Dr. W.Drees: „Troelstra was vóór alles volkstribuun55 Verschillende facetten van grote figuur belicht Belgische grotonderzoekers doorstaan een zware proef De volwassen man, studie over het ouder worden De man van de bonbons s-",ï a aabras Herdenking in Den Haag en in Leeuwarden Dr. Felix Kersten overleden 120 uur doorgebracht in 150 meter diepe grot bij Remouchamps Voetballen doet men het best op zijn drie en twintigste jaar Himmlers lijfarts Groothertogin Xenia in Londen overleden fc STIFT Hendrik Ringers DONDERDAG 21 APRIL 1960 PAGINA 3 IS Het ouder worden is voor de meeste mensen een droevige zaak. Een harmonische en gelukkige ouderdom is niet aan zo heel veel mensen gegeven. En het ziet er naar uit dat zoiets in onze maatschappij steeds zeldzamer gaat worden. De reden is, dat de jeugd en de presta tie boven alles gewaardeerd worden. De waarde van een mens wordt ge schat naar zijn nuttige capaciteiten, naar zijn sociale rendement. Dit ren dement is afhankelijk van produc tiviteit, tempo, vitale energie. De jonge mens presteert meer, Kan meer verschillende taken tot een goed einde brengen, is elastischer van geest dan de oudere. Daarom brengt het ouder worden bijna voor ieder een mee een gevoelige kneuzing van zijn zelfrespect. Oók zoutarm overal verkrijgbaar Dr. W. Drees begroet op de her denkingsbijeenkomst van P. J. Troelstra in Den Haag de 82-jarige weduwe van de vroegere politicus. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 21 april Op de dag i'aarop hij voor honderd jaar geboren B heeft de Partij van de Arbeid Troel- ttra herdacht temidden van een gezel- ichap, waaronder ook vertegenwoordi gers van niet-socialistische partijen. De voorzitters van de vijf grootste frac ties van de Tweede Kamer waren aan wezig. De KVP was behalve door prof. Romme bovendien vertegenwoordigd door partijvoorzitter mr. H. W. van Doorn, penningmeester P. Albrechts en het Eerste-Kamerlid de heer Roebroek. Dr. Drees sprak uit persoonlijke her inneringen en schetste de beroering in de SDAP toen Troelstra bij de verkie zingen in 1902, toen het districtenstel sel nog werd toegepast, ineens in zijn district zijn zetel verloor. Men heeft toen in twee Amsterdamse kiesdistric ten alle zeilen bijgezet om door huisbe zoek de voornaamste leider van de SDAP in die periode nog op het nipper tje in de Kamer te krijgen. Dr. Drees noemde Troelstra als kamerlid onmis baar, al voelde hij zich niet op de eerste plaats parlementariër. Troelstra was voor alles volkstribuun, die een verkiezingsslag kon inleiden met over de honderd spreekbeurten. Dr. Drees schetste Troelstra's aandeel in de sociale wetgeving die in zijn tijd op- kwam en vergoelijkte zijn revolutionai re woorden in 1918 door op te merken dat pp geen da-den 3 an te pas kwamen *n dat. iedere gedachte aan dictatuur i^lstra vreemd was. Hij bleef de de coratie steeds trouw, aldus dr. Drees, yielen een ogenblik de remmen weg ah zijn hartstochtelijke gevoelens die mnten de perken gingen van wat nog Hogelijk was. Wereldburger en dichter Dr. B. Schaper, zoon van het Ka merlid dat met Troelstra als eerste socialisten in de Kamer zat, legde veel nadruk op Troelstra's opvattin gen over internationale situaties in zijn tijd en wees op het noodlottige van zijn onmiskenbaar Duitse oriënta tie. Hij had de indruk dat de ont wikkelingen in 1914 een knak in Troelstra's ontwikkeling hebben ge bracht Hij noemde hem een groot Nederlander, een groot Europeaan en een wereldburger. De dichter Troelstra werd besproken door een eigentijds iicKer"^°churar' het Tweede-Kamerlid