Groei bij het Hoogovenconcern zet zich in versneld tempo voort Produktie in 10 a 15 jaar naar vijf miljoen ton? Bedrijfsresultaat Breedband toont aanzienlijke stijging Bevredigende bezettingsgraad lijkt ook voor lopende jaar gewaarborgd Winst zal vermoedelijk met bij die van 1959 achterblijven Rotterdammer pleegt in twee jaar liefst 175 inbraken Exploitatiesaldo Spaarnestad met 25 pet. gestegen Gunstige afzetmogelijkheden op de markt voor dunne plaat en blik Drenthe kampt met grote droogte Italianen gezocht als arbeidskracht 39.75 Jaarverslag Koninklijke Nederland.sche Hoogovens „Vak" maakt hem expert in antiek Dividend verhoogd van 16 tot 18 pet VRIJDAG 8 APRIL 1960 PAGINA 11 Personeelsbezetting H oogoven-complex Oosterland Oud-wethouder krijgt ongelijk Vaste activa in balans op vervangingswaarde Weer noodtoestand Regenmantels 57.50 Gentleroy Coats Marktbeeld bepaald niet ongunstig Twee jaar geëist Normaal gebruik van haring niet ontraden Darmaandoeningen uiterst zeldzaam .T. -IJ I. I *_L Regeren is vooruitzien. Wanneer men deze stelregel toepast op het beleid van de Hoogovens dan mag worden gezegd dat er in Umui- den krachtig wordt geregeerd. Terwijl immers het plan om tot een ruwstaalproduktie van 1,6 miljoen ton per jaar te komen, nog niet geheel is gerealiseerd, dit zal naar verwachting aan het eind van 1960 het geval zijn, wordt er al gewerkt aan een verdere uitbreiding van de capaciteit tot 1,9 miljoen ton, te verwezelijken in de loop van 1962 en zelfs worden er al plannen gesmeed voor een toekomstige produktie van 2,7 miljoen ton ruw staal. Daarmede zijn de Hoogovens dan echter nog lang niet toe aan de grens van het mogelijke, want voor een nog verdere toekomst houdt de directie al rekening met een produktie- en verwerkingscapaciteit van min stens 5 miljoen ton per jaar. Hoe ver die toekomst zich uitstrekt hangt natuurlijk van allerlei factoren af. Maar het zou wel eens kunnen zijn dat zij dichter bij is dan men misschien geneigd is te denken. De na-oorlogse ontwikkeling is ook veel sneller gegaan dan verwacht was. Kijkt men naar het staalverbruik per hoofd van de bevolking in Amerika en de gedachte be staat dat het in West-Europa, zij het met enige marge en ondanks de op komst van de kunstharsen, in dezelfde richting zal gaan dan zijn er nog grote mogelijkheden. Een produktie van 2,7 miljoen ton ruw staal zou wellicht reeds omstreeks het jaar 1965 te verwezelijken zijn, terwijl de 5 miljoen ton uiteraard met alle voorbehoud over 10 a 15 jaar na heden onder het bereik zou kunnen komen. iiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimimimimiiiiir MMUIDEN, 8 april Eind decem ber 1959 werkten er bij de Hoogovens en aangesloten bedrijven (Mekog, Cemij en Breedband) 13.281 personen, dat is 1.158 meer dan per ultimo 1958. Aan lonen en salarissen werd 68,4 (v.j. 62,4) miljoen betaald, terwijl sociale kosten 20,8 (18,4) miljoen beliepen en overige personeelskosten 7,2 (6,9) miljoen. De totale personeelskosten hebben dus 96,4 (v.j. 87,7) miljoen bedragen. De stijging van de loonkosten is zo wel een gevolg van de grotere perso neelsbezetting als van de in 1959 afge sloten collectieve arbeidsovereenkomst. Dank zij de verrichte investeringen en de daaruit voortgekomen produktiever- groting zijn de loonkosten van Hoog ovens en Breedband per ton ruw-staal- produktie nog gedaald. Met een verdere stijging van de loonlast moet rekening worden gehou den wegens de looncompensatie voor de huurverhoging en de werktijdverkor ting waarover in beginsel reeds een be slissing is gevallen. Het blijft dan ook van groot belang de produktie per man te verhogen. Daarnaast is het voor het kapitaalintensieve bedrijf zaak ervoor te zorgen dat het dalende aantal werk uren per man niet leidt tot verminde ring van het aantal uren dat de kost bare installaties worden benut. Over een en ander is overleg gaande met de personeelsorganen en de vakverenigin- fen. Het voor de onderhanden uitbrei- ingen benodigde personeel vertrouwt de directie te kunnen aantrekken. lllillllllillllllliilillllllllllllllllllllllilliillliiiiililllllllllllllllllli OOSTERLAND. 