Problematiek van apartheids politiek in Verklaringen van negers die gewond werden naar de V.N. E' E Frankrijk solliciteert naar lid maatschap van „atoomclub" WEEKENDCONFERENTIE IN DOORN Oplossing door sit-down staking en „pressure" van buiten af? Zwart bij blank achtergesteld Luchtbrug naar Brasilia voor 3500 gasten Door bisschop land uit gesmokkeld Luchtverbinding New York-Moskou luchtmacht bedankt twee Urker meisjes DE SCHIETPARTIJ BIJ SHARPEVILLE Zweedse koningshuis ook niet vertegenwoor digd bij Margarets huwelijk Duitse boeren hangen vlag halfstok Paus wijdt zesde zwarte bisschop van de Congo 38*^39^40*1 3 grit 4 Canadese journalist in Zuid-Afrika in arrest Officieel protest van Ottawa Nieuwe lijn van Aero- flot en Pan American MAANDAG 11 APRIL 1960 PAGINA Bij „inwijding" ln Paramaribo ROUWDEMONSTRATIE OVER APARTHEID Het verdrag met Duitsland Terug aan Duifsland „Oponthoud der sparteinaakten" in Bioemendaal Louis van Casteren Jr. filmt in vervallen landgoed Veertig meter nylondraad voor een pauw Zandloper voor prinses Brood: symbool van het leven 39A#t 40* «po: 37' 37* 37* 3l mm 38* 3Q*« 40* 99* (Van een verslaggever) Doorn, 10 april „Apartheid, of- Wel gescheiden ontwikkeling is het grondbeginsel van de Zuidafrikaanse regeringspolitiek t.o.v. de verschillen de rassengroepen in de Unie". (In: Vraagbaak, uitgave der Zuidafri kaanse Ambassade in Nederland). Deze elegante formulering van het apartheldsbeleid der Zuidafrikaanse regering, schril contrasterend met de jongste gebeurtenissen in de Unie, vormde het thema van een door de Studentenvereniging voor Wereld- echtsorde alhier gehouden weekend conferentie. De eerste gedachtenwisseling werd 'hgeleid door beschouwingen van prof. plekke uit Pretoria en ds. Ouwehand, indeling der Gereformeerde kerk in fteid-Afrika. over de historische dimen sies van de huidige brandende proble matiek. Hierbij werd nog eens gesteld, vat de historische ontwikkeling niet Stent te worden aangewend ter verde lging van de zaak der Bantoes: zij zijn rfpaalri niet de verdrevenen geweest, maar zijn na de komst der Nederlan ders in de zeventiende eeuw, die met de Porspronkelijke bewoners van Zuid-Afri- de Hottentotten, dragelijke betrek- p'ngen hadden, van het noorden naar m zuiden nik doorgedrongen, voorname- aangelokt door de betere levens voorwaarden. De tsing met de Ban toes voltrok zich. doordat de „Boeren", oie he' beginsel der slavernij huldig den, naar het noorden (het latere Trans vaal en Oranje Vrijstaat) werden ver dreven, tengevolge van de toevloed van mhgeise kolonisten, die sinds korte tijd r® ••equality" van blanken en zwarten iredikien. Het gevolg was, dat in rivaal en Oranje Vrijstaat het prin 2 De regering heeft enige jaren ge leden 10.000.000. uitgetrokken voor de ontwikkeling van het voor de Ban toes (70 pet. der totale bevolking) be stemde gebied (13 pet. van de totale oppervlakte van Zuid-Afrika). Hiervan is nog nauwelijks 4.000.000 werkelijk geïnvesteerd, terwijl het Tomlinrapport meedeelt, dat eigenlijk 104.000.000 be nodigd zou zijn. .3 Het passenbeleid: een der duide lijkste tekenen van discriminatie. Buitengewoon, aldus dr. Ouwehand, wordt de oplossing der brandende pro blemen bemoeilijkt door de volslagen onkunde die er van de kant van de blanken t.a.v. de Bantoes heerst. Het contact strekt zich niet ver uit buiten keuken en washok van de blanke Afri kaanse vrouw; bijna geen blanke be heerst een der Bantoetalen, terwijl an- derszijds alleen de meest ontwikkelde Bantoes Engels of Afrikaans spreken. Ook in de kerken vindt het beginsel van de volkomen gelijkheid weinig of geen steun, deels om opportunistische, deels om theologisch „gefundeerde" re denen; alleen de, weinig gelovigen tel lende R.K. Kerk doorbreekt enigszins de heersende spanningen. Opmerkelijk, en