Stemmenverlies voor partij van Adenauer verwacht Bo&adMa Politie richt onderzoek op Wim van den Berg Oberlander wil nu zelf onderzoek door Bondsdag k PAUL VLAANDEREN de tweelin! m Bondskanselier vreest in 1961 „die jongeman uit Berlijn" niet D Westduits minister verlangt een volledig eerherstel üVigberth "s W rttah t Partijcongres van CDU in Karlsruhe Felle verkiezings strijd verwacht Onbekende caféhouder heeft het tweetal gesproken UITSLAG VAN WEDSTRIJD BELGISCHE KERKENBOUW Bustarieven 20 a 25 petomhoog Muziekonderwijs in nieuwe banen Culturele dag te Hoorn M DE MOORD OP LINA FEENSTRA Formatie in Italië Fanfani krijgt fiat van eigen partij Nederlandse inzending op „Gentse Floraliën" Japanse deskundigen op bezoek Italiaanse dag van de r.-k. universiteit ZAAK BEGINT OPNIEUW Staatsmijnen verhogen aethyleenproduktie Esso levert grond stoffen In Utrecht VRIJDAG 22 APRIL 1960 PAGINA 2 (Van onze correspondent in Bonn) insdag begint in Karlsruhe de hoofdstad van de „Zuid- weststaat" Baden-Württemberg het partij-congres van dr. Adenauers „Christelijk-Demokra- tische Unie". Daarmede treedt ook de C.D.U. aan de start in de race om de rond 500 Bondsdag zetels, die in de herfst van het volgende jaar in de vierde alge mene verkiezingen sinds de stich ting van de Bondsrepubliek in 1949 opnieuw verdeeld en bezet zullen moeten worden. SHERRY JACOBUS BOELEN 19 „Komaan", zegt Eric zacht tot het meisje, ,,ge hebt u al die tijd zo dapper gedragen, geef de moed niet op, als de redding nabij is. „Nabij?" stamelt zij, „Zeker" knikt de Noorman met een blik op de anderen, die zwijgend om hem heen staan, „Ziet ge gindse bosrand? Als we die bereiken zijn we veilig". Maar al te goed weet de Noorman en met hem de anderen, dat ze na amper twee uur onderweg te zijn geweest onmogelijk nu al Brits gebied bereikt kunnen hebben. Mildred fleurt echter zienderogen op bij deze woor den en dat is de hoofdzaak. Weer gaat het voort, zij het in een heel wat langzamer tempo. Want niet alleen Mildred, ook Axe begint da nig vermoeid te raken. Sterk zijn Eric's ogen op de bosrand geves tigd, terwijl hij met de onvermoeibare Svein vooraan gaat. Veilig zijn ze nog niet daar, doch in ieder geval biedt het woud meer mogelijkheden dan deze troosteloze vlakte, waar nergens schuilplaat sen zijn. De uren rijgen zich haast onmerkbaar aaneen en het lijkt alsof de woudrand nooit dichterbij zal komen. Meer en meer vormt het troepje een lange uitgestrekte lijn, met grote afstanden tussen hen onderling. Maar tenslotte staan Eric en Svein in de schaduw van de eerste bomen. „Ik schat, dat we nog een uur speling hebben", mompelt Eric. Als eerste treedt Bolan uit de duisternis te voorschijn enige tijd later gevolgd door nog twee van hen. „Zijn we er alle maal?" vraagt Eric gedempt. De oude Gotenkrijger knikt. „Mil dred, Axe en Wigberth vormen de achterhoede. Ik heb ze in het oog, want ik vertrouw die Wigberth niet". Hij zwijgt even. „Ik heb het nog voor de anderen verborgen gehouden", fluistert hij. „Maar de Pieten komen er aan. Ik heb ze gezien. Binnen het uur hebben ze ons ingehaalc. WILLY BRANDT „die jongeman uit Berlijn" Harder dan ooit tevoren in de afge lopen 12 laren, waarin de ,,Union"-par- tijen (de CDU en haar Beierse zuster- -partlj Christelijk-Sociale Unie) met "steeds groeiende meerderheid aan het bewind zijn geweest, zal in 1961 de ver- -felezingsstrijd worden. En dit is wel de 'factor, die aan het komende C.D.U. partijcongres in Karlsruhe er komt er waarschijnlijk vóór de verkiezingen geen meer zijn bijzondere betekenis geeft. Meer dan ooit tevoren gaat in 1961 de grote beslissing tussen de ,,Union"-partijen en de Westduitse so- ciaaldemokraten, die zich zelf een goe de kans geven om na 12 jaren oppositie het volgend jaar aan de macht te ko men, weliswaar niet geheel uit eigen kracht, maar met de liberale „Vrije Demokraten" als coalitiegenoten. Hoewel de verkiezings-orakels het er niet over eens zijn, hoe de „Union"- parttjen het er in 1961 zullen afbren gen, over één punt verschillen zij niet van mening n.l., dat het de C.D.U.