8 april Het beroep schrift dat oud-wethouder ZetJler heeft ingediend tegen het besluit van de raad der gemeente om de nieuw-benoemde raadsleden toe te laten, is door gede puteerde staten van Zeeland ongegrond verklaard. De heer Zejjler had bezwaar gemaakt „fen,'jet feit, dat het onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw-benoemde leden was gebeurd door een commissie van onderzoek, bestaande uit de twee aanwezige S.G.P.-raadsleden, in plaats van door een commissie van drie leden, zoals het reglement van orde voor de raad voorschrijft. Gedeputeerde Staten merken in hun beslissing op, dat de ge meenteraad, indien hen dit om de een of andere reden gewenst voorkomt, de bevoegdheid heeft van het reglement van orde af te wijken en dat hier bovendien sprake is van een afwijking, waartoe de omstandigheden dwongen, en die der halve geenszins van willekeur getuigt. Het typische in de ontwikkeling van het hoogovenconcem is dat elk uitbrei dingsplan dat ter hand wordt genomen steeds weer ruimte schept voor nieuwe uitbreidingen in een verdere toekomst. Dit is een gevolg van het hoge tempo waarin de technologische ontwikkeling zich voltrekt en de noodzaak om ter bereiking van een zo efficient moge lijke bedrijfsvoering de in optimale grootte toenemende bedrijfsafdelingen, t.w. hoogovens, staalfabrieken, blok- walserijen. eindwalserijen enz. onder ling op elkaar af te stemmen. In het thans verschenen jaarverslag wijdt de directie van de Hoogovens aan deze problematiek een duidelijke uiteenzetting. Daarbij wijst zij voorts op het grote belang van de risicosprei ding naar de aard van de produkten. De vraag naar de platte produkten is totdusverre bevredigend gegroeid, meer dan die naar verschillende ande re walserijprodukten. Het is echter zeer goed denkbaar dat er tijden ko men waarin de vraag en aanbodver houding van de produkten anders ligt. Daar het conjunctuurverloop voor de verschillende walserijprodukten niet gelijk is, is de werkgelegenheid in een bedrijf van grote omvang dat een di versiteit van produkten maakt, opzich- zelf reeds stabieler dan in een bedrijf dat op een enkel produkt is gespecia liseerd. Daarenboven opent een veel heid van eindwalserijen de mogelijkheid om de gemiddelde bezettingsgraad in zekere mate te stabiliseren. Deze fle- xabiliteit versterkt de weerstands kracht. Een plaatselijk geconcentreerde diversiteit van produkten is derhalve, aldus de directie van de Hoogovens, zowel in sociaal als in economisch opzicht van een betekenis die niet mag worden onderschat. Diversiteit zowel van productiemethoden als van produk ten biedt voorts meer mogelijkheden gebruik te maken van nieuwe techno logische ontwikkelingen. De stap naar de 1,9 miljoen ton ruw staal is tevens het fundament voor ver dere groei. Om deze produktie mogelijk te maken moet nl. onder meer een reeks voorzieningen in de afdeling hoogovens en in de oxystaalfabriek worden getrof fen, waardoor deze fabrieken weer een aanzienlijke vrije capaciteitsmarge krij gen. Met naar verhouding geringe addi tionele investeringen (te denken in de orde van grootte van f 400 miljoen) zal dientengevolge de staalcapaciteit kun nen worden vergroot tot ca. 2,7 mil joen ton. De benutting van de latente capaciteit zal nieuwe walserijen verei sen en de directie van de Hoogovens is van mening dat een belangrijk deel van deze capaciteit zal moeten dienen voor de vervaardiging van niet-platte walserijprodukten Over de omvang van het kapitaal van de Hoogovens dat zich in het buiten- een belangrijke plaats in. Dat in Enge land een importantafzetgebied werd gevonden blokt uit het feit dat