jfÜDSON De Gaulle terug in Parijs na indrukwekkend bezoek Tournee van Italiaanse Opera met Rigoletto natuurlijke stoelgang !pBi - - - gP MiCHELIN Geen „ouderwetse" laxeermiddelen maar herstel van de Met het eerste tiental V.V.D. acht belastingverlaging hoogst noodzakelijk M De Kerk op aarde Commentator in „Le Monde" draagt zowel honing als azijn aan H Ook afsluiting Lauiverszee en korting A.O.W. behoren op prioriteitenlijst TEVREDENHEID IN ENGELAND VVD wil geen liberale vakorganisatie Trein vernielt auto m Him Opbrengst hoger dan in vooraf gaand jaar J. Calis o.m.i. ZATERDAG 9 APRIL 1960 PAGINA 5 Geen persoonlijke ongelukken CETA-BEVER BUITENBIJTS Veilig voor iedereen, óók voor Tegen chronische verstopping is dit het ideale middel: Défilin is een nieuw, zachtwerkend mid del dat U weer de natuurlijke stoelgang brengt. Het werkt volgens een totaal nieuw prin cipe. Let op deze voordelen onschadelijk géén prikkeling, dus géén krampen géén gasvorming géén gewenning Défilin werkt geleidelijk, zeker, pijnloos. Herstel van de natuurlijke stoelgang met kinderen a.s. moeders - I— bejaarden COUPON pF Wilt u er meer van weten? Défilin dragees (in de gele verpakking) zijn zeer gemakkelijk in te nemen! een produkt van N.V. PHILIPS-DUPHAR Kinderzegelactie 1959 feilloos SLIPVRIJ enorm DUURZAAM zeer SOEPEL uitstekend te coveren! 'i meest bekend 'i meest vertrouwd 't meest verkocht 8 Charles de Maere-penning (Advertentie) In ons denken en spreken over de Kerk, zo hebben wij de vorige week betoogd, is het van belang concreet te blijven, willen wij ten minste door niet-katholieken ver staan worden. Zij beoordelen haar Immers naar de zichtbare, aardse Verschijningsvorm, waarin zij zich aan hen voordoet. Helemaal ongelijk hebben ze, aldus redenerend, zeker biet. Een louter abstrakte waarde ring van de Kerk staat te veel buiten de werkelijkheid van alle dag, buiten het leven der mensen, waarvoor zij toch in eerste instantie door Christus is gesticht. Waarmee dan tevens is gezegd, dat ook voor ons zelf en concrete Kerkbeleving van wezenlijk belang is. Een voorbeeld moge 'it Verduidelijken. Men zegt wel, dat de Kerk ,,de zuil der waarheid" is, van Christuswege overigens. ,,De waar heid" is ongetwijfeld één en onveran derlijk, metaphysisch gezien. De Kerk kan derhalve terecht van zich zelf zeggen, dat zij ,,de waarheid be zit". Dit is een volkomen juiste, maar... een abstrakte constatering. Wij mogen echter niet vergeten, dat ,,de waarheid", die Christus Zijn kerk heeft toevertrouwd, niet alleen een metaphysisch, een abstrakt, maar ook een historisch, een con creet over de Kerk denken en spre- creet overd e Kerk denken en spre ken, dan moeten wij haar beschou wen in haar echte historische werke lijkheid, zoals zij ..reilt en zeilt" hier op aarde, in Italië, in Neder land, in Afrika, in Amerika; in de oudheid, de Middeleeuwen, in onze tijd; in „hoofd en leden", ir pries ters en leken, bij jong en oud enz. enz. En dan dienen wij ons af te vra gen, of die „onveranderlijke waar heid" in de katholieke Kerk en Voor ons betekent die vraag: door °ns wel altijd ten diepste erkend en beleefd, is m.a.w. existentieel Verwezenlijkt? Zouden wij dat van on- Ze Kerk durven beweren, wanneer Wij, naar waarheid, bedenken, dat haar leden niet alleen steeds ontoe reikende maar daarenboven ook nog Zondige mensen zullen zijn? En toch, al zal niemand het in zijn hoofd halen in ernst de katholieke vol maaktheid voor zich op te eisen, het Valt niet