misschien hoopge vend voor een niet al te verre toekomst, is het feit, dat de nationalistische re geringspartij in theorie slechts over 49 pet. der „blanke" stemmen be schikt; door het voor voortdurende wij zigingen vatbare district-kiessysteem kunnen de verhoudingen echter worden gecorrigeerd", zodat de partij in het parlement een grote meerderheid heeft De andere 51 pet. gaan verloren in angst en onzekerheid, waaraan door de libe rale partij slechts zelden een wat po sitievere wending kan worden gegeven. Als enige mogelijkheid tot een radi cale oplossing van de problematiek, waarin goed- en kwaadwillenden zich in Z,-Afrika verstrikt zien, ziet men ten eerste een goed georganiseerde sit- down-staking van alle Zuidafrikaanse Bantoes en voorts „pressure" van bui ten af door Economische boycot. Al leen op zo'n hardhandige wijze schijnt er een eind te kunnen komen aan deze in beginsel verwerpelijke en onvrucht bare angstpolltiek. Op de conferentie in Doorn sprak niemand zich expressis verbis uit vóór de apartheidspolitiek. De sprekers, be halve de Z.-Afrikaanse gasten onthiel den zich van een oordeel (prf. Vlekke), probeerden zelfs in de huidige situatie enige lichtzijden te ontdekken (ds. Ou wehand) of hulden zich in vage toespe lingen op de onkunde van allen, die zich een oordeel aanmatigen. Prof. Bouman, prof. Kobben en prof. Iden- burg hadden na de recente gebeurtenis sen in Z.-Afrika als sprekers af laten weten. In de slotvergadering werd een reso lutie aangenomen, waarin de Ned. Studentenraad en het Univ. Asylfonds werden aangespoord om bjj de Neder landse regering aan te dringen op het bevorderen van studiegelegenheid voor zwarte Zuidafrikanen aan Nederlandse Universiteiten. RIO DE JANEIRO, 11 april (UPI) Brasilia, de in het achterland geheel nieuw opgebouwde hoofdstad van Bra zilië, zal op 21 april officieel „ingewijd" worden. Van 33 luchtvaartondernemin gen in Zuid-Amerika zijn vliegtuigen gecharterd waarmee 3500 gasten, die zijn uitgenodigd om de plechtigheden bij te wonen, naar Brasilia zullen wor den gevlogen. Er zullen ongeveer dui zend journalisten naar de nieuwe hoofd stad komen, maar slechts voor 400 van hen is hotelruimte beschikbaar. Momenteel heeft Brasilia 75.000 in woners, van wie 3.388 ambtenaren met hun gezinnen. In totaal zijn bij elf ministeries in Rio de Janeiro nog 86.471 ambtenaren werkzaam, die ook allen worden overgeplaats naar de nieuwe hoofdstad. Het zal echter enkele jaren duren voordat het gehele regeringsap paraat uit Rio naar Brasilia is overge plaatst, en zolang zullen alle ministeries nog in Rio de Janeiro vertegenwoor digd blijven. Ook de buitenlandse diplo maten in Rio de Janeiro zullen daar blijven, totdat in het snel groeiende Brasilia gebouwen voor hun ambas sades zijn .verrezen. Er wordt daar reeds één ambassade gebouwd: de Amerikaanse. In Rio de Janeiro werken de verschil lende ministeries en departementen overigens reeds enige tijd met soms aanzienlijke vertragingen. De archie ven worden namelijk geleidelijk aan naar de nieuwe hoofdstad overgebracht, waardoor soms veel copieerwerk moet worden verricht. Egypte Het 345 ton metende Griek se vrachtschip Astypalea, dat sedert december met een lading cement voor Israël te Port Said werd vastgehouden, is zondag naar Piraeus vertrokken. De lading van het schip is zaterdag te Port Said gelost. De autoriteiten hebben het schip belet met de lading door het Suez- kanaal te varen. (Reuter) C j•maitwi „cl JJW1I- ko„ r „e<lua'ity" nooit is uitgespro vf„'. In tegenstelling tot de Kaappm jmcie, waar echter in 1912 de Labour- Partij zich expliciet uitsprak ten gunste v«n het principe der segregatie, ten -e- vo!ge van het verder naar het zuiden doordringen van do Bantoes. Sinds ech- ter de Afrikaans sprekende groep (de vroegere ..Boeren") zich