Lichte muziek op zwarte schijven „Lili Marienebegint aan tweede jeugd PAUL VLAANDEREN de tweelin: L ZALIG PASEN! mm SLECHTHORENDE KINDEREN Vraag Wigberth "s H raali Antwoord sr en Daviscupploeg oefent tegen Zuid-Afrika Super-aanbiedingen voor beste spelers van FC Barcelona m ZATERDAG 16 APRIL 1960 PAGINA 4 I Er zijn maar weinig mensen die bij hun leven al legendarisch worden. Vooral in de keiharde wereld van de showbusiness is het publiek zijn lievelingen maar al te gauw vergeten. Degenen die na vroeger vergaarde roem en enige tijd afwezigheid hun succes op nieuw willen beproeven, moeten gewoonlijk een desillusie ervaren. Maar Mariene Dietrich, een vermaarde filmactrice toen Brigit Bardot nog geboren moest worden, heeft onlangs een ongelooflijk succesvolle terugkeer op het podium beleefd. Men herinnerde haar natuurlijk nog wel van haar film „De Blauwe Engel", en dat zij vooral een artieste van de cabaretkunst was geweest, wist men nog van haar „Lili Mariene" uit de oorlogsjaren. Mariene Dietrich heeft in Parijs als cabaretartieste het publiek tot extase gebracht. Plaatsen van 25 gulden waren om te beginnen al in korte tijd uitverkocht en toen Mariene haar donkere stem had verheven, brak men bijna de zaal af. Mariene wil nu in haar moederland, Duitsland, dat zij inder tijd ontvluchtte om Amerikaans staatsburgeres te worden, weer eens optreden. 15 Hoewel Eric het liefst voor de Pieten verborgen had gehouden, dat zij Wigberth kennen, kan hij niet verhinderen, dat Mildred op haar broeder toesnelt, zodra ze daar de kans toe krijgt. „Och, mijn goede broeder", hoort Eric haar fluisteren, „het is dus toch werke lijk waar, dat je spion was?" „Sstt", snauwt Wigberth haar toe, „praat daarover niet." Peinzend fronst Eric de wenkbrauwen en naast hem snuift Aranrod vol minachting. „Hij een spion? Op zijn gunstigst heeft hij de Pieten, de Britten en zichzelf proberen te die nen en zichzelf het meest." De Noorman haalt aarzelend de schou ders op. Het idee, dat Wigberth met levensgevaar gespioneerd heeft voor de Britten, klopt niet erg met de indruk die hij van hem had, maar toch, men kan zich vergissen. „Als hij gespioneerd heeft, geef ik geen duit meer voor zijn leven", mompelt hij tegen Aranrod. „Goed gezien", klinkt een scherpe stem en opkijkende, ziet Eric de Pictenhoofdman aan zijn zijde rijden. „Het leven van deze Brit is waardelozer dan dat van een rat. Hij zal sterven en zijn boze zuster met hem. En gij, honden, eveneens. Gij zult de dageraad niet meer aanschouwen." JHKiSOESSSZZSJSiB W' Gehoorgebreken worden vaak nief opgemerkt, zelfs niet door het kind zelf Bijzondere attentie leerkrachten vereist van I Intussen kunnen wij haar nu op een langspeelplaat van Philips (P08133L) beluisteren, waar ze on der de titel „Lili Mariene" een reeks liedjes in het Duits zingt. De liedjes zijn nog steeds van dien aard dat zij discussies oproepen. Ze zijn van stemming en inhoud wat uitzicht loos en sommigen zullen misschien zeggen dat ze zwoel zijn. De nu on geveer 55 jaar oude Mariene Dietrich is ook verre van een goed zangeres in de gebruikelijke zin van het woord. Ze zingt wel eens tegen de toon aan en heeft van die nare uithaaltjes. En toch hebben de liedjes een beklem mende sfeer, waaraan men zich nau welijks kan onttrekken. Met een gro te uitdrukkingskracht weet ze van «lk liedje een klein onvergetelijk dra- ma'tje te maken. Dit is cabaret kunst van grote allure; zo moet het in Berlijn van voor '30 gemeengoed zijn geweest. Het is sterk verwant aan wat men nu te horen krijgt van onze Dora Paulsen als zij voor radio of televisie optreedt. Ook Dora Paul sen heeft het toen in Berlijn zo ge leerd. Bij het horen van deze plaat, en vooral van de liedjes Fraulein Annie wohnt schon lang' nicht hier, en Mein Mann ist verhindert, kan