„Astrid Naess" op oceaan in brand Opel- show Britse ..Blue Streak" een waardeloze raket Af scheiding van Algerije Contact met Erics ontvoerders Ontroerende oproep van vader via de televisie Zeven ernstig gewonden onder Nederlandse tankerbemanning H. F. KIMMAN n.v. Voordat het ding geboren was heeft men het begraven g-ajaErgya N.V. Wijnhandel W. Jager Gerlings Schep en snellen te huln Toespraak van de Paus Siemen Jongsma overleden Vals alarm bij KLM op Curagao SCHILDER ZELF MET Vragen rond scherpere stelling] van de Franse premier ;name mSJ Restauratie kost circa f 50.000 half Houtplein GEBR. in feite ve PEUGEOTS ZULLEN LOSPRIJS BETALEN Politie wil zich bij overleg met daders afzijdig houden BECKER IN 6^.<> Het weer SHERRY, amonfillacflc DONDERDAG 14 APRIL 1960 84ste JAARGANG No. 30494 NORFOLK, 14 april (Reuter, U.P.I.). Aan boord van het 16.279 ton metende tankschip „Astrid Naess" van de „Neder landse Norness Scheepvaart Maatschappij" te Amsterdam, dochtermaatschappij van de Naes shipping Corp. in Amerika, dat met 24.000 ton ruwe olie op weg was van Venezuela naar New York, is gisteren in volle zee brand uitgebroken. Zeven van de 48 bemanningsleden, allen Neder landers, zijn ernstig gewond ge raakt. Het Britse vrachtschip Eerste Paasdag; om een in onze nieuwe showroom aan het hoek Tempeliersstraat Geopend Heden 15-22 uur Vrijdag 10-22 uur Zaterdag 10-18 uur 2e Paasdag 13-17 uur Haarlem „Ocean Monarch", dat een dokter aan boord heeft, heeft de gewon den overgenomen. Ze worden overgebracht naar New York. Om tien uur gisteravond liet ge zagvoerder Elshout weten dat de brand was bedwongen. Broeder verdronken ALGERIE 0 s a'h A R A (Van onze Londense correspon dent) LONDEN, 14 april De kleur was blauw. In voorgeboortelijke staat doopte men het ding met de arrogante naam van „Bliksem straal". Voordat het was geboren heeft men het begraven. „Einde lijk heeft de begrafenis plaats ge vonden", luidde het begin van een hoofdartikel in „The Times" van hedenochtend. Het lijk kost een miljard gulden. PARIJS, 14 april (Reuter, AFP, UPI) De zuster van Roland Peugeot, vader van de gisteren ontvoerde vier-jarige Eric, is van morgen vroeg omstreeks 3 uur met onbekende bestemming uit de woning van de Peugeots aan de Avenue Foch te Parijs vertrok ken. Zij stapte met een aktentas onder haar arm in een gereed staande auto. Voor zij vertrok zei ze tegen verslaggevers: „Volg de wagen niet. Jullie zouden alles be derven". Dit voorval doet vermoe den dat de Peugeots in contact zijn gekomen met de ontvoer der (s). De vader heeft gisteravond voor de Franse Televisie een ontroe rende oproep tot de ontvoerders van zijn kind gericht. Deze oproep is verscheidene malen uitgezon den. Noodkist Sint-Servaas éeè MORRIS 'êeforayou êuy! Suède damesjasjes in kleuren Wisselvallig op mandfles van vijf liter 5,25 per liter Spaarne 86-92 - Haarlem - Telefoon 10112 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348t Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50, telet 4790 Bijkantoor en Red Umuiden; Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr W A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Sever»- NIEUWE HAAR SCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 'S avonds tel. 21544 VATICAANSTAD, 13 april (KNP) De Paasboodschap van Paus Joannes voor radio en televisie op Eerste Paas dag: zal waarschijnlijk eerst om half een Worden uitgesproken en niet zoals werd Verwacht om twaalf uur. nien^'t^' 14 april De zanger Sie men Jongsma is, hijna 51 jaar, hier vanavond aan een hartaanval overle den. Hij verbleef in gezelschap van zijn vrouw in een hotel. Sinds 1958 was hij leraar solo-zang en leider van de operaklasse