Vlaming benoemd naast Waalse voorzitter PAUL VLAANDEREN tweelin: Naar versnelde evolutie in de huidige verhoudingen? Vijf jaar Waarborgfonds voor de Middenstand Gevolg van incident voor Matthaus Passion in AVlam Handel tussen Duitsland en Nederland sterk toegenomen W if/hfrth 's H rwo/i „Het wordt tijd dat men heenstapt over geharrewar eigen beurs Jongens gewond bij explosie Onverschrokken baby Dr. Veldkamp: Het experiment van de kredietverlening is geslaagd Uitvoering met sublieme momenten OPVALLEND SLEEPTRANSPORT MAANDAG 11 APRIL 1960 PAGINA 2 1 Aroppe/r/avo eestf/r uiAANoei j/sr Mysre&e van -mw /r te Wtk <MPe/?70£*r£w\ <a 1 "a Algemene Vergadering Bloembollencultuur Gevonden projectiel thuis in brand gestoken Sterke groei in 1959 Vrijgezellenbond 36 pet meer leden Plunderende jongens op opgelegde logger Serieuze initiatieven speciaal in teak Belgische comité vluchtelingenjaar De Amerikaanse invoer van kaas Vertraging onderzoek in schrootaffaire H. A. beschuldigt de Nederlandse regering Kolenvoorraden bij de Staatsmijnen afgenomen Bij de R.P.S. 100.000 jeugdspaarders MEEFf H'J DE POLITIE iNoeecHA V KEID TOTAAL <3EHEl)6ENVE(? IIE6, Q4T WEEFT ZE... DR. 6YM9EU DOET ALIOS OM HA AP IS FAMILIE OP TE JS>*& K,, 6PD(?EN^HH HAARLEM, 11 april Aan de voor avond van de viering van het honderd jarig bestaan van de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollencul tuur heeft de voorzitter, jhr. dr. O. F. A; H. van Nispen van Pannerden, in zijn vanmorgen tijdens de te Haarlem gehouden algemene vergadering uitge sproken openingsrede aandacht besteed aan de toekomst. ,,De vereniging heeft een uitermate grote invloed gehad op de uitbouw en de ontwikkeling van het bloembollenvak", zeide spreker, die voorts opmerkte dat overal en op wel haast alle terreinen der samenleving het samenwerken in groter verbanden noodzakelijk is. De publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, die zo ken merkend is voor de na-oorlogse periode, heeft met voor velen nog overrompe lende snelheid de medezeggenschap der werknemers in de organisatie en lei ding van de bedrijfstak gebracht. Van de stelling dat bij groter verban den een minderheid de ontwikkeling niet te zeer in de weg mag staan, waarom men deze verbanden met ver ordenende bevoegdheid heeft bekleed zo- als typisch voorbeeld kunnen gelden de ontwikkeling van het 2 cent per roe fonds voor wetenschappelijk onderzoek en onpersoonlijke reclame tot het hui dige centraal blo. mbollencomité, dat zijn gelden uit de algemene vakheffing kan verwerven. „Hoe is op dit gebied het inzicht gerijpt, hoezeer beseffen wij allen de grote waarde van het weten schappelijk onderzoek en van de onper soonlijke reclame en hoe beseffen wij zelfs dat deze laatste zeker dan nodig is, als in moeilijke tijden onze verkoop in het buitenland moet worden onder steund", aldus spr. De grotere verbanden maken het op treden als bedrijfstak in haar geheel mogelijk, maar zij verlangen samen werking van tal van groepen en voor tal van belangen en deze samenwerking kan practiscli slechts tot stand komen door het instituut van de vertegenwoor diging. Het is deze „indirecte" belan genbehartiging, die velen soms het ge- ROOSENDAAL, 11 april Als gevolg van het ontploffen van een gevonden projectiel zijn gistermiddag in Roosen daal vier jongens in de leeftijd van veertien tot zestien jaar vrij ernstig ge wond geraakt. Twee van hen moesten worden opgenomen in het ziekenhuis „Charitas". Zij zulle beiden enkele vin gertoppen moeten missen. De twee an dere jongens konden, na behandeld te EÜn, naar