Luchtvaartmuseum Schiphol wordt 17 mei geopend Veel gebruikte F 7a vindt eindelijk rustplaats Drie methodes om de tanende belangstelling van publiek weer aan te wakkeren weer of geen weer Bronzen leeuw van Waterloo in zebra herschapen Verontrustend groot aantal ongelukken op Britse wegen Wie doet zó? Wyler nu definitief Nederlands Op de bres voor bejaarden BUISMAN Uitdagend symbool van Britse macht voor derde maal bespot Burgemeester van Sleen ontslagen De kardinaal recipieert A. F. van Heerde hoe ook gezet. altijd beter met Film verweert zich tegen televisie Witte Zusters moeten stad in Tunesië verlaten Vekaté wil bij c.a.o.- overleg betrokken zijn Geen extra uitkering Phi lipspersoneel 2 DINSDAG \Z APRIL 1960 PAGINA 3 De zomerhuisjes in Egmond Binnen Kampeerders in het ongelijk gesteld KOFFIE (ook als 't poederkoffie is) (Advertentie) (Rtr). Kantoormachine-technici I IMi Hr iiiilppl - v ALLE DAGEN VLEES OP TAFEL G.J. KRIELAART is de chef-kok van de KLM- pantry, waar de maaltijden worden bereid die de KIM-passagiers onderweg worden geserveerd. Morgen weet U nog meer! VerhiBe gemoederen kunnen thans wat afkoelen Op de 16e maart Jl. te Amsterdam gehouden bak- en braaddemonstratie liet hij de deskun dige gasten proeven wat hij creëerde van niet- dure vader landse vleessoorten» Zij waren enthousi ast ovèr zijn eenvoudig-te-berei den en toch zo bizondei4 smakelijke en goede schotel. „H0T-P0T"...'N NIEUW NATIONAAL GERECHT SCHIPHOL, 12 april Dinsdag 17 mei, de dag waarop Schiphol als civiele luchthaven veertig jaar bestaat, zal het nationaal luchtvaartmuseum in het atoomgebouw op de luchthaven worden geopend. Het is gesticht door en wordt thans opgebouwd met medewerking van de KLM, de Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker, de Konink lijke Luchtmacht, de Marine Lucht vaartdienst, de Rijksluchtvaartdienst, de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, de N.V. Luchthaven Schiphol en het instituut voor Scheep vaart en Luchtvaart. Door schenkingen en aankopen is reeds een flinke luchtvaartverzameling bijeengebracht. Daaronder bevindt zich het indertijd zo wereldberoemde vlieg tuig F 7a van de Fokkerfabrieken, dat nog tijdens het onthullen van het Ples- man-monument op 7 oktober vorig jaar zijn luchtwaardigheid heeft getoond. Behalve een permanente expositie waarbij de ontwikkeling van de ver schillende vormen van luchtvaart in stukken in beeld zal worden weergege ven, zullen op ongeregelde tijden zoals bij herdenkingen .peciale ten toonstellingen worden gehouden. Een conferentiezaaltje met mogelijkheid tot filmprojectie zal daarbij goede diensten kunnen leveren. Bewogen geschiedenis De Fokker F 7a, die in 1925 uit de F7 (het eerste toestel, dat in 1924 een Indiëvlucht maakte) werd ont wikkeld, is een een-motorige hoogdek ker voor acht passagiers. Het was het eerste verkeersvliegtuig met een luchtgekoelde stermotor, die in serie werd gebouwd. Het toestel, dat thans een voorlopige „laatste rustplaats" heeft gekregen in bet luchtvaartmuseum", heeft een uit zonderlijk rijke levensgeschiedenis ach ter de rug. Het werd in 1928 door Fok ker met twee andere F7a's aan de „Balair" in Zwitserland afgeleverd en een jaar later door deze maatschappij aan het Danske Luftkartselskab overge daan. Onder de naam „Aalborg" vloog de machine jarenlang op de lijnen Ko penhagen - Berlijn en Kopenhagen, via (Van onze correspondent) ALKMAAR, 12 april De Amster damse Forensen-kampeerdersvereni- Sing „De Egmonden", die de vorige week in de persoon van haar secreta- ris P. M. van Kooten door de kam peerterreinhouder Th. Apeldoorn te Eg- mond-Binnen in kort geding was gedag vaard, omdat de heer Van Kooten zijn zomerhuisje niet van een kampeerter rein wilde