te ontkennen, dat in dit ver band „het bezit der waarheid" niet Zelden overschat, of misschien kun- hen wij beter zeggen: verkeerd ver staan wordt. En wel om de eenvou dige reden, dat men er niet aan denkt zich af te vragen, welke con- crete gestalte wij aan „de waarheid" geven in de alledaagse, zichtbare Werkelijkheid van de kerkelijke ge meenschap. Als de zaken zo staan, is het dan zo verwonderlijk, dat niet- katholieke Christenen ons wel van „collectieve hoogmoed" beschuldi gen, al geven zij onmiddellijk toe, dat bescheidenheid en nederigheid 5'de.a:Wonderlijke Katholieken van zijn? g Reen 7eldzaamheid Wij noemen onze Kerk ook het •.vaderhuis van alle Christenen". Te recht. Zo heeft God het immers be haald. Daarom en voor zover Chris tus de bouwheer is van dat huis, is bet een „huis vol glorie". Maar ook daarover moeten wij concreet denken en spreken. Dan dringt zich direct de Vraag op, wat wij van al die glorie r- Gods Woord, de Sacrameiten, "et bisschopsambt, het primaat van petrus in de werkelijkheid maken. Pc geestdriftigste lofzangen hierover b®bben weinig zin, zolang de bena dering in het abstracte vlak blijft han. ?eh. De vraag, waar het op tan £°mt is: wat betekent dat alles voor bet praktische leven der Kerk? Voor £hs leven als leder, van die Kerk? ue afgescheiden Christenen vragen bhs niet op de eerste plaats wat en b°e wij over ons vaderhuis denken, maar wel hoe het daarmee gesteld js en hoe het er toe gaat. Ligt daar "•V. de Bijbel, Gods Woord werkelijk ®ltijd open op tafel, zullen de Pro testanten vragen. Wij moeten leren Jhzien, dat zij hunnerzijds die vraag terecht stellen. Zijn loutere aanwe zigheid, op een boekenrek, naast kerkelijke werken als codex, rituale etc. kan hen in dit opzicht niet ge- t"Ust stellen. Evenmin maken ency clieken, herdenijke brieven en ge leerde theologische verhandelingen ..over" het Woord Gods veel indruk. Ook dat moeten wij leren begrijpen. Wat hen interesseert is dit: welke plaats en betekenis heeft de Bijbel m het katholieke leven van elke dag" "Iet gaat erom, of de Kerk, of wij, ue heilswerkelijkheid in de praktijk écht beleven. Niet in mooie of ge leerde woorden, maar in 'ewone da len, die ieder aanspreken. Natuurlijk weten wij, dat alles, wat Wij als Katholieken geloven met be dekking tot het wezen der Kerk. op be loop der geschiedenis slechts op Zeer onvolkomen wijze verwezenlijkt De Kerk is immers een „Kerk van_ zondaren". Maar juist daarom én in zoverre heeft zij voortdurend hervorming nodig, evenals elke indi- viduele mens bekering en boete. Wij erkennen de katholiciteit als een van ue goddelijke wezenskenmerken van ue Kerk. Dat is juist. En toch heeft ?e Kerk de taak steeds „katholie- ?er" te worden. Daar ontbreekt nog bee, wat aan. Is het niet zó, dat wij, *elfs zonder het ons bewust te zijn, ..eel en veel te licht latijns en katho- 'ek vereenzelvigen? Benedictus XV Waarschuwde daartegen met deze Woorden: De Kerk is van aard niet Atijns, grieks of Slavisch, maar ka tholiek. Leze enkele voorbeelden mogen ölstaan om te verduidelijken, wat 9 bedoelen met concreet denken j)Vet onze Kerk. Het komt in feite ?