Kerkrade weer naar Haarlem bij viering Koninginnedag Invasie van niet minder dan duizend carnavalisten met Prins Friets I F. A. M. Seuter veertig jaar werkzaam in ons bedrijf VERRIJZENIS-RAAM IN LIDUINA-KERK S.O.S. - Slag Om-Sengarema DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL r n SMË BLOEMENSTAD OP STELTEN ZES MUZIEKKORPSEN ZULLEN ZICH PRESENTEREN NAAIMACHINES GROEN Co. F eestprogramma voor Heemstede Uitvoering van zinrijk plan Eierengeld voor de Broeders CERTINA /ex uxa 2 ZATERDAG 16 APRIL 1960 PAGINA 3 KERKRADE, 16 april. Haarlem beleeft dit jaar op Koninginne dag weer een vrolijke Kerkraadse invasie. Niet minder dan duizend Kerkradenaren allemaal volbloed carnavalisten zullen dan im mers evenals in 1952 de Oranjefeesten komen opluisteren. Per extra trein, die om zes uur uit Kerkrade vertrekt, arriveert het pretgezel- schap met aan het hoofd de zwierige prins carnaval 1960 Friets I (de 27-jarige journalist F. Sprokel) om half tien in de Spaarnestad. Naast het ontvangstcomité zullen daar ook enkele magnifieke praalwagens uit de Kerkraadse carnavalsoptocht gereed staan, als onmisbare attributen voor bepaalde groepen, die 's middags in de Haarlemse Koninginne-optocht zullen meetrekken. VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE Ruimer paviljoen in Wethouder van Gelukpark ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN CENTRALE VERWARMING POW-R-MATIC Oliebranders Bevrijdingsdag Hogere winst bedrijven in Bloemendaal ■WASSERIJ DUYN 'i Silver Sfoepke Grote Houtstraat 49 Haarlem ER GAAT NIETS BOVEN PERFECTE MAATKLEDING A. J. VAN DER STEUR N.V. Dames- en Herenkleermakerij GROTE HOUTSTRAAT 48 Nx BLOEMENDAAL WIL BOUW GARANDEREN (Advertentie) v. DUIVENB0DEN N. Gemeenteraadsvergadering snt Daar is allereerst de fraaie statie wagen van prins Friets I, getrokken door steigerende herten; de Zwarte Kater-caleche van de ex-carnavals prinsen, de wagen van de Raad van Elf en de rijdende ton (,,de buut") van de carnavalistische moppentap pers „de buutteredners". Wagens al leen vormen geen echte carnavalsop tocht en derhalve heeft de Kerkraad se deputatie ook diverse muziek korpsen: de hofkapel van de prins, het mijnwerkerskorps „De Bergka- pel" van de Dominiale mijnmaat- schappij, de harmonieën „St.-Pan- cratius" en „St.-Aemiliaan", alsme de de damesdrumband meegebracht en voorts bont verklede eenlingen en groepen, als de prinselijke garde, de befaamde „Theepoppen" van Haan- rade, „De Kozakken" van Bleyer- heide, de balletdanseressen „de Kirchröatsjer Meadsjer", „de Mus ketiers" van de Vink en het wande lende kaartspel. In totaal maar liefst Vijfhonderd medewerkers. Gezamen lijk zullen zij de feestvierende Haar lemmers een getrouw beeld geven van het zuidelijke feest bij uitstek- carnaval. Zij zullen dit doen tijdens de optocht, welke 's middags door de straten van Haarlem trekt en vooral na afloop daarvan in het Ke naupark. (Kattenberg). Hier zullen de Kerkradenaren een kolderiek openluchtspel een vrije bewer king van het sprookje „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", geschreven door buutteredner Hans Stelzmann verzorgen. Buiten deze twee hoogtepunten van het Haarlemse feest nemen de Kerkraadse carnavalisten en hun supporters nog meer programma punten voor hun rekening, te we ten de presentatie van de muziek korpsen en groepen rond twaalf uur voor het stadhuis, het défilé na de optocht, een avondconcert en een bezoek van Prins Friets en zijn gevolg aan het Oranjebal. Pas tégen middernacht verlaten de gasten de Spaarnestad. Voor zover het aan de Kerkrade- De ex-prinse" van het Kerkraadse Carnaval zijn lid van de Orde van de Swartse Kater, zoals aan de flank van de hierbij afgebeelde praal wagen staat vermeld. Hun voegt een stemmiger dracht en een ietwat bezadigder allure. Hoe kan het an ders in een kattenbak. naren ligt, zal Koninginnedag 1960 een uitbundig feest worden. Zonder uitzondering zijn zij immers vast van plan om daarbij als onvermoeibare gangmakers te fungeren. Kerkrade, zo verzekerde prins