Ridders en edein Orde H. Graf geïnstalleerd Prof. Oud is tevreden over „ombuigen dirigisme-lijn" Katholiek Nederland brengt nieuwe kardinaal hulde Imponerende plechtigheid in de Utrechtse kathedraal Mgr. Huïbers vertolkt gevoel van dank aan de Paus Verpleegster van hoge gast Afrika-tournee levert Fokker orders op Autoverhuurder overvallen Juiste loonsysteem zal echter pas over jaren zijn gevonden Drukke receptie in Utrecht Wegwijzer naar Kruis en Verrijzenis Aan poging tot over- rijding ontsnapt HET SOCIAAL-ECONOMISCH BELEID Zuster D. P. de Lege MAANDAG 11 APRIL 1960 PAGINA 3 Pater drs. W. Wenstedt M.S.F. Morgen weet U méér! Tijdens de installatie van de ridders en edelvrouwen in de orde van het H. Graf. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 11 april Het verlenen van de investituur aan twee Edelvrou wen en een negental Ridders van de Orde van het H. Grat door kardinaal Altrink in zijn waardigheid als Groot prior, gistermiddag in de Utrechtse kathedraal, is een imponerende plech tigheid geworden. Een schilderachtig schouwspel, dat begon met de stoet van ridders, kandidaat-ridders en edel vrouwen, de Landscommandore, nir, dr. L. N. Deckers en de Kardinaal, voorafgegaan door acolythen met de Standaard en een kussen, waarop de eretekenenen, sporen, zwaard en insig nia, lagen, en gevolgd door twee rid ders van de Orde van Malta, mr. E. H J. Baron van Voorst tot Voorst en ir' J. B. G. M. Ridder de van der Schuereii van de plebame naar de kerk. Mgr. A. G. Smit, conseiller van de Orde, deken mgi. A. Wiegerink en Die- baan J. van der Burg haalden de stoet van de ingang af en onder het zinoen van het ,,Ecce Sacerdos" door w kathedrale koor onder leiding Van dl £rhtena een "kort" ,b5af,de kardlna^ï t"oonnAanndekorverzUd0ernam detanl" D?SfmGndH0T PlvatS' geflankeerd door L heer P t 5eegers, secretaris, en van de Orde A Spoorenberg, kanselier de Orde i Qk de overige leden van namen nn v. eni§e buitenlandse ridders Hasten priesterkoor plaats. Als T ani.' el, verder aanwezig dom R. term O.S.B. van de Pauselijke In- ternuntiatuur en prof. drs. Th. Zwart- kUïV'j11'1 het klein-seminarie Hageveld. .Nadat het „Veni Creator" gezongen was wijdde de kardinaal de insignia, waar na de eigenlijke investituur begon met de ondervragingen van de kandidaten. De kardinaal had daarbij plaats geno men op een zetel voor het tabernakel en naast hem stonden mgr. Smit en plebaan Van der Burg. Als eeremonia- rius van de Orde fungeerde de heer Kemna die eerst de nieuwe ridders en daarna 'de twee edelvrouwen naar de af- taartreden leidde en vervolgens de Kar dinaal telkens de eretekenen overhan digde. Achtereenvolgens traden naar voren oud-minister prof. dr. A. H. M. Albreets mr dr. L. de Gou, lid van de Eerste Kamer en burgemeester van Venlof dr. J. C. M. Hattinga Verschu- re, directeur-geneesheer van het onze Lieve Vrouwegasthuis te Amsterdam, mr. H. L. Hoogenhuis, voorzitter van de Centrale Raad van Beroep te Utrecht, de heer A. A. J. M. van Ko- ningsbruggen. burgemeester van cu- lemborg, de lieer H. A. M. Lempers uit Den Haag, de heer J. M. Maassen, mr. W. Baron Michiels van Kessenich, bur- femeester van Maastricht en mr. W. M. Russel, Amsterdam. De nieuwe rid ders mr. J. P. M. Aghina uit Wasse naar, dr. H. Hofstee uit Alkmaar en dr. J. G. Poelheekke uit Rome waren ver hinderd. De eerste kandidaat legde zijn gevou wen handen in die van de kardinaal terwijl alle kandidaten verklaarden en beloofden een waarachtig soldaat van Christus te zijn. Zij werden vervolgens persoonlijk ondervraagd, waarbij duide lijk de zin en verhevenheid van dit rid derschap bleek. Na de gouden sporen overhandigd te hebben gaf de Kardi naal met het hem toegereikte open zwaard ieder de ridderslag, waarna de nieuwe