VERKEERSMAATREGELEN BIJ BLOEMENCORSO lp De Nederlandse Comedie met „De Dievegge van Londen" NEON installaties tyouuef) Heitje voor een karweitje in stad en streek Viering Bevrijdingsdag in Zandvoort agenda KEES VERWEY ZESTIG JAAR In het schoolvoetbaltoernooi begint tekening te komen VOGEL-AFDELING Nederland B veruit de baas over int. Tour-team BRIEVEN 9-jarig jongetje bekneld tussen jacobsladder Schilderachtig maar geen toneel HEEMS GRAANHANDEL OPENT HOCKEY van lezers pagina s 10 mei herdenking Expogé Haarlem e.o. Films Toneel hivi kersen Waterstanden Burgerlijke Stand Haarlem Toestand zorgwekkend Bovenetage uitgebrand Spaarverordening gemeentepersoneel Tentoonstelling in Bloemenheuvel Mr. A. Stempels spreekt over Europese eenwording „De Twintigers" Bevrijdingsdagviering ZEEPKISTENRAGE OP CIRCUIT waarin U aantreffen. De Vrije Tijd Vijftig jaar firma Rijbroek Improvisatieconcert Beurs van New York Kerkbelasting Nieuwe verwarming Beurs van Amsterdam HAARLEM, 20 april Om het bloe mencorso van de Bollenstreek, zaterdag 4a april, ordelik te laten verlopen, zijn er wederom een groot aantal verkeers maatregelen genomen, welke door de automobilisten nauwlettend moeten wor den opgevolgd. Met uitzondering van de hieronder nader te specificeren tra jecten is het corso via de bestaande wegen normaal te bereiken. Om echter stagnatie op het traject Amsterdam - Den Haag v.v. over Rijksweg 4 te voor komen, wordt het autoverkeer Amster dam - Leiden - Den Haag - Rotterdam v.v. aangeraden gebruik te maken van de nieuwe verbinding, de Rijksweg 4a (Burgerveen - Ypenburgj. Het verkeer, dat het corso van de noordzijde nadert dient er rekening mee (c houden dat, van 10.00 tot 18.00 uur 'e Heemstede uitsluitend het doorgaan de verkeer in de richting Leiden - Den Haag - Rotterdam via de Van Merle- laan wordt geleid naar Rijksweg 4 (Amsterdam - Den Haag). Het corso- Verkeer zal zo lang mogelijk worden doorgelaten langs de Rijksweg 8 en de Glipperweg in de richting Bennebroek. Verder wordt het corsoverkeer via de andvoortselaan doorgelaten in zuide lijke richting langs de Leidscnevaart. Van 12.00 uur al wordt het verkeer °P de Rijksweg 8 (Haarlem-Sassenheim) gestremd in zuidelijke richting. Deze af sluiting geschiedt om 12.00 uur aan de zuidzijde van de Pastoorslaan bij de Hüksweg 8 in Hillegom en om 12.30 uur in Bennebroek bü kruispunt Zwar- teweg Bennebroekerlaan. De strem ming zal duren tot ongeveer 16.15 uur, dit is de tijd waarop het corso op de terugweg Bennebroek en Hillegom weer heeft verlaten. De weg Nieuw Vennep - Hillegom momenteel gestremd door het afbreken van de brug over de Haaaemmermeer- ringvaart (Hillegommerbrug) is op corsodag (en de zondag er na) wel be rijdbaar daar ter vervanging van de Hillegommerbrug voor 2 dagen een mug door de militairen wordt geslagen. Vanaf 12.00 uur is de weg Nieuw Ven- BLOEMENDAAL, 20 april De jaarlijkse herdenkingsplechtigheden van de Nederlandse Vereniging van Ex- Politieke Gevangenen uit de bezet tingstijd zullen dinsdagmiddag 10 mei wederom worden gehouden op de Ere begraafplaats aan de Zeeweg. De bur gemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, zal de herdenkingsrede uit spreken. Verdere medewerking wordt verleend door de declamatrice Enny Mols-de Leeuwe en de Muziekkapel van het Haarlemse 'olitiekorps onder leiding van Albert de Klerk. De plechtigheden beginnen om vijf minuten over drie. Na de kranslegging °P de Dodenakker zullen de deelne mers naar Haarlem vertrekken, waar rnetreJtaurant Brinkmann een reume woV d avondmaaltijd zal 0,1 sellouden. ""'"•"lllilHlIIIHmnHHHHUHIIIIIHIHIIIHIHIIIIItlimiiilll CINEMA PALACE: The five pennies, a.l. 2, 7 en 9.15 uur. TRANS HALS: D. gebochelde, 14 laar: 2 7 en 9.15 uur. Do. 2 en 8 uur. LIDO: De hel van Birma, 14 Jaar; 2, 7 en 9 15 uur. ïttxoR- De zoon van de sheik, 14 Jaar; Do -cyclusDe zevende sluier, 14 laar; Tm do.: 2 en 8 uur. SfmrtiaNDT: En eeuwig zingen de bos- sen jaar (4e week); 2, 7 en 9.15 uur: *OXY Tm do.: Paniek in een wereld stad/14 jaar; 7 en 9.15 U. ledere m^dag, 2.30 uur; Pas op ,yal "let: al', 15 7 STUDIO: Wir wunderkinder, a.l., 2.15, Minerva" Do. 2.30: pechvogels, a.l.; Do. 8.15 uur: Anna Karenma, volw. Woensdag 