EEN OUD BEDRIJF HERLEEFD. Grootste deel der bevolking is betrokken bij coprahandel En telkens slaan Boeginese en Makassaarse kapers toe op de vaarroutes van legale en ILLEGALE vrachtvaart Rapiditas bezorgt na rust Concordia (Hi.) nederlaag Burgemeester installeert de Bloemendaalse sportraad Uit Kennemerland Een groeiende gemeente vraagt grote kapitaals-uitgaven Visserij vertoonde een belangrijke stijging PERRY Vretf'> Handbal haarlem en omstreken Heren van TYBB hebben weinig moeite met incompleet IJmond 3 Overheidstaak dient beperkt te blijven tot bieden helpende hand In februari Ook de export verliep gunstiger Inter scholair e toernooien WOENSDAG 13 APRIL 1960 PAGINA 13 Van oplichting verdacht Ethnologische facetten 6ent £en aan de C' Arbeidsongeval Walserij West RIJWIEL OF BROMMER Andermaal zeilen boekaniers in de wateren rond Celebes den hervat. In een artikel van het Land bouwkundig Maandblad voor Indonesië (1949) werd als produktie-mogelijkheid voor dat jaar een taxatie van dr. P. M. L. Tammes aangehaald: 450.000 ton, ex clusief Bali en Lombok. De schrijver van het artikel, het toenmalige hoofd van de Oost-Indische branche van „Het Coprafonds" stelde, dat het accrès in grote mate mede afhankelijk zou zijn van beteugeling van de smokkelhandel. Overigenshet coprafonds zou reeds spoedig in het politieke vlak wor den getrokken en wat daarvan de gevol- VELSEN, 12 april De politie heeft een 39-jarige vertegenwoordiger uit 's-Hertogenbosch aangehouden, die in dienst was van een drukkerij in de ge meente Velsen. Hij was belast met de acquisitie van advertenties voor diver se religieuze bladen. Hij maakte daarbij ook gefingeerde contracten, waarvoor hij dan van zijn werkgever ten onrechte provisie inde. gen moesten worden, laat zich ook door de buitenstaander, die een weinig over de politiek in Indonesië gelezen heeft, raden. Het verband tussen copra-pro- duktie, -transport, smokkel en zeerove rij is zeer nauw. De gevolgen van een en ander voor de bevolking? Zeer ern stig! Een symptoom van de bedroeven de wanorde in het grote eilandenrijk aan de evenaar. Intussen zeilen en loeren in de wijde wateren en achter de paradijselijke eilanden rond Celebes, de boekaniers, wachtend op hun zekere prooien. En voor bun buit yinden zij overal, in en rondom de Indonesische archipel, afzet bij gretige opkopers helers! want op de wereldmarkt is er vraag naar copra! d. Hs. T~y ecente krantenberichten uit Indonesië maken gewag van driest optreden van zeerovers, Kustvaartuigen, met copra geladen, worden overmeesterd en geplunderd in de wateren van Celebes. De aard van dit bericht en van eer dere tijdingen over coprasmokkel en zeeroverij in die contreien, duidt er op, dat een oud bedrijf ter zee uitgebreid is herleefd. Daar waar talloze eilanden ^chutplaats bieden nabij de routes van de legale én illegale vrachtvaart. Het behoeft niet te verbazen, dat zij die gisteren uit bepaalde delen van Celebes copra smokkelden, vandaag als badjak laut (boekaniers) op de loer liggen. Het Baat, sinds de dertiger jaren, nagenoeg altijd om copra, die naast andere Brandstoffen voor olie een weliswaar niet stabiele maar meestentijds goede posi- l,e inneemt op de wereldmarkt. Het opbloeien van de copra-smokkel en de zeeroverij m die uitgebreide wateren "T een blik op de kaart overtuigt van de ideale mogelijkheden voor de sluikhan del ter zee is gestimuleerd toen de maritieme middelen van de jonge staat 'hdonesië ontoereikend bleken om aan het wilde bedrijf paal en perk te stellen Was de smokkel in copra zelfs toen de Pax Neerlandica voor die gewesten l!0!7 geen vervagende herinnering betekende niet een activiteit, die voort- Burend grote waakzaamheid vergde In het verre zowel als in het jonge ^rieden vindt men de voorbeelden van Waakzaamheid. Een daarvan vormt de pzeemacht" die omstreeks honderd Jaar geleden ter beschikking stond van ?e resident van de Minahassa (noorde- j'Jk gedeelte van Celebes). Drie Terna- 'aan.se oorlogsvaartuigjes, kora-kora's