ridder het officiële insigne ont ving, een Jeruzalemkruis aan een zwart lint. Prof. Zeegers omhing de zwierige witte mantel met het rode kruis, waar op de landscommandore het nieuwe lid van de Orde omhelsde. De twee edelvrouwen, mevr. W. B. M. Gelissen-Roos, echtgenote van oud minister prof. Gelissen, en mevr. A. M. A. van Wesemael-van Velthoven uit Den Bosch ontvingen uit handen van de Kardinaal slechts het kruisinsigne, dat afwijkt van dat der ridders. Zjj werden aangespoord de vrome vrouwen na te volgen, die de Heer volgden en de wacht hielden bij Zijn Graf. De zwarte man tel met het kruis werd hen omgeslagen door de twee paranymphen, mevr. dr. E. A. Brenninkmeijer-Maurer en mevr. H. A. M. Russel Brenninkmeijer. Kardinaal Alfrink sprak daarna de nieu we ridders en edelvrouwen toe, aller eerst hen gelukwensend met de eer, dat zij in de oude roemrijke Orde van het H. Graf van Jeruzalem waren opgeno men. De Kardinaal ging in op de eer biedwaardige geschiedenis en traditie van de Orde, die in vroeger eeuwen door de Kerk gesticht is ter bescher ming en verdediging van de christen heid. die zich rondom het Graf in Jeru salem gevestigd had. De Orde heeft haar taak in de Kruistochten moeten vervullen door het zwaard in de hand te nemen, omdat de kinderen van de Kerk met het zwaard vervolgd werden. De Kerk werd daartoe gedwongen of schoon Zij altjjd de boodschap van vre de gepredikt heeft. Vandaag, aldus de Kardinaal, zjjn de omstandigheden veranderd en wordt de strijd niet gevoerd met het zwaard, dat nu slechts een symbool is. De ridders van het H. Graf moeten thans de we reld veroveren door hun gejoof. Het H. Graf in Jeruzalem is de plaats van het mysterie van Verlossing en glorieuze Verrijzenis voor alle christenen der we reld. Enerzijds het teken van eenheid van allen, die in Christus geloven, aan de andere kant ook een droevig teken van gescheidenheid en verdeeldheid. De Ridders en Edelvrouwen van het H. Graf moeten meer dan anderen bezorgd zijn over die verdeeldheid. Voor de een heid moet alleen gestreden worden door het Geloof. De Kerk verwacht van u allereerst, dat gij door een diep geloofsleven de liefde van Christus demonstreert en meer dan anderen met uw geest en hart bij het H. Graf zult verwijlen. Door uw dagelijks christelijk leven moet gij de bedoelingen van de Heer en de weg naar de Kerk aan alle men- sen tonen. Zo zijt gü wegwijzer naar het Graf, het Kruis en de Verrijzenis van Christus. Het teken van het Kruis is u meegegeven als een teken van Verlossing, dat u bescherming moge geven, een steun en kracht zijn bij de vervulling van uw levenstaak als rid der en edelvrouwe. De plechtigheid eindigde met het „Te Deum", waarna zich dezelfde smet vormde om door het kerkgebouw buiten om weer naar de plebanie te trekken. In hotel Des Pays Bas werd een recep tie gehouden, waarop vele autoriteiten de nieuwe edelvrouwen en ridders kwa men complimenteren. Er verschenen vele autoriteiten en het was een genon- ker van de vele onderscheidingen, waar mee zij waren getooid. De receptie werd onderbroken voor een toespraak van mgr. A. G. Smit, die na mens een comité, dat zich op initia tief van de heer P. Th. van Dijk uit de ridders gevormd had, aan de Landscom mandore voor de kapittelzaal te Wasse naar een kopie van het schilderij „De Jeruzalemvaarders" van Jan van Sco- rel aanbood. Hij deelde mee, dat de eerste pelgrimstocht naar het H. Land voor de Nederlandse ridders, edelvrou wen en hun familieleden gehouden wordt volgend jaar van 28 april tot 15 mei. Aan het feestdiner 's avonds nam ook deel de Groot-Prior Kardinaal Alfrmk. SCHIPHOL, 11 april Het tweede prototype, dat de okkerfabrieken van haar F 27 „Friendship" hebben ver vaardigd, de PH-NVF, doorstaan. Fok- ste grote