Echtpaar en zes kinderen omgekomen bij brand Fabriekscomplex in Koog aan de Zaan in de as CITR0ËN super Citroen Meisje vindt doosje met radio-actieve stof" In blok beton vastgegoten en in Noordzee gegooid i ■S I 1 DE VOGEL IN DE HOF W w r Borgward Skoda Goggomobiel Luxaflex dealer „MY HOME" w 1 DRAMA IN HOORN Verzekering dekt schade: 1 miljoen Isolator slaat door ruit van bus Consternatie op Terschelling I RA ME I i GARAGE VERBEEK V ZATERDAG 16 APRIL 1960 84sfe JAARGANG No. 30496 HOORN, 16 april. Omstreeks twee uur in de afgelopen nacht is brand uitgebroken in een woning aan de Merenstraat 84, waarbij de bewoner, de heer A. B. Siemersma, zijn vrouw en zes van de acht kinderen in de vlammen zijn omgekomen. De twee andere kinderen van het gezin waren op vakantie. De ouders hebben nog getracht de kinderen te redden, maar waren bij deze pogingen zelf niet meer in staat te vluchten. De brandweer heeft binnen twintig minuten het vuur geblust. De stoffelijke overschotten zijn overgebracht naar de algemene begraaf plaats. Het gerechtelijk laboratorium in Den Haag is vanmorgen een onderzoek begonnen. A° AAN DE ZAAN, april ln V 1 ,Ijen telle fabrieksbrand heeft in de afgelopen nacht het fabriekscom plex van de n.v. Wasfabriek Jonk aan de provinciale weg te Koog aan de Zaan Volkomen in de as gelegd. Geert Hoogeveen J. J. van Kooten Jongen aan verwon dingen overleden Opslagplaats uitgebrand i. J. van Kooten In verband met het Hoog feest van Pasen verschijnt het eerstvolgende nummer van ons blad op dinsdag 19 april. DE DIRECTIE. Nabij Hawaii wordt de „Ontdekker XI" opgevangen VAN LOON's AUTOMOBIELBEDRIJF mw v Eert van de pilaren in de acht eeuwen oude ka thedraal van Saulieu in Bourgondië wordt bekroond door een kapiteel, waarvan wij hierboven, ter gelegenheid van Pasen, een detail weergeven. Het stelt de verrezen Heer voor, terwijl Hij met een gebaar van superieure ont- ruktheid aan de wereld Maria Magdalena afweert met het ,,Raak mij niet aanl" De foto is genomen zonder dat van kunstlicht gebruik werd gemaakt en doet duidelijk de elementaire vormkracht uit komen van de romaanse kunst waarvoor de mens van vandaag een bijzondere gevoeligheid heeft. en Nachtvorst eforem Suède damesjasjes in kleuren VALKENBURG BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544. Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143481 Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50, telet 4790 Bijkantoor en Red Urfiuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. J. W Boerrigter en Mr W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Or*. H. v. RUN en W. Sever». NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 IMK 't avonds tel. 21544. vier jaar de tweejarige Marianne en Julia Asta, elf maanden oud. Twee van de kinderen van het gezin logeerden in Amsterdam. Dat zijn Siemen Aart, die vandaag twaalf jaar is geworden en het zevenjarig meisje Aartje Jaantje. Omstreeks kwart voor twee hoorde een overbuurman, de heer B. Nanning, hulpgeroep. Terwijl zijn zoon de brand weer alarmeerde, heeft hij samen met een andere buurman de deur- aan de voor- en aan de achterzijde geforceerd. Het bleek reeds toen niet meer moge lijk om de woning binnen te dringen. Men zag de vader van het gezin die in de achterkamer op de benedenver dieping had geslapen, pogingen doen om zijn gezin op de bovenverdieping te red den. De brandweer was binnen enkele minuten aanwezig. De vlammen waren binnen twintig minuten gedoofd. Brand weerlieden vonden de beer Siemensma dood op de vloer van de eerste verdie ping. De moeder en de zes kinderen bleken op hun bedden door verstikking