men zich voorstellen dat Marlene's come back in het Parijse theater l'Etoile enige sensatie heeft verwekt. „Cowboy-fun" met wisselend succes brengen onze „Texas"-Kitty Prins en The Day Dreamers op de fraaie Phi lips langspeelplaat P 13099 R. Onder wisselend succes verstaan wij hiér dat het af en toe moeilijk is uit te maken of Kitty en de „haren" nu met een cowboy- of te wel een melancholiek zeemansliedje bezig zijn. Maar ach, het kan de pret van deze serie opnamen toch niet deren dachten wij. En als wij bijvoorbeeld denken aan „Red river ▼alley", „I'm an old cowhand'„Honky Tonk girl" en „Roll along prairiemoon" dan valt er natuurlijk niet te redetwis ten. Déze songs doen zonder meer den ken aan ruige cowboys met kaken als ruwe stoppelvelden, aan revolvers zwaar en dreigend op de heup en een flinke dosis heldhaftigheid. We blijven nog even in het wilde westen en gaan de saloon binnen, du wen met een flitsende beweging de kleine klapdeuren open, lopen met een gezicht van wie doet me wat naar de bar en bestellen er met een soort routine-gebaar 'n dubbele whiskey. Het is huiselijk gezellig in de saloon. De cowboys leggen met intens te vreden gezichten hun kaartje, terwijl de sporen aan hun zwaar bewerkte laarzen meewippen op de muziek vanOctaves Kelly, een zg. mooie jongen met een bont gekleurd vestje en een strooien hoedje. Octaves zit achter een rose piano en speelt honky tonk; verrukkelijke muziek in de geest van „doe je dondertje goed, want je zieltje zit er in". Een dansje, een slokje en een goede bui, dit alles hoort bij Fontana 464 00 3 TE waar op Octaves' driftige vingers o.a. „When the red, red, robin comes bon, bob, bobbin along", „Yes sir, that's my baby", „By, by black bird", „Shine" en „Goodnight, ladies" uit te toetsen rammelen. Van harte aanbevolen! Van het wilde westen naar de harde werkelijkheid. Sam Butera laat ons op London FL 1947 met schorre en over slaande stem horen, dat hij danst met een „dolly" en hoe prettig dat wel is. Nou ja, die Sam bedoelt het goed en wij zijn er van overtuigd dat de lief hebbers van het ruwe „klits, klats, klan- dere werk" graag naar hem luisteren. Daarom zullen we voor de volledig heid nog even vermelden dat aan de andere zijde het opwindende „Don't knock it" te horen valt. Van Sam naar een weliswaar rustiger genre, maar zeker niet minder gevaarlijk „Amor, amor", zingen de Doré-sisters op Phi lips 422 413 PE en dan weet u het wel. Het orkest van Jos Cleber verzorgt een uitstekende begeleiding voor dit „lieve" plaatje dat naast „Amor, amor", de cha cha cha „Mi Nuevo Ritmo" en de paso doble „Sol de mi canción" bevat- Ria Verda doet het op haar beurt ook niet onverdienste lijk. Begeleid door het orkest van Frans Poptie zingt zij op Decca FM 264 300 „Addio Amore" en de „Zwa luw". Met zoet gevooisde mannen stemmen op de achtergond klinkt het beslist aardig. En dan tot slot vra gen wij de aandacht voor de onvol prezen Tobi Rix, die op Philips 318 327 PF zijn drie wekkers laat aflo pen voor de man die maar niet wak ker wil worden. Voor de outsiders wil len wij wel verklappen, dat dit koste lijke liedjes is geïnspireerd op het beroemde „Les trois cloches" van Les Compagnons de la Chanson. De ande re kant van de plaat is volgegroefd me de „Kriminal Tango". Het ge heel zal wel weer goed zijn voor een oplage van tienduizend; daar is dolle Tobi aan gewoon. Op het gebied van de lichte mu ziek hebben onze zuiderburen wel een duidelijk andere smaak dan wij. Over het algemeen wekken de Belgische liedjes bij ons slechts een glimlach; er voor warm lopen doen wij en dan zeker de noorderlingen onder ons zel den of nooit. Toch hebben zij iets, waar men wel even bij kan stilstaan. En dat is juist, dat zij gezongen wor den in het Vlaams. Onze tophits zijn meestal afkomstig