van de totale import vankoudgewalste plaat In dat land (263.000 ton) bijna 54 pet van Breedband afkomstig was, verge leken met 48 pet in 1958, toen het Ne derlandse bedrijf voor koudgewalste dunne plaat ook al de grootste buiten landse leverancier van Engeland was. De tweede koudbandwalserij zai naar verwachting in de loop van het tweede halfjaar van 1961 in gebruik kunnen worden genomen. Deze nieuwe walserii is niet alleen van belang om de produktie te verhogenm®ar oofe om aan de vraag naa:r dunn ïr dïe naar verwacht wordt in de toekomst verder zal toenemen, te kunnen vol doen. IJMUIDEN, 8 april Het voordelig saldo bedrijfsrekening van Breedband N.V. is van 62,6 miljoen in 1958 tot 89,2 miljoen in 1959 gestegen. Na aftrek van ƒ17,2 (16,4) mip 'Jschrijvin- gen op basis van vervangingswaarde, be lastingen ad 30,8 (21,6) miljoen en voorzieningen tegen risico's op voorra den en grondstoffen, personeelskosten enz. resteerde een netto winst van 30,2 (21,9) miljoen. Hiervan wordt 12 (8) miljoen toegevoegd aan de re serve diverse belangen en 18,2 (18,9) miljoen voor verdeling beschikbaar ge steld. Zoals reeds gemeld wordt voorge steld een dividend van 16 (v.j. 12( pet uit te keren. Het aandelenkapitaal be draagt 87,5 miljoen. Hiervan ls 7 miljoen (8 pet) in het bezit van de Hoogovens en het restant op een half miljoen na in het bezit van de Staat. Hoogovens ontvangen uit dien hoofde 1.12 (0,84) miljoen, benevens 1,42 (1,0) miljoen op aandelen A. De ia! ontvangt eenzelfde extra bedrag op aandelen B, alsmede f 1,47 miljoen op winstbewijzen. Voornamelijk als gevolg van de verbetering van de prijzen in de ex port naar derde landen waren de marges tussen de opbrengst- en kost prijzen van de produkten in 1959 ge middeld hoger aan in 1958. De sterke vergroting van de afzet resulteerde dan ook in een aanzienlijke stijging van het bedrijfsresultaat. Het ziet er naar uit dat de markt voor dunne plaat en blik in het lopende jaar vast zal blijven. Onvoorziene omstan digheden voorbehouden wettigt dit het vertrouwen dat in de fabrieken In 1960 een goede bezettingsgraad zal kunnen worden gehandhaafd en dat de resultaten van het lopende jaar niet bH die van 1959 zullen achterble ven. Het aandeel in de vennootschap in de binnenlandse markt voor dunne plaat is thans zo groot, dat zij bij de hogere produktiecfjfers die het bedrijf in de komende jaren hoopt te bereiken, voor een groter deel van de afzet op export zal zijn aangewezen. In de ove rige landen van de EGKS is de afzet van warmgewalste rollen aan zgn. her- Raisers t.o.v 1958 belangrijk gedaald De leveringen van koudgewalst mate riaal namen evenwel toe. terwijl de verkoop van blik enigszins onder het niveau van vorig Jaar bleef. De export naar derde landen is over ne gehele lijn toegenomen. In deze ex- Port namen de leveringen van koudge walste plaat aan Engelse verbruikers Ruime liquiditeit De financiële positie van de ven nootschap is in het vers'^S1 merkelijk verbeterd. Ondanks d mogensbehoefte als gevolg van J ging van voorraden en debiteur van de nieuwe investeringen is quiditeit groter geworden. De aanwezige en nog verwachte Q middelen stellen ruimschoots u» aan de lopende verplichtingen te doen. Breedband is er toe overgegaan haar vaste activa die tot dusverre tege aanschaffingsprijs (mmus afschruvin gen) te boek stonden, te herwaarderen en de verschillen die hieruit voortvloei en ten gunste te brengen van de reke ning „vermogensverschillen door her waardering" die daartoe is geopend. De voorziening risico's voorraden ad 19 miljoen is eveneens naar deze rekening overgeboekt, waarna de herwaarde ringsreserve met een bedrag van 65,5 miljoen op de balans verschijnt. Bij de herwaardering is van dezelf de grondslagen uitgegaan als door Hoogovens zijn toegepast in haar ver slag over 1956. Door de toegepaste wij ziging wordt een beter inzicht in de ver