Wethouder Van Gelukpark in wording 1 Zilveren brugwachter van Bennebroeker Rolbrug Arie Wijtvliet morgen vijf en twintig jaar nachtdienst Opnieuw verdwijnt oude zaak —uil Haarlems binnenstad— Fraai concert door André van Aalst en Ina Overkamp MINIMUM EXPORTPRIJZEN VOOR GLADIOLEN REPAALD Conflict rond verzetsboek Gouden bruids paar m Reitzstraat molendijk - dameskapper Muziek PRIMEUR VAN SFEERVERLICHTING gemeentezaken Prijswinnaar met proces bedreigd inenting tegen polio in Bloemendaal Mariastichting trekt bezwaarschrift in DINSDAG 5 APRIL 1960 PAGINA Heemsteedse Kunstkring r~ §1 Haarlem e.o Films Toneel Burgerlijke Stand Haarlem Waterstanden Verzorgden Stichting 19401945 doen op bootreis Haarlem aan Anders Bromfietsdief ingesloten J. van der Gaag in „De Ark" WASSERIJ DUYN Jaarvergadering N.T.K.C. Westelijke Randweg in Echtpaar Van Gemert- Admiraal viert met Pasen feest U itbreidingsplan „Eindenhout" aanbouw Langs Weideck Pyrmont- laan zijn de tuintjes al verdwenen OlieboIIenactie Beurs van Amsterdam Beurs van New York BLOEMEND AAL, 5 april In de duinen aan de zuidkant van de Zee- Weg bij Overveen is het werk aan het toekomstige Wethouder van Gelukpark In volle gang. Met grote kranen worden Krote hoeveelheden zand uitgegraven Voor het duinmeer, dat het park in de toekomst zal sieren. Men hoopt het Wethouder van Gelukpark 29 maart te kunnen openen. Er zal een groot Menen paviljoen komen met terrassen, *M°keergelgenheid en andere accommo- uaties. Het werk wordt uitgevoerd door de Aannemingsmaatschappü Hillen Roo- .hit Amsterdam, die 250.000 kubieke meter zand uit de duinen hoopt te ha- «n.. Het zand is bestemd voor de op hoging van het Haarlemse industrieter- rein in de Waarderpolder. Voorts moe ten er verschillende bunkers uit de be zettingstijd gesloopt worden. De aan nemer hoopt in juli met de bouw van het paviljoen te kunnen beginnen. Het nieu we duinmeer, dat met het bestaande verbonden wordt, zal dan al vastere vor men aangenomen hebben. De werk zaamheden genieten de levendige be langstelling van de Bloemendaalse oud wethouder de heer A. van Geluk, naar wie het park genoemd wordt. (Advertentie) Iedere dame is verwend met MOLENDIJK'S PERMANENT SCHOONHEIDSSALON Bus 2 - 3 - 4 Santpoorterplein 1, Haarlem, Tel. 19106 CINEMA PALACE: Breng de Bismarck tot Zinken, U jaar; 2, 7 en 9.15 uur. TRANS HALS: Inspecteur Bardesty F.B.I., 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. Di 2 en 8 uur. LidÓ: T. m. do.: Bonjour Tnstesse, volw.; Luxor?" „Agi Murad, de witte duivel", Do.-cycius: De rode schoentjes, 18 jaar. kRMBRANDTEn Eeuwig Roxy ^T.m ado.!2DeWstrijd' om de Apachen- Pas, 14 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Een huis vol harrie, 18 jaar, Minerva5 Ma.': 8.15 uur: Anatomy of» murder, str volw Di. en wo. 8.15 uux. Middle of the night, volw. Dinsdag 5 april Stadsschouwburg: 8 uur, Toneelgroep En semble in „Het Tuinfeest" van en onder regie van Lo van Hensbergen. Woensdag 6 april Stadsschouwburg: 10 uur, Toneelgroep Arena met „Twee emmertjes water halen (Lagere schoolvoorstelling); 8 uur, Toneel groep Ensemble in „Het Tuinfeest" van *n onder regie van Lo van Hensbergen. Dinsdag 5 april Concertgebouw: 8 uur, Derde concert In de meesterserie door Johanna Martzy, viool. M.m.v. Jean Antonietti, piano. Werken van Beethoven. Bach, Strawinsky en Franck. diversen: Dinsdag 5 april Raamsingel 30: Genootschap Nederland Engeland, lezing: 8 uur. Woensdag 6 april Concertgebouw, Tulnzaal: 8 uur, Concert door het Klein Vrouwenkoor „Catemus' Solisten: Ans Bouter en Miep van Luin. Stadhuis Haarlem: 2 uur, Gemeenteraads vergadering. BEVALLEN van een zoon: T. F. van der Veen-van de Boer; M. E. C. Belle- Gouwenberg; W. T. Kouters-Gezel; J. E. Ritsema-Pasman ;A. M. C. Bunning- Groen; J. J. Rusman-de Mon; P. P. C. Madaü-Cool; M. E. C. Luger-Aelen (2 zoons). BEVALLEN van een dochter: M. Kalf-Cruijff; A. Bos-Klaassen; A. H. Gankelman-SchraalP. Aartsen-Quist; C. Hol-Vellekoop; E. H. Tol-Bergman; A. Lagerweij-van Rotterdam. ONDERTROUWD: P .G. de Rootf en E. M. M. van Nuus; E. J. de Ree en C. van Galen; F. H. J. Damen en G. van der Velde; J. H. Heerze en M. de Zwart; J. W. G. van der Mejj en A. A. E. van der Pauw-Kraan; H. G. L. Da- verveld en J. P. Krooder; B. J. R. van Zeist en W. J. Diesveld; F. L. Simonis ?h A. Landsmeer; C. H. Cohen en J. Kamers. .GETROUWD: J. H. van Boekei en D. M. Kleinsmith. OVERLEDEN: G. J. Coster-Muller, £3 jr., Linnaeuslaan; J. W. S. Fortgens- Kenniphaas, 77 jr., Kinkerstraat; A. M. W. Klumper-Hoobroeks, 91 jr., Leidse- Vaart; D. van Dalfsen, 74 jr., Junoplant- soen; J. Heij, 56 jr., Barendsestraat; J. de Vink, 84 jr., Jansstraat; W. J. M. ■Kemps, 66 jr., Maerten van Heemskerk straat. Dinsdag 5 april Hoog water: 10.03 u. en 22.50 u. Laag water: 5.02 u. en 17.52 u. Woensdag 6 april Hoog water: 11.33 u. Laag water: 6.23 u. en 19.24 u. HAARLEM, 5 april Opnieuw ver dwijnt een gerenommeerde handels zaak uit de Haarlemse binnenstad we gens het ontbreken van een geschikt opvolger. De heer D. S. Leeflang heeft besloten zijn speciaalzaak in verlich tingsornamenten aan de Lange Veer- straat op te heffen. De liquidatiever koop van de lichtkronen en lampen voor allerlei doeleinden is in volle gang. Per 1 juni zal het pand met zÜn wal overdadig elegante laat-Victoriaanse ge vel, onder meer merkwaardig omdat het de grootste winkelruiten van heel Haarlem heeft, ontruimd zijn. Een zaak in televisie- en radiotoestellen onz. zal zich er in vestigen. De heer Leeflang zal dan afscheid genomen hebben van het actieve zakenleven en van een be drijf dat zijn eigen creatie en levens werk was. De eerste in Haarlem en één der eer sten in den lande was de heer Leeflang toen hij in 1919 begon met het propa geren van „sfeerverlichting" via de speciaalzaak, welke hij toen in de Lan ge Veerstraat opende. Destijds was er weliswaar „kunstverlichting", maar van kunstlicht-effecten in het interieur van „verlichtings-kunst" wist men zo goed als niets. De interieurkunst, die juist in die tijd begon op te leven, was goeddeels op het daglicht afgestemd. Dat kwam door de betrekkelijk gerin ge mogelijkheden van gas- en oliever lichting met hun voornamelijke nuttig heids-functie en ook omdat men de technische mogelijkheden van het toen nog vrij recente electrische licht (in 1922 pas werden de Haarlemse huizen „geëlectrificeerd") niet kende. Van het laatste was de heer Leeflang, van huis uit grossier in verlichtingsbenodigdhe den, en man met een (erfelijke) „tech nische knobbel" uitstekend op de hoog te. Daarbij kwam nog zijn artistieke be langstelling, vooral voor binnenhuis-ar chitectuur en schilderkunst. Wat h.§t laatste betreft: D. S. Leeflang is ais amateur-kunstschilder o.m. een vaardig copiist van schilderijen. Als zakenman is de heer Leeflang er een met durf. De meeste zaken zijn klein begonnen, die van hem is van meet af aan zo opgezet als ze thans nog is. Het duurde dan ook niet lang, of D. S. Leeflang, di-e zijn verlichtingsornamen ten ook zelf en volgens eigen ontwerpen liet vervaardigen, genoot een landelijke renommée. Afkerig van aan de weg tim meren was hij bepaald niet. Dat bleek bijvoorbeeld bij een winkeliersoptocht in 1923, in Haarlem georganiseerd ter gelegenheid van het zilveren regerings- HAARLEM, 1 aPril B- en W. van Haarlem stellen de raad voor de wo- „w aan de Magdalenasteeg 9 onbe- nifca - tc verklaren wegens slechte woonbaa rioiering, vloeren en trap, toestand woning Frankestraat alsmede va bouwvallige toestand r°h°il huis de slechte staat waarin de van het huis, en de onvoldoende riolering verke i-eUi<en en de onhy- inrichting van de keuse y giënische plaats va raa(J voorgeste]d Ook wordt aan Gijzenkade de huur van de pannen ten behoe. 