20 april Stadsschouwburg, 8 uur: Uitvoering van Amsterdams Ballet. Donderdag 21 april wStadaaehouwburg, 8 uur: LetterUevenda Vereniging J. J. Cremer: Woutertje Pieter- Woensdag 20 april Brinkman, 8 uur: Door de Eeuwen Trouw, Viering 10-jarig bestaan. Lezing. Minerva-Theater: „Jong Haarlem. Voor st!" Sluitingsavond cursusseizoen met o.a. «oke van de Berg en Jacques van Kol- Jonbu: Urg. **MUTDEN Woensdag 20 april Hoog water: 11.09 u. en 23.57 u. Laag water: 6.06 u. en 19.14 u. Donderdag 21 april Hoog water: 12.36 u. Laag water: 7.40 u. en 20.39 u. T BEVALÉEN van een zoon: M. F. Hourenburg-BuitendjjkM. J. Felix-van Wejjden; A. J. Bersée-Overmeer; ï?- D. Jansen-van Straelen: J. Gerrits- SChultzA. van der Meulen-Vërdoes; L T. Zandstra-Rutte; A. M. Opdam-van sssema; T. Vujjk-Visser; E. M. G. gvers-Verhappen; J. de Vos-Veenstra; A. Delemarre-de Veen; A. R. Adrian- woorn: D. Piers-Meeuwsen. .Bevallen van een dochter: A. M. Verhagen-Everaardt; G. W. Capellen- ij'tendaal- M. L H. Veldman-de Laat; C. M. de Groot-MeilandM. C. Krujj- iMïroot; Y. H. E. Keyner-Anthonqsz; van Hengel-van der Rejjden; A. C. yail der Wende-ReuüL G. G. Reijnders- Lan Trigt.; M. A. Heerkens-Wagemans; ^!:.D. van Driel-Groeneveld; F. C van jyuk-OosthoekP. Bloemsma-van Maa- f6h; A. W. Laverman-Steinmann; H. E. ah Donselaar-Bontekoe. rONDERTROUWD: L. van Voorst en VP J. van Egmond; J. R. Floor en J. j van Oldenborgh; T. van Kampen en S. Bjjster; G. Goojjer en J. Schuiling; V.H. Meyer en M. M. E. Goldman. Brm TROUWD: C. Heikoop en C. de J T?; j. M. H. Blom en G. E. M. Balm; M riL.mgtse en R. V. Handgraaf; H. en te Vries en C. T. Smit; A. P. Schgor en r' van der Vegte; H. H. Arpad en rf' Bovenhorst; W. E. van Duuren Cn^ï.an Kempen. BrV,VERLEDEN: J. M. A. Berkhemer- A :,,.ner' 84 Jr-. Karei Doormanlaan; 'Merom-Bakker, 69 jr., Gasthuis- feikil Jkvr. W. C. Bierendse Haan-van 77 jr., Gasthuisvest; A. E. v, Tutis, jr., crascnuisvest; a. jv Str° Velderij 4 mnd., Hanny Schaft J^raat; j, m. K de Gróot-Meeuwig, 58 a Hazepaterslaan; P. Koojj, 69 jr., 1r mcrtsbergstraat; A. Engeberink, 65 j Busken Huetstraat; G. van Huisste- H?h, 62 jr., van 't Hofstraat; C. H. woortman 4 d., Hofdijkstraat; C. A. an der Wiel, 47 jr.. Kijkduinstraat; A. C Havik-Steffens, 79 jr., Hagestraat; V ^y^an-Kaaskooper, 50 jr., Zonnelaan; M. Provoost-Moerkerken, 98 jr., Jvoosveldstraat; P. Plug. 71 jr.. Haze- P*t»rslaan; M. Verhetf, 67 jr., Maarten Heemskerkstraat. nep - Hillegom gestremd in de richting Hillegom (dus westwaarts). Deze stermming zal duren tot ongeveer 15.30 uur. Voor het verkeer, dat van de zuid zijde nadert gelden eveneens dergelijke drastische beperkingen. In de dorpskernen van Sassenheim, Lisse, Hillegom en Bennebroek-Heem- stede zijn evenals voorgaande jaren parkeerplaatsen ingericht. Het bloemen corso zal zaterdagmorgen omstreeks elf uur vertrekken van de Warmonder- dam te Sassenheim. Om kwart voor twaalf wordt de stoet op de Heereweg bij de Engelenbrug in Lisse verwacht, terwijl men hoopt om kwart voor een in Pliilegom bij de Hyacinthenlaan te zijn aangekomen. Omstreeks kwart voor twee zal het corso Bennebroek naderen waar het eindpunt voor de heenreis op de Rijks straatweg bij de Bennebroekerdreef zal zijn. Terug gaat de stoet om drie uur. Dezelfde route zal worden gevolgd. De tjjden zijn dan voor Hillegom (Oostem- derbrug) 15.15 uur, Lisse (Zwarte Laan) 16.15, en Sassenheim Hoofdstraat krui sing Prov. weg 3, 17.20 uur. Het corso zal omstreeks zes uur op zijn uitgangs punt terug zijn. HAARLEM, 20 april Een 9-jarig jongetje is gisteravond bü het spelen op het terrein van het Gewestelijk Ar beidsbureau aan de Kleine Houtweg bekneld geraakt tussen een jacobslad der en zeer ernstig gewond. Met een ingedrukte borstkast en een zwaar be schadigde rechter long is hij m zorg wekkende toestand overgebracht naar de Mariastichting. Men vermoedt dat het ongeluk is ontstaan, doordat het jongetje de pal, waarmee de jacobs- lafder op de hoogste stand werd ge houden, had weggetrokken, waardoor de ladder naar beneden schoof en op het jongetje terechtkwam. De jacobs ladder behoorde aan een aannemings bedrijf, dat op het terrein van het Ge westelijk Arbeidsbureau werkzaamhe den had verricht, en, in de veronder stelling verkerend dat het terrein des avonds werd afgesloten, de ladder had laten staan. HAARLEMMERLIEDE. 