mogenspositie en de rentabiliteit van Breedband verkregen. Tevens is hier mede een belangrijk verschil tussen de eigen verslaggeving en die van Hoog ovens opgeheven. Het eigen vermogen (inclusief de herwaarderingsreserve ad 65,5 mil joen) verschijnt thans op de balans met een bedrag van 2X4,2 miljoen (vóór winstuitkering). Het vreemde vermo gen beloopt 168,0 miljoen, waarvan f 72.2 miljoen schulden op korte ter mijn, f48,8 miljoen schulden op lange termijn en 47,0 miljoen latente be lastingverplichtingen. Van het totale vermogen (eigen plus vreemd kapitaal) ad 382,2 miljoen Is f 100.0 miljoen vastgelegd kapitaal en f 192,2 miljoen vlottend kapitaal. land bevindt zijn geen gegevens be kend. Bij de komende dividendbetaling zal men hieromtrent echter een inzicht kunnen krijgen. Het administratiekan toor van Hoogovens overweegt het cre- eren van certificaten van 50,- nomi naal. Verder ligt het naar wij vernemen in de bedoeling van de directie van Hoogovens om tot tussentijdse publika- tie van winstcijfers over te gaan. Waar schijnlijk zal zulks reeds dit jaar het geval zijn. Uitkering van interimdivi dend wordt niet overwogen. RMUSLAND 8 Premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft gisteren twee mijnwerkersonderscheidingen ontvan gen. Een delegatie van mijnwerkers verleende de premier de titel „eremyn- werker" en gaf hem een tweede onder scheiding „voor buitengewone ver diensten in het mijnbedrijf". (Rtr) ASSEN, 8 april In Drenthe wordt reeds geklaagd over grote droogte, het geen in de eerste plaats veroorzaakt is door de droogte van 1959, die gevolgd werd door het najaar en de winter, tij dens welke het ook minder dan nor maal heeft geregend. De waterstand is vergeleken bij 1959 nog verslechterd en omdat de maand maart 1960 en tot dus ver april van dit jaar evenmin neer slag hebben gebracht, kan de noodtoe stand in de provincie Drenthe weer een feit worden genoemd, aldus het rap port van de N.V. Waterleiding Maat schappij „Drenthe". Op de drukste dagen van de week (maandag, vrijdag en zaterdag) worden e? °nSekend hoge verbruiken genoteerd althans voor deze tijd van het jaar, hetgeen vermoedelijk wel direct ver band zal houden met de doorzettende droogte. In dit verband kan worden opgemerkt, dat m het gehele gebied van de water leiding maatschappij het verbruik van water bijzonder hoog is. In de Colombiaanse plaats Medellin is deze ultra-moderne kerk gebouwd en toegewijd aan Onze Lieve Vrouw van Fatima. DEN HAAG, 8 april Naar wij ver nemen heeft de ministerraad, gezien de huidige situatie op de arbeidsmarkt, goedkeuring verleend aan een plan om enige duizenden ongehuwde Italiaanse werknemers, geschoolde zowel als onge schoolde, voor Nederland aan te trekken De wervingsactie zal begin mei starten. De loon- en arbeidsvoorwaarden van de Italianen moeten gelijk zijn aan die van Nederlandse werknemers. Er zul len aanvankelijk slechts één-jarige con tracten worden afgesloten. De werkge vers krijgen de verplichting de Italia nen na afloop van dit contract desge wenst repatriëring te garanderen of als het contract verlengd wordt hun vakan tiereis te betalen. Advertentie) .Spring-style I960-, prachtige Dó-s» poplins in modieuze pasteltinten 'ui .Parfca-styfe' geheef poplin gevoerd PeekgCloppenburg IJMUIDEN, 8 april Zowel de om zet als de brutowinst van de Koninklij ke Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken hebben zich in de loop van het boekjaar 1959 gunstiger ontwikkeld dan bij het schrijven van het vorig iaarverslag werd verondersteld. De in vloed van d.; Amerikaanse staalstaking zal zii het indirect, daaraan niet ge heel vreemd zijn geweest. In het bij zonder heeft echter de produktie met vier hoogovens na augustus aanmerke lijk tot de winst bijgedragen. Bovendien namen de baten uit deelnemingen niet onaanzienlijk toe. Wat de vooruitzich ten betreft is de directie