van het Conservatorium te Maastricht Nog eni ge tijd heeft hij deze functie verenigd met zijn verbintenis bij de Nederland se Opera, waarvan hij van de oprich ting af deel heeft uitgemaakt. Siemen Jongsma was zeventien jaar toen hij bij Willem Ravelli les ging ne men. Zijn engagement was bij de Fritz Hirsch-operette. Daarna maakte hij met Richard Tauber en een klem ensemble een tournee door Europa, trad Op met het cabaret der Blaue vogel en werd geëngageerd bij de Koninklijke Vlaamse Opera te Gent. Daar vandaan kwam hij naar Amsterdam. WILLEMSTAD, 14 april Gistermor gen te half acht kreeg de afdeling „Flight operations" van de K.L.M. op Curacao een anonieme telefonische me dedeling, uitgesproken door een man nenstem, dat in het KLM-vliegtuig, dat voor vertrek naar Paramaribo gereed stond, zich een helse machine zou be vinden. Het vliegtuig zou te half tien vertrekken. De politie, die onmiddellijk een uitgebreid onderzoek instelde, kon niets verdachts vinden. Het toestel kreeg daarna kort na de start ook nog een technische storing, waardoor het Vertrek tot het begin van de middag •noest worden uitgesteld. Het vermoeden bestaat, dat hier spra ke is van een politieke „grap", aange zien de Surinaamse politieke leider, de neer J. Pengel, passagier in het vlieg tuig was. (Advertentie) Om kwart voor acht ontving een Ame rikaans kuststation van de „Astrid Naess" een sein, dat in de machineka mer brand was uitgebroken en dat een explosie dreigde. Het schip bevond zich op ruim 200 mijl ten oosten van Cape Henr.v aan de oostkust van de staat Virginië. Onmiddellijk snelden van alle kanten schepen te hulp. Het dichtst bij de Ne derlandse tanker vertoefde de „Ocean Monarch" van de Furness- Bermuda- lijn. Intussen kreeg de tanker van het ziekenhuis van Norfolk aanwijzingen voor de behandeling van de gewonden. Behalve het Britse schip zetten twee sleepboten van de Amerikaanse kust wacht, de „East Wind" en de „Agas- siz". alsmede de Amerikaanse tanker „Arkansas" koers naar de „Astrid Naess". UPI weet te melden, dat in totaal zeven schepen opstomen om het Nederlandse tankschip hulp te bie den. Ook twee vliegtuigen bevinden zich in de nabijheid van het stuurloos ronddrijvende schip. Men verwachtte, dat de sleepboten vanmiddag de „As trid Naess" zouden bereiken. De maatschappij in Nederland heeft vergeefs getracht via Scheveningen Ra dio contact met het schip te krijgen. Men vermoedt dat de telegrafist heeft moeten overschakelen op noodaggrega- ten, waarmee hij wel de Amerikaanse kuststations kan bereiken, doch niet Nederland. De „Astrid Naess" is 185 meter lang. Het schip is in 1956 gebouwd. Zweden Te Stockholm zijn twee Zweden beschuldigd van pogingen tot ernstige spionage. Zij zouden defensie geheimen aan de Russische ambas sade aangeboden hebben en 2000 kronen als voorschot gevraagd hebben bij een bezoek in mei van het vorige jaar aan de Russische ambassade. Ambassade functionarissen stelden evenwel de po litie op de hoogte. (Rtr.). Advertentie DE VERF VOOR het SCH1LDERFEEST SIKKENS.TJALLEMA **0dbkt De Astrid Naess", het Nederlandse tankschip dat woensdag op de At lantische Oceaan is geteis rd door brand, bij de -rwaterlating in 1955 in Amsterdam. BREDA, 14 april In het privé- zwembad van het klooster der Broeders van Huijbergen is gistermiddag broeder Herman verdronken. Vermoedelijk is de broeder door de kou bevangen en uit gegleden. Hij kon niet zwemmen. Broeder Herman heette in de wereld H. Stevens. Hij is afkomstig uit Deurne en 45 jaar oud. De Franse premier Michel Debré Pariise correspondent) to Hnon in Aicrorffo nipt (Van onze Parijse correspondent) PARIJS. 