20 april Vermoedelijk door het omvallen van een petroleumkachel is gistermiddag de bovenetage van een' woning bü het voormalige station aan de Haarlem merstraatweg in vlammen opgegaan. De kamers werden bewoond door een 85-jarige man. In het huis woonden verder nog twee gezinnen. De beneden verdieping liep enige waterschade op. De brandweer van Haarlem heeft met drie stralen het vuur geblust. Later heeft de brandweer van Haarlemmer- liede het werk overgenomen en zich belast met de nablussing. De man was verzekerd. HEEMSTEDE, 20 april B. en W. van Heemstede hebben de raad ter vaststelling een concept van een spaar verordening voor het gemeenteperso- neel aangeboden. Deze regeling komt naar inhoud overeen met de rijksrege ling. Verder stellen zü voor een aan tal wijzigingen aan te brengen in de studiekostenverordening voor het ge- meentepersoneel. De kunstschilder Kees Verwey te Haarlem wordt vandaag 60 jaar. Hij is bekend door ziin portretten, figuurstukken, landschappen, stadsgezichten en stillevens n gematigd moderne trant. Zaterdagmiddag opent Jan Engelman een tentoonstelling van zijn grafisch werk in museum Boymans te Rotterdam. HAARLEM, 20 april In afd. E werd gespeeld in winnaars- en verliezersron- de In de winnaarsafdeling wist de Ja- cobaschool uit Heemstede van hun plaatsgenoot de St.-Aloysiusschool, na zeer spannende strqd met 2 1 te win nen. De kampioen E van '59, de J. p-Goen- school, won nu in de verliezersronde met 50 van de Haarl. Montessori school. In afd. C werd het le elftal van St.- Henricus ULO uitgeschakeld door het 2e elftal van de r.-k. ULO St.-Jozef. In afd B was het krachtsverschil vandaag wel erg gering: 3 gelijkespelen en 2 maal 1—2 eindstand. Voor éen be slissing namelük tussen Kon. Wilheimi- naschool en Lorentzlyc. II waren zelfs 24 strafschoppen nodig om de beslissing te brengen. In afd. A II één wedstrüd, die ook al onbeslist eindigde. Na straf schoppen won tenslotte het Mam. v. St.- Aldegonde lyceum. De verdere uitslagen zijn: Afd. E, 2e ronde verliezersafdeling: St. Bavo I Eemstr.-dr. Alfons Ariënssch. 03; St.- Bavo II Eèmstr. (wint)-r.-k. Schoolver. Cruq.str. 0—0; St.-Bonaventuraschool- St.-Josephsch. Bl'daai 51; St.-Cani- siussch.-St.-Aloysiussch. O'veen 0—2; Teylerschool-mr. J. Thielschool (wint) 2—2; Rijksleerschool-Chr. Dreefschool 61; Charl. de Bourbonsch.-Groen v. Prinsterersch. 20; Prinses Marijke- school (N.O.)-Alh. Schweitzersch. 0—5 Prinsenschool-Linschotensch. 41; Kon. Julianasch.-Prinses Margrietsch. 0—4: Theo Thüssensch.-Aeneas Mackayschool 14; Haarl. Montessorisch.-J. P. Coen- school 05; Frans Halssch.-Min. v. d. Leeuwsch. 100; Dr. Huetsch.-Flora sch. 13; Chr. Huygenschool-Cornelis Houtmansch. II 41; Führopsch.-Lin- naeussch. 0—5. (Advertentie) Koninginneweg 6 tel. 14752-14024 Afd. E 2e ronde winnaarsafdeling: St. Bernardussch.-Kard. de Jongsch. 21; St.-Petrus Canisiussch. (wint)-at.- Antoniussch. 11; Pius X sch.-St.-Lam- bertusschool 3—1; St.-Aloysiusschool- Heemstede-Jacobasch, H'stede 12; v. Zeggelensch. I-Marnixsch. 01; v. Zeg- gelensch. II (wint)-Dr. Bamicksch. 1—i Kon. Emmasch.-Vondelschool 23; Dr. A. Kuypersch.-Spaarnesch. 92; Borri- waterschool-Kon. Wilhelminasch. 1—2. Julianasch. (O'veen) (wint)- Jan G«- zensch. 1—1: p h v. d. Leysch.-Craye- nestersch. 3—0; Buitenrustsch.-Dreef- sch. (H'stede) 13; Voorwegsch.-Noor- derschool 6—0; Nassausch.-Bosch en Hovensch. 5—2; Prof. Kohnstammsch.- Willem de Zwpgersch. 4—1; Corn. Hout- mahsch.-Nic. Beetsschool 1— TTT Afd. C, Tussenronde: St.-Jeroen ULO II-Triniteitslyc. II 0—4; r.-k. ULO St- Jozef II-St.-Henricus ULO I 41; LTS IV-Prinses Irenesch I 1—2; Lieven de Keysch. I-Klaas de' Vriessch. II 0-3; Chr Dreef ULO II-Hildebrandsch. II Afdeling A II voorronde: Mendel coll. I-Marn. v. St.