technischejfooRiAARSBEURsBOUW EN TRANSPORT UITRUSTINGEN VOOR INDUSTRIE EN OPENBARE DIENSTEN YOUTH THEATRE komt met Hamlet naar Nederland Oscar voor „Glas" van cineast Bert Haanstra Medisch nieuws voor de dokter HOGERE BEDRIJFSWINST UNILEVER 1959 D Nieuwe subsidieregeling voor particuliere bouw EEN RUBENS I OP DRIFT I tyfc werke/ffi go&CgeMeed 9 IN HET VOETSPOOR VAN YOUNG VIC „Ben Hurelfmaal onderscheiden DRAADLOOS CONTACT Kalmerende muziek voor de patiënt Prof. K. De Snoo- prijs uitgereikt Minister van Aartsen wil vooral meer goedkope woningen Koningin Asfrid-kapel verplaatst 'o Onverbrekelijke band met „Constant" 11—ia Radio Corporation of America Hans Kaart NIET .Koek en ei Vanavond Aan dr. J. L. Mast boom Benoemingen trouwringen DINSDAG 5 APRIL I960 PAGINA 6 INSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG APRIL ZATERDAG 1 "ÏZONDA^', APRIL MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG in Examens Hebt U trouwplannen? Laat dan op de gelukkigste dag van Uw leven CONSTANT-trouwringen niét ontbreken! J door W. H. VAN EEMLANDT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii „Op 26 februari belde Alsettinoach, hoe kom Advertentie AMSTERDAM, 4 april De Ham let In de voorstelling, die het Engelse Youth Theatre op zijn tournee door Ne derland van dit stuk geelt, is 21 jaar. Hij heet Richard Hampton en is nog student in Oxford in de geschiedenis. Of hy zich volledig tot het toneel zal bekeren weet hij nog niet zeker te zeg gen. De kritieken, die hjj in de Engel se pers op zijn spel gekregen heeft zou den er wel toe kunnen inspireren. Voorlopig is hy in ieder geval nog ama teur, maar met een opvallende kwali teit. Ook is hy een van de oudsten uit het gezelschap, waarvan de spelers tus sen de 14 en de 21 jaar zyn. Het be staat overigens alleen maar uit man nen en aankomende mannen. Zoals In Shakespeare's tijd worden dus ook de vrouwenrollen door mannelijke spe lers vertolkt. Ophelia is bijvoorbeeld een jongen van veertien jaar. Niet alleen Richard Hampton wordt In de Engelse pers geprezen; de hele voorstelling van het Youth Theatre is er zeer in de smaak gevallen. Een ver gelijking met de Young Vic" van kort na de oorlog wellicht herinnert men zich nog de prachtige voorstellingen die dat gezelschap van „As you like it" heeft gegeven ligt voor de hand. De Londense successen van het Youth Theatre zijn minstens even groot. The Times sprak naar aanleiding van de Hamlet-voorstellingen van een „mirac le", Sir Michael Redgrave liet zich eveneens zeer lovend uit. „Algemeen wordt dit beschouwd als een van de meest beloftenryke manifestaties van de jonge geest in het Engelse toneel" zeide hij. Hij beschouwt deze groep als „een instituut tot vooroefening van het beroepstoneel, zodat verschillende vroe gere medewerkers nu reeds een belang rijke plaats innnemen in de eerste ge zelschappen van Londen". Indien een raad van beheer iets zegt Richard Hampton als Hamlet. Ophelia (Hywel Bennett, 14 j.) Hamlet (Richard Hampton) en Claudius (Kenneth Farrington) in de Hamlet-voorstellingen, die het Engelse Youth Theatre hier komt geven. over de betekenis van een groep als deze, dan zijn de volgende namen wel sprekend genoeg: president is de be kende Londens theaterman Sir Ralph Richardson; vice-presidenten zijn Sir Alec Guiness en Peter Ustinow; onder de leden komen Sir John Gielgud en Sit Michael Redgrave voor. Het gezelschap heeft onder meer Hen ry V gespeeld, het tweede gedeelte van Henry IV en, in 1958, met zeer groot succes Troilus en Cressida. Het laatste stuk liep drie weken in het Edinburg Theatre en is nadien in het Lyric Thea tre Hammersmith in Londen gespeeld. De daarmee behaalde successen heb ben de spelers de moed gegeven de Hamlet