uit het buitenland en worden dan door Nederlandse zan gers gebracht in het Engels, Frans, Duits of Italiaans. Zelfs de produkten van eigen bodem krijgen vaak een vreemde tekst. De Belgen zijn anders, zij houden De jazz-pianist Oscar Peterson en zijn trio zijn herhaalde malen in Amster dam en Scheveningen opgetreden. Kort geleden was hij er weer en opnieuw heeft deze donkere zoon van een Canadese tramconducteur zichzelf over troffen, zodat hij uitbarstingen van enthousiasme over zijn hoofd kreeg uitgestort. Hij is een sympathieke en beschaafde man onder de nogal eens merkwaardige en schilderachtige kunstenaars van de jazz. Hij is het ook in zyn muziek, die ondanks haar onvervalste binding met de oorspronkelijke jazz ook de niet zo fanatieke jazz-liefhebbers aantrekt. Hij speelt ook uit drukkelijk voor het amusement, maar dan toch vanuit zijn grote kunste naarschap. Er is onlangs een prachtige plaat van hem verschenen Verve MGV9V0Ó), waarop hij met zijn bassist Ray Brown en zijn drummer Ed Tighpen melodieën uit Gershwin's negeropera Porgy and Bess speelt. Het zijn heerlijke melodieën, die men niet graag hoort verminken. Peterson herschept ze, omgeeft ze met een heel bijzondere sfeer. Dat ze virtuoos gespeeld worden, daar hoeft men bij deze geweldenaar als Peterson niet over te praten. Maar tegelijk stelt hij een ideeënrijkdom, een compositie vermogen en een uitdrukkingskracht tentoon, die werkelijk van een uit zonderlijk talent getuigen. Een heerlijke plaat, vol muziek. DEN HAAG 15 april Het Neder landse Davis-cupteam, dat op 29 en 30 april en 1 mei in de eerste ronde Euro pese zone in Oslo tegen Noorwegen speelt, zal worden gevormd door: Hans van Dalsum, Piet van Eijsden, Henk Goris en Willem Maris. Aanvoerder is mr. F. Peters. Deze zelfde ploeg speelt op 22, 23 en 24 april op de METS-banen te Scheveningen een oefenwedstrijd te gen Zuid-Afrika. Tenzij onzekerheid be staat omtrent de conditie van een der anderen zal Goris de reis naar Noor wegen niet meemaken. Wel speelt hij een der partijen tegen Zuid-Afrika. BARCELONA, 15 april De vele successen in de competitie- en beker wedstrijden van de FC Barcelona hebben de directie van de Spaanse club merk waardigerwijze voor problemen ge plaatst. Uit vele landen namelijk kwa men aantrekkelijke aanbiedingen voor de topspelers, enkele daarvan hebben tot onderhandelingen geleid. Vooral de Italiaanse clubs hebben belangstelling voor de spelers van FC Barcelona. FC Milano deed een bod van 12 miljoen peseta's (ca. 800.000 gulden) op Marti nez een contract voor twee jaar en „Torino" kwam met een voorstel ten aanzien van Kocsis. De Italiaanse vereniging wil 8 miljoen peseta's (ca. 560.000 gld.) betalen voor deze speler. FC Barcelona denkt er echter niet aan om Kocsis af te staan en deed aan „Torino" een tegen-voorstel om Kubala voor 5 miljoen peseta's (ca. 350.000 gld.) over te nemen. Het probleem is echter dat Kubala reeds in onderhandeling is met de Chileense club „Universi- dad Catolica" uit Santiago. De Braziliaanse club „River Plate" tenslotte wilde de Peruaanse internatio naal Loayza kopen. Loayza werd vo rig jaar door FC Barcelona gecontrac teerd, maar speelde tot dusverre nog geen enkele officiële wedstrijd. van hun eigen taal en komen daar con sequent vooruit. En al wekken hun mu- setteklanken niet altijd ons enthousias me, gezien het bovenstaande is het toch wel de moeite waard van tijd tot tijd eens aandacht te besteden aan de aan winsten van de Belgische platenmarkt. RX 24.045 met een extreem voorbeeld van de Vlaamse smaak. Maar het valt te verwachten, dat „In 't stamcafé De Volle Pot", zoals de ene zijde van dit 45-toeren plaatje heet, bij ons een best seller zal worden, hoewel Franky Bodet werkelijk een echte gezellige Vlaamse vedet is. Bovendien wordt