-Aldegondelyc. I (wint) Afd. B, le ronde idem. Chr. Dreef ULO I-Hildebrandsch. i (b-4; Kon. Wil helminasch. I-Lorentzlyc. II (wint) 00 Wim Gertenbachsch. I (wint)-Bronstie Mulo I 1—1; Ketelaarsch. I-Lourens Costerlyc. II 12; Mendel coll. II-Chr. Mulo Bl'daai (wint) 1—1; Chr. Lyceum I-Kl. de Vriessch. I 12. BLOEMENDAAL, 20 april Het Co mité tot Viering van de Bevrijdingsdag in de gemeente Bloemendaal zal van 24 april tot en met 5 mei onder het motto: „Onderdrukking-Verzet-Bevr - ding" in huize Bloemenheuvel een ten toonstelling inrichten. De officiële ope nde is gesteld op zaterdag 23 april, 's middags om drie uur. De tentoon stelling is geopend op werkdagen van 10—5 uur, des zondags van 2-5 uur. HAARLEM, 20 april Mr. A Stem pels/ hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, zal dinsdag 26 anril 's avonds om acht uur, in hotel Lion'd'Or een lezing houden voor het Haarlems comité van de Samenwer kende Organisaties voor een Europees Federalisme. De titel van de lezing luidt: ,,En plattegrond van de Euro- peso eenwording HAARLEM, 19 april - De jongeren- club De Twintigers" houdt zaterdag avond" 23 april in de muziekzaal van Brinkmann een bijeenkomst tijdens wel ke Les déticheurs du jazz" zullen spe len'onder leiding van H. Coenen. HAARLEM, 19 april De Neder landse Comedie heeft langzamerhand een traditie opgebouwd in het spelen van het allerluchtigste Franse boule vard-toneel. Men kan betreuren, dat een van de allerbeste gezelschappen van het land 's rijks subsidie voor dit doel ge bruikt, want dergelijke stukken plegen zichzelf te bedruipen. Maar dit is uit eindelijk een zaak, die de artistieke lei ding van het gezelschap aangaat, als mede de volksvertegenwoordiging, die jaarlijks het subsidie beschikbaar moet stellen. Met „De Dievegge van Lon den" van Georges Neveux, is opnieuw zulk een boulevard-voorstelling aan het repertoire van de Amsterdammers toe gevoegd. En niet eens zo'n heel beste. Men wordt afwisselend herinnerd aan The Beggars Opera van John Gay, het Dievenbal van Jean Anouilh, en, wat de vorm betreft, aen Het Ei en Hier met de Poet van Félicien Marceau. Maar nergens wordt de kwaliteit van deze voorgangers geëvenaard. Het gaat dus om een jonge vrouw, die in de Londense ohderwereld van om streeks 1870 een reputatie als dievegge heeft opgebouwd. Men krpgt haar wel en wee voorgeschoteld en tenslotte haar ondergang, die ze echter dank zü een min of meer perverse hoofdcommis saris van politie niet op het schavot be leeft, maar in ballingschap. Het verhaal kan eindeloos worden uitgebreid of in gekrompen naar believen. De schrijver neeft een aantal scènes gecomponeerd, door de dievegge büeengehouden, maar verder een geringe samenhang verto nend. Natuurlyk: het onderwereldmi lieu anno 1870 geeft hem de kans om een romantisch gekleurd toneelbeeld te construeren. Siechts hier en daar, en men name na de pauze in het huis van de rijk geworden dievegge, ontdekt men ineens, dat Neveux een knap to neelschrijver is. Onze teleurstelling over deze voor stelling wordt natuurlijk in de hand ge werkt, doordat het er technisch nogal rommelig aan toe ging. Wim Vesseur had een bijzonder ingewikkeld toneel- peeld ontworpen, dat telkens bü open doek gechangeerd werd. Vermoedelijk was het de eerste keer, dat men met aeze voorstelling op reis was, want die changementen vemepen nogal rumoe rig. Het ruimtegebrek in ue Haarlem se schouwburg zal daar nog wel het zijne toe bijgedragen hebben. Het de cor zag er overigens prachtig uit, al was al die overdaad, die de technici de hals deed breken, beslist overDoaig. De kleurrijke costuums waren van dylvia iNicolas, terwul ae nauwelijks opge merkte muziek van Cor Lemaire was. jonan de Meester heelt aeze voorstel ling geregisseerd. Hij heeit het vooral gezocnt m net oproepen van ae steer, ai maakte ae scnrijver met zijn talloze korte scènes het hem niet gemakkelijk. De Meester heeft toneel weten te ma ken. Hij heeft niet willen moraliseren of willen opgaan in een romantische ver ering voor zyn onderwereldfiguren. En dat was beslist een winstpum. Van ue talloze medespeienden noe men we op ae eerste piaats Ank van Oer Moer ais de dievegge. Deze actrice weet natuurlijk met zo n figuur wel raaü, ook al oood Oe schrijver naar wei nig houvast en al had zi) bepaald niet aiies mee voor een dergelijke rol. Dra matisch heeft mevrouw Van der Moer ons nauwelijks ontroerd. Het was alle maal knap wat zij deed, maar het mis te overtuigingskracht. Datzelfde kan men