Fedde Schurer. Deze wees op de verwevenheid van zijn lolitiek met zijn literair werk. Het ge iruik van de Friese taal was voor Troei- stra een kwestie van solidariteit met het volk. De Friese taal was destijds de taal van de straat, waarvan Troei- stra haar overnam. Troelstra was, al dus de heer Schurer, geen speleoloog van de ziel, maar een troubadour die in optochten voorop liep. Hij schreef prachtige populaire liedjes, maar stoot te zijn publiek voor het hoofd, toen hij daarin ook zijn socialistische idealen ging verkondigen. Standbeeld door Hildo Krop LEEUWARDEN, 21 april De Troel- straherdenking alhier trok gisteren gro te belangstelling, 's Middags werd een aantal genodigden, waaronder de oud- minister-presidenten dr. W. Drees en b; prof. mr. P. S. Gerbrandy in een met voorjaarsbloemen versierde raadzaal van het stadhuis ontvangen. Ook de vervaardiger van het standbeeld van Pieter Jelles dat in de herfst van dit jaar gereed zal komen, de 76-jarige Amsterdamse beeldhouwer Hildo Krop, was met zijn vrouw naar Leeuwarden gekomen om de herdenking bij te wo nen. Mr. A. A. M. van der Meulen, burgemeester van Leeuwarden, noem de in zijn begroetingswoord Troelstra een figuur van Europees formaat en wellicht de grootste geest uit Leeuwar den afkomstig. Ook zij, aldus mr. Van der Meulen, die de idealen van Troel stra niet konden delen of nog niet delen, erkennen hem als een van de beste zonen van Friesland De aanwezigheid van de eveneens oud- mmister-president prof. Gerbrandy was voor dr. Drees een getuigenis dat de herdenking ging om een man, die voor het gehele Nederlandse volk zijn bete kenis heeft gehad. Het verheugt mij, rees' dat Troelstra in Leeu warden namens het gehele volk in zo veel schakeringen kan worden herdacht, rf: was zeer erkentelijk voor het initiatief van het werkcomité om van Troelstra op te richten dat inderdaad, zo hij zei, een plaats verdient In Leeuwarden. In h®o--£0riP ?,tiens waar Troelstra zeven jaren heeft gewoond werd ver volgens een herdenking gehouden bij het aldaar bestaande monument. Het gehele dorp was hierbij uitgelopen, er werd druk gevlagd en het plaatselijk mu ziekkorps zorgde voor vrolijke klanken. Drs. A. de Boer, burgemeester van Leeuwarderadeel, legde aan de voet van het monument een krans, het gemengde zangkoor Frisia cantat zong een lied van Troelstra en de directeur van de Fryske Akademy, dr. W. Kok, zelf een oud-Stienser, gaf een korte schets van Troelstras jongensjaren in het dorp. Hij woonde er van zjjn negen de tot zijn vijftiende jaar en deze ja- ran ziin van grote invloed op zijn leven ?ewee£ aldus dr. Kok De strijd voor recht en vrijheid heeft hij in Stiens ge- F®fiv J erkenning van het recht vand„de kleine groep*' is altijd ken merkend voor Troelstra geweest, zo zei dr. Kok. Declamatorium In een stampvolle harmoniezaal werd 's avonds de première gegeven van het declamatorium „De Sjonger fan Ris- pingé", geschreven door J. P. Wiers- ma en getoonzet door de dirigent van het Frysk Orkest, Alfred Salten. Onder de aanwezigen bevonden zich oud-mi- nister-presiaent Gerbrandy en de bur gemeester van Leeuwarden. Het de clamatorium benadert de figuur van Troelstra speciaal als dichter. Rom Kalma verzorgde de declamaties, het Grouwster Koor en het Leeuwarder Bach Koor voerden de zangnummers uit en het Frysk Orkest zorgde voor een goed sluitende begeleiding. Alfred Salten heeft van de oude liederen een zeer knappe bewerking gemaakt, waar door dit declamatorium ook muzikaal een aantrekkelijk geheel is geworden. De prestaties van de beide