van de Hoog ovens van mening dat het marktbeeld bepaald niet ongunsti. is zodat, on voorziene omstandigheden voorbehou den een bevredigende bezettingsgraad dit jaar wederom gewaarborgd lijkt en het er naar uitziet dat de winst m het lopende jaar niet bil die over 1959 zai achterblijven. Uit het bü gelegenheid van de zo juist gehouden aandelenemissie van de Hoogovens verschenen emissieprospec tus zijn de winstcijfers reeds bekend geworden. Het saldo bedrijfsrekening. na aftrek van afschrijvingen, belastin gen en personeelsvoorzieningen is van 36,7 miljoen in 1958 tot 51 8 miljoen ïn 1959 gestegen. Baten uit deelnemin gen beliepen 8,2 (5,9) miljoen en ont vangen interest 4,4 (3,7) miljoen. Na aftrek van 1,8 (1,5) miljoen heffing E.G.K.S. resteerde aldus een winstsal do van 62,6 miljoen, tegen het voor gaande jaar 44,8 miljoen. Zoals bekend wordt voorgesteld van de nettowinst ƒ45 (28) miljoen toe te voegen aan de reserve voor diverse be langen Uit de te verdelen winst ad 17,55 (16,83) miljoen kan dan een di vidend van 20 (v.j. 18) pet. op de aan delen worden uitgekeerd. Het onver deelde dividendsaldo daalt in dit geval van 757,546 tot ƒ171,921. Tantièmes voor commissarissen en directie belo pen 2.674.343. Produktie en afzet Nadat de reparatie van hoogoven III was gereedgekomen kon in augustus van het verslagjaar met vier hoog ovens tegelijk worden geproduceerd. Mede hierdoor is de ruwjjzerproduktie met ca. 25 pet. gestegen tot 1.142.464 ton. Deze produktiestijging maakte het mogelijk de export van ruw ijzer te verhogen. In totaal werd 141.081 ton ge ëxporteerd, dat is ongeveer 21.000 ton meer dan in 1958. Op de ruwflzermarkt ontmoette het bedrijf concurrentie van Engeise, zuid- afrikaanse en Spaanse producenten, die zij het uit verschillende oorzaken, tegen lage prijzen aanboden. Uit enke le landen ten oosten van het ijzeren gordijn werd eveneens ruwijzer tegen zeer lage prijzen aangeboden. De laat ste maanden zijn de prijzen in de ex port naar de z.g. derde landen aange trokken. Het overgrote deel van de stijging van de ruwijzerproduktie was bestemd voor de beide eigen staalfabrieken, waar de produktie dientengevolge met ca. 23 pet. kon toenemen tot 1.376.777 ton. Hiervan bestond 936.139 (840.746) ton uit martinstaai er 440.638 (278.405) ton uit oxystaal. Uit deze cijfers blijkt dat bij de staalbereiding het oxystaal een steeds belangrijker plaats gaat In nemen. Van de door de hogere staal- produktie meer ter beschikking geko men hoeveelheid staal werd een rela tief gering gedeelte in de plaatwalserjj tot dikke plaat getransformeerd. Het grootste deel vond in de vorm van plakken zijn weg naar Breedband. De produktie van dikke plaat beliep 345.199 (311.178) ton en de afzet 361.000 (315.000) ton. Van de totale afzet bleef in 1958 de helft in de vorm van scheeps- platen in Nederland. In 1959 liep dit aandeel door de verminderde vraag van de scheepsbouw terug tot 26 pet. Het bedrijf kon deze teruggang echter meer dan compenseren door vergro ting van de afzet van overige dikke platen. Dit gelukte voor een deel door verdringing van importen in Nederland de totale afzet van dikke plaat in Nederland bleef dan ook ongeveer ge lijk en voorts door een vergroting van de export naar derde landen (o.a. werden belangrijke orders uit Indië ge boekt). De omzet van het gehele bedrijven complex in IJmuiden (Hoogovens. Breedband, Mekog en Cemij) heeft in clusief onderlinge leveringen in 1989 1127 (1025) miljoen bedragen. Hiervan kwam op rekening van Hoogovens en Breedband resp. 567 (534) en 461 (397) miljoen, totaal derhalve 1028 (931) miljoen. Exclusief onderlinge le veringen bedroegen de omzetten van Hoogovens en Breedband tezamen 715 (650) miljoen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 april Twee jaar gevangenisstraf met aftrek en ter be schikkingstelling van de regering luid de de eis