®e|r op een ernstig gewetensonder. j ék, op zelfkritiek en zelfcontrole C dit niet de gezondste vorm van op- ttwende kritiek op de Kerk, die wij len tezamen immers zijn? Aan elke érantwoorde hervorming gaat wel- t^erwogen kritiek vooraf. Omdat de je Verwachten hervormingen ons al- fen nauwste aangaan, moeten wij s aan het meedenken daarover hier onttrekken. Daar de Leider-bij- Ge van Kerl< echter de H eevfSt 's, zaJ ons mee-denken voor - h aanmerkelijk deel eerst mee-bid- e' moeten zijn. President De Gaulle van Frankrijk is van zijn bezoek aan Groot-Brittannië terug in Parijs. Bij aankomst op het vliegveld Orly bracht De Gaulle een saluut aan de Franse vlag. (Van onze Parijse correspondent) PAKIJS, 9 april Onder de kop „Het Noodzakelijk Verbond" werpt „Le Mon de" van gisteravond in zijn internatio naal politieke hoofdartikel een terug blik op president De Gaulle's staatsie- bezoek aan Groot-Brittannië. Zoals al les deed voorzien, schrijft het blad, is de redevoering, door de generaal in Westminster Hall gehouden, het hoogte punt geweest van zijn Engelse reis. En de gebeurtenis heeft aan de verwach tingen beantwoord. De taal, die gene raal De Gaulle heeft gesproken, aldus oordeelt „Le Monde", is de taal der grootmoedigheid geweest. Het nobele en tevens simpele proza bevatte de noodzakelijke herinnering aan de moei lijkheden van weieer en van vandaag. De essentiële beginselen der nationale politiek werden er geformuleerd in en kele zinnen van een de oudheid waar dige bondigheid, zulks evenwel om uit te monden in een plechtige en gloed volle oproep tot een innige samenwer king tussen de beide naties in het aan gezicht van «ie voornaamste problemen die de huidige wereld beheersen. En deze zo persoonlijke welsprekendheid heeft haar vruchten gedragen, stelt ,,I.e Monde" vast. Hoger- en Lagerhuis- leden van alle richtingen brachten de man van de 18de juni een lange ovatie. Nagenoeg eenstemmig vlocht de pers de illustere bezoeker kransen. De aan gene zijde van het Kanaal al te verbreide voorstelling van de sabel sleper maakt plaats voor die van een indrukwekkend militair, die in de tijd dat hij teruggetrokken leefde een nieu we gemoedsrust verwierf, zonder daar om zijn legendarische standvastigheid in te boeten, Op het plan der „openba re betrekkingen" die, aldus „Le Mon de", hoe hét ook zij het voornaamste doel zijn vah een reis als de onderhavi ge, is het resultaat derhalve indruk wekkend. Iedereen zal het verheugen, van beide zijden zo duidelijk een ver standhouding bevestigd te zien, waarvan zoveel onenigheden periodiek de har telijkheid verstoord hebben. Na zoveel honing te hebben aange dragen weet de hoofdartikelenschrijver van het gezaghebbende Parijse blad ook nog we] enige azijn te produceren. ..De liefhebber van paradoxen", aldus schrijft hij, „kan uiteraard aan zijn trekken komen, waar de president der republiek de loftrompet steekt over de Britse instellingen, ternauwernood twee weken nadat hij het Franse parlement aanzegging heeft gedaan van de onver schilligheid die hij het toedraagt. De vitterige tekstverklaarder zal een zekere tegenspraak opmerken tussen de zo menigmaal door de generaal aan de dag gelegde neiging om de „Angelsak sen" lAiiten Europa te werpen en de oproepen die hij zojuist heeft gedaan tot het aangaan van een nauwe ver standhouding tussen de beide volken. De twijfelzuchtige zal zich uit het verleden andere nagenoeg even geestdriftige uitingen van Frans-Britse broeder schap voor de geest halen, die niet ver hinderd hebben dat een pijnlijk ontwa ken erop volgde. Hij zal zich afvragen of de woorden „wijsheid" en „stand vastigheid", die het hoofd van de staat o-ebruikt heeft ter kenschetsing van het ledra" der beide naties in de wereld, in alle gevallen wel de meest geë.gen- de zijn. Niettemin gaat hierna „Le Monde" in z in nabeschouwing toch weer over in He toonaard van majeur. „Maar men zou ongelijk hebben", aldus geeft het toe indien men pruilde nu menselijke warmte, te vaak afwezig ui t spe der internationale politiek, met een slag de belangenconflicten op hun beschei den plaats heeft gezet iul'. het blad de wens: H einS beëindigde bezoek EnSeJ?"