huis terugkeren. ^'Waarschijnlijk hebben de jongens het projectiel gevonden in de omgeving van de voor onbevoegden verboden schiet banen. Thuis gekomen wilden ze het projectiel in brand steken, waarop het explodeerde. Alle jongens kregen vele scherfwondjes aan het gezicht. UTRECHT, 11 april Zaterdag is in het Erasmushuis de jaarvergadering ge houden van de Nederlandse vrijgezel lenbond, de organisatie die de maat schappelijke belangen der ongehuwden in Nederland behartigt. Het voornaam ste succes van zijn acties is wel, dat een eerste daadwerkelijke stap is ge daan tot verlaging van tarief 1 der loon- en inkomstenbelasting. Daarnaast werd de rijkswachtgeldregeling zodanig her zien, dat hieruit alle achterstellingen ten aanzien van deze groep zijn verdwe nen. Het ledental is in 1959 gestegen met ruim 36 procent. Twee nieuwe af delingen werden opgericht, nl. in Over ijssel en Haarlem. Voorzitter mr. A. C. van den Brand te Wageningen werd evenals de overige bestuursleden herkozen. Tenslotte werd vastgesteld dat de bond zal moe ten streven naar gelijkstelling van loon- en inkomstenbelasting voor ongehuw den en gehuwden zonder kinderen. IJMUIDEN, 9 april Een wachts- man betrapte gistermiddag een 14-jari- ge jongen aan boord van de opgelegde motorlogger Gorredijk IJM 75, die in de Haringhaven ligt. Een andere jon gen stond met twee fietsen op de wal. De wachtsman wist een van de fietsen te pakken te krijgen en wachtte daar mee de jongen op, die zich nog aan boord bevond. Met hulp van de politie is de knaap naar het bureau gebracht. Het bleek, dat hij al eerder aan boord van de logger was geweest. Van de deur tussen het stuurhuis en de kaar- tenhut was een paneel ingetrapt. Het staat niet vast of deze jongen ook daarvoor verantwoordelijk is. Wel be kende hij uit de kaartenhut een visse- rjjboek weggenomen te hebben. De tweede jongen, ook 14 jaar, uit Haar lem, werd later eveneens aangehou den. Hij was de dag tevoren aan boord geweest en had toen een stekker, een kluwen touw en een paar zekeringen uit de kaartenkamer meegenomen. Er lag nog een aantal spullen klaar om meegenomen te worden. voel geeft, dat zij geen invloed meer hebben op de gang van zaken, en in zekere mate is dit juist. Spreker schetste het belang en de be tekenis van de vereniging, die als gro te, algemene bloembollenvakorganisa tie practisch alle vakbeoefenaren be reikt. Dezer dagen is nog bewezen, aldus spreker, hoe serieuze initiatieven tot vol ledig succes kunnen leiden, toen de zorg voor de gevolgen van het stengelaaltje op aandringen van onze groep „De Tulp" en ondersteund door ons hoofd bestuur tot een algemeen aanvaarde en zeer bevredigende regeling in het pro- duktschap voor siergewassen heeft ge leid. Eendrachtig is in de gehele tuin bouw stelling genomen tegen de ophef fing van de vestigingseisen, nu deze juist ook in internationaal verband in stemming hadden gevonden. Zeer belangrijke veranderingen teke nen zich af en de thans aan de orde zijnde wellicht versnelde uitvoering van de Europese Economische Ge meenschap plaatst wellicht eerder dan men denkt ook het bloembollen vak voor een versnelde evolutie in de huidige verhoudingen. Zullen wij onze jeugd er niet op moeten voorbe reiden om er zo nodig toe te kunnen overgaan om naast ons grondstoffen- bedrijf, de bollen, ook een produktie- en verkoopsbedrijf ter hand te nemen voor ons eindprodukt, de bolbloemen?, aldus vroeg spreker zich af. Straks zullen de voormannen niet al leen in produkt- en bedrijfschappen de belangen moeten behartigen maar ook in organen van