van de officier van justitie van de rechtbank gisteren tegen een 44-jarige Rotterdammer, die van 1957 tot en met 1959 hondervijfenzeventig in braken voornamelijk in Voorburg en Den Haag gepleegd heeft. „Het ge beurt zelden, dat er voor deze recht bank iemand verschijnt, die zo'n groot aantal inbraken heeft gepleegd. Op de dagvaarding staan er maar zes ver meld, want het was ondoenlijk om alle inbraken er op te zetten", aldus merkte de officier in zijn requisitoir op. „Dat de man zo lang tot grote wanhoop van de politie heeft kunnen opereren, moet worden toegeschreven aan de zorg vuldige en vriendelijke manier waarop hij te werk ging". De verdachte heeft zonder systeem gewerkt, vandaar dat de politie hem zo moeilijk kon vangen. Hij ging 's avonds om zes uur uit Rotterdam per trein naar Den Haag en zorgde er voor om tien uur weer thuis te zijn, zodat zijn vrouw er niets van kon mer ken. In Den Haag nam hij de tram naar een „dure" wijk, waar hij een huis van zijn gading uitzocht. Meestal was dit een woning, die aan de achter zijde door een brandgang of tuin kon worden bereikt. Het enige inbrekers werktuig, dat hij bij zich had was een schroevendraaier, waarmee hij de ach terdeur opende. De man stal de voorwerpen met smaak en kennis van zaken. Hij ver kocht zijn buit, meestal gouden en zilveren sieraden en kunstvoorwer pen aan een antiquair in Rotterdam. Deze had hem eens gevraagd ook an tiek voor hem mee te nemen. De ver dachte had er liefhebberij in gekre gen en schafte zich boeken aan om ziin kennis over kunstvoorwerpen te verrijken. Volgens deskundigen weet de man nu zoveel van antiek af, dat hij als een expert op dat gebied be schouwd kan worden. De Voorburgse politie is er ten slotte na veel moeite en geduld m geslaagd de inbreker te pakken. Ook de Rotter damse heler werd spoedig gearresteerd. Hij is gisteren door de rechtbank al daar tot een gevangenisstraf van twee jaar veroordeeld. Het grootste deel van de buit is terug gevonden en de meeste benadeelden hebben hun eigendommen op het hoofdbureau van politie te Den Haag weer terug kunnen halen. De verdachte merkte tijdens de zit ting op, dat hij tot het stelen was over gegaan toen hij ontslagen was bp _zpn baas. Hjj had er wel mee op willen houden maar de antiquair had gedreigd hem te verklikken bjj de politie. De raadsman van verdachte meende, dat het niet juist was om zjjn cliënt even zwaar te straffen als de heler. Hi) acht te deze zaak een voorbeeld bij uitstek van overmacht en vroeg daarom een korte vrijheidsstraf en een voorwaarde lijke ter beschikkingstelling. Zijn cliënt zou verplicht moeten worden om zich door een psychiater te laten behande len, wat hij zeker ook zou doen en bo vendien onder toezicht gesteld moeten worden van de reclassering. In zijn repliek memoreerde de officier dat de verdachte al in 1948 voor maar liefst 32 inbraken was veroordeeld. Bo vendien is hij daarvoor al voor kleinere diefstallen vervolgd. Hij achtte geen ter men voor overmacht aanwezig, want van een dreiging door de heler was hem niets bekend en kon zijns inziens ook niet worden bewezen. Hij merkte voorts op, dat hij zich verstaan had met zijn Rotterdamse collega, aan wie eveneens van bedreiging door de antiquair niets gebleken was. Uitspraak 21 april. DEN HAAG, 8 april „Het is geble ken, dat in een tjjdvak van vijf jaren twaalf gevallen van een darm-aandoe ning bij de mens, veroorzaakt door een worm, welk in haring voorkomt, zijn ge constateerd. Gezien het zeer zeldzaam voorkomen van dit soort afwijkingen be staat zeker geen aanleiding om op grond van de nu bekende gegevens een nor maal gebruik van haring te ontraden", aldus deelt de directeur-generaal van Volksgezondheid, prof. dr. P. Munten dam, mee. Bij een voorlopig bij het rijksinstituut voor Volksgezondheid ingesteld onder zoek bleek, dat het nog met mogelijk is om nauwkeurig vast te