- Advertentie BOBADILLA Y COMPANIA, JEREZ DE LA FRONTERk IMPORT: Levtrinx alleen vie de hendel C.S.U. waarschijnlijk niet zal geluk ken om nogmaals de absolute meer derheid der stemmen te behalen. Ook de ,,Union"-partijen zullen op coali tie-hulp aangewezen zijn. Daarbij komt, dat het kiezerscorps der C.D.U.- C.S.U. niet bestendig en aan sterke zwenkingen onderhevig is en dat de S.P.D. een vrij constante groep is, die de laatste jaren gestadig is gegroeid. Voor 1961 heeft het S.P.D., die de tra ditionele ban van hoogstens één-derde van het totaal der uitgebrachte stem men al lang heeft gebroken, zich ten doel gesteld 40 pet. der stemmen te vergaren. De C.D.U. staat dus onder zware druk. Op het gebied der buitenlandse poli tiek, waarop de Adenauer-partij altijd haar verkiezings-campagnes placht te baseren, heeft Nikita Khroesjtsjev een hoop roet in het eten gegooid met zijn Berlijnse crisis. Niemand in de C.D.U. weet, hoe dat tenslotte in een reeks top-conferenties allemaal zal aflopen. Partijchef dr. Adenauer heeft zo zijn twijfel en sombere vermoedens. Hoe minder er op het a.s. Karlsruhse con gres over de buitenlandse politiek wordt gezegd minister van buitenlandse za ken, dr. Von Brentano zal er een rede over houden hoe beter het is. Loopt het in de tijd tot de volgende algemene verkiezingen voor Duitsland en Berlijn met een sisser af dan zal dat ten voor dele van de C.D.U. kunnen worden uit gelegd. Er is dan voor de C.D.U.-verkie- zings-redenaars en -pamflettenschrijvers nog tijd genoeg om dit voordeel uit te buiten. Mutatis mutandis zal een ver slechtering van de Duitse positie door de socialistische verkiezingspropaganda de ,,Union"-partijen worden aangewre ven. Het komende partijcongres zal derhal ve in het teken staan van de binnen landse. sociale en economische poli tiek. Dit blijkt trouwens al uit de al gemene leuze: „De mens in gezin, maat schappij en staat". Vice-kanselier en minister van economische zaken prof. Erhard die ook in 1961 naast dr. Adenauer weer de voornaamste C.D..U- lijsttrekker zal zijn en minister van arbeid Theodor Blank zullen redevoe ringen houden over economie en socia le verantwoording. Daarbij zal de „so ciale" (linker-) vleugel der C.D.U. voor wie prof. Erhards economische politiek vaak te liberaal en te weinig „sociaal" i$, luider aan het woord komen. Bonds dagpresident dr. Eugen Gerstenmaier zal in zijn „Referat" een „Gretchen- frage" stellen, n.l. „Welstand en wat nog meer?" Andere redevoeringen zul len worden gehouden door prof. Ober- landers waarschijnlijke opvolger als mi nister voor vluchtelingenzorg, Hans Krü- ger (over de verantwoording der C.D.U. voor de vluchtelingen)door de pre mier van Noordrijnland-Westfalen, dr. Meyers (over de bescherming van le ven en gezondheid in de geïndustriali seerde wereld) endoor de C.D.U.-C.S.U-- fractievoorzitter dr. Krone over het hoofdthema van het congres. De rond 500 congressisten, die de 250.000 C.D.U.