zeggen van Guus Oster als haar compagnon in het stelen. Maar oat ver- wonaert minder, omdat deze acteur-di recteur steeds met flair moet goedma ken, wat hij aan artistieke oiepgang als het op toneelspelen aan komt, vestigen we liever de mist. Nee, aandacht op Elisabeth Hoytink die tot nu toe kleine rolletjes speelde, maar hier als de trieste concurrente van de dievegge een prachtige creatie opbouwde, die van het begin tot het einde gespannen was. En Allard van der Scheer maakte weer eens een van zijn heerlijk-naïeve mannetjes: het kostelyke type van de man, die ook uit stelen wil, maar er de mentaliteit voor mist. Op het tweede plan verschenen Paul Huf als een prachtige quasi-rechter, Louis Borel eindelük eens echt toneel spelend als de pseudo dominee, Joan Remmelts als de gedegenereerde po litiecommissaris en bij de heel kleine rolletjes vooral Jan Blok in een prach tige typering van een als dronken zee man vermomde rechercheur. Schilder achtig was het allemaal genoeg, maar toneel vraagt toch echt wel iets meer dan dat. J. W. v. d. V. BLOEMENDAAL, 19 april In aan sluiting op het reeds gepubliceerde pro gramma van de Bevrydinsdag-viering in Bloemendaal, wordt thans bekend ge maakt dat 's avonds om 7 uur een korte oecumenische bijeenkomst zal worden gehouden in de Gereformeerde Kerk in Bloemendaal aan de Vijverweg. De lei ding van deze bijeenkomst is in handen van de gereformeerde predikant ds. G. Toornvliet. Voorts zullen het woord voeren mgr. B. J. A. Haanen, pastoor van de parochie van het Allerheiligste Sacrament, en dr. J. H. Stelma, her vormd predikant in Bloemendaal. De tentoonstelling over onderdrukking en verzet zal niet op vrüdag 22, maar op zaterdag 23 april worden geopend, 's middags om 3 uur. Dagelüks is de tentoonstelling geopend van 10 tot 5 uur, maar op 25, 27, 29 april en 2 mei bo vendien 's avonds van 8 tot 10 uur. Op Bevrüdingsdag zullen omstreeks negen uur 's avonds op vier plaatsen in de gemeente vreugdevuren worden ontsto ken, en wel: in Vogelenzang tegenover garage Kooyman, in Aerdenhout aan de Spiegelenburglaan hoek De Waal Ma- lefijtlaan, in Overveen op de voormali ge vuilstortplaats aan de Dompvloeds- laan en in Bloemendaal op het speel veldje aan de Brederodelaan hoek Berg weg. ZANDVOORT, 19 april De direc- tuér van het circuit van Zandvoort heeft de Zandvoortse jeugd een groot plezier gedaan met het organiseren van een zeepkistenrace op het circuit. Aangemoe digd door talrijke supporters versche nen gistermorgen 30 coureurs aan de startlijn. De baan liep van de Hunze- weg af tot bij het tijdwaarnemershuis. Er werd felle strijd geleverd. De beste prestatie werd geleverd door Joep Douma (30.1 sec.), hij kreeg een gouden medaille met inscriptie, evenals nummer 2 Henk Koel (30.2 sec.). Een zilveren medaille kregen Dick van den Engel (31.2 sec.) en Adri van der Mqe (32.2 sec.). Wim Paap (32.4 sec.) en Ot to to Huijsman (32.5 sec.) behaalden een bronzen medaille. De heer Hugenholtz zal dit sportie ve jeugdevenement in de zomervakantie herhalen. ZANDVOORT, 19 april Het. comi té „Viering bevrijdingsdag 1960" he.eft het programma voor 5 mei vastge steld. De feestviering zal om 8 uur aan vangen met klokgelui en het uitsteken van de Nederlandse vlag. Het comité doet een dringend beroep op de inge zetenen van Zandvoort, er aan mede te werken dat van elk huis uit wordt gevlagd. Men heeft contact opgenomen met de plaatselijke middenstand en de ze zal binnenkort bevoorraad worden met vlaggen met toebehoren welke te gen een redelijke prijs zullen worden verkocht. De Zandvoortse muziekkapel begint om half negen een muzikale rondgang door de dorpsstraten. Van 9 tot 10 uur wordt voor de kleuters der kleuter scholen een voorstelling gegeven in theater „Monopole". Om 10 uur bren gen de leerlingen der 4e en hogere klas sen der lagere scholen een aubade aan de burgemeester. Deze zal de kinderen dan van het bordes van het raadhuis af toespreken. De deelnemers aan de aubade worden daarna getrakteerd. 