Friets I ons na drukkelijk, zal zijn naam als stad van jolijt en plezier, beslist hoog houden. Voor de leden van het co mité „Koninginnedag Haarlem" houdt dit alles de garantie in, dai hun besluit om de Kerkraadse car navalsvereniging voor de tweede keer aan de stedelijke Oranjefeesten te laten meewerken, stellig door nie mand zal worden betreurd. HAARLEM, 16 april Dinsdag 19 april zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer F. A. M. Seuter, wonende Parklaan 29 te Haarlem, bij ons bedrijf In dienst trad. Ter gelegenheid van zijn jubileum zal hij 's morgens gehuldigd worden. In de loop van de middag heb ben zijn vrienden en andere relaties ge legenheid hem te zijnen huize te felici teren. De heer Seuter werd 8 januari 1898 te Haarlem geboren en kwam per 19 april 1920 op de afdeling correctie van de Nieuwe Haarlemsche Courant. Daar verrichtte hij vooral bureau-werk en bleek hij een zeer bekwaam en kundig herschrijver van de binnengekomen ko pij van medewerkers en corresponden ten. Zijn perfecte kennis van de Neder landse taal maakte van menig gebro ken verslag een goed stuk werk en vele jongere journalisten hebben van hem een uitstekend voorbeeld en een voor treffelijke leiding gekregen. Hü verstond bovendien de niet gemakkelijke kunst, uit soms al te lange verslagen juist die elementen te halen, waarmee hij een nieuw verslag kon componeren, dat niettemin aan het verslagene alle recht deed wedervaren. Mede door zijn vele relaties in de stad Haarlem kwam hü ook in de stadsverslaggeverij terecht, en ver schillende jaren was hp verslaggever van de gemeenteraadszittingen. By de overbrenging van het technisch apparaat van de Nieuwe Haarlemsche Courant naar Amsterdam, vertrok ook hü naar de hoofdstad, waar hü eerst aan de redactie-Binnenland van de Tüd- Pers zijn krachten gaf in de functie van Chef dezer afdeling en waar hü sinds •nkele jaren optreedt als eindredacteur van enige edities van onze bladen, (Advertentie) E__ GR. HOUTSTR. 181 Q Jj TEL. 14444 daarbü in het büzonder de belangen van de Nieuwe Haarlemsche Courant be hartigend. Voor de toewijding waarmee hp werkt, is maar één kenschets: ouderwetse trouw Men kan op hem rekenen, altijd en onder alle omstandigheden. Alleen wanneer het tengevolge van ziekte niet anders kan, ontbreekt hü °P het aPPel. zü het dan nog zo kort mogelyk. Onlangs nog trof hem een ernstige ziekte die het ergste deed vrezen. Doch hü her stelde en met bekwame spoed nam hü zfjn plaats achter zün bureau weer in. BLOEMENDAAD, 15 april Het pa viljoen in het Wethouder van Gelukpark aan de Zeeweg in Bloemendaal zal gro ter worden dan aanvankelijk in de be doeling heeft gelegen. Het college van B en W. heeft korte tijd geleden con tact opgenomen met een gegadigde, die naar zijn mening zeer geschikt is om als pachter van het paviljoen op te tre den. Bij dat overleg is de wenselijk heid naar voren gebracht om de zaal oppervlakte en de capaciteit van de werkruimten groter te maken. De ver hoging van de bouwkosten achten B. en W verantwoord en kan bestreden wor den met de geiden, die de pachter nu reeds bereid is te betalen. Hij wil na melijk de pachtsom over de eerste drie iaar voldoen. Verder verwachten B. en W een hogere opbrengst van de ont- zanding van het park. Tenslotte heeft het PEN verzocht een transformator- huisie op het terrein te mogen plaat sen, waarvoor het een bedrag van 5.000 wil betalen. Advertentie SPEKSTRAAT 5 TELEF 16061 Advertentie BLOEMENDAAL TELEF. 