Oppositie in Zuid-Korea wil verkiezingen geheel overdoen DE „VERONICA" IS HAAR ACTIVITEITEN BEGONNEN schilderzelfmet FLE A Openbare aanklager in Caïro eist bij voorbaat doodstraf BELGISCH PRINSJE GEDOOPT Amerikaanse druk op Syngman Rhee V TOMADO Overijsselse dag op Keukenhof Nieuwe satelliet van Amerika Commerciële radio-uitzendingen tegen internationale conventie mengbeker Boorplatform van NAM in Noordzee Roofoverval in Parijse voorstad Meisje met twee harten Veiligheid op Java nog vrij gering Het proces - wegens spionage - begint pas de volgende maand Vluchtelingen in West-Berlijn Aan brandwonden overleden Ballon ter grootte van gebouw van 10 etages Buit: 62.000 gulden Bloedwraak in Jndië, veertien doden In enkele dagen 16 doden bij overvallen OOK TEGEN NEDERLANDER Frans supersonisch verkeersvliegtuig Het weer Het weer in Europa VICE-PRESIDENT IN HET GEDING VRIJDAG 22 APRIL 1960 84ste JAARGANG No. 30500 Lancering op 5 mei Hebt u een TOM ADO Koffiemolen JA G.A.O. schoenindustrie bij Rijksbemiddelaars Bejaarde vrouw slacht- offer van gasontploffing „Super Caravelle" ParijsLonden in 10 minuten gW'MORRlS 'êeforeyou êuij! REGEN/TWEEDJASSEN Veel bewolking Uitsl. de allern. OPELS I960 Verhuur zonder chauffeur j. v. d. LUBBE Sophiasir. 25, iel. 1.0.0.0.2. li "nAMuV8nDu;Ka"e;t IUBBWBIB* W W- W W W mm w Voo, Wachten over de bezorging na 5.30 uuf yo; W ^wSmHhS Prins Filips, het zoontje van prins Albert en prinses Paola van Bel gië, is gisteren in de kapel van kasteel Belvedère te Brussel ge doopt. Links ziet men de peter, koning Leopold, rechts de meter, prinses Louisa di Calabria, moeder van prinses Paola. Op de foto hier naast ziet men het prinsje in zijn wiegje. WASHINGTON, 22 april (Reuter) Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft verklaard dat Ame rika van plan is op 5 mei een nieuw revolutionair type verbindingssatel liet" te lanceren. De satelliet zal een reusachtige ballon ter grootte van een gebouw van tien verdiepingen zijn, die men in een baan op 1.600 km van de aarde wil brengen. Het apparaat dat slechts 67 kg weegt, is van plastic met een dun laagje aluminium. Na de ver eiste hoogte te hebben bereikt, moet de ballon automatisch worden opgebla zen. De satelliet moet het mogelijk ma ken dat men met behulp van radio golven afstanden overspant die men „tot voor kort op deze wijze onbereik baar achtte". SEOEL. 22 april (Keuter, UPI) De Amerikaanse regering zet op haar wijze thans kracht bij aan de pogingen van de Zuidkoreaanse oppositie om al thans de voor betwisting meest vatba re gevolgen van de jongste verkiezingen in Zuid-Korea ongedaan te maken. De oppositie zou zelfs geheel nieuwe ver kiezingen wensen, zowel voor het pre sidentschap als voor het vice-president- schap. De hoogbejaarde president van Zuid-Korea, Syngman Rhee, moet de kritiek vrijwel alleen opvangen. De le den van de twaalf man tellende rege ring hebben hun ontslag bij hem inge diend, omdat zij zich verantwoordelijk achten voor de situatie, die heeft ge leid tot de jongste onlusten. Het voor beeld van de ministers is gevolgd door het bestuur van Rhee's eigen partij, de liberalen. Naar verluidt zou ook de eerste secretaris van de president. Park Tsjan II, een van de machtigste mannen des lands, zijn functie hebben neerge legd. Volgens officiële cijfers zijn bij de on lusten van deze week 115 mensen ge dood en 748 gewond. Deskundigen schat ten de schade alleen in Seoel op vijftig miljoen gulden. Het Zuidkoreaanse parlement komt vandaag in spoedzitting bijeen om te spreken over de manier, waarop een einde kan worden gemaakt aan de on- DEN HAAG, 21 april De commer ciële radio-uitzendingen van het schip „Veronica" van de Vrije Radio Om roep Nederland (VRON) werden van avond omstreeks half acht afgebroken, nadat gedurende verscheidene uren ach tereen lichte muziek was uitgezonden, afgewisseld met reclame-teksten. Reeds vroeg in de middag waren de uitzendingen begonnen. Er werd gedu rende Vijftien