internationale samen werking. Wordt het niet hoog tijd, dat men heenstapt over liet al jarenlang ge harrewar over het eigen beurs- en kan toorgebouw dat nu bjjna een halve eeuw- tot onderlinge narigheid aanleiding geeft, wat het alleen maar nog veel kostbaar der maakt hoe langer gewacht wordt? Zal het instituut van de algemene vergadering, met een in zekere mate medegegeven mandaat, ook in die toe komstige verhoudingen ongewijzigd ge handhaafd kunnen blijven?, zo vroeg spreker zich tenslotte af. (Advertentie) Alle soorten hardhout ruw of in bestek leverbaar N.V. HOUTHANDEL EN ZAGERIJ V/H.W.H.V.GURP i STIELUESSTRAAT 42 R'DAM^ TEL. 70767 Deze New Yorkse baby laat zich niet intimideren door een houten hoorn die van 1830 dateert. De baby was de jongste bezoekster van de Antiquarische jaarbeurs in New York. BRUSSEL, XI april (A.N.P.) Het dankwoord in het Frans, gericht tot 4.000 Vlamingen die een bedrag van meer dan drie miljoen frank hadden bijeengebracht als bijdrage voor het „wereldjaar der vluchtelingen" heeft tenslotte tot gevolg gehad dat de voor zitter van het Belgische comité, dat de ze inzamelingen organiseert, zijn ont slag heeft genomen. Als onderdeel van het door de Ver enigde Naties georganiseerde vluchte lingenjaar heeft de Vlaamse T.V. een AMSTERDAM, 10 april Verleden jaar dirigeerde dr. Anthon v. d. Horst voor het eerst de traditionele Matthaus Passion van Palmzondag in het Con certgebouw, waar hij wegens ziekte Eduard van Beinum moest vervangen. Wie had toen kunnen voorzien dat het Eduard van Beinum niet meer gege ven zou zijn, zijn bekende monumentale visie op dit werk nog eens in grote strakke klankcontouren te realiseren. Andermaal stond Anthon v. d. Horst in het Concertgebouw, nu als de aange wezen persoon om de traditie van zijn grote voorgangers Mengelberg en Van Beinum voort te zetten. Hoewel er van een fundamentele ver andering in zijn opvatting die de jaren door gegroeid is in de ascetische hoog stijgende sfeer van de kerk te Naarden eigenlijk nog geen sprake is. was er tij dens de uitvoering in de grote zaal toch een tendens waar te nemen die uitging naar een rijkere uitbeelding van de klank. Aan de liturgisch-spiritueie op bouw van de Passie heeft hij geenszins minder aandacht besteed, maar waar hier de kerksfeer ontbrak, heeft, hij de penseel wat dieper durven dopen in de klank en een rijker accent aangebracht op het muzikaal klinkend element in koren, orkest- en solistische partijen. Vooral in de koralen en de behandeling van het orkest was er sprake van een groter nuancering en een meer uitdiepen van de klank dan wij van v. d. Horst gewend zijn. Het Toonkunstkoor rea geerde voortreffelijk en heeft met een voorbeeldige accuratesse en overgave „gezongen" in de beste betekenis van het woord. Het polyfoon stramien kreeg een zeer sterke uitdrukking, zo zelfs dat sommige nuances het tempo tekort de den. Deze ritmische vertraging maakte verschillende delen iets te breedsprakig en vooral in de tweede helft werd de gang van het geheel wel eens afgeremd. Zoals men van een vertolking in het Amsterdamse Concertgebouw door pri ma krachten kan verwachten had deze uitvoering sublieme momenten. Het openingskoor met de jongens van Hes- pe was een staaltje van gedecideerd stoer lijnenspel. De uitroepen van het eerste en tweede koor hadden dramati sche kracht. In de koralen werd met veel nuances en op de tekst georiënteer de afwisseling gezongen. Ernst Hafliger als Evangelist koerste iets te onbesuisd naar een hoogtepunt van dramatische expressie in het begin, doch verstond overigens