Hoofdcommissaris J. FONTIJNE gaat 1 mei met pensioen Onvervulde wensen, maar voldaan na carrière d réa an Sfeervolle Matthaus Passion van Chr. Oratoriumveremgmg Boeiende film over „De strijd om de Zuidpool „Gestalte van de lijdende Christus in de beeldende kunst" ORLANE Na 45 jaar politiedienst IN HAARLEMS CONCERTGEBOUW Geen caravan kamp bij de watertoren Haarlem biedt glasmozaïek aan WERELDREIZIGERSSERIE Verbreding havenmond IJmuiden begonnen schoonheids ii analyse VOOR 22 BELANGSTEL Inleiding door drs. Van Haaren NATIONALE HERDENKING IN BLOEMENDAAL Op 4 mei tocht naar ere-begraafplaats Eerste ankertje in Lelystad Motorrijder rijdt op kinderen in WOENSDAG 13 APRIL 1960 PAGINA 5 HAARLEM, 13 april Hoofdcommissaris J. Fontijne wordt morgen vijf en zestig jaar. Dat is het begin van het einde van zijn politie-carrière. Het ?inde zelf komt, wanneer hij eind deze maand de dienst met pensioen ver laat. Een min of meer weemoedig afscheid voor de man, die bijna dertien Jaar korpschef is geweest in Haarlem. Hij is met zijn korps vergroeid, ook p ziet men hem het politieman-zijn niet direct aan. Wanneer men hem de Concertzaal of in de schouwburg ontmoet, is hij een vriendelijk, wat Gereserveerde burger, die nergens herinnert aan de martiale voorstelling die men zich wel maakt van een hoofdcommissaris van politie. De heer Pontijne ziet men ook niet vaak in uniform. Alleen bij officiële gelegen heden, wanneer hij er moeilijk buiten kan. In de bijna dertien jaren van sijn hoofdcommissariaat heeft hij gehoopt drie dingen te beleven: een kieuw hoofdbureau van politie, een eigen brigade politieruiters en een hiaximale verkeersveiligheid. Faillissementen Personeel te kort Aandeel verlovtngs-geschenken gr fioufsfraal 163 Films Haarlem e.o Muziek Di ïversen Waterstanden burgerlijke Stand Haarlem VStofïrffi door de bespei In Bloemendag Actie „Doe Open" Ernstig ongeluk bij bruiloft Kleuter door steek vlam gewond PASEN BL0EMSTUKJES afl v. Empelen Kermis in Heemstede NOG 3 DAGEN it gratis a Oud-illegaliteit houdt herdenkingssamenkomst Ook Bloemendaal treedt op tegen achterlaten van fietsen „Ankerclubhuis" Vierjarig meisje krijgt shock Politievoetbalteam met kampioensaspiraties H.H. Missen en plechtig heden op Witte Donder dag in dekenaat Haarlem Beurs van Amsterdam - - - Beurs van New York Wat Jat politiebureau betreft heeft hij teen geluk geïnd. Waarschijnlijk zal de kerneente Haarlem binnen afzienbare uid de beschikking krijgen over de Kou- denhornkazerne. Daar zal dan het hoofd bureau worden gevestigd. De heer Fon- bine zal het als hoofdcommissaris niet bi eer beleven. Hij heeft de lijdensweg Jbeegemaakt langs verschillende nood- uuisvestingen en hij moet het korps °verdrage 1, terwijl het gesplitst gehuis- vest is. Als geen ander kent hij de be daren daarvan. Veel moet telefonisch per koerier worden afgedaan, terwijl yij als korpschef zo graag zelf een oog- Ie in het zeil hield. Ook de brigade politieruiters is er niet Gekomen. Zeker, met gehuurde paarden en specia J opgeleide ruiters is er wel Jets van deze droom gerealiseerd, maar een eigen bri de is het toch niet ge worden. Juist, toen de tijd er rijp voor scheen en alle mogelijkheden als het Ware voor het grijpen lagen, maakte de bestedingsbeperking een einde aan de Plannen. Nu moet men dus werken met Paarden, die niet speciaal op het poli- bewerk afgericht kunnen worden en die Ook door anderen bereden worden. Feitelijk is alleen de verkeersveilig heid als wens in vervulling gegaan, .De Arrondissementsrechtbank te "aarlem heeft dinsdag 12 april in staat yan faillissement verklaard: Arie Jan yan IJzendoorn, glazenwasser, te Zand poort. Rechter-commissaris: mr. N. bmits. Curator: mr. B. J. de Boer, ad vocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden dinsdag 12 april opgeheven de faillisse