a 3 POLITIE SLEURT NEGERS UIT HUN WONINGEN Amsterdams tramnet moet ondergronds Technisch mogelijk, maar financiën ontbreken Koninklijke ontvangst in Londen voor De Gaulle Franse president dankt Britten voor moed in de oorlog betoond Dronkeman raast met een brandende auto tegen tram Vijf gewonden en belangrijke materiële schade Het weer 5 meter de lucht in geslingerd Tien varkens bij brand omgekomen Razzia's in Zuid-Afrika Kosten: 30 miljoen per kilometer Ontroerend saluut voor Carlton House Terrace BEGKERING FALCON REGENJASSEN Zonnige perioden Het weer in Europa WOENSDAG 6 APRIL 1960 84ste JAARGANG No. 30487 Dodelijk ongeval in Groningen Vrachtwagen gestolen uit Bodecentrum (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 6 april Met een gestolen en na een botsing in brand geraakte vrachtauto heeft vannacht een beschonken dertig jarige man een krankzinnige rit door de stad gemaakt, die met een daverende klap tegen een tram is geëindigd. De over de straat en door een plantsoen zig- KAAPSTAD, 6 april (Reuter, U.P.I.). De Zuidafrika'anse politie heeft gisteravond in het negerwoonoord Lamontville, vijf tien kilometer ten noorden van Durban, het vuur geopend op een menigte van ruim duizend negers, van wie er één werd gedood en twee verwondingen opliepen. De negers stonden hun rasgenoten die naar hun werk waren gegaan op te wachten, toen de politie ar riveerde. In hetzelfde woonoord viel een groep van tien blanke en veertien niet-blanke politieman nen met pantserwagens negers aan die eveneens werkwilligen wilden bestraffen. In het neger- woonoord Njanga bij Kaapstad hebben afdelingen politie en mili tairen gisteren van zes uur 's mor- gene af verscheidene razzia's on dernomen. De agenten sloegen deuren en ramen van de huizen in en sleurden negers uit hun woningen. Vele negers zijn hier bij gewond. Ook hier maakte de politie gebruik van vuurwapens. Een vrouw, een zevenjarig meisje en een zestienjarige jongen liepen schotwonden op. Ongeveer dertig negers liepen andere verwondin gen op. Twee blanke politie agen ten raakten eveneens gewond. Later werd in het woonoord het stoffelijk overschot van een neger politieman gevonden. De daders hadden het dienstpistool van de agent meegenomen. De razzia's hadden ten doel de negers te dwingen weer aan het werk te gaan. Zij die werden opgepakt, werden gedwongen het werk te hervatten in de fabrieken van Kaapstad. zaggende „hellewagen" heeft niet alleen grote schrik teweeg ge bracht erf materiële schade ver oorzaakt, ook zijn er-vijf mensen door gewond, waarvan twee na behandeling van hun kwetsuren spoedig het ziekenhuis konden verlaten. Zelf was de beschonken dolleman een van de gewonden, maar gezien de verwoestingen aan de vrachtauto en de klap waarmee de gelede tram .uit de rails werd geslagen, vaüen zijn verwondingen erg mee. Mej. A. van Zalingen, mej. C. M. Karren en de heer J. Wigt, als trampas sagiers, liepen min of meer ern stige kneuzingen en snijwonden op. Onderweg was de 21-jarige P. H. Daan door de razende auto van zijn fiets geslingerd, waarna hij met hoofdwonden naar het Weesperpleinziekenhuis moest worden gebracht. Waarnemend gouver neur Nederlandse Antillen AMSTERDAM, 6 april. Wil men bij de stijgende verkeerstoe- vloed een chaos of zeer verstrek kende dempingen en doorbraken voorkomen, dan zal het openbaar vervoer in de Amsterdamse bin nenstad ondergronds moeten gaan. Dit is de weinig opzienbarende conclusie van de subcommissie- Ybema, die dezer dagen bekend is gemaakt aan commissie-Cierx, een omvangrijk studielichaam onder voorzitterschap van de oud directeur van Publieke Werken, ir. Clerx, dat reeds vijf jaren lang de vele verkeersproblemen van de hoofdstad bestudeert. De com missie werkt in absolute stilte. De conclusies van het rapport van de commissie-Ybema (de heer Ybema is directeur van het Ge meentelijk Vervoerbedrijf) zijn door een toeval uitgelekt. Walt Disney maakt film over Beethoven OPSCHUDDING IN AMSTERDAM Bijzonder verheugd begroeten koningin Gaulle en zijn echtgenote bij hun <Van onze Londense correspondent) LONDEN, 6 april In hoeverre het spontaan was, en in hoeverre doel bewust georganiseerd, is moeilijk te zeggen, maar zeker is dat van alle ho- fe