Tweede lustrum vormings instituten hedri jfs jeugd ENHOF LISSE Regeringsstandpunt inzake plan-Wils veen spoedig bekend Peek&Cloppenburg EEN RUBENS OP DRIFT ast at Stormachtige tonelen tijdens vergiftigingszaak in Rabat Gezamenlijke viering katholiek en protestants werk Stammenoorlog laait weer op Uitbreiding van Leiden behoeft het plan niet te verdringen Advocaten verscheuren hun toga's 320 instituten met 38.000 cursisten Geprikkeld J Sékou Touré meldt ontdekking van een samenzwering VRIJDAG 22 APRIL 1960 PAGINA 7 In Belgisch Congo door pijn? neem vlug Akkertjes AKKERTJES ln Apeldoorn Commissaris De Jong overleden 's Werelds Narcissen, hyacinten, vroege tulpert in ^overweldigende, pracht. „DE MODE VOOR TEENAGERS" Jftckets in jeugdige pastel tinten met originele streepvoering 12iaar 25.75 Teenagers Pantalons dus.... met smalle pijpen, rijke collectie fleurige kleuren 12 jaar 12.75 door W. H. VAN EEMLANDT iiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiNiiiiiiiHiimiHniiiHiiiiiiMiniiniiiiiiiiii Show kan beginnen en Intocht van de lente in het rivierenland Pruimen kerselaars zijn uitgelaten - Appels en peren riskeren nog geen fikse verkoudheid Witte, ragfijne wolken pure lente T riplet-prestatietocht Zesde motel Grotten ontdekt „Gaullisten" actief in republiek Guinee? (Advertentie) (Van onze verslaggeefster) AMSTERDAM, 22 april Obligate vieringen en herdenkingen van een zoveeljarig bestaan horen in deze ti.id bij de lucht die we inademen. Vele ervan mogen ons koud laten, zeker niet de viering op 12 mei van het feit, dat de „Levensscholen" er tien jaar zijn. Met dat vormingswerk van de jonge vrouwen en mannen zo tussen de 14 en de 23 jaar, die in de bedrij ven werkzaam zijn, is het toekom stige gezonde gezinsleven gemoeid van een belangrijke bevolkingsgroep. Jeugdige werknemers, die abrupt van de school in de volwassen wereld van het bedrijf worden geplaatst, raken makkelijk verdwaald. Hun de helpen de hand reikend ter begeleiding om de juiste koers in het leven te vin den, is de opzet van het vormings werk voor de werkende jeugd. Schuchter begonnen enkele jaren na de bevrijding in Maastricht de eerste Slater Amabiliscursusscn, waaraan on verbrekelijk de naam is verbonden van mej. Schouwenaars. Deze opzet van katholieke zijde werd spoedig gevolgd door eenzelfde streven van protestants- christelijke zijde, om jonge vrouwelijke en mannelijke arbeiders in de industrie ln ,,levens"-cursussen een houvast te geven, welke landelijk bijeengevoegd rijn in het Nationale Centrum Vorming Bedrijfsjeugd. In globaal 320 instituten in het hele land worden thans met dit zeer snel gegroeide werk ruim 38.000 jonge werkneemsters en werknemers be reikt. Zowel in avondcursussen als in lessen gedurende de werktijd. Beter dan van lessen, wat te schools klinkt, kan men spreken van groepsgesprek ken met de leidster en leider. Verre weg het grootste percentage deelne- menden zijn de meisjes die de Mater Amabiliscursussen volgen: 24.000. Een moeilijkheid De moeilijkheid bij de zeer snelle ont wikkeling van deze vormingsinstituten ls om plaatselijk de geschikte leidsters •n leiders te vinden. Een speciale voor- opleidmg wordt er niet voor vereist. Daar de cursussen voor meisjes meest al gegeven worden in de huishoudscho len zijn veel krachten van het nijver heidsonderwijs erbij betrokken. Het streven is om bij de opleiding van de toekomstige huishoudleraressen hier re kening mee te houden. Het vormingswerk heeft