menten van: Jenze Vermeer, bloemen- K°opman te Haarlem. Rechter-commis saris mr. H. J M. Cokart. Curator: bir. H. C. R. M. van Cranenburgh, ad vocaat en procureur te Haarlem. K. "esselsen, wikkelaar van electromoto- fen te Aalsmeer. Rechter-commissaris: hir. J. P. Petersen. Curator: mr. R.K.P. Falbfleisch, advocaat en procureur te ^aaiiem; Hendrikus Jacobus Tulckens, In^Uder te Umuiden. Rechter-commis- rn?8'' mr. H. J. Ferwerda. Curator: ren, J- O. Baron, advocaat en procu- ;aa Ur te Beverwijk; A. Onrust, hande- tni-r if Zaandam. Rechter-commissaris: 1, R3.rnbor,net- Curatrice: mr. R. S. J. M. Felhoen Kraal-Otto advo caat en procureur te Wormerveer. Wegens het verbindend worden van de enige-uitdelingslijst is 6 april geëindigd het faillissement van: J. Oudejans, han delaar te Zaandam. Rechter-commissa ris: mr N Reeling Brouwer; curator; hir. H S J M. Felhoen Kraal-Otto, ad- v°caat en procureur te Wormerveer. Wegens het verbindend worden van de enige-uitdelingslijst is 6 april geein- d'Sd het faillissement van: De N.V Ko- Ler- en Messingwalsbedri.iven N.V. te paariem. Rechter-commissaris. mr. ni. {Reling Brouwer. Curator: mr. R. K- yalbfleisch, advocaat en procureur te Haarlem. ""'IIIIIIIIIHIIIIIHIIIIIMlIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllilHIIIII maar wanneer men zich herinnert dat het vorig jaar toch altijd nog 12 dodelij ke verkeersongevallen opleverde, krijgt zelfs deze "mvulde wens een bittere bijsmaak. Het tragische is, dat omstan digheden buiten hemzelf de heer Fon tijne de weg hebben versperd. Vooral het feit dat er nog altijd verkeersonge vallen plaats vinden, verdriet de heer Fontijne. Hij is „eveel mens om niet het leed mee "-e voelen met de slachtoffers en hun nabestaanden. Hij weet, dat hij alles op alles heeft gezet om het aan tal verkeersongelukken terug te bren gen, maar niettemin voelt hij zijn ver antwoordelijkheid. Eer van de redenen dat zijn wens niet geheel in vervulling is gegaan, is dat het Haarlemse korps zoals die in alle andere grote gemeenten te kampen heeft met een ernstig tekort aan manschappen. Vandaar, dat hij enige jaren geleden zij het na een begrijpelijke - rzeling ertoe over ging ook in Haarlem vrouwelijke agen ten aan te stellen. Werkelijke verlich ting van het personeelsvraagstuk heeft ook dat liet gehad. Daar komt bij, dat het Haarlemse politiekorps geen ge makkelijk korps is. Zoals de Haarlem se bevolking met zijn vele forensen geen gemeenschap vormt in de echte zin van iet woord, zo vormt het Haar lemse politiekorps nog geen team zo als men dat wellicht graag zou wen sen. Gelukkig beschikt de hoofdcom missaris in Haarlem over een aantal uitermate bekwame medewerkers, die de kunst verstaan om ondanks de moeilijkh den het politiebedrijf gaan de te houden. De heer Fontijne prijst zich 'ukkig zulke medewerkers te hebben gehad. Vijf en veertig jaar geleden stond de heer J. Fontijne voor de keuze: bij de Hoofdcommissaris J. Fontijne politie gaan of dominé worden. Hij koos het eerste eu ging als adjunctinspec- teur naar Dordrecht. Op 15 juli 1936 werd hij commissaris-korpschef van de Middelburgse politie, in welke functie hij in april 1942 door de Duitsers gear resteerd werd, en later als gijzelaar naar Sint Michielsgestel werd overge bracht. Op 18 juli 1946 volgde zijn be noeming ot commissaris in Haarlem, waar hij op 1 juli 1947 hoofdcommissa ris Tenckinck opvolgde. Veel is er in die periode veranderd en verbeterd. De heer Fontijne kan er zich op beroemen, dat zijn korps tot de best uitgeruste in den lande behoort. Niet zelden roept men tot in de zeer verre omtrek de Haarlemse politie te hulp. Speciaal ge beurt dat op het gebied van het techni sche opsporingswerk, waarvoor de Haar lemse recherche een uitstekende outil lage beeft ontwikkeld. Nog een paar dagen, dan is het hoofd- commissariaat-Fontijne ten einde. Voor de Haarlemse politie en vooral ook voor de Haarlemse bevolking is zi) een pe riode geweest van snelle ontwikkeling, waarin de heer Fontij een groot per soonlijk aandeel heeft gehad. (Advertentie Voor CINEMA PALACE: Breng de Bismarck tot zinken. 