verwijderen en zijn leden ge adviseerd had dit ook niet te doen, om dat men niet akkoord gin met de huur. verhoging van 50 - 187.50 is door de president van de Alkmaarse recht bank mr. A. D. van Regteren Altena in het ongelijk gesteld. De rechter oordeel de dat de vordering van de heer Apel doorn, dat Van Kooten zijn huisje moest verwijderen en zich moest onthouden van beïnvloeding van zijn leden, toe- wijsbaar was. Daar partijen bezig zijn een schikking te treffen, wilde de president zijn uit spraak tot woensdag aanhouden. De president s van oordeel, dat het ver weer van de raadsman van gedaagde mr. J. verduin te Amsterdam had ge faald. De nieuwe huur van f 187.50 oor deelde de president niet onrechtmatig en aangezien de huisjes hiervoor een heel seizoen op het kampeerterrein mo gen staan, vindt hij deze huur redelpk. Er waren ook geen bewijzen aangevoerd dat deze huur te hoog was. Hannover naar Amsterdam en Rotter dam. Ook maakte het vluchten naar door ijs geïsoleerde gebieden, zoals Fu- nen en Jutland. Rondvluchten Toen brak de tweede wereldoorlog uit. De F7a overleefde deze in gede monteerde staat, ondergedoken in een loods in Amager. In 1946 werd de machine tezamen met twee ande de F7a's aan de Zweedse maatschap pij „Skaaneflyeg" te Malmo ver kocht, die er rondvluchten mee uit voerde. Later werd het trouwe toestel ver kocht aan captain Kuencke m Stock holm, die er enige jaren lang geduren de drie uur per dag kranten in vervoer de. Toen hij snellere vliegtuigen aan schafte, werd de F7a aan een achttal enthousiaste zweefvliegers overgedaan, die er o.a. een zevental jaren geleden Schiphol mee aandeden. )e laatste eige naar was de Danske Luftfart Service, die de machine nog enkele jaren benut te, waarna zij door Fokker en de KLM werd gekocht ten behoeve van het na tionaal luchtvaartmuseum. Ter herinnering aan het eerste F7a vliegtuig, dat aan de KLM is geleverd, werd het toestel voorzien van de regis- tratieletters H-NACT en geschilderd in de voormalige kleuren. De oorspronke lijke H-NACT heeft bij de KLM dienst gedaan van mei 1925 tot mei 1940. Toen vond de machine zijn luchtvaartgraf. Tijdens het bombardement van Schip hol op 10 mei 1940 werd de „Catharine Totebel", zoals de CT met de radiote lefonie in die dagen werd genoemd, to taal vernield. Zo is dan in hetzelfde jaar, dat de F 27 het luchtruim gaat veroveren, na 27 jaren een trouwe vogel op zijn nest teruggekeerd. Advertentie Uil li li Mi koffiebus In „Era Notte a Roma", de nieuwste film van Roberto Rossellini, bereikt het huidige streven naar internationale rol bezettingen zonder twijfel een hoogte punt. Het verhaal van de film, waartoe Rossellini zijn samenwerking hervatte met Sergio Amidei, met wie hij „Paisa" en „Rome, open stad" heeft gemaakt, gaat over een long Italiaans meisje, (Giovanna Ralli), dat drie mannen pantalon (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 12 april Niet een leeuw maar een zebra keek gisteren op de his torische plek neer waar op 18 juni 1815 de laatste regimenten van keizer Napo leon door de verbonden legers van T "el- lington en Blücher verslagen werden. Zondagnacht hebben onbekenden het Waterloodier met dikke witte lakverf- strepen overschilderd. De bronzen leeuw gegoten uit de op Napoleon buitgemaak te kanonnen, rust op een 100 meter ho ge, door mensenhanden vervaardigde heuveltop en blikt, verveeld en slaperig, met half geopende muil in de richting van het meer zuidelijk gelegen Frank rijk. Wie de euvele moed heeft gehad deze in heel Europa bekende toeris tische bezienswaardigheid te ontluiste ren, is een raadsel, want het reusach tige beest heeft eigenlijk weinig vijan den. Tienduizenden Britse, Nederlandse, Belgische en zelfs Franse