aan te vatten. Dit bleek een nog groter succes. De voorstellingen in het Londense West End waren steeds uitverkocht. Een internationaal publiek kwam er naar kijken. Het Youth Theatre gaat nu het En gelse toneel vertegenwoordigen in het Théatre des Nations te Parijs. Maar voor het naar Frankrijk gaat komt het naar Nederland; van 19 tot en met 30 april treedt het hier op. Dit geschiedt onder partronage van mr. Paul Mason, de ambassadeur van Engeland in Ne derland, en ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van het genoot schap Nederland-Engeland. De tour nee begint 19 april in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag en eindigt 30 april In Amsterdam. De voorstellingen worden gegeven; 19 en 20 april in Den Haag; 21 april in Enschede; 22 april in Hilversum; 24 in Arnhem; 25 april in Hilversum; 24 april in Arnhem; 25 april in Eindhoven; dam; 28 april in Haarlem; 29 en 30 april in Amsterdam. HOLLYWOOD, 5 april, (Renter) Ondanks de staking van acteurs en sce narioschrijvers is de jaarlijkse uitrei king van de 25 gouden Oscars met de ge bruikelijke praal gebeurd. De Oscar voor de beste korte documentaire film werd toegekend aan „Glas' van Bert Haanstra, die daarmee de eerste ci neast in Nederland is, aan wie deze ho ge Amerikaanse fllmonderscheiding werd toegekend. Tot beste film van het jaar 1959 werd uitgeroepen „Ben Hur", terwijl als beste film in een andere taal dan het Engels de Oscar werd toegekend aan „Orfeu Negro". „Dorp aan de Rivier" van de Neder landse filmer Fons Rademakers, die eveneens voor deze onderscheiding op de nominatie stond, is dus niet voor de prijs in aanmerking gekomen. Aan de film „Ben Hur" van Metro Goldwyn Mayer werden verder de vol gende Oscars toegekend: voor de .beste costuums in een kleurenfilm, voor de beste geluids- en andere speciale effek- ten, voor de beste mannelijke bijrol (Hugh Griffith), voor de geluids regie (F. E. Milton), voor de montage, voor de kleurtoepassing, voor de came rabehandeling, voor de filmmuziek voor de mannelike hoofdrol (Charles Heston) en voor de regie (William Wyler). De Oscar voor de beste vrouwelijke hoofdrol werd toegekend aan Simone Signoret wegens haar spel in de film „Room at the Top", die voor de beste vrouwelijke bijrol aan Shelley Winters als mevrouw Van Dam in de film „Het NEW YORK, 4 april De artsen, die tot de best betaalde Amerikaanse bur gers behoren, hebben sinds kort de be schikking over een eigen, gesloten radio net, door middel waarvan medische voorlichting rechtstreeks naar hun spreekkamers wordt gezonden eT mu ziek naar hun wachtkamers. Deze radiodienst, die door de „Radio Corporation of America" naar 50.000 artsen in zestien steden wordt uitgezon den, kost tien dollars 36,-) per maand. Dit is slechts een druppel uit de emmer vol dollars, die de Amerikaanse dokter per maand aan honorarium ontvangt. Het leeuwendeel der kosten van de nieu we radiodienst, die dertien uur per dag uitzendt, komt evenwel voor rekening van de farmaceutische industrie. Deze betaalt voor de reklame, die in de me dische nieuwsberichten voor haar pro- dukten wordt gemaakt. Deze voorlichting is uitsluitend be stemd voor de heren dokters. Het groot ste deel van het programma bestaat in tussen uit kalmerende muziek, die naar een luidspreker in de wachtkamer van de patiënten wordt gezonden. Gezien het honorarium, dat de dokters in Ameri ka toucheren, mag dit bijzonder heil zaam worden genoemd. Het minimum honorarium voor een doktersconsult in Amerika bedraagt nl. vijf dollars, maar als de arts ook maar in enig opzicht is gespecialiseerd, rekent hij een bedrag, dat varieert tot vijftien dollars. De pa- HILVERSUM, 4 april Hans Kaart, die tijdens zijn jongste bezoek aan