bezoekers die sedert het eind van e oorlog een staatsiebezoek hebben ge bracht aan de Britse hoofdstad nie mand een luisterrijker, een triomfante lijker en geestdriftiger welkom heeft ontvangen van zowel officiële zyde als Van de kant van het publiek dan gene ral De Gaulle, die gisteren in Londen arriveerde voor een staatsiebezoek van drie dagen. Men bereidde de onge kroonde monarch van frankrijk en de incarnatie van het herleefde zelfres pect van een grote en bewonderde na tie een waarlijk koninklijk onthaal. Ondanks de formele aard van de luis terrijke ontvangst had de eerste ont moeting een ietwat informeel karakter dank zij de glimlachende ongedwon genheid van zowel de koningin als de president. Terwijl in Hyde Park en bij Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 1 1 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 1 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuid. Temperaturen be langrijk boven normaal. Zon: 6.03-19.23. Maan: 14.25-4.04. (Advertentie) de handschoen die ook u „aantrekt". HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG' max. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder zw. bew. 16 9 0.1 Ypenburg zw. bew. 16 10 0.1 Vlissingen licht bew. 12 8 0 Eelde -w. bew. 17 6 0 De Bilt zw. bew. 17 9 0 Twente zw. bew. 17 7 0 Eindhoven half bew. 18 8 0 2d.-Limburg half bew. 18 9 0 Stockholm zw. bew. 7 -6 0 Kopenhagen zw. bew. 8 1 0 Oslo zw. bew. 7 1 0 Londen zw. bew. 14 8 0.2 Amsterdam zw. bew. 17 11 0.1 Brussel zw. bew. 17 10 0 Luxemburg licht bew. 16 6 0 Parijs onbew. 16 7 0.2 Nice onbew. 17 tl 0 Berlijn onbew. 10 -2 0 Mtinchen onbew. 15 1 0 2tirich onbew. 16 0 0 Genève onbew. 16 1 0 tVenen zw. bew. 14 1 0 Athene zw. bew. 11 0 Rome onbew 7 0 Mallorca licht bew. 5 0 Lissabon licht bew. 22 11 1 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents pe> milhmeiof hoogte Omroepers 16 cents per m m -roogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 paf kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel. 21544. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 6 april Gisteravond is op de Oliemuldersweg de 66-jarige D. Westra door een personenauto aan gereden. Hp reed uiterst rechts van de weg en werd door de personenauto via de motorkap en het dak een vijftal me ters de lucht in geslingerd. Hij kwam zelfs met zijn hoofd tegen de kap van een lantaarnpaal terecht. In de loop van de nacht is hij aan de zware verwondin gen overleden. De autobestuurder. di« na de aanrijding doorreed, kon door een bromfietser worden achterhaald. Hij verkeerde onder invloed van alcohol. Hij is ingesloten op het hoofdbureau van politie. VENLO, 6 april Door nog onbe kende oorzaak is gisterenavond brand uitgebroken in de boerderij van de heer W. Hanssen in het gehucht Egchel (ge meente Helden). De oude boerderij stond spoedig geheel in vlammen. Vier duizend kilo roggestro, brandstoffen en pootgoed, alsmede landbouwmachines gingen in het vuur verloren. Tien var kens kwamen in de vlammen om. De rest van het vee kon gered worden. De brandweer slaagde er in het nieu we woonhuis bjj de boerderij te behou den. De schade wordt geschat op 20 tot 30.000 gulden. Het bedrijf was tegen brand verzekerd. Elizabeth en prins Philip generaal De aankomst op het Victoria Station. de Tower of London artillerie-eenheden 41 saluutschoten afvuurden ter ere van het bezoekende staatshoofd, verliet de koningin met haar bezoekers het sta tion naar de voorhof, waar in schar laken tunieken ,.e Coldstream Guard de erewacht vormde en waar de gardeka pel van hetzelfde bataljon de president begroette met de Mareillaise, de eer ste van dozijnen Marseillaises, waar van Londen gisteren heeft weerklonken. En terwijl opnieuw de Marseillaise werd aangeheven zette zich de stoet m beweging voor een triomftocht IL koninklijk paleis, langs Vic- het parlementsplein, ivrïm t? Trafa'gar Square en de jyiaii. net was een ware triomftocht, t ij e,norme menigte had zich opge steld ,angs de route van de optocht, fn he bezoekers, aan wie men een koninklijke escorte had gegeven van de bereden huisgarde van de konin gin, werden overal luid toegejuicht. Telkens weerklonken de kreten: Vive la France, vive De Gaulle. Het hoogtepunt van de