toeristen be klimmen iedere zomer de 235 treden naar de top om er, gemoedelijk tegen het acht meter hoge voetstuk aange leund, zichzelf op de gevoelige plaat te ROME, 12 april (Reuter) Een groep Witte Zusters heeft opdracht gekre gen Kairoean, een heilige Mohamme daanse stad niet ver van Tunis, binnen 48 uur te verlaten, zo meldt het Vati caanse persbureau. Er zijn geen rede nen voor de uitwijzing opgegeven. De oMe der Witte Zusters is 91 jaar oud. De leden heipen de Witte Paters bij hun missiewerk, speciaal onder de Moham medaanse vrouwen. Het hoofdkwartier van de orde is in Algiers. Eerder deze maand werd een school, die door de zus ters werd geleid, op last van de gouver neur bezet. laten vastleggen. De enige vijanden van Let dier zifn de overigens weinig talrij ke Waalse extremisten die voor aan hechting van Belgie bp Frankrpk .ijve ren en elk jaar aan de voet van de heu- ve" een Napoleontische hulde brengen. Voor hen isP de leeuwb« manier van spreken dan, een doorn in het oog. Het is niet de eerste maal dat -t voor Frankrijk zo uitdagende symbool van Britse macht het voorwerp van spot wordt. Eenmaal bebb®^J£pPPhe makers het met grote yerfvlekken be smeurd, zodat het sterk op eenJvger geleek. En bij een andere gelegenheid bleek de leeuw een ruiter te hebDeg kregen: een ledepop met het uniio van keizer Napoleon aan. DEN HAAG, 12 april Bij K. B. van 9 april is aan de heer S .4. van Royen onmiddellijk ingaand ontslag uit zijn ambt van burgemeester der ge meente Sleen verleend. In verband met dit ontslag deelt het ministerie van Binnenlandse Zaken me de, dat het ontslag aan de burgemees ter, die sedert 18 december 1959 in de uitoefening van zijn functie was ge schorst werd verleend, aangezien bij een ingesteld onderzoek is gebleken, dat deze functionaris door zijn hande lingen met betrekking tot de bouw van het restaurant op het terrein van het sportcentrum „Veenoord" de belangen der gemeente in ernstige mate heeft geschaad. Van enige persoonlijke bevoordeling van de burgemeester is bij het onder zoek niets gebleken. Finland De Finse strijdkrachten hebben besloten de laatste duikboot van de marine, de „Vesikko", op te ne men in het oorlogsmuseum. helpt, die gedurende de laatste wereld oorlog uit een Duits krijgsgevangenkamp zijn ontvlucht. De drie ontsnapte gevangenen een Rus, een Engelsman en een Amerikaan spreken, evenals de Duitse hoofdfiguur, ieder hun eigen taal De Rus wordt gespeeld door Sergei Bondartchouk, die de titelrol heeft gespeeld in de Russi sche versie van „Othello" en die hier te lande vooral bekend is door zijn spel in en zijn regie van „Het lot van een mens". Dit is de eerste film, waarin hij optreedt buiten Rusland. De andere ac teurs zijn Leo Genn als de Engelsman, Peter Baldwin als de Amerikaan, Hans Messemer als de Duitser en tenslotte Renato Salvatori. Een tweede methode om een film zo aantrekkelijk mogelijk te maken voor een zo omvangrijk mogelijk publiek, is het bijeenbrengen van een zo groot mogelijk aantal beroemde sterren. Het sprekendste voorbeeld hiervan, zowel wat betreft rolbezetting als produktie, is wel „Spartacus", een produktie van Kirk Douglas voor Universal-Internatio nal, waaraan men al meer dan een jaar bezig is. De rolbezetting die oorspronke lijk, behalve Kirk Douglas zelf, Sir Laurence Olivier, Charles Laughton, Peter Ustinov en John Gavin omvatte, is sindsdien uitgebreid met Jean Sim mons, Tony Curtis en tenslotte Herbert Lom, die is uitgenodigd om in een vol komen nieuwe scène de piratenhoofd- man te spelen, die het leger van Sparta cus na diens nederlaag helpt ontsnap pen. Tenslotte is er nog een derde metho de om de tanende belangstelling van het publiek een gevolg van de tele visie voor de bioscoop