stellen onder welke omstandigheden de geconstateer de afwijkingen zijn ontstaan en welke de maatregelen ter voorkoming van de ze ziekte kunnen zijn. Er zijn aanwijzin gen, dat de hoeveelheid geconsumeerde haringen (tot 20 of meer per dag) een rol kan spelen. Een aantal vragen moet nog worden opgelost, voordat men zich een juist oordeel over deze aangelegenheid kan vormen. Allereerst de vraag, wat de oorzaak is van het feit, dat slechts twaalf ziektegevallen werden geconsta teerd in een tijdvak, waarin in Neder land 800 miljoen haringen zjjn geconsu meerd. Voorts dat elf van de twaalf ziektegevallen in Rotterdam of omge ving voorkwamen, terwijl in andere ha venplaatsen en bij vissers geen geval len zijn geconstateerd. Onderzocht dient voorts te worden of de soort haring van invloed is, namelijk jonge, kleine haring of grote oudere haring, dan wel rauw lichtgezouten haring of sterker gezou ten haring. Een nader onderzoek naar de samen hang tussen de besmetting van haring en ziekteverschijnselen bij de mens is thans nog gaande. Haarlem, 8 maart De Drukkerij De Spaarnestad heeft in 1959 een saldo exploitatierekening behaald groot f4.700.139 (3.748.904), een stijging van 25 pet. Afschrijvingen vergden hiervan f3.837.644 (2.975.388), t.W. f197.239 (1.506.636) op gebouwen en f 2.640.404 (1.468.752) op inventaris. Aan de nieuw te openen reserve voor vernieuwing en uit breiding wordt f 1 miljoen toegevoegd terwijl interest over het dividend-reser ve-fonds f 1.383 (1.293) vraagt. Blijft dan een saldo winst groot f 861.111 (772.222). Voorgesteld wordt hieruit een dividend uit te keren van 18 pro cent (v.j. 16) op gewone aandelen waar f 540.000 (480.000) voor nodig is en van 7 procent (onv.) op preferente aan delen. Aan het reservefonds wordt nog toegevoegd f86.111 (77.222). Statutaire tantièmes belopen f 130.000 (110.000). De N.V. Vereenigd Bezit van Aande len Drukkerij De Spaarnestad stelt ge lijke dividenden voor. Over de gang van zaken merkt het di rectorium op dat de exploitatie van de tijdschriften en uevenuitgaven ook in 1959 bevredigend verliep. Het totaal van de oplagecijfers vertoonde weder om enige sty ging. terwijl de adverten tiebezetting een zeer gunstig beeld gaf. De nog steeds in waarde stijgende ex portorders droegen ook in 1959 in bedui dende mate bjj tot de goede gang van zaken. Niet alleen de drukkerij te Haarlem doch ook die te Etten was volledig be zet; de in het vorig jaarverslag aange kondigde uitbreiding van de drukkerij te Etten door plaatsing van een twee de grote rotatiepers aldaar zal in de loop van dit jaar voltooid worden. Het grondbezit op het industrieterrein te Et ten werd verder uitgebreid door aan koop van een belendend perceel bouw grond. Dochterondernemingen Met betrekking tot de dochteronder nemingen, welke in de N.V. Vaderland- sche Beheer-Maatschappij zjjn onder gebracht wordt het volgende medege deeld. De zaken van de N.V. Interna tionale Uitgevers Maatschappij te Ant werpen verliepen ook in 1959 tot tevre denheid. De vooruitgang van het be drijf van de Internationale Clichéfabrie ken „Pax-Holland" N.V. te Amsterdam werd in het afgelopen jaar gecontinu eerd. Evenals het vorig jaar kon het cou ranten- en drukkerijbedrijf te Amster dam met winst afsluiten. De fusie met een Rotterdams Dagbladbedrijf die dit jaar tot stand kwam, heeft gunstige perspectieven geopend, doch zal tot verdere investeringen nopen. Toen zich daartoe een gunstige gele genheid voordeed, heeft de dochteron derneming, waarin de Duitse Libelle werd geëxploiteerd, deze tenslotte niet rendabel gebleken uitgave tegen een redelijke vergoeding afgestoten. De overige deelnemingen geven geen aan leiding tot bijzondere opmerkingen. Al le belangen in de dochterondernemin gen zyn opgenomen tegen de nominale, respectievelijk de na afschrijving en re servering resterende waarde. De personeelsdienst, waaronder