Weer grensmoeilijkheden bij Baarle-Hertog t Weigering landingsrechten in de V.S. aan de K.L.M. Grote interesse voor nieuwe bouwsubsidieregeling Met alabastine zet u losse M/fe, wertte/ffi geredgeA/eed draagt Wraak PAUL VLAANDEREN vermiste tweeling m w ««iliiiiiiW Wig berth 9s Arrestant na conferentie vrijgelaten Wil Indonesië Nederlandse schepen weren? Kreymborg Tekst van motie aan alle leden van Huis van Afgevaardigden Drie jongelieden ranselden bus passagier af Eerste bouwplan voor goedkope woningen vandaag goedgekeurd GEKNOEI MET SIGARETTEN EN DRANK OP SCHIPHOL Zware straffen geëist tegen voormalige Beruchte Duitser losgelaten LESVLIEGTUIG VERONGELUKT Geallieerden tappen nog steeds telefoon gesprekken af Dubbele stuks aanbieding 17.90 tegels „onwrikbaar" vast. Uitbreiding militaire vrijstellin gsre gels Reorganisatieplan voor schroothandel V estigingsvergunning aan Duitser geweigerd Leerling-vlieger om het leven gekomen VRIJDAG 8 APRIL 1960 PAGINA 2 West-Duitsland Overhemden 9.90 Weekenders Haarlemse rechtbank Buitenlandse journalisten op bezoek in ons land Verkoper van bungalow dagvaardt burgemeester STAKINGSVERLIES 420.000 arbeidsdagen verloren in maart Uit gevangenis en over de grens gezet We moeten terug naar de schepen, beslist Eric, maar om op klaarlichte dag nogmaals over de vlakte te trekken is mij te riskant, met de twee vrouwen bij ons. We hebben kennelijk geluk gehad, dat we ongezien tot hier zijn kunnen komen. Maar op het zelfde geluk kunnen we beter niet rekenen. Het beste lijkt mij, hier de nacht af te wachten en dan onder bescherming van de duisternis de terugtocht te ondernemen. Allen zijn het hiermee eens. Tenslotte hebben de Pieten deze hofstede al verwoest en het is niet waarschijnlijk, dat ze er nog terug zullen keren. Voor alle zekerheid betrekken de mannen om beurten de wacht op het hoog ste punt van wat er nog van de toren overeind staat en Eric kan zich gelukkig prijzen met het besluit hier gebleven te zijn, want verscheidene malen komen af en toe op korte afstand troepjes be reden Pieten voorbij, die de ruïne echter gelukkig geen blik waar dig keuren. De Pictenkrijger, die zij onder in de schuilgang gevon den hebben slaat het troepje vanuit halft toegeknepen oogjes gad® en accepteert stilzwijgend het voedsel en het drinkwater, dat Erio hem brengt. Af en toe kreunt hij zachtjes en hoewel Eric de man graag zou willen helpen, heeft hij het al lang opgegeven deze te vragen wat hem mankeert, want een antwoord krijgt hij toch niet. De dag gaat traag en in een haast voelbare spanning voorbij, zon der dat er wat gebeurt, tot een kleine stofwolk zich aan de zuide lijke horizon aftekent. Een groep zwaarbewapende ruiters ver schijnt en met schrik in het hart zien Eric en zijn mensen wen ken en wijzen naar de ruïne, waarna ze in galop op hun schuil plaats toestormen. BAARLE-HERTOG, 7 april De ingewikkelde situatie aan de Neder lands-Belgische grens btf Baarle-Hertog heeft woensdag opnieuw tot moeilijkhe den geleid. De Belgische gendarmerie arresteer de op een gedeelte van de provinciale weg in de grensplaats een Nederlander, die enige tijd geleden door de recht bank van Turnhout bij verstek tot vijf tien dagen gevangenisstraf is veroor deeld wegens een inbrhak, die hij in België had gepleegd. Om de arrestant in een jeep naar de gevangenis in Turn hout over te brengen moest de grens post Weelde-station worden gepasseerd, waar Nederlandse Marechaussee en douane-ambtenaren dienst doen. De 26-jarige arrestant riep hier