reis glansrijk doorstaan. Fok ker heeft het toestel in heel Afrika ge epresenteerd met het resultaat, dat nieuwe opdrachten voor levering zullen volgen. Met extra brandstoftanks onder vleu gels, met enkele leden van de commer ciële afdeling en een paar technici aan boord, hebben de vliegers Sjoerd Wol- ters en Ronald Walker, samen met de boordwerktuigkundige Dik de machine heel Afrika rond gevlogen en in een 12-t:al landen de mogelijkheden van dit Nederlandse verkeersvliegtuig, b.v. het opstijgen met slechts 1 draaiende mo tor, gedemonstreerd. Het resultaat is, dat bijvoorbeeld twee maatschappijen in Portugese gebiedsdelen, de DTA in Angola en de DETA in Lorenzo Mar- quez, vastbesloten zijn een aantal „Friendships" te kopen, vermoedelijk ongeveer zes. In Lissabon moet echter nog de definitieve toestemming daar voor worden gegeven. Zaterdagavond is het toestel van zijn tournee door Afrika, die 6 weken heeft geduurd, op Schiphol teruggekeerd. In 120 vlieguren is naar schatting een afstand van 30.000 km afgelegd. Er heeft zich tijdens de reis geen enkele storing voorgedaan. AMSTERDAM. 10 april Pater drs. W. Wenstedt M.S.F. is op eigen verzoek ontslagen uit zijn functie als rechter in de Kerkelijke Rechtbank van het Bis dom Haarlem. Ter uitvoering van de taken hem door de provinciaal der Mis sionarissen van de H. Familie opgedra gen zal hij voorlopig zijn intrek nemen in het seminarie der congregatie ui Kaatsheuvel. (Advertentie) De kardinaal gefotografeerd tijdens de plechtigheid in zijn paleis aan de Malie baan tijdens welke hem werd meegedeeld dat hij is onderscheiden met het ere- baljuw-grootkruis van de Souvereine Militaire Orde van Malta. Van links naar rechts prof. M. S. baron van Wijnbergen, jhr. R. van Grotenhuis, kardinaal Alfrink, mr. E. baron van Voorst tot Voorst (bal juw-president) dr. S. baron van Wijn bergen en mgr. dr. A. C. Ramselaar. (Van onze correspondent) ARNHEM, 11 april De 30-jarige H.T., eigenaar van een autoverhuurin richting te Venlo, is zondagmorgen ternauwernood aan de dood ontsnapt als gevolg van een lafhartige poging hem te overrijden met zijn eigen auto. Za terdagavond omstreeks half negen be stelden een man en een vrouw bij hem een taxi. De heer T. ging zelf achter het stuur zitten en reed het tweetal ach tereenvolgens van Venlo naar Arn hem, van Arnhem naar Utrecht en van Utrecht weer naar Arnhem. Herhaalde lijk liet het tweetal onderweg stoppen om een bezoek aan café's te brengen. Omstreeks half vijf zondagmorgen gelastten de inzittenden de chauffeur de stikdonkere afgelegen Wolfhezerwe te Oosterbeek in te slaan, waar ge stopt werd. Toen de heer T. weigerde op een bepaald voorstel in te gaan, werd hij met een stok aangevallen. Hij kreeg ook een trap in de maagstreek, waardoor hij zijn bezinning verloor, lang genoeg voor de aanrander om hem het autosleuteltje uit de hand te grissen en achter het stuur plaats te nemen met de vrouw naast zich. De heer T. sprong toen voor de auto met de bedoeling de motorkap op te lichten en de gastoevoer onklaar te maken. Voordat hij daarin kon slagen had de man echter reeds vol gas gegeven. De heer T. werd daardoor op de mo torkap van zijn auto geschept en klamp te zich daaraan met de moed der wanhoop vast. Kort daarop remde de bestuurder plotseling, zodat de heer T. door de schok van de auto werd ge slingerd en er naast terecht kwam. De auto zoefde langs hem heen en verdween met grote snelheid in de duisternis. De chauffeur-eigenaar liep naar de rijksstraatweg en slaagde er in een lift naar Arnhem te krijgen, waar hij van het gebeurde aangifte deed. De lafhar tige dader was vanmorgen nog op vrije voeten. De gestolen auto is een vier-per- soons zwarte Chervolet van 1958 en draagt het kenteken XT-89-26. UTRECHT, 