51855 Friets 1, de kar navalsprins van Kerkrade. zal met zijn schier dui zendkoppige gevolg Koninginnedag in Haarlem vertoeven. De foto toont de Prins met zijn paranymfen tijdens de Kerkraadse karnaval van dit jaarZo ongeveer zal het ook in Haarlem toegaan. De karna- valisten zullen zoals reeds eer der bericht vergezeld van mu ziekkorpsen door de st«d trekken. Het belooft een bonte en vrolijke stoet te worden. Een ieder mag vrijelijk met confetti, serpentines en andere feestelijke papierwaren werpen naar de stoet. De Kerkra denaren zullen dat zeer op prijs stellen. HEEMSTEDE, 15 april De com missie „Koninginnedag" te Heemstede heeft voor het vieren van de bevrij dingsdag het volgende programma sa mengesteld: De feestelijkheden begin nen des morgens om acht uur met het luiden van alle klokken en het uitste ken van de vlaggen. Om half tien is er op het Raadhuisplein een massaal jeugddémé van de leerlingen van alle Heemsteedse scholen. De optocht gaat daarna naar Groenendaal, waar op het terrein tegenover het Verversingshuis de burgemeester een toespraak zal hou den. Om twee uur 's middags wacht Heemstede een büzondere attractie. Vanaf het Valkenburgerplein vertrekt dan de grote historische optocht ter ge legenheid van het 100-jarig bestaan van de Koninkly'ke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Er rijden vier grote praalwagens mee, die historische taferelen uit Turküe, Frankrijk en Ne derland zullen voorstellen. De optocht wordt aangevuld met een Concours d'Elégance voor versierde personenwa gens. Het geheel wordt door verschil lende muziekkorpsen opgeluisterd. De stoet gaat over het Valkenburgerplein en Valkenburgerlaan naar de Heem- steedse Dreef en gaat dan verder in de richting Haarlem, waar de optocht door de stad zal trekken. In de namid dag keert de optocht in Heemstede te rug en zal dan aan de Haven worden ontbonden. 's Middags om half vier volgt een attractief programma op het weiland aan de Wagnerkade, Door de hoog- draadgroep „René" zal een hoogdraad- show worden opgevoerd. Het avondpro gramma begint om acht uur met een lampion- en fakkeloptocht van de schoolkinderen en de jeugd- en sport organisaties. Ook anderen, die aan de ze optocht willen deelnemen zün van harte welkom. Het vertrek is bü de Dreefschool. Om half tien volgt dan het grote bevrü'dingsvuurwerk op het wei land aan de Vrijheidsdreef, waarna om half elf op het Raadhuisplein het vrü- heidsbal begint. De leiding berust bü mevrouw H. van der Moolen. De dans muziek is van „The Starlights" onder leiding van Bert van Poelgeest. Bü de verschillende gebeurtenissen die voor de bevrüdingsdag op het pro gramma zal staan, wordt muzikale me dewerking verleend door de plaatselüke muziekkorpsen Sint Michael en Eens- gezind-Excelsior. De kermis op het Wil- helminaplein zal behalve op 5 mei, ook donderdag 28, vrüdag 29 en zaterdag 30 april, alsmede maandag 2 mei en dinsdag 3 mei geopend zün. (Advertentie) BLOEMENDAAL, 15 april De winst van het gasbedrijf over 1958 bedraagt f 17.797,- en die van het waterbedrijf over hetzelfde jaar 16.498,-. In de ont- werp-begroting waren deze winsten ge raamd respectievelijk op 5.000,- en 15.000,-. De bedragen, waarmee de werkelijke winst de geraamde overtreft, zün aan de bedrijven uitgekeerd voor toevoeging aan de reserve-rekeningen. Bloemendaal wil bouw garanderen. V^ISISTKRKAM SKVAAiyr 20 TKt. 1105J JfH- Het wandelende kaartspel van de Vink zal de Haarlemse optocht niet weinig opfleuren. n de parochiekerk van Sint Liduina in Haarlem-noord is dezer dagen gebrandschilderd glas geplaatst Het moment van plaatsing en de voor stelling hebben verband met elkaar: Christus' opstanding uit de dood is het centrale thema. Als verrezen verlosser domineert de figuur van Christus in de top van het middelste paneel; geflankeerd door zijn voorloper Sint Jan en de heiligen die de hemel binnengaan triomfeert Hij boven het lege graf terwijl de duivel daaronder terugstort in de vlammen van het hellevuur. De ontmoetingen met Maria Magda- iena en de Emmaüsgangers complete ren het evangelieverhaal; de blijvende Broeder-Overste van het Ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem wordt er bijna verlegen onder: sedert de ac tie op 27 maart startte om gelden bij een te krijgen voor de bouw van een ziekenhuis in Sengarema, is er een be drag binnengekomen van 15.000. De broeders koesteren de stille hoop, dat het streef-bedrag van 25.000 gehaald kan worden. Iedere dag nog bezorgt de giro giften de laatste vijf dagen (Advertentie) een wonderlijk precies horloge weer bijna ƒ1000 en