^. tot her. doen begrijpen, dat de poging groepering van het vasteland niet tegen Engeland gericht zijn en dat het beter af zou zijn door zich erbij aan te sluiten dan door te droemen van zekere opera ties aan de rand". Tot zover het hoofdartikel van „Le Monde". Zijnerzijds meldt de Londcn- se correspondent van het blad bij wijze van naschrift, dat het ter gelegenheid van het bezoek niet tot een diepgaand Frans-Brits gesprek over Europa is ge komen, hoewel de Britten zulks wel gaarne zouden hebben gehad. Aan Franse zijde is men evenwel van oor deel, aldus schrijft de correspondent, dat het voor Groot-Brittannië moeilijk zal zijn aan de Zes te vragen, dat zij afzien van de gemeenschappelijke markt met zijn ruime economische en politieke perspectieven, alléén om reke- HILVERSUM, 9 april De vaste commissie voor werknemersbelangen van de VVD is tot de slotsom gekomen, dat oprichting van een liberale vakor ganisatie niet gewenst is. Dit maakte de voorzitter van de commissie, de heer J. C. Corver gisteren bekend tij dens de algemene vergadering van de VVD in „De Karseboom" alhier. De commissie acht elke binding tus sen een belangengroepering en dus ook van een we-knemersorganisatie en een politieke partij ongewenst. Over leg met deskundigen en met vertegen woordigers van niet bii een zogenaamd representatieve vakcentrale aangeslo ten werknemersorganisatie heeft die overtuiging nog versterkt TILBURG, 9 pril Op een niet be veiligde spoorwegovergang in Huiten (gemeente Gilze-Rijen) tussen Tilburg en Gilze-Rijen ir vrijdagavond een per sonenauto door en goederentrein ge grepen, ongeveer achthonderd meter meegesleurd en volkomen vernield. De inzittenden liepen geen letsel op. De auto was het eigendom van de heer J. de Zwart, een tuinder uit Hui ten. Bij het passeren van de overgang, is de bestuurder, door de mist misleid, met zijn auto tussen de rails terecht gekomen. Hij en zijn passagier konden het voertuig verlaten voor dit door de goederentrein werd gegrepen. (Advertentie) Advertentie Schuren, bungalows, schuttln ning te houden met de belangen van de Britse handel. Van Engelse hoop om Frankrijk een bemiddelaarsrol te zien spelen tussen de Zes en Groot-Brittan nië, zou^ voor het moment niet veel te recht zijn gekomen. Op langere termijn geloven de Engelsen echter, terecht of ten onrechte, dat generaal De Gaulle, die de gemeenschappelijke markt heelt geerfd, maar die zich opwerpt als de kampioen van ,,het Europa der vader landen", erop zal toezien dat zich de economische en politieke kloof tussen het vasteland en Groot-Brittannië niet verwijdt. AMSTERDAM, 9 april Traditiege trouw zal ook dit seizoen de Italiaanse Opera een korte tournee door Neder land maken, ditmaal met de populaire opera Rigoletto van Giuseppe Verdi. Het gezelschap, dat wederom wordt geleid door de diligente markiezin Car men Campori zal optreden in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag op beide Paasdagen, zon dag 17 en maandag 18 april, voorts te Rotterdam in de Rotterdamse Schouw burg op donderdag 21 en vrijdag 22 april, te Amsterdam in Theater Carré op zaterdag 23 en zondag 24 