11 april Temidden van het paars van de Nederlandse bisschoppen, de fonkelende unifor men der Maltezer ridders en het zwart van de genodigde autoriteiten met hun dames is Kardinaal Alfrink zaterdagmiddag in de kapel van het bisschoppelijk museum door de bis schoppen en de gelovigen van ons land gehuldigd. Het was tegen vijf uur dat de pause lijk nuntius en de bisschoppen van ons land met de coadjutoren mgr. W. Bek kers en mgr. J. A. E. van Dodewaard met de Kardinaal in een gesloten stoet van zwarte auto's aan het museum ar riveerden. Motorpolitie vormde een ere- escorte voor deze stoet, die v an het pa leis aan de Maliebaan wa.s Een grote groep belangstellenden ont ving de Kardinaal met handgeklap. Een comité van ontvangst leidde de groep naar de verhoogde kMrruimte van de kapel, waar zich de honderden genodigde autoriteiten verzameld naa- den. De Kardinaal was gezeten tiissen mgr. G. Beltrami, de nuntius en de mi nister-president prof. dr. J. E. de Quay, toen mgr. J. P. Huibers als nestor dei Nederlandse bisschoppen opstond en at Kardinaal toesprak. (Advertentie) „Op dit gewichtige ogenblik in de histo rie' der Katholieke Kerk van Nederland, valt mij de eer en het geluk ten deel om namens het gehele hoogwaardig episcopaat en geheel de seculiere en reguliere geestelijkheid van ons vader land u officieel te begroeten bij uw te rugkomst uit de stad van St.-Petrus, waar onze H. Vader de Paus u heeft verheven tot de hoogste waardigheid van kardinaal der Heilige Roomse Kerk. Wij kunnen onze H. Vader niet innig genoeg daarvoor danken," zo zei mgr. Huibers. Hij vervolgde: ,,Wij beleven thans een allergewichtigste tjjd in de geschie denis. Wij staan als tussen twee werel den op de drempel van een nieuwe tijd,, die voor de gehele wereld schijnt aan gebroken. Er wordt verandering en ver nieuwing gevraagd op alle gebied. En inderdaad, er zullen ook op kerkelijk ge bied diep ingrijpende veranderingen moeten worden aangebracht over heel de wereld en ook in ons vaderland. Dat zal zeker niet gaan zonder strijd. Om dat daarbjj de waarheid, de liefde en het recht geen schade zullen lijden, zullen zij die de hoogste leiding hebben, er naar moeten streven enerzijds dat niet door de onstuimige drang naar het nieuwe, het „wezenlijke" goede van de oude traditie roekeloos verloren gaat; anderzijds dat het waarlijk goede in het nieuwe niet wordt belet, maar dat al len ouden en jongeren eensge zind medewerken om dat tot volle ont wikkeling te brengen. Eminentie, de taak die u wacht in de topleiding van deze bewogen tijd zal niet gemakkelijk zijn, doch als er strijd gevoerd moet worden voor waarheid, liefde en recht, dan zult gij u gesteund weten door de eerbiedi ge liefde en onverbreekbare trouw van geheel het gelovige volk". Daarop voerde prof. dr. J. E. de Quay niet als minister-president, maar als lid van het „kerkvolk" het woord. Hij zei zich wel wat onwennig te voe len als enige zwarte plek tussen het vele paars, maar hij wilde toch graag tot uitdrukking brengen wat iedereen voelde, namelijk dat Nederland blij is een kardinaal te bezitten. „Er bestaat ernstige reden om deze tijden storm achtig te noemen," aldus prof. de Quay. „Het zijn niet alleen de aanval len en de strijd, die deze tijden zo ma ken want die doorleeft de Kerk altijd, maar evenzeer de nieuwe vraagstuk ken, de nieuwe ideeën, die opkomen. Zij vragen het oordeel en standpunt der Kerk. Ook voor deze zal de Kerk een vorm vinden, maar daarbij' stevig aan haar beginselen blijven vasthouden. In de verdediging van deze beginselen zal onze Kardinaal een belangrijke functie hebben te vervullen." Direct na deze woorden stond .ka1/"* naai Alfrink op en wendde zich in het Frans tot de nuntius en tot de aanwezi ge ambassadeurs en