A vind Dat Vmct |e niet dat fe zo...!" voetbalelftal Belgisch een „gebottelde geest55 Brouwer VANDENSTOCK laat krachten van zijn spelers gisten product van de H Tal staat iets beter in afgebroken 15e partij GERRIT SCHULTE nu ook Nederland uitgeluid in c 3 Botwinnik in de verdediging met moeizame Caro-Kann MVV's trainer gaat vrijuit Real Madrid laat Barcelona nu geen kans: 3-1 Louison Bobet loopt verder uit DE PROFEET VAN DE „MORT SUBITE Zo goed als met de Geuzen lambiek wil het niet lukken SS ÏS foSK fe™"Sfte°o ït Kuto. versnellinkje als de keel huimeócle testeert en tenslotte in wild schuimende bandjirs, die de route °nil?aê zaly™ met hun bruisende onstuimigheid. Het Twee nieuwelingen in Zuidafrïkaanse tennisploeg Geen verrassingen in kandidatentoernooi ERE-PENNINC IN ZILVER VAN 's-HERTOCENBOSCH VRIJDAG 22 APRIL 1960 PAGINA mMmmmzm Geen sprake van een Poging tot omkoping Di Stefano blinkt uit Grote Prijs der Naties Heerenveen-Roda Sport op 1 en 8 mei tof' 57 ploegen in Varsity op Amsterdam-Rijnkanaal Nederland in wereld- bridge-Olympiade Equipe Dee-Quant in het zonnetje SHEFFIELD UNITED NAAR GRONINGEN tafel door J. H. DONNER Advertentie A MAASTRICHT, 22 april De Duitse trainer van M.V.V., ir. Hammers heeft donderdagavond ten overstaan van het nestuur van M.V.V. verontwaardigd de beschuldigingen van de hand gewezen, «Is zou hü jl. zondag tijdens de wed strijd MVV-WV een poging tot omko ping hebben gedaan. De heer Hammers tei zich in zjjn eer als sportman en als regeringsbeambte aangetast te voelen. Volgens de heer Hammers is hij slechts haar het bankje van V.V.V. gegaan om daar de hem toen onbekende elftallei der van V.'V.V. te bewegen zijn invloed aan te wenden om de V.V.V.-er Teeuwen in zijn harde spel te mati gen. Z;jns inziens liepen op dat moment de spelers van M.V.V. het risico van blessures en zouden daar mogelijk moei lijkheden met het publiek uit voort kun- hen vloeien. Ir. Hammers gebruikte het Akense dialect, dat intussen kennelijk door de Venlose elftalleider niet werd verstaan. Men acht bij M.V.V. geen re den aanwezig om maatregelen te nemen tegen trainer ir. Hammers. MADRID, 21 april Barcelona mag zich dan zeker weten van de Spaanse kampioenstitel, de kansen op de Euro pese beker zijn voor de Catalanen aan zienlijk verkleind. Voor meer dan 120.000 toeschouwers boekte Real Ma drid donderdagavpnd in het Bernabeu- stadion een volkomen verdiende over winning op de ploeg uit Barcelona: 3-1. Vrijwel de gehele eerste helft heeft Real, viervoudig winnaar van de Euro pese beker, de strijd beheerst. Het of fensief van de Madrilenen leverde in de 17e minuut een eerste doelpunt op. Uit een pass van Puskas scoorde Di Stefano met een kopbal. Steeds weer bouwde Alfredo di Stefa- ho op het middenveld de aanvallen op, ®teeds weer kwam de verdediging van Barcelona in grote moeilijkheden. Met een voortreffelijk doelpunt vergrootte Puskas dan ook in de 28e minuut de score (2-0). Even leefde de hoop in het kamp van Barcelona op toen Martinez tien minu- miï voor een tegenpunt zorgde (2-1) een doelpunt waartegen overigens zowel de spelers van Real als het pu bliek fel protesteerden. Ook in de tweede helft was Real de beste ploeg. Toch duurde het nog tot en kele minuten vóór het eindsignaal voor dat Di Stefano met een tweede treffer de stand op 3-1 kon brengen. De tweede wedstrijd tussen beide clubs wordt op 27 april in Barcelona gespeeld. FOGGIA, heeft op di daagse etappewedstrijd om de „Grote Prijs der Naties" in Italië zijn voor sprong op de concurrenten vergroot. In de rit zonder gangmaking van Ca- gcrta naar Foggia over 'een afstand van 159,7 km finishte hij in de kop groep, waarvan ook onze landgenoot Wout Wagtmans deel uitmaakte. Daar na won hij op het circuit van Foggia opnieuw de race achter scooters. Deze Ring over 23,197 km. Wagtmans werd derde, achter de Belg Micle Daems. De enige Duitse deelnemer, Klaus Bugdahl, staakte donderdag de strijd. Hij had nog last van een blessure De Srote verliezers in deze tweede otappe ^aren weer de Italianen, vooral Ercoie Baldini kreeg grote achterstand: byna f8 minuten. Woensdag was Baldini ai tie dupe geworden van de pech van Mi- t Ruel Poblet. Het algemeen klassement luidt: 1. Bo- het (Fr.), to taal tijd 11.18.23; 2. Daems (Belg) op 1.15; 3. Wagtmans (Ned.) op 1-34; 4. Hoevenaers (Belg.) op 2.09; B. Brugnami (It.) op 2.26; 6. Zamboni Ut.) op 2.47; 7. Sabbadin (It.) op 3.02; 8. Poblet (Sn.) op 3.19; 9. Elliott (Ierl.) Op 3.36; 10. Stablinski (Fr.) op 3.43; 27. Brankart (Belg.) op 7.10. Ronde van Tunesië Ook de zevende etappe van de Ronde van Tunesië voor amateurs is geëindigd in een zege voor de Belg Constant Goossens. De rit ging van Le Kef naar Souk El Arba over een afstand van 148 km. De Zweed Johansson bleef leider Jn de algemene rangschikking. In het algemeen ploegenklassement verloor Nederland de eerste plaats aan de Zweedse ploeg. Onze landgenoot Swane- veld bezet de vierde plaats, terwijl Snij der vijfde is. AMSTERDAM, 22 april De wed- 'trijd tussen Heerenveen en Roda Sport biet als inzet een plaats in de Eerste Divisie zullen op 1 en 8 mei worden ge speeld. De eerste zondag op het ter- rein van Heerenveen, de tweede op dat yan Roda Sport. 21 april Louison Bobet e tweede dag van de acht- Een golfspeler heeft met één slag een Sroot deel van Winsted van electrici- teit beroofd. Toeschouwers vertelden, ^st de golfstok de speler bij de zwaai u't de handen glipte en op een kabel het electriciteitsnet terecht kwam. •jierdoor ontstond kortsluiting. De sto- hig duurde bijna een uur. (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL, 22 april et dikke, kaalhoofdige mannetje voor de toog van de „Mort Subite" deed een plechtige uitspraak. „In den Antwerpse Boschuil vinden den Ollanders weer als van ouds hun Waterloo", klonk het wel gemeend uit de brede mond, waarop een melkwitte schuimkraag herin nerde aan een hevige beet in het glas bier, dat fonkelend van weelde voor hem stond. Gezien de jongste resultaten van de „derbies der lage landen" droegen zijn woorden het stempel van een zeer gedurfde opmerking. Eindigden de traditionele interlands de laatste jaren niet al te vaak met een hoogst beschamende knieval aan de „explosieve" voeten van het Neder lands elftal? Nochtans scheen het bierdrinkende mannetje volkomen zeker van zijn zaak. Bloederige cijfers als 7—2 en 9—1 zeiden hem absoluut niets. Maar hij was dan ook geheel in de ban van een gebottelde geestniet alleen verantwoordelijk voor het onvolprezen Brusselse Geuzenlambiek, doch ook voor de krachtenbundeling van de Belgische voetbalelite. De Belgen kennen deze geest als Con stant yandenstock, de blonde Brusse laar, die in zijn propere brouwerij aan de Vierwindenstraat een pintje bier maakt, dat zonder overdrijven sméékt om een intensief gebruik. Wie zo'n prachtige, donkergetinte pint ter hand neemt, zij dan ook gewaarschuwd. Het „ouden vocht zoekt het onmiddellijk