Gezond en wel aangetroffen Eric Peugeot bij ouders terug Ontvoerders hebben een losprijs ontvangen Prinses Paola schenkt het leven aan een zoon Het prinsje zal heten Leopold Lodewi Maria Razzia in negerwoonoord, zeventig arrestaties Boycot van Nederlandse schepen was voorzien TO M A DO Bijna halve ton verduisterd Het rfss Franse politie in volle actie Vreugdeschoten in Brussel „Treslong" - Hillegom Voetwassing in de Sint Pieter Egyptisch schip niet gelost Nederduits Gereformeerde Kerk zet standpunt uiteen Maatschappijen op actie voorbereid Indonesië nu nog maar onderdeel in dienst in gehele Verre Oosten Sterkedrank in tubes weer. BEOKERING STAKING IN ZUID-AFRIKA boerderijbrand VRUCHTENPERS VRIJDAG 15 APRIL 1960 84ste JAARGANG No. 30495 PARIJS, 15 april (A.F.P., Reu ter, U.P.I.). De dinsdagmiddag ontvoerde vier-jarige Eric Peu geot is vannacht gezond en wel bij zijn ouders teruggekeerd. De familie Peugeot heeft een losprijs betaald, maar de vader van de jongen heeft geweigerd mee te delen hoe groot dat bedrag is geweest. Tot nu toe zijn ook geen bijzonderheden bekend over de contacten die er tussen de ont voerders en de Peugeots zijn ge weest, noch over de afspraak die tenslotte moet zijn gemaakt. Een Parijzenaar trof Eric vannacht tegen een uur huilend aan op de Avenue Raymond Poincaré en ham hem met zich mee naar het eerste het beste café dat hij zag. De gealarmeerde politie waar schuwde de ouders, waarna de vader van het kind, Roland Peu geot, hem ijlings ophaalde van het politiebureau, waar Eric in middels naar was overgebracht. Om half twee droeg de dolgeluk kige vader zijn zoon uit zijn auto het ouderlijk huis binnen, onder applaus van de journalisten. Men neemt aan dat de politie thans zal trachten de ontvoerders te achterhalen. Incasseerder in Winschoten meldt zich bij politie êee MORRIS 'êeforeijouêuif! I FALCON REGENJASSEN Wisselvallig Het weer in liuropa BRUSSEL, 15 april (ANP, UPI) - Prinses Paola van België heeft van morgen in het paleis Belvedère te Brussel om 9.40 uur het leven ge schonken aan een zoon. De geboorte van de jonge prins is aangekondigd met 101 saluutschoten, die werden gelost door een batterij artillerie die daartoe al enkele dagen was gelegerd in het grote park van Brussel. De jonge prins is na zijn vader, prins Advertentie MET DE PAASDAGEN IN Thé-, Diner en Soirée-Dansanl intern. Danskampfoenschap 2e Paasdag Groot Paasbai Veel pelgrims in Jeruzalem Actie in New York Modieuze Dameskleding Mantels Damescostuums Dames» en meisjesjaponnen Koninginneweg 71 Vandaag, op Goec/e Vrijdag, herdenkt de christenheid mei droefenis het lijden des Heren. Hierboven: detail van een edelsmeedwerk uit het eind van de twaalfde eeuw, voorstel lend de treurende Moeder Gods aan de voet van het kruis. In haar persoon beeldt zij af de vandaag in droefheid gedompelde Kerk, zoals Sint Johannes, aan de andere zijde van het kruis, de mensheid verzinnebeeldt. De gereproduceerde beeltenis is een onderdeel van de z.g. triptiek van Florenne (België) en behoort tot de Maaslandse kunst uit de Romaanse cultuur periode. Ideaal juist nü, nu de pers-sinaasappelen en grapefruits zo voordelig zijn. Glazen vol gezond klinkklaar vruchtensap in een wip gereed met de i Spelen met vuur Een cadeau waar het gehele gezin van meeprofiteert. TOKIO, 15 april (UPI) Een labo ratorium .at voor het Japanse minis terie van financiën werkt, heeft mee gedeeld dat men er een methode heeft ontdekt om sterkedrank te destilleren tot een dikke pasta die in tubes kan worden verpakt. Men behoeft slechts een kleine hoe- eelheid van dergelijke insta met water aan te lengen om een onvervalste, en naar de experimente renden verklaren: „zeer smakelijk en lekker sterke borrel krijgen. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143481 Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50, teiet 479C Bijkantoor en Red ITmuiden: Leeuweriklaan 3C Telefoon 5790 Directie: 3. J. W Boerrigter en Mr WAM. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Sever». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS <1 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uw avonds tel. 21544. De barkeeper van het café aan de Avenue Raymond Poincaré 45, niet ver Avenue Yan de Peugeots in de het vprh or deed omstandig erhaal aan de journalisten. „Het was vijf voor een. Een man, die een kind aan de hand had, kwam bin- kind was blond, droeg een rode sweater en een grijze korte broek. Ik dacht onmiddellijk aan kleine Eric, zodat ik de krant inkeek waar zijn foto in stond. Die krant lag naast me. Ik herkende het kind onmiddellijk". (Van onze correspondent) WINSCHOTEN, 14 april Een 54- Jarige incasseerder heeft zich bij de po litie gemeld in verband met een tekort zjjn afdrachten. Het verduisterde be drag beloopt bijna een halve ton. Jaren- rang heeft de incasseerder in Winscho ten gewerkt bij banken, organisaties en Particulieren en hij genoot het volste vertrouwen. Overigens, naar thans ge- oleken is, ten onrechte, want in de na oorlogse jaren gebruikte de incasseer der geïnde gelden voor de huishouding. Dat dit zo lang is blijven voortgaan komt door de speling, die hij in de af drachten had. Daardoor kon telkens het one gat met het andere gestopt worden. Deze manipulaties liepen spaak toen hij gisteren bij de Twentsche Bank f7500 bloest afdragen. Hij zag hiertoe geen kans en meldde zich bij de politie. Naar baming ontbreekt er een bedrag van 7 42.000, al is het mogelijk dat het be drag veel hoger is. Het onderzoek zal de nodige tijd vergen, gezien het tijds verloop van nagenoeg vijftien jaren, Waarover de frauduleuze handelingen Zich hebben uitgestrekt. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. ,13439 LEIDSESTRAAT, (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Bewolkt met in het zuiden van het land tijdelijk enige regen, el ders opklaringen, maar ook en kele verspreide buien. Overwe gend matige wind tussen zuid en West. Ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Zon: 5.42-19.39. Maan: 0.09-910. Statio Weer max min. neersi temp temp af gei V^n ,Hei(ier zw. bew. APenburg ^ssingen 5* But ï^ente Jbidhoven -Limbur ^CkholTT) zw. oew. j f>Penhagei. zw. bew. zw. bew. Amsterdam onbew. licht bew. licht bew. zw. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. licht bew zw. bew. zw. bew. gisteren 10 12 10 11 12 12 13 13 14 10 10 14 14 24 uur 0 0 0 1 0 0.1 0 3 0 4 0 1 0 UIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIlllillllllllllflIIIIIIIIIIIIHIflIIIIIIIIIIIIIIIIIII PARIJS, 15 april (Reuter) De Franse politie heeft laten weten, dat het zoeken naar degenen, die de 4-jari- ge Eric Peugeot hebben ontvoerd, nu pas goed gaat beginnen. Zolang Eric nog niet terug was, ging de politie uiterst omzichtig te werk, omdat zij vreesde, dat door haar ingrijpen de vei ligheid van het jongetje in gevaar zou worden gebracht. Zodra de jongen gevonden was, kwam de politie in het gehele stadsgebied van Parijs in actie. Op vele plaatsen wer den controleposten gevestigd voor het verkeer. Volgens onbevestigde berichten zou de vader, Roland Peugeot, na ontvangst van de tweede boodschap een rit naar onbekende bestemming hebben ge maakt vanwaar hij na anderhalf uur terugkeerde. Een woordvoerder van de politie heeft vanmorgen bevestigd, dat de politie zich niet heeft ingelaten met het contact tussen de ouders en de ontvoerders. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken zei, dat de Franse politie heel veel werk van deze zaak maakt, omdat als deze misdaad ongestraft blijft, het gevaar bestaat, dat het aantal ontvoeringen in Frank rijk zai toenemen, ..zoals in zekere an dere landen". IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIHIIIIIHIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIII ..De man die het kind bij de hand hield keek ook in de krant. Toen drongen alle klanten om het kind heen en vroegen hem zijn naam. De jongen scheen een beetje in de war, maar antwoordde: „Ik ben Eric Peugeot. „Toen volgde een explosie van vreugde. Iedereen klopte hem op hoofd en schouders en vroeg hem of hij goed behandeld was. Eric ant woordde ja op alle vragen". „De man die met hem was binnenge komen vertelde dat hij Eric huilend op straat had aangetroffen. Hij had hem gevraagd wat er aan de hand was, en toen zei het kind dat twee mannen in een auto hem erheen hadden gebracht". Inmiddels had een van de bezoekers van het café de politie al opgebeld. Eric werd direct overgebracht naar het politiebureau van Chaillot. De wachtcommandant stuurde vier politie mannen per auto naar de woning van de familie Peugeot om hen op de hoogte te brengen. Gisterochtend had de vader van Eric een brief van de ontvoerders gekregen, die daags tevoren verzonden was en ge tikt was op een schrijfmachine met een rood inktlint. „Uw zoon is absoluut in leven. Alles zal goed gaan als u stilte In acht neemt. Wij zullen morgenavond contact met u opnemen". De Peugeots hebben tot nu toe niet meegedeeld hoe het contact verder tot stand is gekomen. Het zevenjarige Amerikaanse meisje FCatherine Hudson dat aan leukemie lijdt, is in Rome door Paus Joannes ontvangen. De H. Vader heeft enige tijd met Katherine gesproken, haar getroost en haar een medaille en een rozenkrans gegeven. In Ca.é-Rcst.: Orkest v. d. Heeft. Zang Nino Adami. Paasmenu's en a la Carte. In de grote zaal: zaterdag 16 april: Intern. Bloemenbal, 82 uur. Frankr. D'land, Engeland, Nederland. Entree 3.en 6. van 82 uur. Orkest The Bouncers. Entree 2.50. Reserv. 02520—5347. De vierjarige Eric Peugeot, die begin deze week is ontvoerd, is donderde'' m huilend, maar in goede welstand door een voorbfaangei tnir nnnr een bar aan de Avenue Raymond Pomcare in Parijs, net Kina. is kot, daarop door zijn vader opgehaald bij de politie van het bureau Chaillot, die zich er over had ontfermd. (Telefoto) Albert, de jongere broer van koning Boudewijn, de tweede in de lijn der troonopvolgers. Als peetouders zul len optreden koning Leopold en de moeder van prinses Paola, Donna Buffo. De jonge prins zal heten: Filips Leopold Lodewijk Maria. Prinses Paola, voor haar huwelijk op 1 v?n het vorige iaar donna Paola Ruffo di Calabria, is 22 jaar. Zij is af komstig uit een oud Siciliaans geslacht en is de jongste uit een gezin van zeven kinderen. In het officiële communiqué over de geboorte, dat de grootmaarschalk van het hof heeft verstrekt, staat o.m.: „De prinses en haar zoon verkeren beiden in goede gezondheid." (Advertentie) de handschoen die ook u „aantrekt HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG ROME, 15 april (Reuter, UPI) Paus Joannes heeft gisteravond in de Sint Pieter de voeten gewassen van dertien jonge priesters uit alle delen van de wereld. De paus heeft vorig jaar deze ceremonie, na een onderbreking van ongeveer 90 jaar, weer in ere her steld. Zesentwintig kardinalen woonden de voetwassing bij. Eerder op de dag had de Paus een menigte van 10.000 pelgrims en toeristen op het Sint Pie tersplein zijn zegen gegeven. Ongeveer 11.000 pelgrims uit alle hoe ken van de aarde zijn met het oog op de viering van de Goede Week en Pa sen in Jeruzalem aangekomen. In het Jordaanse deel van de stad is een H. Mis opgedragen in de Heilig Grafkerk. NEW YORK, 15 april (AFP) De New Yorkse havenarbeiders hebben op bevel van hun vakbonden geweigerd de lading van het Egyptische schip „Cleo patra" te lossen. De actie is een pro test tegen de Egyptische boycot van Amerikaanse schepen, die op Israël va ren. De „Cleopatra" heeft een gemeng de lading van 3.000 ton aan boord. De vakbonden hebben maatregelen geno men om te verzekeren dat het Egypti sche schip ook in andere havens aan de Amerikaanse oostkust niet gelost zal worden. (Advertentie) HAARLEM TELEF. 