14 april In de te Algiers voor de radio en tel1evls^t.Be*pr°ken rede, waarmee premier Debre dinsdag avond zijn jongste werkbezoek aan Al gerije heeft besloten, hebben de Pargse politieke waarnemers e^w2YeF" verdeling zal betekenen Detge zeggen dat een gedeelte van,„„ „JJL rijnse grondgebied zal worden S splitst met de bestemming om rans re blijven en zich te lenen voor ee" overeenkomstige hergroepering oer volking. „De meest heilige beginselen", aldus Debré, „gedogen niets anders". Men 's™ en men zal die Algerijnen die vrij ais Fransen willen leven en Franse burgers willen blijven, de mogelijkheid om zulks FRANKR'JK nanntk SPANJE Madrid MIDDELLANDSE ZEE BoaSoada trn - •turf*' Btïkra* finitethmt Cofomb Bickar DBoho n.Mc.Miot *5 IsoM 'ATJUKy te doen in Algerije niet ontnemen, zo heeft hij toegelicht. Het denkbeeld om mede door een ver deling van het Algerijnse grondgebied naar een beëindiging van het conflict te streven is reeds onder de vierde repu bliek herhaalde malen door politieke schrijvo/s van verschillende richting naar coren gebracht. Door president De Gaulle is zulk een verdeling zeer na drukkelijk onder ogen gezien in zijn be kende verklaring van 16 september, voor het geval een meerderheid der Alge rijnse bevolking te zijner tijd van het Fecht P zelfbeschikking gebruik zou ma il? „or z'ch uit te spreken voor „af scheiding". Uiteraard doet de verscherpte stel- 'Wpiame van Debré thans de vraag de hoogste Franse bewinds- ®j=10n?n soms bezig zijn zich ver- U°uwd te maken met het denkbeeld aat ae nog altijd vergoeilijkt catasro- genoemde afschei ding tenslotte toch als uitweg zal moe ten worden aanvaard. Maar dan met d!e\.vei8t*a«?dat deze afscheiding slechts betrekking zal hebben op de Algerijnse gebiedsdelen met overwe gend mohammedaanse bevolking. Minstens ivenzeer aannemelijk lijkt de uitleg, dat Pe.rus, door bij monde van premier Debre „o onomwonden het schrikbeeld van ie gebiedsdeling te pra ten, op de eerste plaats een nieuwe po ging onderneemt om het Algerijns na tionaal bevrpdingsfront te bewegen zich neer te leggen bij Frans-Algerijnse as sociatie inplaats van Algerijnse onafhan kelijkheid Dit neemt evenwel niet weg, zoals ook gisteren betoogd werd door Maurice Du- vergier in Le Monde, dat gebiedsdeling een van de twee uitwegen is die Frank- L'ijk thans nog slechts resten. Het is daarvan, zo betoogt hij, de slechtste om dat deze oplossing een probleem van Al gerijns irredentisme in het leven zou roepen en Noord-Afrika in eenzelfde st.,at van onrust zou houden als waar in het Midden-Oosten zich bevindt ten gevolge van het bestaan van Israël. De enig andere voor Frankrijk aanvaard bare uitweg, de goede uitweg is die van een associatie waarbij het samenleven van twee gemeenschappen, de Europe se en de mohammedaanse, georgani seerd wordt in de boezem van geheel Algerije. De Britse minister van defensie maakte, zoals was verwacht, gisteren in het Lagerhuis bekend dat de rege ring heeft besloten niet voort te gaan met de ontwikkeling van „Blue Streak", het lange afstands kernpro jectiel dat de basis had moeten vormen voor Engelands defensieve onafhanke lijkheid. Volgens de verklaringen van de minister heeft het nu prijs gegeven projectiel 650 miljoen gulden gekost. Hieraan dient een verdere som van ongeveer 300 miljoen gulden te wor den toegevoegd, die de regering zal moeten uitbetalen aan de betrokken in dustrieën voor verbreking van de be staande contracten. De mededeling dat het projectiel was prijs gegeven leidde tot een fan tastische scene in het Lagerhuis, en er ontstond een tumult zoals men dit hier sinds, de oorlog alleen maar heeft meegemaakt in de bulkende debatten over de Suezkanaal-affaire in het gedenkwaardige