16.000 rode spionnen Afrikaanse negerpartij gaat illegaal werken EEN RUBENS 1 OP DRIFT I In West-Duitsland werken Oosteuropese senders onderbreken hun programma voor vreemde reeksen cijfers Toekomst van Rotterdamse luchthaven in gevaar? Floriade-koets op weg Verkeer op Schiphol zou lucht boven half Nederland in beslag nemen Gevolgen van stakingsacties zijn duidelijk waarneembaar Een waardige betoging in Den Haag Negen hectare bos en hei verbrand Om de drie uur geeft zich iemand aan Strontium 90 in de melk JAARS FIT MET MAANDAG 4 APRIL 1960 PAGINA 5 Apartheidspolitiek Regering aangemaand tot officieel protest Motorrijder verongelukt Kom naar de Jubilerende REEDS 90.000 ENTHOUSIASTE BEZOEKERS Dcm0nSNJ°9ittS'®fhts 2 da9en 7- k Ate ft... I door W. H. VAN EEMLANDT jjj vanaf f 3.75 Baard eraf? Old Spice erop! Goed geschoren? Dan komt het hoogtepunt. @/al(§fiice After Shave Lotion. Fris, jffl pittig, opwekkend! Uw huid zegt „ha"! After Shave Lotion SHULTON London New York Jongen tussen pieren van IJmuiden bijna verdronken In Engeland FRANKFORT, 4 april (FPI) De muziek stopt. „Een-vier-nogen-vijf-zes- zes-acht," zegt een omroeper en de mu ziek begint weer. Deze vreemde pro gramma-onderbreking kan men elke dag horen in de uitzendingen van de radio-stations in Polen, Hongarije Tsjechoslowakije en Oost-Duitsland. De meeste luisteraars hebben er geen Idee van waarom het programma wordt onderbroken voor een reeks cij fers. Maar ergens in West-Duitsland schrijft een communistische spion de ejjfers op, decodeert ze en weet hoe zijn instructies luiden. Er werken in West-Duitsland 16.000 communistische spionnen, volgens de laatste cijfers van de Westduitse contra-spionage. Om de drie uur wordt het een communisti sche spion te bar en geeft hij zich zelf aan. Sinds 1955 hebben zich gemiddeld 2.800 spionnen per jaar bij de West duitse autoriteiten gemeld. Maar daar tegenover staat dat het aantal com munistische agenten in West-Duitsland jaarlijks met tien procent toeneemt. De inlichtingen, die zjj verzamelen, worden op een microscopisch kleine film overgebracht en die wordt meest al verborgen in een uitgeholde lucifer, in het oor, een afneembare hak van een schoen, in een haarkam, een vul pen of in het handvat van een aktentas. De spionnen verzamelen in West- Duitsland economisch, politiek en tech nisch nieuws, maar hoofdzakelijk mili taire inlichtingen over de NAVO-strijd- krachten. Verleden jaar, aldus de Duitse con tra-spionage, wisten de communistische spionnen 6.100 opdrachten met succes uit te voeren en 30 procent van deze „werkzaamheden" betroffen het verza melen en doorgeven van militaire ge heimen van de NAVO. Ondanks de gezamenlijke inspanning der geallieerden om agenten op te spo ren, zijn er steeds meer personen die de plaats van de gearresteerden, inne men. De communisten recruteren in West- Duitsland zelf hun spionnen. „Gevraagd door persbureau: jour- (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM, 4 april De toekom stige ontwikkeling van het luchtnet van de K.L.M. en met name de inzet van meer straalvliegtuigen zal haar invloed doen gelden op de mogelijkheden, nu en in de toekomst, van de Rotterdamse luchthaven. Het thans geldende systeem van de „vliegtroggen" vastgestelde luchtbanen voor uit- en aanvliegen zal dan namelijk in zijn huidige vorm niet meer gehandhaafd kunnen worden. Het verkrijgen van snelheid en hoogte van de straalvliegtuigen vereist grote ruimte. Men zou er zich een voorstel ling van kunnen maken, door zich een kegel te denken met de punt op Schiphol en de basis, die dan een straal van welhaast half