genaamd, vormden de kern van die "Zeemagt". Deze oorlogsvaartuigen waren uitgerust door de sultan van Aernate en bemand met uitgezochte p®rnatanen. Elk van de vaartuigen had en bemanning van vijftig koppen. Ver der maakten van de residentiële zee- nacht deel uit acht districtsvaartui- 1®'}, rooreehee's. Deze hadden, volgens tp- J. J. de Hollander, in zijn geschrif- ph over Nederlands-Oost-Indië, een in- ®ernse bemanning die in geval van v°°d met de schutterij werd aange- Spi! Men krijgt de indruk, dat die ^nutterij, die met mobiele kanonnen 2ji uitgerust, niet voor de poes was. 9 bestond uit christenen en moham- jOdanen, inheemse burgers, Indo- j nropeamm en Europeanen, dooreen. e?t,e dat de zeerovers met de «woMheM daar en elders van schut- den eenheden ter<3eSe rekening hiel- tonü£ök.Sln .de eilanden die op uiteen- ai? -M VjdstiPPen aangeduid werden de W'Jkplaatsen van de boekaniers. In rieht- kleine archipels in alle wind- '-PPngen rond het grote Celebes (op- Pervlakte ongeveer 186.000 km2) liggen deze ideale wijkplaatsen, uitstekend be groeide droomeilanden met stromend Zoet water vaak en Prachtige baaien. te?ernndo^riSchc ,en geografische ach- mo"en nn J herleefde zeeroverij een" nnvino. Zj interessant zijn, bjj de ethnnP^ <0n2 e te verklaren zijn economist 5 f* facetten en sociaal- t„°. e factoren boeiender, lvrtwu me,?ste geschriften van dr. B. F. Cai kS\ ruim een halve eeuw op celebes leefde en arbeidde, wordt met Prachtige voorbeelden gewezen op de betekenis van de zee voor de Boegine se, de Makassaarse en de andere aan deze volkeren verwante groepen bewo ners van Celebes. De inngie verbonden heid tussen deze mensen en de zee vindt men in hun legenden, in hun ri tuelen en dagelijkse gebruiken, hun 5?gswijzen en hun poëzie, hun heral- dtek, kortom in alles terug. Een enkel voorbeeld van hun zegswijzen: „Het zee- ler, o het drijft, heeft een zandbank (Advertentie) c^(;h icV>v om te landen, doch ik, ik volg slechts de stroom des waters." (Anderen berei ken hun doel, ik word heen en weer ge slingerd en zie mijn wens niet vervuld.) De Wadjorezen. meestal gerekend tot de Boeginezen vanwege hun taal, ken den reeds in 1676 hun door zekere Am- mana Gappa samengesteld handels- en scheepswetboek, een soort oendang-oen- dang (verordening) die nog steeds bij de bonafide zeevaarders in hoog aanzien staat. Zelfs in dat boek kan men pas sages aantreffen, waaruit blijkt hoe voortdurend rekening moest worden ge houden met ontmoetingen met kapers. Een der hoofdstukken schrijft de kapi tein als plicht voor, dat hij heeft te zor gen voor een goede bewapening van zijn vaartuig, nofabene zijn handelsvaar tuig! In de annalen van de Verenigde Oost-Indische Compagnie vindt men vele krijgsverrichtingen en andore feiten vermeld waaruit blijkt, dat de ze Wadjorezen dappere en trotse krij gers waren ook te land vaak onder karaktervolle leiding. Een merkwaardig feit is, dat men als op volger van een der meest geziene Wadjorese radja's uit die tijd een man ziet opdagen, die, zells geduren de de regering van zijn voorganger, als een gevreesde zeerover be kend stond. Deze man had als boeka nier het commando gevoerd over een vloot van veertig prauwen, waaron der verschillende binta's, formele ro versvaartuigen. Geruime tijd had hij op verschillende plaatsen de zee on veilig gemaakt en hij presteerde het enkele kustplaatsen, o.a. Koeti en Boeginese zeiler de „pelari" de zeilen om te drogen, gehe sen. getuige zijn van de grote bedrevenheid en bravour van de Makassaarse zeilers Foto: Kon. Instituut v. d. Tropen. in verschillende soorten prauwen. Als men de drieste zeilers en hun helpers bezig zag kon men zich voorstellen, dat ook bij de zeeroverij in deze contreien een spelelemnt aanwezig is. Dat deze koene zeevaarders met hun geringe technische navigatie-middelen maar zeer grote kennis van de elemen ten, ook over goede scheepsbouwers beschikten behoeft geen betoog. In ver schillende romans is dit vastgelegd. Passir op Borneo, te veroveren en er zuil