niet meer lou ter agrarisch oriënteerde en zich meer, zij het met tegenzin, met de Engelsen ,be,kende ook zij zich voor te vinden g®en uitdrukking heet heidspofitiok1. tPKenW00rdige apart" flniil problematiek valt in twee toif?uU eeJl: APai-theid met volkomen gelijkberechtiging, ric officiële politiek, 2H)kt onmogelijk, ten eerste omdat ^.uidafrika's economie, die Verwoerd Ptet wil omvormen, geheel afhankelijk ;s van de sterk onderbetaalde neger- werkkrachten én omdat het onzinnig is ?h"i een geheel (politiek en sociaal) aparte leefgemeenschap te vormen uit pensen (Bantoes), die hun arbeid te bidden en ten dienste van een andere ieianke) gemeenschap verrichten. De {jhidafrikaanse regering wil de apart heid realiseren door de instelling op ?r°te schaal van reservaten, uitsluitend ri®or Bantoes bestemd. Eén derde van e Bantoes woont nu in deze (noordelijk tegenreservaten, wat inhoudt dat onmiddellijk na beëindiging van een u®Paalde arbeid in een der steden daar- VOPfl ïirAr/I Ari fo«iir»ivnr(AMfjon THPt name l een worden teruggezonden, met name •2 de hoop, dat zij zich zullen aanslui- ,®nj>ij de met hen verbonden stammen I! Rhodesia en Mozambique. Voor hen, ïle lange tijd in de steden werken, wor den de „lokasies" als woongebieden estemd. Dat deze apartheid door vele zwarten n principe als oplossing wordt geac cepteerd, zoals de heer Korthuis, oud- J-Ultureel attaché bij de Ned. Ambassa de. suggereerde, werd met klem ont kend door Lovemore Boetambanengwe, v.' Afrikaans neger-student, tijdelijk in Nederland verblijvend. Het meest bedroevende aspect echter s dat van deze combinatie apartheid- W'lijkheid, .net nadruk op het tweede 'd, in de praktijk bitter weinig terecht *°Pit, waarvan op het weekend talloze voorbeelden werden geleverd, die, die- hend als achtergrond voor de onlusten er laatste weken, hieraan een nog hui veringwekkender karakter verlenen. Zo noemde Lovemore Boetambanen- *^e: i. De Bantoe heeft geen stem recht vanwege „gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel", terwijl de pest ongeletterde Afrikaanse (blan ke) wel stemmen mag. Hierdoor word het democratische (getal)-meerder- heidsprincipe verwrongen tot een „fundamentele superioriteit", die al teen doorslaggevend is. 2. Het onder- Mis is geheel op blanken afgestemd. De Bantoè wordt belemmerd om *teh tot een geschoolde arbeider te bekwamen, 4. Het verbod van huwe- bjk en ander sexueel verkeer tus sen „blanken" en „niet-blanken" l Wordt in geval van overtreding altijd 11 gunste van de eerste geïnterpre teerd. a gnus Gunther, lid van het bestuur liberale "'Se niet m °r het gouvernement partij in Zuid Afrika, gaf ónder frappante feiten: flcwi De stamhoofden der negers zijn w"r het gouvernement benoemd en „;"rden afgezet, zo gauw zij enige nei- "S vertonen om zich tegen de officiële brtheidspolitiek uit te spreken. hiwpR. 11 april In het gemeentehuis de l. zaterdagmorgen een delegatie van tjp^plnklijke luchtmacht aan twee 9-ja- bi^Pseklede poppen uitgereikt. De beide Marretje Kramer en Marretje Zij 5er. hebben op 3 maart gemeld, dat ihaeh? straalvliegtuig van de lucht- dgj.in het I.Tsselm,eer hadden zien de Dit hebben zij onmiddellijk aan bleej?"tte doorgegeven. Bij onderzoek ®eti v, at het geen vliegtuig was maar haajj orn, die vliegtuigen op een be- W6r,?e Dlaats in het water moesten af- 3es g e" De vlotte melding van de meis- ptaf tv. de politie is door de luchtmacht- Jteeft'^zonder op prijs gesteld. Daarom daar 1 luchtmacht haar als dank voor $chenu otte en kordate optreden een ge- K m :nen te moeten overhandigen. meisjes in luchtmacht-uni- NEW VORK, 11 april (Reuter) Een advocaat in New York heeft acht tien beëdigfverklaringen ontvangen van negers die bij de ongeregeldheden in Sharpville, waarbij 72 naturellen wer den gedood, werden