Ne derland vol enthousiasme inging op een verzoek van de AVRO om Ko van Dijk te vervangen in de radioserie „Koek en ei", heeft thans de AVRO telegrafisch doen weten, dat hij op zijn oorspronke lijke toezegging terugkomt. Na overleg met de intendant van Royal Opera Co- vent Garden, die Hans Kaart onder contract heeft, is hij tot de conclusie fekomen, dat „zijn optreden in de ra ioserie niet strookt met zijn positie als operazanger." tiënten kunnen dus een beetje kalme rende muziek goed gebruiken. HILVERSUM, 5 april In het film programma van hedenavond vertoont de NTS „De Eén-en-veertigste", een door de Russische regisseur Grigory Tsjoechrai in beeld gebracht oorlogs- avontuur, dat toelaatbaar kan worden geacht voor personen boven 14 jaar. Tevoren kan men kijken naar een film documentaire van Herta Berger over een Zuidduits bergdorp, terwijl na de hoofdfilm enige telerecordings van de Franse Televisie worden uitgezonden. De uitzending begint om zeven uur met het internationale agrarische nieuws, waarna om half acht een Eurovisiere portage volgt van tenniswedstrijden die in Brussel op overdekte banen worden gehouden. Deze reportage wordt na af loop van het NTS-programma voortge zet. In het radioprogramma vein de KRO speelt vanavond de Engelse pianist Co lin Horsley de Sonate van Balakireff en de Etude in dis kl. t., opus 18, no. 12 ca van Scriabine, waarna pater F. Tesser, Montfortaan, in de parochie kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart te Breda de vijfde Lijdensmeditatie houdt. Onder leiding van Willem van Otterloo voert vervolgens het Radio Philharmo- nisch Orkest met solistische medewer king van Lucretia West, mezzo-so praan, werken uit van Debussy, Ravel en De Falla, terwijl Alphons Gaalmen orgelwerken speelt van Johann Gott fried Walther. Later op de avond wor den opnamen uitgezonden van een con cert, dat het Overijssels Philhar.ncnisch Orkest onder leiding van Phons Stallaert met medewerking van Haakon Stotijn, hobo, op 28 januari jl. in Enschede heeft gegeven. Het orkest speelt het Hobo concert van Oscar van Hemel en de Sinfonia de Requiem van de dirigent. In „Uit ben je", het amusementspro gramma van de AVRO kan men van avond achtereenvolgens luisteren naar „Rens van Dorth fantaseert", waarin het jaar 1929 aan de beurt is. „Wie komt er in zijn hobby?" en „Dagboek van een grootvader". e voornaamste factoren, die tot de stijging van de bedrijfswinst van Unilever in 1959 tot f 1.207.196.000 (976.303.000) of met 23,7 pet. hebben bij gedragen, kunnen als volgt worden sa mengevat: De betere winstmarges voor margarine en spijsvetten, die in de tweede helft van het jaar 1958 konden worden geconstateerd, zijn over het al gemeen in 1959 blijven bestaan. Het geringe aanbod van boter in Europa bevorderde vooral de verkoop van de eerste kwaliteit margarine. De omzet van zeep en andere wasmiddelen is in vele landen gestegen. Deze stijging deed zich grotendeels voor bij de produkten van hogere kwaliteit, die betere marges op leveren. Dientengevolge is de winst toe genomen. In de Ver. Staten heeft de verkoop van toiletartikelen een aanzien lijk hogere winst opgeleverd. In 1959 moest de veehouderij in de meeste lan den van West-Europa ten gevolge van de droge zomer vroeger dan gewoonlijk tot het gebruik van mengvoeder over gaan. Dit leidde tot hogere omzetten en winsten van de veevoederfabrieken. De warme zomer heeft ook bijgedragen tot een belangrijke stijging van de verkoop van consumptie-ys en de daarmee be haalde winst. Voorts blijven de aanzien lijke bedragen, die in de laatste jaren zyn uitgegeven voor de ontwikkeling van de zaken in andere levensmiddelen, met name die in diepvriesprodukten en gedroogde soepen, een