april, te Sittard in de Stadsschouwburg op maan dag 25 april en in Den Bosch in het Casino op dinsdag 26 april. De regie van deze prachtige opera, die in haar geheel ten tonele zal wor den gebracht, met Italiaanse solisten, koor en orkest en in decors en cos- tuums, berust bij Luciano Alfieri. De Nederlandse Orkest Vereniging ver zorgt de begeleiding; het koor wordt geleid door Riccardo Bottino. De rol van Rigoletto zal worden ge zongen door de bariton Lino Puglisi. die ook bij een vorige tournee met Ri goletto deze rol heeft gezongen. De rol van de hertog van Mantua zal ofwel worden gezongen door de tenor Lorenzo Sabatucci, ofwel door de tenor Nicola Tagger. Voor de rol van Gilda zullen zelfs drie Italiaanse sopranen naar Ne derland komen, die afwisselend deze vrouwelijke hoofdrol zullen zingen: Ma ria Luisa Cioni, Clelia Drovandi en Franca Ottaviani die ai eerder in ons land optrad. De overige rollen worden vertolkt door Ernesto Vezzosi en Gino Belloni die reeds herhaaldelijk hier op traden Arturo Gaidano, Maria Gaspa- rotto Bruno Grelia. Alberto Alfieri, Bi- anca' Bortoluzzi, Siivana Brandolim en Anna Bucolari. De tournee wordt gemaakt onder Aus piciën van de Concert- en Theaterdi rectie Internationale en geleid door Meyer Hamel. De Italiaanse Opera, markiezin Car men Campori en verscheidene Italiaan se solisten hebben zich vele vrienden in ons land verworven; man kan er dan ook wel zeker van zijn, dat er grote belangstelling voor deze voorstel lingen zal bestaan. iV#V«V»V»V»V»V»Vi'»V»V»V»V»V défilin dinaente WÉ S öraöees em ümzzi mmwm W.V V: b:mnm Een gratis brochure, waarin alle gegevens over Défilin zijn opgenomen, wordt gaarne toegezonden als U deze coupon invult en toezendt aan: Philips» Duphar Nederland n.v„ Minervalaan 63 te Am sterdam met vermelding van letter TM<(een brief kaart is ook goed) Naam: Adres: Woonplaats: Vlarkiezin Carmen Campori de Italiaanse Opera. AMSTERDAM, 9 april De kinder- postzegelactie 1959 heeft netto 2.350.000 gulden opgebracht. Dit is 300.000 meer dan de actie in 1958. Dankzij de medewerking van bijna 600.000 leerlin gen uit 7584 (voornamelijk lagere) scho len in het gehele land alsmede van de plaatselijke comité's zijn 24,4 miljoen kinderzegels verkocht met een totale toeslag van ruim 1.7 miljoen gulden. Er zijn ditmaal minder zakjes zegels van de hand gegaan dan andere jaren, doch meer mapjes briefkaarten, waar door de aanzienlijk hogere opbrengst is verkregen. De opbrengst is bestemd voor de kin dertehuizen in de hygiënische en justi tionele sector van de kinderbescher ming. In deze huizen vertoeven circa 100.000 kinderen. Bovendien kan dit maal het verleden jaar door het Ne derlandse comité voor kinderpostzegels genomen besluit worden uitgevoerd, nl. het financieren van één groot project boven de twee miljoen. Het asthina- centrum „Heideheuvel" verkrijgt hier door zijn „Kinder-paviljoen". HILVERSUM, 8 april Bu het vast stellen van wat voorrang moet hebben op de lijst van prioriteiten voor de ko mende begroting is voor de VVD be lastingverlaging zeer urgent. Prof. Duo heeft op de jaarvergadering van zijn partij medegedeeld, dat hierbij vrij- stelling voor de kleine man en vermin dering van de progressie voor de mid- delbare inkomens de voorrang moeten hebben boven verlaging van het maxi mum percentage voor de hoogste inko mens. Prof. Oud sprak zich ook uit voor vrijheid tot het vormen van een belas tingvrije conjunctuurreserve voor het bedrijfsleven. Dit laatste