na de eerste slok bp hen, waarvan hii het moet hebben. Nog in de mond bestrijdt het overtuigd van zijn Vannen, de cri- tische smaakorganen omdat het deksels "L schijnt te weten dat zp zwakke plekken zijn, waarin menselijk weer standsvermogen gemakkelijk te breken fs De kennismaking met dit opvallend milde Ietwat zilte aroma valt in goede aarde' en eindigt onherroepelijk met een krachtfe flat vin de smaakorganen, die de weg naar het keldertje van de maag eretie openstellen. Dan heeft het bier K'e'zVd" ™n vr« veld voor zal u duidelijk zijn dat voor zo n g gerstenat heel wat kijken komt, dat gr te vakkennis alleen niet voldoende is voor het bereiden van dit „bier oer bieren". De man die zoiets brouwt, moet een kunstenaar zijn, een bijzonaer scherpe fijnproever, die duizend-en- een biersoorten kan onderscheiden en het vermogen heeft om met het gevoel van de meester de verschillende brouw sels te mengen. Zijn vakmanschap cul mineert in het samenbrengen van de twee-, driejarige lambiek met de een jarige in de juiste verhouding. Maakt hij daarbij ook maar een kleine fout, dan kunnen de gevolgen verschrikkelijk zijn. Iets te weinig bijvoorbeeld van het jonge brouwsel en de juiste bewerking in de speciaal voor dit bier gekurkte flessen blijft uit en veroorzaakt een al hi/ Op het bankje-langs-de-lijn ziet men hier Constant Vandenstock, geflankeerd door de trainer Havlicek (rechts) en de hulptrainer Dekens. stant Vandenstock al heel wat meege maakt. Verschillende stormen raasden uit boven het vrolijke hoofd met de bor stelharen, dat nooit wilde buigen voor de sterke druk uit het Waalse of Vlaam se kamp. Dat hp na de ramp van Bot terdam, waar België a Ia Grand Guig- nol met 9-1 werd afgemaakt er de brui aan wilde geven, kwam absoluut niet door de gepeperde kritiek van het Bel gische volk, maar door de halsstarrige houding van de clubbesturen die zelfs na deze debacle niet wensten In te zien, dat extra trainingsbijeenkomsten nood zakelijk waren. De ontslagaanvrage van Vandenstock werd niet geaccepteerd. Hij bleef aan, maar sterker en machti ger dan ooit te voren. Tijdens het Sin terklaasfeestje J.l. vond in het bondsbu- reau in de Brusselse Rue Guimard het beslissende treffen plaats tussen de zes tien clubbesturen en de bondscoach. De vuisten sloegen op de tafel en de „O-Ia- la'a" waren niet van de lucht, maar Constant Vandenstock won het gevecht in nog geen uur tijds. Voortaan zou hU meer beschikking over de spelers Brij gen en extra trainingsbijeenkomsten kunnen beleggen. Wanneer wij daar met de stevig ge- te hevige gisting, die de flessen doet springen. Voortdurende druk Constant Vandenstock maakt een der gelijke fout niet. Maar hij is dan ook een „Geus" in hart en nieren. Het bierproe- ven zit hem zogezegd in het bloed. Het steeds weer kunnen vinden van de defi nitieve smaak heeft hij van zijn vader Phillemon, zoals deze het op zijn beurt had van grootvader Joseph, die aan het einde van de negentiende eeuw be gon met het alcoholische avontuur van de Vandenstocks. Daarom duurt de op mars van Vandenstock's__,Gueuze" nog altijd voort en werken zijn brouwerijen in de omgeving net zo goed als het moederbedrijf in Brussel, waar de Geu zenlambiek zijn oorsprong vond en zich ook daar alleen door de werking van een geheimzinnige microbe laat win nen. Hiervan profiteert Vandenstock echt niet alleen. De mannen van Vossen, De Coster en Desmet kennen de kneep jes van het vak net zo goed en omdat öe