Boek voor u? Hoe de Grieken en Romeinen waren in hun dagelijkse doen Tentoonstelling in Den Haag Kledingproblemen bij Eerste H. Communie mat ze na duryea De BRUINE MELKFLES staat nu al in het teken van TEGENSPRAAK In Leeuwarden wordt melk diep gekoeld afgeleverd Zo is Kat ja Robinski begonnen EMIGRANTE MAAKT HOEDEN kinderen kiezen zelf Lange jurkjes gaan er uit Een mei-bruid uit Parijs Knel vervoeren en bewaren De Romeinse had in haar keuken ook een zeef, een vergiet, koekepannen én bak vormen. Klaptafels waren er ook al De vrolijke keuken DONDERDAG 21 APRIL 1960 PAGINA Als er bij de Grieken zoiets als een „Gezinsbegrotingsinsti- tuut" is geweest, dat zich geroepen voelde financiële voor lichting te geven aan Polites en •'sÊjgpSP*"" EW Hecuba, die gingen trouwen, dan Jg heeft het in de tweede helft van de vijfde eeuw voor Christus aan een huis op 2000 drachmen (a.i. circa f 20.000) kwam, een rustbed op 6 drachmen (f60), een leun stoel op 2 drachmen, een tafel op 4 drachmen, een krukje op 1 drachme en een bronzen was bekken op 25 drachmen, dat een mantel 20 drachmen kostte en een korte tuniek 7 drachmen en 3V2 obool en dat men bij aan koop van tien liter tarwe te reke nen had met een uitgave van 1 drachme en bij een liter olijfolie op 2 obolen. De omrekening van drachmen, tri obolen en obolen (1 drachme, ongeveer tien gulden, was het dagloon voor een ge schoolde arbeider; twee obolen, ongeveer f3.30, was het presen tiegeld bij de volksvergadering) ontlenen we aan de interessante catalogus bij de tentoonstelling over het dagelijks leven in de Griekse en Romeinse oudheid, die thans gehouden wordt in het Ge meentemuseum te Den Haag en die begin volgende maand wordt opgesteld in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. FELISOL écht kleurecht Let op, mevrouw I li Onder redactie van Annie M. O. Schmidt, uitg. R. S. Stokvis Zonen. Het is weldadig om tussen de hevig serieuze voorlichting op huishoudelijk gebied, waarmee de huisvrouw wordt overspoeld, de geest eens te ontspan nen met een leutig boekje over koken en vaatwassen en andere huiselijke be sognes. Een bekend gezelschap is voor een bijdrage in het vrolijke keuken boekje uitgenodigd door Annie Schmidt, die zelf in een kostelijke improvisatie, de huisvrouw, die, zuchtend voor de aan recht met een volle vaat ontdekt, dat ze ook best managersziekte kon heb ben, aanraadt haar toevlucht te nemen tot de afreageermethode van de ouder wetse kermis: de vrolijke keuken", waarin men alle aardewerk aan stukken mag smijten. Mies Bouwman neemt ook de vaat voor haar rekening, zij het met goed kope spot. Mies Bouhuys, Henriette van Eijk en Theo Eerdmans geven een ver haaltje weg over kookbelevenissen en voorts spuien Carmiggelt, Eduard Elias, Henri Knap en andere van onze beken de professsionele .grappige" scriben ten, al of niet zuur, en echt of kwasi gijmg, gevarieerde huiselijke belevenis sen. De illustraties van Otto Dicke lijken een tumult van lijnen. Ze suggereren een vlotte bedrijvigheid. A Bgl Het bronzen spiegeldoosje, afkomstig uit Griekenland, midden 4de eeuw voor Christus, lijkt op onze poederdozen. Er achter een staande spiegel in Korinthisch wePk. (Van een medewerkster) Pasen is achter de rug en daarmede veel zorg voor moeders, die zich tevoren hebben bezig gehouden niet de paas-aankleding van het hele gezin en dikwijls ook nog van het huis. Vooral de laatste week voor pasen ken merkte zich door een uitzonderlijke be drijvigheid in die richting en bus, trein en tram waren