's Middags om half twee vertrekt een gecostumeerde optocht vanaf het De Favaugeplein. Men kan inschrüven Advertentie) Graankopers sinds 1822 op DONDERDAG 21 APRIL a.s. een de meest uitgebreide collectie vogels zult ANTHONIESTRAAT 54—56, ingang Korte Herenvest 15 Telefoon 11607 HAARLEM omliggende gemeenten een HAARLEM, 20 april Vandaag zijn ook in Haarlem en nm honderden verkenners, padvinders, gidsen en padvindsters uitgezwermd om heitje te verdienen voor een karweitje. Er is overal1 wel iets te doen. t^r za gepoetst en geboend worden en menig ander karweitje kan woriden "PSeknapt. In Zandvoort zijn de jongelui gisteren officieel gestart. Daar heeft fe burgemees ter een aantal verkenners het hek laten repareren van het circuit, waarmee zu de nodige heitjes konden verdienen. BLOCMF/NDAAL, 19 april De oefen wedstrijd welke het Nederlandse B- hockeyteam Tweede Paasdag speelde tegen een team van spelers uit de gast- elftallen van het internationale Paas- toernooi van BMHC, is een aantrekke lijke partij geworden met vele momen ten werkelijk goed spel. Niet omdat de tegenpartij van ons reserve-team daar toe noopte, want ondanks het meespo len van de Engelse international Denis Oarnfil die de spilplaats met allure innam waren de oranje hemden in technisch en tactisch opzicht royaal de meerdpren. En daaruit vloeide een samenspel voort, speciaal op de linkervleugel, waarvoor menig applausje opklonk. Spil Fr Fiolet bleek de gasten maar weinig ]canc te flffvwi daermMG wa® zeer rustige wedstrijd aangegeven voor de B-verdedigers, maar volop spel voor de goed combinerende voorhoede. In hoog tempo van begin tot einde, werden voor en na de rust 3 goals gemaakt, zon der dat keeper N. Bredero van het B- team gepasseerd kon worden. Dit doel- punten-overwicht mag voor een zeer groot deel geschreven worden op naam van het duo Coster van Voorhout en Voigt die flitsende reactie en prima stidrtechniek in hun ransel hebben en daarvan gedegen gebruik maakten door deze doelpunten voor hun rekening te nemen. Na de rust voegde Berkman van BHMC zich ook bij de uitblinkende spe lers. dank zij enige knappe rushes en goede voorzetten. Zwakke punten wa ren in het B-team niet aan te wijzen, of het zou het soms iets te veel „licha melijk" spel van back Th. Terlingen moeten zijn, waardoor aan de nijvere tegenpartij enkele kansen werden ge schonken, welke overigen» niet konden worden benut. in vqf groepen, namelük: 1. kinderen (individueel); 2. kinderen in groepen van ten hoogste drie; 3. grotere kinder groepen; 4. volwassenen, en 5. recla me. Deelnemers aan de optocht kunnen zich van heden at tot en met vrüdag 29 april aanmelden op het bureau van politie op alle werkdagen van 9-12.30 en van 14 tot 17 uur (zaterdag van 9-12.30 uur). Het comité heeft een groot aantal prijzen beschikbaar gesteld. Na afloop van de optocht, 's middags om 4 uur wordt op een nader bekend te maken terrein een voorstelling ge geven door het bekende kinderpony- circus uit Hoofddorp. Het avondprogramma is meer be stemd voor de ouderen. Van 7 tot 8.15 uur vindt een kerkconcert plaats in de Ned. Hervormde Kerk. Van 8 tot 10 uur wordt een muziekuitvoering gege ven op het Raadhuisplein, waarna het officiële programma zal worden beslo ten met een toespraak van de voorzit ter van het comité, de heer G. Tates, wethouder. Daarna volgt nog een openluchtbai op het Raadhuisplein. In de loop van de avond zullen in het centrum van het dorp potten met Bengaals vuur worden ontstoken. De seizoen-straatverlichting in de winkelstraten zal dan branden, terwül enkele officiële gebouwen in flood-light zullen worden gezet. Met medewerking van ,,de Hanze" en de Zandvoortse handelsvereniging zal het comité tenslotte nog een eta- lage-zoekwedstrüd organiseren, waar voor fraaie prüzen zullen worden uit geloofd. HAAREM, 19 april Voor de r.k. commissie De Vrije Tijd spreekt vrij dagavond 29 april in zaal Zoetestraat 11 de wereldreiziger Glissenaar over zijn tochten per „jeep-express" door de we reld. HAARLEM, 19 april De firma J. W. M. Rijbroek, sanitair en elektri citeit, gevestigd Jansstraat 71,bestaat vijftig jaar. Ter gelegenheid hiervan wordt dinsdagmiddag 3 mei in de Kroon zaal van Brinkmann een receptie gehou den van half drie tot half vijf. HAARLEM, 20 april De organis ten Albert de Klerk en Piet Kee zul len donderdag 2b april, 's avonds om acht uur, op het orgel van het ge meentelijk