gezag te vestigen. Dr. Matthes vermeldt, dat deze koene piraat zich verstoutte, nadat Nederlandse oor logsbodems hem tweemaal vergeefs bevochten hadden, op eilandjes in de baai vanJVïaltassar, pal tegenover het Fort Botterdam, een aanval uit te voeren, die men tegenwoordig een geslaagde commando-raid zou noe- men. Aangetekend moet nog worden, dat na zijn aftreden als radja de man wederom naar zee trok als zee rover Evenals de Hollanders eens de vrachtvaarders van Europa waren, kan iets dergelijks gezegd worden van Boegi nezen en Makassaren in dat deel van zuid-oost-Azië. Op alle zeeën en reden van de grote archipel zag en ziet men nog de typische handelsprauwen, die weliswaar in aantal sterk verminderden toen de Paketvaart Maatschappij haar intrede had gedaan in de Indische wa teren, maar die daarna weer nieuwe en blijkens de recente berichten ook duis tere, lucratieve kansen hebben gekre gen. Wie vóór de oorlog op 31 augustus, Koninginnedag de zeilwedstrijden op de rede van Makassar bewoonde, kon (Van onze handbalmedewerker) j, AMSTERDAM, 12 april Voor de jj hdbalcompetitie van het district slp u'em werden afgelopen weekeinde Vo hts vijf wedstrijden gespeeld. De u!r de tweede klas A dames vastge- Von'i6 ontmoeting tussen DSO en Zand- o^fweeuwen moest worden uitgesteld, %ci laatstgenoemde niet was komen Daarmee ging voor DSO, al- k.„'ls wat deze „ronde" betreft, de t. "s - - verloren om zijn leidende positie Verstevigen. hi,1'!, de eerste helft zag het er niet dam u'f> dat Rapiditas (eerste klas lljj1"es> een zege zou behalen over het V?°mse Concordia, aangezien de br.z 'fKing met een voorsprong voor de «r >oirSters van 1_3. Concordia slaagde op 1 .lts in na de hervatting de stand dit te brengen. Dit bleek voor Rapi- aap t t sein de zaken wat serieuzer 'hni„ e Pakken. En met succes, want de jMftnin verliet het veld met een over leeft 13 ?P 6"5- Kampioen IJmond lijk „o? b'i Fu'l Speed bijzonder moei- dhUrrtf 1? Na een ruststand van 2-2 tehs 6 ft tot de laatste minuut, alvo- doe]n.,e titelhoudsters haar winnende ,Jainnrt sco°rden. De stand is nu: S°nc. 14 26 Rapiditas 14 15 $'•11 SpirJ 14 HOC 13 12 TVSb ed 14 16 HBC 13 8 T 14 15 Conc. 2 14 1 11 de tweede klas B rekende ADO 2 resoluut af met Full Speed 2: 7-0. Hier liggen de krachtsverhoudingen thans als volgt: IEV IJmond 2 ADO 2 Blinkert 2 13 20 13 19 11 16 14 15 Conc. 3 12 4 Full Sp. 2* 11-2 2 verliespunten. Kampioen Concordia 2 in de eerste klas heren onderstreepte nog eens zijn dit seizoen getoonde kracht door Tone- fido 2 met dubbele cijfers (7-11) naar et tweede plan te verwijzen. Daardoor werd de stand: Conc. 2 11 22 IJmond 2 11 8 Rapiditas 2 11 13 AHV 10 6 AVA 10 8 Z'meeuwen 2 10 5 Tonegido 11 D 2 verliespunten. TYBB (tweede klas) kreeg IJmond 3 op bezoek; een behoorlijke opgave, gezien de stand op de ranglijst. In werkelijkheid had de thuisclub niet veel moeite met haar tegenstander, omdat deze slechts met negen man binnen de lijnen kwam. Bij rust leidde TYBB reeds via 4-0 en 4-1 met 5-1. Na de hervatting gelukte hel IJmond 3 vier doelpunten op zijn naam te schrijven, maar TYBB zorgde er toch voor nadat de stand 8-5 was ge worden de volle winst niet in ge vaar te laten komen: 9-5. De stand: Concord. 3 IJmond 3 Rapiditas 3 Blinkert 2 12 22 11 16 11 16 11 10 TYBB IJmond 4 THB 11 12 12 Daar zijn de scheepsbouwers van Ga- lesong (ten zuiden van Makassar), die van Banggai Rara en die de meest befaamde van Bira. Uit Indonesië's jonge geschiedenis zou ik verschillende voorbeelden kun nen aanhalen, waaruit blijkt hoe ook na de verdwijning van het Neder landse gezag de smokkelhandel van copra bestrijding vond. Een der grootste successen van de huidige lei der der Republiek der Zuid-Molukken, mr. dr. Chr. Soumokil, was zijn op treden tegen de copra-smokkelaars. Soumokil was in die tijd minister van justitie in de deelstaat Oost-Indone- sië van wijlen de Verenigde Staten van Indonesië. Niet onvermeld mag blijven dat de Makassaren en Boeginezen evenals de volkeren in