gezanten. Hij tl ank- te hen allen, in het bijzonder mgr. Bel trami voor hun deelneming aan de hul de. Daarop ging hij in het Nederlands voort: „Het is werkelijk geen conven tionele frase, wanneer ik alle geluk wensen aan hiërarchie en kerkvolk zou willen retourneren. Tenslotte is er uiteraard een persoon nodig, die het kardinaalskleed kan dragen. Maar het eerbetoon en de vaderlijke welwillend heid van de H. Vader, waarvan dit kar dinaalspurper het symbool'en het dui delijke teken is, gelden geheel de kerk provincie, haar hiërarchie en het gelo vige volk." „In een langdurige en buitengewoon verheugende audiëntie, die de H Va der mij woensdagavond ten afscheid heeft willen toestaan, heeft Zijne Hei ligheid mij ondubbelzinngi getuigenis willen geven van zijn grote sympa thie en waardering voor het werk van de Nederlandse hiërarchie, voor de geloofsijver van de Nederlandse Kerk en voor de goede eigenschappen van ons Nederlandse volk. Bjj de overrei king van de benoemingsbrieven te Ro me heb ik reeds mogen zeggen dat mijn persoon bjj dit alles van weinig betekenis is. Maar ik moge hier met dankbaarheid getuigen dat de sym pathie en de bemoediging die ik per soonlijk bij de H. Vader heb mogen vinden, mij bijzonder hebben getrof fen en mij diep hebben ontroerd. Ik wil verder mijn diepe waardering uit spreken voor de openheid van geest, waarmee deze Paus van bijna tachtig jaren de grote en kleine problemen van deze moderne tijd weet tegemoet te treden. Ook de grote en kleine problemen van onze Nederlandse ka tholieke gemeenschap. Ik hoop en bid dat uw aller gebed mij helpen mag om de Kerk van nut te zijn overal en in alles waar God dat zal vragen." Er was toen de kardinaal uitgespro ken was gelegenheid hem geluk te wen sen en de hand te drukken. Dit nam ongeveer een uur in beslag. Na afloop van de receptie reed de kardinaal onder escorte naar het paleis aan de Malie baan terug. (Van onze parlementaire redacteur) HILVERSUM, 11 april Prof. Oud heeft zaterdag op de jaarvergadering van de V.V.D. gezegd, dat het hem minder interesseert, dat de posten in de sociaal-economische driehoek van het kabinet door liberale ministers bemand worden, dan wel dat het sociaal-econo mische beleid zelf voor de V.V.D. aan vaardbaar is. Er is nu duidelijk sprake van het buigen van een lijn, de lijn n.l. van het dirigisme, die niet ineens is om te krijgen. Prof. Oud is tevreden met hetgeen tot dusver reeds is bereikt. Gevraagd werd, waarom de houding van de liberale fractie in de Eerste Ka mer kritischer is tegenover het kabinet- De Quay dan die in de Tweede Kamer, die velen te meegaand vinden. In dit verhand bracht men de kritiek van prof. Witteveen op het loonbeleid ter spreJre. Mr. van Riel. fractieleider van de WD in de Eerste Kamer, was met prnf. Wit teveen van mening, dat de nroduktivi- teit voor het benalen van de hoogte van de innen voor iedere bedrijfstak afzon derlijk gevaren meebrengt. De nroduk- tiviteit kan niets te maken hebben met harder werken en alles met technische verbeteringen of commerciële toevallig heden. Prof. Oud. fractievoorzitter van de Tweede Kamer, zag geen verschil tussen beide fracties, wat de beginse len betreft. Hij kaatste wel de opmer king van mr. Van Riel terug en zei, dat profijten van dergelijke toevallig heden niet alleen werknemers, maar ook aandeelhouders ten goede plegen te komen. Volgens hem zou het nog jaren duren alvorens het juiste systeem zal zijn ontdekt om de vrijere loon vorming zonder bezwaren te kunnen toepassen. Mr. Van Riel maakte onderscheid tus sen een parlementaire behandeling in de Tweede en in de Eerste Kamer. De laatste houdt meer wetenschappelijke be togen, dip echter wel van grote invloed kunnen zijn. Voetbalpool Prof. Oud bleef hopen, dat