Nederland heeft, hoog in de lucht. Binnen een dergelijke ruimte zouden zich meer straalvliegtuigen ge lijktijdig moeten kunnen bewegen, het geen moeilijkheden met zich brengt zo wel ten aanzien van de burgerlucht- V'aart vanaf andere vlieghavens als voor de militaire luchtvaart, welke laatste zich ook beweegt buiten de vliegtroggen. Hoe lager wordt gevlogen, hoe minder moeilijkheden de luchtvaart, die niet op Schiphol is geconcentreerd, bedreigen. Maar toch moet men, zo werd ons van de zijde van de K.L.M. duidelijk ge maakt, met grote zorg de ontwikkeling van de Rotterdamse luchthaven Zestien hoven blijven beschouwen. Daarvoor is een permanente commissie samenge steld, bestaande uit de heren Kolff na mens de Kamer van Koophandel te Rot terdam, Van der Paauw namens de K.L.M. en ir. Tillema namens de. ge meente Rotterdam. In de permanente commissie zijn her haaldelijk wensen van Rotterdamse zij de naar voren gekomen, om te bevor deren, dat er meer K.L.M.-diensten zou den worden ingesteld cp Westduitse ste den. Met name voelt Rotterdam behoef te aan een dienst op Frankfort, van de zijde van de K.L.M. twijfelt men er echter aan, of het verkeersaanbod van en naar Rotterdam wel van dien aard is, dat deze dienst rechtvaardiging vindt. Deze twijfel is, wat Hamburg betreft, Overwonnen en bij gelegenheid van de openingsvlucht op vrijdag j.l. werd dit vertrouwen van vele zijden ook van die van Hamburg herhaaldelijk tot uitdrukking gebracht. Deze dienst is thans zo ingericht, dat het voor de Rot terdammer mogelijk is, 's morgens om 8.45 op te stijgen en na een tussenlan ding op Schiphol van 9.10 tot 9.45) om 11.10 in Hamburg aan te komen. De avond van diezelfde dag kan hij om 20.15 Hamburg verlaten om weer via Schiphol (21.50 tot 22.20) om 22.45 in Rotterdam weer te keren. De Hambur ger zal dus alleen 's avonds naar Rot terdam kunnen vertrekken, maar dan moet hij de volgende ochtend weer huis waarts, tenzij hij nog een of meer da gen aan zijn bezoek wil toevoegen. Bij een gunstige ontwikkeling zal de instel ling van twee retourdiensten worden Overwogen. In de thans opgestelde dienst wordt het wachten, een half uur lang op Schip hol tijdens de avondretourvlucht door de Rotterdammers als een belangrijk tijdverlies gevoeld. Het lijkt ons wel aan bevelenswaardig te overwegen, hoe de- Ze wachttijd te bekorten. Een dergelijke gunstige ontwikke ling heeft zich al afgetekend in de rechtstreekse dienst Rotterdam-Lon- den v.v., waar de gemiddelde bezet ting van 16 personen per vliegtuig binnen enkele maanden tot een ge middelde van 26 steeg. Wanneer dit gunstige verschijnsel zich blijft voort zetten, wil men bij de KLM van twee op drie diensten per dag op dit tra ject overgaan. Een nadere beschouwing van het Rotterdamse luchtvervoer heeft uitge wezen, dat het stijgende aanbod in het Rijnmondgebied meer verband houdt met de ontwikkeling van de industriali satie dan met de ontwikkeling van de haven. In Rotterdamse kringen toont men begrip voor de gedachte, dat Zestien hoven geen transito-haven dient te zijn: deze functie blijft geheel aan Schiphol voorbehouden. Wel blijft men daar hameren op de uitbouw van een net ten behoeve van het „lokale verkeer", maar waar de grenzen daarvan liggen is moeilijk aan te geven. De Rotterdamse luchthaven heeft haar zeer eigen moeilijkheden, inge klemd als zij ligt tussen rijksverkeers- Weg, spoorbaan en waterkeringen. Zon der verdere onteigening ware de start baan te verlengen tot 1600 meter. Wil men tot 1800 meter komen en Rot terdam acht dit een bestaansvoorwaar de voor Zestienhoven dan dient de baan onder