de rol van verhaler eminent. Een waardige Christuspartii vertolkte Rehfuss met een diepe sonoriteit in zijn stem. De beschouwende rollen van Er na Spoorenberg, Annie Hermes en Da vid Hollestelle waren verheven van klank en uitdrukking. Ook Leo Kete laars gaf aan zijn kleine partij het no dige reliëf. De gevaarlijke tenoraria's vormden zoals zo vaak ook hier het zwakke punt. Joseph Traxel heeft een prachtig volurriineus geluid maar laat dit te veel de vrije teugel voor een stijl volle aanpassing in het geheel. Het in strumentaal solistencorps was van een geïnspireerde muzikaliteit en klank schoonheid zoals men die maar weinig hoort. Ook het instrumentaal ensemble bracht in prachtige klankpartijen over en weer boeiende reliëfs en vergoedde daarmee het gebrek aan dynamische en levendige wisselwerking dat de statis- sche opstelling van zulk een groot ap paraat in het Concertgebouw nu een maal met zich meebrengt. De aandacht in de geheel bezette zaal was intens en ook hier deed ons de uit verkochte bezetting weer eens conclude ren dat dit monumentale werk nog on verminderd voortleeft in de muzikale be langstelling van onze tijd. T. Vr. I WASHINGTON, 11 april De ta riefcommissie heeft president Eisenho wer van advies gediend omtrent een verhoging van de Amerikaanse invoer contingenten voor Nederlandse en Itali aanse kaassoorten. Vier leden van de commissie waren van mening dat de jaarlijkse contingen ten voor Edam- en Goudakaas van 4.600.200 pounds tot 9.200.400 'pounds zouden kunnen worden verhoogd, ter wijl het jaarlijkse contingent voor Ita liaanse soorten van 9.200.100 tot 11.500.100 pounds zou kunnen worden verhoogd, zonder dat het prijssteunprogramma voor botervet en melk van het ministe rie van Landbouw voor de bi: nenlandse producenten in belangrijke mate zal worden verstoord of buiten werking ge steld. Voor deze soorten kaas, welke uit De nemarken, Finland, Nederland, Noor wegen, Portugal, Italië'en Argentinië in de Verenigde Staten worden ingevoerd, zijn sedert 1953 importcontingenten van kracht. serie uitzendingen georganiseerd met de belangeloze medewerking van een aantal vooraanstaande Belgische artis- ten. waaraan een geldinzamelingsactie was verbonden In de hlotuitzending werd een cheque van 3.25 miljoen Bel gische frank (bijna 250.000 gulden) overhandigd aan de voorzitter van het Belgische nationale comité, baron Guil- laume, die na enkele woorden in het Nederlands te hebben gesproken de 4.000 Vlamingen in de zaal, zoals-ge meld, in het Frans de dank van het comité overbracht. De heftige reacties in de zaal, waar de voorzitter onder een fluitconcert uit het T.V.-beeld ver dween, is de daarop volgende dagen gevolgd ioor felle reacties in de Vlaamse pers en zelfs door vragen aan de minister van buitenlandse za ken in de Belgische kamer van volks vertegenwoordigers. Het afgelopen weekeinde heeft minis ter Wigny zijn oplossing voor deze uit de talenstrijd voortvloeiende kwestie bekendgemaakt. >,Oip het volledige succes te verzekeren van een actie, die de achting en medewerking van het Belgische volk verdient" is het Bel gische nationale comité voor het vluch telingenjaar nu in tweeën gesplitst: baron Guillaume zal het Franstalige gedeelte voorzitten en een Vlaming, Paul Heymans, het Nederlandstalige gedeelte. DEN HAAG, 8 april Het Alge meen Waarborgfonds voor de Midden stand (A.W.M.) en het Centraal Orgaan ter Bevordering van de Bouw van Mid denstandsbedrijfspanden (C.O.M.) heb ben in een besloten vergadering het vijf jarig bestaan herdacht. De vergadering werd toegesproken door de