de hulp in van de Nederlandse marechaussee, die hun Belgische collega's vervolgens de doortocht weigerden. De Belgische rijks wachters brachten hun arrestant terug naar het gemeentehuis van Baarle-Her tog. Na een gesprek tussen Nederlandse en Belgische autoriteiten, dat in de loop van de dag in Baarle-Hertog werd ge houden. werd tenslotte de arrestant op vrij voeten gesteld. Aan de conferentie op het gemeen tehuis van Baarle-Hertog, die aan de vrijlating van de arrestant vooraf ging, werd van Nederlandse ziide deelgenomen door de officier van justitie te Breda, mr. Grasso, de burgemeester van Baarle-Nassau, de heer De Grauw en officieren van de marechaussee. Uit Turnhout was de procureur des konings, mr. Lepaige, overgekomen, vergezeld van hoge of ficieren van de Belgische rijks wacht. Naar van Belgische zijde wordt ver nomen, hield de Nederlandse delegatie vast aan de stelling, dat het wegge deelte, waarop de aanhouding werd verricht, niet Belgisch is en dat men van Belgische zijde nog steeds, bijna een jaar na de uitspraak van het in ternationale hof van justitie, het grond gebied niet heeft afgebakend en geen enkele administratieve maatregel heeft getroffen. Ook werd aangevoerd, dat de weg door Nederland wordt onderhou den. Men baseerde zich daarbij op de uitspraak van het hof, dat wel de .hui zen van S. van den Eynde waar de Belgische rijkswacht tot de arrestatie LONDEN, 7 april (UPI) Volgens de correspondent in Singapore van de Londense Times treft Indonesië voorbe reidingen om Nederlandse schepen te weren uit zijn overzeese handel. De correspondent baseert zijn bericht op recente Indonesische stappen en vooral op het feit dat de Indonesische regering hij niet-Nederlandse scheepvaartmaat schappijen heeft geinformeerd of zij het zee-vervoer van en naar Indonesië van Nederlandse schepen zouden kunnen overnemen. De hoeveelheid Indonesische vracht ladingen ap Nederlandse schepen is reeds aan het verminderen, aldus het be richt waarin eraan herinnerd wordt dat de K.P.M. in 1957 uit het inter-insulaire verkeer werd geweerd. ,,De Indonesiërs zouden de Nederland se schepen kunnen weren door enerzijds de Nederlandse schepen de toegang tot Indonesische haveps te ontzeggen en anderzijds uitvoervergunning te weige ren aan handelaren die Nederlandse schepen wensen te gebruiken. Ook zou den invoervergunningen voor door Ne derlandse schepen aangevoerde goede ren kunnen worden geweigerd", aldus het bericht in de Times. overging op Belgisch grondgebied staan, maar dat geen melding is ge maakt van de weg, die daar langs loopt. Het gebruik is, dat dan de helft van de weg tot Nederlands en de helft tot Belgisch grondgebied wordt gere kend. De aanhouding gebeurde op de Nederlandse helft en was dus onrechte matig, aldus de Nederlandse mening. De Belgische autoriteiten voerden echter aan, dat de weg wel degelijk Belgisch grondgebied is, op Belgische stafkaarten staat aangegeven en is op genomen in het Belgische kadaster. Tenslotte werd tot vrijlating van de Nederlandse arrestant besloten. Hij zal tien dagen de tijd krijgen om tegen het vonnis, dat hem naar hij verklaarde nooit ter kennis is gebracht, in beroep te gaan. Aangezien hij om naar zijn werk te gaan elke dag dezelfde plaats moet passeren werd hem verzekerd, dat in de ze periode geen maatregelen van Belgische zijde zullen worden geno men. BONN, 7 april (Reuter, UPI) Dr. Hilger von Scherpenberg, staatssecre taris van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken, heeft vandaag in