Belgische consumenten niet alleen grote, maar ook zeer kieskeurige afne mers zijn, is de strijd om de beste „Gueuze" enorm fel. Deze superbrou wers, die al na slechts even te nippen weten wat Hollands, Duits óf Deens, goed of slecht bier is, die direct kunnen zeggen dat het Mechelse bruin, de Kwak van Dendermonde en het bier van Diest en van Lier tot de min of meer uitge storven soorten behoren, staan dan ook onder een voortdurende druk. Het mag misschien vreemd lijken dat een man als Constant Vanden stock het zelfs in zijn vrije tijd niet kan laten om te proeven, te mengen, samen te stellen. Hij is sinds het sei zoen '57-'58 namelijk manager van het Belgische voetbalelftal en dat wil zeg gen dat hjj alleen en niemand an ders tie ploegen kiest voor het spe len van internationale wedstrijden. En dat is in België beslist geen eenvou dige opgave. Want even uniek en won derlijk als het Geuzenklimaat van Brussel is de situatie van de Belgische voetbalwereld, waarin de Waalse en Vlaamse driften de grootste heksen ketels kunnen veroorzaken. Vanden stock ziet het als zijn enige hobby om in al dat rumoer te ploeteren voor de sport die hij bijna zo bemint ais zichzelf: voetbal. Van jongsafaan is hij bezeten van dit populaire balspel en in de gelederen van Anderlecht en Union Saint Gilioise steeg hu als trapvaste rechtsback tot grote te. Zelfs bracht Vandenstock het tot back in het Belgische B-elftal. Na de dood van zijn vader in 1943 moest hu de leiding van de brouweru op zich nemen en dat betekende het einde van zjjn wedstrijd-loopbaan. Maar Van denstock wilde de banden met de voetbalsport niet verbreken. Als brou wer genoot hij voldoende aanzien om in de nationale keuzecommissie te ko men, waarvan hij tenslotte als enige kiezer overbleef. bouwde brouwer in zijn privékantoor "et de glas-in-lood-raampjes en het vatre eerucht van de rammelende bier- E„n over praten, wpst hij vol trots nn de positieve resultaten tegen Frank- riV (1-0) en Zwitserland (4-2). Dat wa ren alleszins verdienstelijke overwinnin gen die getuigden van een opwaartse Hin al is die dan inmiddels al weer «obrnken door het povere gelukspel van fi tegen Chili. Toch zit Vandenstock GTae nut Net zo als de samenstel- "iet góedeGeuzenlambiek een lmg lllemike opgave blijft, is ook de •efsto keuze van het Belgische elftal ?a ctiw zaak. Alleen bij de Geuzen lambiek weet hij dat 60 pet. mout, 40 nbt tarwe 2,5 kilogram hop per hon derd ÜS vloeistof - en dan bij yoor- r Ben uit Aalst omdat die minder keur hop specifieke smaak van bitter is en ae £ntast hem al heel de lambiek n Gueuze" brengt. M^ar een basis voor de keuze van een sterk Belgisch voetbalelftal ontbreekt. Desondanks is Constant Vandenstock er van overtuigd, dat hij eens de goede for mule zal toepassen en dat de kracht van het nationale elftal weer alom ge vreesd wordt. Misschien is de ploeg van zondag wel de juiste. ,,Ik heb er heel lang over gepiekerd", bekent de sterke man van het Belgische voetbal eerlijk. Goed bier heeft zijn tijd nodig om te gisten. Dat Vandenstock ook zijn spe lers voor de strijd uit de roulatie neemt, kan men van een brouwer verwachten. Tweeëneenhalve dag zullen hun krach ten moeten „gisten" in het lieve kas teeltje van Brasschaet bij Antwerpen, een wandelingetje, een babbeltje. Een lekker hapje, een zeer kortstondig kaart spelletje Vandenstock is een verwoed tegenstander van langdurig klaverjas sen vormen de voorbereiding die de bondscoach bepaald