254 en Rijksstraatweg hengen. Ten ?e. ve van de GGD te te v00rz]en eve van de brandweer ^te, wU de behoefte aan «taBlfn|n tuin Gra de gemeente het pand, er bedrag vinnesteeg 4 aankopen vo van 12.000,-. in Haarlem Aan de heer P. Komjr in de wil de gemeente 38 m2 g voor Dokter De Liefdehof verkopen 30,- per m2. Er zullen twe op worden gebouwd. HAARLEM 5 april Gedurende twee maal een week zullen in mei verzorgden van de Stichting 1940-1945 een bootreis kunnen maken met de Runboot rn-S; Volti Aan de eerste tocht, die ge"0^ Ln zal worden van 19-26 mei, nemen verzorgden deel uit Noord; en Zuid H land. De leiding berust bi] de directeu ren der districtskantoren in deze p vincies de heren J. G. Renes en J. Pos man. De boottocht gaat voor een groot deel door Noord-Holland. Twee keer zal de Volti in Haarlem meren, namelijk van donderdag 19 tot vrijdag 20 mei en van woensdag 25 op donderdag 26 mei. Van Haarlem uit wordt gevaren naar Hai- derwiik de volgende dag via Hooin naar Èn'khuizen en zondag vandaar naar Medemblik. Maandag 23 me' vaart de uit vijftig mensen bestaande groep naar Den Helder, de daaropvolgende dag naar Zaandam en woensdag 25 m naar Haarlem. In deze wn'rden avonds een afscheidsmaaltijd gehouden, waarschijnlijk in Dreefzic De boot keert donderdag naar Rotter dam terug. Van 27 mei tot 3 juni zal voor eenzelf de aantal personen een tweede bootreu onder auspiciën van de Stichting 194 1945 met de Volti worden gemaakt. jubileum van koningin Wilhelmma. De heer Leeflang sleepte daarbij de eerste prijs in de wacht met een even koste lijke als ogen-strelende vondst: leven de lampekappen (zijn atelier-naaisters) van de fraaiste makelij, die statig uit- schreden voor een imposante landauer, waarin fier de jeugdige zakenman ge zeten was, die toen 90k als ruiter en automobilist bekendheid genoot. Er is uiteraard in de eenenveertig jaar, dat de zaak van de heer Leeflang bestaan heeft, een en ander veranderd. Niet alleen wat de publieke smaak be treft, maar ook in het Haarlemse stads beeld. Bekend is, dat tot voor een jaar of vijfentwintig Kleine Houtstraat en Lange Veerstraat drukke winkelstraten waren omdat het Haarlemse stadscen trum, voordat de uitbreidingen in Oost en Noord er waren, meer betekenis had dan thans, nu ook de wijken hun winkel centra hebben gekregen. Het pand, waarin de zaak van de heer D. S. Leeflang gevestigd is, heette van ouds ,,'t Anker". Onder die naam was er in het begin van de 19e eeuw reeds een magazijn van „kramerijen" (diver se kleine gebruiksvoorwerpen, zoals zeep, garen, sigaren, borstels enz.) ge vestigd. De eigenaar deed et in de tachtiger jaren van de vorige eeuw in zijn tegenwoordige gadaante (met de imposante spiegel-ruiten) verbouwen. Voor de leden van de Heemsteedse Kunstkring speelde gisteravond in de foyer van het Minerva Theater het duo André van Aalst, viool en Ina Overkamp, piano, werken van Tartim, Mozart, Franck en Debussy.. Het duo trad reeds verscheidene ma len met ondervonden waardering op, o.a. het vorig jaar in Haarlem en voor de radio. Hun beider spel toont, een sterke geestelijke verwantschap, een superbe tijdsbegrip. Tardini en Franck spreken een taal die wel zeer verschillend is, al zijn beide ele menten aanwezig; Mozart en Debussy hebben bij bepaalde overeenkomst van gratie toch wel zeer uiteenlopende ge voelswaarden. De beide kunstenaars zijn in de geheime kamers van deze muzikale schoonheid doorgedrongen, ze hebben hun ontroeringen beleefd en kunnen niet ander dan ze ongerept weergeven. Mozarts muziek werd een Canticum canticorum van puur azuur geluk, Debussy's zwanenzang, de drie delige sonate, een uitspelen van klank en kleurrafinementen. De violist be schikt over een prachtige cantilenetoon, de pianiste over een verfijnde toucher, dat zich reeds demonstreeede in de eerste maten van het openingsstuk, de heerlijke sonate in g minore van Giuseppe Tartini. Van Mozart naar De bussy was wel een zeer grote omscha keling, doch schoonheid is van alle tij den, en als die zo gaaf gerealiseerd