, want eerst dinsdag kan het publiek terecht. Hij achtte ook voor het noordelijk stadsdeel de behoefte aan een geza menlijk filiaal nog steeds aanwezig. De door de voorzitter verrichte ope ningshandeling bestond hierin, dat hij een ingenieus aangebracht, smaakvol, net-gordijn wegschoof van de boeken kasten in de bibliotheekzaal, waarin een zorgvuldig samengestelde collectie boeken en naslagwerken in kleurrijke nieuwheid te pralen stond. Het gordijn zal ter beveiligende afscherming die nen zo vaak de bibliotheekruimte voor andere doeleinden wordt gebruikt. Me juffrouw Vinkenburg gaf aan het ge zelschap nog uitleg van vele „hoe's" en „waaroms". Maar van dinsdag 1 uur af en voorts op de tijden, waarvan wjj reeds melding maakten in een uit voerig bericht op 26 maart, zal ieder die wil niet alleen kunnen zien hoe verzorgd alles is maar metterdaad kunnen profiteren van de rijkdom die zulk een verzorgde opstelling en be huizing kreeg. HAARLEM, 2 april Opnieuw is een afronding van het Haarlemse industrie gebied nodig. Het terrein ten zuiden van de Oudeweg, dat zal worden opge hoogd ingevolge een raadsbesluit van december 1959. moet worden uitgebreid met 1,4 ha in zuidelijke richting. De firma Ruys' transparante verpakkingen wil zich op dit terrein vestigen, maar kan haar bouwplannen niet realiseren, als het terrein niet wordt uitgebreid. B. en W. van Haarlem vragen de raad dan ook om 400.000,. crediet, zodat het bouwrijp te maken gebied kan wor den uitgebreid. Voorts vragen B. en W. de raad om ƒ16.000,- voor de aankoop van 2180 m2 grond aan de Oudeweg, die thans nog in bezit zijn van een aannemersbedrijf. In het ontwerp-uitbreidingsplan „Indus triegebied Waardepolder" is deze grond bestemd voor de openbare dienst. In het gevraagde bedrag is ook de ver plaatsing van het aannemersbedrijf in begrepen. Voorts willen B. en W. voor 13.865,- 303 m2 grond aan het Marsmanplein verkopen aan het ter plaatse reeds bouwende „Beambtenfonds voor het Mijnbedrijf". Op de grond zal een su permarket met bovenbouw worden op getrokken. De bovenbouw kan even tueel bestemd worden voor een jeugd bibliotheek. Tenslotte willen B. en W. 110 m2 gronds aan de Izaak Enschedé- weg - J. L. Tademaweg in de Waar- derpolder verkopen voor 22,- per m2. De koper, de N.V. Regel- en Meettech niek S. Jeltes, wil er zijn bestaande fa brieksterrein mee vergroten. Het gezelschap vertrok daarna naar „De Landbouw", waar de xommissaris der koningin, de dijkgraaf complimen teerde. Hij deed dat officieel tijdens het diner, dat weer in het Polderhuis werd gehouden en bij die gelegenheid deelde hij de jubilaris diens koninklijke onder scheiding mede. Met welgekozen woor den dankte de dijkgraaf voor de hem ge brachte hulde. Namens de Vereniging tot Bevorderin van Belangen van de Haarlemmermeer polder sprak nog de 80-jarige heer C.M. Reinders Folmer Sr. en bood een schil derij van Piet van de Hem aan. Nadat op geestige wijze de heer G. de Clerq uit naam van de boerenstand had ge sproken, sloot de oud-heemraad J. J. Tiele de rij van sprekers. HAARLEM, 1 april Voor de aan schaf van carriers met hulpmotor ten behoeve van Openbare Werken vragen B. en W. van Haarlem de raad om f8400 Door de uitbreiding van de stad moe ten de verschillende werkmensen van het bedrijf steeds grotere afstanden af leggen om gereedschappen etc. te ver voeren. Tot nu toe geschiedde dat met handkarren. Maar daar gaan te veel ar beidsuren in zitten.Dit geldt ook voor de lampenist, die 's ochtends en 's avonds de lampen bij afzettingen etc. moet verzorgen. HAARLEM, 1 april Voor 4000,— willen B. en W. van Haarlem alarmin stallaties laten aanbrengen in de kanto ren van de gemeente-ontvanger en de gemeentelijke incassodienst. Het wordt een volautomatische installatie. B. en W. vragen de raad om het benodigde cre diet. Vorig opening Slot 4/4 4(5 Ned. 1958 loo A 4(5 Ned. 1960 100(5 4(4 Ned. 1959 98 98 3% Ned. 1953 Staffel 1947 92H 3(5 Ned 1956 93(4 3(4 Ned 1948 86(5 3(4 Ned 1950 87 3(4 Ned. 1954 88% 3(4 Ned. 1955 n 90(5 B.N.G. Won.bouwl 6 108(5 Ned. Handel Mij. Cert 253(5 Amsterdam Rubber 112% 1111/4 H.VA. 164(5 1643,4 Senembah-Mij. 550 A.K.U. 468 473% Berkel Patent 300 Calvé-Delft Cert 712(5 Dell Mil 179.80 181.50 Fokker 358 v. Gelder 248(4 Hoogovens 596(5 420 603% Müller Co. Philips Gem.bez. 824(iex 834% Unilever 757% 773 Bllliton 2e 347 Kon Petroleum 50 156.70 155,30 Holl. Amerika Lijn 141(4 141% KX.M. 107 Kon. Ned Stoomb Mil 171% 173% KAM. 136 Ned Stoomv MI.1 169 v. Ommeren 250 Ned. Scheepvaart Unie 146 146% Rentespaarbrleven '57 124(5 Rentespaarbrleven '58 2(5 Amsterdam '56 2(5 Amsterdam 56 2(5 Rotterdam '57 981/a Alb Hetln kl obl 4 119 Hoogovens cl. 288.75 Philips stocks gew. 416%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3