antwoord op een vraag in de Bondsdag medegedeeld dat de geallieerde troe pen in West-Duitsland om veiligheids redenen enkele telefoongesprekken af luisteren. Toen hem werd gevraagd of het juist was dat er op 5.400.000 ge voerde telefoongesprekken ongeveer 500 worden afgeluisterd, antwoordde Von Scherpenberg: „Veel minder". Het juiste getal wilde hij niet noemen. De geallieerden hebben het recht gesprek ken af te luisteren krachtens het ver drag van Parijs betreffende de legering van geallieerde troepen in West-Duits- land. (Advertentie) Ter welkome aanvulling van Uw voorjaarsgarderobe: uni wit - in degelijke poplin, sanfor of no-iron in prachtige uni tinten en structuur-weefsel, no-iron 9>90 per 2 stuks Geldig f/m 16 april 1960 GROTE MARKT 1—7 HAARLEM HAARLEM, 8 april De politie van Haarlem heeft de afgelopen twee dagen een drietal jongemannen aangehouden, die zich op 21 maart 's avonds om kwart voor twaalf vrij rumoerig hadden gedra gen tijdens een rit in een NZH-bus. Daarbij had een van hen een medepas sagier, zonder dat daar enige aanleiding toe was, een klap tegen het hoofd ge geven, met een bloedneus als gevolg. Toen beide partijen in de Minahassa- straat uit de bus waren gestapt begon het opnieuw. De drie jongelieden ga ven de 34-jarige vertegenwoordiger een flink pak slaag, waarbij zijn bril sneu velde en h{j een blauw oog opliep. De jongens namen hierop ijlings de benen. Woensdagavond heeft men de oudste van het drietal, een 19-jarige smid, aan gehouden. Deze was in militaire dienst en is door de marechaussee naar Haar lem gebracht. Gisteren kon men ook de twee anderen, een 18-jarige leerling ma chinebankwerker en een even oude schil der, arresteren. Alle drie zijn in verze kerde bewaring gesteld en zullen voor de officier van justitie worden geleid. HILVERSUM, 8 april Als de teke nen niet bedriegen zullen reeds in april voor ruim duizend woningen in de goed kope huursector subsidiebeschikkingen worden afgegeven. Het totaal aantal in gediende aanvragen vormt nu al een voorraad voor meer dan een jaar. Dit zei ir. H. M. Buskens, directeur-gene raal van de volkshuisvesting en wo ningnijverheid. gisteravond in een re geringsuitzending ter toelichting op de met ingang van 1 april van kracht ge worden huurverhoging en de nieuwe subsidieregeling voor nog te bouwen wo ningen. In zijn voordracht heeft de heer Bus kens ondermeer opgemerkt, dat na een jarenlange strijd of de volkswoningbouw alleen van overheidswege en door mid del van woningbouwverenigingen tot stand moest komen, thans ook voor het particulier initiatief een kans is ge opend. Ir. Buskens was zeer optimis tisch. Het grote aantal aanvragen, dat reeds voordat een nieuwe regeling be kend was, was ingediend en dat met Advertentie AlABASTINE HOUAND N.V. - LEIDSEORACHT 6 - AMSTERDAM HAARLEM, 7 april De gewezen directeur en twee voormalige employe's van de N.V. Aero Gronddienst op Schip hol moesten zich voor de Haarlemse rechtbank verantwoorden wegens ge knoei met douane-documenten, waar door accijnsvrije drank en sigaretten op de „zwarte markt" In ons land kon den geraken. De Aero Gronddienst is de leverancier van de accijnsvrije ge notmiddelen, die in KLM-vliegtuigen verkrijgbaar zijn. De verdachten na men meer genotmiddelen uit de douane- kluis dan op de douanedocumenten ver antwoord werd. Dat konden zij doen, omdat zij een douane-ambtenaar, die inmiddels eveneens ontslagen is, omge kocht hadden. Zeven maanden met aftrek hoorde een veertigjarige ex-employé tegen zich eisen, die werkzaam was bij het lossen en laden van de vliegtuigen. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste tegen de voor malige directeur zes weken gevangenis straf en tegen de ex-douanier acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk. De zdak tegen de hoofdverdachte een twee en dertig jarige assistent-bedrijfs leider werd aangehouden, omdat de kroongetuige, een werkstudent, die thans in Parijs vertoefden, niet verschenen was. Die werkstudent zou namelijk in opdracht van zijn principaal douane documenten hebben vervalst. Het onderzoek in deze zaak, die de officier van justitie hoogst ingewikkeld noemde, heeft vijf maanden geduurd. Een woord van hulde bracht de offi cier aan de wachtmeester van de Rijks politie, J. van Amersfoort, die de zaak tot een goed einde heeft gebracht. Hoe wel er bij de Aero een tekort van 18.000 was nam de officier van jus titie toch aan, dat het niet de bedoeling van de verdachten was die N.V. te be nadelen. De administratie werd name lijk zeer primitief gevoerd. „Erger nog dan in een kruidenierswinkel", aldus de wachtmeester. De douane-documenten werden ver valst doordat men met de beide door slagen, die ervan gemaakt moesten wor den, ging knoeien De douane-ambte naar tekende de vervalste documenten en de belastingvrije genotmiddelen von den hun weg via bioscoopportiers en dergelijke lieden op de zwarte markt. Volgens de veertigjarige oud-employé zou de douane-ambtenaar zelf min of meer het initiatief hebben genomen tot de omkoperij. „Ik zal best eens zo'n slof willen hebben", zou hij verzucht hebben in de douaneloods. De douane ambtenaar verdiende een gulden per slof. Ook kreeg hij wel eens flessen drank en sigaretten toegestopt. Hij ver telde, dat hij zich gechanteerd voelde door de Aero-functionarissen, omdat hij eens vijf en twintig gulden van hen had geleend en daarvoor een schuldbe kentenis had getekend. Hoewel hem het bedrag werd kwijt gescholden behielden de ex-schuldeisers het door hem gete kende papier. De ontslagen douane-ambtenaar ver diende f402 per maand. Thans is hij hulp-boekbinder met een salaris van 240. „Het ging zo gemakkelijk", ant woordde hij op de vraag van de pre sident hoe hij er toe gekomen was. De ex-directeur voerde aan, dat hij niet zozeer ten behoeve van de zwarte markt had geknoeid als wel om de op vallende verschillen weg te werken,'die bij controle van zijn voorraad en ad ministratie door de douane aan het licht waren gekomen. Men had hem te ver staan gegeven, dat wanneer zijn zaak niet klopte, zijn vergunning ingetrokken zou worden. De verdedigers, mr. F. J. D. Theyse jr., mr. J. A. B. Gompers en mr. J. Stokman bepleitten clementie. Er werd onder meer aangevoerd, dat destijds iedereen bij de Aero Gronddienst knoei de. In zulke bedrijven is het noodzake- lik goede relaties met de douane te onderhouden en het zou niet ongewoon zijn, dat daar wederzijdse gunsten te genover staan. Uitspraak 21 paril. het eveneens grote aantal aanvragen voor de eigen woningen tezamen reeds een voorraad van meer dan een jaar be zorgde, wettigt dit optimisme. Boven dien deelde de directeur-generaal mee, dat op verschillende plaatsen waarde volle nieuwe initiatieven om in de goed kope woningcategorie huurwoningen te bouwen, thans in voorbereiding zijn. Het eerste bouwplan waarop de nieuwe premieregeling zal worden toegepast, zal vandaag de ministeri ele beschikking krijgen. Het betreft een aanvrage van een aannemingsbe drijf te Rotterdam en omvat 136 te Rotterdam te bouwen woningen in de laagste huurklasse. Het zullen huurwoningen zijn met een gemiddel de maandhuur van circa 80.