14 jaar (2e week): 2, 7 en 9.15 Uur. *RANS HALS: Dl.: Eiland der Liefde, ontr.; Wo. en do.: In de lift naar het schavot, j str. voiw.; 2, en 9.15 u. IPO: Vrouwenjagers, str volw.; 2. 7 en .9.15 uur. bUXOR: The young man with the horn, 18 laar; Do.-cyclus: Indiscreet, 14 jaar. T. m. -.do.: 2 en 8 uur. REMBRANDT; Fen eeuwig zingen de bOS- ,sen. 14 jaar (3e week): 2, 7 en 9.15 uur; ROXY: De misdadiger in de rolstoel. 18 j. t 2.30 en 9.15 -ur. 3TJDIOLe Clochard, a.l.: 2.15, 7 en 9.15 Minerva. Wo. en do. 8.15 uur: Room at the top, str. volw. Woensdag 13 april Concertgebouw, 8 uur: Piano-recital, door ^hs Bouter en Miep van Luin. Woensdag 13 april Vestestraat 1, 8 uur: Lezing voor de Ver- 'biging tot bescherming van Voetgangers. Raadhuis Halfweg, 7.30 uur: Gemeente- 'aadsvergadering. Donderdag 14 april Restaurant Brinkmann, 8 uur: Studie- y®reniging voor Psychical' Research. Lezing "oor J. Kappers. ,JMüIDEN Woensdag 13 april Hoog water: 4.41 u. en 16.58 u. Laag water: 0.21 u. en 12.46 u. Donderdag 14 april Hoog water: 5.17 u. en 17.39 u. Laag water: 1.03 u. en 13.30 u. BEVALLEN van een zoon: H. C. ftOrnin-BoudewijnJ. P. Engelmoei> ^hijnenburg; W. F. Beringen-de Haas; K. Willemse-de Wit; M. C. T. Vis- e?s-de Vries. Aan een dochter: A. van Rijn-Stam; ^0] Hoek-Burgerhart: C. J. M de Mooi- v nneveld; C. K. Willemse-de Wit; A.T. h Dijk-Simonis. ONDERTROUWD: W. H. F. Nourls u J. Borg; A. van der Linde en H. Guldener; J. J. Akkerman en E. j^Oeks; G. UI jee en C. A. de Jonge; kaï- van Herpt en A. Braakman; J. al,svaart en J. C. Moone. V^EHUWD: E. J. de Ree en C. M. Sta DalenG. J. v. Bedaf en A. H. j^vensma; M. L. Hein en J. van den se Vel; J. van Latum en R. Severijn- Vo9vErlEDEN: M. E. Renshoff-van Airlhgaarden, 64 j., Indischestr.G.J. b -alen-Platei, 59 j., Grebberstraat; C. erner-tt^— A- A. R-^ien-Platel, 59 j., Grebberstraat; C j yher-Negrijn. 68 j., Drilsmaplein A A. Brinkmans, 74 j., Spiegelstr.; de Horde, 28 j., Gasthuisvest. HAARLEM, 13 april De jaarlijkse traditionele uitvoeringen van de Mat thaus Passion van J. S. Bach in Haar lem vonden maandag- en dinsdag avond plaats in het gemeentelijk con certgebouw. Het koor der Christelijke Oratoriumvereniging onder leiding van George Robert is langzamerhand in de uitvoering ervan tot grote hoogte ge stegen. De grote koorgedeelten zitten rotsvast en munten uit door terffen- de uitbeeldingskracht. De opvatting van George Robert valt zeer te bewonderen. Hij gaat zich niet te buiten aan over laden sentimenten en weet een soepele lijn in het geheel te brengen, waardoor starheid wordt vermeden. Hoogtepun ten waren de prachtig gezongen kora len. Hierin demonstreerde zich de voorname koorcultuur die George Ro bert zijn C.O.V. heeft weten bij te brengen. Prachtig waren voorts het ooenings'-oor en het slotkoraal van het eerste deel. De fijne geëgaliseerde jon gensstemmen van „De Zingende Klok ken" uit IJmuiden (dirigent H. W. ndiik) lieten zich prachtig mengen met het grote koor. Jammer genoeg bestaat er in Haarlem geen gelegenheid het oovo-r-ïinende werk van Bach in een kerk uit te voeren. De Evangelist en £e vertolker der kleine partijen staan op een verhoging achter op het podium C,«5aeconlinoot.artjono 0 Onder de gegeven omstandigheden is dat de beste op^ bezondigden de so- Naar mijn smaaK ue* Evan- listen zich te veel, aaA5t een' prachtige gelist Tom "rand1 be*W. P£e<f ige stem, die het.