gewond. De ver klaringen zullen in de loop van de week aan de Verenigde Naties worden aange boden, aldus meldt de New York Times. Volgens het blad wordt de Zuidafri kaanse politie ervan beschuldigd het vuur te hebben geopend zonder enige uitdaging van de menigte die bijeen was gekomen omdat zq de indruk had dat er een bekendmaking over de pas sen zou worden uitgeVEN. Alle acht tien zeggen dat ztf in de rug aangeval len zijn, terwijl zü vluchtten. De advocaat, Allard Lowenstein, heeft journalisten kopieën g^ond de verklaringen. Hu liet een met ae hand geschreven mededeling onder een britevenhoofd van bisschop Jeeves-en de Anglicaanse bisschop, die zijn toe vlucht in het Britse P^ectoraat Swa ziland heeft gezocht en de verkiai ïngen het land heeft uitgesmokkeld. In deze verklaring, gedateerd 29 onder meer gezegd: „Sedert woensdag hebben advocaten, die van de ge teerden opdracht hebben g®krege te vertegenwoordigen, verklaringen genomen. Ingesloten is een selectie van de documenten. Ik zend ze u inde P. dat u deze onder de aandacht van Amerikaanse bevolking kunt brenge en dat u ze in de V.N. kunt gebruiken De „New York Times" heeft een ver klaring afgedrukt van Adam Sakoane, vader van vier kinderen, die in Sharpe- ville woonde. Hij zegt daarin o.m.: „Ik ging om ongeveer twaalf uur naar het politiebureau in Sharpeville om iets over de passen te horen. Ik zag daar pantserwagens, vliegtuigen en politie met machinegeweren. Ik stond bij het hek. Er waren talloze kleine kinderen en vrouwen. De kinderen kwamen om naar de pantserwagens te kijken. De mensen stonden rustig tegen het hek en duwden niet. Toen zag ik de politie ko men die zich opstelde langs het hek. Zonder enige waarschuwing richtte de politie plotseling haar wapens en begon te schieten. Er was ons geen opdracht gegeven ons te verspreiden. De politie was op geen enkele wijze uitgedaagd. Zodra de politie de wapens richtte, zet te ik het op een lopen. Ik kreeg een schot in de heupen en viel. Ik slaagde er PARAMARIBO, 11 april Duizenden Surinamers zijn zondagmiddag met het doel Je protesteren tegen „elke vorm van rassenscheiding, waar ook ter we reld, maar in het bijzonder tegen de jongste gebeurtenissen in Zuid-Afrika". in optocht van het centrum van Para maribo, naar het nationale gedenkteken getrokken, waar een twee meter hoge krans were, gelegd. De krans was voor zien van linten, waarop stond „voor de slachtoffers van de apartheid", met als ondertekening „volk van Suriname". echter in op te staan en weg te lopen. De politie ging lange tijd door met schieten. Sommige kinderen werden ge raakt tijdens het schieten". Verder ver klaart hij dat de mensen naar het poli tiebureau waren gegaan omdat zij om twee uur een verklaring over de passen verwachten. LONDEN, 11 april (Reuter) De „Daily Express" maakt vandaag mel ding van berichten, dat de koninklijke families van Noorwegen en Zweden het komende huwelijk van prinses Marga ret niet willen bijwonen, omdat de aan staande echtgenoot van de prinses niet van koninklijke bloede en ook geen edel man is. Het blad schrijft: „Het Britse volk, dat zeer is ingenomen met het komen de huwelijk van prinses Margaret en Anthony Armstrong-Jones, zal weinig aandacht schenken aan de zure opmer kingen van buitenlandse waarnemers en zeker niet aan de bijzonder terughou dende houding van bepaalde buiten landse koninklijke families. Hoe merkwaardig is het, dat leden van de Noorse en Zweedse koninklijke fami lies het huwelijk van de prinses niet wil len bijwonen, omdat haar aanstaande echtgenoot geen titel heeft en ook niet van koninklijke bloede is. De Noorse monarchie is slechts 25 jaar ouder dan Armstrong-Jones. En wat het Zweedse koninklijke huis betreft, dit werd ge sticht door Jean Baptiste Bernadotte, die zijn loopbaan als sergeant-majoor