aan het nij verheidsonderwijs zeer veel te danken. Toch zou het begrijpelijkerwijs verkies lijker zijn over vestiging in eigen ruim te te beschikken. Er wordt op het ogen blik freëxDerimenteerd met enige insti tuten geheel in eigen beheer. Wanneer in de toekomst de verhoging van de leerplichtige leeftijd wettelijk van kracht wordt, krijgt het vormings werk een nog belangrijker taak. De leer plicht zal voor degenen die werken, dan opgevangen moeten worden met part time werBc en lessen in de vormingsin stituten. LOELOEABURG, 22 april (AFP-Reu- ter) In een officieel communique is meegedeeld, dat woensdag tien leden van de Loeloeastam bij aanvallen van Baloebastrijders op dorpen m de omge ving van Loeloeaburg zijn omgekomen. Meer dan dertig Loeloea's werden ern stig gewond. In Nganza zijn drienon- derd hutten In brand gestoken. Congole se militairen hebben tachtig personen gearresteerd. Voorts is meegedeeld, dat Loeloea- stamhoofden van Demba, Dibaja en Ka- soemba, niet ver van Loeloeaburg, de Belgische autoriteiten in een ultimatum gevraagd hebben de Baloeba binnen drie dagen uit hun gebied te verbannen. Als dit niet gebeurt, zullen de Loeloea- strijders naar Loeloeaburg, de hoofd stad van de provincie Kasai, opmar cheren. Gisteren omsingelden opgewonden Loeloeastrijders de gebouwen van de katholieke missie in Demba. Zij wilden tot de aanval overgaan, maar ontdek ten, dat de politieke leider Balouji, die zij zochten en die stamhoofd van de Ba loeba is, niet aanwezig was. Volgens het communiqué is de alge mene toestand in Kasai sedert Pasen achteruitgegaan. Dit wijt men behalve aan de stammentegenstellingen aan het feit, dat de politieke sentimenten zich laten gelden bij het naderen van de eerste algemene verkiezingen in Congo, die in mei zullen worden gehouden. Bij overleg met de overheid over dit soort zaken treden de landelijke orga nisaties van verschillende gezindten ge zamenlijk op. De goede onderlinge ver standhouding komt het werk slechts ten goede. En blijkt ook uit de gezamen lijke viering van het tweede lustrum. Dit gebeurt 12 mei. In Arnhem in „Musis Sacrum" waar men een dui zendtal leidsters en leiders, bestuurs leden en betrokkenen uit de werkge verswereld en van de oveheid denkt te verenigen. Verrschillende sprekers, onder wie prof. Fortmann uit Nijmegen, zullen het thema van de culturele overdracht behandelen. Mevr. dr. M. Zeldenrust- Noordanus, psychologe te Rotterdam, zal spreken over de jeugd in het gezin. Ter opluistering treedt Georgette Hage- doom op. De dag wordt begonnen met resp. een H. Mis in de St. Walburgis- kerk en een dienst in de Lutherse kerk. Advertentie flitsen de pijn weg APELDOORN, 22 april Gisteren is de commissaris van politie te Apeldoorn de heer J. S. de Jong dood achter zijn bureau in zjjn werkkamer op het politie bureau gevonden. Hij bleek aan een hartkwaal te zijn overleden. De heer De Jong werd 13 augustus 1897 geboren. Hij begon zijn politieloop baan als adjunct inspecteur te Middel burg. Voorts was hij van 1922 tot 1938 in specteur te Zwolle, waarna hjj benoemd werd tot commissaris van politie te Tiel. In 1942 werd hij door de bezetters ont slagen omdat hij weigerde Joden te ar resteren. Na de bevrijding werd de heer De Jong waarnemend commissaris te Apeldoorn, waarna in 1946 zjjn aanstel ling tot commissaris in deze gemeente volgde. li"]'.'