^°"tcehref uiterste hoekje grootste gemak tot net u grote vult. Vocaal dus files om bewondering voor te nebh h altrant heeft mij de muzikale veiroaauram van het evangelieverhaa1 OVERVEEN, 13 april Ruim een jaar geleden besloot de gemeenteraad van Bloemendaal het open terreintje aan de Zeeweg nabij de toegangsweg tot de werf van Publieke Werken en gelegen vlak bij de watertoren, te bestemmen voor caravankamp. Het college van B. en W. van Bloemendaal heeft thans van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land vernomen, dat dit raadsbesluit niet is goedgekeurd. Ged. Staten heb ben zich bii de afwijzing voornamelijk laten leiden door het feit, uat dit ter rein vlak bij het terrein van de Haar lemse waterleiding is gelegen, hetgeen zfj om reden van Volksgezondheid on gewenst achtten. B. en W. staat nog de mogelijkheid van beroep bij de Kroon open, maar het is niet waarschijnlijk dat het gemeente bestuur van Bloemendaal deze weg zal gaan bewandelen. kunnen bevredigen. Tom Brand wist niet altijd door te dringen tot de kern van de tekst. Er waren mooie episo den vooral in het eerste deel, maar la ter. één keer gewend zijnde aan het geluid, gaat men méér verlangen dan alleen "naar heel erg mooi zingen. De sopraan Jeanette van Dijck heeft mij in de vertolking van haar aria's meer geboeid dan vorig jaar. Ook zij dient zich te hoeden voor een te vlotte ver tolking, zoals dat het geval was in het arioso vóór de grote „Au- Liebe"-aria. Watty Krap was een zeer gewaardeer de alt die meermalen prachtig reliëf gaf aan haar aria's. In de tenor-aria's deed Arjan Blanken goed werjc. Hii toonde een echte tenor te zijn met een gemakkelijk aansprekende hoogte. Iets grotere ingetogenheid in de aria's ,,Ich will bei meinem Jesu wachen" en voor al in „Geduld'' had men mogen wen sen. De bas Herman Schey, die dinsdag avond eveneens de Christuspartij zong (Carel Willink kreeg maandagavond tij dens de uitvoering een stemindisposi- tie) kennen we als een groot zanger en artist. Jan van der Ree nam maan dagavond buiten de kleine partijen plotseling de Christuspartij van Carel Willink over. Zijn optreden droeg er toe bij dat beide partijen zeer suc cesvol bezet waren in deze passie. Ufst mij de verzorgde orkestrale begelei ding van het Noordhollands Philhar- monisch kest te vermelden, en de hoogst artistieke werkwijze van de or ganist Piet Kee.- HAARLEM, 13 april De bijdrage van het Haarlems comité van de „Doe Open Actie" voor de landelijke over dracht op 5 mei in Amsterdam, zal be staan uit een glasmozaïek van 80 x 100 cm. Het zal geplaatst worden in het nieuw te bouwen gemeenschapshuis in Ohmstede in Duitsland. Het glasmo zaïek is ontworpen en uitgevoerd door leerlingen van de Lieven de Keyschool en stelt een jongeman voor, die bezig is een steen te metselen, waarmee men symbolisch de opbouw wil aanduiden. Het mozaïek is samengesteld door twee 15-jarige leerlingen Bob de Zwart en Gert-Jan van Vlissingen en is hoofdza kelijk uit lichte tinten gecomponeerd. In de week na Pasen zal ten bate van de „Doe Open Actie" een aantal door de leerlingen van bovengenoemde school vervaardigde werkstukken worden ver kocht. HAARLEM, 12 april Een vierja rig knaapje, dat gisterochtend in de speeltuin Weltevreden aan de Spaarn- dammerweg speelde, is daar getrof fen door een hoog oplaaiende steek vlam van een gaskachel. In het ge bouwtje van de speeltuin werd een bruiloft gevierd. Er brandde een gas kachel, die blijkbaar onoordeelkundig op „half" was gedraaid. Onverwachts kwam een explosie. De steekvlam sloeg door de buitenmuur, waar de kleine jongen speelde. Het slachtoffer tje werd naar een ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig, maar geluk kig niet levensgevaarlijk. HEEMSTEDE, 13 april Voor de Wereldreizigersserie van het Minerva Theater werd dinsdagavond tot besluit van het seizoen een filmvertoning ge geven van „De strijd om de Zuidpool", een film die werd opgenomen tijdens de laatste