de Bovendijk door te gaan en zal een verwezenlijking eerst mo gelijk zijn na tijdrovende onderhande- l'ngen met waterschappen, polderbestu ren, het betrokken Hoogheemraad schap en particuliere grondeigenaren. Tenslotte zijn er dan nog enkele hoge obstakels, die men niet spoedig uit de weg zal krijgen. Wat de ontwikkeling van straal- vliegverkeer op Schiphol betreft, blij ken de startbanen daarvoor niet te vol doen, omdat het bovenvlak ervan niet bestand is tegen deze soort vliegtuigen. Wij vernamen, dat het Unilever-con cern thans druk bezig is een produkt te ontwikkelen, waarmede de startba nen bedekt zouden worden. Dit produkt zou de banen een zekere immuniteit waarborgen tegen verhittings- en ande re invloeden die van een druk verkeer met straalvliegtuigen moeten worden gevreesd. nalisten en persfotografen". Deze ad vertentie stond onlangs in een ge respecteerd Duits blad. Enkele sollicitanten werden opge roepen voor een mondeling onder houd. Zij kregen een goed salaris aangeboden en namen de betrekking aan. Na twee weken hadden zij over verschillende onschuldige onderwer pen geschreven, foto's genomen en van verschillende onschuldige onderwer pen. Toen kregen zij te horen dat zij in dienst waren genomen door de Oost- duiste inlichtingendienst. Als zij zouden weigeren inlichtingen over NAVO-bases te verzamelen dan zouden de door hun getekende regu's over hun salaris van de afgelopen twee weken, naar de politie worden gezon den als bewijs dat zij in communisti sche dienst waren geweest. Een ander geval is dat van een Pool se vrouw. De vrouw, moeder van twee kinderen, wilde familieleden in West- Duitsland bezoeken. Tot haar verras sing kreeg zij zonder mqer toestem ming. Maar in West-Duitsland deelde de Poolse inlichtingendienst haar mede dat zij daar moest blijven en een be trekking als dienstbode in het gezin van een NAVO-officier moest aanvaar den. Indien zij weigerde zou zij haar kinderen nimmer terugzien. Van de 16.000 spionnen die in West- Duitsland werken, zijn slechts 6.000 of ficiële inwoners van het land. De an deren worden uit het oosten voor by- zondere missies gezonden. Deze 10.000 spionnen ontvangen prak tisch allen hun orders in Oost-Berlpn, 's werelds grootste spionage-céntrum. Rusland, Oost-Duitsland en andere communistische landen hebben er hun spionage-bureaus en zelfs speciale spio- nage-scholen. Indien de spionnen gepakt worden, ziet hun toekomst er somber uit. Som migen worden in het openbaar berecht en naar de gevangenis gezonden. Vele anderen hebben iets veel ergers te ver wachten dan een verblijf in oen West duitse gevangenis: indien zij gefaald hebben in hun missies tegen de Ame rikaanse, Britse of Duitse strijdkrach ten, worden zij heimelijk over de grens gevoerd en verbannen naar een werk kamp, een zoutmijn, of erger. De negerwijk van de Zuidafrikaanse stad Durban is omsingeld door pantserwagens. De negers, die demonstreren tegen de gevangenneming van enkele Afrikaanse leiders, blijven op een eerbiedige afstand. JOHANNESBURG, 4 april (UPI) Het Afrikaanse Nationale Congres heeft besloten ondergronds te gaan. Dit be- sluit werd aangekondigd door de ano nieme „noodcommissie" van het Afri kaanse Nationale Congres. Het Congres zal voortgaan te werken ondanks de verwachte aanvaarding van de wet, die het Congres zal verbieden. „We erken nen de rechtsgeldigheid van deze wet niet," aldus de verklaring, ,,de nood- commissie zal verder werken tot onze gekozen leiders zijn vrijgelaten en onze organisatie in haar rechten is hersteld." Inmiddels zijn de gevolgen van de sta kingsacties der negers duidelijk