voor een groot deel ge vuld met moeders en vakantiehoudend kroost, beladen met schoenendozen en Zakken vol goed. Nu kan de moeder dus even op adem komen om straks haar alles omvatten de aandacht te kunnen geven aan het volgende feest in het gezin want eou- verner c'est prévoir". In heel wat ge zinnen zal dit een eerste H. Communie zijn met alle daarbij behorende kleding problemen, tenminste als het een meis je betreft, want voor jongens lopen de mogelijkheden niet zo uiteen en is de keuze dus minder moeilijk. Men mag eens twijfelen tussen lange of korte broek tussen das of strikje, maar daar is het dan ook mee gezegd. Bovendien is de gekozen kleding niet voor één dag en dat vergoedt veel. Bij meisjes echter ligt de zaak a ders. Natuurlijk kunnen we ook voor hen Iets duurzaams kiezen: een man - pakje of een witte terlenka rok m een blazer. Dat wordt ook wel gedaa maar hoogst zelden, zoals men ons in verschillende zaken verzekerde, want al zal iedereen toegeven, dat het neei leuk staat en nog praktisch is ook, diep in ons hart willen we dat toch met. Wij niet en het kind ook niet: en dat laat ste is een factor die tegenwoordig ster ker meespreekt dan ooit. „Zoek zelf maar uit wat je het mooiste vindt" is een heel gewoon geluid, wist ons een cheffin van een groot warenhuis te ver zekeren. Dat lijkt ons een riskante on derneming, want stel dat ze iets heel duurs en wel wat erg ,,bruiderigs" uitzoeken, want zo zijn kinderen im mers Hierop kregen we te horen dat er op geld meestal niet wordt gekeken en de appel niet zo ver van de boom valt wat de smaak betreft. Moeders, die de kinderen laten kiezen, kopen veelal nylon; met stroken, kantjes, strikjes en kwikjes én met volumineu ze petti-coats. Of het eendagsvliegen *ijn, speelt helemaal geen rol bij de millllimiIHlIHHHIIIIIHIHIIIlIHlIHHmHHnmilltlliniHIIUIIIIHItlllllllHUHIlIHHilH111111111111111""1111""""""1""" koop. Er wordt om die reden wel eens een gekleurd jurkje gekozen, maar het merendeel kiest wit. Nylon heeft natuurlijk wel het voordeel, dat het niet kreukt, zodat de kinderen 's mid dags voor het Lof net zo ongerept naar de kerk gaan als 's morgens, maar al zijn er werkelijk hele leuke model letjes onder, het materiaal „leeft" naar onze smaak toch niet genoeg. Lange jurken worden nog maar wei nig gevraagd. Een modezaak met filialen over het hele land had er nog enige hangen maar was van plan ze zo snel mogelijk iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitmiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiim '"""■■■■■"■■"■i'iiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiin dochten" teTWant het waren „winkel root warenhn>ar?^ verkoopt een wpI ppn +-ln hoofdstad er nog e,^?Kte&en Hen korte Weet u er 3! Sn vn°nd>frs die geen afstand kun- Fn heUang en mnvef00J1: m"n dochter in net lang, en m Volendam biivoorbeeld WllSnen wFfwT a,nders- Het doet er met toe wat het kost. Ze hebben er al tijden voor gespaard en het moet hFt mooiste van het mooiste zijn. Wij hou den daar al rekening mee en kopen er maar twee per maat in zodat de kans maar klein is dat ze elkaar tegen ko men. Ook bij de aanschaf van tasjes, kransjes en sluiertjes wordt er niet op geld gekeken Men wist ons nog te vertellen dat de ze ontwikkeling van lang naar kort zich in drie jaar heeft afgespeeld. Diverse (Advertentie) maakt Uw groenten zo lekker. De mei-bruid van Maggy Rouff uit Pa rijs heeft een boe ketje lelietjes van dalen zoals men in Frankrijk elkaar op 1 mei geeft in de ceintuur ge doken van haar