koren wa ren hierin zeer goed. Aan het slot van de avond richtte oud-minister A. Von deling een dankwoord tot schrijver, di rigent en alle medewerkenden. HAMM, 21 april (Reuter) De lijf arts van de Gestapo-chef en hoofd van de S.S. Himmler, de massage-arts, dr. Felix Kersten, is op 61-jarige leeftud te Hamm in West-Duitsland overleden. Dr. Kersten heeft gezegd door zijn medi sche behandeling van de Duitse h®2'* leider zoveel invloed op deze te heb ben gekregen, dat hij in de Tweede Wereldoorlog- duizenden mensen, onder wie vele Nederlanders, heeft kunnen redden. Verder zou hij het bezettings regime in Nederland hebben doen ver zachten en plannen tot deportatie van de gehele Nederlandse bevolking naar Polen hebben kunnen verijdelen. Een functionaris van het stedelijke ziekenhuis van Hamm heeft gisteren meegedeeld, dat Kersten, die in Duits land is geboren en de Finse nationaliteit had, zaterdag is overleden nadat nij ziek van een reis naar Stockholm was teruggekeerd. Volgens Kerstens autobiografie was bjj in staat Himmler te beïnvloeden, wanneer deze last had van zpn perio dieke maagaanvallen. Himmler raad pleegde Kersten voor het eerst in ïaa». LONDEN, 21 april (Reuter) Groot hertogin Xenia van Rusland, zuster van wijlen tsaar Nicolaas, is gisteren op 85-jarige leeftijd in Londen overleden. 2ij is gehuwd geweest met groothertog Alexander Michailowitsj en heeft zes zoons en een dochter gehad. Koning George V van Engeland, neef van tsaar Nicolaas, redde haar destijds het leven. Hij zond in 1919 een oorlogs schip naar Jalta om de leden van de familie van de tsaar, die de revolutie hadden overleefd, op te halen. Tsaar Nicolaas is de laatste tsaar van Rus land geweest. (Advertentie) Regelt de spijsvertering Bestrijdt overwicht BRUSSEL, 21 april (ANP) De drie Belgische speleologen, die ^«dag avond in een 150 meter diepe grot bij Remouchamps op 20 km van Luik wa ren afgedaald voor wetenschappelijke doeleinden, zijn gisteravond in goede ge zondheid aan df oppervlakte gekomen. Tegen acht uur 's avonds aanschouw den zij, na bijna 120 uur allerlei ontbe ringen te hebben doorstaan, weer de omgeving waarvan zi) vpf dagen tevo ren vrijwillig afscheid hadden genomen. Zij werden door een ta r.jke memgte toegejuicht. De uit zes leden bestaan de reddingsploeg, die hen naar boven hielp, had voor de grotbewoners warme dranken en glucosepillen bu zich. Het drietal maakte weinig ophef van de moeilijkheden, die bet had door- staan en begaf zich onmiddellijk naar de artsen, die gereed stonden om hen aan een serie medische proeven te on derwerpen. De drie mannen bleken in een be tere lichamelijke conditie te verkeren dan was verwacht na de gesprekken, die aan de oppervlakte waren opge vangen via een microfoon, die zij bui ten hun weten bij zich hadden en die de waarnemers in staat stelden alles af te luisteren. Het doel van de proef was na te gaan, welke de reacties zijn van iemand, die door abnormale omstandigheden tot een langdurig ondergronds verblijf wordt gedwongen. Elk van het drietal beschik te over niet meer dan zes klontjes suiker een pakje cigaretten, twee sand wiches en een batterij voor niet meer dan acht uur licht voor hun vijfdaags verblijf in de volslagen duistere en voch. tige grot. De hulploeg aan de oppervlakte had zich gereed gemaakt om het drietal, waarvan men vreesde dat het totaal verzwakt was, met draagbaren naar boven te brengen en uitgebreide voor zorgsmaatregelen waren genomen om de eerste hulp te verlenen. Dinsdag avond was ook uit de gesprekken afge luisterd, dat de drie mannen