!' schoonste schouwspel! (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 21 april Welk stand punt neemt de regering in ten aanzien van het plan tot het bouwen van een satellietstad voor Den Haag, het z.g. plan-Wilsveen? In de Haagse ag glomeratie wordt met grote belangstel ling uitgezien naar het kamerstuk, waar in de regering haar ordeel over dit moeilijke probleem zal geven. Het plan tot het bouwen van een sa tellietstad voor circa honderdduizend inwoners ten noorden van de spoorlijn Den Haag-Utrecht werd reeds in augus tus 1957 gelanceerd door de burge meesters van vjjf gemeenten in de Haagse agglomeratie. Het plan-Wils veen heeft van meet af weerstanden ont moet, met name van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland, die meer voelen voor uitbreiding van bestaande gemeen ten dan voor net bouwen van een ge heel nieuwe stad. De commissie „Wes ten des lands" daarentegen sprak zich in het begin van 1958 uit ten gunste van Wilsveen en in november van het zelfde jaar koos de toenmalige regering ook voor Wilsveen: het z.g. plan-Rejj- ens (het bouwen van een satellietstad ten zuiden van de spoorlijn Den Haag- Utrecht) werd afgewezen. Daarna is evenwel de zaak meer in dan uit de knoop geraakt. Uit het voorlopig ver slag aangaande de regeringsnota, dat medio 1959 werd uitgebracht, bleek, dat de meningen over de uitbreiding van de Haagse agglomeratie in de Tweede Kamer zeer verdeeld waren. Na de ka binetscrisis nam de nieuwe regering ter bepaling van haar standpunt de kwestie opnieuw in ogenschouw en dit heeft wederom veel tijd gekost. Tot voor kort heette het, dat de Tweede Kamer vóór haar paasreces het regeringsstandpunt zou vernemen. Het is er niet van gekomen, maar vol gens de laatste uitspraken van min s- ter Van Aartsen kan de bekendmaking van het regeringsstandpunt nu wel zeer spoedig tegemoet worden gezien. Het afwijzende standpunt van GS ten opzichte van Wilsveen is intussen alJcr- minst veranderd. De vraag is nu went gewicht het oordeel van GS in de sCa?, legt bij de regeringsbeslissing. Vol gens een bericht in „Het Handelsblad moet men aannemen, dat het plan-Wils veen niet zal doorgaan. De belangnjp- ste aanwijzing voor dit vermoeden is volgens genoemd blad te vinden in een nieuw grenswijzigingsvoorstel, dat do aan de gemeentebesturen v85-. Oegstgeest, Zoeterwoude, KjnsDurg, Voorschoten en Valkenburg hebben ge daan. In dit voorstel wordt er rekening mee gehouden, dat Leiden, dat thans nog geen 100.000 inwoners neen, om streeks 1980 het dubbele aantal inwo ners zal hebben. De conclusie van „Het Handelsblad lijkt nogal ver te gaan. Ten eerste om dat het standpunt van GS nog niet het regeringsstandpunt behoeft te zpn en ten tweede omdat de geprojecteerde uitbreiding van Leiden nog niet nei plan-Wilsveen behoeft te verdringen. rrentie) -v 3 H alle artikelen met kleine stijging per maat. 60 „Zodra u weet wie hij is, belt u het hoofdbureau op. Inspecteur Fidéle. Ik laat de man dan door iemand van mijn eigen mensen halen. U bent er ga rant voor, dat hij er niet van door gaat." Toen het gezelschap weer bij de dienstauto kwam, vertelde Rastignac, dat er een radioboodschap voor de Inspecteur was ontvangen. Michel Angelo had een half uur voor de komst van de politie zijn rekening betaald en was met een vriend van hem, ook een Italiaan, vertrokken. De kamer waar hij had gelo geerd was doorzocht, maar er was niets gevonden. Volgens het hotel, had de bagage van Signor Angelo dit een kleine zwarte handkoffer en een handvalies bestaan. „Laten we eerst ergens gaan lunchen," stelde Fi