-leden vertegenwoordi gen, zullen ongetwijfeld dr. Adenauer als partijvoorzitter herkiezen en ver moedelijk stilzwijgend voorbijgaan aan het feit, dat hun leider 84 jaar is en het volgend jaar, in de algeme ne verkiezingen vlak voor zijn 86e verjaardag staat. En toch is ook dit zij het op de achtergrond een factor van groot belang: de S.P.D. zal n.l. met aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid met de jeugdi ge burgemeester van Berlijn, Willy Brandt, tegen dr. Adenauer aantre den, (op het S.P.D.-partijcongres in de komende herfst moet dat nog wor den beslist). Wanneer deze situatie ook velen der jongere C.D.U.-ers zor gen bereidt, dr. Adenauer bekom mert zich er minder om. Hij is er van overtuigd, dat hij „die jongeman uit Berlijn" op respektabele afstand kan houden. In verkiezingscampagnes is hij in zijn element. Dan is geen reis hem te ver, geen dag hem te lang, geen bewering hem te boud. Voor 1961 heeft dr. Adenauer iets nieuws bedacht: 55 pet. der Westduitse stemmen worden door vrouwen afgege ven. Voor 1961 wil hij op vrouwenjacht gaan. Zeker is intussen, dat de „Chris- telijk-Democratische Unie" er in de al gemene verkiezingen van het volgend jaar met een simpele leuze als „Geen experimenten" alleen niet meer komen zal. Zij zal ditmaal zelf met experimen ten moeten voorgaan om de heftige ex perimenterende sociaaldemokraten voor te blijven. kONRAD ADENAUER Bij komende verkiezingen bijna 86 jaar oud. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 22 april Hoe langer Wim van den Berg onvindbaar blijft, hoe meer de politie bij haar onderzoek naar het gewurgde meisje Engelina Feenstra belang in hem gaat stellen. Meer dan honderd personen die Wim van den Berg heten of iemand met de ze naam kenden hebben zich met de politiecommissaris van het bureau aan de Linnaeusstraat in verbinding gesteld. Maar geen van hen was degene die door het meisje in haar zakboekje is vermeld en met wie zjj enkele ontmoe tingen heeft gehad. Het is ook nog al tijd de vraag of deze Wim bjj zijn kennismaking wel zijn ware naam heeft genoemd. In het zakboekje van het meisje, dat uit Leeuwarden afkomstig was en sedert een half jaar in Amster dam woonde, waarvan korte tijd in het huis van de hoofdinspecteur J. Schip per, stond hij genoemd als „Wim van den Berg, Middenweg Oost". Op 26 maart stond in het zakboekje „Wim". Meer gegevens heeft de politie bij brok stukken vernomen van de vriendinnen en kennissen van het meisje. Zij was een vrolijk en serieus meisje. Ze ver telde aan haar vriendinnen geregeld het een en ander over de dingen die zij beleefde, vooral aan haar collega btf de P.T.T., de dochter van de hoofdin specteur Schipper. ROME, 22 april (AFP, UPI) Het bestuur van de Italiaanse christen-de mocratische partij gaat akkoord met de poging van Fanfani een regering te vormen met steun van zijn eigen par tij de christen-democraten de so ciaal-democraten en de republikeinen. De extreem-linkse socialisten van Nenni hebben zich bereid verklaard Fanfani c.s. met „welwillende neutra liteit" te bejegenen. GENT, 22 april (ANP) De Neder landse bloemen- en plantenkwekerjjen zjjn dit jaar op de morgen door koning Boudewijn officieel te openen „Gentse Floraliën "met honderden variëteiten bloemen en planten ter waarde van ve le miljoenen guldens vertegenwoordigd. Een vijftigtal Nederlandse deskundigen heeft de afgelopen dagen koortsachtig gewerkt aan het inrichten van de twaalf collectieve en individuele inzendingen op deze vijfjaarlijkse internationale bloe men- en plantenshow in Gent, de 25ste in de in het begin van de vorige eeuw be gonnen