ln het Franse revolutionaire leger aanving. De hooghartigheid van deze Scandina vische koninklijke families wekt slechts de lachlust op. Indien haar leden niet en de bruiloft komen, zullen zij niet ge mist worden", aldus de „Daily Ex press". STOCKHOLM, 11 april (UPI-Reuter) Volgens hofkringen te Stockholm is het hoogst onwaarschijnlijk" dat de 7weedse koninklijke familie vertegen woordig zal Zijn bij de huwelijksplech tigheid van prinses Margaret van Enge land en Anthony Armstrong Jones Vrijdag is reeds bekend geworden dat koning Olav van Noorwegen zich met zal laten vertegenwoordigen, volgens de Sunday-Dispatch omdat de bruide gom niet van koninklijke bloede is. Op 5 mei begint het bezoek van de Sjah, van Iran en zijn gemalin aan Zweden, zodat koning Gustaaf Adolr koningin Louise in elk geval niet naar Londen kunnen. Maar ook andere leden van de koninklijke familie zullen niet aanwezig zijn bij de plechtigheden in de Abdij van Westminster. Overi- ens, zo is officieel meegedeeld, heeft e Zweedse koninklijke familie geen of ficiële uitnodiging ontvangen. Van betrouwbare zijde te Kopenhagen vernomen dat koningin Ingrid van Denemarken het huwelijk van prinses Margaret en Antony Armstrong-Jones wel zal bijwonen. Een majoor (rechts) tracht de gemoede ren van de protesterende Zuid-Afrikanen 1 wat te bedaren, maar hij heeft weinig succes. De negers hadden een manifesta tie op touw gezet tegen de arrestatie van hun leiders. MEPPEN, 11 april (Reuter) Ver scheidene Westduitse boeren in het dorp Schwartenberg aan de Nederlandse grens hebben in het afgelopen weekein de aan de grens zwarte vlaggen half stok gehesen, omdat zij teleurgesteld zijn over het Nederlands-Duits verdrag dat vrijdagmiddag in Den Haag werd ondertekend. De boeren zeggen, dat zij door het verdrag hun land aan de Ne derlandse zijde van de grens voor goed hebben verloren. Zij hadden gehoopt het terug te krijgen. De politie heeft de vlaggen neerge haald om eventuele ongeregeldheden te voorkomen. VATICAANSTAD 11 april (KNP) De paus heeft de Afrikaanse priester Jo seph Busimba, missieoverste in Goma, benoemd tot eerste bisschop van Go- ma in de Belgische Congo. Hij komt in de plaats van de Belgische prelaat mgr. L. van Steene, die overgeplaatst is naar Bukavu. Op 8 mei a.s. za) paus joannes de 48-jarige Congolese priester tot bisschop consacreren. Hij wordt de zesde zwarte bisschop van de Congo. Verenigde Staten Het raadgevend comité van de Amerikaanse democra tische partij heeft een commissie van geleerden en economen gevormd die be last is met de bestudering van de eco nomische problemen welke ontstaan door een algemene ontwapening in de wereld. i La Veertig meter nylondraad om die pauw in bedwang te houden". Veertig meter? Man je bent gek. Zet 'm aan dat paaltje." „Met m'n schoenveter zeker? Veer tig meter nylondraad, zeg ik." „Goed Lou, veertig meter nylon draad." Flarden uit een gesprek, dat film regisseur Louis van Gasteren jr. voert met zijn inspeciënten. Gekruide flarden, want de filmploeg is in voile actie. Plaats van handeling: het land goed „De Rijp" in Bioemendaal, waarvan de villa volgende week on der slopershanden zal vallen. In al dat drukke beweeg is cameraman Ed die van den Ende de rust zelf. Zorg vuldig legt hij de zwarte doek weer over zijn camera en wacht óp de din gen die komen gaan. „Oponthoud der sparteinaakten" heeft Louis van Gasteren zijn film voorlopig genoemd, een titel ontleend aan een versregel van A. Roland Holst. Het wordt een speelfilm met documentaire inslag. De geschiedenis van een huis, een oud en statig huis uit het begin van deze eeuw, en te vens de geschiedenis van een ge slacht. Het huis wordt gebouwd in opdracht van een zakelijk geslaagde vijftiger, die in het buitenland een jonge vrouw heeft getrouwd. Maar het