echter met langer dan het tijdstip, waarop de con junctuur het stimuleren van de algeme ne bedrijvigheid weer nodig zou gaan maken. Deze laatste fiscale maatregel maakt het volgens prof. Oud mogelijk dat de overheid conjunctuurpolitiek be drijft zonder de vrijheid van het be drijfsleven aan te tasten Belastingverlaging is volgens hem reeds nodig omdat tariefsverlagingen van vijf jaar geleden al weer ongedaan zijn gemaakt door de vermindering v de koopkracht van het geld. De liberale leider vroeg ook voorrang voor afsluiting van de Lauwerszee en het tenietdoen van de korting op de ambtenarenpensioenen in verband met de A.O.W.-uitkeringen. Met Drof. Romme, die zich onlangs op" de partijraad van de KVP in de zelfde geest heeft uitgelaten, was prof. Oud van oordeel dat de positie van het kabinet zeer versterkt is door zijn optreden tijdens het bouwconflict De economische verliezen, hoe betreu renswaardig ook, zijn daarbij met voor niets geleden, zo merkte hij op. gij stelde vast dat men op de mede werking van de WD kan blijven reke nen voor sociale maatregelen die de 7W7akkprGH moeten beschermen. Een goed liberaal beleid kan volgens hem tevens ook een chnstelijk-sociaal beleid zijn. Een concreet voorbeeld van het toepassen van de wet van de naas tenliefde was voor hem de gelijkstelling van de humanistische verzorging van militairen met de verzorging vanwege de kerkgenootschappen. Hij liet een ern stige waarschuwing horen tegen daar van afwijkende opvattingen van C.H.- zijde. (Advertentie) De Nederlandse Kwaliteitshand gefabriceerd te •s-Hertogenbosch. O omenteel zwoegen in Haarlem en omgeving een aantal jonge vak mensen op de elementaire grondbeginselen van het Swa- hili. Dat leken in de missie aan de zich uitbreidende kerk tech nische hulp verschaffen is ech ter geen nieuws meer, en het eerste contact met de 35-jarige pater J. Calis o.m.i. opende dan ook met de reserve onzerzijds dat zijn initiatief ongetwijfeld fantastisch was, maar journalis tiek (gelukkig!) niet meer zo interessant. „Maar ik Jieb> het toch iets anders opgezetzei hij. De uit Blaricum afkomstige oblaat kreeg min of meer toe vallig de kans om ruim twee jaar missie-ervaring in Surina me op te doen. Hij ontplooide zich daar tot een zeer actief en veelzijdig missionaris, drong on der meer vanuit Nickerie door tot de Indianenstammen aan de Braziliaanse grens, had graag de langzame en kostbare missie boot vervangen door een vlieg tuig en was al aan solo-vliegen toe, toen zijn termijn om was. Terug in Nederland werd hp moderator aan de R.K. Techni sche School in Haarlem, zagzpn lesuuraantal groeien tot zeven entwintig, maar hoorde dat ook dit een tijdelijke bezigheid zou zijn, en dat hij voor Belgisch Congo bestemd was. Uit gesprekken met zijn toekomstige provinciaal en cte Waalse bisschop van lpamu (zuid-west-Congo) bleek hem hoe groot hgt gebrek aan technische leken-krachten was en als vanzelf dacht hij aan ae jongens, waarmee hij door zijn lessen in aanraking kwam. Hij maakte geen rechtstreekse propaganda, maar onder zijn leerlingen vroegen sommigen uit eigener beweging: „Ook eens iets te kunnen doen „Het nieuwezei hij, „als u dat nieuw wilt noemen, is dat ik een groep gevormd heb, die als groep bij elkaar blijven zal al die drie jaar Ik weet iets van de situatie in tropische landen en het vrijgezellen-probleem en daarom gaan ze als groep om steun aan elkaar te hebben. Bovendien neem ik ze onder mijn hoedeNee, ik ga daar niet