serie, die alleen door oorlogen werd onderbroken. ANTWERPEN, 21 april Voor de eerste keer is er in België een wedstrijd uitgeschreven voor kerkenbouw. Een international" jury heeft een dezer da gen de uitslag bekend gemaakt. De wed strijd heeft als thema de bouw van een parochiekerk te Morstel bij Antwerpen. De kerk moest worden gebouwd zo luidde de opdracht met een zeer klein budget en op een betrekkelijk on gelukkig terrein. In het schip moesten vijfhonderd personen kunnen plaatsne men. Tenminste twee van de ingezonden ontwerpen lopen een grote kans te wor den uitgevoerd: het ontwerp van Mare Dessauvage te Vosselaer bij Turnhout en het ontwerp van Van de Bogaerde- Van Driessche te Morstel zelf. Deze wedstrijd is een goede kans ge weest voor Belgische architecten hun ideeën te toetsen aan een internationale kritiek. De jury was samengesteld uit Hermann Baur (Bazel), Rudolf Schwarz DEN HAAG. 21 april Als onderdeel van een studiereis door Amerika en Europa is gisteravond een groep van veertien Japanse deskundigen op het gebied van geleide projectielen in Neder land aangekomen. Eerder was de Ja panse missie, die geleid wordt door de heer Yoshinaga Seki, president van de Mitsubishi-fabriek van elektrische ap paraten, m Engeland. De missie heeft voorts een bezoek aan Duitsland, Frank rijk en Italië op het programma. In Nederland heeft het Japanse gezel schap een bezoek gebracht aan de Fok kerfabrieken, waar kennis werd geno men van de produktie van de „Friend ship". Ook werden het Nationaal Lucht vaartlaboratorium en de Noordoost pol der bezocht. Voorts zijn besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de Nederlandse ministeries van Defensie en Economische Zaken. (Frankfurt am. Main), Xavier Arsène- Henry en Michel Marot (Parijs). Het ontwerp van Dessauvage i<- ty pisch door zijn contrapuntopvatting. Het vierkante platte dak met daaronder een veel vrijere vorm geeft het ontwerp een eigen gezicht. Het is slechts een ont werp en wij hebben alleen de beschik king over tekeningen en foto's van dit project; laten wij de jury aan het woord, die tenslotte het gebouw, zij het dan als maquette, in de ruimte heeft gezien. „Bij het torsen van het dak kan wor den volstaan met enkele steunpunten; het omsluiten van de ruimte geschiedt door een nieuw materiaal, waarbij de elementen niet in één vlak worden ver werkt, maar „spatiaal" zijn aange bracht. Het afsluiten van de ruimte ge beurt door de eenvoudige herhaling van vooraf vervaardigde panelen, die niet alleen een afsluitingsrol spelen, maar tevens omvattend en uitdrukkingsvol zijn. Er zijn misschien wel enkele zwakke punten aan te wijzen, als wij de tekenin gen en foto's bekijken. Met name de in gang, die te weinig geaccentueerd is. Bovendien zou de lichttoevoer door de smalle beschaduwde vensterband boven wel eens onvoldoende kunnen zijn, zodat er een drukkende sfeer kan ontstaan. Zo heeft de politie gehoord dat op 27 maart Wim van den Berg en Lina Feenstra samen naar de Cineac in Amsterdam zijn geweest (welke van de twee Cineac-bioscopen is onbekend) en mogelijk zijn zij daarna nog naar een andere bioscoop gegaan, Nögge- rath. Vrijdagavond I april om acht uur had Lina Feenstra wederom een af spraak met dezelfde persoon. Ze ont moetten elkaar bij het Muiderpoortsta- tion. Daarna zijn zij naar een café, vermoedelijk in Amsterdam, geweest, waar zü waarschijnlijk twee glaasjes bier en een glaasje vermouth of ande re wijn heeft gedronken. Ze hebben in het café twee grammofoonplaten ge draaid, dat zal waarschijnlijk op een