huis wil geen tehuis worden. De lief de tussen beide echtelieden wil niet tot bloei komen. De jonge vrouw be gint aarzelend een verhouding met de begaafde en charmante architect. Zij schenkt haar echtgenoot een dochter. De dochter groeit op. Het jonge meisje lijkt te slagen, waar haar ouders gefaald hebben. Zij wordt ge lukkig met een jonge zakenman. Het huis komt tot werkelijk, warm leven. Dat is omstreeks 1930. Dan komt de oorlog. Een Duits officier vestigt zijn kwartier in de villa. De jonge huis eigenaar neemt deel aan het verzet. Hij wordt gegrepen en in de tuin van zijn woning gefusilleerd. Zijn vrouw gaat dan ook in het verzet. Gewapen derhand worden de Duitsers verdre ven. Dan is de oorlog afgelopen. De villa raakt in verval en zal uiteinde lijk gesloopt worden. Louis van Gasteren had het huis al een paar jaar geleden ontdekt. Nu profiteert hij van de omstandigheid, dat volgende week de slopers echt de villa met de grond gelijk komen ma ken. De laatste jaren was het huis inderdaad volkomen in verval ge raakt. De filmploeg heeft het weer een bewoond en zelfs een welvarend uiterlijk gegeven. Maar achter de gor dijnen ligt niets dan puin. Het huis Is de veruiterlijking van de gedachte die Jan Vrijman in zijn scenario heeft wil len vastleggen: in ieder begin is het einde reeds ingesloten. Geen wonder, dat dit gegeven met zijn sterk romantische inslag Louis van Gasteren greep. Deze jonge re gisseur gelooft ln het spontane, ln het heftige en het ontroerende van de kleine dingen in het leven zelf. Die kleine dingen hebben in zijn film een grote plaats: een pauw, een oude, bladeren harkende tuinman: symbo len van leefwijzen. Femke Boersma komt op het bor des haar stofdoek uitkloppen. Ze speelt de dienstmaagd. Aanvankelijk zou ze de plumeau hanteren, maar mensen die de eeuwwisseling hebben meegemaakt, beweerden dat de plu meau niet gebruikt werd in een der- bool van de Franse decadentie. Van- gelijk burgermilieu. Zij was het sym- daar de stofdoek. Intussen is voor de zoveelste maai de pauw op de oprijlaan neergezet met een veertig meter lange nylon draad. Een oude brik staat start klaar, de chauffeur dapper achter het grote stuur, en een onherkenbare Lex Goudsmit als de heer des huizes ach terin. Ergens achteraf staan Jack Di xon en Betsy Smeets te praten. Stu denten, die figureren, wachten gela ten. En tussen al die filmmensen dar telt Richard rond, de zuldelijk-char- mante grimeur van de firma Miehels, die zich in deze omgeving pas hele maal in zijn element voelt. Richard blijft zijn ongelooflijke, sterke verha len vertellen om de moed erin te hou den, ook als iedereen al lang van uit putting in elkaar is gezakt. De aankomst van de heer des huizes (Lex Goudsmit). Links voor de antieke brik: regisseur Louis van Gasteren jr. Links aan de camera: cameraman Eddie van der Ende. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiuin Duitse handen overgaan. Daarmee krijgt dit mooie pand een nieuw hoofd stuk aan zijn zeer gevarieerd en soms bewogen verleden toegevoegd. Het huis heeft de Duitsers altijd al geïn trigeerd: ene K. van Schlöser schreef er in 1906 zelfs een boekje over: Das Schuijlenburchsche Haus im Haag. Het werd door een Berljjnse uitgever in de handel gebracht. Het huis aan de Lange Vijverberg wordt in de hofboeken in 1482 al ge noemd, al heette het toen nog niet het Huis van Schuylenburch. Vele eigena ren heeft het gekend, hoge autoritei ten soms als Floris van Schoterbos, een raad-ordinaris. Het pand kreeg geen gelegenheid in alle rust zijn jaren te slijten: zo werd het omstreeks 1576, evenals vele andere huizen in Den Haag, zwaar beschadigd nadat het door de Spanjaarden geplunderd en daarna in brand gestoken was: door de geblakerde vensters kon men de half verkoolde kostbare wandtapijten zien hangen, zo