dele voor. „Daarna gaan we gezamenlijk naar het hoofdbureau. We kunnen weinig doen, zo lang die chauffeur niet boven water is...." „Je wilt hem zeker vragen, waarheen hij zijn achtje heeft gebracht?" fei'i "J11 vriend, je kent de Marseillaanse taxichauf- 1» niet zo goed als ik. En ook onze Vicomte ken dat v* Die heeft natuurlijk bij de Jachtclub geweten, litio j §auw zou worden gevolgd. Zo niet door de po onj ?n toch zeker door Alsettino, die hij speciaal y oe hoogte bracht van het feit, dat hij hem vóór as geweest. Hij is zeker niet bang voor de Italiaan, iaar vindt het toch beter zijn spoor te verbergen. v c kan hem daarbij beter helpen, dan de chauffeur „n zpn taxi? En de Vicomte weet precies hoe hij u,f£ew moet aanpakken. Hij noemt zijn nai.m, hier beroemd is, hij geeft een royale fooi en hij ?e, chauffeur een plausibel lesje, dat deze met l„iï„u. en gezicht zal opdreunen als iemand hem innemingen vraagt. Het gaat maar om een paar da gen speling tot de Ribens veilig is opgeborgen «een, met vragen kom je niet ver bij een chauffeur; zo iemand moet je kunnen dwingen en daarvoor ge bruikt Papa Fidele zun eigen methode." Terwijl zijn buitenlandse gasten het restaurant bin nengingen bleef de r ransman een ogenblik met Ras tignac staan praten voor ook hij de grote zaal be trad. Links en rechts groette hij bekenden met ami cale gebaren, met de kenner maakte hij opgewekt een praatje voor hu zun bestelling deed en terwijl de vier speurders hun aperitif dronken stak zijn zui delijke levendigheid en zpn geanimeerde conversatie opvallend af bij de verstrooide houding van de an deren, die door hun eigen gedachten geheel in beslag schenen te worden gehouden. Terwijl zij wachtten op hun schotel bouillabaisse hield Fidéle zijn zwijgzame toehoorders bezig met anecdotische verhalen over het volk van Provence, dat hij zo door en door kenden en lief had en over de stad Mar seille, welker geschiedenis tot in de grijze oudheid terugreikte. Van Houthem, hoezeer de opgewekte hoffelijkheid van zijn gastheer op Prus stellend, had moeite zijn groeiend ongeduld te bedwingen. Hijzelf was in zijn vaderstad bekend als een gezellige kame raad buiten de diensturen, maar op dit ogenblik kon hij met de beste wil niet ingaan op het drukke ge praat van Fidéle. Wat drommel, hu was niet in Marseille gekomen om in grote restaurants aange naam de tijd te doden...! Hij moest de Rubens en Rossetti in handen krijgen! Terwijl de kostbare minu ten verstreken kon die Italiaanse dief zich in veilig heid brengen en het schilderij wie weet waarheen worden weggevoerd! Bovendien, meer dan de grap jes van zijn Franse vriend, interesseerde hem de on vermijdelijke verklaring van Markman's aanwezig heid in Marseille. Hij kon een gebaar van ongeduld niet onderdrukken. Fidéle, die dit zag, glimlachte, legde de hand even op de arm van de commissaris en zei: „Wees niet ongeduldig, mijn vriend, en zet de zor gen voor een ogenblik op zij. Ik begrijp, dat ge mü een oude babbelkous vindt en dat ge niets liever zoudt doen dan naar buiten stormen en iedere voorbijgan ger op de Canebière vragen waar de Rubens geble ven is. Maar zó zoudt gii het schilderij niet krUgen! Straks, als we op het bureau zijn, zetten we onze dienstgezichten weer op en gaan we Markman vra gen ons te vertellen hoe hij zo op het juiste ogenblik bij de Vieux Port verzeild raakte. Maar nu verpozen we ons, want ik voorzie een drukke avond en een lange nacht." „Maar mag ik één opmerking