juke-box gebeurd zijn. Ze zijn ook in gesprek geweest met de caféhouder, die een aantal voorvallen uit zijn leven heeft verteld. Het is voor de verdere speurtocht naar deze al of niet Wim van den Berg geheten persoon voor de politie van het grootste belang in contact te komen met deze caféhouder, aldus commissa ris Binnendijk. De heer Binnendijk kan deze caféhouder, misschien ook een barkeeper of kelner, garanderen dat zjjn naam niet in de openbaarheid komt als deze dat wenst. In het café heeft Wim van den Berg aan Lina o.a. gevraagd of zjj kon knob belen (een onschuldig gokspelletje met lucifers) en daarop heeft het meisje waarschijnlijk heel verbaasd gerea geerd: ze had er nog nooit van ge hoord. Er is tussen Lina en haar vriend ook nog een afspraak gemaakt voor 4 april; zij zou toen hem ontmoeten bij de woning van de heer Schipper aan de Ter Gouwstraat. Hiervan waren enkele van haar vriedinnen op de hoogte. Deze afspraak is echter niet doorgegaan, want Wim is niet verschenen. Nu zo ongeveer alle aanwijzingen en sporen in deze verontrustende en droevige zaak nagetrokken zijn en juist het speuren naar Wim van den Berg, wiens naam in vele dagbladen heeft gestaan, zonder resultaat blijft, is de aandacht van de politie voor hem bijzonder groot. Op alle zaken die er maar enigszins verband mee kunnen houden, wordt acht geslagen. Bij een recente aanranding van een meisje in het Amsterdamse Bos, heeft com missaris Binnendijk onmiddellijk zich In verbinding gesteld met zijn collega in Nieuwer-Amstel, die over een sig nalement van de aanrander beschikt. Ook deze is echter nog niet gevonden. NIJMEGEN, 21 april In het kader van de r.-k. universiteit worden zater dag 21 en zondag 22 mei alhier Italiaan se dagen gehouden, met een bijeen komst van de Italiaanse genootschap pen in ons land. De ambassadeur van Italië, de markies Raimondo Giustimani, zal een toespraak houden bij de ope ningszitting, zaterdag 21 mei des namid dags op het stadhuis. Verscheidene Ita liaanse sprekers zullen inleidingen hou den over culturele onderwerpen. Zowel op het stadhuis als van de zyde van de r -k. universiteit zijn er ontvangsten. Het Collegium Musicum van de studen ten zal Italiaanse muziek vertolken. CARACAS, 21 april (AFP) Dr. Al berto Lossada is benoemd tot ambassa deur van Venezuela in Den Haag. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 21 april De affaire Ober lander, die de vorige week zo prachtig scheen te zijn beëindigd met net ver lof en de daarop aan te sluiten pensio nering van de Westduitse minister voor vluchtelingenzaken, zal weer van voren af aan beginnen. Prof. Oberlander heeft blijkbaar zijn vakantie tot dusverre ge bruikt om nog eens rustig over de voor hem ontstane situatie na te den ken. Tenslotte moet hij tot de conclu sie zijn geraakt, dat hij gedwongen is geweest onder de druk van beschuldi gingen van de Oostduitse communis ten die nog nergens door bewijzen zijn gestaafd zjjn functie neer te leg- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 april De uitbrei ding van de poly-aethyleen produktie van de Staatsmijnen geschiedt ge heel voor eigen rekening en verant woording. Wel is met Esso-Neder- land een overeenkomst gesloten voor de levering van grondstoffen. De Staatsmijnen zullen de meer benodig de aethyleen namelijk vervaardigen uit olieprodukten. Een kraakinstalla tie hiervoor is reeds in aanbouw, zo blijkt uit een antwoord van minister De Pous op vragen van het Tweede Kamerlid Van Leeuwen (WD). De heer Van Leeuwen had gevraagd of de Staatsmijnen