parlementaire jaar 1956. De Labour-oppositie eiste onmiddellijk na de ministeriële ver klaring dat een officieel onderzoek zal worden ingesteld naar de om standigheden welke het mogelijk had den gemaakt om zulk een fantasti sche hoeveelheid geld te verspillen aan een projectiel dat nu waardeloos is gebleken, dank zij de enorme voor uitgang van de Russen die hebben be wezen dat zij met hun kernprojectië- len elke lanceerplaats van statische aard kunnen vernietigen met de grootst mogelijke accuratesse. En tijdens het geloei van de opposi tie gebeurde er iets dat wij met buiten landse oneerbiedigheid alleen maar pot sierlijk kunnen noemen. Midden in het tumult kwam de ceremoniemeester van het Hogerhuis, de Zwartstaf, of om het precies te zeggen „The Gentleman Usher of the Black Rod", in hofkledij en voorzien van zijn zwarte ebonieten staf op bezoek in het Lagerhuis. Het is namelijk de gewoonte dat op gezet te tijden het Lagerhuis wordt uitgeno digd om zich naar het Hogerhuis te be o-even om te luisteren naar de officiële mededeling dat door het parlement ge passeerde wetten de koninklijke goed keuring hebben ontvangen. Voor deze ceremonie worden de deuren van het Lagerhuis gesloten en Zwartstaf tikt drie keren ootmoedig met zijn staf te gen de deur om toegang te verzoeken tot het Lagerhuis om vervolgens de le den te mogen uitnodigen hem te ver gezellen naar het Hogerhuis. Leden van Labour eisten gisteren luidkeels dat de deuren niet gepend zou den worden voor een afgezant van het Hogerhuis op een ogenblik waarop de oppositie het veel te druk had met het uiten van haar onmetelijke woede. Maar het was te laat. Midden in het lawaai schreed Zwartstaf kalm en waardig door de inmiddels geopende deuren naar binnen, en terwijl het tu mult over de „Blue Streak" voortduur de, schreed hij onverstoorbaar, na het verrichten van de ceremoniële buigin- naar de zetel van de Speaker. Streak te gebruiken voor Engelands bijdrage aan het internationale ruim te-onderzoek. Maar daar loopt nie mand in. Minister Lord Hailsham, onder wie deze affaire ressorteert, is de mening toegedaan dat er an dere vormen van wetenschappelijk onderzoek zijn welke de voorkeur verdienen boven ruimte-onderzoek, en het is niet waarschijnlijk dat hij bereid zal zijn om de strijd aan te binden met de schatkist voor verdere fantastische bedragen voor het giste ren ten grave gedragen Britse kern projectiel. Roland Peugeot heeft de onbekende dader bezworen zijn kind terug te bren gen. Met tranen in de ogen beloofde hij dat hjj dan bij de autoriteiten een offi cieel verzoek zal indienen om van ver volging van de ontvoerder af te zien. Hij heeft overigens nog geen aanklacht in gediend. „Het is een vader wiens zoon zojuist van hem is weggenomen, die van avond tot u spreekt", aldus zijn ver klaring. „Ik ben er zeker van dat ie- gen, Eindelijk werd het stil genoeg om Zwartstaf in staat te stellen zijn uit nodiging tot de Speaker te richten, en na enig talmen zette zich de stoet in beweging naar het Hogerhuis, ofschoon slechts een handjevol socialisten deel nam aan de optocht. Na de korte plechtigheid werd het debat op ietwat minder luide toon her vat. En de lawaaierige affaire eindig de met het indienen van een motie van afkeuring door de Labouroppositie. Deze motie zal eerst in behandeling kunnen worden genomen nadat het parlement op dinsdag over een week terugkeert van het paasreces. De minister van defensie, Watkin- son, gaf gisteren te verstaan dat de mogelijkheid open blijft om Blue Het transport van de noodkist van Sint Servaas uit de kerk te Maastricht. (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT, 14 april De nood kist, waarin reeds eeuwen