expeditie naar de Zuidpool van de Amerikaanse poolontdekker admi raal Richard Byrd. Aan deze expeditie, de grootste welke Byrd ooit heeft on dernomen, namen niet minder dan 4000 man deel. Men maakte gebruik van vliegkampschepen, onderzeeërs en een groot aantal vliegtuigen. Het doel van deze gigantische onder neming was het ontdekken en het ont sluiten van de bodemrijkdom aan de Zuidpool. Dat de expeditie niet zonder succes is verlopen, wordt bewezen door het feit, dat men voorraden steenkool ontdekte, voldoende om de wereldbe volking voor verscheidene eeuwen van brandstof te voorzien. Om alle gegevens van deze ontdekkingsreis uit te wer- ken heeft men jaren nodig gehad. De resultaten zijn voor de wetenschap van groot belang geweest. „De strijd om de Zuidpool heeft een nuchter, maar uitermate boeiend verslag opge leverd van hetgeen zich tijdens de ex peditie afspeelde. De opnamen in het barre gebied van de Zuidpool zijn bij zonder lraai. Onwillekeurig wordt men gegrepen door de huiveringwekkende BRIDGEDRIBE. De bridgednye van de buurtvereniging Bloemendaal in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan, zal niet op woensdag 20, maar op donder dag 21 april worden gehouden. Advertentie APARTE ALS PAASGROET BLOEMENMAGAZIJN BINNENWEG 18 HEEMSTEDE - TELEFOON 3-80-80 eenzaamheid van het eeuwige ijsland. Byrd en de zijnen ontdekten landstre ken, die nog nimmer door een mensen voet waren betreden. Men deed verras sende ontdekkingen, zoals warmwater bronnen, die temidden der ijsbarriè- res een onwezenlijke aanblik boden. Van dit alles geeft „De strijd om de Zuidpool" een strak gedocumenteerde reportage. Het was voor de bezoekers van het Minerva Theater een bijzonder interessante en leerzame avond. HEEMSTEDE, 12 april Op tweede Paasdag 's middags om 2 uur begint in Heemstede weer de grote voorjaars- kermis, die ten bate van het jeugd werk dit. jaar voor de vijfde maal wordt gehouden. De kermis duurt ditmaal twee dagen langer dan voor heen het geval was. Tot en met zon dag 24 april kan men zich op het ker misterrein achter „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg vermaken. De kermis is dagelijks van 2 tot 11 uur geopend. Tweede Paasdag en de daaropvolgende zondag is het terrein 's middags van 5 uur tot 's avonds 7 uur gesloten. Advertentie 3ÉC met de opzienbarende wetenschappelijke appa- raten van - de Loupe Binoculalre en de p-H meter (breveté en France). Aan de hand van deze metingen geven S esthéticiennes u een feil- 11 loos advies voor de enig- juiste verzorging van uw huid. tl* HAARLEM HAARLEM, 13 april Katholiek Haarlem (plus randgemeenten) heeft gisteravond, de tweede avond van de Goede Week, 22 belangstellenden op gebracht voor een lezing met licht beelden over de gestalte van de lij dende Christus in de beeldende kunst. Inleider was drs. H. J. A. M. van Haaren, conservator van net Bisschop pelijk Museum, in welk museum de bijeenkomst gehouden werd. Er was te voren een passende bekendheid aan deze avond gegeven en er waren een 200-tal persoonlijk gerichte convoca ties rondgezonden De toegangsprijs was f 1- (voor scholieren en studenten f 0,50). Tot enig propagandistisch paardemiddei had de leiding van het museum terecht niet haar toevlucht genomen. De weinige aanwezigen wa ren er dan ook als oprecht belangstel lenden en niet als erheen geforceerde zaalvulling ter wille van het ophou den van ten schijn. Het lijkt nuttig deze ..aken op te merken, opdat zij nauwkeurig op hun waarde kunnen worden geschat. Voor dit kwalitatief veel betekenend auditorium heeft de heer Van Haaren een kundig en helder betoog gehouden over ie verschillende wijzen waarop se dert de christelijke oudheid tot op he den de lijdende Christus in de beeldende kunst gestalte heeft gekregen. Bepalend waren telkens de sensibiliteit en het vormgevoel