missioneren, hoewel me dat genoeg aan het hart gaat: ik blijf in de bouwkeet als je dat zo noemen kunt; zelf heb ik bovendien ook een technische vooropleiding, kan tekeningen lezen en zo. Als groep zullen we dus na een periode van acclimatisering van missiepost naar missiepost trekken, overal heen waar gebouwd wordt of waar technische hulp nodig is. Het hoofddoel is overigens niet alleen bou wen: in de arbeid mét de bevolking willen we een voorbec.a ztjn. En de jongens gaan die arbeid ook nog heiligen door ren gelofte. Nee, leken- instituut is een te groot woord, maar ik heb tegen die jongens gezegd: We gaan daarheen en we zullen het niet makkelijk hebben. Gehoorzamen zullen jullie so wie so moeten: armoede zul je meer krijgen dan je lief is, en de zuiverheid zul je vanzelf beoefenenwaarom zou je dan niet telkens voor één jaar een gelofte afleggen? De bedoeling is dat ze zich verbinden voor drie jaar. Voorlopig worden het een man of tien, maar ik krijg hier een opvolger; zelf blijf ik ook langer weg. Nee, we gaan helemaal los van elk verband. Begrijp me goed: Het KAJ-initiatief vind ik prachtig, maar dit wordt toch iets anders: afgezien van die gelofte en het communautair leven zijn er nog wel een paar verschillen met de Knjotters. Deze jongens zijn bijvoorbeeld opzettelijk ook in leeftijd gemêleerd; ik. neem ook jongens aan die nog geen eenentwintig zijn. Ik verwacht dat dit leeftijdsverschil de groepsband sterker zal maken: de ouderen zullen vanzelf groter verant- woordelijkheid tonen voor de jongere groepsgenoten. Mijn grootste zorg is: hoe breng ik ze geestelijk gaaf weer terug na drie jaar Deze zeer actieve oblaat heeft bovendien ook reeds een groepje dames gevormd, dat als lekenhelpster naar Congo zal gaan. In Afrika worden die „gesponsord" door de zusters J.M.J. van Antwerpen, zoals de helpers ver zorgd worden door de oblatenmissie, waarin momenteel een tachtig Bel gische en enkele Nederlandse paters werkzaam zijn. Financiering? Voor zover in Afrika door de congregatie, de rest verzorgt pater Calis. „Ik heb een gruwelijke hekel aan bedelen, zoek het dus neer in ouwe kranten, zeepbonnetjes, waardezegels. Een puzzle, hoor. Gelukkig wórd ik fantastisch geholpen; we hebben al een tiende bij elkaar Het was echt geen bedel-contact, hij schoof ons ook niet discreet zijn gironummer toe. In augustus ga ik kamp maken," zei hij „de maand daar op komen zeNa ons „zomaar iets nieuws" te hebben ver*eld suisde hij op zijn scooter richting Santpoort, waar hij zich op de Wüstelaan 59 voor bereidt op zijn heilig avontuur met het eerste tiental. ENSCHEDE, 8 april In de Twentse Schouwbu g s voor het eerst de Char- stichting Charles de Maere heeft deze stichting Charles de Mare heeft deze penning, die telken jare wordt gegeven aan diegene, die zich op bijzondere wij ze verdienstelijk 'reeft gemaakt voor de textielindustrie, toegewezen aan de heer W. Kats. directeur van het centraal bureau der vereniging Nederlandse ka toen-, rayon- en linnenindustrie. DEVENTER, 8 april De burge meester van Deventer, mr. dr. N. Bol- kestein, heeft vrijdagavond in de hal van het gemeentehuis de culturele jaar prijs van Deventer, bestaande uit „De gulden adelaer" en een bedrag van 10.000.-, uitgereikt aan de 70-iarige Deventer dichter, essayist en literair listoricus-J. A. j'.ispens na eenstemmig uitgebracht advies van de adviescom missie voor zijn in 1959 verschenen bun del „Voetsporen".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5