concertgebouw een impro visatieconcert geven. Opneming tm deze ntonele is noodzakelijk een bewijs van stemming. Anaconda Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp. General Electric Genera] Motors Kennecott Copper K.L.M Montgomery Ward Kadlo Corp Hepubllc Stee) rtoyai Dutch shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S. Steel 18/4 53% 4»% 53 92% 46% 75VJ 29 U 45i'2 77% 6114 40% 36 20 47% 43% 30% 80% Stemming: 19/4 52% 45% 52% 91% 45% 75% 29% 45% 75% 603/4 39% 36V« 20% 47V. 43 20% 80% flauw Met interesse heb ik dit artikel gelezen in uw krant van zaterdag 9 april op pagina 9. De kwestie van kerkbelasting interesseert ons missionarissen in Oost-Afrika ten zeerste, aangezien de mensen aldaar het onderhoud van hun priesters nog bijgebracht moet wor den. Persoonlijk zou ik zeggen: het onder schrift had moeten zijn „Philippine greep in nood op een verkeerde manier naar redmiddel", terwijl het vet-ge- drukte: „Gedwongen kerkbelasting is in strijd met kerkelijk recht" niet ln overeenstemming is met het artikel, want in het artikel is ner gens sprake van dwang. Ik geef toe, dat het minder plezierig is, als men een biljet ont vangt: „U hebt zoveel inkomen en daarom moet u zoveel betalen". Het zal er wel niet zo rauw op het biljet hebben gestaan: maar het is toch minder plezierig als de pastoor precies weet hoeveel men verdient. Maar dwang is het niet, want er wordt niet ge dreigd met deurwaarders, confiscatie enz. in geval van wanbetaling; en zelfs al zou daar mee gedreigd worden, ieder weet, dat de pastoor dat dreigement toch niet ten uitvoer kan leggen. Neen, dat woord „gedwongen" had er niet bij moeten staan in het opschrift. En kerkbelasting als zodanig is niet in strijd met kerkelijk recht, naar ik meen (al ben ik geen jurist). Wat verkeerd was in Philippine is: de manier, waarop deze kwestie is aange pakt: „geen overleg met de parochianen" en „het gaan naar die belasting-inspecteur, die pastoor inzage gaf van de inkomens van zijn parochianen". In Engeland en ook bij ons in Oost-Afrika hebben we niet 5 geboden der Kerk, doch 6. Het ,,6-de gebod der Kerk" bij ons in Uganda luidt: geef aan de priesters de dingen die zij nodig hebben voor hun leven en werk. De bisschop heeft in een herdelijk schrijven dit gebod uitgelegd en bepaald, dat men ter ver vulling van dit gebod 2 pet van zijn inkomen dient te geven aan de kerk. Hij had evengoed 1 pet. of pet. kunnen bepalen, of 10 pet., zoals dat de gewoonte was in de eerste tijden van de kerk; wij lezen dat in de „Handelingen d. Apostelen". In dat herderlijk schrijven heeft de Disschop niet bepaald „hoe" men die 2% moet betalen; dat kan gebeuren door te ge ven bij collectes of door de kerkbelasting t« betalen. Nu ls bij ons al dat „geld ophalen" gedurende elke godsdienst-oefening in de kerk (dat noodzakelijk kwaad, doom in het oog van vele niet-katholieken en ook van vele katholieken) onbekend, het zou trouwens niets uithalen ook. Er wordt dus niet rondgegaan vóór het evangelie met een schaal; na het evangelie met een mandje en hengelen met 4 zakjes of het doorgeven van een bakje met 4 gleuven; er lopen geen misdienaars door de kerk met kaarsen; er is geen plaat- sengeld noch bankenpacht; er gaan zela- teurs noch zelatrlces door de parochie met bonnetjes voor de bouw of restauratie van de kerk; geen loterijen voor jeugdwerk of MIVA noch deurcollectes voor de Memisa. Het zou toch niets uithalen, want zelfs die ene collec te, die wij 's zondags gedurende de mis hou den, haalt bij lange niet die 9 gulden aan losse centen, die de pastoor van Philippine elke zondag moeizaam bij elkaar telt. De ge hele vangst 's zondags bedraagt: 2 of 3 tien centstukken: een paar 5-centstukjes en wat losse centen; bij elkaar 50-60 cent; als het opperhoofd er is bedraagt de collecte altijd 50 cent meer, want hij geeft altijd een shil ling; dat wordt trouw elke keer door de ca techist gerapporteerd: „die shilling is van het opperhoofd", alsof 't iets bijzonders is, dat iemand zo maar een shilling in het mandje doet voor de kerk. Hebben die mensen geen geld? Er zijn er, die een vast inkomen hebben als onderwij zers en opperhoofden e.d.er zijn er, die een geregeld