waarneembaar. Drie vrachtboten liggen buiten de haven van Kaapstad voor an ker, omdat geen Afrikaanse werkkrach ten beschikbaar zijn. Een aantal sche pen wordt doorgestuurd naar Port Eli zabeth. De grote vraag is thans of per sonen van gemengd bloed zich zullen storen aan de opwekking geen werk te verrichten, dat normaal door negers wordt gedaan. Verleden week zijn pam fletten verspreid, waarin zij, die van gemengd bloed zijn, werden opgewekt de negers niet „in de rug te steken." Ook werden personen van gemengd bloed opgewekt vandaag eigen stakings acties te houden. Naar verluidt zijn in Nyanga en Lan- ga de anti-blanke gevoelens sterker ge worden na de arrestatie van de plaat selijke leider van het Pan-Afrikaanse Congres, Philip Kgosane. Kgosane is vrijdag in arrest gesteld, nadat hij een bespreking had gehad met de secretaris van het ministerie van justitie. Andere Afrikaanse leiders beweren, dat Kgosa ne naar deze bespreking is gelokt door middel van de toezegging, dat men hem met rust zou laten. Krachtens de bepa lingen van de noodtoestand weigeren de autoriteiten te bevestigen of te ontken nen dat Kgosane gedetineerd is. Sedert de bespreking van vrijdag is hij echter nergens meer gezien. De Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, De Blank, heeft zaterdag een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt te hopen, dat alle kerken in Zuid-Afri- ka thans de apartheid in welke vorm ook zullen opgeven. Hij drong er bij de Ne derduitse gereformeerde Kerk op aan te werken aan een verandering van ge zindheid en beleid in Zuid-Afrika. De Anglicaanse bisschop van Johan nesburg, dr. Reeves, heeft deze stad onverwachts verlaten. Volgens de aarts deken neemt hij enige dagen rust „om zijn gedachten te ordenen". De te Jo hannesburg verschijnende Sunday Ti mes wist te melden dat de bisschop, die een uitgesproken tegenstander van de apartheidspolitiek is, van juridische zjjde het advies eeft gekregen voor onbepaalde tijd geen verklaringen meer af te leggen. De leider van de Verenigde partij, Sir de Villiers Graaf, heeft zaterdag in Krugersdorp op een vergadering van zijn oppositiepartij gezegd, dat hij het eens is met minister-president Ver woerd, dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties niet bevoegd is zich te bemoeien met de binnenlandse aange legenheden van Zuid-Afrika. Hij zei, dat de Verenigde Partij het nodig heeft ge vonden zich uit te spreken voor toeken ning van de bevoegdheid, die de rege ring in het wetsontwerp over de onwet tige organisaties heeft gevraagd. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 4 april In een reso lutie, ogesteld tijdens de protestbijeen komst, weike zaterdagmiddag werd ge houden op het plein is de Nederlandse regering uitgenodigd openlijk stelling te nemen tegen de flagrante schending van menselijke rechten en tegen de wreedheden, waarmee met name in deze dagen de gekleurde bevolking van de Unie van Tjuid-Afrika onder verant woordelijkheid van haar regering wordt bejegend. Het manifest werd voorge lezen door pater S. Jelsma MSC, die met ds. P. Lugtigheid en prof. dr. J. P. Mazure zitting had in het aanbevelings comité voor deze demonstratie. De demonstrerendtn stellen in hun resolutie, dat er voor de Nederlandse regering voldoende aanleiding is om bij de re ering van de Unie van Zuid- Afrika haar afkeuring en verontwaar diging te laten blijken over de on rechtvaardigheden en onmenselijkhe den ten opzichte van de negers. Deze uitspraken werden met gejuich en ap plaus onderstr pt. Tevoren was op het Plein het woord gevoerd door de neger Guus