andere delen van Celebes van oudsher vertrouwd zijn geweest met vuur-, slag- en steekwapens. Ka- nonnendiefstal is in de historie meer dan eens vermeld. Bij een bericht als het jongste over de aanhouding van kustvaarders met copravracht, moet bedacht worden, dat motorisering van kaperschepen niet is uitgesloten. Waarom zouden zij niet met hun tijd meegaan? Copra-smokkel en zeeroof zijn in het bovenstaande met elkaar in verband gebracht. Dit heeft zijn grond. Reeds voor de oorlog vormde de copra (sinds de eeuwwisseling als grondstof voor olie steeds belangrijker geworden) tach- ti procent van het export-volume van Oost-Indonesië, toen nog de Grote Oost geheten. Naar waarde was dat zestig procent. In de jaren 1935—1939 was Ne- derlands-Indië's aandeel in de wereld- copra-export gemiddeld 500.000 ton per jaar. Dat was circa 25 procent van het wereldtotaal. En van dit percentage kwam drie-vijfde deel, dat is vijftien procent uit Oost-Indonesië. Driekwart van de bevolking van dit gebied is rechtstreeks betrokken bij het produceren, verhandelen entrans porteren van het produkt, doch ook het overige deel der populatie ondervindt in uiteenlopende mate de weerslag van de ups and downs van de copra-export. Na de oorlog heeft het (door de over heid in 1940 ingestelde) coprafonds, een instituut waaraan de centrale beharti ging van alle copra-belangen was toe vertrouwd, zijn ordenende werkzaamhe- Boeginees type Foto: Kon. lnst. v. d. Tropen VELSEN, 13 april Gevolg gevend 1 geringe werkloosheid niet gelukt, aan een bij de aanbieding van de be- Als onderdeel van de rondweg om roting _voor 1960 gedane toezegging, Santpoort vormt de Santpoortse Dreef BLOEMENDAAL, 13 april In „Huize Bloemenheuvel" In Overveen heeft de burgemeester van Bloemen- daal, dr. D. H. Peereboom Voller, gis terenavond de nieuwe Bloemendaalse sportraad geïnstalleerd. Het geschied de in aanwezigheid van de op mr. Po- vel na voltallige sportcommissie uit de raad. De burgemeester werd ingeleid door de wethouder van sportzaken, mr. H. B. Wildt Meyboom. Burgemeester Peereboom Voller be gon met er aan te herinneren, dat hij in zijn zesjarig burgemeesterschap van Bloemendaal thans voor de tweede keer leden van een sportraad installeert. De eerste raad is een korte levensduur beschoren geweest, maar zo zei de bur gemeester, toen hadden we ook nog geen wethouder voor sportzaken, nu wel. Dr. Peereboom Voller ging dieper in op de taak van Bloemendaal. Bloe mendaal is niet alleen recreatiegebied voor de grote buurstad. Het dient even zeer de stedeling sportmogelijkheden te verschaffen. Bloemendaal beschikt over belangrijke sportcomplexen en er zijn er bovendien nog in aanleg. Ook een overdekt zwembad is een bezit. De burgemeester betreurde het dat de vroebere „wensen" van sportvereni gingen thans dikwijls „eisen" zijn ge worden. en verwacht dat de overheid voor goede accomodatie zorgt, zonder dat de verenigingen eerst zelf trachten daarin te voorzien. Spreker gaf toe, dat er voor de overheid een tak is, maai er zijn grenzen, sprak hij. De taak van de overheid moet beperkt blijven tot het bieden van de helpende hand. Dr. Peereboom Voller vervolgde met te zegen, dat het gemeentebestuur van Bloemendaal dikwijls wel zal willen meewerken, maar het niet altijd kan, omdat de financiën ontbreken. De leden van de sportraad hebben zitting niet na mens de vereniging waaruit zij voort komen, maar als vertegenwoordiger voor oen bepaalde tak van sport. Ten slotte zei hij, dat het niet belangrijk is, wanneer iets voor de sport wordt be reikt, maar dat het erom gaat dat het wordt bereikt. Daarna verklaardehij dei leden en plaatsvervangende leden waarvan er twee verhinderd waren aanwezig te zijn voor geïnstalleerd. Mr. B. Bouman uit Overveen, die door het college van B. en W. is be noemd tot voorzitter van de sportraad, toonde allereerst zijn erkentelijkheid jegens B. en W., dat een instelling 'als een sportraad in Bloemendaal weer levensvatbaarheid heeft gekregen. Bloemendaal heeft op