minuten muziek uitge zonden, waarna ongeveer dertig secon den lang reclame Werd gemaakt voor Nederlandse en Engelse produkten en ondernemingen. ,Aa"1e h.aven van IJmuiden uit heeft (IS?1111? van het Panamese schip SrgJV0,0r het eerst bezoek ge- ,VJl, *5ed?rland. De vertegenwoordi- H Oswald6 nH1*0 in Nederland, de heer 1 A™sterdam, bracht, ver- tt Persvertegenwoordigers, J "k-anitpirf r> A* onder commando Ion Vries uit Harlingen, een oud-kustvaartkapitein De ont- vangstrapporten uit verscheidene plet sen ïnons land, waar op 198 meter werd beluisterd, waren goed. Tot in Ensche de en Deventer w|s de ^nder te ont vangen. De gehele dag is het schip omcir keld door vliegtuigen, vooral van de koninklijke marine van het vliegveld „Valkenburg De „Veronica" if ge proviandeerd voor een periode van zeven maanden. Olie, water en kolen zijn voor al die tijd aan boord. In ijs kasten. is de proviand opgeborgen. De geluidsbandjes met de programma's, die te Amsterdam worden samenge steld, zullen met een sleepboot of met een kotter van IJmuiden of van Sche- veningen uit elke dag naar de MVe- Advertentie Dan hebt u voor slechts f 9.50 ook een handige Junior ro'xer. Koop bij uw Tornado koffiemolen een daarop passende mengbeker. U maakt daarmede vliegensvlug de heerlijkste milkshakes, omelettes, cocktails, nagerechten enz. in geschenkverpakking met receptenboekje, slechts 9.50 DEN HAAG, 21 april De n.v. Ne derlandse aardolie maatschappij heeft voor gebruik op de Noordzee de be schikking gekregen over een verplaats bare boorinstallatie van het Delong- type. Het is een stalen booreiland dat Maar de plaats van onderzoek zal wor den gesleept en zich daar boven vier Poten welke op de zeebodem zullen rus ten, uit de golven zal verheffen. Er zullen in 1961 drie boringen worden •"erricht voor de Zuidhollandse kust. De P'aatsing der boringen is afhankelijk Y?n een seismisch onderzoek van de lepere aardlagen onder de zeebodem, uat vorig jaar is begonnen en dat thans wordt voortgezet. Het boorplatform ®at de naam „Triton" draagt, ligt thans Je Cardiff en heeft ongeveer vijf mil joen gulden gekost. Het bevat meer dan 1500 ton staal. Het platform dat van een helikopterdak zal worden voor den, is 3g meter lang en 26 meter breed. PARIJS, 21 april (AFP) In de Pa rijse voorstad Belleville zjjn gisteren twee banklopers, die per auto een be drag van 81.000 nieuwe franken (onge veer 62.000 gulden) vervoerden, be roofd door drie mannen, die hun auto tot stoppen hadden gedwongen. Van de daders ontbreekt elk spoor. NIEUW-DELHI, 21 april (AFP). Om zich te wreken over de dood van zijn broer, die werd gedood in een twist om een klein stuk grond, heeft een Indiër veertien leden van de fami lie van de moordenaar van zijn broer gedood. ronica" worden gebracht. Bij slecht weer zal dit moeilijk gaan. Daarom is een flinke voorraad reserve ge luidsbanden aan bpord. Afgewacht moet worden, wat de dou ane zal doen, wanneer eventueel onder delen voor de zender van Nederland uit naar het schip moeten worden ge bracht. of wanneer de bemanning moet worden afgelost. Voorlopig is als men er iets tegen zou willen doen volgens deskundigen de meest doeltreffende mogelijkheid op korte termijn het inschakelen van een stoorzender uit Nederland op de fre quentie, waarop de „Veronica" haar commerciële programma's uitzendt. Volgens deze deskundigen is de golf lengte van 180 tot 200 meter door de „Veronica" in bezit genomen en wordt wederrechtelijk gebruikt. Op grond van de conventie van de Internationale unie voor telecommunicatie hebben de daar bij aangesloten landen besloten, dat er geen omroepuitzendingen van een schip of een luchtvaartuig mogen worden ge geven. Dit geldt ook voor de internatio nale wateren. Men zal er internationaal moeilijk bezwaar tegen kunnen maken als op de bewuste frequentie door een land, dat zich aan de conventie houdt, een stoorzender wordt ingeschakeld ter nakoming van zijn verplichtingen. PARIJS, 22 april (Reuter) Het