elk be grip van tijd hadden verloren, maar eerst tegen zeven uur gisteravond, twee uur eerder dan de volledige 120 uur, verbraken de vrijwillige grotbewo ners het zegel van het telefoonkistje om de waarnemers aan de ingang van de grot te waarschuwen, dat zij naar boven wilden komen. Na het ondergaan van het medische onderzoek zullen de speleologen naar een ziekenhuis in Luik worden vervoerd voor een grondiger onderzoek. IAdvertentie als er alleen op staat De Amsterdamse beeldhouwer Hildo Krop heeft de kleischetsen vervaardigd voor een monument van Troelstra, dat in Leeuwarden zal worden onthuld. Het beeld, da een plaats krijgt op het Oldehoofster plein, aan de voet van de Oldehove, zal anderhalf maal levensgroot worden en krijgt dus een hoogte van ongeveer drie tneter. Het wordt in brons uitgevoerd en komt op een natuurstenen voetstuk van •hgever anderhalve meter. De foto toont de heer Krop, werkend aan een klei -schets. De jongere is ook. en vooral, elasti scher van lichaam. Hjj heeft spier kracht en uithoudingsvermogen. De co ördinatie, het op elkaar afstemmen van gecompliceerde bewegingen wordt moeilijker wanneer men ouder wordt. Het aanleren van nieuwe vaardigheden gaat na het 40ste jaar niet meer zo vlot. Een geschoolde handarbeider be reikt zelfs al met 25 jaar zijn maxima le produktiviteit. Maar het is vooral op het gebied van de sportprestaties, dat men het duidelijkst kan zien, welke vermogens van de mens het eerst hun top bereiken en het snelst weer ver minderen. Springen, hardlopen, boksen, worste len, zwemmen m voetballen doet men het beste wanneer men 22 a 23 jaren telt. Dat betekent, dat de zuiver licha melijke prestaties dan een hoogtepunt bereiken, en daarna langzaam afne men. Waardevolle eigenschappen als wedstrijdervaring en routine nemen daarna natuurlijk nog toe. Het betreft hier sporten waarbij het voornamelijk aankomt op grote krachtsaanwending in een kort tijdsbestek. Economische dosering van krachten is niet op de eerste plaats nodig. Maar er zijn ook takken van sport waarin vooral willekeurige spierbewe gingen en planmatige verdeling van krachtsverbruik gevraagd worden. Dat zijn oijv. hordenloop, polsstokspringen, hockey en tennis. Hier ligt het maxi male prestatieniveau iets later; ten nissen gaat het best wanneer men 28 jaar is. Hoe meer techniek, ervaring en overleg er nodig is, des te later valt de periode van maximale prestatie. Paardrijden gaat het best met 50 jaar (van de berijder). Bij het ouder worden zal de mens dus het eerst afzien van die sportbe oefening, die veel kracht, snelheid en uithoudingsvermogen vraagt. Deze ach teruitgang in vitaliteit zal hij echter, als hij spo'tief is, trachten te compen seren door strategie, ervaring en nauw keurigheid van bewegingen. Journalisten en juristen blijven lang volwaardig Deze gegevens uit een enquête van Charlotte Bühler zijn vermeld en toegelicht in het boek „De volwas sen man" van Drs. P. A. M. Eliëns. Zij worden gevolgd door een vermel ding van psychotechnische vondsten inzake leeftijd en prestaties. Uit des betreffende proeven is gebleken, dat het psychomotorische tempo, het ver mogen om nieuwe gegevens te over zien te combineren, het vermogen om nieuwe vaardigheden aan te le ren en het geheugen afnemen met het ouder worden. De verschillende geheugenfuncties zijn het sterkst met 30 jaar. Belangstelling en ervaring in de stof kunnen het geheugen echter nog lang op peil houden. Maar het is ook gebleken, dat er verschil be staat tussen de zuiver psychotechni sche uitkomsten en de werkelijke ge schiktheid