sportgebied altijd al een woordje meegesproken. Bloe mendaal leverde de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond (de heer S. Wilson), en had deze avond In zijn midden de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Schaats bond (mr. H. W. Vliegen), een oud interland-voetballer (Charlie E. de Bock) en een cricketer (Max Maas), die in het nationale team heeft gespeeld. Al veie jaren spelen in de nationale hockeyteamsspelers (dames en heren) uit Bloemendaal. Hoewel de sportnota met gemengde gevoelens is ontvangen, vervolgde mr. Bouman, is toch duidelijk, dat de lands- overheid een taak voor de gemeente besturen ziet weggelegd. Als het bu reau voor de statistiek het bij het rech te eind heeft, zijn er in ons land twee miljoen sportbeoefenaren tussen de acht en vijfentwintig jaar. Tenslotte wees mr. Bouman op de dienende taak van de sportraad» Er zal van uitge gaan moeten worden, dat de vereni gingen eerst trachten iets zelf te doen en pas daarna voor een ruggesteuntje bij de overheid aankloppen. hebben B. en W. thans een Investerings nota ingediend, een lijst van urgente kapitaals-uitgaven, waarvoor de ge meentelüke huishouding dit jaar staat. Het ligt in de bedoeling aan de Bank voor Nederlandse Gemeenten een lening aan te vragen tot het totaal-bedrag van de investeringsnota, in de vorm van een toezegging, die zal worden gehonoreerd zoveel mogelijk op de data, waarop de werken kunnen worden geacht gereed te zijn en de aanschaffingen hebben plaats gevonden. De formatie van het politiekorps in zijn huidige omvang is zodanig, dat bij de verdeling van het personeel de uiterste efficiency moet worden betracht. De motorisering van het korps, verder gaande dan thans het geval is, wordt daardoor onvermijdelijk en wel speciaal ten behoeve van de ver- keerssurveillance, waar nodig zijn e.en personenauto en een motorrijwiel. Ook de bouw van een politiebureau in Vel- sen-noord is urgent. De waterleiding staat voor belangrij ke uitbreidingen van het buizennet en voor het slaan van nieuwe bronnen ter voorziening in de groter wordende wa terbehoefte. De brandweer heeft een manschappenauto nodig, omdat de thans in gebruik zijnde bestelwagen van 1942 zeer oud is en bovendien niet in staat is om door het duinterrein te rijden. Voor een goede oefening van het per soneel dient een oefengebouw ter be schikking te zijn, waarin rook kan wor den geproduceerd, waarin met verstel bare schotten een willekeurige verde ling kan worden gemaakt en dat geheel kan worden verduisterd. In een dergelijk gebouw, te stichten bij de brandweer kazerne nabij de Velsertunnel, kan op doelmatige wijze met rookmaskers wor den geoefend en kunnen de omstandig heden, die bij brand kunnen voorkomen, zo natuurgetrouw mogelijk worden na gebootst. De reinigingsdienst heeft in verband met de uitbreiding van de gemeente, behoefte aan een extra vuilnisauto. Een roltrommelauto bouwjaar 1949, die nu nog regelmatig dienst doet, zai dan te vens in reserve kunnen worden gesteld. Ook is een sneeuwploeg nodig ter com pletering van het materiaal voor glad- heidsbestrijding. De tegenwoordige broeikas van het plantsoenbedrijf behoeft dringend ver nieuwing. De kas is door deskundigen onderzocht en reparatie wordt niet meer verantwoord geacht. Na overleg met het Instituut voor Tuinbouwtechniek en de tuinbouwconsulent wordt het noodza kelijk geacht om een eenvoudige nieuwe kas te bouwen van eenzelfde grootte als de tegenwoordige kas en deze van ver warming te voorzien. Ter verkrijging van een enigszins ver antwoorde verbindingsweg tussen Hoog ovens enerzijds en de woonkernen en de hoofdverkeerswegen anderzijds, is de aanleg van de verlenging van de Wenckebachstraat noodzakelijk. Hierme de wordt voorkomen, dat dit intensieve verkeer zich een weg door de woonwijk „de Gilden" moet zoeken. Deze aanleg betreft het westelijk gedeelte van de ge projecteerde weg tot aan de Breesaper- hof, aangezien algehele aanleg niet mo gelijk is doordat de gemeente daartoe niet de nodige