heeft. En hij ver wacht er ditmaal heel veel van. Eer lijk gezegd rekent hij er zelfs op dat ditmaal het oude strijdvuur, even krach tig, even spontaan, even fel als zijn „Gueuze-belle-vue" oplaait. Hij wil trouwens wél eens optimistische gelui den horen over de resultaten van zijn hobby. Niet dat de honderden dreigbrie ven van natuurlijk veel „wijzere kiezers" hem wat doen, o nee. En bang dat ze zijn bier niet meer drinken hoeft hu ook niet te zijn, want ze zouden zich zelf in de vngers snijden. SCHIPHOL, 22 april Met een ver traging van twee uur is gisteravond het met het lijntoestel van de KLM uit Rome de Zuidafrikaanse Davis Cup ploeg in Nederland aangekomen. Het team z»l vandaag, zaterdag en zondag op de Metsbanen te Scheveningen te gen de Nederlandse ploeg spelen. Deze ontmoeting is bedoeld als oefen wedstrijd voor beide teams, maar wordt door de KNLTB als een semi- officiële landenwedstrijd beschouwd. De Zuidafrikaanse ploeg bestaat uit de thans 27-jarige Ian Vermaak, die al driemaal voor de Davis Cup is uit gekomen, en twee nieuwelingen, de jeugdige Gaetan Koening en Albert Gaertner. Zij vormen tevens het dubbel en hebben dus de plaats inge nomen van gerenommeerde spelers als Forbes en Segal. UTRECHT, 22 april Op het Am sterdam-Rijnkanaal bij Jutfaas wordt op zondag 1 mei onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandsche Studenten Roeibond de 77e „Varsity" gehouden. Aan dit grootse roei-evenement ne men 57 ploegen deel. Het Amsterdamse „Nereus" schreef 10 ploegen in, „Laga" (Delft) en „Triton" (Utrecht) elk 9, het Groningse „Aegir" 8, en „Njord" (Lei den), „Argo" (Wageningen) en „Skadi (Rotterdam) elk 7. Het hoofdnummer, de oude vier, be gint om vier uur. DIEVER, 21 april In het kandida tentoernooi om het schaakkampioen schap van Nederland luidden de uitsla gen van de partijen van de achtste ron de als volgt: Bouwmeester-Jonkman 1-0; Apking-Crabbendam 1-0; Lange- weg-Boon 1-0; Visser-van Weezei 0-1; Van Donk-Tan 0-1; Van de Pol-Aalders Ook werden er twee afgebroken par- tijen uitgespeeld. De uitslagen hiervan waren: Van Weezel-Van Donk 0-1; Boon- *Na acht ronden luidt de stand: 1 en 2. Bouwmeester en Langeweg, beiden 7 pnt.; 3. Van de Pol 5K pnt: en fAp' king en Jonkman, beiden 4-A pnt; 6.7 en 8. Van Donk, Tan en Van Weezei, 4 pnt; 9 en 10. Boon en Crabbendam, beiden 2y, pnt; 11. Aalders 1% pnt; 12. Visser 1 pnt. TURIJN,. 21 april Vanavond is de loting verricht voor de wereld-bridge- Olympiade, die van 23 april tot en met 5 mei in Turijn wordt gehouden. Neder land is ingedeeld bij Libanon, Zweden (eerste team), België, Frankrijk, De nemarken, Verenigde Staten (tweede team), Verenigde Staten (derde team). Chili en Indië. De nummers een en twee van iedere groep kwalificeren zich voor de finale, bestaande uit zes teams. Op 8 mei zal in Genua een bronzen standbeeld van wielerkampioen Fausto Coppi worden onthuld. Het geld van dit door Mario Brunazzi vervaardigde beeld is door sportliefhebbers in ge heel Italië bijeengebracht. Tal speelde in de 15e partij om de wereldtitel schaken weer op winst! In een Caro-Kann-opening ontstonden moeizame stellingen. Botwinnik kwam enigszins in de verdrukking en kon tenslotte alleen nog maar heen en weer spelen. Tal kwam met de pionnen op beide vleugels sterk te staan. Toch was zijn overwicht gering. Toen het tot een doorbraak kwam ving Botwinnik zijn tegenstander handig op. Hij schijnt in vliegende tijdnood geweest te zijn, DEN HAAG, 21 