doch geen vast inkomen heb ben, als de veehandelaars en winkeliers; bij na allen hebben hun katoenveldje; elk huis houden heeft zijn land, waar zij hun dagelijk» voedsel op verbouwen. Och geld is er wel, hoewel niet zoveel ols hier in Nederland; maar wat zij nog niet hebben is: die christelijke geest van „liefdadigheid". Heel goed te be grijpen in een land, waar een 70 jaar gele den het christendom nog totaal onbekend was. Om hun dat te leren is er het 6-de gebod der kerk ofwel de kerkbelasting: om hun dus te leren hun priesters te onderhouden en te helpen in hun werk. Een belastingbiljet krij gen zij niet thuis gestuurd; wel ontvangen zij een soort recu. als zij betaald hebben, hoewel we door onderrichting en preken hun zoveel mogelijk proberen bij te brengen, dat zij met voor het verkrijgen van zo'n recu hun ver plichting vervullen door 't geven bijcollectes brengen en dat het beter is, als zij hun ver plichting vervullen door het geven bij eollee of bij gelegenheid van huisbezoek. We zijn echter nog lang niet zover dat zij zich aan dit 6-de gebod houden, d.w.z. verreweg de meesten geven praktisch nog niets aan da kerk. Maar zij zijn ook pas in het stadium van „leren"; en leren is altijd moeilijk. Toch blijven wij erop insisteren, misschien wel eens tot vervelens toe, want die mensen moeten toch de gewoonte aanleren hun priesters te onderhouden, niet zozeer voor ons als voor onze zwarte medebroeders in het priester schap Wij krijgen, God dank, steun uit Ne derland; maar als wij uit Afrika weg zijn, waar moeten dan de zwarte priesters van le ven, als hun eigen zwarte mensen niet de gewoonte hebben aangeleerd hun priesters te onderhouden. Ik vertel de mensen wel eens, dat wij in Ne derland geen 6-de gebod van de kerk heb ben, dus geen kerkbelasting; zij kijken dar» heel verwonderd. Ik voeg er dan bij, dat in Nederland zo'n „6-de gebod van de Kerk niet nodig is, omdat daar de mensen zoveel geven uit eigen beweging, dat een dergelijk gebod overbodig is, en dat zij daarom fhftk hun best moeten doen om ook bij hen die kerkbelasting afgeschaft te krijgen door vrij willig d.w.z. zonder die stok van het 6-de ge bod, voor de kerk te geven. Wij missionarissen, kijken er altijd van op, hoeveel collectes, loterijen en andere acties er geregeld in Nederland gehouden worden en we kijken er nog meer van op, dat er tel kens opnieuw zoveel gegeven wordt. Zeker er zullen vele katholieken zijn, die byna nooit iets geven, doch de rest van de katho lieken geeft zoveel dat het gebrek aan offer vaardigheid van die velen toch dubbel en dwars goed gemaakt wordt. Laat katholiek Nederland ervoor zorgen, dat de invoering van kerkbelasting of .»6-<le ge bod van de Kerk" nooit nodig zal zijn. E. J. v. RASSEL. (met verlof uit Uganda. Tijdelijk: Zaanenlaan 4, Haarlm). HEEMSTEDE, 20 aprii B. en W. van Heemstede vragen de raad een kre diet van 5900 voor de aanschaf van een vervvarmingsinstallatie voor het in de Glip gelegen wijkgebouw „De Prin- cehof". De bestaande gasverwarming is te duur. Vorig jaar werd voor ver warming een bedrag van ruim 1800 uitgegeven. De jaariükse kosten kunnen tot de helft woruen teruggebracht, wan neer er een volautomatische oliestook- installatie in gebruik wordt genomen. Vorig opening Slot ,20/4 4% Ned. 1958 100% 4% Ned. 1960 4% Ned. 1959 lOOVz 97% 94% 93 97H 3% Ned 1953 Staffel 1947 92H 31/2 Ned 1956 9318 3V4 Ned 1948 86% 3V« Ned 1950 86% 3V4 Ned 1954 89% Wa Ned. 1955 U 90% B.N.G. Won.bouwl 6 109% Ned. Handel Mij. Cert. 2631/4 Amsterdam Rubber 1111/4 H.VJV. 166 Senembab-Mij 545 ATC.U 486 479% Berkel Patent 304 Calve-Delft Cert 799 Dell Mij 182.50 Fokkei 405 v Gelder 273% Hoogovens 682 678% Müller Co. 464 Philips Gem.be2 954 928 Unilever 847 816 Bllliton 2e 350 Kon Petroleum 50 150.30 149.20 Holl Amerika Lijn 137 136 H KX..M. 113.80 Kon Ned Stoomb Mn 179% 175% KP.M. 130% Ned Stoomv Mij 160% v Ommeren 247 Ned Scheepvaart Un»t 145 144% rtentespaarbrleven '57 123% Kentespaarbrieven 58 109% 2Va Amsterdam 56 79^4 '2% Amsterdam 56 U 94% 2'2 Rotterdam 57 99 Alb Hetlr kl obl 4 120 Hoogovens nw. 662% 658 Philips stocks gew. 475 AKU nw. 474 125 A.K.U. claims 126

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5