romantische lange bruidsjapon. Die is tweedelig: het lijfje is van wit- 'e batist, de rok van batist met tussen- 'ezet satijn lint. De 'uier zit hoog op ->( hoofd door de ijfe bloemen van het kroontje. zaken hadden niet eens lange jurken in gekocht. Wie goed toeziet merkt dat heel schuchter tussen alle nylon in het katoen in de vorm van broderie en ba tist een rol gaat spelen. Het doet dit aarzelend en timmert niet aan de weg, noch door volume noch door voyante modellen, maar haalt men zo'n exem plaar tussen de „bruidstoiletjes" uit en geeft men zich de moeite het even goed te bekijken dan is volgens ons het pleit gewonnen. In bijna alle modezaken zijn er zulke jurkjes te vinden voor dik wijls minder dan de helft in prijs van wat sommige nylon toiletjes moeten kos ten. Voor bijvoorbeeld vijfentwintig gul den is er al Iets heel aantrekkelijks te krijgen en het voordeel is dat het ook heel goed kan worden doorgedragen. Nieuw Is dit materiaal bezwaarlijk te noemen: onze familiedoopjurk die bijna honderd jaar oud is, is er ook van gemaakt, maar door haar eenvoud en mogelijkheden van verwerking, met open randen biivoorbeeld, is het klassiek mooi. Hoe de kinderen het zullen vinden? Och, een duwtje in de richting van de goede smaak hoort toch ook bij de op voeding. Met een levende bloem In het haar en ook zonder dat, is het een smaakvol en eenvoudig geheel. Eenvoud is toch wel erg belangrijk op zo'n dag. Al te veel opschik verlegt het accent wel 'n beetje. Dat is ook de reden waar om men in sommige parochies, zoals onder andere in Antwerpen, een unifor me kleding voorschrijft: een soort witte pij, maar naast de vrijheid die hiermee verloren gaat wordt het geheel ook wat toneelmatig. Wanneer we als ouders echter zelf in het oog houden wat het belangrijkste is en excessen vermijden dan is er verder geen regeling van bo venaf nodig. G. S- de W. het ionpp stpl vnnrpphouden, dat Vierentwintighonderd jaar geleden werd deze vrouwekop vereeuwigd in steen. F; i, T u~ar, tri i Er blijkt Uit, dat er dingen zijn, die nooit veranderen. Deze expositie is ontstaan naar het voorbeeld van een soortgelijke tentoon stelling in het Louvre In beide gevallen is de opzet geweest met de gewone ge gevens uit het leven van alledag, met de gebruiksvoorwerpen en de snuisterij en, het huisraad, het schrijfmateriaal enz. een beeld te geven van de Grieken en Romeinen „en pantoufles". Men kent de goden en helden, de verove ringstochten, de literatuur en de poli tieke ontwikkeling maar hoe leefden een Xenophon en een Plato, een Cice ro en een Livius? De tentoonstelling „Huis en huisraad in de Griekse en Ro meinse oudheid" is er een van de „hu- man interest". Omgerekend naar het niveau van vandaag kostte dus de Griekse man tel (himation) ongeveer tweehonderd gulden. Dit kledingstuk werd gedra gen zowel door mannen als door vrou wen. Het was een lange, rechthoekige lap, gedrapeerd van de heup naar de schouder, om de hals gewonden '"bij wijze van shawl of over het hoofd ge trokken als een sluier. Kenmerkend voor alle antieke kledingstukken is, dat ze niet aangepast waren aan de bouw van het lichaam, doch gedragen wer den zoals ze van het weefgetouw kwa men. Men moest de lappen stof plooi en rond het lichaam. Het omleggen van de toga, die de galadracht werd bij de Romeinse mannen vereiste zelfs de hulp van een speciaal hiervoor ge schoolde slaaf. Er bestonden strenge modieuze voorschriften voor de lengte en vorm van de slip, die over de rug neerhing en voor de plooiing van