triomfantelij ke optocht naar net Buckingham Pa leis was ontroerend. Langs de Mali ligt het gebouwencomplex dat gezamenlijk de naam draagt van Carlton House Terrace. Hier had generaal De Gaulle zijn hoofdkwartier gedurende de oorlog. Men had boven het dak een vlaggen- standaard opgericht. Hieraan wapperde in een hoge wind niet, zoals aan de andere tientallen vlaggemasten langs de Mali, de Franse driekleur, maar de oorlogsvlag van de r,Je de driekleur met op de blanke middenbaan het Kruis van Lotharingen. Toen de koets met de koningin en De Gaulle de- ze vlag passeerde, schoot De Gaulle, die gedurende de gehele rit luchthartig en glimlachend met de koningin had zitten praten, in volle lengte overeind en salueerde de vlag boven zijn oude hoofdkwartier. De dag, die begon in zo gr°te eindigde in nog grotere praal. Want na het grote galadiner in het Buckingham Paleis werd ter ere van de hoge ?asï~v een enorm vuurwerk afgestoken in nei St.-James' Park voor het Buckingham Paleis. De gehele koninklijke 'anV;;® verscheen op het balkon van het paleis met de president en mevrouw ue Ook de hertogin van Kent en Haar dochter, prinses Alexandra, hebben gisteren deelgenomen aan het galadiner ter ere van president De Gaulle van Frankrijk in Buckingham Palace. Veertien blanke kerkelijke leiders in Zuid-Afrika hebben inmiddels hun die pe afschuw uitgesproken over het op treden van de politie in de negerwoon oorden. Zij drongen er bij de blanke burgers op aan eventueel wreed optre den van politiefunctionarissen aan te brengen. „Wat gebeurd is kan onder geen voorwaarde worden getolereerd", aldus de kerkelijke gezagsdragers. In Port Elizabeth heeft de voorzitter van de plaatselijke Kamer van Koophandel, Peter Mosenthal, de Zuidafrikaanse za kenlieden opgeroepen hun stem te ver heffen tegen het verzuim van de rege ring om verantwoordelijke negerleiders te horen over hun klachten. „De Al machtige heeft in zijn wijsheid beslo ten dat Zuid-Afrika een land van vele rassen zou zijn. Hoe eerder men zich dat realiseert, hoe beter", aldus Mo senthal. Het eerst werd de man gesignaleerd toen hij in wilde vaart door de Sarpha- tistraat reed, waar hij ter hoogte van het Alexanderplein twee geparkeerde auto's ramde, waardoor de radiateur van de motor lek raakte. Op het Fre- deriksplein reed hij dwars door een plantsoen, waarna de motor van de vrachtauto door gebrek aan koeling in brand raakte. Met de brandende motor zette hij zijn rit via het Westeinde en de Stadhouders kade voort. Op de Stadhouderskade ter hoogte van de Eerste Van der Helst- straat reed hij vervolgens een fietser aan. Even verder, op de hoek van de Ferdinand Bolstraat en de Stadhouders kade, botst de auto tenslotte op een ge lede tram van lijn 24. Het achterste ge deelte van de tram werd uit de rails gedrukt. Drie passagiers liepen verwon dingen op, terwijl ook de automobilist gewond raakte. De politie, die na de aanrijding in de Sarphatistraat reeds een achtervolging had ingesteld, was onmiddellijk ter plaatse, evenals de brandweer die de brandende motor blus te. De aangereden fietser en de drie ge wonde trampassagiers werden evenals de bestuurder van de auto overgebracht naar het Weesperplein-ziekenhuis. Hun toestand was vannacht volgens de poli tie niet ernstig. De wildeman had de vrachtauto (van het expeditiebedrijf Varekamp) kort na middernacht uit het Bodecentrum gestolen. Hij weigerde in het ziekenhuis de bloedproef. De politie heeft evenwel geconstateerd dat hij naar drank rook.' WILLEMSTAD, 6 april - Met enige plechtigheid en grote belangstelling, zowel in als buiten de statenzaal, is de waarnemend gouverneui van de Ned. Antillen, de heer C. Winkel Gzn als zodanig beëdigd. Gouverneur Spee kenbrink heeft namelijk met een ver lof van enkele maanden Curagao ver laten en de heer C. Winkel zal gedu rende die tijd de functie van gouverneur waarnemen. De gestolen vrachtwagen werd hij de botsing met de tram behoorlijk „gekraakt". Het is niet bekend op welke wijze men de ondergrondse in de eivolle bin nenstad denkt te bouwen. Het Tunnel bureau, dat door het regeringsbesluit al enkele jaren tot nietsdoen is ge- doemd, heeft zich verdienstelijk ge maakt door het becijferen van de vele