blijkt uit de overleve ring. Maar het werd herbouwd en ver beterd en in 1078 kon mr. Willem van Schuylenburch, advocaat voor den ho ve en later burgemeester van Den Haag zich eigenaar noemen. Ook hij liet verbeteringen aanbren gen waarvoor echter ook toen al vergunning moest worden aange vraagd. Zo groef hij een kanaaltje naar de Vijverberg waarbij men, vol gens de voorwaarden „de bomen en wortelen moest sparen en de grond weer met schelpen bedekken." Zijn zoon Cornelis, raad van de admirali teit, trok zelfs het naastgelegen huis er later bij en in 1721 stond er het ju weel van het huis, dat er ook nu nog staat. Bekende schilders werden aan gezocht de wand- en plafondschilderin gen aan te brengen en naar kleur of onderwerp kregen de kamers een naam: de apenkamer (omdat er op het plafond een aap geschilderd was die teerrode rozen plukte), een groene kamer en een witte salon. In 1887 wilde de familie Schuylen burch het huis verkopen. De reden vermeldt de historie niet. Maar vreemd genoeg bleken er geen kopers voor het riante huis op deze deftige stand, vanwaar men uitzicht had op de gondeliers in de hofvijver en men „heel Den Haag" kon gadeslaan tij dens de dagelijkse wandeling op het schelpenpad van de Lange Vijverberg, die zo dicht door lindebomen overscha duwd was dat er „zon noch regen kon doordringen". Eindelijk kwam er een gegadigde: het Duitse rijk. Het huis werd voor 75.000 gulden aangekocht ten behoeve van de keizerlijke verte genwoordiger. Zo verzekerde het rijk zich van een prachtig gebouw, zo merkte de Duitse geschiedschrijver in z\jn boekje triomfantelijk op. Hij merkte nog meer op. Bijvoorbeeld dat na ontwikkeling van een foto. die van de nieuwe aanwinst genomen was, bleek dat een witte duif op het puntje van de vlaggestok had gezeten. HU noemde het (anno 1906) „een vriende lijk teken dat deze vredesboodschap per zich ook onder bescherming van het Duitse rijk geborgen voelde". Na de bevrijding kwam het huis in handen van het Beheerinstituut en werd het door het rijk gekocht die er de Marineleiding in onderbracht. Nu zal het dan naar Duitsland terug aan. Nederland krijgt dan een betere be huizing voor de diplomatieke verte- genvoordiging in West-Berlijn. Maar het zal stellig geen „Huis van Schuy lenburch" worden, waard om een his torisch boekje over te schrijven. en historisch huis in Den Haag, het Huis van Schuylenburch aan de sfeervolle Lange VUverberg. zal krachtens het pas ondertekende Nederlands-Duitse akkoord weer in iiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii VOEDINGSMIDDEtEN r"""" 10s PERIODE 1944 JKA-410 (3 SEPTEMBER-30 SEPTEMBER) L VOOS HOUDERS VAN INtEGVEtLEN CA 401 awoogfcnnocm' usoöft' en broodrantsoen van 1800 gram per week kon men in Nederland krijgen in de periode, waarin „dolle dinsdag" viel. Weet u hel nog? Velen zijn het vergeten en het is een goede gedachte van het Comité „Brood in de Wereld" om met de hierbij afgedrukte kaart aan de tijd te herinneren dat brood voor zeer velen van ons het sym bool van het leven was. Wat beoogt het Comité met deze vingerwijzing naar de historie? Het wil er aan herinneren, dat in de huidige wereld nog miljoenen men sen leven voor wie een dergelijk nood rantsoen ook nu nog een nimmer geken de weelde betekent. Door de kaart te kopen voor een kwartje draagt men bij aan het fonds dat zal worden gebruikt voor de verbe tering van de graancultuur en de brood voorziening in streken waar nu nog honger geleden wordt. Het is de Neder landse bakkerij die met deze actie een klein aandeel wil leveren in de bestrij ding van de honger in de wereld. Tussen 9 en 15 mei wordt de actie nationaal gevoerd. De bakkers en de be zorgers hopen drie miljoen van deze kaarten aan de man te brengen. En er is reden om te geloven dat er geen enkele kaart onverkocht blijft. *RO Bao BR O »RO BROO »RO BftO Prinses Beatrix kreeg, toen zij de „Floriade" in Rotterdam opende, een kunstig bewerkte zilveren zandloper aangeboden, welke vervaar digd werd in Brom'g edelsmidse te Utrecht. Op het door Louis Dusée ont worpen kleinood 7.