de boogvormige overslag boven de rech terknie. De kleding is ons vreemd geworden, doch de sieraden, die er bij gedragen werden, spreken ons nog altijd aan. Er zijn zowel van de Grieken als van de Romeinen armbanden, broches en oor hangers in brons en in goud, die in onze tijd zo opnieuw gedragen zouden kunnen worden. Hetzelfde geldt voor het toiletgerei van de Griekse vrouwen. Schaaltjes, waarin kosmetische midde len bewaard werden en reukflesjes met een tuitje, dat speciaal geschikt was voor het uitsmeren van de geurige olie- en, die na het baden gebruikt werden, overbruggen een afstand van twee do zijn eeuwen. Bepaald verrassend is een bronzen Griekse spiegeldoos, die open geklapt kon worden: het is namelijk precies het model van de poederdoos zoals we die nu kennen. Bij het keukengerei ziet men iets soortgelijks. De vormgeving mag dan in de loop der tijd wat veranderd zijn (welbeschouwd niet eens zoveel), maar men heeft vroeger toch dezelf de dingen nodig gehad als thans. De keukenuitzet van een Romeinse in de eerste eeuw na Christus omvat heel wat stukken, die ons nog zeer ver- trouwd zijn: een zeef en een vergiet, koekepannen, een casserole en een bakvorm, die met z'n uithollingen aan een poffertjespan doet denken. De maaltijden bij de Grieken waren (Advertentie) Textiel stoffen met het FELISOL-etiket zijn kleurecht! Let U dus voortsan op FELISOL. De vrouw die de handen uitstrekt naar het kind, dat de dienares aanreikt, is een Attisch grafreliëf in marmer uit 420 v. Chr. Het onthult iets over de kleding, de haardracht, de sierlijke stoellijn. doorgaans eenvoudig. Men deed z'n ont bijt met brood, gedrenkt in wijn. De lunch bestond uit platte ronde koeken van gerstemeel met sla, uien, knoflook of andere groenten. Het avondmaal om vatte een visgerecht, een hoofdschotel, waarbij slechts bij uitzondering vlees werd opgediend en een eenvoudig des sert, zoals kaas, fruit en koekjes, ge zoet met honing. Eerst onder invloed van de Romeinse overheersers kreeg het eten bij de Grieken een luxueus karakter. De Romeinen gebruikten bij hun oqtbijt ook kaas, honing, melk en eieren. Het Romeinse avondmaal be stond uit een voorgerecht van eieren, sla, rauwe groenten, oesters of cham pignons, een ingewikkeld samengestel de hoofdschotel met vlees- en wildge- rechten en een dessert, meestal vruch ten of gebak. Tijdens de maaltijden werd er weinig gedronken. Na het avondmaal volgde echter in bepaalde gevallen het drinkgelag, opgeluisterd met spel en dans. Van de verlichtings- middelen, waarover Grieken en Romei nen des avonds beschikten, moet men zich niet te veel voorstellen: de olielam pen hebben in de huizen vermoedelijk evenveel rook als licht verspreid. Er staan op deze tentoonstelling twee maquettes, die een goede indruk geven van de royale behuizing der voorname burgers op Delos in de tweede eeuw voor Chr. en te Pompei in de eerste eeuw na Chr. Daarbij moet er echter wel de nadruk op gelegd worden, dat het in beide gevallen om woningen van welge- stelden gaat. Het gewone Griekse gezin beschikte meestal slechts over één ka mer. die alleen licht kreeg door een smalle deuropening, welke tevens moest dienen als afvoerkanaal voor de rook van de stookplaats. De Romeinen ken den voor het gewo ne volk complexen huurhuizen, die veel gemeen hebben met onze moderne etage woningen. Onder het huis raad, dat op deze expositie te zien is, viel ons op een bronzen tafeltje, af komstig uit Hercu- laneum; een tafeltje met drie verstelbare poten en een af neembaar