stijgend rende ment opleveren- Ten slotte heeft de ver betering in de zaken van de groep Uni ted Africa, die in de laatste maanden van 1958 te constateren viel, zich in 1959 voortgezet. Maatregelen tot beteugeling van de kostenstijging en tot verkrijging AMSTERDAM, 2 april Geslaagd voor het cand. ex. psychologie de he ren J. de Jong, J. G. J. E. Josten, C. N. A. van Bergen en A. M. Soepnel (Amsterdam). Voor het cand. ex. Ne derlands de heren J. E. Uitman en C. H. Nobels (Amsterdam). Voor het doet. ex. Nederlands de heren G. J. Vis (Amsterdam) en A. G. H. Laureijs- sen (Dubbeldam). Voor het doet. ex. Slavische taal en letterkunde mevrouw J. v. 't Reve-Israel (Amsterdam) en voor het cand. ex. Engels mej. J. B. Bollee (Amster am). LEIDEN, 2 april Doet. Ned. recht A. G. Bosch (Breda) en M. N. G. Pek (Den Haag). van betere winstmarges hebben tot be langrijk hogere winsten geleid, aldus het verslag over 1959. De geconsolideerde nettowinst is in 1959 gestegen tot f 639.730.000 (503.152.000) of met 27,2 pet., nadat wegens naar de winst geheven belastingen f 593.765.000 (490.069.000) in mindering is gebracht. Na aftrek van belastingen, doch voor aftrek van in terest op schulden op lange termijn, vertegenwoordigt de winst over 1959 een rendement van 10,3 pet. (9) over het geïnvesteerde kapitaal groot f6.140 (5.598) mlijoen, terwijl de winst in pro centen van de omzet steeg tot 3,3 pet. in 1959 tegen 2,7 pet. in 1958 en 2,4 pet. in 1957. De totale omzet van het Unilevercon- cern is gestegen van f10,5 mi jard in 1950 tot fl9miljard in 1959. Dagboek van Anne Frank". Aan deze film viel ook de Oscar voor de beste enscenering ten deel, alsmede voor de beste camerahantering in zwart-wit- films. De Oscar voor de beste rolbezetting in een musical ging naar „Porgy and Bess" een produktie v_n Sam Goldwyn, ter wijl de Oscar voor de beste song werd toegekend aan „High Hopes" in de film „Hole in the Head", van de filmmaat schappij Frank Sinatra. De Oscars voor het beste draaiboek ging naar „Room at the Top", die voor het beste verhaal en draaiboek, speciaal voor film geschreven, naar „Pillow Talk" en die voor de beste costuums in een zwart-wit-film naar „Some like it hot". De Oscar voor de beste documentaire tenslotte werd toegekend aan „Seren- geti zal niet sterven", een Duitse pro duktie en die voor de beste tekenfilm naar „Moonbird" van Edward Harri son. UTRECHT, 4 aprU Zaterdag JJ. Is de prijs van de in 1949 in het Teven geroepen „de Snoo van 't Hooger- huys Stichting" voor do vijfde maai uit gereikt en wel voor de tweede maal aan een vrouwenarts. Ditmaal viel deze on derscheiding ten deel aan Dr. J. L, Mastboom hoofd van de kliniek voor Verloskunde en Vrouwenziekten, „het Mariapaviljoen" van het R. K. Zieken huis van de H. Joannes de Deo aan het Westeinde te 's-Gravenhage. TETERINGEN, 4 april Het genera laat van de missionarissen S.V.D. te Ro me heeft de volgende benoemingen be kend gemaakt: voor Nieuw-Guinea de paters H. te Maarssen uit Groenlo en W. Valckx uit Venlo; voor Argentinië pater W. Bouwmans uit Kerkrade; voor Brazilië pater P. Evers uit Amers foort; voor Ghana de pater A. Gelinck uit Lichtenvoorde, Th. Smeets uit Pey R. v. d. Wurff uit Baarn; de broeders Radboud Klein uit Wierden en Tarcius de Ruyter uit De Bilt; voor Belgisch Kongo de paters E. Leferink.uit wehl, B. Overgoor uit Achterveld en F. Roe- lants uit Dendermonde; de broeders Amandus van Neerven uit Baarlo, Feltx van Klaveren uit Dordrecht en Lamber- tus Schalk uit Effen. De straatweg LuzernKüssnacht wordt verbeterd. In verband daarmede moet de kapel worden verplaatst die daar is gebouwd ter herdenking van het ongeluk dat wijlen koningin Astrid in 1935 heeft getroffen, met instemming van