om het leven te zijn gekomen. Het huisje, dat eigendom was van de heer J. Smit te Berkhout, is geheel uit gebrand. De naastliggende huizen liepen slechts weinig schade op. De brand is vermoedelijk op de be nedenverdieping ontstaan. Op de eer ste verdieping waren vier slaapver trekken voor de ouders en hun acht kinderen. De brand was kort en fel en toen deze ontdekt werd stond het huis je, dat van binnen uit veel hout en jute bestond, reeds In lichterlaaie. Het stof felijk overschot van de vader en kin deren werden onder aan de trap ge vonden. De bewoners zijn vermoede lijk in hun slaap verrast. De naast gelegen panden hebben slechts gerin ge schade opgelopen. Door de grote hitte zijn de ruiten van een woning aan de overzijde van de straat gespron gen. De vader en moeder zijn resp. 45 en 34 jaar en zes van hun kinderen, tussen één en twaalf jaar zijn omge komen. De andere twee waren in Am sterdam. Nader wordt gemeld: De 45-jarige fa brieksarbeider A. B. Siemensma, zijn 33-jarige echtgenote *N. Siemensma- Schouten en de volgende zes kinderen zijn om het leven gekomen: de tienjari ge Elisabeth Neeltje, Attje Aartje, die gisteren negen jaar is geworden, de vijf jarige Andries Bouke, Rob Jan, oud Slechts het laboratorium en liet kan toor bleven behouden. De schade, door Verzekering gedekt, zal naar schatting ongeveer een miljoen gulden bedragen. Omstreeks half een ontdekte perso neel van het nabijgelegen station Koog- Zaandijk vuurverschijnselen in het ka pitale fabriekscomplex. Zowel de Ro ger als de Zaandijker brandweer rukten met groot materiaal uit, terwijl assis tentie werd ingeroepen van de brann- vveer van Zaandam. Met zeven spuiten en een drijvende spuit werd het vuur krachtig bestreden. In eerste instantie bepaalde men de aandacht op een grote vrijstaande tanK, waarin olie lag opgeslagen. Het gelukte deze tank voor het vuur te vrijwaren. Het fabriekspand was spoedig even- Wel een laaiende vuurzee. De opgesla gen hoeveelheden was en olie vormden een gretig voedsel voor het vuur en tientallen meters hoog laaiden de vlammen op. Een geluk was, dat de fabriek volkomen vrij in het Westzij- derveld staat, zodat geen gevaar aan wezig was voor de belendende gebou wen. Nadat het dak en de bovenste van de drie verdiepingen waren inge stort, kregen de vlammen vrij spel. De brand leverde voor de vele hon derden toeschouwers een fantastisch schouwspel op. Het kordate optreden van de brandweerlieden had tot sesul- taat dat het noordelijk gelegen labo ratorium en het kantoor behouden kon den worden. De daaronder gelegen .ex peditiehal brandde volkomen uit. Tijdens de brand deed zich op de Provinciale weg, waar honderden toe schouwers zich verzameld hadden, nog een ernstig verkeersongeval voor. Een uit de richting Wormerveer komend volkswagenbusje, bestuurd door een Alkmaarse aannemer, ramde in volle vaart een brandweerwagen van de Ro ger brandweer. De chauffeur was klaar blijkelijk afgeleid door de vuurzee. De wagen schoot door de heg en kwam te gen een brug tot stilstand. Er werden geen toeschouwers gewond. De chauf feur w8S bij de botsing uit de wagen geslingerd. Hij mankeerde niets. Een bijzitter werd met een hersenschudding naer het ziekenhuis te Zaandam over gebracht. (Advertentie) Hoofdagent v. Haarlem en omgeving Kantoor - werkplaats - magazijn Mr. Cornelisstraat 54, Tel. 16270-15998 SHOWROOM: Zijlweg 26 - Haarlem - Tel. 17296 (Advertentie) U hebt er méér plezier van met (Advertentie) Houtplein 18-20 - Telefoon 16615-12000 Advertentie voor Haarlem en Omgeving. Vraagt prijsopgaaf bij WONINGINRICHTING HANNIE SCHAFTSTRAAT 47 Telefoon 12835. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 16 april De ze ventienjarige Foppe Drijfhout uit Tzum- marum die woensdagavond zwaar ge wond werd toen htj als inzittende van een autobus'getroffen werd door een isolator die door een ruit sloeg, is vrijdag in het St. Elisabeth ziekenhuis te Amersfoort overleden. De jongen was woensdag met een schoolexcursie van de technische school in Leeuwarden naar de jaarbeurs te Utrecht geweest. De bus was weer op weg naar Friesiand, toen uij op de Amersfoortseweg te Nijkerkerveen met een loshangende draad van de elektri sche lichtleiding in aanraking kwam. De draad werd kapotgerukt tengevolge waarvan een porceleinen isolator met grote kracht door het achterste zijruitje sloeg en Foppe Drijfhout in zijn nek trof. De jongen liep daarbij een hals- slagaderlijke bloeding op. UTRECHT, 16 april De 25-jarige M. K. uit Austerlitz is gisteravond bij de piramide van Austerlitz met een perso nenauto uit de bocht gevlogen en op slag gedood. Hij was gehuwd en had drie kinderen. K. bezat geen rijbewijs. Men acht het waarschijnlijk dat hij onder in vloed van alcohol verkeerde. BEEK EN DONK, 16 april Gister middag is de 79-jarige wielrijder J. Con stant uit Beek en Donk door een ,iem achteropkomende auto gegrepen en ge dood. Het ongeluk gebeurde, doordat de heer Constant plotseling van richting veranderde, zonder richting aan te ge ven. BABBERICH, 16 april Een perso nenauto afkomstig nit Duisburg (Did.) reed vrijdag met grote snelheid tegen een zware eikeboom. Van de vier Inzit tenden werd de 31-jarige gehuwde A. B. B. uit Duisburg op slag gedood. De drie andere inzittenden werden ernstig gewond in het r.k. ziekenhuis te Zeve naar opgenomen. De auto werd totaal vernield. Het gezelschap wilde via El- ten naar Duitsland terugkeren. EERBEEK, 16 april Gisteravond is brand uitgebroken in een opslag- plaats van de papierindustrie Sanders aan de Karei van Gelreweg. F)e loods, waarin rollen jute waren opgeslagen, werd door het vuur volkomen vermeld. Aan de fabriek zelf werd geen schade aangericht. Het vuur werd bestreden door de brandweer van Eerbeek, ter wijl ook verschillende bedrijfsbrandwe- ren, van in de/e gemeente gevestigde papierfabrieken, aan het blussingswerk deelnamen. (Advertentie) Boutplein 18-20 - Telefoon 16615-12000 Advertentie Een brand, zoals de Zaanstreek er reeas vele in het verleden heeft gekend, ver- woestte vrijdagnacht de fabne van Jonk's wasbedrijf te Koog aan e aan' WASHINGTON, 16 april (UPI) Van de raketbasis „Vandenberg in de Amerikaanse staat Californie is gis teravond een satelliet, de Ontdekker Al gelanceerd, die in >,(jn berekende baan om de aarde is terechtgekomen. Onge veer 27 du- na de lancering, in de nacht van zaterdag op zondag, zal de satel liet, die ruim 66 kilo weegt, van de tweede trap van zijn draagraket wor den losgemaakt, als hij boven de Noord pool is. Men wil de satelliet, die van een radiozender is voorzien, dan in de Stille Oceaan opvangen, ter hoogte van Hawaii. KorteKleverlaan30-40,Bloemendaal Telefoon (02500) 513 01 - 5 54 46 (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 15 april Sinds don derdag j.l. heerst er op Terschelling een irrote consternatie. De twaalfjarige Tiny Drost vond 's morgens b(j het spelen in de Zeevaartschoolstraat een rond doosje. Het geleek uiterlijk op een schoensmeer- doosfe, maar was geheel in een glazen omhulsel gehuld en voorzien van op schriften in de Engelse taal. Het meisje nam haar vondst mee naar huis, liet het aan haar moeder en enige vriendinnetjes zien en gaf het toen aan haar 21-jarige broer Roelof, die timmerman is. Deze nam het mee naar