maken, Fidéle? Heb je zoveel vertrouwen in het personeel bij die garage, dat ie hun rustig overlaat je taxichauffeur op te zoe- P'°BoSe V.,r.S-": S'SJShm chauffeur. Ge- toof' mil' er wordt niets verzuimd om je zaak zo gauw mógelijk tot klaarheid te brengen. Wees er ze ker van dat we vóór het diner onze man zullen heSben gehoord Of °V*P" schieten om te dineren is eeni anaere viaag. Hoe meer Markman van de Europese recherche zag hoe meer respect hu begon te krugen voor de keime zekerheid waarmee deze haar taak vervulde. TVamnrlHk had hü bij de bespreking op het hoofdbu- reau^ïiet aües verteld wat hü wist. Tenslotte was hij de employé van een noHifiiHfirp Instelling die in de eerste plaats voor de ^langen van haar cliënten opkwam, èeker hü was fair genoeg om te erkennen, dat samenwerking met rie nolitie zijn vrijheid van handelen beperkte Maar ditbetekende niet dat hij de troefkaarten, riie hii bii dit spel in handen had, open en bloot op titel leede en daarmee één der beste klanten van pi^ininn's de Strop om de hals haalde! Het aan- riffii ilat Cardigan door bemiddeling van Strakey, in de verding van de Judith en Holofernes had ge had diende h! ten koste van alles te verzwijgen. Hü vrilde graag voor zichzelf erkennen, dat hü de rol, die de metaalkoning in deze zaak had gespeeld, maar matig bewonderde. Dit nam echter niet weg, dat hü niet naar Frankrijk was gestuurd om Par- kineton's opdrachtgever te verraden, maar om de Rubens naar Amerika te brengen. Van de rest hoefde hü niets te verzwügen en hü vertelde dan ook uitvoerig hoe Cardigan de opspo ring van het verdwenen schilderü in handen had ge steld van Parkington's. Niet omdat hü geen vertrouwen had in de Hol landse recherche" voegde Markman er met een ver ontschuldigende blik naar Van Houthem aan toe, maar omdat door een voor hem gelukkige omstan digheid de Rubens hem thans in volle eigendom toe behoorde. Het zou onnatuurlük zün geweest, wanneer hü zich op de achtergrond zou hebben gehouden en niet een worp zou hebben gedaan naar het terugvin den van het doek, op welks verwerving hü zoveel prijs had gesteld (Wordt vervolgd) De Betuwe staat weer in bloei! Het jaarlüks bloesemfestü'n, uit bundige intocht van de lente in het rivierenland, is in volle gang. Het schünt van wat langere duur dit keer, want de lente weet nog niet goed raad met het klimaat. Appels en peren zijn van huisuit wat aan de voorzichtige kant: zij kijken liever nog wat de kat uit de boom dan door een vroegtüdig rose- wit vlagvertoon een filkse verkoudheid te riskeren. De pruimen en de kerse laars zün uitgelatener en minder be zonnen; zü hebben zich in enkele da gen tüds getooid met tulen sluiers van witte bloesem. Hals over kop hebben zü zich in de feestroes geworpen. Wit te, ragfüne wolken pure lente marke ren het zonovergoten rivierenland.De wind stoeit er wat hardhandig mee in deze dagen en de perelaars en appels kjjken verschrikt door de kieren van hun knoppen, naar zoveel jeugdige over moed. Wie de lente wil zien en snuiven kan natuurlijk terecht op Keukenhof en Floriade. Maar het feest is daar anders, feller. De bloemenmozaïeken staan er scherp, in veelal harde tin ten tegen het groen. Een Breugheli- aans feest, een orgie van kleur. Het feest in het rivierenland is van een an der soort, intiemer, bescheidener en 1 uitbundig, maar toch ingetogen. Als de lente werkelijk een bruid is, een prille maagd, dan zal zü zich in het liefelük en fragiel getooide rivieren