ze ventienjarige Italiaanse meisje Marme- la di Felice, dat met haar ouders in Frankrijk woont en dat in een zieken huis bij Parijs is opgenomen omdat zij voortdurend klaagde over vermoeidheid en ademnood, blijkt twee harten te heb ben. In haar geboortestad Bari hebben de dokters jarenlang vergeefs naar de oorzaak van haar kwaal gezocht. De artsen van het ziekenhuis van Saint- Germain-en-Laye, waar zij onlangs werd onderzocht zijn nu tot de verrassende conclusie gekomen dat zjj een hart links en een hart rechts in het lichaam heeft. Het linkerhart heeft twee hart slagaders en het rechtse drie. De des kundigen geloven dat Carmela zeker drie jaar in observatie zal moeten blij ven voor men een operatie kan proberen uit te voeren. DJAKARTA, 22 aprii (Rtr) In de laatste dagen zjjn in West-Java 16 per sonen ge ood bij overvallen door »n uni formen gestoken bendeleden Tiinerni ten zuidoosten van Bandung is zondag overvallen door 70 man, voorzien van automatische vuurwapens, die 100 wo ningen plunderden en daarna in brand staken. In een daarop volgende botsing met militairen werden drie soldaten en een der overvallers gedood. Vier desa- lieden verloren het leven. In Garoet deden 26 bendeleden een aanval op et n descwaarbij een desa man gedood werd en nabij Bandung moest de desa igok het ontgelden, waarbij f desalieden werden gedood. In een naburige desa doodden 20 overval lers twee leden van de desawacht, waarna ze door de desawacht werden verdreven Volgens een bericht van „Antara" was in het eerste kwartaal van dit jaar het verliescijfer door dergelijke overvallen niettemin kleiner dan in 1959. In het eerste kwartaal van 1959 werden 455 mensen gedood en 22.323 huizen ge plunderd en verbrand. In de overeen komstige periode van 1960 waren deze cijfers 172 en 20.956. rust in net land. De vorming van een nieuwe regering zal, meent men, zeker 24 uur vergen. Er zijn bovendien teke nen, die erop wijzen, dat vele politieke figuren thans liever niet betrokken wil len raken bij het landsbestuur. De Amerikaanse ambassadeur in Seoel, Walter P. McConaughy, heeft gisteravond meer dan een uur gecon fereerd met president Syngman Rhee. Hij zou hebben aangedrongen op het mtslag van de pas gekozen vice-presi- dent, Li Ki Poeng, op een drastische herziening van het kabinet en op net uitschrijven van nieuwe verkiezingen voor het vice-presidentschap. De aftredende vice-president, dr. John M. Tsjang van de Democratische par tij, heeft bij vorige verkiezingen zijn tegenstander Li altijd gemakkelijk Kun nen verslaan. Na de jongste verkieztn- gen zijn uitslagen verschenen, ^taruii zou blijken, dat Tsjang juist in die dis tricten het onderspit heeft S®dolven, waar anders altijd zijn grootste aan hang bleek te zitten. De Democraten leiden hieruit af, dat de uitslagen ver valst zijn. Tsjang heeft zelt op een persconferen tie verklaard, dat het niet raeei; logisch is. dat er niet alleen nieuwe verkiezingen voor het vice-president- schap, maar ook voor het pre:siaem- schap komen. De enige tegenkandidaat van Rhee is kort voor de verkiezingen van 15 maart gestorven. Tsjang deea een beroep op president Eisenhower te bewerkstelligen, dat de spelregels der democratie in Zuid-Korea weer worden toegepast. De Amerikaanse ambassade te Seoel heeft gisteravond meegedeeld, dat het symfonie-orkest van Boston zijn voorge nomen bezoek aan Seoel heeft afgelast. DEN HAAG, 21 april - Het College van R(jksbemiddelaars heeft het ver zoek ontvangen tot algemeen verbindend verklaring van de bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindustrie. Dit verzoek word gedaan door het bpdriifschap voor de schoenindustrie te Tilburg, mede na mens de werkgevers- en werknemers organisaties. Advertentie de verf voor het schilder feest SIKKENS-TJALLEMA produkt Donderdag heeft de Keukenhof te Lisse in het teken gestaan van Overijssel. Een aantal folkloristische groepen uit deze provincie heeft een bezoek aan het bloemenparadijs