gaan samenwerken met een onderneming van buitenlandse origine. Hierop zegt de minister dat de levering van grondstoffen aan de Esso is opgedragen na bestudering van ver schillende offertes. De minister ontkent verder dat het chemische bedrijf van de mijnen steeds verder verwijderd raakt van de verwerking van steenkool. Men gebruikt nog steeds, en zelfs in toe nemende mate, uit steenkool afkomsti ge produkten, aldus de minister. Daar naast zjjn echter al langere tijd andere grondstoffen nodig gebleken. De hoe veelheid aethyleen. die uit het cokes- ovengas kan worden bereid, is niet meer toereikend. De plannen voor de bouw van installaties voor de bereiding van aethyleen op basis van aardolie fracties zijn inmiddels in uitvoering ge nomen. UTRECHT, 21 april De gemeente raad heeft besloten met ingang van 1 juni de tarieven van het gemeentelijk vervoersbedrijf met 20 tot 25 procent te verhogen. De zesrittenkaarten van 1.- zullen worden vervangen door vijf- rittenkaarten van 1- en inplaats van de weekkaart van 1.60 zullen in het vervolg veertienrittenkaarten van 2.50 worden verkocht. gen. Toen dat tot hem was doorgedron gen, heeft hij gisteren het verrassende besluit genomen nu zelf de instelling van een parlementaire commissie van onderzoek te eisen. Deze commissie moet nagaan of hij a. een rol heeft gespeeld bij de Lem- bergse massamoorden, waarvan de communisten in Oost-Duitsland en Polen hem beschuldigen en die het onderwerp zijn van het showproces, dat op het ogenblik voor het opper ste gerechtshof in Oost-Berlijn tegen hem wordt opgevoerd; b. reeds voor de oorlog de rassenpoli tiek der nazi's heeft gepropageerd; c. in de door de Wehrmacht bezette gebieden van Polen en de Sovjet-Unie de vertegenwoordiger is geweest van de nationaal-socialistische uit- roeiingspolitiek en d. op grond van tot dusver aan het licht gebrachte feiten geacht mag worden persoonlijk verantwoordelijk te zijn geweest voor de misdaden, die de nazi's daar hebben gepleegd. De voorzitter van de Bondsdag, dr. Eugen Gerstenmaier, heeft prof. Ober lander de instelling van lk een parle mentaire commissie toegezegd, mits hij de daarvoor vereiste vijftien handteke ningen van bondsdagleden kan verza melen. Prof. Oberlander heeft te ken nen gegeven, dat hij insisteert op zijn volledige rehabilitering. Hij heeft voorts verklaard, dat hij bereid is daarna zijn portefeuille ter beschikking te stellen. Vorige week dreigden de Westduitse socialisten met de instelling van een parlementaire commissie van onder zoek. Door een „koehandel" tussen de C.D.U. en de S.P.D. werd toen over eengekomen, dat prof. Oberlander met verlof zou gaan en dan na 1 mei wanneet hij 55 jaar wordt en in aan merking komt voor pensioen zijn ont slag indienen. De behandeling van de be groting van het ministerie voor vluch telingenzaken is om die reden uitgesteld tot 5 mei a.s. (Advertentie) Meubelen Gordijnen Tapijten Betimmeringen Verbouwingen Begrotingen voor ieder object 32 jaar woninginrichters INTERIEURVERZORGING OVERTOOM 75-7>-79 AMSTERDAM (Van onze correspondent) HOORN, 21 april Op de zesde cul turele dag, georganiseerd door de cul turele ra. d Nood-Holland sprak bij verhindering wegens ziekte van dr. J. Daniskas, rijksinspecteur voor het mu ziekonderwijs de musicoloog Wouter Paap over de actuele taak van het mu ziekonderwijs. Er moet, zo betoogde Paap, een nieuw type musicus komen, die niet het podium, niet de prestatie, maar de die nende taak van de muzikale vorming en volksopvoeding tot doel heeft. Ook de dirigent van het