zijn werk, waar men de vondst niet vertrouwde en er de politie mee in kennis stelde. Bij nader onderzoek en vertaling van het opschrift bleek dat er een radioactieve stof in het doosje moest zitten. Het opschrift luidde vertaald: Levensgevaarlijk. Radioactief. De politie stelde de mijnopruimings dienst in Den Helder van het gebeuren in kennis, waar men besloot geen risico te nemen. De dienst gaf daarom op dracht het doosje onmiddellijk in een blok beton vast te gieten. Het aldus degelijk verpakte stuk radioactieve stof is gisteren met een marinevaartuig een eindweegs de Noordzee opgebracht en daar overboord geworpen. De deskundi ge van de Mijnopruimingsdienst die op Terschelling een onderzoek kwam in stellen verklaarde dat wanneer men het doosje geruime tijd bij zich zou dragen er gevaar voor besmetting zou kunnen ontstaan. Er is een lijst opge steld van de personen die in aanraking met het doosje zijn geweest en deze staan voorlopig onder medische controle. Hoe het doosje op Terschelling geko men is en daar verloren, is nog een vol komen raadsel, behalve misschien voor de Mijnopruimingsdienst, die tenminste onmiddellijk resoluut de beslissing nam het doosje zonder nader onderzoek in beton te metselen. m at zou die kleine vogel doen Daar ginder in de hof? Hij zag de rozen en het groen En zaadjes in het stof. En tussen palmen en o lijf Daar zocht hij zich een zoet verblijf En zong daarbij Gods 'lof. ff at heeft die vogel daar gezien In lang-geleden tijd? Was het een nieuw, wit graf misschien? Was het een vrouw, die schreit? De kleine vogel zong niet meer, Want in dat graf daar lag de Heer. De vogel zweeg vol spijt. at heeft de vogel wel gedaan Toen t Paasfeest juist begon? En toen de Heer is opgestaan Zo stralend als de zon? Zijn lied klonk juichend door de lucht En de soldaten, op de vlucht, Die keken niel meer om. w, at zag de vogel in de dauw? Een engel daalde neer. En heel ontdaan riep daar een vrouw: Waar is toch onze Heer. Nog zong de vogel in het gras Omdat de Heer verrezen was Zijn liedje God ter eer. w. w at zag de kleine vogel toen? Soldaten van ~de wacht. Ze hadden, als soldaten doen, Hun zwaarden meegebracht. Ze stonden zwijgend voor de steen. Daar kan geen dode mens doorheen Zo hebben ze gedacht. at zullen dan Gods kinderen doen Wanneer de paaskaars brandt? Ze zullen zingen, net als toen Die vogel van het land. Ze danken God en zijn verblijd Nu leeft de Heer in eeuwigheid En wij zijn in Gods hand. Lea Smulders (Advertentie) Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot zwakke wind uit noordelijke rich tingen. Vannacht op de meeste plaatsen nachtvorst, morgen overdag iets hogere temperaturen dan van daag. Zondag: Zon: 5.40-19.40. Maan: 1.09-10.10 Maandag: Zon: 5.30-19.42. Maan: 2.00-11.17. Dinsdag: Zon: 5.36-19.44. Maan: 2.42-12.28. (Advertentie) BARltüORISSTR HAARLEM IEL13439* ■LEID^ESTRAAT. (Bij KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2 2 3596, AMSTERDAM, 16 april Boven het midden van de oceaan ligt een de pressie, die naar het noordoosten trekt, i? verband hiermee kan tijdens de 1 aasdagen aanvankelijk rustig weer verwacht worden, later wat toenemen de wind, krimpend naar zuidwest. Er is meer kans op zonneschijn dan op regen. De temperatuur zal overdag op ongeveer hetzelfde niveau blijven 5 of 7 dagen volledig pensionbedieningsgeld, 3 autotochten, en beziens waardigheden inbegrepen, vanaf resp. f 65,- en f 79,- per perspon. Vraagt a;rrangementeniijst met keuze uit 143 hotels en pensions bij de officiële HET GEULDAL STATIONSSTRAAT 15 TEL. 044.06 - 2048

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1