staatssecre taris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, die vaststelde dat het experiment van de kredietverlening van het A.W.M. als geslaagd mag wor den beschouwd. Overigens moest de heer Veldkamp ook constateren, dat de betekenis van het werk van het waarborgfonds in het bijzonder op het stuk van de planning, althans in onderscheidene sectoren van het midden- en kleinbedrijf, niet steeds volledig wordt beseft. „Dit laatste nu betreur ik, omdat uw activiteiten eerst ten volle tot hun recht kunnen komen, wanneer deze gedragen en gesteund worden door de gehele middenstand. Hier ligt een terrein voor zelfwerkzaam heid van het bedrijfsleven, waarbij de middenstand er zich van bewust moet zijn, dat de overheid, naast haar al gemene taken in het belang van onze nationale economie, ergens niet verder kan en wil gaan dan het stimuleren en scheppen van mogelijkheden tot ont plooiing van activiteiten. Op dit punt dient het middenstandsbedrijfsleven zelf het als zijn primaire taak te zien uit eigen kracht voor de toekomst werk zaam te zijn en de krachten, waarover het beschikt, te bundelen," zo zei de staatssecretaris. In dit verband sprekend over de voorlichting, merkte de heer Veldkamp op, dat naar zijn mening de stands- en vakorganisaties voorop gaan bij de voorlichting. Nu heeft bij de onderscheiden instel lingen en organen die, elk met een spe cifieke taak, op centraal niveau op voor- lichtingsgebied ten bate van de midden stand werkzaam zijn en bij anderen uit de kringen van de middenstand de ge dachte post gevat, dat een zeker cen traal orgaan in het leven zou dienen te worden geroepen, waarin, behalve uiter aard aan de middenstandsorganisaties, ook aan instellingen als het A.W.M. en het C.O.M. een plaats is toebedacht. Dit acht dr. Veldkamp een aantrekke lijke gedachte, omdat op deze wijze een nuttige bundeling en een goede uit- wisselingsmogelvikheid van de kennis en van de ervaring, waarover deze in stellingen en organen beschikken, tot stand zouden worden gebracht. Ook zou de samenwerking tussen de onderschei dene instellingen er ten zeerste door worden bevorderd. Anderzijds zei hij ook volledig be grip te hebben voor het standpunt, dat bepaalde taken op voorlichtingsgebied gefundeerd moeten zijn in voorlich tingsorganen, die dicht bij de branche genoten staan. Ook de bedrijfstaksgewij- ze voorlichting dient zich naar eigen aard te kunnen ontplooien. De staats secretaris meende, dat indien aldus een goede wisselwerking en een efficiënt contact tussen de voorlichtingsorganen op centraal en op brancheniveau zou worden gerealiseerd, daarmede het midden, en kleinbedrijf ten zeerste zou zijn gediend. PARIJS, 9 april De Franse rege ring heeft de afbetalingstijd voor op krediet gekochte automobielen verlengd van achttien tot een en twintig maan den, zo werd officieel bekendgemaakt. Het besluit heeft ten doel de autopro- duktie te bevorderen. LUXEMBURG, 11 april De Hoge Autoriteit van de KSG heeft te verstaan gegeven dat een vertraging bij het on derzoek naar fraude met scheepssloop- schroot in Nederland vorig jaar niet aan haar te wijten was, doch aan de Neder landse regering. De Nederlandse socialistische afge vaardigden jhr. mr. M. van der Goes van Naters en G. M. Nederhorst hadden de Hoge Autoriteit onlangs gevraagd of het juist was dat de Hoge Autoriteit vorig jaar januari aan de Nederlandse minister van Economische Zaken een „aanvullend onderzoek" naar bepaalde onregelmatigheden had gevraagd en lat zij pas negen maanden later, op 19 ok tober 1959. stappen b: de Nederlandse