Sterman, die onder meei zei, dat de Afrikaanse misstand uitgeroeid moet worden door een algemene roep om gerechtigheid. Spreker wees op het voorbeeld van Noorwegen, waar men vanwege de ge beurtenissen in Zuid-Afrika op de offi ciële gebouwen de vlag halfstok heeft gehesen. De bijee -komst werd bijgewoond door naar scha- ing duizend personen. Enke le honderden betogers waren gezamen lijk in een stoet, die omstreeks vier uur geformeerd werd op het Carnegieplein, naar het Plein gekomen. Men droeg borden en spandoeken mee, waarop leuzen tegen de rassendiscriminatie ge schilderd waren: „Ook ruimte voor ne gers", „Togen apartheid", „Stop de ne gervervolging", „Zwart en blank sa men één", „Een vr'k, de mensheid", „Luns, protesteer" e.d. Het was een waardige betoging, waaraan werd deel genomen door mensen van vele rangen en standen. HENGELO, 2 april Gisterenavond is de 23-jarige H. J. van Keulen op de motor tegen een vrachtauto gereden en op slag gedood. Naar schatting zijn 300.000 inwo ners van Istanboel getuige geweest van het vertrek van de Nederland se postkoets. Na een 3404 km lange rit door Europa hoopt men op 6 mei bij de Floriade m Rotterdam te arriveren. H".t afscheid van de Turkse hoofdstad heeft een over weldigende indruk gemaakt. Post koets en Nederland stonden m het middelpunt van de belangstelling. De Floriade-koets tijdens de tocht door Istanboel. Op de achtergrond de beroemde „Blauwe Moskee Advertentie HUISHGoDBEURS Geopend van 28 maart t/m april van 10-17 en 19-23 uur terende Huishoudstands Camo''' 7!d"ux! 23°Schit- yan 30.000 boibloemen ModSü? 7 Lent^or, Verwarming Grote Hobbv afdT In.terieurkuns Sport, Verkeer, Toerisme Mode,bou ine« m \r„i nsme Nieuwst LONDEN, 4 april (Reuter) De melk in Engeland bevatte het afgelopen jaar circa 40 procent meer Strontium 90 een gevaarlijk radioactief ele ment dan het jaar daarvoor. Dit is bekendgemaakt door het radio biologisch laboratorium van de Britse raad voor landbouwkundig onderzoek. De oorzaak hiervan zijn de kernproe ven in de herfst van 1958. In het gepu bliceerde verslag wordt opgemerkt dat het niveau van het gevaarlijke Stron tium 90 wel niet verder zal stijgen, als de kernproeven niet hervat worden. De stijging is niet zodanig dat de „geva renzone" bereikt is. (Advertentie) enz. machines Voorlichting Adw! Nieuwste keuken- Advertentie Het tweede Nederlands oudheidkundig congres zal op 2 en 3 januari 1961 te Amersfoort worden gehouden. allllllll||||||||||||||||||]|||||||||||||||||||||||||||||||||||||„||„|||||,||||||„|||||||||||||j= 39 P® ^1Yerfn vogel taxide van de lange landingsbaan naar de tarmac bij het station. Markman was de e met zjjn actentas en koffertje in de nana "nar de deur ijlde toen deze geopend werd en zeiibewust de bijgeschoven debarkeertrap af daalde. Daar stond Mike Emmett van het filiaal! ,7'^, was dat nu? Mike staarde zijn collega verbijsterd aan of hij zijn ogen niet kon geloven. Vt i ze, noSal het telegram ondertekend, dat Markman hem op het vliegveld moest treffen. Emmett nep al uit de verte: „Hello, Markman!Wat kom jij hier doen?" „Nu nog mooier! Gisteren telegrafeerde je toch, dat ik via Londen moest reizen om jullie nieuws te horen „O, dat!" Mike stak zijn arm door die van Mark man. „Geef hier dat koffertje, George. Laten we even naar het restaurant gaan. Kijk, dat zaakje van jou is al uitgekiend, ouwe jongen. Je behoeft alleen maar over een half uur met een extra vliegtuig door te reizen naar Marseille en daar kan je mor gen vroeg je dief met zijn schilderij inrekenen." „Wil je zeggen, dat jullie hier in Londen alle gegevens „Jawat anders?" Emmett