hij op pret tige wijze begeleid door het Ronnex- ensemble, van welks repertoire Artone reeds een gehele serie plaatjes aan het opbouwen is. Aan de andere kant van deze zwarte schijf is een langzame tango opgeno men: „Madona der Liefde", eveneens door Frank in het Vlaams gezongen met begeleiding van het Ronnex-ensemble. Om ons niet al te pessimistisch te la ten worden ten aanzien van het Neder landse lied komt Polydor nota bene een Duitse platenfirma op NH 66.712 met een tweetal in onze eigen taal ge zongen melodietjes. De zangeres is Rie del van Kleef, die enige weken geleden door Pi Scheffer voor de televisie aan het Nederlandse publiek werd voorge steld. Dit snel opkomende jonge sterre tje zingt ondermeer „Het was op een dag in mei", waarmee we voor het eerst kennis maakten tijdens de voorse lectie voor het Euro-Songfestival. Dit liedje is overigens niet van Nederland se, maar van Belgische oorsprong. De maker is namelijk Marino Marini, die zo'n succes geoogst heeft en nog steeds oogst met „Marina" en kortgeleden in ons land vertoefde en optrad in de Alk- maarse veilinghai. Riedel zingt verder ,Ik wou dat ik kon huilen" eveneens met begeleiding van het orkest van Johnny Ombach. Naar onze smaak is dit laatste wel iets teveel aan de senti mentele kant. Niettemin is het geheel een niet onaardig plaatje. Polydor brengt verder nog op 45-toe ren in de handel een tweetal goede opna men van de Duitse bas-bariton Willy Schneider de ene maal met het orkest van Hermann Hagestedt, de andere met dat van Adalbert Luczkowski. Het is moeilijk een keuze te maken tussen beide zijden van de plaat. Het wat wee moedige „Man darf die alten Freunde nicht vergessen" verdient misschien iets de voorkeur boven het lichtere „Dann und wann", maar van beide is de uitvoering uitstekend en de stem van deze Duitse zanger doet zo prettig aan, dat het plaatje NH 24.109 de lief hebbers gerust aanbevolen kan wor den. WE HfcBBtri KcutM urn paus NEMEN CWT DE FWT1ENT VAN FAME 17 0ÊFEND AL<a JUFFROUW 6fi>AY, IN FEITE 5ARA H/NEB t€» EN ECHTGENOTE W\N M'JN VDIENP IK BEN DOLRL'J MISTE PlE MAAI? WEKENLANG HEBT WEKENLANG OEPRO0EERD UW STRAF ONTLOPEN VOOR EEN BRUTALE JUWELENROOF U OP TOUW HEBT GEZET.... EVENALS DE <0NrvDEI?IN6 VfflN MEVROUW HyNEi? Argentinië De VN-commissle over de sociale en juridische status van de vrouw heeft haar vergadering in Buenos Aires beëindigd en besloten de 15de jaarvergadering volgend jaar in Genè- ve te houden. CY1 De priji raagredactie wenst jullie al len van harte een Zalig Pasen toe! En eet niet te veel eieren. Eerst de prijswinnaars: le Prijs: Margo Mulder, Turfmarkt 43 rd„ Haarlem. 2e Prijs: Ria v.d. Steen, Prinses Ire- nestraat 20, Hoofddorp. 3e Prijs: Michel v.d. Togt, Rijnstraat 99, Haarlem. De goede oplossing van de vorige puzzle was zo: Horizontaal: 1. Geld, 3. slot, 7. mee, 9. hooi, 10 lens, 11. nok, 15. nood, 16. wang. Verticaal: 1. Goochelen, 2. lip, 4. lof, 5. tuinslang, 6. roe, 7. min, 8. elk, 12. oor, 13. vlo, 14. sla. Nieuwe inzendingen liefst per brief kaart aan de redaktle van dit blad. Naam van je krant vermelden. In lin ker bovenhoek schrijven: „Kinderprijs vraag". Kinderen met li chaamsgebreken vragen behalve veel liefde van de ouders ook zorg buiten het gezin. Daaraan wordt gelukkig in steeds toenemende mate vol daan in speciale zieken huizen, instituten en scholen. Inzake de be handeling en opvoeding van kinderen met afwij kingen van het bewegingsapparaat (spastische kinderen, poliopatiënten enz.) bestaat in ons land een achter stand die snel wordt ingelopen. Voor blinde en dove respectievelijk slecht horende kinderen zijn er in ons land instituten (Grave, St.