van de uitbeeldende mens zelf in de diverse cultuurfasen. De laat-antieken kenden eigenlijk al leen een symbolische Christus-uitbeel ding: hetzij cr/ptische tekenen, hetzij de gestalte van een jongeling bij voor keur de herdersfiguur. Later doet de stereotiepe Christus-gestalte haar intre de, welke teruggaat op een beschrijving (door Lentulus) an een z.g. authentie ke doch in wezen volstrekt aprocriefe Christus-uitbeelding. De lijdende Chris tus werd in die dagen echter niet uit gebeeld, en wel uit afkeer van de ver nedering van de kruisdood. Men kende hoogstens, bijvoorbeeld ten tijde van kei zer Constantijn, het kruis in de gedaan te van een triomferend teken. Lang na dat de andere heilsfeiten uitbeelding hadden gevonden in de oud-christelijke kunst, ging men, zL het met de groot ste reserve, het lijden van Christus uit beelden: uit de vijfde eeuw zijn er voor- BLOEMDAAL, 13 april —Voor de le den van de afdeling Bloemendaal van Tuinbouw en plantkunde zal dinsdag avond 26 april de heer H. .J van Elven, technisch ambtenaar van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf van Noordhol land, spreken over de kruidachtige ge wassen in het Noordhollandse natuur reservaat. De lezing, die met lichtbeel den zal worden verduidelijkt, wordt ge houden in hotel Rusthoek, Bloemendaal- seweg 141-143. BLOEMENDAAL, 13 april De com missie Nationale Herdenking in Bloe mendaal, een werkcommissie uit de vereniging" van oud-illegale werkers in Bloemendaal onder voorzitterschap van mei. dr. M. E. Nolte, wethouder in de ze gemeente, heeft van de plaatselijke burgemeester opdracht ontvangen de Nationale herdenking op de vierde mei voor te bereiden. Evenals in voorgaan de iaren zal deze herdenking bestaan „it een herdenkingsbijeenkomst, ge volgd door de stille tocht naar de Ere begraafplaats. Woensdagavond 4 mei om zes uur wordt een bijeenkomst ter nagedachte nis van de gevallenen gehouden in een der eebouwen van Publieke Werken aan de Brouwerskolkweg. Tijdens deze bij eenkomst zullen spreken pastoor J. P. van Beukering van de Aerdenhoutse narochie en dr. A. van Biemen, direc teur van de Arbeidersgemeenschap „de Woodbrookers" in Bentveld. Voor een muzikale omlijsting zorgt het dubbe - mannenkwartet .Harmonie" onder lei ding van de heer Antoon de Beer Deze bijeenkomst is bedoeld als een gelegen heid tot ontmoeting van de nabestaan- den der gesneuvelden met de inwoners van Bloemendaal, de gemeente waar mensen van het verzet hun laatste rust plaats vonden. De bijeenkomst is voor een ieder toegankelijk. Na afloop volgt op de Brouwerskolk- weg de opstelling voor de Stille Tocht, die om vijf voor zeven aanvangt. De Zeeweg zal dan voor alle verkeer wor den afgesloten De Stille tocht gaat on- dei alle omstandigheden door, ook bil (zeer) slechte weersomstandigheden De tocht kent rang noch stand. Alleen de nabestaanden nemen een ereplaats vóór in de stoet in. Delegaties en groe pen (zoals bijvoorbeeld schoolkinderen) kunnen eveneens aan de Stille tocht deelnemen. Het meevoeren van vlag gen of vaandels is echter niet toege staan. De stoet zal een gesloten geheel vormen, zodat zij die de formatie vol gen niet tot de deelnemers kunnen wor den gerekend en zij pas na acht uur toe gang kunnen krijgen tot de Erebegraaf plaats, opdat de plechtigheid niet wordt verstoord. Op de Erehof zal een hoorn blazer het begin en het emde van de in acht te nemen twee minuten stilte aankondigen. o Van zes uur af zullen de vlaggen half stok hangen. Iedere inwoner van Bloe mendaal wordt verzocht deze hulde aan de gevallenen te brengen. BLOEMENDAAL, 13 april Voor de vijftiende keer zal de Vereniging van oud-illegale werkers in Bloemendaal op de avond van de derde mei (dinsdag) een herdenkingssamenkomst houden in het Hervormde kerkgebouw aan het Kerkplein in Bloemendaal. Op deze