land beter thuis voelen dan tussen de i Amerikaanse pasteltinten van de bol lenstreek. Wie het jaarlüks festün niet wil mis sen spoede zich dit komend weekein de naar het rivierenland om de reci- i pierende lentekoningin eer te bewijzen 1 en zich te verlustigen in haar magni fieke bruidstooi. Men kan langs ver schillende routes door de feestzalen zwerven. Om een paar namen in volg- i orde te noemen: Elden, Huissen, Doornenburg, Gendt, Bemmel, Lent, Oosterhout, Herveld, Dodewaard, Ochten, Kesteren, Hemmen, Zetten, Randwük, Heteren, Eist, Driel. Een Betuws circuit, waar men te allen tü- de een tocht kan beginnen. Van Arn hem kan men bü Elden op deze route komen; van Nümegen via Lent. Het is maar een grof uitgezette route. Maak u daarover niet ongerust. Het is maar een houvast; eenmaal in het Be- tuwse land vindt u ruim 250 wegwijzers die u langs de schoonste plekjes voe ren. Natuurlük kan men de binnenwegen nemen, wanneer de bewegwüzering zulks adviseert. In twüfelge vallen, houde men de dijk. De dü'k immers is de ere-tribune voor het feest. Aan de ene züde de immer wisselende rivier, aan de andere züde, op ooghoogte, de bloesemguirlandes. Tegen het weekeinde valt tussen het wit ook het eerste rose van de appels te verwach ten. Men vergete niet, dat het rivieren land niet beperkt is tot het Betuwse. Wie de Waal bü Nümegen oversteekt belandt in het Land van Maas en Waal. De naam zegt het al. De dü- ken langs Maas en Waal zün even- i eens ideale routes om de stralende pracht van het bloesemfeest te be wonderen. Het feest is maar van kor- 1 te duur hooguit nog twee weekenden. Men haaste zich dus, want de schoon heid in het rivierenland is broos en vergankelük. De voorbereidingen voor het tradi tionele Bloemencorso, dat zater dag weer door de Bollenstreek trekt, naderen langzamerhand hun hoogtepunt. Vanmiddag is men begon nen met het insteken van de duizen den en duizenden bolbloemen. De he le nacht gaat men door en morgen om half tien zullen de ruim dertig wa gens, prachtig opgetuigd, bü café De Uil in Sassenheim komen om hun plaats in de stoet in te nemen. Hon derden nüvere handen zün de afge lopen dagen en nachten druk doende geweest om de skeletten van de wagens in elkaar te zetten en met stro te bekleden. En tussen al die drukte door, die zich voornamelük in de gro te hal van de H.B.G. in Lisse afspeel de, kon men woensdagavond de rusti ge figuur van niemand minder dan Cruys Voorbergh aantreffen. Met een aantal assistenten liet hü de vele, kleu rige kostuums aan zün oog voorbü- trekken, die Haarlemse amateur-to neelspelers droegen als figuranten in het corso. Er werd druk gerepeteerd: vooral de groep, die de door Haar lems Bloei verzorgde wagen zal moe ten bevolken. Het is de wagen, die tot titel heeft gekregen „De zotskap", waarmee de zeventiende-eeuwse windhandel in tulpenbollen wordt aangeduid. Op de wagen is te zien hoe de mensen het geld met kruiwa gens tegelpk in de tulpenhandel ste ken, en hoe de schrandere kooplieden er mooi weer van spelen. De Haar lemse amateurs zullen bovendien nog de wagen „Rünland" en de „Turkse wagen bevolken. En intussen groeit de Bollenstreek naar het hoogtepunt van zpn pracht. De narcissen zün nu langzamerhand uitgebloeid. Maar de hyacinten staan in volle bloei en verspreiden over het land een zoete geur. Hier en daar zün reeds de vroege tulpen te zien. De Bollenstreek is op het ogenblik inder daad Hollands kleurige bloementuin. Dat zullen de tienduizenden