rond blad. Het gehele geval kan in elkaar ge schoven worden. Waarom de Ro mein, die destijds dit taf eitje liet ma ken, een inklapbaar meubelstuk heeft gewenst, is niet meer te achterha len. Vermoedelijk is hij in goede doen geweest en had hij dus wel een huis met enige ruimte, loch het treft nogal •vanneer men ziet, dat een ambachts man in de eerste eeuw na Chr. in '.ijn constructie al even ingenieus is geweest als de he dendaagse fabrikan ten, die voor onze kleine woningen al lerlei opvouwbaar, inklapbaar en weg- werkbaar huisraad uitdenken T. E. Er is heel wat stof opgewaaid rond om de bruine melkfles, sinds er in het westen des lands en vooral in Amsterdam een regen van klachten is geweest over het spoedig zuur wor den van de melk, die in bruine flessen wordt afgeleverd. In de bruine fles wordt de melk eerder warm, want het donkere glas houdt de warmte meer vast dan het gewone doorzichtige glas; de melk bederft dus spoediger. De bruine fles heeft het dan ook bij som mige slijters en hun klanten verbruid, nog voordat die goed bedoelde nieuwig heid de kans heeft gehad op grote schaal doen wat ze doen moet, namelijk de melk lekkerder en gezonder houden. Lekkerder omdat er in donker glas geen oxydatie van de melk optreedt, gezon der omdat donker glas het vitamine- gehalte voor 80 pet. bewaart. Doorzich tig glas doet noch het een noch het an der De melk, in het licht gezet (het hoeft niet eens in de zon te zijn) heeft na een uur al een bijsmaakje door het oxvderen, en de vitaminen zijn zo goed als verdwenen. Maar doorzichtig glas absorbeert de warmte niet en dat na deel heeft de donkere fles wel. En dat is dan ook de „pijn", die zich is gaan openbaren bij de melk, gedistribueerd in bruine flessen, toen het weer wat milder werd. Melk is er in ons koeienland in over vloed en zolang de koe rustig in de wei staat te grazen en te herkauwen, is al les met haar melk best. Het is ook nog goed als het witte vloeibare voedsel na fabriekmatige bewerking wat ge schrokken door afromen en pasteurise ren. maar toch acceptabel geflest in de koelcel klaar staat om bij de klant gebracht te worden. Maar dan begint het drama. Het drama van het slijten, om niet te zeggen, het sollen met de flessen, in zon en daglicht. Er moet echter veel melk verbruikt worden in ons land, willen we de produktie kwijt raken, dus moet de melk als drank be mind worden. Dat betekent dat ze lek ker moet zijn, want hoe lekkerder de melk, hoe meer handen er naar grjjpen. Lekkerder blijft de melk in donkere fles sen, die het oxydeer-smaakje voorko men. Ergo: bruine flessen. Dat is één het westen van het land, waar nu een week of acht de melk in bruine flessen wordt geleverd. De klachten zijn, voor al in Amsterdam, dat de melk in de bruine flessen gauwer zuur wordt. Wij hebben over die kwestie met een aantal melkbedrijven en slijters in 's lands westen gesproken en heel verschillende reacties gekregen. De ene melkcentrale beweerde van de - va gehele afgifte vhn bruine flessen geen enkele klacht te hebben ontvangen. reden. Een andere reden is, dat in Zee land, de streek die van volle melk druipt, de vraag naar losse melk gro ter was dan van flessenmelk. Om de fles er in te krijgen wilde men iets nieuws proberen. Dat nieuwe was de bruine fles. Nog beter was het geweest als men rode flessen had genomen, want rood glas houdt de warmtestralen èn de oxydatie èn vltaminenverlies tegen, maar rood glas zou te duur zijn. De brui ne fles deed dus haar Intrede, onge veer in oktober, in