april In het se cretariaatsgebouw van de Koninklijke Nederlandse Automobiel Club zijn van avond de prijzen uitgereikt die in 1959 en begin 1960 voor internationale en na tionale autosportevenementen door de KNAC waren uitgeloofd. De heer J. H. van Haaren, sportcommissaris van de KNAC, sprak in het bijzonder woorden van lof tot de equipe Dee-Quant, win naar van het Nederlandse kampioen schap betrouwbaarheidsritten, de Bra bant grensrit, de drie Provinciënrit en de Piilenrit. GRONINGEN, 22 april De Engelse tweede divisieclub Sheffield United zal op zondag 22 mei in Groningen een wed strijd spelen, waarschijnlijk tegen de nieuwe eerste divisieploeg Be Quick. Deze ontmoeting is voor de Britten de laatste op hun toernee door Zwitser land, West-Duitsland en Nederland. Be Quick had voor deze wedstrijd de ploeg willen versterken met enkele „gastspelers" van GVAV, maar de KNVB gaf daarvoor geen toestemming. Met de vuist op Sa* forse slok Geuzenlambiek in de Mort Subite" op het heil van brouwer Vandenstock en zijn elf „Rode Duivels". Op deze belangrijke pest beeft Con- nn7e sportredacteur) DEN BOSCH, 21 april Xliriv bijeenkomst nie? zTeTLdeenz„rewVajhe Z^kem^rkl^rd toen b^ZopTarmoment waren alle schijnwerpers ge- ht de man, die gedu rende 28 jaar vele bladzijden opwindend, van ^dlust bruisend wielerproza ge- Seven heeft: Gernt Schul- te Met zijn vrouw, zijn drie kinderen en zijn moeder zat hij plechtig voor in de zaal, gelaten afwachtend wat ko men zou en waaraan met te ontkomen was, ook ad deed het hem wat „PVn Hrj zou er namelijk nog éen keer sterk aan herinnerd worden dat zijn loopbaan als actief wielrenner ten etnae was. Het echte afscheid had plaats gevonden in Antwerpen. Nu zou het vaderland het nog eens overdoen. Burgemeester mr. H. J. M. Loeff van 's-Hertogenbosch nresideerde het huldigings comité Daaraan ontleende hij het recht allerlei welgemeen de lovende woorden aan het adres van Gerrit Schulte-de- wielrenner te richten; „Be halve de grootste wielrenner die we ooit gehad hebben, ook de man die de sportieve gedachte daadwerkelijk heeft uitgedragen." Burgemeester Loeff kon daaraan, bekend als hij is met het wel en wee van zijn stadgenoten, toevoe gen, dat Den Bosch trots is op Schulte-de-burger: „De man, die zich niet heeft la ten benevelen door zijn suc cessen, bovendien zijn mate riële triomfen uitstekend heeft besteed en daardoor een ministerie van Defensie, ma joor P. H. Pols, en enkele persoonlijke vrienden, maar nog groter was de stroom van hen, die met een een voudige handdruk een af scheidsgeschenk kwamen brengen. Daarbij bevonden zich uiteraard tientallen vrienden-collega's uit de wie- maar hij haalde hét en staat in de afge broken stelling niet eens zo slecht. Tal Botwinnik 1) e2-e4 c7-c6 Tal keert weer terug tot de zet die hem de meeste punten heeft opgeleverd, Botwinnik verdedigt zich weer met Caro-Kann. d2-d4 d7-d5 Pbl-c3 d5xe4 Pc3xe4 Lc8-f5 2) 3) 4) 5) 6) Pe4-g3 Lfl-c4 Lf5-g6 Weer eens iets anders. 6) 7) 8) 9) Pgl-e2 h2-h4 Pe2-f4 e7-e6 Lf8-d6 h7-h6 Ld6xf4 Het is begrijpelijk dat Botwinnik van deze gelegenheid gebruik maakt. Het loperpaar heeft in niets te betekenen. 10) 11) 12) 13) 14) 15) 16) Lclxf4 Ddl-d2 0-0-0 Tdl-el Lc4-b3 Dd2xf4 Df4-e5 stellingen als deze Pg8-f6 Pb8-d7 Pf6-d5 Pd7-b6 Pd5xf4 Pb6-d5 Vaak ziet men gestelde rochades bij zulke tegenover- een scherpe strijd, maar daar komt hier weinig van. 17) Pg3-e4 Dd8-b8! Het zou te gevaarlijk worden als wit met c2-c4-c5 een steunpunt op d6 zou krijgen. Tf8-d8 18) Pe4-d6 19) Pd6-c4 Pd5-b6! 