kan worden als deze uitvoerders het vermochten, dan is de luisteraar door deze abrupte overgang niet uit het evenwicht geraakt. De evocatieve Sonate van César Franck besloot deze avond. T. de Vr. HAARLEM, 2 april Omstreeks kwart over twaalf donderdagavond be merkte een man, dat zijn bromfiets wel ke hij in de Benviljoenstraat had ge parkeerd, was ontvreemd. Hij alar meerde een kennis, waarna zij beiden, op zoek naar de bromfiets, een man, een 20-jarige fabrieksarbeider, op de brommer zagen rijden. Een achtervol ging had geen succes, doch aan de hand van het signalement kon de _poli- tie de man later aanhouden. Hij is in het bureau noord ingesloten. Het zijn slechts drie schilderijen tus sen de zesentwintig die bij „De Ark" zijn tentoongesteld welke ons als accep tabel voorkomen. Dit zijn de portretten 5, 16 en 21, die onderling weer grote verschillen van mentaliteit vertonen. Van der Gaag treedt ons uit zijn ex positie tegemoet ais een onderontwik keld talent met enige vaardigheid en veel losse gebaren, die aan de meest verschillende stromingen binnen het fi guratieve zijn ontleend. Sommige dingen zijn er helemaal naast en ongekund, andere mistekend, sommige brutaal en weer andere conventioneel. Voor een ex positie wordt toch meer innerlijke over tuiging geëist. Tot en met 9 april. HAARLEM, 5 april In een zeer druk bezochte, maar bü tijd en wijle ook zeer rumoerige vergadering, die maandagmiddag in restaurant Brink- mann te Haarlem werd gehouden, zijn bestuur en leden van de groep gladio- lenkwekers het eens geworden over de aan het Produktschap voor Siergewas sen te adviseren minimum exportprij zen voor gladiolen in het komende sei zoen. In het voorstel van het bestuur zijn de prijzen voor de grotere maten, in vergelijking met, vorig jaar iets la ger gesteld, de kleinere maten bleven op dezelfde hoogte. Het voor en tegen werd soms op vrij heftige wijze uitge sproken, maar het uiteindelijke resul taat was toch, dat het bestuur zijn zin kreeg. Bij de stemming met hand-opste ken bleken er slechts 29 leden tegen en enkele honderden vóór. De waarnemend voorzitter, de heer C. J. van Til, die de vergadering leid de bij ontstentenis van voorzitter L. Krouwel, liet in zijn inleiding tot het voorstel uitkomen, dat er in het afgelo pen seizoen rond 5 miljoen kilo méér gladiolen zijn geëxporteerd dan het jaar daarvoor. Daar tegenover staat echter dat er 800 hectaren méér werden opge plant. De prijzen in het binnenland zijn goed geweest, aldus spreker, die een lijstje had van tachtig soorten, die vol doende prijzen hebben opgebracht. In onze kring wordt de roep gehoord, zo vervolgde de heer Van Til, dat alle maatregelen maar weg moeten. Per soonlijk is hem dat uit het hart gegre pen, maar het is onmogelijk. Er zijn afspraken met Engeland en Frankrijk,, die gebaseerd zijn op bepaalde han- delsprijzen om de handel met die lan den te kunnen liberaliseren. Het be stuur heeft zich de vraag gesteld of de oude prijzen moesten worden gehand haafd; eenstemmig kwam men echter tot de conclusie, dat ze iets moesten worden verlaagd. De volgende prijzen werden voorgesteld: (tussen haakjes de prijs van vorig jaar): 14/op f6,75 (7,50, 12/14 f5,50 (6,25), 10/12 f4,— (4,25), 8/10 f 2,50 (2,75), 6/8 f 1,75, 4/6 f 1,20 en 2/4 f -,60. Naar het ge voelen van het bestuur zijn dit de prij zen die da meeste kans maken door het PVS te worden goedgekeurd. Tegen dit voorstel gingen verschil lende stemmen op; sommigen wil den de oude prijzen handhaven, an deren wilden nog lager. De heer Vriend uit Waarland stelde dat de m.e.p. een bodem in de markt moet zijn en een garantie voor de export. De kwekerij wordt er echter buiten gelaten Hij wil de prijzen voor de dikke maten iets lager dan in het bestuursvoorstel genoemd. Verschil lende sprekers twijfelden er aan of de voorzitter in zijn inleiding wel een juiste voorstelling van zaken heeft gegeven. Zij kwamen met een