ervaren, die zaterdag derwaarts trekken om het corso te zien. De rükspolitie is druk doende de aan. en afvoer van het publiek grondig te organiseren. De hele bollenstreek is ingedeeld in dis tricten en sectoren, die allemaal cen traal geleid worden vanuit de hoofd commandopost in de Keukenhof. Met kortegolfzendertjes wordt het onder ling contact onderhouden. De afvoer van het publiek dreigde op het laatste IIIIIIIIIIHIIIIIIIHIIIIIIIIHIIIIIIIIIIItmWIHIHIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIlIHlIIIIHIIlHIIIIIIHIIIIIlIHnlIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIHIIHinilllllMIIU ruimte, gegroepeerd om een modem service-station. Maar ook de chauffeur of automobilist van vandaag eist meer van zijn pleisterplaats dan de voerman van voorheen. Hij wenst een behoorlijk restaurant, een gerieflijke slaapkamer om te overnachten als hij wil, of min stens een coffeeshop, waar hij dag en nacht spijs en drank kan gebruiken, zij het dan ook van eenvoudige aard. In Amerika, waar omstreeks 1920 het nieuwe type herberg ontstond, heeft het motel in de loop der jaren grote opgang gemaakt. In 1957 telden de Ver. Staten niet minder dan 56.000 motels; per jaar komen er nog gemiddeld 2500 bij. Ook in de oude wereld heeft het motel in de laatste decennia zijn en- trée gemaakt, maar het aantal is in vergelijking met de States en Canada nog zeer bescheiden: 100 stuks, waar van 6 in ons land, resp. nabij Amster dam, Apeldoorn, Breda, Rijswijk, Maarsbergen en zojuist geopend te Bunnik. Dat het motel ook in Ne derland bestaansrecht heeft en in een bepaalde behoefte voorziet, kan o.a. blijken uit het feit, dat de nieuwste aanwinst op dit gebied, „Motoresto" te Bunnik, gedurende de Paasdagen vol komen bezet was. Wanneer men voorts in aanmerking neemt, dat het verkeer over rijksweg 12, waaraan „Motores to" is gelegen, in 195S ongeveer 3,t miljoen auto's omvatte en de intensi teit van het verkeer op deze baan jaarlijks met circa 10 pet. stijgt, be hoeft men zich geen zorgen te maken over de vraag of henieuwe motel iit de naaste toekomst wel behoorlijk emplooi zal vinden. moment onoverkomelü'ke moeilükhe- den op te leveren. De gemeente Hil- legom heeft onlangs een in het afvoer- schema onmisbare brug laten afbre ken. Ijlings heeft men toen de genie te hulp geroepen, die nu vannacht een gecombineerde baley-pontonbrug gaat slaan. Maar morgenochtend is alles ge reed. De show kan beginnen. Gisteravond zün de HTS-tripletrü- ders Dik Dupper, Piet Raders- ma en Jan Nijenhuizen uit Eind hoven, die voor de vluchtelingeactie „Doe Open" een tocht van 1000 km langs 22 HTS-en door ons land maken, in Hengelo gearriveerd. Zü werden hier gehuldigd door het bestuur van de HTS-schoolvereniging. De tripletrn- ders, die er nog monter uitzagen, had den gisteravond 660 km afgelegd. He denmorgen zün ze gestart voor de voorlaatste etappe. Deze gaat via En schede, Apeldoorn, Arnhem, naar Ven- lo. Zaterdag zullen de laatste kilome ters van Venlo, Heerlen, naar Eindho ven worden gereden. Alle leerlingen der 22 HTS-en hebben geld gestort voor deze prestatietocht en „Doe open" zal er ruim ƒ1000 beter aan worden. T T et motel is op zich geen nieuwig- t~1 heid, maar een nieuwe ver- schijningsvorm van de oude herberg langs 's Heren wegen, gecom bineerd met het niet minder oude loge ment. De oude herberg, waar het paard erd gedrenkt en gevoerd en waar de voerman zich laafde met een pint bier. De outillage is echter wat ingewik