de Bel gische regering wordt de 160 ton wegende kapel thans zeventig meter verplaatst. (Advertentie) Uw juwelier kan U de complete collectie tonen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 april Op 1 april, de datum van de huurverhoging, is een nieuwe subsidieregeling voor de parti culiere bouw ingegaan. Het betreft de Premie- en Bydragebeschikkfng Wo ningbouw 1960 en het Besluit Bevorde ring Eigen-woningbezit. In verband niet het streven naar -de particuliere bouw van volkswoningen gaat de minister van Volkshuisvesting over op een gewij zigd subsidiesysteem en geeft hy voor goedkopere woningen grotere subsi dies dan voor duurdere woningen. De goedkopere woningen (categorie A) lo pen voor de eerste gemeenteklasse tot een stichtingskostengrens van 26.000 gulden, voor de klassen 2 en 3 tot 24.000 gulden, voor 4 en 5 tot 22.000 gul den. Voor de duurdere woningen (cate gorie B) liggen deze grenzen op resp. 30.000, 27.500 en 25.000 gulden. Over de klasse-indelingen kunnen de gemeente besturen inlichtingen verstrekken. Evenals vorheen zullen voor een door de eigenaar te bouwen woning een pre mie en een toeslag worden toegekend. De premie voor categorie A is de hoog ste. Voor de toeslag voor eigen bewo ning maakt het niet uit in welke ca tegorie men bouwt. De toeslag kan nu ook worden toegekend aan hen die ouder zijn dan 65 jaar. De stichtings kostengrens kan verhoogd worden bij de bouw van woningen voor grote ge zinnen en van woningen met bijzon der zware funderingen of paalfunde- ring. De mogelijkheid tot garantie voor de terugbetaling van hoofdsom en rente van hypothecaire kredie ten is verhoogd. Zij kan nu verleend worden voor de gehele lening tot ten hoogste 90 pet. van de netto-stichtings- kosten. De „eigen bewoner" mag dan echter niet ouder zijn dan 55 jaar. Voor woningen die voor de verhuur bestemd zijn bestaan de subsidie categorieën A, B en C. De subsidie voor A is de hoogste. De subsidie bestaat uit een premie ineens, welke lager is dan vroeger en uit een jaarlijkse bijdrage, welke jaarlijks verlaagd wordt met 3 36 „Dat was een lekkere kop koffie, begon Van Houthem waarderend, „en die sigaar mag er ook zijnJa, we zijn van de politieIk ben com missaris Van Houthem van de Amsterdamse re cherche en dit is mijn brigadier, Staring." Van Houthem ging er wat gemakkelijk bij zitten. Hij deed een paar voorbereidende trekjes aan zijn sigaar en keek toen de Papegaai recht in de heldere, verstandige ogen. „Maandagavond reisde in de nachttrein Amsterdam-Parijs een Italiaan mee, die hier op het station Delftse Poort overstapte in de boottrein naar Hoek van Holland. Hij had een lange bordpapieren doos bij zich, die stevig was dichtgebon den met rood koord. Voor zijn trein naar de Hoek vertrok, overhandigde hij die doos aan een vriend, die er mee naar buiten ging. Ik zou graag weten, Graafmeier, waar die doos zich op het ogenblik bevindt." De Papegaai bestudeerde de witte as van zijn sigaar. „En verwacht u, dat ik u dat zal kunnen vertel len?" „Ik ben er zeker van!" Graafmeier knikte bedachtzaam. „Kijk, meneer Van Houthem. Werkelijk weten doe ik maar heel weinig. Natuurlijk hoor ik wel eens iets te hooi en te grasU kunt moeilijk verwachten, dat ik insta voor de juistheid van de dingen die ik opvang Dat zijn gastheer de openingszetten zo lang mo gelijk rekte, om met zichzelf te rade te gaan of hij zou praten of niet, begreep de ervaren commis saris volkomen. Als iemand, die zeker is van de goede afloop van zijn zaak tikte hij de as van zijn sigaar. „Er zijn van die mensen," zei hij ongehaast, „die je verder op weg helpen met wat ze gehoord hebben, dan anderen, die je proberen wijs te ma ken wat ze zeggen te weten!" Na deze diepzinnige