gebrac ht. De Hengeler spoilers en daansers gaven een demonstratie CAÏRO, 22 april (Reuter, UPI) Volgens de kranten inCaïro, die veel ruimte wijden aan de g. spionagezaak tegen de Verenigde Arabische Repu bliek heeft de openbare aanklager reeds de doodstraf geëist tegen de Ne derlander Meewis Goudswaard en de twee Italianen Raimondo di Pietro ea Ferdinando Pacciolla, en levenslang voor de in Alexandrië werkzame Westduitse chirurg dr. Katz wegens het verraden van defensiegeheimen en het organise ren van geheime methodes om staats geheimen mee te delen. Het eigenlijke proces tegen de beklaagden begint pas op 7 mei. De Nederlander Goudswaard en de bede Italianen zouden de hun ten laste gelegde spionage-aktiviteiten bekend hebben aldus verneemt UPI in gezag hebbende kring te Caïro. De Nederlandse regering heeft, zo meldt onze Haagse redactie, officieel geprotesteerd tegen de arrestatie van de heer Goudswaard. De ambassadeur van de V.A.R., dr. Ali Assad Khandji, is gisteren op het ministerie van Buiten landse Zaken ontboden, waar hem te kennen werd gegeven, dat onze rege ring zeer verbaasd was dat de Neder landse ambassadeur in Cairo, mr. E. Star Busman, niet van de inhechtenis- In c' Paasweek en tijdens het Paas-weekeinde zijn in West-Berlijn niet minder dan zesduizend vluchtelingen uit Oost-Duitsland geregistreerd. De foto toont een grote groep vluchtelingen, welke bij de ingang van het nood-vluchtelingenkamp van Mariënfelde staat te wachten om te worden ingeschreven. neming op de hoogte was gesteld. Op het ministerie wist men, dat de heer Goudswaard al enige maanden zoek was. Verschillende keren had men in Cairo navraag gedaan waar hij zou kunnen zijn, doch steeds gaven de Egyptische autoriteiten te verstaan niets van zijn verblijfplaats af te weten. „Het is al meer voorgekomen, dat Nederlanders in Egypte In gevangenis sen zitten, zonder dat wjj er iets van weten. Een dergelijke gang van zaken is diplomatiek hoogst ongewoon," aldus kreeg de V.A.R.-ambassadeur te horen. De regering beklaagde zich er ernstig over, dat zfj de arrestatie van de heer Goudswaard, en de beschuldiging die tegen hem is ingebracht en de zware eis uit de kranten had moeten VCTne- men. Juridische bijstand Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag heeft nog geen beves tiging gekregen van de eis van dood straf. Pogingen om contact met de heer Goudswaard te krijgen via de Neder landse ambassade in Cairo zijn mislukt. Mr. Star Busman tracht een vertegen woordiger het proces te laten bijwonen en de heer Goudswaard juridische bij stand te geven, docb ook op deze punten zijn er nog geen resultaten geboekt. De gearresteerde Nederlander, die straks als „spion voor Israël" moet te recht staan, is 67 jaar, en in Culemborg geboren. Hij heeft eerst als kantoorbe diende in Rotterdam gewerkt, is daarna de handel ingegaan en vestigde zich dertig jaar geleden in Amsterdam als vertegenwoordiger. Na de tweede we reldoorlog kwam hij in de grote zaken wereld terecht, waarvoor hij veel in het Midden-Oosten moest reizen. In de berichten uit Cairo wordt de Nederlander Goudswaard de voc naamste Israëlische spion genoemd. In zijn woning te Alexandrië zou de Egyptsche geheime dienst een radio installatie, eer code, onzichtbare inkt, en fotos' van oorlogsschepen van de VAR hebben aangetroffen. Per maand ontving de Nederlander vol gens de Egyptische autoriteiten 300 dollar uit Israël. Goudswaard zou van zijn Israëlische opdrachtgevers order hebben gekregen contact op te nemen met Dipietro, directeur van een hotel te Alexandrië, die in 1957 de voor de Egyptische ma rine werkende duiker Pacciolla in het complot bracht. Pacciolla zou in totaal zeven rapporten hebben opgesteld over schepen die hij door zijn werk voor de gyptische marine had kunnen onder zoeken. Donderdag is tegen de drie voor naamste verdachten, Goudswaard, -Di- piëtro en Pacciolla, een dagvaarding uitgebracht, en hebben zij bekend voor Israël gesponeerd