weer aan te wakkeren, namelijk het vervaardigen van nieuwe versies van beroemde films. Na „Ben-Hur" is Metro-Goldwyn be gonnen aan „Cimarron" een nieuwe versie van Edna Ferber s Wild West roman, die voor het eerst in 1931 is verfilmd met Irene Dunne en Richard Dix in de hoofdrollen. De film, die in panoramabeeld wordt opgenomen, zal worden geregisseerd door Anthony Mann met Glenn Ford, Anne Baxter en Maria Schell in de hoofdrollen. Daar na volgt een nieuwe versie van „The Four Horsemen of the Apocalypse", die door Vincente Minnelli in Parijs zal worden geregisseerd met George Hamilton in de rol, die indertijd door Rudolph Valantino werd gespeeld. DEN HAAG, 12 april Het hoofd bestuur van de Vereniging Kantoorma chine Technici te Eindhoven heeft zich met een brief tot de koningin en tot de Sociaal Economische Raad gewend ten einde te protesteren tegen uitsluiting van de vereniging van het overleg over de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst voor kantoormachine-technici. De Vekaté, die in 1956 bp koninklijk besluit is goedgekeurd en statutair be voegd is tot het aangaan van cao 's, zegt de meerderheid der georganiseerde technici te vertegenwoordigen. Deson danks is de vereniging uitgesloten van het overleg over de nieuwe cao, dat ge voerd wordt door bjj de drie erkende vakcentrales aangesloten organisaties. Bjj het College van Rijksbemiddelaars heeft de Vekaté al geprotesteerd tegen de eventueel bindend-verklaring van een nieuwe cao, die dan, naar de Veka té meent, door de minderheid der geor ganiseerde kantoormachine-techmci op gelegd wordt aan alle kantoormachine- technici. Verwacht wordt dat het con cept van de cao binnenkort bij het col lege zal worden ingediend. UTRECHT, 12 april Een poging van de werknemersorganisaties om in verband met de gunstige bedrijfsresul- taten bij de N.V. Philips een extra uit kering te verkrijgen voor het personeel is niet gelukt. De directie van Philips heeft de vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties medegedeeld dat na hetgeen het personeel heeft ver kregen in oktober van het vorig jaar en na hetgeen met de vakorganisaties is overeengekomen voor de contractpe riode (tot 30 april 1962) het redelijk is niet aan het verzoek van de vakorgani saties tegemoet te komen. In werknemerskringen wordt dit standpunt in hoge mate betreurd. De vraag naar een extra-uitkering vindt, volgens de werknemersorganisaties, haar redelijke grond in de uitermate goede economische resultaten van net Philipsbedrijf in 1959. Dat de lonen en andere arbeidsvoorwaarden vorig jaar niet onbelangrijk werden verbeterd is, volgens de werknemersorganisaties, nog niet het eind van alle tegenspraak. Men acht inwilliging van het verzoek van de bonden volkomen verantwoord. r/ï-.S (Advertentie) Kardinaal Alfrink heeft maandagmiddag in het Aartsbisschoppelijk Museum te 'utrecht een receptie gehouden voor burgerlijke autoriteiten en vertegenwoordigers van organisaties. Tijdens deze ontvangst bood een 87-jarige tante van de kardinaal, mevrouw Ossenvoort uit Ootmarsum, haar gelukwensen aan. DEN HAAG, 12 april Bij K. B. is de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid mr. J. van Aartsen, aangewezen als tijdelijk vervanger van minister Korthals ais minister.- beiast met coördinatie van aangelegenheden, Suriname en de Nederlandse Antillen betreffende, telkens als deze voor kor te tijd afwezig is. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 12 april Men houdt hier zijn hart vast voor de verwachte slach ting op de wegen indien Pasen goed weer brengt. Er is ernstige reden voor ongerustheid. Gisteren werden de cij fers gepubliceerd over het totaal aan tal verkeersongevallen in de maand februari van het huidige jaar. Dit aan- Advertentie) K-ËSlvij-. (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 11 april Het ziet er alleszins naar uit, dat de wat verhitte stemming in het grensgebied bij Wyler nu spoedig wat zal afkoelen. Het Nederlands-Duits verdrag is door de ministers geparafeera en boze woorden, protest-tele grammen en handtekeningen acties hebben geen zin meer Het is overigens nog de vraag of de 23 abgetrennteDuit sers, die in het correctiege- bied wonen, dat nu Neder lands is geworden, wel zo ingenomen zijn geweest met de nogal felle acties, die aan de andere zijde van de grens zijn gevoerd om het gehete gebied, dat in 1949 hier on der Nederlands beheer kwam, weer „Heim ins Reich" te krijgen. De betreffende Duitsers hebben zich in de tien af gelopen jaren als loyale bur gers gedragen. En waarom ook niet. Geografisch wonen zij veel dichter bij de dorps kern van het Nederlandse Beek, dan bij het (Duitse) dorp Wyler. Zij gaan in Beek naar de kerk, hun kinderen zijn er op school en op zon dagmiddag juichen zij als supporters een Beekse voet balclub toe. De verhitte cam pagnes en de enigszins kwa lijke manier van stemming maken van de laatste maan den zijn niet bevorderlijk ge weest voor hun gemoedsrust Nu het verdrag eenmaal ge parafeerd is, mag men slechts hopen, dat men aan de an dere zijde van de grens weer een redelijke houding zal aannemen. Het bij Wyler in 1949 ge corrigeerde grensgebied blijji goeddeels in Nederlandse handen. De nieuwe grens wijkt hier dan ook nogal op merkelijk af van de oude van vóór 1949. Slechts een kleine strook grond keert terug naar Duitsland; de rest: een hen- Vroeger (vóór 1949) lirp de grens vlak achter Berg en Dal, dwars door de fraaie en heuvelachtige bossen. Die bossen zijn nu Nederlands geworden met de Duivels berg en de Wylerberg. Ook het Wylerbad in tegen stelling tot de rest van het meer behoort voortaan tot Nederland. Hetgeen voor de streek van groot belang is, omdat in de warme zomer- velachtig bosterrein, een Lap grasland en dat gedeelte van het Wylermeer waarin het zwembad ligt, wordt Neder lands gebied. Het zijn voornamelijk be stuurlijke en recreatieve argu menten, die de Nederlandse onderhandelingsdelegatie heb ben bewogen in „de kwestie Wyler" het been zo stijf te houden. Het gehele gebied tussen Nijmegen en de grens Beek, Ubbergen en Berg en Dal is een belangrijk touristisch centrum, dat jaar lijks tienduizenden hotel- en pensiongasten, kampeerders en dagjesmensen trekt. Daar naast is het gebied van grote recreatieve betekenis voor de nog steeds groeiende stad Nijmegen, welke reeds meer dan 130.000 inwoners telt maanden duizenden Nijme- genaren er verkoeling zoe ken en slechts enkele tien tallen Duitsers. Men ver trouwt overigens op de no dige soepelheid, opdat die Duitsers er ongestoord kun nen blijven zwemmen, terwijl anderzijds aan Nederlandse vissers, die hun hengel in het Wylermeer willen leggen, geen belemmeringen in de weg zullen worden gelegd. Het gemeentebestuur wordt ook van wat zorgen bevrijd. Het heeft de caféhouders, met name in Berg en Dal, jaren lang gestoken, dat zij om middernacht moesten sluiten. Aan de overzijde van de weg ging het feest in de (Duitse) Weinstube onbekommerd tot diep in de nacht door. Dat geldt ook voor Beek, waar op hoogtijdagen de grote dans tent juist aan de andere kant van de grens werd neergezet met alle faciliteiten van dien. De Beekse middenstanders konden slechts met lede ogen toezien. Door de handhaving van het correctiegebied be horen dergelijke toestanden nu voorgoed tot het ver leden. Al zijn er dan ook nog wel wat wensen onvervuld ge bleven, men is in Beek, Ub bergen en Berg en Dal dui delijk erkentelijk voor de vasthoudende wijze waarop de