Zeeland en Noord- Brabant, naar voorbeeld van Zweden, Finland, Denemarken en de Ver. Sta ten. In de koude maanden waren er de roomlaag niet. Het nadeel, dat een geen klachten. Maar met het warmere melkfabriek signaleerde is, dat b(j het weer begon de narigheid, met name in I schouwen in de spoelmachlnes, er eer- Een ander ervaart, dat de klanten noch de slijters na anderhalve maand gesteld zijn op het verder ontvangen van de bruine flessen. Een melkfa briek, die nog met de proef bezig is en per dag drieduizend bruine fles sen omzet, heeft nog geen aperte wei gering geboekt. Maar enthousiast zfln de slijters en de hulsvrouwen nu ook weer niet. De bezwaren van de huisvrouw tegen het bruine glas zijn, afgezien van de warmte-opname, dat ze niet kunnen zien. hoeveel melk er nog in de aangebro ken fles zit en bij de nieuwe fles zien ze der ongerechtigheden blijven zitten in de donkere flessen dan in de lichte. Het er in gehamerde „spoel om die fles" zal bij de bruine fles door de huisvrouw ook misschien eerder worden nagela ten. De kans op verontreiniging bij de duizenden flessen die daags in omloop zijn is dan ook groter. Ons nationale researchinstituut voor de melk, het NIZO in Ede, blijft de melk in de bruine fles de hand boven het hoofd houden, ook al stijgt de tempera tuur van de melk wat meer dan in de lichte fles. Proefondervindelijk staat vast dat melk die (in goede conditie) in de bruine fles gaat, twee dagen goed kan blijven bij een temperatuur van 21 graden. Maar, zo vraagt men zich daar af, waar heeft de melk, die de klach ten gaf, tijdens het slijten aan bloot ge staan; of gaat misschien de hulsvrouw achtelozer om met de melk in de brui ne fles, menend, dat die nu overal wel tegen kan! Hoe ook, de bruine fles heeft voor- en nadelen. In Leeuwarden is de Leeu warder Melk Industrie zojuist begon nen met de afgifte van melk in don ker glas. Iets nieuws daarbij is, dat de fabriek de melk diep gekoeld aan de melkhandel levert, die zo modern geoutilleerd is. dat zij de melk ook diep gekoeld bij de huisvrouw kan af leveren. Leeuwarden staat hier lande lijk bovenaan. Wanneer het plan van uniforme melkwagens geheel voltooid zal zijn, zal de Friese melkdistributie de modernste van ons land zijn. Brui ne flessen, gekoeld aan de huisvrouw afgeleverd! Daarbij steekt de melkslijterij, zoals die nu in het westen geschiedt, wel erg af: veelal nog in open karren, de flessen open en bloot in het licht. Maar dat verandert na 1 januari 1961 als de wet de afgesloten melkkarren verplichtend stelt. Och en wie weet helpt al dit ge harrewar over donkere flessen de melk in karton waar geen lichtstraal door heen kan een eindje verder op weg Want die is min of meer op stal gezet met de dooddoener: de huls vrouw vindt de verpakking, die een paar cent meer kost, te duur. „Maar het komt er na verloop van tijd toch van", zei een melk-deskundige ons. Voorlopig zitten we echter nog met de glas-chaos. A.Bgl. Wie het vak kent als ze gaat emi greren, zegt mevrouw Katja Robinski, een der eerste hoeden- ontwerpsters van Nederland, heeft geld in haar vingers. In Australië bijvoor beeld draagt iedere vrouw een hoed als ze zich „kleedt" voor een bridge- middag, maar er zijn uitsluitend con- fectiehoeden te koop. Iets persoonlijks is er niet bij. Een vakvrouw, die er zich gaat vestigen en een eigen collec tie kan ontwerpen en verkopen, kan er een bestaan maken. Zelf heeft mevrouw Robinski ervaren wat het betekent voor een vrouw, als het leven je in moeilijke omstandighe