ander beeld. Welk percentage van het areaal maken b.v. de tachtig door de voor zitter genoemde soorten uit? De heer J. Fit uit Venhuizen zei te menen, dat het bestuur met een zeer re delijk voorstel komt. Ook de heer G. P. Rood uit Grootebroek was van mening, dat het bestuur een goede koers vaart. De heer P. Pool uit Andijk wees er op, Advertentie amsterdamsevaart20 TEL. 11053 Binnen 4 dagen retour. dat de markt ir de voorverkoop goed was. Het is de schuld van de kwekers zelf, dat sommige soorten daarna zijn inge zakt, omdat zij in de verkoopperiode geen aanbod tegenover de vraag stel den De heer A. Warnaar uit Sassen- heim wilde de prijzen voor de twee dikke maten nog iets omhoogbrengen. Vergeet niet, aldus spreker, dat de m.e.p. ons land binnenkomt. Bij te la ge prijzen heeft de export geen interes se voor het artikel; zijn de prijzen goed en zijn er dus goede winstkansen, dan is het zoals het afgelopen seizoen heeft bewezen mogelijk de export flink te vergroten. Later trok hij zijn verhogingsvoorstel in en na nog veel vijven en zessen bracht de voorzitter het bestuursvoorstel in stemming. Slechts ongeveer dertig leden verklaar den zich er tegen door het opsteken van de hand; de overige aanwezigen, en kele honderden, werden aldus geacht er vóór te zijn. HAARLEM, 5 april De prijsvraag, die de EXPOGE (Nederlandse Vereni ging van ex-politieke gevangenen) des tijds heeft uitgeschreven en waarin be langstellenden werden uitgenodigd een manuscript in te zenden, handelend over het verzet in de bezettingsjaren 19401945, dreigt aanleiding te worden tot een ernstig conflict tussen de be kroonde schrijver en de EXPOGE. Een der inzenders was Dick Hendrik- se, journalist van het weekblad Uibel le", dat wordt uitgegeven door de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" te Haar lem. H(j schreef een verzetsverhaal on der de titel „De dag waarop mijn vader huilde", dat uitgegeven zou worden bij genoemde drukkerij-uitgeverij. Het manuscript stuurde hij in bij de EXPOGE ter deelneming aan de prijs vraag. Daar een der voorwaarden tot deelneming inhield, dat de EXPOGE het eventueel bekroonde boek bij „De Bezi ge Bij" in Amsterdam zou uitgeven, liet Dick Hendrikse zijn inzending ver gezeld gaan van een brief, waarin hij mededeelde, dat het boek bij „De Spaarnestad" zou worden uitgegeven. Mocht de EXPOGE niet akkoord gaan met deze handelwijze, dan moest zü volgens de brief van Dick Hendrikse de inzending als niet gedaan beschou wen. Het manuscript ging naar de jury, de brief bleef bij de secretaris van de EXPOGE, welke de jury niet op de hoogte stelde van de voorwaarde, door de auteur aan zijn inzending verbonden. Het boek van Hendrikse werd inder daad bekroond en de aan de bekroning verbonden prijs van 1500,- zou de auteur toevallen. Toen pas kwam de ju ry op de hoogte van de brief van Hen drikse. Bij een contact tussen de jury en de heer Hendrikse vroeg deze de jury een andere winnaar aan te wijzen, in dien de EXPOGE niet van haar voor waarden wilde afwqken. De jury ging daar niet op in. De EXPOGE hand haafde haar voorwaarde tot uitgave bij „De Bezige Bij". Daarmede is een conflict geschapen tussen de EXPOGE die het feit van in zending als een akkoordverklaring met de voorwaarden beschouwt en de schrij ver die nadrukkelük enig voorbehoud ten aanzien van die voorwaarden heeft gemaakt. Misschien zou hier de rechter het beslissende woord moeten spreken. BLOEMENDAAL, 5 april In Bloe mendaal zal deze maand de eerste in enting tegen kinderverlamming ge schieden voor de in 1959 geboren kin deren. In mei volgt de tweede en in juni de derde „prik". Dat zal dus drie maal geschieden met een tussenpoze van steeds ongeveer een maand. De vierde injectie zal tenminste zes maan den na de derde inenting volgen. Van 1 april af heeft de nieuwe gemeente arts, dokter D. K. Heeringa, het werk van dokter C. Kroon overgenomen. Dok ter Heeringa zal de kinderen inenten. Er komen daarvoor in Bloemendaal on geveer 250 kinderen in aanmerking. Vandaag is de vaccinatie begonnen in de St.