Nederlandse delegatie bij de onderhandelingen de be langen van deze streek heeft behartigd. Men is dankbaar voor het succes en opgelucht, dat er nu een einde is ge komen aan het jarenlange touwtrekken. De grenspost zal voorlopig op de huidige plaats bij Wy ler gehandhaafd blijven. Het doet enigszins vreemd aan, dat de kleine strook grond die weer Duits wordt, juist een stuk uit een van de twee wegen hapt, die naar deze grenspost voeren. Die won derlijke situatie behoeft ech ter geen bron van toekom stige moeilijkheden te wor den, wanneer men zich aan weerszijden van de grens be wust blijft, dat verdragen tussen landen in de eerste plaats naar de geest en pas in de tweede plaats naar de letter dienen te worden uit gelegd. tal bedroeg 22.017. Dit betekent een stij ging van 33 procent vergeleken met fe bruari van het vorig jaar. Van ge noemd aantal slachtoffers verloren 458 het leven, 86 meer dan in dezelfde maand in het vorig jaar, en 5.124 werden ernstig gewond, d.w.z. 25 procent meer dan in 1959. Blijkens deze getallen stijgt het aantal ongevallen twee maal zo snel als het aantal motorvoertuigen. In twaalf maan den tijd is het aantal motorvoertuigen toegenomen met 700.000, waarvan 417.000 particuliere auto's. Tenzij het slecht weer is met Pasen, verwacht men dat een record aantal auto's zich op de weg zal bevinden, waaronder een groot aantal dat de gehele winter heeft doorgebracht in de garage. Een tweede gevaarlijke factor is, dat in de laatste twaalf maanden een aantal nieuwe autowegen zijn aangelegd en een aan tal oude wegen zijn verbreed om de ver keerssnelheid te bevorderen. Waar men zich hier vooral bezorgd over maakt is het onrustbarend hoge aantal slacht offers onder berijders van bromfietsen en scooters. In februari steeg het aan tal verkeersongevallen waarin brom fietsen betrokken waren met 85 procent in vergelijking met februari 1959. Het aantal ongelukken voor berijders van scooters en hun passagiers steeg met 90 procent. BENODIGD VOOR 4 PERSONEN: 480 gram vers buikspek (zonder zwoerd): 400 gram aardappelen} groene kool200 gram prei4 uitjes; een bosje selderij: 2 blaadjes laurier en een snuifje peper. De groene kool kunt u desgewenst vervangen door bladgroente van het seizoen. BEREIDING: Snijd het spek in reep jes en laat het met de (gesneden) uitjes en de (grof gesneden) prei en selderij - even sudderen. „Blancheer" de kool door deze even onder te dompelen in kokend water, waardoor de overmatige koolsmaak wordt verzwakt. Doe daarna ook deze geblancheerde kool in de pan, leg daarop de aardappelen en laat het geheel met weinig water in 20 25 minuten gaar koken. Het geheel tenslotte voorzichtig mengen. Deze schotel laat zich bizonder goed combineren met een heldere vermi- celli-soep vooraf en fruit na. „Moet dat nu echt? Ik zie helemaal niet in dat mijn werk het vermelden waard is en waarom ik in de krant zou moeten staan." Dit tekent dr. A. F. van Heerde, geneesheer directeur van het ziekenhuis sanatorium „Hoog-Laren" te Blaricum, ten voeten uit. Zon dag vierde hij, eveneens in alle eenvoud, zijn vijftigste verjaar dag. Gestoken in de glad-geste- ven witte jas kwam de rijzige figuur ons uit de wachtkamer halen voor het „spreekuur" dat aan deze regels ten grondslag ligt. De politieke amok, die Soekarno in het voorjaar van 1958 maakte, betekende een abrupt einde van de zwerftoch ten door de archipel in dienst van de gezondheid van globe trotter-medicus Van Heerde. Precies 24 uur kreeg hij toe gemeten om zijn karige garde robe en dierbaar instrumenta rium te pakken en zich in te schepen op de „Willem Ruys". In de maand mei van het voor zovele Indische Nederlanders oodlottige jaar zag dr. Van Heerde voor de tweede maal in zijn leven de blonde