bijeenkomst zullen het woord voeren mr. F. P. Th. Rohling, chef van de afdeling oudheidkunde en natuurbe scherming van het ministerie van on derwijs, kunsten en wetenschappen en oud-wethouder van onderwijs in de ge meente Bloemendaal, en dr. A. van Biemen, directeur van de Arbeidersge meenschap „De Woodbrookers" in Bent veld. JWedewerking aan deze bijeen komst verleent het dubbelmannenkwar- De eerste zorg van Amsterdam ts de kwaliteit van zijn verbinding met zee. Die zorg begint niet oan de kust maar reeds in zee. Vandaar de werkzaamheden, die nu in gang zijn aan de zuiderpier in IJmuiden, die aanzienlijk versterkt wordt voor het grote werk dat straks zal aan vangen: verbreding van de haven mond. OVERVEEN, 13 april Op een aan tal wegen in de wijk Overveen van de gemeente Boemendaal is het sedert be gin van deze maand niet meer toege staan rijwielen onbeheerd achter te la ten. Dit hebben B. en W. in hun verga dering van 6 april besloten en dit be sluit is gepubliceerd. Het was het col lege een doorn in het oog, dat in de vorige warme en langdurige zomer vele jongelieden hun luiheid uit ten door in grote getale bij het begin van de Zeeweg en elders aan passeren de automobilisten een lift te vragen. Hun fietsen plaatsten zij tegen de hek ken en bomen. Hetzelfde deed zich voor bij de Ad- riaan Stooplaan, waar bezoekers van het zwembad Stoop's bad de kosten van de rijwielstalling wilden uitsparen en hun rijwielen op de openbare weg langs de hekker van Stoop plaatsten. Ook dat is nu voortaan verboden. Het verbod een rijwiel te plaatsen en zonder toezicht achter te laten geldt voor de Adriaan Stooplaan, de Juliana- laan, de Ernst Casimirlaan (gedeelte lijk). de Militairenweg met de vier op déze weg uitkomende zijwegen en voor de Zeeweg met zijwegen Spoorlaan, Tet. terodeweg en Brouwerskolkweg. GETUIGEN De politie van Haar lem roept getuigen op van de aanrij ding, waarbij zaterdagmiddag om streeks half zes op het Soendaplein. motorfiets een damesrijwiel door een nuiuai werd vernield. Daarbij heeft de bestuur- ter Harmonie onder leiding van de heer I der van het motorrijwiel zijn identiteit Henk Arisz. Iniet bekend gemaakt. HAARLEM, 13 april Maandagmor gen zijn in het kader van de acties voor „het \nker-clubhuis-werk" een groot aantal trossen met ballonnen opgelaten. Aan de trossen hing een tonnetje, in en kele waarvan een ankertje gesloten was. In Lelystad, ongeveer 60 km van Haar lem, is maandagmiddag door de kanto nier T. de Vries het eerste ankertje ge vonden. Le vinder valt een veertiendaag se vakantie in een kinderkamp ten deel, waarmee hij een van zijn kinderen nu kan olezieren. HAARLEM, 13 april Vanmorgen omstreeks kwart voor negen is op de Rijksstraatweg ten zuiden van de Zaa- nenlaan een motorrijder in een groep je overstekende kinderen gereden. Een vierjarig meisje liep daarbij een shock op en moest ter verpleging in de Ma- riastichting worden opgenomen. Een achtjarig meisje kreeg enkele lichte verwondingen en is naar haar woning gebracht. Het ongeluk gebeurde toen een agent, die behulpzaam was h'i het overste ken van schoolkinderen, aan de mo torrijder een stopteken gaf. De motor rijder remde, maar begon daarbij te slippen. Om weer in de baan te ko men, liet hij de remmen los met het gevolg, dat hij in een groepje kinde ren reed. OVERVEEN, 12 april Vanmiddag neeft het voetbalelftal van de Politie Sportclub Bloemendaal op het gemeen telijk sportterrein aan de Zeeweg ge speeld tegen het elftal van de H.P.S.V. uit Den Haag. De wedstrijd eindigde in een gelijkspel van 33. Agent van politie C. Hoenderdos verrichtte een hattrick, door alle drie Bloemendaalse doelpunten voor zijn rekening te ne men. SPREEKUUR Burgemeester O. P. F. M. Cremers van Haarlem zal deze week geen spreekuur houden. stellingen hekend van een koninklijk voor het