geen van de ministers politieke consequenties zal verbinden aan komende beslissingen van de Kamer inzake de voetbalpool. Dat hoeft volgens hem ook niet. De regering kan het oordeel over de hoogte van de prijzen overlaten aan de Kamer. Mr. Berkhouwer heeft het standpunt verde digd, dat de opbrengst primair voor de sport dient te zijn, maar hij hoopte, dat het op gang gekomen overleg tussen sport en charitatieve organisaties over de verdeling van de opbrengst van de voetbalpool zal slagen. Een ander lid van de liberale Tweede-Kamerfractie, mr. Geertsema, zei, dat de sportpool geen monopolie moet krijgen en dat de opbrengst vanzelf in goede banen zou De premier prof. dr. J. E. de Quay en echtgenote in gesprek met kardinaal Alfrink tijdens de receptie in het aartsbisschoppelijk museum te Utrecht. komen, wanneer men ook aan andere pools vergunning zou geven. „Zes a zeven ton per jaar moet voor Charitas behouden blijven", zo luidde zijn oordeel Mevrouw van Someren zette het libe rale standpunt met betrekking tot de commerciële televisie uiteen. Het Ame rikaanse systeem, waarbij de adver teerders gehele programma's in handen krijgen, noemde zij „desastreus": het Engelse en Duitse, waarbij de adver teerders zich beperken tot de zendtijd, die zij voor reclamedoeleinden krijgen, achtte zij aanvaardbaar. Voorts dacht zij aan het naast elkaar bestaan van twee wel te onderscheiden lichamen: de radio-omroep, die moet blijven wat hij is, en de commerciële televisie, die een nationaal karakter moet krijgen. Mr. van Riel heeft gezegd, dat de V.V.D. over het Nieuw-Guinea-beleid thans nagenoeg eensgezind denkt. De partij staat hierin geheel achter het ka binet-De Quay en wil de belofte aan de Papoea's nakomen, ook wanneer dit tot moeilijke konsekwenties zou leiden. Hij zei, dat Nederland geen rechtstreekse aanval op Nieuw-Guinea zou kunnen op vangen. Het kan wel infiltraties afweren. Hij verwachtte van de kant van Indone sië echter geen directe aanval. Al wordt het land door Russische hulp militair versterkt, het is zich bewust, dat de Verenigde Staten en Engeland een aan val op Nieuw-Guinea zeer onwelkom zou zijn. De heer Van Riel rekent erop, dat Nederland dan ook in dat geval „in een of andere vorm" militair gesteund zal torden. Ongerustheid over E.E.G. De vergadering was voorts nogal kri tisch gestemd over de inhoud van een drietal beschouwingen over de E.E.G., die werden gehouden door mr. E. Bloem bergen, ir. J. S. Keyser en prof. dr. J. Kymmell. Hoewel er juist op dit mo ment wel bedenkelijke ontwikkelingen zijn, moet volgens prof. Kymmell toch niet vergeten worden, dat er reeds in de afgelopen jaren een enorm snelle ontwikkeling is geweest in een richting, die juist voor Nederland gewenst is. Als een rode draad zag hij door de geschie denis van de Europese integratie het op heffen van handelsbelemmeringen lopen. Hij stlde vast, dat de hoofdlijn van het E.E.G.-verdrag de onze is. Mr. Van Riel zei echter te vrezen, dat onze in dustrie in een onmogelijke situatie zal komen, wanneer deze al in het begin stadium aan een volledige Franse en Duitse concurrentie zou worden blootge steld. Ook had hij geen vertrouwen in wat ir. Keyser de „regelende werking van het prijsmechanisme" noemde. Mr. Van Riel vreesde veeleer een „voortdurende politieke druk" om de graanprijzen op te voeren, waardoor wij ter bescher ming van onze veredelingsindustrie weer contingenteringen zullen moeten in voeren. Dit zal vooral voor het kleine boerenbedrijf onoplosbare moeilijkhe den ten gevolge hebben, zo meende hij. „Nu u na een zo welbesteed leven afscheid neemt wil ik u als oud-patiënt nog eens harte lijk danken voor uw toewijding en u mijn beste wensen voor uw nieuwe levensperiode zenden", telegrafeerde prins