20) De5xb8 Ta8xb8 21) Pc4-e5 Lg6-h7 22) Thl-h3 Echt Tal. Het heeft niet veel te bete kenen, maar het is toch maar een pion offer. 22) Pb6-d7 Inderdaad ging 22) Td4: niet: 23) Pf7: Kf7: 24) Le6:t Kg6 25) Tg3t Kh5 26) Tg7: en zwart zal minstens het stuk terug verliezen. welgesteld inwoner van Den Bosch geworden is." Vandaar dan ook, dat burgemeester Loeff twee geschenken mocht aanbieden. Een namens bet huldigingscomité een bandrecorder een namens het gemeentebestuur de erepenning van de stad in zilver, een onderscheiding, die nóg nooit aan een sport man ten deel gevallen is. Er werden daarna uiter aard nog veel meer lovende woorden, vergezeld van ge schenken, gesproken, zoals door de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Wielrenunie, dr. P. van Dijk, de vertegenwoordiger van het lerwereld. Coryfeeën uit vroeger tijden, zoals Frans Slaats, Jan Pijnenburg, Cor Wijdenes, Gerrit Boeijen, Ton Steenbakkers, Arie Zwarte- poorte, Henk Faanhof en Jefke Janssens. Mannen, die men nu nog in actie ziet op de weg of op de baan: Ger rit Voorting, Jan Derksen, d< in België wonende Australië' Reg Arnold en natuurlijk Peter Post, de dankbare leer ling, die de „oude meester' verblijdde met een paar gou den manchetknopen. Er wa ren ook vele anderen, die Gerrit Schulte bij zijn af scheid als actief wielrenner wilden eren, zoals de oud mi nister van defensie, lr. C. Staf. „Te zien naar al de men sen, die hier geweest zijn, moet ik wat betekend heb ben in de sport. Ik heb er nooit weet van gehad. Ik heb alleen maar mijn plicht als sportman gedaan. Zo hoort het toch?". Aldus sprak Ger rit Schulte toen hij dankte voor de hulde die hem ge bracht was. „Ik moést wiel renner in mijn huis." „Ik had," vader omdat broer Ben altijd een ongeluk overkwam bij het wielrennen „d'r komt nooit meer een wiel renner in mijn huis." Ik had," aldus Gerrit Schulte, „de wielerbacil in me. Daarom werd ik geen kleermaker, zo als mijn vader wilde, maar slagersjongen. Dat vond ik geweldig want ik zat de hele lag op de fiets." 1 ot slot sprak Gerrit Schul- 'e vermanende woorden. „Wil- en wij weer Slaats' of Schul- ■e's krijgen dan moet er een harde leerschool komen. Daar moeten wij, oud-wielrenners, voor zorgen." En met die aatste woorden gaf hij met een een bevestigend ant woord aan de voorzitter van ie KNWU, die kort te voren ie hoop had uitgesproken, dat Gerrit Schulte nu in de Nederlandse wielerwereld een leidende junctie op zich wil nemen. 23) 24) c2-c3 Telxe5 Pd7xe5 b7-b6 Wit heeft wat meer ruimte en zwart kan niets ondernemen. 25) 26) 27) 28) Th3-e3 Lb3-c4 b2-b4 g2-g4 Tb8-c8 Tc8-c7 Kg8-c7 Lh7-g8 Zwart is volstrekt tot afwachten ge doemd, maar dat is niet zo erg. Wit probeert door met de pionnen op te rukken zwakten in het vijandelijke kamp te creëren. 29) 30) 31) 32) 33) Lc4-b3 f2-f4 Kcl-b2 h4-h5 Lb3-c2 Lg8-h7 Lh7-g8 Lg8-h7 Td8-c8 Lh7-g8 Botwinnik is te goed op de hoogte om niet de gevaren van het toreneindspel te kennen wanneer de tegenstander op beide vleugels vrij kan manoeuvreren. 34) g4-g5 Beslist verstandiger was het geweest eerst verder te manoeuvreren. De a- pion kon nog op 34) f7-f6 Ineens krijgt zwart tegenspel. 35) Te5-e4 c6-c5 36) Lc2-b3 c5xb4 37) c3xb4 h6xg5 38) f4xg5 f6xg5 39) Te3-g3 T?7'£Ii 40) Tg3xg5 Tf7-f2+ 41) Kb2-a3 Hier werd de partij afgebroken. Tal staat iets beter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9