het gebeente rust van Sint Servatius en Sint Marti- nus van Tongeren, is gisteren door de edelsmid Leo Brom aan de Sint Servaas- kerk afgehaald om in Utrecht te wor den gerestaureerd. Tijdens de afwezig heid uit de kerk is de schrijn verzekerd voor 500.000 gulden. De vijf in zijde ge wikkelde reliekpakketten worden mo menteel bewaard in de z.g. apostelkist, welke geplaatst is in de kluis van de schatkamer in de Sint Servaas. De restauratie van de noodkist, die voor de Heiligdomsvaart in 1962 vol tooid moet zijn, zal waarschijnlijk on geveer 50.000 gulden kosten. De reeds in 1958 bjj het tienjarig priesterfeest van deken mgr. P J. M. Jenniskens verkregen gelden zullen hiervoor ontoe reikend zijn. Voor de restauratie heeft Rijksmonumentenzorg een speciale vergunning moeten verstrekken. Van de kist in de huidige toestand zijn zestig foto's gemaakt. (Advertentie) de Juiste handschoen aan de hand. HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 51 AMSTERDAM DEN HAAG dereen die kinderen heeft en die van zijn kinderen houdt, mij zal begrij pen. Mijn enige zorg is zo spoedig mogelijk Eric veilig en wel te vinden". Een neef van Roland Peugeot heeft woensdagavond de journalisten, die de villa van de Peugeots belegerden, dringend verzocht weg te gaan en niet in de buurt te blijven rondhangen. Op het ministerie van binnenlandse zaken in Parijs is verklaard dat de politie zich niet zal mengen in eventuele on derhandelingen tussen de Peugeots en de ontvoerder. Op alle wegen, stations en vliegvel den en in alle havens wordt ondertus sen uitgekeken naar een slanke jonge man die volgens ooggetuigen dinsdag Is doorgedrongen tot de kinderspeel plaats van de golfclub van Saint Cloud, waar de kleine Eric met andere kin deren speelde terwijl zijn ouders golf den. Voor de andere kinderen beseften wat er gaande was, was de ontvoerder met het kind verdwenen samen met een andere man in een zwarte Peugeot 403, die een Parijs nummerbord had. De po litie heeft gisteren verklaard dat de heer en mevrouw Peugeot pas enige uren na de ontvoering de politie heb ben durven waarschuwen. De ontvoerder heeft een brief aan Erics vader, die directeur van de Peugeot-fabrieken is, achtergelaten waarin hij een losgeld van 500.000 franc eiste. Hjj waarschuwde dat de politie en de pers niet mochten worden inge licht en dat hij binnen 48 uur nadere in structies zou geven. Roland Peugeot is daarna dinsdagavond en woensdagoch tend vroeg nog door de ontvoerder op gebeld. Beide gesprekken kwamen vol gens de politie uit publieke telefoon cellen. Het signalement van Eric Peugeot, een blond, levendig kind, vrij groot voor zijn leeftijd, is gisteren over geheel Frankrijk verspreid. Zjjn vader heeft een beloning uitgeloofd voor inlichtin gen die kunnen leiden tot het opsporen van zjjn kind. De Franse minister van binnenland se zaken heeft de directeur van de na tionale veiligheidsdienst, Verdier, op dracht gegeven zich persoonlijk niet de opsporing bezig te houden. „Paris Pres- se" weet te melden, dat Roland Peu geot bereid is de geëiste losprijs te be talen. (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT, (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met aan vankelijk enkele verspreid voor komende buien. Krachtige tot ma tige, aan de kust aanvankelijk nog harde westelijke wind, morgen krimpend naar zuidwest tot zuid. Koude nacht. Morgen ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Zon: 5.44-19.37. Maan: 8.17, Station Weer Den Heidei Vpenburg Vlissingen EeJde max min neersi. temp. temp afgel. gisteren 24 uur onbew. 10 7 2 onbew. 13 7 i onbew. 13 8 0.3 onbew. 12 5 2 (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1