opmerking, hulde ook Van Houthem zich opnieuw in afwachtend zwijgen, als had hij de tijd voor een gemoedelijk babbeltje. Het scheen of de drie mannen een wedstrijd hielden om te zien wie het langst de mond zou kunnen houden; lange tijd werd er geen woord ge wisseld. De Papegaai speelde verstrooid met de twee helften van de Spaanse pas, Staring stuwde vol aandacht kunstig afgewerkte rookkringetjes in de richting van het plafond en Van Houthem be studeerde met ongeveinsde belangstelling het ver loop van de spoorlijnen op een verouderde landkaart van Europa, die aan de muur hing. Graafmeier gaf het tenslotte op. Zonder verdere inleiding en alsof hij antwoordde op een juist ge stelde vraag, begon hij plotseling te spreken. Als bij toverslag verdween de onverschillige houding van de rechercheurs; elke gehoorvezel spande zich om zelfs niet de kleinste inflextie te verliezen van de onaandoenlijke stem, die zonder weifelen haar verhaal ontrolde. ik aan die naamik bedoel Rossettl mij uit Amsterdam op. Ik ken hem maar heel oppervlak kigeen paar keer heb ik hem ontmoet, jaren geleden. Hij vertelde mij, dat zijn werk in Holland was afgelopen en dat hij naar huis ging. Maar eerst had hij in Londen iets te doen. Hij verwachtte op 1 maart met de nachtboot van de Hoek te zul len vertrekken. Hij zei, dat hy met een doos met duur teken- en schildergerei in zijn maag zat en er weinig voor voelde, die bij zijn reis naar Enge land mee te sjouwen. Nu kende hij de kok van een Grieks schip, de Ceres, die Theodakis heet en die hem had beloofd zijn gereedschappen te willen meenemen aan boo. I. De Ceres zou op 3 maart hier van Rotterdam vertrekken naar de Levant, via Marseille, de Noordafrikaanse havens en Grieken land. Nu wist hij, dat ik een soort bestelbedrtjf hier in de stad heb en h|j vroeg mi), of ik hem aan de trein wilde ontmoeten en de doos wilde doorgeven aan Theodakis. Er was voor mij geen enkele aanleiding die opdracht af te slaan. Ik was dus maandagavond present op het station en be zorgde dinsdag de boodschap." „Van welke maatschappij is die Ceres?" „Dat weet ik niet. Als agenten treden Houston en Co opZe hebben hun agentuur ergens op de Mauritsweg." „Doet het schip ook Engelse havens aan?" „Dat geloof ik niet. Voor zover ik weet zouden ze rechtstreeks naar Marseille gaan." „Aan wie moet die kok dat pakket afgeven: „Voor zover ik heb begrepen aan Alsettiaan Rossetti zelf. Hij zou de Ceres in Marseille op wachten." „En wanneer komt de Ceres daar'aan?" „Weet ik niet. Dat kunnen de agenten u wel vertellenIk denk dat ze er wel een week voor nodig zullen hebben met die ouwe schuit." „En wat zat er in die doos, Graafmeier?" Met een gebaar van volslagen onwetendheid trok de Papegaai zijn schouders tot aan de oren om hoog. Het was zó welsprekend, dat hij er geen woord aan behoefde toe te voegen. En weer bleef het enige tijd stil. „Hij zei tekengereedschap!" Graafmeier vatte de draad vrijwillig weer op." Ik heb er natuurlijk niet in gekeken om te zien of het waar was Het zijn mijn zaken niet! Maar nu ik zie, dat u zich zo voor die doos interesseert, wil ik u wel zeggen dat die potloden en penselen van hem erg zwaar aanvoelden. Die doos woog zeker een kilo of twaalf. De Papegaai legde zorgvuldig de twee stukken van de pas op elkander en versnipperde deze boven zijn prullenmand. Het was alsof hij zijn bezoekers een aanwijzing wilde geven, dat het onderhoud was afgelopen. Pannekoek had beloofd op het hoofdbureau te zullen wachten, voor het geval zijn vriend nog verdere assistentie zou nodig hebben. Toen de bei de Amsterdammers bij hem binnenstapten vroeg h\j: „En? Is het gelukt of moet ik de handboeien laten komen?" (Wordt vervolgd). (Advertentie) pet. voor A 5 