constructie-problemen. De Commissie- Ybema is van mening, dat het openbaar vervoer bovengronds gedoemd is af te sterven. De overgang van trams op bussen heeft noch de capaciteit noch de snel heid belangrijk verhoogd. In Amsterdam heeft de conclusie van de commissie nauwelijks opzien ge baard. Elke Amsterdamme-, die het ver. keer in de binnenstad kent, had die con clusie reeds jaren geleden getrokken. Evenmin heeft men getwijfeld aan de mogelijkheid om een ondergronds tram net te maken. De kern van de zaak acht men de financiën en, in de toe komst, een bouwvergunning. Over de financiering, maakt men zich geen illussies. Wethouder van Wjjck onder wie het openbaar vervoer ressor teert, heeft onlangs doen uitkomen dat de bouwkosten van een ondergrondse in Amsterdam getaxeerd worden op 30 miljoen per kilometer. Zulk een investe ring zou met geen mogelijkheid renda bel gemaakt kunnen worden. Amster dam heeft weliswaar reserves, maar de ze hoopt mzn te gebruiken voor de fi nanciering ui* eigjn middelen! van de IJ-tunnel. Daarom heeft de wet houder reeds bij de begroting aangekon digd, dat een Amsterdamse Onder grondse als eerste door een bestedings beperking zou worden getroffen, als men de Tunnel zou mogen bouwen! WENEN, 6 april (UPI) - Walt Dis ney is dinsdag in Wenen aangekomen in verband met opnamen voor een nieu we film over het leven van Beethoven. De film wordt speciaal vervaardigd voor de televisie en bestaat uit twee be trekkelijk op zichzelf staande delen van elk een uur. Het is de eerste maal dat Disney in Wenen een film vervaardigt. Gaulle (en de verloofde van prinses Margaret). Toen de zoeklichten op de ze illustere groep werden gericht, ging er een geestdriftig geloei op uit twee honderdduizend kelen, want naar de schatting van de Londense politie was dit het aantal Londenaren dat zich had opgesteld binnen en rond het park. Het was de grootste menigte die men in Londen bijeen heeft gezien sedert de dag waarop vijftien jaar geleden de Duitse legers capituleerden. Het vuurwerk begon met twee gloeiende Lotharingse kruisen. Twin tig minuten lang weerklonk een oor verdovend gedonder boven het park in de Londense avond, en herhaalde lijk gloeiden de nationale Franse kleu ren, blauw, wit en rood, verblindend boven de bomen. Het was het groot ste vuurwerk sedert de kroning van de koningin van Groot-Brittannië, en het eerste vuurwerk, dat men sedert de oorlog heeft afgestoken voor een bezoekend staatshoofd. Aan het galadiner, dat vooraf ging aan het vuurwerk zaten 174 gasten aan, waaronder onze ambassadeur, Sir Win ston Churchill en zijn vrouw, en Sir An thony Eden. In de loop van de middag had De Gaulle thee gedronken bij de ko ningin-moeder in Clarence House. Hij naa eveneens een krans gelegd op het grai van de Onbekende Soldaat, in dei abdq van Westminster, en bij het standbeeld van maarschalk Foch. Bij deze beide gelegenheden verraste hij de menigte en ontstelde hij de Londense politie door de ongedwongenheid waarmee hij bijna grijnzend een aantal leden van net publiek de hand drukte. Aan het einde van het galadiner hield De Gaulle een prachtige rede, waarin hij een terugblik wierp op de oorlogsda gen ,,toen Groot-Brittannië verenigd was rond koning, George VI,wiens nagedachtenis ik eer met emotie Hieraan voegde de generaal toe: „Wat had er kunnen gebeuren met on ze landen, en in het bijzonder met mpn land, zonder de moed waarmee de Brit se natie de vijandelijke aanvallen af sloeg; wat had er kunnen gebeuren dan een veroordeling tot schande en slaver nij? Gedurende het gehele drama was de meest kostbare aanmoediging voor mij en mijn gezellen afkomstig van de koning zelf en van de koninklijke fami lie. Waar, mevrouw, kan ik beter getui genis afleggen van mijn dankbaarheid, dan in uw tegenwoordigheid?" (Advertentie) De Londenaren hebben president De Gaulle van Frankrijk een hartelijk welkom bereid. Tijdens de tocht van het Victoria Station naar Buckingham Palace stond een enthousiaste menigte rijen dik langs de weg. Naast het Franse staatshoofd een stralende koningin Elizabeth. In de tweede open landauer zijn de hertog van Edinburgh en de echtgenote van De Gaulle gezeten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1