- Mocht er noodzaak zijn geweest thans de subsidieregelingen voor de particu liere woningbouw te wijzigen, zo ging ir. Buskens verder, er was geen aanlei ding verder de voorschriften of de be handelingswijze te veranderen. Spreker zei te hopen, dat daardoor stagnatie in de voorbereiding, de behandeling of de produktie van deze woningen Kan worden voorkomen. Daarbij wees ir. Buskens nog op een nieuw voorschrift: dat de woningkwali teit van de particuliere huurwoningen niet lager mag liggen dan zoals deze is voorgeschreven voor de woningwet- bouw. Een lage huur bereiken door slechte kwaliteit zou een nieuwe perio de van revolutiebouw inluiden, iets waar naar niemand zal verlangen. DEN HAAG, 8 april Bij beschik king van de minister van Oorlog zijn de regelen, die leiden tot vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, uitge breid met de bepaling, dat deze vrij stelling zal worden verleend aan de eni ge of aan de oudste in leven zijnde zoon van hem, die als militair in Nederland se krijgsdienst sneuvelt of is gesneu veld, dan wel die volgens het dienst plichtbesluit met een gesneuvelde wordt gelijkgesteld. De betrokken zoon moet behoren tot het gezin van de niet-her trouwde weduwe van de gesneuvelde, wil hij in aanmerking komen voor de vrijstelling van dienst. Deze beschikking is bekend gemaakt in een landmacht order. De vrijstelling zal worden verleend, ongeacht of de belanghebbende inge schrevene ten tijde van het sneuvelen van zijn vader de eerste oefening nog moet aanvangen of tot het vervullen van die oefening reeds in werkelijke dienst is. De vrijstelling behoort door tussenkomst van de burgemeester van de gemeente, waar de ingeschrevene woonachtig is, te worden aangevraagd, zo spoedig mogelijk na ontvangst van de oproeping ter inlijving c.q. tot op komst in werkelijke dienst voor de eer ste oefening, of, in voorkomend geval, zo spoedig mogelijk na het sneuvelen van de vader. De dienstplichtigen op wie deze regeling van toepassing is en die thans voor eerste oefening in wer kelijke dienst zijn, moeten de aanvraag indienen binnen veertien dagen na de bekendmaking van deze regeling. AMSTERDAM, 6 april Een aantal Londense correspondenten van kranten uit Nieuw-Zeeland en Australië zal vol gende week op uitnodiging van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken en de vliegtuigenfabriek Fokker een bezoek brengen aan ons land. Tijdens hun drie daags verblijf zullen zij o.m. de Fokker fabrieken op Schiphol, de havenwerken van Rotterdam en de Floriade bezich tigen. Ook vermeldt het programma een ontvangst door de minister van Bui tenlandse Zaken en een receptie op de Australische ambassade in Den Haag. Het gezelschap zal dinsdag op Schip hol aankomen. De terugreis zal donder dag 14 april worden aanvaard van het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven. Deze fraaie doopvont, waarin koningin Victoria van Engeland is gedoopt, zal ook dienst doen bij de doop van het der de kind van koningin Elizabeth, prins Andrew. DEN HAAG, 8 april De Nederland se schroothandelaar L. Worms heeft aan de Hoge Autoriteit van de K.S.G. een plan gezonden voor een reorgani satie van de schroothandel in de zes landen, waarmee volgens hem defini tief een einde zou worden gemaakt aan alle misstanden en bovendien een be sparing van circa 2.100 miljoen gulden per jaar zou kunnen worden verkregen. Het plan voorziet o.a. in een eenheids prijs voor schroot, die veel lager is dan de huidige. De heer Worms meent dat men eventueel het K.S.G.