-Michielsgestel) die de gehele wereld ten voorbeeld zijn. Een verminderde gehoorscherpte komt by kinderen veel vaker voor dan men vroeger dacht en het is voor de ontwikkeling van het kind noodzake lijk dit gebrek te herkennen. Deskun digen schatten het aantal slechthoren de kinderen in ons land, waarvoor speciale maatregelen nodig zijn, op en kele tienduizenden en aangezien in ons lang nog geen tweeduizend kinde ren een school voor dove of slechtho rende kinderen bezoeken kan er geen twijfel over bestaan, dat het gebrek van veel slechthorende kinderen vaak onbewust wordt verwaarloosd en dat deze kinderen te kort komen. Dit is enerzijds een gevolg van de omstan digheid dat er nog lang niet overal vol doende mogelijkheden zijn voor onder zoek en behandeling, anderzijds van het feit dat het gebrek van een slecht horend kind lang niet altijd wordt op gemerkt of dat er te weinig aandacht aan wordt besteed. In een klein deel der gevallen ge lukt het langs operatieve weg de ge- hoorfunctie te verbeteren of met be hulp van een gehoorapparaat de ge luiden uit de buitenwereld dusdanig te versterken dat het kind minder hulp behoevend is. Een doof geboren kind zal zonder bijzondere hulp niet leren spreken. Men spreekt dan wel van doofstom. Voor de ontwikkeling van de spraak is noodzakelijk om anderen te horen en het gehoorde daarna te imiteren en zichzelf te beluisteren en te controle ren. Dit is bij normale kinderen tus sen 1 en 2 jaar heel goed waar te ne men. Stomheid bij kinderen met een normaal verstand en een goed wer kend gehoororgaan is zeer zeldzaam. Het is niet moeilijk te begrijpen dat een slecht horend kind, dat maar een gedeelte van de geluiden om hem heen opvangt, moeilijkheden zal heb ben bij de spraak. In lichte gevallen zal het moeilijkheden hebben bij de vorming van bepaalde letters. In ern stiger gevallen hoort het kind wel ge- lulden maar kan het er geen begrjjpe- heden. Het kind kan zijn aandacht niet bü de les houden, heeft ook min der belangstelling voor sommige vak ken (lezen, taai) en kan niet meeko men. Dit schept conflictsituaties, die onhangenaam zijn voor kind én op voeder. Het is begrijpelijk dat een onderwij zeres) in een grote klas een eventu eel gehoordefect bij lastige of domme leerlingen niet aanstonds zal herken nen. Er zijn meer lastige en domme kinderen met een goed gehoor. Een oplettende leerkracht kan evenwel een mooi succes boeken door ouders of schoolarts op een mogelijk gehoorde- Vragen, voor don rubriek moeten worden gericht aan da Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: „Vracenrubriek"). De beantwoording ge- echiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen kennen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding wan naam en adres bij de ingezonden vragen Men houde er nog rekening mee. dat men minsten» 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te aaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. lijk geheel in beluisteren. Het Is mis schien enigszins te vergelijken met wazig zien, waarbij de contouren van de geziene voorwerpen vaag blijven. Als een kind opvallend laat is met spreken zal men onder meer het ge hoor nader moeten analyseren. Het is onjuist daarmee te wachten, omdat dit onnodig uitstel van de spreekoefe ningen en van verder onderwijs ten gevolge zal hebben, hetgeen niet in het belang van het toch al gehand! capte kind is. Ouders en datt voor al de moeders kunnen, als zt) zich deskundig laten voorlichten, al vroeg een begin maken met speciale oefe ningen. Niet zelden wordt een gehoorde fect bQ een kind niet of nau weiijks opgemerkt, ook niet door het kind zelf. In de eerste le vensjaren wordt er misschien niet veel aandacht aan besteed. Het kind is wat laat met spreken en is overi gens in zichzelf gekeerd, maar lijkt een normale intelligentie te bezitten. Op school komen echter de moeliyk- fect te attenderen. Het ligt voor de hand, dat de ka