-Jozefschool in Vogelenzang. Dins dag 12 april geschiedt deze in de Von delschool in Aerdenhout, een week la ter op dinsdag 19 april in de Juliana- school in Overveen en op dinsdag 26 april in de Bornwaterschool voor d« kinderen uit Bloemendaal-dorp en Duin lustpark, steeds van tien tot twaalf uur. In deze ucholen zal in dezelfde volg orde op de dinsdagochtenden 3, 10, 17 en 24 mei de tweede injectie worden gegeven. Hetzelfde geldt voor de derde vaccinatie op de dinsdagochtenden 7, 14, 21 en 28 juni. De stichting voor moederschapszorg en kinderhygiëne in Noord-Holland, die de auspiciën van de vaccinatie voert, zal tegelijk met de derde polio-injectie voor de in 1959 ge boren kinderen de vierde injectie ge ven aan de in 1957 geboren kinderen. In Bloemendaal komen ongeveer 450 kinderen in aanmerking, om in juni te worden ingeënt. Voor beide leeftijdsgroepen zal 'n na- inenting worden gehouden op dinsdag 19 juli, van tien tot elf uur in de Von delschool voor Aerdenhout en Vogelen zang en van elf tot twaalf uur in de Bornwaterschool (voor Overveen, Bloe mendaal en Duinlustpark). BLOEMENDAAL, 5 april Het lan delijk bestuur van de Nederlandse Toe risten Kampeerclub N.T.K.C. heeft be sloten de voorjaarsvergadering in Bloe mendaal te houden. Op de middag van Koninginnedag, zaterdag 30 april, ver- adert de N.T.K.C. om half vier in het eugdhuis aan de Donkerelaan. Al de genen, die reeds willen kamperen, kun nen terecht op het terrein van de afde ling Kennemerland van de N.T.K.C. op .Beeckesteijn" in Driehuis. Enkele van de te bespreken zaken zijn het stichten van een fonds voor kam peerterreinen, en de rally voor 1962. Met een lustrumkamp op Beeckesteijn op 30 april gaat de afdeling Kennemer land van de N.T.K.C. herdenken, dat dit terrein dan tien jaar in gebruik is. Het zal tevens het openingskamp voor 1960 zijn. Tevens wil de afdeling op een nog nader te bepalen weekeinde een bollen- kamp houden op het landgoed Eikenrode in Heemstede. HOOFDDOPR, 5 april De heer A. J. Wijtvliet te Hoofddorp viert morgen een merkwaardig jubileum. Op deze dag heeft hij er namelijk een kwart eeuw „nachtdienst" opzitten als brug wachter van de Bennebroeker Rolbrug aan de Ringvaart. Niet slechts het feit Hat de heer Wijtvliet bij jong en oud beter bekend als „Arie" gedu- -anrle vijfentwintig jaar zijn werkzaam- heden 'uitsluitend des avonds en „achts uitoefende mag iets bijzon- „gnoemd worden, maar wanneer men ziin diensturen optelt, komt men Int een nog merkwaardiger ontdekking. Want deze 51-jarige brugwachter bij de Haarlemmermeerpolder, is per et- naaal twaalf uur in functie Dat w.l TPo-acn dat hij de ene week 5 nach ten van 60 uur aan de Rolbrug verblijft en de andere week 6 nachten van 72 uur dienst heeft. Voor hem dus nog geen 48-urige werk week maar deze werktijden, die vol gens de oude reglementen, voor alle brugwachters van de Haariemme - meerpolder gelden, weerhouden de heer Wntvliet niet om in zijn vrije uren een welhaast ongelooflijke werklust aan de das te leggen. Om zes uur s mor ons komt brugwachter Wijtvliet van het werk thuis8 doch - hoe vreemd het ook mag klinken hij denkt niet over om dan naar bed te gaan. Bij zijn woning Kruisweg 1595, heeft de heer Wijtvliet een flink stuk grond, waarop hij groenten en aardappels ver bouwd en het is op „het land" waar men hem altijd na gedane arbeid kan vinden. En dan is daar nog zijn koppel kippen, waaraan de nodige aandacht moet worden besteed, zodat Wijtvliet zich pas tegen de middag de tijd gundt om voor een uur of drie, vier onder de wol te gaan. Dit vertelde brugwach ter Wijtvliet ons, of het allemaal de gewoonste zaak van de wereld is. „Ik weet niet beter, of het hoort zo. Ik ben altijd graag in de weer en ik kan er blijkbaar goed tegen, want ziek ben ik gelukkig nooit