be grepen de afdelingen personeelszaken, maatschappelijk werk en medische dienst, onderhield ook in 1959 een zeer nuttig contact met het personeel en met de instanties buiten het bedrijf, welke zich op dit terrein bewegen. Als ewoonljjk werd over 1959 een ruime dotatie voor het personeel uitge trokken; de financiële gevolgen van al le sociale voorzieningen werden ook dit maal direct ten laste van de resultaten rekening gebracht. De rekening „Per- soneelfonds", welke in de loop van de jaren haar betekenis heeft verloren, werd opgeheven; het vrijkomende be drag werd aangewend voor een extra uitkering aan het personeel. De steeds stijgende omvang van de tijdschriften als gevolg van de po«i- ende advertentiebezetting, waarbij in toenemende mate uitvoering in kleu rendruk verlangd wordt, en de hoge eisen welke aan de kwaliteit van de produkten gesteld worden, noopten tot uitgebreide technische voorzieningen. De investeringen in het afgelopen boek jaar waren dan ook belangrijk hoger dan in het daaraan voorafgaande jaar. Deze ontwikkeling zal zich ongetwijteld ook in 190" voortzetten. Daar in 1960 te vens de tweede gerote rotatiepers te Et ten geplaatst zal worden, wordt het ge wenst geacht een bedrag van 1.000.000 te bestemmen voor een nienw te ope nen „Reserve Vernieuwing en Uitbrei ding". De papierprjjzen bleven gedurende 1959 constant. De loonkosten vertoon den tegen het eind van het jaar een niet onbelangrijke stijging, die zich o.m. door de verwachte compensatie voor huurverhoging c.a. en de gevolgen van de werkweekverkorting ook in 1960 zal voortzetten. Balans De kosten van verbouwing en uitbrei ding van de gebouwen en de bedragen voor vernieuwing en uitbreiding van de inventaris werden evenals vorig jaar ten laste van de winst- en verlies rekening geheel afgeschreven, zodat de balansposten „Grond en Gebouwen" en „Inventaris" beide wederom voor 1 te boek staan. De aanschafwaarde van grond en ««bouwen, vermeerderd met de investe ringen in 1959 ad f 197.239 (Etten) beliep per 1 jan. 1960 f 4.519.883. De aanschaf waarde van de inventaris, incl. de ver meerdering door investeringen ad f 2.640.404 en de vermindering door ver koop of buitengebruikstelling ad f 219.962, beliep per begin van dit jaar 17.194.372. Op de samengetrokken ba lans per 1 januari I960,, waarin zowel de afschrijvingen en reserveringen als de uitdelingen zjjn verwerkt, komt bui ten de posten gebouwen en inventaris ieder van f 1 (onv.) post uitgeef rechten ad f 1 (onv.) voor. Deelnemingen in en rekening courant met dochteronderne mingen verminderd met vereiste reser veringen paraisseren tegen kostprijs voor 1.475.255 (1.437.351). Voorraden on derhanden werkt tegen kostprijs, voor uitbetaalde en te vorderen kosten en vooruitbetaald op inventaris voor f6.175.058 (5.797.128). Diverse debiteu ren waarbij de reserve voor dubieuze jxisten in mindering is gebracht, wor den opgevoerd voor f 8.293.474 (2.964.768). Effecten zijn tegen een laag gehouden taxatiewaarde voor f 15.526 (10.501) opgenomen. Kas, bankiers en giro paraisseren voor f 3.131.135 (2.605.499). In het credit verschijnen het gewone aandelenkapitaal en het 7 pet. prefe rente kapitaal onveranderd resp. voor f 3 min. en f 1,5 min. De statutaire re serve voor f 1.091.255 (1.005.144), de di videndreserve voor f 21.150 (19.766) en de reserve vernieuwing en uitbreiding voor f 1.000.000 (nihil). Onbetaalde di videnden belopen f 3.273 (2.557) en de post lening op lange termijn 1.250.000 (1.500.000)crediteuren voorzieningen en vooruitgeboekte ontvangsten parais seren voor 5.449.773 (4.992..783), uitde lingen voor f 775.000 (695.000). Balans telling f 14.090.453 (12.815.252). Eind 1958 kwam nog voor personeelfonds f 100.000. Voor de betaling ln de ven nootschapsbelasting over 1959 is de no dige voorziening getroffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11