Ü11 in filigrain een tweetal versregels van Jan Engelman aangebracht: „De tijd gaat ijlings, pluk de dag „Strooi bloemen en ontplooi de vlag. NEW YORK, 11 april (Reuter) De „New York Times" weet te melden dat de Franse ambassadeur in de V.S., Her- vé Alphaud, het Amerikaanse Congres formeel heeft gepolst over de eventue le toelating als volwaardig lid van Frank rijk tot de „atoomclub" Aphand zou wil len weten of het Congres en in het bij zonder de Congrescommissie voor kernenergie, nu geneigd is Amerikaan se kerngeheimen aan Frankrijk te „ver klappen". Volgens de „New York Times" ziet men in deze poging van Alphand een aanwijzing voor verdere stappen van De Gaulle bij Eisenhower tijdens het ko mende bezoek van de generaal aan de V.S. Men verwacht dat De Gaulle, nu Frankrijk twee kernproeven heeft ge nomen, bij Eisenhower zal aandringen op eenzelfde behandeling als Engeland op dit punt krijgt. Zoals bekend krijgt Engeland kerngegevens en materiaal van Amerika om wapens te maken. De „New York Times" schrijft ech ter dat Congres noch regering bereid zijn om Frankrijk als een volslagen lid van de „atoomclub" te aanvaar den. Reuter verneemt in kringen van het Amerikaanse Congres echter dat de Franse ambassadeur bij informele con tacten leden van de senaatscommissie voor de betrekkingen met het buiten land en van de congrescommissie voor atoomenergie Informeel heeft gepolst om te weten te komen of de V.S. thans bereid zijn hun kennis op het gebied der kernwapens met Frankrijk te delen. De Amerikaanse wet op de atoom energie eist dat een land aanzienlijke vorderingen in de ontwikkeling van kern wapens moet hebben gemaakt om Ame rikaanse geheimen en materiaal te ont vangen. Verscheidene NAVO-landen, waaronder Nederland, hebben meer in lichtingen op kerngebied gekregen dan Frankrijk. Volgens Amerikaanse func- KAAPSTAD, 11 april (Reuter) De Canadese regering heeft scherp gepro testeerd tegen de arrestatie van een redacteur van het Canadese blad To ronto Star, de 45-jarige Norman Philips, die in Durban is aangehouden. Philips is op 23 maart in Zuid-Afrika aangeko men, twee dagen na de onlusten van Sharpeville. De reden van zijn arresta tie is niet bekendgemaakt. In Port Eliza beth (Kaapprovincie) zijn nog drie blan ken een man en twee vrouwen gearresteerd. Daarmee komt het to taal van de arrestaties die in 48 uur in die stad zijn verricht op zeker ne gen. Zeven van de negen gearresteer den zijn blanken. tionarissen is een der moeilijkheden die een verdergaande regeling met Frank rijk in de weg staan, de Franse weige ring om het opslaan van Amerikaanse kernwapens in Frankrijk toe te staan zonder een veto over het gebruik daar van. BRUSSEL, 11 april De vice-presi dent van de Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot, Vladimir Vassiliev, heeft te Brussel verklaard, dat in de tweede helft van dit jaar een directe luchtverbinding tussen New York en Moskou tot stand zal worden gebracht. De dienst zal onderhouden worden door de Amerikaanse maatschappij Pan Ame rican World Airways en de Russische Aerflot, respectievelijk met straalvlieg tuigen van het type Boeing 707 en schrocfturhinevliegtuigen van het type Tupolev 114. Een woordvoerder van Pan American in Brussel heeft deze mededeling bevestigd. Onlangs werd aangekondigd dat de regeringen van de Verenigde Staten en Rusland tegen het einde van deze maand onderhandelingen zullen openen tenein de een burgerluchtvaart-verdrag tussen de beide landen op te stellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11