oratoriumkoor moet zo'n nieuwe type musicus zijn en zijn taak zó verstaan, dat niet de uitvoe ring, maar de repetitie tot het evene ment wordt; dan behoeven de koren niet te kwijnen of te verdwijnen; hetzelfde geldt voor de dirigenten van harmonie- en fanfarecorpsen en van kamermuziek verenigingen. De muziekschool dient zo te worden van een instituut voor particulier mu ziekleven tot het Huis der Muziek, waar gezamenh.ik muziek wordt gemaakt, tot een levend element in de gemeenschap, een haard, die uitstraalt en aantrek kingskracht op de gemeenschap uit oefent. De richtlijnen voor de subsidië ring van muziekscholen en het basisplan voor de opleiding tot dirigent werken in deze richting. In dit verband roem de spr. het creatieve werk van de Rijks inspecteur voor het muziekonderwijs, dr. Daniskas. Hij verwees voorts naar het eerlang te verwachte rapport over de muzikale vakopleiding, die op zeer essentiële punten gewijzigd zal worden en voor een groot deel gericht zal zijn op de taak van het algemeen vormend muziekonderwijs. Er komt een speciale vakopleiding voor een praktijkdiploma voor leiders van de amateuristische muziekbeoefening. Mr. G. C. van der Willigen, burge meester van Haarlemmermeer, die de wegens ziekte verhinderde burgemees ter van Nieuwer Amstel. D. Rijnders verving, sprak over „Gemeente en Kunst". De gemeentebesturen, zo be toogde hij, mogen zich niet onttrekken aan de taak te bevorderen, dat de kunst, die een belangrijke factor in het leven is, haar plaats in het leven van de gemeenschap en van de enkeling kan vervullen. Daarbij dient de overheid zich echter bewust te zijn, dat zij, als overheid niet bevoegd en bekwaam is zelfstandig kunst te beoordelen, maar daarvoor de hulp dient in te roepen van bekwame adviseurs; uit de praktijk blijkt, dat deze voldoende begrip kun nen opbrengen voor de in de gemeente levende wmsen. Men volge echter niet de weg van de minste weerstand; het blijkt namelijk en spr. herinnerde aan de reactie na plaatsing van Zad- kine's monument in Rotterdam dat de hevolking naar het eerst schijnbaar moeilijk begrijpbare kunstwerk toe groeit. Bij haar steun aan de amateuristische kunstbeoefening mag de gemeente niet nalaten de eis van kwaliteit te stellen, hoe verleidelijk het ook is alleen reeds de toewijding en activiteit te waarderen. De culturele taak ligt in de kwaliteit. Daarom is het goed, dat de culturele Raad als autonoom op deze kwaliteits bevordering gericht lichaam bestaat. Aan de muzikale omlijsting van deze culturele dag, die bijgewoond werd door de commissaris der koningin, dr. M. J. Prinsen en echtgenote, werkten mee het Hoorn's Kamerkoor, dat 's mor gens o.l.v. Wim Talsma 16de en 17de- eeuwse koorwerken uitvoerde en Die Haerlemsche Musyckcamer o.l.v. An- dré Kaart, die des avonds met mede werking van Aafje Heynis en het school- koor van het Pius X-college te Bever wijk een concert gaf. In de middagpauze vergastte het fanfarecorps De Herleving uit Zwaag o.l.v. A. Kaag de congres bezoekers op een modern repertoire o.a. van werken van de Hoornse componis ten Gerard Boedijn en N. Boekei. EERST (TOEP JÉ DE DIRECTRICE EN ZE6T HAAR PAT MENEER HVNER Z'JN VROUW (COMT HALEN... PAN BEI JE AL JE MEDEPLICHTIGEN OP. WEL, WAT MOET IIc DOEN EN DENK ERAAN- GEEN WOORD PAT ALS WAARSCHUWING, AN DIENEN VOOR MAAPrXJE VRIENDEN' VLA AN DE (?EN... WITHERS, MUGKELL, CRU0B- EN HET PPlEIAL DAT MEEHIELP OM ME AF TE TUIGEN, EN JE 6EEFT OPDRACHT OM OP DE MARIMBA CLUB TE Z'JN.. OM TUUR PRECIES

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2