Bernhard dezer dagen aan zuster D. P. de Lege, toen zij als hoofdverpleeg ster het Burgerziekenhuis te Amsterdam met pensioen verliet. Van al de bewijzen van erken telijkheid die zuster De Lege na een ruim 31-jarige staat van dienst in de verpleging bij haar officieel vertrek heeft ontvan gen, zal dit prinselijk telegram wel een ereplaats kre" gen in haar receptie-album. Zij weet zich nog als de dag van gisteren te herinneren hoe prins Bernhard, die eind 1937 ter hoogte van Diemen een ongeluk met zijn auto kreeg, in allerijl naar het nabije Burgerzieken huis werd gebracht. „Bijna zes weken is de hoge gast, die een hersenschudding had opgelopen, bij ons geweest. Ik was toen eerste verpleegster, belast met de leiding van de klase-afdeling, en genoot daardoor het voor recht om de prins dagelijks te verzorgen. Prins Bernhard was beslist niet lastig," zegt zuster De Lege. Ook de koninklijke familie prinses Wilhelmina en koningin Juliana heeft tijdens de ziekte van de prins haar intrek in het ziekenhuis genomen. Op onze vraag of de aanwezigheid der vorstelijke personen nog bijzondere eisen aan de dagelijkse omgang met hen stelde, antwoordt zuster De Lege: „Wij deden erg ons best om alles te laten verlopen zoals het behoorde, maar ontdekten al gauw dat wij het verst kwamen door maar gewoon te doen. Wij voelden ons als echte schatbewaarders, want per slot van rekening is het koninklijk huis een nationaal bezit." De prins heeft gelukkig volkomen hersteld het ziekenhuis verlaten en met dit resultaat was iedereen zeer verheugd. Niet in het minst zuster De Lege, die daar ook haar aandeel in heeft gehad. Zij is' geboren in Rotterdam, van waaruit haar vader als beurtvaart- schipper heel Nederland afreisde. Daardoor is zij niet veel thuis geweest en haar jeugd heeft zij grotendeels bij haar grootmoeder in Assen door gebracht. Het varen zelf vond ze wel leuk, al weet zij nu dat het vele nadelen had. Een der belangrijkste tekorten was en is nog steedshet ontbreken van een leerplichtwet voor schipperskinderen. Van jongsaf aan, aldus zuster De Lege, stond haar besluit vast om in de verpleging te gaan' Toen haar vader een keer met de „Lucie" in de hoofdstedelijke Amstel ter hoogte van Carré lag, nam zij de kans waar om in haar eentje op de genees heer-directeur van het Emma Kinderziekenhuis af te stappen en hem te verzoeken leerlingverpleegster te mogen worden. Het lukte' Alleen haar moeder had aanvankelijk wel bezwaren. In haar bezorgdheid wilde ze eerst precies weten waar haar dochter terecht kwam. De nasporingen zijn blijk baar nogal goed uitgevallen, want in 1926 was zuster De Lege na een ruim driejarige opleiding leerling af en ontving ze het fel begeerde'verpleegsters, insigne. Een jaar later trad ze in dienst van het Burg er ziekenhuis, waar ze smds 1940 hoofd van de klasse-afdeling is geweest. Tot voor twee jaren iras ze al die tyd inwonend. Het internaat heeft haar nooit tegengestaan De sfear teas huiselijk en gezellig. Na vrije dagen of vakantie gingen de ze leidei De direntric^3 "£ar j6' ziekenhuis, maar echt naar huis, zoals ze zeiden. De directrice wachtte de verlofgangsters 's avonds als regel op, besluit WaS m en steeds volgde dan een genoeglijk nababbelen tot Zuster De Lege heeft, met haar pensionering in het zicht, bijtijds gezorgd voor een e}Qen woonruimte in een torenhoog flatgebouw in Amster dam-zuid. Zij beschikt er voor het eerst over een eigen keukentje en voelt zich als een kina zo blij. Daar, in haar knus ingericht bedoeninkje, kan zij zich nu ook volledig wijden aan haar liefhebberijen: genieten van klassieke muziek, lezen (vooral reisbeschrijvingen) en kantklossen. In het verleden kwam zij daar nauwelijks toe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3