kon zich niet lan ger goed houden bij het zien van het beteuterde ge zicht van de weerstrevende Markman. Toen hij uit gelachen was en zijn tranen van puur jolijt had af gewist, trok hij zijn vriend mee. „Kom, loop nu door, George. Dadelijk zal je alles te horen krijgen. En kijk me nu niet langer aan of ik gek ben, anders besterf ik hetDaarginds zie je de spe ciaal voor jou gecharterde Dakota op je staan wachten. Tegen middernacht kan je in Marseille zijn en als het je een beetje meeloopt, ben je morgen om deze tijd alweer op weg naar New York, via Lissabon, met de Rubens onder je arm..." Toen ze in de hal voor het doorgaand verkeer een rustig tafeltje hadden gevonden, vertelde Em mett zijn verhaal. „Terwijl ze jou in die Constellation als een Oos terse prins vertroetelden, heeft Parkingston's Lon don Branch niet stilgezetenHet jolige, jongens achtige gezicht van Mike, dat een ogenblik wat za kelijker had gestaan, vertrok zich weer tot een brede grijns. „Wat ons is overkomen, GeorgeIk ge loof niet dat Parkington's sedert de oprichting zó ongelofelijk heeft geboft met een opsporing, als wij in de laatste vierentwintig uurEenvoudig fan tastischals een ander het me vertelde zou ik het niet geloven!" Mike stak een sigaar op, terwijl Markman hem nog steeds wantrouwig opnam. „Moet je horen...." Emmett boog zich over het tafeltje naar zijn toe hoorder. „Toen ik zondagavond door Parkington werd opgebeld, had ik eerlijk gezegd niet veel hoop, dat wij het spoor van die Rossetti nog zouden vin den. Londen is nu niet bepaald een plattelandsge meenteMaar goed. Gisteren ben ik naar de Banking Corporation gegaan. De agent is al jaren lang een vrindje van me en de combinatie Cardi- gan-Parkington's deed wonderen. Luister nu goed. Die Rossetti verscheen dinsdag, 2 maart, na sluiting van de kas. Hjj klapte zijn chèque op de toonbank neer en was een beetje nijdig, dat ze hem niet wilden uitbetalen. Vóór negen uur op de derde maart kon hij zijn duiten niet krijgen! Nu moet je weten, George, dat ze daar bij de kas een beetje een rare smaak in de mond hadden gekregen van Ros setti. Niet dat er iets aan de chèque mankeerde Er is geen sterveling op de wereld, die het Otis na doet om in een paar seconden een overtuigende spoorwegramp onder een stuk te schilderen Neen, die handtekening herkenden ze met één oog opslag. Maar een open chèque voor duizend pond dat vonden ze wel een beetje gortig! Enfin, nadat ze de signor op de tweede hadden geloosd, vertelde de kassier de agent iets over het verdachte indivi du, dat aan het loket was geweest. Die agent is een grappenmaker, George. Meer bij wijze van mop dan in ernst, zei hij: Waarvoor hebben we hier bij de bank eigenlijk een privé-detective? Die vent heeft nooit iets te doen! Laat hem morgen als die knaap zijn geld heeft gebeurd maar eens kijken wat hj er mee doet! Emmett schoof een beetje achteruit om duidelyk te kunnen zien of Markman wel voldoende onder de indruk kwam van de betekenis van deze ongelofelijke meevaller. „En laat nou die Atkins, dat is de bank-detective, bij zichzelf denken: eindelijk eens een behoorlijke opdracht! Hij wilde laten zien, dat hij geen ama- teur was en h\j heeft zich, toen Rossetti met de duiten de bank uitging, eenvoudig aan hem vastge beten! In een dik rapport heeft hij alles neerge schreven en zelfs heeft hij de Italiaan een paar maal gekiekt met een in zijn dasspeld verwerkt micro-apparaatje! Nou vraag ik je, George! Het interesseerde de bank weinig en als je het mu vraagt waren ze al van plan met dat rapport de kachel wat op te stoken, toen ik gelukkig maandag ochtend verscheen. Die agent lachte zich een be roerte toen ik hem om inlichtingen vroeg en hu, zonder iets te zeggen, mij de geïllustreerde roman van Atkins in mijn knuisten kon drukken. 