voor een beroep of functie. De psychotechnische proeven vragen immers om maximale prestaties van momentele aard in ee speciale si tuatie. Maar in elke beroepsuitoefe ning zijr ervaring, kennis, interesse, inspanning uit levensnoodzaak, van het grootste belang. Daarom is bijna altijd een onderzoek naar drijfveren en karakter noodzakelijk. In de regel gebeurt dit dan ook. Opmerkelijk .s, dat de achteruitgang der vermogens het minst merkbaar is bij de verbale zijden van de aanleg- structuur. Het vormen van zinnen, het definiëren van begrippen, het hanteren van taalkundige symbolen en het ab stract redeneren met verbaal materi aal zijn vermogens die zich in de regel tot in >"-> ouderdom onvermin derd handhaven. Schrijvers, journalis ten, docenten in de taalvakken en ook juristen hebben dus de meeste kans om op oudere leeftijd nog volwaardige beroepsuitoefenaars te blijven. Natuur lijk bestaat ook bij hen het gevaar van verstarring der denkgewoonten, maar dit heeft veelal een karakterologische grondslag. Oudere arbeiders zijn nuttiger dan jongere Bij de intellectuele beroepen vallen over het algemeen de topprestaties in een latere levensfase, en kan de mens zich langer op zijn toppunt handhaven. Maar ook de geschoolde arbeider heeft in dit opzicht een voordeel tegenover de ongeschoolde. De intelligente mens bljjft langer fris dan de nergens in ge- interesseerde trage van geest. Een ander belangrijk punt, in drs. Eliëns' boek vermeld, (pag. 172) is dat uit een breed opgezet onderzoek is ge bleken, dat arbeiders van middelbare en oudere leeftijd in het produktiepro- ces meer ervaren en meer efficiënt zijn dan de jongeren. Zij zijn nauwkeu- r'ger en voorzich ,er, vertonen grote re stabiliteit en betrouwbaarheid. Oudere arbeiders hebben een juister oerdeel; zijn minder vatbaar voor ongevallen; er is onder hen een gerin ger verloop, zü zijn derhalve trouwer aan hun bedrijf. Hun lager tempo wordt door leze eigenschappen ruim schoots gecompenseerd. Dit alles geldt evenzeer voor weinig geschoolde fa brieksarbeiders als voor werkers in de organisatorische en administratieve sfeer. Het werk van Eliëns omvat veel meer dan deze psychotechnische be schouwingen over de mens als produ cerende persoonlijkheid. Omdat ik hier in echter een interessante bijdrage zie voor de herwaardering van de ouder dom in ->nze technocratische maat schappij heb ik deze dingen naar vo ren gehaald. Zij kunnen van belang zijn voor het levensgeluk van veel men sen die menen niet meer mee te kun nen. Het boek behandelt overigens niet alleen de schaduwzijden van de ouderdom, maar vooral de aspecten van het rjp geworden geestesleven en de mogelijkheden tot innerlijke rijkdom van de ouder wordende man. DRS. H. VAN EEDEN Drs. P. A. 11. Eliëns, „De volwassen man". Uitg. De Toorts, Heemstede, 1960. (Advertentie) Vlekkeloos en sneller schrift met de beroemde M Schneider-stift. WP so et. r" Ook Schneider- vullingen voor elke ballpoint. ran de vijf zoons van de Alkmaar se aannemer F.H. Ringers sr. was Hendrik geboren 27 april 1880 de tweede; hij wordt woensdag aanstaande tachtig jaar. Zijn oudste broer jan later raads lid en wethouder in Alkmaar en zijn jongste broer Frits jr. zochten hun weg in het bouw bedrijf. Johan, op één na de jongste, werd ingenieur en la ter minister van Waterstaat. Hendrik zelf begon in 1905, op eigen initiatief en zonder hulp van anderen n een klein pak huis te Alkmaar een chocolade fabriekje. Hij had toen een leer tijd van vijf jaren achter de rug; als 20-jarige jongeman werd hij banketbakkersleerling