duinenrij van zijn vaderland schitteren aan de horizon. Met plezier en een tikkeltje weemoed denkt hp terug aan zijn dienst tijd in de Oost. Met de pas verworven doktersbul in de bagage vertrok de jonge arts na zijn Groningse studietijd in 1937 naar Indië. Hier begon een arbeidsperiode, die dr. Van Heerde mooi en interessant noemt. Hij heeft in Batavia, Soerabaja, Palembang en op Bangka al een grote dosis tropen- ervaring opgedaan, als de Japanners de grote invasie in de Oost voor bereiden. In die periode verblijft „doe" Van Heerde in het hospitaal van een geheime Engelse basis negentig kilometer van Palembang. Engelse jachteskaders doen van dit punt uit op even verrassende als doeltreffende wijze afbreuk aan de Japanse vrachtvaart op de Archipel. Het vliegveld bleef verborgen voor de Japanners. Hei „top-secret" werd niet geschonden. De eerste oorlogsschermutseling verjaagt de legerarts van zijn post Hij wordt geëvacueerd naar Java en geïnterneerd in Malang. In gevangen schap zet dr. Van Heerde zijn zwerftocht door de Archipel voort. Driemaal wordt hij overgeplaatst door de bezetters. In de kampen blijft hij practi- seren. Zijn bloeiende kamppraktijk wordt eenmaal onderbroken als er in een kamp te veel medici blijken te zijn. Een half jaar staat de Nederlandse internist dan te zwengelen aan één van de molens in een pindakaas-fabriek De ogen van dr. Van Heerde dwalen door de prachtige tuin, die Hoog- Laren" omgeeft. „Zijn vingers „onderzoeken" bedachtzaam het potlood dat hij in een doosje op zijn bureau vond als hij in telegramstijl verslag doet van zijn interneringservaringen. Het feitenmateriaal wordt slechts spaar zaam verstrekt. Het verblijf in de tropen en het gruwelijke kampleven hebben ook dit ijzersterke gestel niet onberoerd gelaten en na de bevrii ding volgt weldra, na een jaar Engelse dienst in een groot hospitaal in Singapore, het ziekteverlof naar Nederland. In 1947 keert dr Van Heerde echter alweer naar zijn oude liefde terug. Eenmaal gedemobiliseerd treedt hij weer m gouvernementsdienst. In '49 wordt hij als internist verbonden aan het grote K.P.M.-ziekenhuis in Batavia, dat hij gedurende zijn Laatste Indie-jaren leidt als geneesheer-directeur. In oktober 1958 wordt hii in dezelfde functie verwelkomd in „Hoog-Laren". Een jaar later heeft hit reeds de erkenning als ziekenhuis met de daaraan verbonden faciliteiten voor zijn sanatorium verworven. Met de inzet van zijn gehele persoon werkt dr. Van Heerde thans voor namelijk. aan de leniging van de grote maatschappelijke nood die vooral heerst onder het grote aantal bejaarden in de hoofdstad. In samenwerking Amsterdamse G.G D. wordt getracht een eind te maken aan ver schrikkelijke toestanden, die ondenkbaar lijken in deze moderne tijd. De ("fritfffteiïïl f t:b-c-he^t. de mogelijkheid geopend om in „Hoog- Laren 1G0 geestelijk gestoorde bejaarden te huisvesten. Dag en nacht zijn medische staf en verplegend personeel in actie om deze bejaarden weer een ffufmTdföhf fffï deze mensen duidelijk te maken en te doen thllatZ ff fffjftlf6 moe}te tvaard is om te leven. Met de bezigheids therapie en ontspanning, zoals radio, televisie en uitstapjes, wordt getracht deze ouden van dagen een zonniger levensavond te bezorgen. De vraag naar ruimte wordt met de steeds stijgende gemiddelde leeftijd groter. Juist vorige week werd op „Hoog-Laren" een nieuwe afdeling geopend voor veertig personen. Er zou echter een heel nieuw gebouw gezet moeten worden om alle (Amsterdamse) geestelijk gestoorde bejaarden te kunnen verzorgen. In zijn hobby's fotografie en vioolspeltracht dr. A. F. van Heerde af en toe de grote zorgen, die hem omringen, even te vergeten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3