gronden in eigendom heeft. Gewenst is een verkeersverbetering Havenkade-Dokweg in verband met de huidige verkeerstechnisch minder 2juis- te aansluiting van deze wegen en als gevolg van de intensiviteit van het ver keer naar en van de Dokweg tijdens het badseizoen en de daaruit voortvloeien de verkeersonveiligheid. Het ligt in de bedoeling de recreatieweg naar het strand, waarvan het gedeelte tussen de Zeeweg en de Van Ostadestraat reeds is aangelegd, verder door te trekken naar het Maasplantsoen. Op deze wijze komt een zeer goede verkeersverbin ding tot stand tussen de centra van IJmuiden en Driehuis-Slantpoort. De poging dit werk te doen aanmerken als een werkobject voor werklozen (aan vullend werk) is in verband met de zeer van de Middenduinerweg tot het station Santpoort-noord een gedeelte van de noodzakelijke verbinding tussen de woon wijk Santpoort-zuid en de lokale hoofd verkeersweg Santpoort-Driehuis-IJmui- den. Aanleg van dit weggedeelte als ver binding tussen Santpoort-noord en -zuid is zeer gewenst. De benodigde grond zal daartoe in de loop van 1960 vermoede lijk in gebruik worden gevorderd. Uit het oogpunt van verkeersveiligheid is het verwezenlijken van de behoefte aan parkeerruimte nabij het Antonius- ziekenhuis uitermate gewenst. Dit zal gebeuren door het aanleggen van een parkeerstrook in de Zeeweg. Ook zal er een parkeerhaven komen bij de autobus halte. In de toekomst zal er in de omgeving van het Plein 1945 behoefte bestaan aan parkeerruimte. Een terrein aan de Raadhuisstraat zal voorlopig als toe komstig parkeerterrein gereserveerd blijven. Dit terrein moet worden opge knapt en krijgt gedeeltelijk een verhar ding. Het ligt in de bedoeling op de oude spoorbaan, die langs de Duin- en Kruidbergerweg loopt wanneer de ze grond door de N.S. aan de gemeen te is verkocht een bosachtige be planting zal dan een voetpad komen, painting zal dan een voetpad komen, dat voor de voetgangers een aantrek kelijke verbinding zal geven tussen Driehuis en de woonwijk nabij Sant- poort-noord. In de loop van 1960 zuilen tal van wo ningen gereed komen aan het Pleiaden- plantsoen, de Planetenweg, de Oranje straat, in het uitbreidingsplan Jan Gij- zenvaart, aan de Schulpweg en op an dere plaatsen. Bij deze woningen zijn gemeenschappelijke tuinen ontworpen, die zo spoedig mogelijk nadat de wonin gen gereed gekomen en bewoond zijn. moeten worden aangelegd. Voorts zul- en op tal van plaatsen plantsoenen en straatbeplantingen aangelegd worden. Wat de investeringen ten behoeve van het onderwijs betreft verdient vermel ding de stichting van een r.k. school voor woonwagenkinderen, waarvoor een bedrag van 35.000,- is geraamd. Ook zal een school worden gebouwd voor kin deren met leer- en opvoedingsmoeilijkhe den. De imbecielenafdeling van de Wil- helminaschool zal worden uitgebreid, evenals de Visserijschool. Het gymnas tieklokaal aan het Moerbergplantsoen, waartoe in februari van het vorig jaar werd besloten, zal er dit jaar moeten komen, terwijl ook gewerkt wordt aan een gymnastieklokaal in het Gijzenvelt- plantsoen. Reeds werden op verschillen de punten kinderspeelplaatsen gemaakt. Men wil nu de tweede fase realiseren. Aard en inrichting van de objecten zijn echter nog niet bekend, omdat andere instanties hierover nog nader moeten adviseren. Het W. F. Visserhuis voor bejaarden krijgt windschermen, een fietsenstalling, markiezen voor de keu ken, vitrage, een afwasmachine, een piano en een biljart, waarmee een be drag van ruim 13.500,- gemoeid zal zijn. Evenals het waterleidingsbedrijf staat ook het gasbedrijl voor belangrijke uit breidingen van het buizennet om gelij ke tred te kunnen houden met de groei van de gemeente. Dit bedrijf, dat ook Me straatverlichting beheert, heeft daar naast een kwart miljoen nodig voor uit breiding van de verlichting in nieuw aan te leggen straten en wegen, zome de voor verbetering van de verlichting in een aantal straten, o.a. Burg. Ram- bonnetlaan, M.K. Hofstedestraat, Pres. Krugerstraat, Duinvlietstraat, Van