kruis staande, niet lijdend han gende, Verlosser. De Karolingische re naissance brengt geen wezenlijke ver andering. Eerst rond 1150, toen het volk tot zelfbe .vustzijn kwam en de volks vroomheid zich baan brak, ziet men in het christelijke Westen de eerste afbeel dingen van de lijdende Christus, aan vankelijk nog statisch, maar later harts tochtelijk n schrijnend tot overdreven realistisch toe. Dat is de tijd der gothiek tot en met haar herfsttij. Omstreeks 1520 komt in onze streken de in Italië al eerder begonnen kente ring naar een nieuwe tijd: de renais sance. De mens in Christus blijft op de voorgrond, maar het is nu de mens in waardigheid en gemodereerde hu maniteit. Toeleg op de estetische en techniscke kant der uitbeelding brengt iets gemaniëreerds en toneelmatigs met zich mee. De overgang naar de barok wordt goeddeels bepaald door de be hoefte om Tet beeld nadrukkelijk te po neren, om een militant antwoord te ge ven aan de van uitbeelding afkerige re formatie. De lijdende Christus krijgt iets uitgesproken heroïsch en drama tisch. Rembrandt, met zijn mystieke licht, blijft een klasse apart. De 18e eeuw bouwt voor; op de barok, brengt alleen wat salonmatige modula ties aan. De 19e eeuw is de bedroe vendste voor wat de religieuze kunst betreft. Eerst ir onze 20ste eeuw poogt men, terzij van en na de diverse stijl imitaties, uit de impasse te geraken door een authentieke, eigentijdse, reli gieuze kunst. De lijdende Christus wordt weer voorgesteld met iets van de trans cendente triomf in zich. Men denke aan het befaamde kruisbeeld van Germaine Richier te Assy. In Nederland werkt Aart van den IJsel in die richting,,Terug- faand op het klassieke Christüs-type, och eigentijds van expressie is de pas sie-uitbeelding van de Franse schilder George Ronault. De heer Van Haaren lichtte zijn ge boeid beluisterde inleiding toe met de vertoning van een aantal welgekozen lichtbeelden. Kathedraal: 's morgens 9.30 H. avondmis sen 5, 6 en 8 H. St. Antonius: 4, 6 en 8.30 H. H. Jozef: 7 en 8 H. O.L. Vr Rozenkrans: 4, 5 en 8 H. St.-Jan: 4 en 9 H. H Hart: 4.30 7 en 8.30 H. H.H. Elisabeth en Barbara: 5 en 6.30 H. H. Liduina: 4, 6, 7.30 en 9 H. O.L. Vrouw van Zeven Smrrten: 5, 6 en 8 H. Bloemendaal, Allerh. Drieëenheid: 4 en H. H. Sacrament: 5 en 8 H. Aerdenhout: 5 en 7 H. Zandvoort: 5 en 8 H. Overveen: 5 en 8 H. Heemstede: H. Babo: 4, 6 en 8 H. O.L. Vr. Hemelvaart: 4 en 8.30 H. Spaarndam: 5, 6.30 en 9 H. Bennebroek: 4 en 8 H. Vogelenzang: 9 H. Slot 13/4 Vorig opening 4><, Ned 1958 4(4 Ned. 1960 4 ('i Ned. 1959 3»,i Ned 1953 Staffel 1947 3(4 Ned 1956 3(4 Ned 1948 3(4 Ned 1950 3(4 Ned 1954 3(4 Ned 1955 U B.N.G Won.bouwl 6 Ned Handel Mil Cert Amsterdam Rubber H.V-A. Senembab-MU A.K.I) Berkel Patent Calvé-Delft Cert Oell Mil Fokkei v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez Unilever Billiton 2e Kon Petroleum 50 Hol! Amerika Ltin K.L.M Kon Ned Stoomb MIJ K.P.M Ned Stoomv Mfl v Ommeren Ned Scheepvaart Unie Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrteven '58 2(4 Amsterdam '56 2% Amsterdam 56 D 2(4 Rotterdam '57 Alb Heiln kl ob) 4 Hoogovens cl. Philips stocks gew AKU nw. 100% 100(4 >T 98 94% 93% 92« 87(4 89(4 108% 264(4 111 112% 165 540 497 480 303 746 178.50 178.80 375 265 662(4 655ft 461 863 878 788 790}* 355 155.50 155,60 137% 139}* 114.40 176(4 177}* 131 162 246 145 144% 79(4 93(4 98(4 120 647 129.50 9/4 12/4 52 (i 52% 45(4 455/4 52^4 53 92(4 93 46 46 77(, 77(4 30 29% 45 (t 45(4 71(4 73K 62 62 41(4 41% 3554 35% 20 20 47% 47 y, 44L 44 20V, 20(4 80(4 813% Stemming: onregelmatig hoger. Anaconda Coppei Bethlehem Steel hryslei Corp LrtsneraJ Electric General Motors Kennecott Copper K.L.M Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railws'v Stand Oil Ny Tidewater U.S Steel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5