16040 JOHANNESBURG, 15 april (Reuter, Ij p Driehonderd politiemannen, bi'ieéstaan door pantserwagens, hebben gisteren een razzia gehouden in het neeerwoonoord in Orlando, op 25 km van Johannesburg, waar meer dan 100.000 negers wonen. Volgens de politie ziin veel gevaarlijke wapens, gangsters en misdadigers die gezocht werden, ge vonden. Er zijn 70 arrestaties verricht. Het verboden Afrikaanse Nationale Congres heeft in negerwijken aan de grens van ohannesburg pamfletten ver spreid waarin een staking van minstens een week aansluitend op de Paasdagen, wordt gelast. De commissaris van po litie heeft met het oog hierop laten be kendmaken dat iedereen die werken wil, kan rekenen op bescherming door de politie. De voorzitter van het Pan-Afrikaan- se Congres, Soboekwo, heeft gisteren voor de rechtbank verklaard dat het belangrijkste doel van het Congres is de blanke overheers'ng omver te wer pen Soboekwo verschijnt thans met 22 andere negers voor de rechter op beschuldiging van ophitsing tegen de wetgeving inzake de persoonsbewijzen. Hij heeft zich uitgesproken voor het afleggen van getuigenis onder ede. Soboekwo zei dat het aantal leden van het P.A.C bijna 200.000 bedraagt en dat het doei is een niet-rassen-democratie in Zuid-Afrika en in heel Afrika be ves tigen. „Wij beschouwen het ais onze ei gen historische rol om bij te dragen tot de vestiging van de Verenigde Staten van Afrika van de Kaap tot Cairo en van Marokko tot Madagascar". Het Con gres zo verklaarde hij, besloot te stre ven naar afschaffing van de paswetge ving, omdat dit onmiddellijk nodig is en geëist wordt door de negerbevolking. Soboekwo zei tijdens het kruisverhoor dat alleen hij verantwoordelijk is voor de opdracht tot het beginnen van de campagne tegen de passen. De Nederduits Gereformeerde Kerk heeft gisteren verder commentaar gele verd op een verklaring van dr. Joost de Blank, de Anglikaanse aartsbisschop van Kaanstad. waarin dege heeft gezegd dat de Gereformeerde Kerk zichzelf tot uitroeiing veroordeelde als zii de apart heidspolitiek niet zou afzweren. De Nederduits Gereformeerde Kerk stelt dat de neger God in zijn eigen kerk, in overeenstemming met zijn eigen nationale levenswijze en n zijn eigen taal, moet dienen. Daarom is het juist dat een christelijke kerk de neger niet wenst toe te laten om dat men niet van hem mag verwach ten dat hij de blanke imiteert, aldus het betoog. Het is onze diepe over tuiging, zo gaat de verklaring verder, d-it een gescheiden ontwikkeling voor blanken en niet-blanken de enige goe de politiek voor Zuid-Afrika is. Wij weigeren ons geweten te belasten door het onderschrijven van een poli tiek die naar onze heilige overtuiging niet alleen de 3 miljoen blanken zal ruïneren, doch die tevens alles zal vernielen wat met zoveel opoffering, geduld en zorg voor het heil en de ontwikkeling van de Bantoe is opge bouwd, aldus de verklaring. De Zuidafrikaanse voorlichtings dienst heeft bekendgemaakt dat, voor zover bekend, in de periode van 21 maart tot 9 april 83 niet-blanke burgers en drie niet-blanke politiemannen z;jn gedood. Twee blanke en 365 niet-blanke burgers en 60 blanke en 26 niet-blanke politiemannen werden gewond. Het Zuidafrikaanse hooggerechtshof heeft gisteren aan een negerarbeider een schadeloosstelling van 1200 pond (on geveer 12.500 gulden) toegekend, omdat de arbeider na in juni 1958 te zijn gear resteerd zodanig door een politieman van Pretoria werd mishandeld, dat hij tengevolge van een beschadiging van de hersenen nooit meer zal kunnen werken. .