Da lenlaan, Kerkweg en Havenkade. BEVERWIJK, 13 april Dinsdag kreeg de ovenhaas van de Walserij West, de heer J. S. Koelemey uit Uit geest, ongelukkigerwijs een hijsketting tegen het voorhoofd, doordat hij juist voorover boog op het ogenblik, dat iemand, die bij hem stond, de ketting naar hem toeduwde. Hij klaagde over hoofdpijn en is in het Roode Kruis Zie kenhuis opgenomen. (Advertentie) VOOR IEDER EEN PASSEND Gazelle, Magneet, HMW, Solex, Giulietta. enz. GED. OUDE GRACHT 102, TEL. 14361 IJMUIDEN, 13 april Vergeleken met januari is de produktie van rond- vis en platvis in februari van dit jaar belangrijk opgelopen. Ook makreel was sterk vertegenwoordigd. Het aanbod van verse haring viel mee. In de mees te sectoren van het visserijbedrijf kon den grotere hoeveelheden worden geëx porteerd dan in februari 1959. De aan voer van gezouten haring was van wei nig betekenis en bedroeg ruim 700 kant jes steurharing. Door enkele schepen werd de haringtreilvisserij uitgeoefend in de Ierse Zee; de vangsten waren ge ring. Ook door de Ierse vissers werd weinig haring gevangen, zodat ook de import van gezouten haring geen grote hoogte bereikte. Uit Ierland en Groot- Brittannië werden 3.800 kantjes gezou ten haring, hoofdzakelijk ijle haring, ge ïmporteerd. De uitvoer van gezouten haring bereikte in februari het to taal van 2.370 ton voor een waarde van ƒ1,9 miljoen. Afnemers waren 0.111. België (864 ton), West-Duitsland (848 ton), Frankrijk (388 ton), Denemarken (32 ton) en Noorwegen (117 ton). In fe bruari 1959 waren de uitvoertotalen van gezouten haring resp. 3.310 ton en ƒ2,3 miljoen. Er kwam nog een aanzienlijk kwan tum verse haring aan de markt voor namelijk afkomstig uit het noordelijk deel van de Noordzee en de Noorse rusj nl. 2.912 ton, waarvoor gemid deld ƒ0,29 per kg werd betaald. Te IJmuiden en Scheveningen werd in to taal 205 ton doorgeleverd aan de vis- meelindustrie. Van de aanvoer was on geveer 8 procent afkomstig van de span- visserij, die alleen in de eerste week van februari nog van enige betekenis was. Ter aanvulling van de eigen produk tie werd in de verslagmaand nog ver se haring geïmporteerd en wel 2.353 ton voor een waarde van 675.000,-. Leve ranciers waren Groot-Brittannië (574 ton), Ierland (1.038 ton) en Noorwegen (740 ton). De invoertotalen in februari 1959 waren 2.030 ton en 609.000,-. De export van verse haring bedroeg 2.893 ton voor een waarde van ƒ1,4 mil- ton) en Oost-Duitsland (279 ton). In be- joen. Verzending vond o.m. plaats naar België (387 ton), West-Duitsland (2.171) en Oost-Duitsland (279 ton). In fe bruari 1959 waren de uitvoertotalen 1.413 ton en ƒ674.000,-. De aanvoer van makreel bereikte met 1.122 ton een bevredigend niveau. De ge middelde dagprijzen lagen tussen ƒ0,23 en 0,35 per kg. Slechts 7 ton werd VELSEN, 12 april Tot nu toe na men scholen uit Velsen deel aan inter- scholaire toernooien hockey en korfbal van de afdeling Haarlem, waartoe Vel sen behoort. De groei der gemeente rechtvaardigde echter een poging om zelf een dergelijk toernooi te organise ren. De ervaringen van hedenmiddag zijn van dien aard, dat deze proef als volledig geslaagd kan worden geken schetst. Het ziet er dus naar uit, dat dit, evenals het Paasvoetbaltoernooi voor de schooljeugd, tot een jaarlijkse traditie zal worden. Vijf ploegen namen deel aan het hoc- keytoernooi voor jongens, en wel het gymnasium Felisenum, de HBS, de W. de Zwijger ULO, het Marnix van St. Aldegonde lyceum en het gymnasium Paulinum. Het voor het eerst dat beide laatstgenoemde scholen zich in dit toer- nooi waagden. Dit is door de organisa- voor verwerking tot vismeel bestemd, toren bijzonder op prijs gesteld. Dat zij Vergeleken met januari vertoonde de aanvoer van zeevis een aanmerke lijke verbetering. Het aanbod van rond- vis liep op van 1.663 ton, gemiddelde prijs 0.64 per kg, tot 2.322 ton, gemid delde prijs 0,61 per kg., maar bleef desondanks toch onder de verwachtin gen. De aanvoer van platvis steeg, dank zij zeer