pet. voor B. en 7 pet. voor C. Zij is mogelijk door de vermindering van de rentelasten door afschrijving van de stichtingskosten en wordt dus niet gecompenseerd door een huurverho ging. De jaarlijkse bijdrage wordt bij een algemene huurverhoging met het bedrag van die verhoging verlaagd. Zij verdwijnt geheel wanneer zij per com plex "gemiddeld minder dan 50 gulden per woning komt te bèdragen. Voor de drie categorieën zijn huur— grenzen vastgesteld onderscheiden in vijf gemeenteklassen. Voor de indeling is bepalend de gemiddelde huurprijs per complex, waarbij wordt uitgegaan van het bruto-rendement van ten hoogste 7.5 pet. van de netto-tichtingskosten. De sub. sidie voor „eigen woningen" zowel als voor de „huurwoningen" wordt toege kend aan degene die eigenaar is bi) de aanvang der eerste bewoning. De minister doet een dringend beroep op de medewerking van de gemeente besturen om de nieuwe regeling te doen slagen, vooral wat betreft de bouw van goedkope woningen. Veel hangt af van het beleid van de gemeentebesturen op het stuk van prijzen en uitgifte van grond, etc. By een eengezinswoning voor zeven personen en met een paalfundering van tien meter in een tweede klasse gemeen te kan de totale premie becijferd wor den op f 3410 voor categorie A en op 2217 gulden voor B. De woning moet dan voldoen aan bepaalde voorschrif ten, welke aan de architecten bekend zijn. In beginsel kan de premie aan iedereen worden verleend, mits niet de bouw van de woning nog niet begonnen is. Aanvragen moeten by de gemeente worden ingediend. Krijgt men als eerste eigenaar-bewo ner een premie, dan kan men ook in aanmerking komen voor de toeslag vol gens het „Besluit bevordering eigen- woningbezit". Voor het huis, dat in het vorenstaande genoemd werd. zou de toeslag, onafhankelijk van de categorie A of B, bij een gezinsgrootte van vijf personen op 1364 te becijferen zijn, zo dat premie plus toeslag samen in cate gorie A 4774 gulden en voor categorie B 3581 gulden zouden kunnen bedragen. De toeslag kan nog verdubbeld worden wanneer de bouw van een huis gepaard gaat met de afbraak van een krot. De toeslag moet worden aangevraagd door tussenkomst van een „bemiddelend orgaan", dat cok voor het verkrijgen van de vermelde garantie bemiddeling moet verlenen. Voor het verkrijgen van de toeslag is het niet nodig dat men zelf bouwt. Zij kan onder bepaalde voor waarden ook verkregen worden als men een nieuwe woning koopt. In verband met de huurverhoging van 1 april wordt dè bijdrage voor wo ningen vanaf die datum gebouwd of gegund, met 2/7 deel van de vroeger bestaande bijdrage verlaagd. Voor wo ningen en woongebouwen voor bejaar den bedraagt de verlaging slechts 1/7 gedeelte. Daarentegen zijn dé normen voor onderhoudskosten en algemene kosten van woningwetwoningen ver hoogd. De inkomensgrenzen van be jaarden voor wie een extra bijdrage in de huur kan worden verleend is verhoogd tot ƒ2580.- voor hen die in gezinsverband samenwonen en tot 1680,- voor alleenwonenden. Voor ef ficiënte bouwplannen voor woningwet woningen kan de normale bijdrage met 40 pet. worden vermeerderd, het geen gemiddeld ƒ2.- per week extra betekent. Dit is gedaan om de bouw van woningen voor de klasse der la gere inkomens te bevorderen. In 1960 zullen 5000 woningwetwoningen van deze extra-bijdrage kunnen profite ren. Inlichtingen over al het bovenstaande zijn te verkrijgen bij de vijf bemiddelen de organen, Dij de gemeentebesturen, bij de directies van de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in de provinciale hoofdsteden en bij de afdeling Voorlich ting van het Ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, Van Alke- madelaan, Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 6