rakterontwikkeling van een slecht ho rend kind extra moeilijkheden zal op leveren. Evenals voor kinderen met stoornissen van het bewegingsappa raat kan het voor een slechthorend kind alleen ai omwille van zijn karak terontwikkeling nuttig, ja zelfs nood zakelijk zijn het te plaatsen op een school voor slechthorenden en even tueel op een internaat. Evenals bij de revalidatie van andere lichaams gebreken geldt hier dat met team work van op dit doel gerichte specia listen (oorarts, psycholoog, physicus, psychiater, spraakleraar, sociale werkster) in moeilijke gevallen de meeste kans op succes bestaat. In ons land bestaat daartoe sinds enkele ja ren het instituut van de Nederlandse stichting voor het dove en slechtho rende kind, Oranje Nassaulaan 49, Amsterdam, dat in samenwerking met de Universiteitsklinieken en keel- neus-oorartsen in den lande in moei lijke gevallen onderzoekt en advies geeft. S. Huurverhoging Met hoeveel ma( «en kamerver huurder in gevolge de op 1 april In gegane huurverhoging maximaal de kamerhuur verhogen? aldus T. L. Uitgegaan moet altijd worden van de „kale" huurprijs van de verhuurde ka mer. Het is deze kale huurprijs, welke verhoogd mag worden met 20 pet. Om nu te weten te komen hoeveel de kale huurprijs mag bedragen, moet men uit gaan van de totale huurprijs van de wo ning. Bedraagt deze, laten we aannemen, ƒ60,- per maand en de woning heeft b.v. 6 vertrekken, alle vrijwel even groot en geriefelijk, dan bedraagt de kale huurprijs van de verhuurde ka mer 10,—. Dit bedrag mag dan ver hoogd worden met 20 pet., waarbij mag worden opgeteld de 20 pet wegens „on gerief". De huurprijs bedraagt in dat geval dus 10,plus 2.plus 2,40 ƒ14.40. De vergoeding welke betaald moet wor den voor het gebruik van meubilair en/of stoffering, gas, water, electra, de- diening enz. enz. mag niet worden ver hoogd. C.B. vraagt: komt de door mij ge huurde en zelf opgeknapte winkel woning per april In aanmerking voor 20 pet huurverhoging? Neen, niet voor 20 pet verhoging, maar de huur van deze bedrijfsruimte mag wel worden verhoogd met maximaal 15 pet door het sluiten van een nieuwe overeenkomst tussen u en de verhuur der. B. V. vraagt: Vindt het biliyk dat de huur van woningen, gebouwd vóór 1918 met 20 pet wordt ver hoogd? Men heeft nm gezegd, dat de regering vindt dat de huiseige naren niets aan het onderhoud be hoeven te doen. Steuntrekkers en zij die uitkering genieten ingevolge de algemene ouderdomswet kunnen de verhoging eenvoudig niet betalen. De regering heeft nooit gezegd, dat een huiseigenaar niets aan zijn huis behoeft te doen, integendeel: hij kan wel dege lijk verplicht worden voldoende aan dacht te besteden aan zijn eigendom- (men). Doet hij dat niet, dan kan hem dat de huurverhoging kosten. Als u denkt, dat uw huis met in een dergelijke staat van onderhoud verkeert dat het huis de 20 pet huurverhoging waard is, vraagt u dan eens aan de huuradvies commissie, wat zjj er van denkt. Acht zü de verwaarlozing en het onderhoud van die aard, dat de huiseigenaar er het nodige aan zal moeten doen, dan hoort u dat wel en dan is de kans niet uitge sloten, dat de huurverhoging er af gaat. Deze kolommen zijn niet bestemd voor commentaar of discussie. Wij willen slechts opmerken, dat de hogere huur wel wordt gecompenseerd, al Is deze compensatie voor de A.O.W.