't Is niet te geloven," meende Markman plechtig. '.Precies wat ik je zeiHet eerste wat ons opviel, was dat Rossetti woensdag en donderdag allerlei rare scharrelaars had opgezocht, die in zwarte kunst doen. Nou, je snapt dat ik begon te kwispelen, want wij lazen iedere dag in de krant met vette koeienletters, dat Cardigans Rubens uit het Rijksmuseum in Amsterdam was gestolen en die chèque werd aangeboden op de dag nadat de diefstal was ontdekt! Verder schreef Atkins, dat Rossetti een enkele reis tweede klasse naar Mar seille had gekocht en dat hij donderdagavond via Dover-Calais was vertrokken. Die episode op het reisbureau en toen hij in de trein klom, heeft Atkins onder anderen met de micro gefotografeerd." „En toen?" „Nou, ik ben die kunstkopers gaan aflopen. Met één van hen heeft Parkington's nog een oud appeltje te schillen. Ik behoefde maar naar de duimschroe ven te wijzen om hem aan het praten te krijgen. En wat er nu komt, is werkelijk het summum, George. Zet je oren wijd open!" De beweeglijke Emmett schoof zijn stoel wat dich ter bij zijn collega en onderlijnde met vlugge hand gebaren en voortdurend zich wijzigende uitdrukkin gen van zijn gezicht het verbazingwekkende nieuws. (Wordt vervolgd). w IJMIUDEN, 4 april Twee 10-jari- ge jongens waren zondagmiddag om streeks vier uur met een bootje aan het spelevaren tussen de pieren. Een van hen, M.P., heeft dit avontuur bijna met de verdrinkingsdood moeten bekopen. Toen het bootje namelijk vijftien meter van de kant af was, werd hij zo bang dat zij misschien naar open zee zouden afdrijven, dat hij te water sprong. Eni ge onbekend gebleven personen scho ten direct met een ander bootje te hulp en slaagden erin de drenkeling uit het water te halen. Ze brachten hem naar een van de strandpaviljoens, vanwaar hij door de Ongevallendienst werd afge haald en overgebracht werd naar het Antoniusziekenhuis. De jongen, die het koud had en nogal wat water had bin nengekregen, is ter observatie in dit ziekenhuis opgenomen. AMSTERDAM, 4 april Door onbe kende oorzaak werden zondag aan de Duitse grens bij Venlo ongeveer zes ha. bos en heide door brand vernield. De brandweercorpsen van Venlo en Hout- Blerick waren urenlang bezig met het blussen van deze branden. Zij slaagden er in, ondanks een felle wind de brand vlak voor de landsgrens te stuiten. Zondagmorgen is door onbekende oor zaak een heidebrand uitgebroken op het militaire oefenterrein Baggelhui- zen bij Assen. Aangewakkerd door de felle wind, grepen de vlammen snel om zich heen. De brandweer van Assen rukte met groot materieel uit, evenals de stafba terij van de 42ste afdeling veldartillerie, welke in Assen gelegerd is. De brandspuit van de vrijwillige brandweer uit Assen kon echter niets beginnen omdat water ontbrak. Vandaar dat de militairen met vuurzwepen de brand begonnen te bestrijden, geassis teerd door de brandweerlieden en toe geschoten burgers. Na een uur gelukte het verdere uitbreiding van de brand te voorkomen, doch inmiddels waren reeds twee hectare van het militaire oefenterrein in vlammen opgegaan. Zondagmiddag hebben wandelaars brand ontdekt in het bosrijke gebied de Kruisberg bij de Heksenplas bij Doe- tinchem. De bosbrandweer wist het snel om zich heen grijpende vuur te stuiten en later samen met de Doetinchemse brandweer meester te worden. Ruim een ha. bos ging verloren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5