te hebben. Tege lijkertijd liet de openbare aanklager we ten dat hü de doodstraf tegen deze drie verdachten zou eisen. Onder de andere arrestanten in Caïro bevondt zich de advocaat Ibrahim Rasjid beschuldigd van het doorgeven van militaire, politieke en economische inlichtingen van de VAR. waaronder berichten over de troepen concentraties aan de Syrisch-Israëli- sche grens en bijzonderheden over het bezoek van majoor Saleh Salem aan Moskou. Rasjid nam contact op met „een ze kere Bran", directeur van een buiten landse bank in Zwitserland, en ont moette via hem een ander, genaamd „Warden". Warden zou Rasjid ge vraagd hebben zijn mededelingen neer te schrijven met onzichtbare inkt. War den had vertrouwelijk werk en wilde in de VAR investeren. Rasjid zou 2.500 Zwitserse franks van Warden heb ben ontvangen. Voorts maken de krantenberichten melding van een oudpiloot van de Egyptische luchtvaartmaatschappij, Fahmy, die door John Mason in Khar toem was aangeworven om voor Israël te spioneren. Mason had Fahmy ge zegd, dat hij werkte voor een anticom munistische organisatie en dat hij Egypte van zijn procommunistisch lei derschap wilde afhelpen. Fahmy zond rapporten over militaire aangelegenhe den naar een Israëlische agent Volcan in Milaan en kreeg daarvoor een maandsalaris van 150 dollars. HEERLEN, 21 april In de woning van het bejaarde echtpaar Wolf aan de Eurenderweg heeft zich vanmorgen een gasontploffing voorgedaan. Dit ge beurde toen de tachtigjarige mevrouw Wolf het gascomfoor wilde aansteken. Tengevolge van het losraken van da gasslang, die aan de butagasfles be vestigd zat, vatte het in de keuken ont snapte gas vlam. De kleren van de be jaarde vrouw vlogen in brand. Haar man snelde te hulp, maar kon de brand niet tijdig blussen. Met zware brandwonden moest de vrouw in het St. Jozefziekenhuis alhier worden op genomen, waar zij later aan de opge lopen verwondingen is overleden. De man liep lichte brandwonden aan zijn handen op. De brandweer bluste de brand. De keuken van de woning brand de geheel uit. De ruiten van het huif waren bij de ontploffing gesprongen. PARIJS, 22 april (Reuter) Twee Franse vliegtuigfabrieken, de Sud Avia tion van de Franse staat en de parti culiere fabriek van Marcel Dassault, hebben plannen bekendgemaakt voor de bouw van een tweemotorig straal- verkeersvliegtuig voor middelgrote af standen dat sneller dan 2.000 kilometer per uur zal vliegen. Het prototype van dit toestel, de „Super Caravelle", zal over vier jaar zijn eerste vlucht kunnen maken. Het is een verdere ontwikkeling van de Sud Aviation „Caravelle" die thans reeds in dienst is bij een aantal luchtvaartmaat schappijen. Aan de bouw van het huidi ge type is niet deelgenomen door Marcel Dassault, de bouwer van de „Mirage"- jachtbommenwerper. De „Super Caravelle" zal in tien mi nuten van Parijs naar Londen kunnen vliegen, in een half uur van Parijs naar Algiers en in een uur van Parijs naar Moskou, aldus heeft de president-direc teur van de Sud Aviation, Hereil, mee gedeeld. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT, (BIJ KONINGSPLEIN) AM$TEIJDAM JCL 223596 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veel bewolking met later hier en daar enige regen of motregen. Vannacht iets minder koud, mor gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Over wegend matige wind tussen west en noordwest. Zon: 5.27-19.51 Maan: 4.41-17.12. Station Weer gisteren Den Helder geh. bew. 10 7 Ypenburg zw. bew. 12 5 V liggingen onbew. 12 5 Eelde geh. bew. 11 3 De Bilt zw. bew. 12 2 Twente geh. bew. 13 3 Eindhoven onbew. 15 1 Zd.-Limburg mist 15 2 Helsinki licht bew. 13 -1 Stockholm onbew. 11 -2 max. min. neersl. temp. temp. af gel. 24 uur 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 (Advertentie) RlJBFAli QMFnFUTDA at c ADVERTENTIE! ARlEf 28 cent» oei millimeter- yiniUfC UAARinUrcrUF fMfRANT NIcUWl nAAnLtfflOlnt lUUnANI isr=;..TFF- Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1