justitie had gedaan om tot een strafrech telijk onderzoek te geraken. De Neder landse afgevaardigden vroegen daarbij tevens naar de oorzaak van deze vertra ging. In antwoord hierop verklaart de Ho ge Autoriteit nq dat de Nederlandse mi nister van Economische Zaken, die de volledige medewerking van de Neder landse autoriteiten had toegezegd, pas acht maanden nadat het verzoek was ge daan had medegedeeld dat de economi sche controledienst die bij het onder zoek moest worden ingeschakeld, „niet voldoende bevoegdheden" hiervoor be zat. De Hoge Autoriteit heeft zich toen, in oktober vorig jaar. tot de Nederland se justitie gewend, aldus het antwoord. HEERLEN, 9 april In het eerste kwartaal van dit jaar hebben de vier Limburgse staatsmijnen in totaal 1,882.750 ton kolen netto gedolven. Dit is de produktie van 67,2 gewerkte da gen acht uur. De gemiddelde dag- produktie bedroeg 28.017 ton. De kolenvoorraden, zijn de laatste maanden bij de staatsmijnen in Lim burg niet onbelangrijk afgenomen. Men moet echter aannemen dat zij in de komende zomerperiode weer zullen stijgen. Dit heeft de hoofddirecteur van de staatsmijnen, mr. F. Jansen, verklaard na afloop van het jongste bezoek, dat de leden van de onderne mingsraad hebben gebracht aan de ondergrondse werken van enkele mij nen. Mr. Jansen betoogde, dat de situatie bij de staatsmijnen gezien tegen de achtergrond van de ontwikkelingen bin nen, de Europese Kolen en Staal Ge meenschap zeker niet onbevredigend genoemd kan worden. Sprekende over de personeelsbezetting zei de hoofddi recteur, dat hoewel rationalisatie in de mijnbedrijven leidt tot een lagere be zetting zij toch nieuwe mogelijkheden zal scheppen voor de tewerkstelling van hoogwaardige arbeidskrachten. 's-GRAVENHAGE, 0 april Duits land is in 1959 evenals in 1958 Neder lands beste klant gebleven. Blijkens ge gevens van de Nederlands-Duitse Ka mer van Koophandel heeft Nederland in set afgelopen jaar voor een waarde van 2.955 min. naar West-Duitsland uit gevoerd. Vergeleken met 1958 2.320 min.) betekent dit een stijging van 27,3 pet. De totale Nederlandse uitvoer ver toonde van 1958 op 1959 een toename van 12,1 pet. Naar waardè gerekend nam West- Duitsland in 1958 19,0 pet. van de totale Nederlandse export af, in 1959 steeg dit percentage tot 21,6 pet. Van onze agrarische export in 1959 van 4492 miljoen gld. ging 1391 miljoen gld. of 31,0 pet. naar West-Duitsland. Hoewel de totale Nederlandse export in de agrarische sector vergeleken met die in 1958 reeds met 19,5 pet. toenam, kocht de Bondsrepubliek niettemin 29.8 pet. meer aan agrarische producten. Het aandeel van de Bondsrepubliek in de Nederlandse export van industriële producten bedroeg in 1959 1564 miljioen gld. of 17,0 pet. van het totaal-generaal in deze sector. De totale Nederlandse export in de industriële sector nam in 1959 met 7,6 pet. toe, die naar de Bonds republiek steeg met 26,0 pet.; de ex port in deze sector naar de Bondsre publiek steeg met 26,0 pet.; de export in deze sector naar de Bondsrepubliek nam dus procentueel in zeer sterke ma te toe. Van de totale Nederlandse export in 1959 ging 21,6 pet. naar de Bondsrepu bliek. Ook nu stond de Belgisch-Luxem burgse Economische Unie (BLEU), die Nederlandse producten tot een waarde van 2009 miljoen gld. (14.7 pet. van het totaal-generaal) kocht, op de tweede plaats. Nederland importeerde in 1959 uit de Bondsrepubliek voor een waarde van 3093 miljoen gld. De toename van de totale Nederlandse import in aanmer king genomen (8,5 pet.) betekent dit, dat de toename van de invoer uit Duits