den brengt, je verdiensten in je vingers te hebben, onafhankelijk van elke werkgever. Als Russische heeft ze, toen haar levensloop zich wijzigde, in Parijs het hoedenvak geleerd bij „Agnes" en sinds de bevrijding zich in Amster dam gevestigd. Niet als de enige, die hoeden ontwerpt voor vrouwen, die een hoed kiezen als een bijou, maar wel als een van de weinige ontwerpsters tus sen de toenemende clan van al of niet artistiek doende ontwerpers, die zich in het hoeden creëren uitleven. Toch is er een wezenlijk verschil of men de ontwerpende man een eigen creatie voor de spiegel ziet passen om te voelen hoe de hoed „zit" of de ont werpende vrouw. De man distancieert zich er van, hij is zelf belachelijk met een bloemenhoedje op zijn hoofd. De vrouw die een hoed creëert IS haar hoed. Katja Robinski heeft op een avond Soepele kreton van witte ribszij met zwarte margrieten bedrukt. in haar modern, verzorgd, bloemrijk interieur een aantal hoeden voor ons opgezet terwijl ze vertelde over de privélessen die ze in de wintermaan den geeft aan een groepje van hoog stens drie vrouwen, alleenstaande vrouwen, die weduwe zijn of geschei den en die naar Canada, naar Austra lië of Zuid-Afrika willen meestal om te emigreren naar hun kinderen. In drie maanden leert ze ze zoveel van het vak, dat ze voor het winter- en het zomerseizoen een collectie kunnen ma ken en modellen kunnen copiëren. „Ik leer ze de toonladders", zegt ze, „als ze aanleg hebben kunnen ze daar zelf verder mee componeren". Het is ook wel te begrijpen dat een ras hoedenontwerpster iets van het vak dat haar zo sterk bezielt wil doorgeven. „Een hoed", zegt ze, terwijl ze van het gordijn op de brede vensterbank een flinke kier wegschuift, die een spiegel blootgeeft, en uit het ingebouwde schuif- kastje er onder achteloos een slappe hoed neemt, „een hoed moet zitten en staan en chic hebben en flatteren. Het moet niet zo zijn als je een nieuw hoog model op hebt dat je man zegt: zet dat ding af dan ben je tenminste jezelf". Ze praat van onder een soepele ge bloemde hoed met donkere rand. Alles in deze collectie is geïnspireerd op de breton. Je kunt de randen van haar slappe hoeden rondom opslaan maar heb je een slechte dag dan sla je de rand naar beneden waardoor je gezicht meer schaduw krijgt. Dat doe je ook aan het strand. Met één hoed moet je veel kunnen doen is haar uitgangspunt. Haar adaptabele hoeden zijn van on- gedroomd mooi Frans materiaal waar- Helemaal met de hand is dit cocktail hoedje gemaakt van grijze en witte bloembladen. Modellen Katja Robinski. bij, wat het zomerse ajour stro betreft, ide natuur zichzelf overtreft in verfij ning en schakering van natureltinten. Haar hoeden „zitten" niet alleen, als op het hoofd gegroeid maar haar sport- hoeden tolereren ook, dat je er óp gaat zitten. En dat is wel het grootste com pliment, dat je in deze tijd, waarin alles snel mee op reis moet kunnen, des noods erbij gepropt in een tas, kunt geven. Als Katja Robinski voor een vrouw die zich veel moet laten zien en re presentatief moet zijn in haar functie, een hoed maakt, dan neemt ze eerst de persoon op zoals de schilder, die een portret gaat maken. Een hoed die goed is, die je dus 's ochtends op zet en dan weet dat je er de hele dag „goed" mee bent, Is een steun. Hoe het hoedloze van deze tijd te overwinnen zal zijn? „Geef Brigitte Bardot honderdduizend gulden als ze er een opzet en het is gebeurd." Daar zijn we het wel mee eens. A. Bgl.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9