-trekkers wat aan de lage kant. Ik woon In een huis, dat 74 jaar oud is cn nu is de huur verhoogd tot 89.70 per maand. Er is geen badcel, geen waranda, de vuilnis bak moet in de keuken staan en er is binnenshuis nog nimmer iets ge daan, terwyi ik er toch 17 jaar woon, aldus de brief van J. A. d. L. Wat wordt er feiteiyk verstaan on der woongerief? Nu de huur van uw huis meer bedraagt dan ƒ9,. per week, bent u verplicht de huurverhoging te betalen. Was de huur minder dan 9,- dan 2ou de verhuur der u een verklaring van de huuradvies commissie moeten kunnen tonen, waar uit blijkt dat uw huis aan de eisen van voldoende onderhoud voldoet. Dat er geen badcel of waranda aanwezig is, doet hier niet terzake. Zo heeft de mi nister verklaard, dat het ontbreken van een badcel of douche in een oude woning geen aanleiding is de huur niet te ver hogen. Denkt u dat uw huis onvoldoende onderhouden is, of zelfs verwaarloosd, dan kunt u zich wenden tot de huur adviescommissie, om e.e.a. te laten on derzoeken. Het zal dan wel blijken of de huur al dan niet verhoogd mag worden. Dienstplicht H. V. N. schrijft: mijn oudste lOOn ls afgekeurd voor de militaire dienst De tweede en derde zou zijn in dienst m geweest. De vierde zoon studeert in Delft en heeft uitstel gekregen wegens studie. De vijfde zoon heeft een oproep gekregen voor de mili taire dienst. Een ambtenaar van de secretarie beweert, dat de vijfde zoon geen aanspraak kan maken op vrijstelling wegens broederdienst. Is dat juist? Als de zonen 2 en 3 dienst hebben ge daan gedurende 30 dagen of langer en de 4de alleen uitstel heeft wegens stu die (dus b.v. geen vrijstelling wegens broederdienst. feestelijk ambt) dan komt zoon no. 5 aanmerking voor^ vrijstelling wegens Vakantietoeslag Is het waar dat ik, hoewel er voor mün beroep geen c.a.o. bestaat of andere bindende loonregeling, toch recht heb op vakantietoeslag, ook al is er geen overeenkomst? Vraag van mej. M. R. Indien er geen overeenkomst bestaat of is aangegaan hebt u geen recht. U zou u om advies kunnen richten tot de bond van Administratief, Verkopend en Verzekeringspersoneel, St.-Franciscus van Assisiè. Pensionprijs Ik heb een gestoffeerde zit-slaapka- mer «iet volledig pension verhuurd aan een juffrouw voor 100,- per maand. Nu moet die juffrouw voor een week of zes, acht, naar een herstellingsoord (haar salaris wordt doorbetaald). Als ze de kamer aan houdt tydens haar rustkuur, wat voor bedrag mag ik dan vragen per maand voor de kamer? Aldus me vrouw A. d. B. Normaal is het zo, dat als er prijs op wordt gesteld de kamer aan te houden, daarvoor 2/3 van de pensinprijs moet worden betaald. In verband met het feit, dat u blijkbaar geen beroepspension houdt, verdient het aanbeveling een bil lijke regeling te treffen. U behoeft im mers gedurende die 6 of 8 weken ook geen eten te leveren. De huur van de kamer ware daarvoor naar evenredig heid van de gehele huur van het pand vast te stellen, plus een kleine vergoe ding voor winstderving. A.W.W.-uitkering J.L. vraagt: Kan het feit, dat mijn zuster met haar gezin met volledi- ?;e subsidie is geëmigreerd en in anuari 1961 naar Nederland terug keert, een belemmering vormen voor de toekenning van A.W.W.-uit- kering, omdat zij het rijk al zoveel heeft gekost? Neen, bij de toekenning van de uitke ring A.W.W. blijft het feit, dat zij met subsidie geëmigreerd is, buiten beschou wing. Dit heeft er niets mee te maken. Gemeenschap van goederen Een echtpaar is in algehele gemeen schap getrouwd. Binnenkort ont vangt de vrouw een belangrijk be drag in geld, dat zij wil beleggen. Bestaat de mogelijkheid, dat het be drag op naam van de vrouw komt, zodat de man er niet aan kan ko men? Welke weg moet dan worden gevolgd? vraagt mevrouw V. Als het een schenking is, kan de schen- ker bepalen, dat het geschonkene bui» ten de gemeenschap zal vallen. Waar schijnlijk is dat hier niet mogelijk, al thans dat nemen wij aan. Wij willen u dan wijzen op de bestaande wetgeving, welke bepaalt, dat het geschonkene uiteraard wel in de gemeenschap valt, doch dat alleen diegene van de echtge noten er over mag beschikken van wiens zijde het in de gemeenschap is gevallen en dat is in uw geval de vrouw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 4