land met 15,3 pet. meer dan proportio neel genoemd kan worden. Aan agrarische producten importeer de Nederland in 1959 uit de Bondsrepu bliek voor 123 miljoen gld., i.e. 4.2 pet. van het totaal-generaal in deze sector. Bij een toename van deze import ver geleken met 1958 van 4,8 pet. bleef deze import ver achter bij de toename van de totale import in deze sector, nl. 11,6 pet. Van des te meer belang zijn de door Nederland uit de Bondsrepubliek be trokken industriële produkten. Ruim 2970 miljoen gld. (24,7 pet.) van de to tale Nederlandse industriële import be stond uit producten van Duitse oor sprong. De totale Nederlandse industri ële import steeg in 1959 met 7,9 pet.; de import in deze sector uit West-Duits land nam meer dan proportioneel to« met 15,8 pet. De Bondsrepubliek handhaafde zijn in 1957 veroverde positie van eerste le verancier van Nederland ook in 1959 (20,6 pet .van het totaal-generaal). De BLEU bezette met 2747 miljoen gld. (18,3 pet.) de tweede plaats. Tussen Ne derland en de Bondsrepubliek werd voor een waarde van 6049 miljoen gld. ver handeld tegen 5 min. gulden in 1958. Uit de gegevens van de Duitse in- en uitvoer statistiek kan op overeen komstige wijze worden berekend dat Nederland in 1959 wederom een van de beste klanten van de Bondsrepubliek was. Weliswaar liep de export naar Ne derland, vergeleken met die in 1958, met 25,0 pet. op, maar Nederland moest zijn eerste plaats met een aandeel van 8,4 pet. in de totale Duitse export af staan aan de USA, die 9,1 pet. (3776 mil joen DM) van de totale Duitse export kocht. Als leverancier van West-Duitsland stonden ook in 1959 de Verenigde Sta ten met 3903 miljoen DM (in 1958: 4192 miljoen DM), i.e. 11,1 pet. van de totale Duitse import, als eerste op de rang lijst. Met 3125 miljoen DM of 8,9 pet. stond Nederland op de tweede plaats. Des te opmerkelijker is de toename van de invoer uit Nederland met 25,0 pet. geweest, indien men bedenkt, dat de totale Duitse invoer slechts met 12,8 pet. steeg. Met het oog op de Gemeenschappelij ke Markt verdient het aanbeveling, al- dus de Kamer om nog eens de aan dacht te vestigen op het feit, dat de handelsomzet tussen de Bondsrepubliek en de kleinst bestaande eenheid in Europa, de Benelux, een omvang heeft aangenomen, die in de wereld slechts ln enkele gevallen wordt overtroffen, Blijkens de Duitse statistiek bereikte deze omzet in 1959 een waarde van 10,8 miljard DM. Tussen de Bondsrepubliek en de vijf partner-landen van de E.E.G. werd voor een bedrag van 20,9 miljard DM in 1959 verhandeld. Het aandeel van de Benelux in de Duitse import be droeg 13,9 pet.; dat van de vijf part ner-landen gezamenlijk 28,0 pet. De Benelux nam voor 14,4 pet. van de Duitse export aan goederen af; voor de gezamenlijke 5 partner-landen van de E.E.G. bedroeg dit percentage 27,0 pet. (in 1958: 25.5 pet.). 10 „Niemand gezien?" gromt de aanvoerder, terwijl hij de Noor man strak aankijkt. Eensklaps slaakt een van de ruiters een kreet en wijst op de grond. „Hier zijn paardensporen van een Pictenpo- nyZonder de Noren verder een blik waardig te keuren, scha ren de ruiters zich rond de sporen en even later stuiven ze verder. „Sjonge, ze schijnen nogal haast te hebben," gromt Svein. „Dat was me anders op het nippertje, zogezegd, maar in jouw schoenen staande had ik hetzelfde antwoord gegeven, Noorman." Ze slaken een zucht van verlichting, nu het gevaar voorbij is, hoewel Eric er terdege rekening mee houdt, dat de strijdlustige Britten als het tenminste Britten waren terug kunnen keren. Het wordt duister, nu de zon onder