-verdrag zou moeten wijzigen als de huidige bevoegd heden van de Hoge Autoriteit niet toe reikend zouden zijn voor uitvoering van zijn plan. De heer Worms is van mening, dat door prijs- en leveringsafspraken en ge knoei hij. de classificatie van schroot de prijzen door de schroothandel vëèl te' hoog zijn opgedreven, terwijl voorts kunstmatig een schroottekort in stand zou worden gehouden, waardoor de prijs opgeschroefd kan blijven. In Engeland b.v., dat bijzonder stringente voorschrif ten voor de schroothandel kent, is de schrootprijs ongeveer de helft van die in de K.S.G. en de heer Worms gelooft dat men aan de hand van statistieken ook voor de K.S.G.-landen een eenheids prijs voor schroot kan vaststellen, die ongeveer op het Engelse peil ligt. ALKMAAR, 7 april Een Alkmaarse aannemer heeft op 11 februari de bur gemeester van Alkmaar, mr. H. J. Wy- tema als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur gedagvaard naar aan leiding van een geschil, dat tussen hem en het gemeentebestuur was gerezen over het begrip „vrije vestiging", waar van in de gemeentelijke verordening sprake is. In de Oranjelaan heeft de aannemer een aantal bungalows ge bouwd. Een ervan is verkocht, voor een tweede meldde zich als koper Herr Fritz Gröning uit Düsseldorf en voor de overige hebben zich ook uitsluitend Duitsers '.Is gegadigden gemeld; niet om er zich blijvend te vestigen, maar om de bungalows als vacantieverblijf te gebruiken. En daarom weigerden B. en W. een vestigingsvergunning. Vol gens eiser was dit niet volgens afspraak; bij de koopovereenkomst betreffen de de bouwgrond zou volgens eiser het beding van „vrije verkoop en vrije vestiging" zijn gemaakt. Dit zou dan volgens eiser een absolute vrijheid zon der beperkende bepalingen moeten zijn. De procureur namens de gemeente, die tijdens de behandeling van de zaak tot niet-ontvankelijkverklaring c.q. ontzeg ging van de eis concludeerde, stelde, dat bij de koopovereenkomst geen en kel beding is gemaakt omtrent vrije vestiging; eiser kan dan ook geen en kel stuk dienaangaande overleggen. Hoogstens kan namens de gemeente gezegd zijn. dat bij verkoop - als nor maal, en de makelaars wisten, wat daaronder wordt verstaan vrije ves tiging zou gelden. Met „vrije vestiging" in de zin der verordening dient te wor den verstaan een zich metterwoon ves tigen als ingezetene met zijn hele gezin en voor blijvend en niet een vestiging voor een vacantieperiode of weekend. Hiermee is aan eiser de grondslag van zijn vordering ontvallen. Uitspraak 28 april. AMSTERDAM, 7 april Uit de door het c.b.s. gepubliceerde gegevens over maart 1960, in welke maand de staking in het bouwbedrijf viel, blijkt, dat er in die maand zich op de arbeidsmarkt 45 geschillen hebben voorgedaan, waarvan 44 aan nieuw ontstane geschillen, waar bij resp. 36.704 en 36.664 werknemers betrokken waren. Het aantal verloren gegane arbeidsdagen bedraagt voor maart 419.700. Ter vergelijking diene dat in maart 1959 bij stakingen in die maand slechts 22 werknemers betrok ken waren met 266 verloren gegane ar beidsdagen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 7 april De Tweede Kamer zal aan alle leden van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden een afschrift sturen van de motie, die 9 februari iu de Kamer is aangenomen naar aanleiding van de weigering van Amerika ons land landingsrechten te geven in Los