uit verschillende reacties blijkt, dat nog vele andere vrienden van de Deo uit Haarlem en omliggende gemeenten niet willen ach terblijven. Hoe de broeders in Sengarema met hun patiënten Pasen vieren, weten wij nog niet. Maar wellicht willen sommi gen ter gelegenheid van Pasen iets ex tra's doen voor de mensen in Sengare ma. Zal het plan navolging vinden van het gezin, dat op eerste Paasdag wat bü eikaar legt als een soort eierengeld voor het ziekenhuis in Afrika? Alleen: de broeders zullen geen eieren, wel ste nen voor hun geld kiezen. Hoe het ook zij, de portier van de Deo neemt graag uw gift in ontvangst. Voor wie het giro-nummer vergeten is: 76042 ten name van het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem met ver melding „S.O.S. - Slag om Sengarema". Wij lopen zo langzamerhand het seizoen uit. De tijd van vergaderen gaat weer over. Niet dat wij van een vergadermoe heid kunnen spreken. Zo druk wer den de bijeenkomsten niet bezocht. De tijd is echter voorbij, dat na de winterdrukte de zomerslaap begint. Wij zijn bang geworden van de stil te en sloven ons uit die zo goed mogelijk te vullen. Wij slaan aan het organiseren, tot we echt moe zijn om in de winter uit te rusten. Zo zal het wel goed zijn. Als bin nenkort die stoeten ouden van da gen uitrijden voor een dagje-Efte- ling, heb ik er toch zelf ook plei- zier in, dat er weer wakkere bur gers gevonden zijn, die met opoffe ring van veel vrije tijd een stukje bejaardenzorg bedrijven. De bejaarden hebben de laatste jaren een heel eigen plaats in onze gemeenschap ingenomen. De rap porten spreken zelfs van een pro bleem, maar zijn nog niet zover, dat zij van zorgenkinderen gewa gen. Dat zorgen voor anderen is een mooie bezigheid, maar hopelijk zal men niet blijven doorgaan in de gedachte, dat bejaarden kinder lijke wezens zijn, die door weldoe ners vertroeteld moeten worden. Ze zijn vaak nog zo vitaal, dat ze zelf hun boontjes kunnen doppen. Kijkt u maar eens naar een bejaar- denbond. Daar kunnen ze vergade ren, dat de stukken eraf vliegen. De 'bejaarde voorzitter, die destijds „al jaren heeft meegelopen in een of andere organisatie", beschikt nog over het romantisch talent van de ouderwetse redenaar, Hij kan pra ten als Schaepman, en zijn volzin nen getuigen daarvan. Ik wil maar zeggen, dat wij ons niet te veel moe ten bemoeien met de bejaarden als een soort vrijetijdsbesteding. Een paar dagen geleden kreeg ik nog een uitnodiging toegestuurd van de Stichting Adoptie Commissie Be jaarden om een cabaretvoorstelling bii te wonen. Niet dat ik zo bejaard ben, maar omdat een paar regels zorgende propaganda geen kwaad zou kunnen. Zo terloops werd mij reeds medegedeeld, wat er bij de opening van de voorstelling ver moedelijk zal worden gezegd. De bejaarden zal dan duidelijk worden gemaakt, dat zij niet te vlug hun eigen woning moeten verlaten om te verhuizen naar een bejaardente huis of naar huisjes in bejaarden straten. „Wij moeten er niet aan meewerken om mens van 65 jaar en ouder als een aparte groep te beschouwen". Met deze mededeling heeft de Stichting op voortreffelijke wijze zelfmoord gepleegd. In het vervolg dus niet adopteren. Het mooiste vind ik nog de slotzin: „Mogelijk zullen wij, indien de stemming hiervoor gunstig is, de alleenwonenden adviseren met een ander te gaan samenwonen of te trouwen". Het beste is natuurlijk een juf frouw te huren, die met weemoe dige ogen een liedje zingt in de trant van: o, ik houw - alleen van jouw - kijk me aan - in de maan. Dat is de beste manier om stem ming te kweken. Maar dan wordt het tijd, dat we in Haarlem een stichting formeren onder de titel „Het leven begint bij de 65". Hoe het met de Paasdagen zal lopen, weet ik niet. Op alle fronten staat men klaar de vreeemdelingen te ontvangen en ze zo goed mogelijk te verwennen. Dit is de tijd, dat we afscheid nemen van onszelf. Wij leveren stad en streek over aan de gasten en we trekken onszelf, zij het niet altijd bescheiden, terug. Voorzichtig schuiven wij onze bloemenmeisjes als pionnen