-. -x ROTTERDAM, 15 april Naar aan leiding van de door het Indonesische ministerie van verbindingen bekend ge maakte boycot van Nederlandse sche pen, hebben twee daarbij betrokken scheepvaartmaatschappijen in ons land verklaard, dat een dergelijke maatregel al jaren in de lucht hing. De laatste jaren hebben deze maatschappijen al zoveel lijnen verlegd en nieuwe geopend, dat de betekenis van een dergelijke maatregel veel kleiner is dan vroeger het geval zou zijn geweest. Met het voe ren van deze politiek gaat men nu vanzelfsprekend door. Passagiersvervoer op Indonesië be staat in feite al lang niet meer, dus daarvoor is de maatregel van geen Advertentie roMAPOfl BELFELD, 14 april Donderdag morgen is te Belfeld brand ontstaan in de boerderij van de weduwe Kurstjens. Kinderen speelden met vuur, dat te sterk werd aangewakkerd. De krachtige wind, alsook het feit, dat de plaatselijke brandweer tengevolge van een storing in het alarmsysteem niet onmiddellijk ter plaatse kon zijn, maakten dat do goedgevulde bij .ebouwen van het lan-* bouwbedrijf verl en gingen. Wel slanc de de brandweer erin het woonhuis voor het vuur te spa -en. De schade loopt in de tienduizenden guldens. belang. Over de economische gevolgen kan volgens de maatschappijen nog weinig worden gezegd, mede omdat In donesië, welk land vroeger van Neder land uit een eindbestemming was, van een dienst, nu nog maar een onderdeel is van een dienst, die vrijwel het gehele Verre Oosten bestrijkt. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft verklaard dat de voor lopige indruk bestaat, dat de boycot een ongeoorloofde inbreuk vormt op de vrijheid van de scheepvaart. Er is nog geen officieel bericht uit Djakar ta ontvangen. De maatregel is zoals gemeld in Dja karta bekendgemaakt na een bijeen komst van de Indonesische Raad voor de Scheepvaart. De minister van scheepvaartverbindingen. Abdoel Moeta- lib, verklaarde daarna tegenover de pers, dat alle schepen onder Nederland se vlag verboden zal worden passagiers of vracht van of naar Indonesische ha vens te vervoeren. Er zal slechts één uit zondering worden gemaakt voor sche pen die met importvracht op weg zijn naar Indonesië of die vóór of op 6 juni inladen. De maatregel vloeit voort uit de richtlijnen die de waarnemend presi dent, premier Djuanda, kortgeleden heeft gegeven, waarin gezegd wordt, dat er discriminerende maatregelen tegen de Nederlandse scheepvaart in Indonesi sche wateren zullen worden genomen zo lang het geschil omtrent Nederlands Nieuw-Guinea niet is bijgelegd, aldus Djuanda. Minister Moetalib zei, dat de drasti sche maatregel tegen de Nederlandse scheepvaart, die reeds verminderd was door het verbieden van de activiteiten van de K.P.M. lang is bestudeerd en voorbereid. Hij deelde mee, dat door de maatregel de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, de Royal Interocean Lines en de Stoomvaart-maatschappij Nederland worden getroffen. Hq benadrukte dat de Indonesische regering de nodige voorzorgsmaatregelen heeft getroffen om een vacuum in het vervoer over zee te vermijden. In de overgangsperiode tot 6 juni, zul len de desbetreffende regeringsinstan- ties aanvullende maatregelen treffen om de situatie het hoofd te bieden, al dus Moetalib. De minister voorspelde, dat tegen augustus van dit jaar geen Nederlandse schepen meer op de In donesische havens zullen varen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1