geweest Hoewel de heer Wijtvliet over een goede gezond heid beschikt, heeft hij met elkaar al vier iaar de dienst als brugwachter met kunnen uitoefenen. Dat kwam door het ernstige motorongeluk van twintig jaar geleden. Een versplinterd scheen- en kuitbeen. Ruim een jaar verpleging in het ziekenhuis en daarna steeds weer dat open been, waarvan de wonden vandaag aan de dag nog niet zijn ge heeld. Voordat de heer Wijtvliet als brugwachter in vaste dienst bij de Haarlemmerpolder kwam, was hij vele iaren reserve-brugwachter. Bij onze 'krant was hij bekend als de trouwe bezorger in de Haarlemmermeer, waar hij tevens een oliewijk had. Ook nadat hij in 1935 zijn vaste aanstelling kreeg, wist Wijtvliet het nog vele jaren op te brengen om krant en olie rond te brengen, maar in de oorlogsjaren heeft bjj daarmee gestopt. Tot 1945 had brug wachter Wijtvliet recht op één vrije dag in de twee weken en een week vacantie per jaar. „Dat is nu gelukkig een stuk verbeterd," zei Wijtvliet, die van zijn 18 jaarlijkse vacantiedagen er velen besteed om verjaardagen en ande re familiefeestjes te vieren, omdat hij er anders 's avonds practisch nooit bij zou kunnen zijn .„En dat zou voor mijn vrouw en vier kinderen en andere fa milieleden, toch ook weer niet gezel lig zijn", merkte Wijtvliet op. Het oor van de brugwachter is zeer nauw afge stemd op geluiden. „Het gebeurt me dik wijls", zei Wijtvliet, „als ik 's mid dags thuis lig te slapen, dat ik ineens opspring. Ik word dan wakker door het fluitsignaal van een schip bij de Cru- quius en sta dan klaar om de brug open te doen. 's Nachts doe je wel eens eentukje, dat kan niet anders, maar bij de eerste fluittoon van een nade rend schip, ben je onmiddellijk klaar wakker." Meermalen in de 25-jarige loopbaan an brugwachter Wijtvliee is het gebeurd dat de Bennebroekerbrug door een schip werd „geradm". Het zicht was in het nachtelijke uur wel eens slecht en een keer, vertelde de heer Wijvliet —toen de brug na een aanvaring niet meer dicht wou, is het bijna heel erg slecht afgelopen met een dronken automobilist, die door de zijleuning van de brug de vaart inreed. „Twee mannen en een vrouw bevonden zich in die auto, maar gelukkig konden ze allemaal gezond en wel op het dro ge worden gebracht". Woensdag heeft de heer Wijtvliet dus een extra vrije dag. Hij zal dan in het Polderhuis te hoofddorp ter gelegenheid van zijn zil veren jubileum worden gehuldigd en die dag zal de jubilaris, naar hij ons verzekerde, het er eens rustig van ne men. Rustig, nou ja, aan belangstelling zal het hem op zijn jubileumdag zeker niet ontbreken. HAARLEM, 5 april Tweede Paas dag vieren de heer en mevrouw A. van Gemert-Admiraal, Reitzstraat 127, hun gouden bruiloft. In de zaal van de zusters aan de Tugelastraat zullen ze 's middags van drie tot vier uur reci piëren. Het zal de gulden echtelieden dan stellig niet aan belangstelling ont breken. De heer Van Gemert heeft tot zijn eenenzeventigste jaar het metsel vak beoefend. In de Sint Janskerk treft men een proeve van zijn ambachts kunst aan: een fraai gemetselde doop vont. Hij is bijna een halve eeuw lid van het parochieel zangkoor in de Eli sabeth- en Barbaraparochie. Enige tijd geleden werd hij onderscheiden met het erelidmaatschap. Hij zingt nog altijd rouw- en trouwmissen. Voorts is hij be stuurslid geweest van de woningbouw vereniging Sint Bavo-oost. De heer Van Gemert is geboren te Grave aan de Maas, 81 jaar geleden. Zijn echtgenote, die 75 jaar is, zag het levenslicht te Heiloo. Zij hebben negen kinderen en vijfentwintig kleinkinderen. Twee dochters van het gouden bruids paar zijn Franciscanessen van Benne- broek. Mede in verband daarmee is de viering van het feest de eigenlüke trouwdag is 6 april tot Pasen uitge steld wegens de vasten. HAARLEM, 5 april Het bestuur van de Mariastichting heeft dezer da gen zyn bezwaarschrift ingetrokken te gen het uitbreidingsplan „Eindenhout" van