Angeles. De zaak is vanmiddag in ons parle ment weer ter sprake gebracht door prof. Oud, die vroeg of qp de motie reeds enige reactie was gekomen. Dr. Kortenhorst deelde mee dat de motie via de Nederlandse ambassadeur in Washington aan zijn collega, de voorzit ter van het Amerikaanse parlement, is doorgegeven. Het is echter gebruikelijk dat dergelijke stukken daar niet offi cieel ter kennis worden gebracht van de leden. Om de inhoud van de motie toch tot deze leden te doen doordringen is thans besloten dat de Tweede Kamer hen al len persoonlijk een afschrift zal sturen. De motie is destijds eenstemmig aan genomen. Er wordt teleurstelling in uit gesproken over de houding van de V.S. waarin de Nederlandse Tweede Kamer een miskenning ziet van de vrijheid van het luchtverkeer en de gezonde con currentie, terwijl men deze ook niet passend acht in Je bondgenootschappe lijke betrekkingen. De motie verzoekt de regering nieuwe stappen te onder nemen tot herziening van de beslissing. De motie was bedoeld om het stand punt van de regering te versterken, wanneer nieuwe onderhandelingen met de VS zouden worden geopend. BREDA, 7 april Uit de gevangenis te Breda is ontslagen de Duitser R. Nitsch, die in de bezettingstijd een func tie had bij de „Sicherheitsdienst" en wegens oorlogsmisdrijven tot levenslan ge gevangenisstraf was veroordeeld. Hij is over de grens gezet. Intussen zijn na de weigering aan de KLM wel landingsrechten voor de Oost kust van Amerika verleend aan de Britse luchtvaar tmaatschappij BOAC, aan de Italiaanse Alitalia en de Trana Air France. (Van onze Limburgse redacteur) BEEK, 8 april Even ten zuiden van het vliegveld Zuid-Limburg, aan de Vliekerweg van Beek naar Ulestraten, is gisteren omstreeks twaalf uur een éénmotorig Iesvliegtuig van de Rijks luchtvaartschool, type SAAB-Safir, in een boomgaard neergestort en in brand gevlogen. De piloot, de leerling-vlieger L. Jongeman ui1 Alkmaar, kwam daar bij om he' leven. Enkele uren tevoren was de omgeko men piloot samen met drie andere leer ling-vliegers voor een 300 mijl-overland- vlucht van Eelde, waar de Rijkslucht vaartschool gevestigd is, opgestegen. De vier toestellen bereikte rond het middaguur het vliegveld Zuid-Limburg. Na een kort oponthoud zouden zij van hieruit starten voor een vlucht naar Rotterdam om van daaruit weer naar Eelde terug te keren. Leerling-vlieger Jongman startte het eerst voor de vlucht Beek-Rotter dam. Reeds vrij spoedig na de start bemerkten de achterblijvers op het vliegveld, dat er iets niet in orde was met het toestel van Jongman. HU startte met een te grote snelheid. Hoogstwaarschijnlijk heeft hjj het toestel overtrokken en is in een zgn. vrille neergestort. Ofschoon de brandweer vrfl spoedig op de plek van het ongeluk aanwezig was, kon zij niet voorkomen, dat het toestel volledig uitbrandde. Naar de heer J. Bakker van de rijks luchtvaartdienst meedeelde, is dit het eerste ongeluk, waarbij een SAAB-Sa fir betrokken is, sinds de rijkslucht vaartschool dit nieuwe type in gebruik heeft genomen. De resten van het SAAB-Safir Iesvliegtuig, dat gistermiddag na de start van het vliegveld Beek neerstortte en in brand vloog. Bij dit ongeluk kwam de piloot om het leven. (Advertentie) WEL, JE LUKT ME WEEP IN OPDE, VI AAN DE- PENIg RIBBEN Z'JN PPlMA... AC& JE EENS VACANTIE VOORKEUR OH, IK GELOOF D4T IK HET LIEFST EEN PAAP WEKEN IN PRETTIG RUSTHUIS 6AAN HOPEN OPGEVEN HETST.ASAPS WETHUIS HI6H6 ATE VERBAAST VLAANDEREN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2