in Am sterdam; daarna werkte hij drie jaren in verschillende chocola defabrieken in Zwitserland en nog een jaar in Parijs. Toen hij dacht zijn ogen voldoende de kost te 'hebben gegeven, begon hij met een tweedehands be werkingsmachine en een 6 PK- gasmotor in zijn eentje choco lade-artikelen te maken. Toen hij daar een jaar mee bezig was, kwam zijn broer Theo, die op hem in leeftijd volgde, in de zaak. Was Hendrik de man van het vak, Theo was de technicus, die tevens administratief en organisatorisch onderlegd was; zijn capaciteiten kwamen de jonge onderneming ten goede en na zes jaren was het bedrijf zó gegroeid, dat aan uitbreiding moest worden gedacht; dit was ter plaatse niet mogelijk en omdat men in Rotterdam de beschikking kon krijgen ever een leegstaand fabriekspand met 1000 m2 oppervlakte, werd het Alkmaarse bedrijf naar Rotterdam overgeplaatst. Van den beginne af was het devies van Hendrik Ringers „kwaliteit zege viert" en zo streefde hij steeds naar een produkt van zo hoog mogelijke kwaliteit, dat de concurrentie met de buitenlandse produkten, die destijds nog alleen de reputatie hadden van goed te zijn, kon doorstaan. Dit streven leidde er toe, dat Hendrik Ringers er toe overging „van de cacao-boon af" te produceren, waarmee hij zich tevens onafhankelijk maakte van de grotere ondernemingen, die de halffabrikaten leverden. Toen het bedrijf in 1919 ook in Rotterdam uit zijn jasje gegroeid was en ook daar uitbreiding niet mogelijk bleek, werd er aan de Noorder kade te Alkmaar, op een terrein van 17.000 m2 een nieuwe fabriek gebouwd, die met nieuwe machines werd geïnstalleerd. Hendrik Ringers de man van de bonbons bleef echter de leiding voeren van de fabriek in Rotter dam, waar uitsluitend bonbons werden vervaardigd. Dank zij zijn inten sieve geest groeide het assortiment bonbons tot 1500 soorten. Theo Ringers kreeg de leiding van de nieuwe fabriek te Alkmaar, waar cl.ocolade-artike- len werden vervaardigd; zijn zoon Johan is thans ook in de leiding opge nomen. Het bombardement van Rotterdam betekende ook het einde van de in de binnenstad gelegen fabriek van Ringers; ze werd totaal verwoest. Het Rot terdamse bedrijf personeel incluis werd toen naar Alkmaar overge plaatst en na overwinning van vele moeilijkheden begon het bedrijf weer op volle toeren te draaien; vooral na de oorlog, toen de export naar vele landen weer intensief ter hand kon worden genomen, "ijfenvijftig jaren scheiden de 80-jarige stichter van de dag, waarop hij heel bescheiden in zijn eentje de grondslag legde van dit bedrijf, waarin thans 500 mensen een stuk brood verdienen. Reeds in Rotterdam bekleedde Hendrik Ringers verschillende maatschav pelijke functies; vooral als bestuurslid van het Comité voor Nationale Be langen ontwikkelde hij een grote activiteit. Terug in Alkmaar waar hii in zijn jonge jaren de grote promotor was van de 8 oktobervierina werd hit al spoedig voorzitter van „Oud Alkmaar", de oudheidkundige vereniging die zich vooral het oude stadsschoon aantrekt. In die functie voerde hii dé oppositie aan, die rees tegen het saneringsplan voor Alkmaars binnenstad ontworpen door de stedebouwkundige Wieger Bruin. En als geen ander het dag is. gekleed in zijn kraakheldere witte jas, zolang Bp\'npna\vaar h^Swnnnt^aar^ag- niet z^n geboortestad vieren, noch in ?aVn Rome, waar hij eind april, als bestuurslid pn rhnrnlnrlpCacao et Chocolat een congres van cacao- ?aat wonen. Want Ringers is niet iemand, die zich graag in de bloemetjes laat zetten (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3