gunstige scholvangsten, belang rijk en wei van 1.879 ton, gemiddelde prijs ƒ1,40 per kg, tot 3.261 ton, gemid delde prijs hOZ per kg. Hoewel het aanbod van schelvis, vergeleken met januari, aanzienlijk ver beterde het liep nl. op van 274 ton, gemiddelde prijs ƒ0,86 per kg, tot 472 ton, gemiddelde prijs 0,76 per kg, was dit toch onvoldoende groot om aan de vraag te voldoen. De gemiddelde dag prijzen schommelden sterk. In de ver slagmaand werd 57 ton schelvis geëx porteerd. De aanvoer van kabeljauw steeg van 296 ton, gemiddelde prijs 0,99 per kg in januari, tot 529 ton, gemiddelde prijs ƒ0,87 in februari. In tegenstelling tot januari overheersten de grotere soorten. De uitvoer van kabeljauw bedroeg in februari 236 ton. Schol was met een totaal van 2.201 ton, gemiddelde prijs 0,48 per kg, in kwantitatief opzicht de belangrijkste zeevissoort. Er bestonden goede export mogelijkheden voor. De uitvoer bedroeg nl. 746 ton. In het algemeen nam de markt de zeer grote aanvoer tegen re delijke prijzen op. De aanvoer van tong was bevredigend en liep op van 596 ton, gemiddelde prijs ƒ2,84 per kg in januari, tot 688 ton, gemiddelde prijs ƒ2,93 per kg. De uitvoer bereikte het totaal van 614 ton. De import van verse en bevroren zee vis was in fe"bruari 1960 geringer dan in de overeenkomstige maand van 1959 en bedroeg 532 ton voor een waarde van ƒ589.000,-. Import vond o.m. plaats uit België (111 ton) West-Duitsland (257 ton), Oenemarken (55 ton) en Noorwe gen (62 ton). In februari 1959 werd 781 ton zeevis geïmporteerd voor 832.000,-. Een grote hoeveelheid zeevis kon wor den geëxporteerd, namelijk 2.580 ton voor een waarde van 4,2 miljoen. Af nemers waren België (834 ton), West- Duitsland (492 ton), Frankrijk (243 ton), Italië (117 ton), Groot-Brittannië (660 ton) en Zwitserland (68 ton). In februa ri 1959 waren de uitvoertotalen voor zee vis 2.286 ton en ƒ3,3 miljoen. daarbij resp. op de vierde en vijfde plaats zijn geëindigd kan alleen maar een stimulans zijn om de triomfators van thans het volgend jaar naar de kroon te steken. Het gymnasium Felisenum kwam met 7 punten aan de spits te staan. Maar ook de HBS bracht het tot 7 punten. Het doelgemiddelde besliste toen, dat de door de gemeente beschikbaar ge stelde wisselprijs naar het gymnasium zal gaan. De ranglijst werd verder: 3. W. de Zwijger, ULO 3 pnt.; 4. Mar nix van St.-Aldegonde lyceum 3 pnt 5. Gymnasium Paulinum 0 pnt Vier meisjesploegen het gymna sium Paulinum kon uiteraard een der gelijke ploeg niet leveren streden eveneens om de hockey-eer Het is wel typisch, dat de uitslag hier pre cies eender werd als bij de jongens dus 1. Gymnasium Felisenum, 6 pnt 2. HBS 4 pnt.; 3. W. de Zwijger ULO 2 pnt.; 4. Marnix van St. Aldegonde lyceum 1 pnt. De wedstrijden hadden een bijzon- der prettig verloop. Er was een ge zonde naijver en veel enthousiasme. Op alle velden werd uiterst sportief gespeeld, zodat dit toernooi tot een waar genoegen werd voor iedereen. Het werd ook sportief opgevat, dat de J i' 1 Boland tot zijn spijt moest mededelen, dat de prijzen niet op tiid aangekomen waren. Deze zullen nu op school worden uitgereikt. HrSvLtk0$fbul"pr??ramma omvatte, doordat slechts drie scholen hieraan deelnamen, slechts drie wedstrijden Bijzonder plezierig was het hierbij ook de jonge Hugo de Groot ULO vertegen woordigd te zien. Deze ploeg speelde Partij, door het gymnasium Felisenum met 7-0 te kloppen. Met slechts 1-0 moest daarna het hoofd ge- Tb"S°n worden van de W. de Zwijger ULO, die tevoren met 9-0 het gymna sium Felisenum klop had gegeven. uitslag in dit toernooit je werd: 1 de Zwijger ULO; 2. Hugo de Groot ULO; 3. Gymnasium Felisenum. Aan het slot heeft de heer A. II. Wede- meyer, gemeentelijk consulent voor de lichamelijke opvoeding, de prijzen, be schikbaar gesteld door de gemeente Velsen en door de K.N.K.B., uitgereikt, waarbij hij eveneens zijn waardering kon uiten voor het enthousiasme en de prettige wijze, waarop was gespeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 13