kelder geworden. De voederbak en em mer voor het paard zijn vervangen door een ruime garage of overdekte parkeer- Valkenburg bezit meer onderaard se gangen en grotten dan men dacht. Bü graafwerkzaamheden achter de kabeizweefbaan is een oud gangenstelsel gevonden, waarvan het bestaan tot nu toe onbekend was. Bouwvakarbeiders die een enorme put groeven voor de aanleg van een „pa norama", stootten plotseling op deze vele honderden meters lange gangen, die boven de „fluwelen grot" liggen. De nu gevonden grot met haar gangen staat helemaal op zich zelf. Zü is niet ln kaart gebracht en vermoedelük ln het vergeetboek geraakt, toen destijds de ingang is dichtgevallen. Het zou wel eens kunnen, dat het gangenstel sel behoort tot de oude vluchtweg van het voormalige kasteel van Valken burg. RABAT, 22 april (Reuter) Na stormachtige tonelen voor de rechtbank is het proces in Rabat tegen 24 mannen, die ervan beschuldigd worden 10.000 mensen ziek te hebben gemaakt door het verkopen van slechte spijsolie, tot maandag verdaagd. De advocaat van Moelui Idriss, een van de hoofdbeklaag- den, protesteerde heftig toen de recht bank zijn klacht verwierp dat zijn cliënt ten onrechte werd vastgehouden en dat de huiszoekingen onrechtmatig waren. Andere advocaten sloten zich bü dit protest aan. Zij verscheurden hun toga en riepen uit: „De zaak is reeds be slecht. Onze cliënten zijn reeds ter dood veroordeeld". Het protest volgde op een verklaring van de rechter, die in antwoord op hun klachten zei: „De wet is geschonden. De arrestaties waren vaak willekeurig. Maar dit proces is uitzonderlijk en moet niet gebaseerd zijn op de normale juri dische bepalingen. De koning heeft ver zocht de mannen, die ervan verdacht worden wetens en willens deze olie te hebben gemaakt of verkocht, te arres teren, te ondervragen en te veroordelen. Ieder weet, dat de koning wetten maakt. Hü hoeft slechts te spreken en zijn woorden zijn wet. Er hoeft geen publi- katie in de staatscourant te verschijnen De radio vermeldt de feiten, de kran ten drukken ze. Dat is voldoende". Een der advocaten protesteerde al dus: „Edelachtbare, wij kunnen de ver dediging onder deze omstandigheden niet voortzetten". Anderen zeiden- Dit is het einde van de gerechtigheid. Rech ters, advocaten en rechtbanken zijn overbodig. Er wordt geen recht meer gedaan. Dit is anarchie". De beklaagden, meest handelaars die spijsolie gemaakt of verkocht hadden die vermengd was met smeerolie uit Amerikaanse surplusvoorraden, worden beschuldigd van misdaden tegen de volksgezondheid. Zij kunnen ter dood veroordeeld wo CONAKRY, 22 april (AFP) De pre- sident van de Afrikaanse republiek Guinee, Sékou Touré, heeft gistermor gen op een persconferentie te Conakry meegedeeld, dat de leden van een con tra-revolutionaire organisatie die con tact onderhield met „buitenlandse gaul listische organisaties", zijn gearresteerd. De namen van de arrestanten zullen over enkele dagen bekend worden ge maakt. Verder deelde de president mee, dat er onlangs aan de grens met de Ivoor kust en Senegal militaire posten en kampementen zün gevestigd. Vliegtuigen hebben, zei hij, boven Guinee pamfletten uitgeworpen waarin de be volking wordt opgezet tot opstand tegen de regering. Er zouden voorts vijfdui zend saboteurs moeten worden gewor ven. Dit alles is gebleken bü de inbe slagneming van een briefwisseling met „buitenlandse gaullistische organi saties".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7