is. Stil gaat Eric naar de roerloze Piet op de binnen plaats die zo op het oog, niets van het voorval heeft gemerkt. Dan gaat hij terug naar de anderen. „We laten de kerel slapen", gromt Svein, „als ie tenminste slaapt." „In ieder geval is het nu wel duidelijk, dat we zo gauw mogelijk terug moeten naar de boot," stelt de Noorman vast. „Het is hier levensgevaarlijk terrein. Iedere vreemdeling wordt zowel door de Britten als door de Pieten als vijand beschouwd en ik voel er niets voor door één der beide groe pen vermorzeld te worden." „Zo is 't" knikt Svein. „Een vechtpar tijtje op zijn tijd is aardig genoeg, maar het moet een aardigheidje blijven. Dit land begin op mijn zenuwen te werken." „En wat doen we met de Piet," brengt Bolan in het midden. „Hoe is 't met hem?" is Eric's wedervraag. Zwijgend begeeft de oude Gotenkrijger zich met Aranrod naar de binnenplaats, doch binnen vijf tellen zijn ze terug, geschrokken, verbijsterd. De Piet is verdwenen. IJMUIDEN, 11 april In de Wil- helminahaven van Vlaardingcn zal dinsdagmiddag, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, een opvallend en niet gemakkelijk sleeptransport begin nen. De zeesleepboot „Zeeland" van Wijsmuller, die de afgelopen week met het vliegdekschip „Sagniaw Bay" van Boston te Rotterdam aankwam, zal dan onder commando van kapitein O. Ede- lenbosch in zee steken met de eerste in Nederland gebouwde zinkbare kraan ponton, de „Cormorant". De duikponton, die ruim 20 meter bo ven de wateroppervlakte uitsteekt en die werd gebouwd door de scheepswerf Boele te Bolnes, is te vergelijken met een oliebooreiland voor de winning van olie in zee, waarbij men de ponton (25 x25 x2,30 meter), die verdeeld is in 13 tanks, tót op de zeebodem laat zin ken om de invloed van de golfslag te ontwijken. Negen en een halve meter boven de ponton bevindt zich op 56 stutten het platformdek, waarop de kraan met een hefvermogen van 15 ton en een sprei van 36,50 meter is ge plaatst. Deze bovenbouw weegt 250 ton. In gezonken toestand van de ponton blijft dit dek met de kraan vrij van het zeeoppervlak. De opvallende en on gebruikelijke constructie zal door' de „Zeeland" over een afstand van ruim 4.000 mijl worden versleept naar Nige ria om ingezet te worden door de Carib bean Dredging Co., een combinatie van D. Blankevoort Zn. te Bloemendaal en Richard Costain Ltd. te Londen, bij de bouw van een golfbreker in de mon ding van de Niger delta, die 9 km in zee zal steken. De „Zeeland" zal tegelijk met de kraan „Cormorant" nog een' lichter naar Nigeria verslepen. Aan boord van de duikkraanponton zullen zich tijdens de reis vier runners bevinden, aan boord van de lichter twee runners. AMSTERDAM, 9 dpril Het jeugd- sparen bij de Rijkspostspaarbank ver heugt zich, zo deelt de directie mede, in een toenemende belangstelling. Eind maart werd bij de R.P.S. de honderd duizendste jeugdspaarrekening ge opend. Zoals bekend, werd met deze nieuwe spaarvorm op 1 oktober 1958 gestart. Het jeugdsparen bij de R.P.S. heeft zich in de afgelopen anderhalf jaar op bevredigende wijze ontwikkeld. De di rectie van de R.P.S. acht dit een ver heugend verschijnsel, zowel om paeda- gogisehe als om sociale redenen, omdai h.i. deze spaarvorm "en logisch ver volg is op het z.g. sehoolsparen en er toe bij draagt, dat ook voor de opgroei ende jeugd het sparen een vertrouwd begrip blijft. Daarenboven levert het sparen in deze leeftijdsklasse met het oog op huwelijk en gezinsvorming een nuttige bijdrage, aldus de directie van de R.P.S.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2