onzer gastvrijheid naar voren, maar langzamerhand worden wij vreemdelingen in eigen stad. Of zijn we dat altijd? Misschien kan het dan geen kwaad ons te voegen in de stoet vreemdelingen, die het Frans Halsmuseum en het stadhuis bezoeken. Eén-keer in uw le ven moet u daar tóch zijn geweest. museum en hel betekenis van Christus' offer voor de wereld vindt zijn uitbeelding in een voorstelling van biecht en eucharistie als paasviering van de gelovigen. Twee hieligen uit het vaderlandse christen dom, Sint Liduina en Sint Adelbert sluiten aan linker- en rechterzijde de compositie af. Dit vijfdelige glasvlak vormt een onderdeel van een iconografisch plan dat pastoor Trouwborst heeft samen gesteld voor de beglazing van zijn kerkgebouw. Hij meent namelijk zeer terecht, dat een kerk niet af is met muren, dak en banken. De beglazing is geen luxe, maar een wezenlijk en tegelijkertijd instructief deel van de inrichting en mag daarom niet ach terwege blijven. Wat in het Christus- raam wordt voorgesteld vormt de climax in het oud-testamentische deel van het verbond van God en de mens- hed, dat in de ramen van de zuidehj- ke zijbeuk getypeerd zal worden door God's opdracht aan Abraham, aan Mozes, aan de profeten. De ramen aan de noord-zijde zullen op overeen komstige wijze uitdrukking geven aan de geschiedenis van de Kerk van Christus. De hooggeplaatste, büna driehoe kige raamvlakken in het schip van de kerk, zes in getal, rijn bestemd voor de uitbeelding van de schepping. De ramen, voorstellend de eerste drie scheppingsdagen, zijn twee jaar terug reeds gereedgekomen en geplaatst. De uitvoering van dit zinrijke plan heeft men willen opdragen aan een gla zenier met veel ervaring, in casu de Limburger Joep Nicolas. Het valt op dat het pas geplaatste Verrijzenis-raam verschilt van ander werk van Nicolas. Men kent hem er moeilijk in terug'. Dat verschil spreekt duidelijk bij een vergelijking met bij voorbeeld het eerder aangebrachte, visionair krachtige, rdam van de eerste scheppingsdag, waarop is uitgebeeld hoe God het water en het uitspansel van elkaar scheidde en leven gaf aan vissen en vogels. Lichttechnisch voldoet het nieuwe raam aan hoge eisen. (Advertentie) HAARLEM - Tel. 10477 de meest exclusieve stoffen van de nieuwe collectie - nu in voorraad. BLOEMENDAAL, 15 april B. en W. van Bloemendaal stellen de raad voor garantie te verlenen voor een bedrag van 7.600,-, dat bet Bouwfonds Neder landse Gemeenten bereid is te verstrek ken aan de Coöperatieve Vereniging tot aanleg en exploitatie van tennisbanen „Elswout". De tennisbaan wordt aange legd op een stukje grond gelegen aan de P. J. B. Ruys de Perezlaan te Aer- denhout. De kosten daarvan worden geraamd op 9.000,- waarvan de leden-oprichters 2.000,- voor hun rekening nemen Het verlenen van garantie is tüdens de raadszitting van 17 maart reeds uitvoe rig besproken. Toen werden er door de raad enkele wensen naar voren gebracht met betrekking tot het ingezetenschap van de leden van de vereniging en de continuïteit van de aansprakelijkheid. Over deze kwesties bestaat, aldus het college van B. en W. thans voldoende zekerheid. aluminium laloexieën De beste service bü Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 BLOEMENDAAL, 15 april De ge meenteraad van Bloemendaal komt donderdag 21 april, 's middags om kwart over twee büeen. iten, het van- Dia iand >ude eeg- jrre- tuin sken men i no- van lang van iters het- orei- ;den waf idat Cl ei- zing i de iofd- n ge- het van imst eeg- 130 rans sbe- sjes zien kere uwe :elli- hun kun- ding trix. Ma- het der i en doo 3 J- den. een >ede voor /rij- rna- oort ting hele eken igen hun par- 3an- eer- iren de rste oen. imo- N.V. out- be- lom. rant ;ken 00 p- 1 de dus- rote seds ech- ven- llcht nen. arin atst, •icht iden gro- aan- voor ge- arop rma Vic- inne- egen inge- ver- n, is abili- lieeft van traf- ister- Olitie een heer duis- van 5 als Of- mil* ZOU beta- heer lacht is n8 ld h ;ie t< straf' iger: hee; aarii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3