de gemeente Haarlem. Hierdoor is het voor Gedeputeerde Staten van Noordholland mogelijk geworden het uitbreidingsplan zonder meer vast te stellen. Wanneer het bestuur zün be zwaarschrift had gehandhaafd, zo-u een langdurige procedure voor de Raad van State nodig zqn geweest. Het besluit van het bestuur van de Mariastichting een gevolg van het feit, dat de gemeenteraad op 2 decem ber 1959 de gemeentelyke schadever- goedingsregeling van toepassing heeft verklaard op het uitbreidingsplan „Ein denhout". Hierdoor zyn de belangrijk ste bezwaren van de Mariastichting vervallen. Wanneer het uitbreidingsplan door .S. zal zün vastgesteld, kan de gemeente de onderhandelingen openen over het aankopen van de gronden in Eindehout, die voor ee deel in han den zün van de Mariastichting. Eerst wanneer deze gronden eigendom van de gemeente zijn, kan begonnen wor den men het verwezenlijken van het utbreidingsplan. HAARLEM, 5 april Het Haarlems P.T.T. Mannenkoor en de Mannerge- sangverein 1895 Solingen-Wald zullën zaterdag 9 april in het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem een concert geven. Medewerking wordt verleend door Bernhard Steinvoort, orgel en Em my van Eden, piano. De avond begint om acht uur. OVERVEEN, 5 april In Overveen gaan de Willem de Zwijgerlaan en de Waldeck Pyrmontlaan een steeds troos- telozer aanblik geven. De vijver en het plantsoen tussen de beide weggedeelten van de Willem de Zwijgerlaan liggen er onverzorgd, eigenlijk Bloemendaal on waardig, bij. Sedert vorige week wordt gewerkt aan het opruimen van de tuin tjes en de omrastering van de tuinen bij de woningen aan de Waldeck Pyrmont laan. Evenzovele voortekenen van de toe komst dat de westelijke Randweg tus sen de Heussenstraat en de Zijlweg een feit gaat worden. Daarbij is er bij de bewoners nog steeds een stille hoop op een lange kuip in plaats van een hoog viaduct. Dit laatste is inmiddels wel aanbesteed, maar Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben (nog) niet be slist. HEEMSTEDE, 4aprii Ruim hon derd welpen, verkenners, leiders en leidsters van de Paschalis Baylongroep uit Heemstede zuilen zaterdag 9april onder het motto „Twee in één" een grote oliebollenactie houden. Het motto heeft een tweeledige oorsprong. In ieder zakje zullen twee oliebollen zit ten, die voor de prijs van 25 cent in heel Heemstede huis aan huis zullen worden verkocht. De opbrengst van de ze actie zal twee organisaties ten goede komen. Vier-vijfde zal namelijk worden overgemaakt aan de Actie Doe Open, terwijl het resterende bedrag bestemd is voor de grote jubileumbijeenkomst in verband met het vijftigjarig bestaan van de verkennersbeweging in Neder land. Vorig opening 414 Ned 1958 414 Ned. 1960 414 Ned. 1959 3% Ned 1953 Staffel 1947 314 Ned. 1956 314 Ned 1948 314 Ned. 1950 314 Ned. 1954 314 Ned. 1955 B.N.G Won.bouwl 6 Ned Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber H V.A Senembah-Mt1 A.K.U. Berke] Patent Calvè-Delft Cert. Dell Mij Fokker v. Gelder Hoogovens MUller Co. Philips Gem ber Unilever Btlliton 2e Kon Petroleum 50 Holl Amerika Li1n KX.M. Kon Ned Stoomb MU KJ>Jll. Ned Stoomv MU v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 214 Amsterdam '56 2ü Amsterdam 56 D 214 Rotterdam '57 Alh Heiin kl obl 4 Hoogovens cl. Philips stooks gew. Slot 100ft 100A 97tf 94',4 92 H 9314 8714 88% 90% 108% lil 16314 540 474 297 730 181.70 357 253 601% 425 829% 773 350 155.40 141 108.50 173 136% 16814 255 146% 124% 81 91 9814 119 8/4 97 ff 92% 16314 484 181.50 62814 857% 788 155.70 141% 174% 146% 307.50 429 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper K.L.M Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S Steel Stemming: goed prijshoudend 1/4 4/4 50 5014 46 46% 51% 51% 9214 91% 45% 45% (61.. 76% 28% to 2814 4414 44% 69 70% 6114 61% 4114 41% 35% 34% 20 20'4 47% 47% 44% 44 21 20% 8014 "0%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5