FILMJOURNAAL Amsterdamsche Rijtuig Mij. N.V. I Massale St. Joris-viering op Haarlems Grote Markt Aöenda voor Haarlem Interscholair jazz-concert eindigt met relletjes Raadslid bepleit oudheidkun dig bodemonderzoek Viaduct geen kuip) in Overveen Utrechts Byzantijns Koor voor „Geloof en Wetenschap" „Maigret en het raadsel van Saint Fiacre" Boem" Reprises en prolongaties Programma te uitgebreid en prestaties beneden de maat Schriftelijke vragen aan B. en W. door mr. Van ften Bergh RENAULT- BESTELAUTO'S GARAGE DEN HOUT VAGINA 2 Lido Luxor Vernieuwing fontein Frans Halsplein kost 10.000 Onbruikbaar door baldadigheid n Apotheken en dokters diensten H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem Waterstanden Burgerlijke Stand Haarlem I™ Official CHEVROLET CORVAIR dealer: I Houtplein 21 - Haarlem - Telefoon 10338 Zie advertentie op pagina 12 Jj Teuitoonstellingen t ton £700. 1,5 ton £900.— Bloemenfeesten in Limmen Onbewoonbaar verklaard Tuinen rond bejaarden woningen verzakt s Arrondissements parket gaat verhuizen Naar gebouw van kantongerecht Te nauwgezet N. J. van der Linden wordt gehuldigd Sport- en strandshow Sporthuis Haarlem SCHOOL VOETBAL 1960 F. Nijenhuis verlaat rechtbank Vespers in Bloemendaal Jean Gabin, ophieuw in de rol van Georges Simenons fameuze commissa ris, moet in ,,Maigret en het raadsel van Saint Fiacre" er achter zien te komen, wie de gravin heeft vermoord. Zoals het in een goed detective-verhaal hoort, komt iedereen, behalve natuurlijk Mai- gret zelf, in aanmerking voor het da derschap en blijkt tenslotte de minst op vallende figuur de moordenaar te zijn. Regisseur Jean Delannoy weet de spanning de hele film door op een zeer bevredigend peil te handhaven. Dat hij geen tweede Hitchcock is, bewijzen en kele fragmenten, waaruit beslist meer te halen zou zijn geweest, maar zijn vas te greep op het brokkelige verhaal een fout, die de meeste detectivehisto ries aankleeft en vooral de knappe wijze, waarop hij de sfeer in het verval len kasteel van Saint Fiacre met zijn heterogene bevolking weet te schetsen, stempelen hem tot een vakman van de eerste rang, aan wiens werk personen boven 14 jaar, die van een goed verteld moord-verhaal houden, van de week veel genoegen kunnen beleven. (Lido) op liefdesgebied verdenkt, hetgeen hem in de arena der stierenvechters doet be landen. De brave Fabian verliest intus sen zijn hart aan de knappe Harriet Andersson, die hij pas na vele gevaren te land en ter zee in zijn armen kan sluiten, als blijkt, dat zijn oorspronkelij ke verloofde, een sociale werkster, de voorkeur geeft aan een Amerikaanse persfotograaf. De humor in deze film is tamelijk oubollig, maar voor de bewonderaars van Nils Poppe is het al voldoende dat ze hun held weer eens aan het werk kunnen zien. In Luxor. Veertien jaar. In Cinema Palace wordt de film ,,The Five Pennies" geprolongeerd. Alle leef tijden. ,,En eeuwig zingen de bossen" (14 jaar) blijft nog een week in Rem brandt. Ook de film ,,Wir Wunderkin- der" (alle leeftijden) wordt geprolon geerd, in Studio. Het filmprogramma vermeldt voorts een aantal reprises, namelijk in Minerva: ,,I want to live" (18 jaar) (tot en met zondag in de avondvoorstellingen); ,,Tarzan in New York", alle leeftijden (tot en met zon dag, en woensdag in de middagvoor stellingen), „Anatomy of a murder", volwassenen, woensdag- en donderdag avond. In Roxy: „De laatste storm loop", veertien jaar (tot en met zon dag); „714 Antwoordt niet", veertien jaar, (tot en met donderdag). HAARLEM, 2 3april De onderwa- terpomp van de fontein op het Frans Halsplein heeft het verleden voorjaar begeven. Baldadige jongelui hebben de pomp dermate beschadigd, dat de fon tein niet meer kon werken. Het is on mogelijk gebleken de pomp te herstel len. B. en W. van Haarlem stellen nu voor de fonteininstallatie te vernieu wen. 10.000,zijn nodig om een nieu we installatie aan te brengen, alsmede een verlichtingsinstallatie en een be scherming tegen nieuwe baldadigheden. Het sproeibeeld van de fontein zal ge wijzigd worden, omdat voorheen de ver ticaal opspuitende stralen onder invloed van de noorden- en zuidwestenwind vaak buiten het bassin en zelfs op de rij weg terecht kwamen. Dit had tot gevolg, dat het bassin droogviel, waardoor de circulatiepomp uitviel. Er komen nu zes forse stralen en 12 vlakboogstralen, die vanuit de bassinrand naar het mid den spuiten. Een dergelijk stralenbeeld is weinig windgevoelig en op die ma nier hoopt men het droogvallen van het bassin te voorkomen. Meer ten behoe ve van het vreemdelingenverkeer zal de fontein voortaan ook 's avonds ver licht moeten worden. SPREEKUUR Mej. dr. M. E. Nol- te, wethouder van Bloemendaal, houdt maandag geen spreekuur. Advertentie Voor de populaire Zweedse filmko miek Nils Poppe is de normale film band niet breed en niet kleurig genoeg meer en dus krijgt men hem thans in „Boem, de superman van de marine" op het doek van Plaza te zien in Aga- scope en Eastmancolor. Als Fabian Boem vaart hij met een Zweeds oorlogsschip naar Spanje om er de vaderlandse export te helpen be vorderen. Daar komt hij in conflict met een toreador, die hem van concurrentie Haarlem Apotheken: Marnix Apotheek, Marnix- straat 65, tel. 56357. Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, tel. 12038. Teylers Apo theek. Teylerplein 79, tel. 17946. Doktersdienst: Indien geen hulp van huisarts belle men fa. Mathot, tel. 11990. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Tandarts: H. A. Obbes, Lod. van Deysel- laan 168, tel. 50408. Dierenarts: J. Jongkind, Kenaupark 13, tel. 14524. Zieken vervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt, tel. 21400. Aerdenhout Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: W. E* Ulrici, Spiegelen - burghlaan 20, tel. 40404. Bloemendaal Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: H. Immink, Bloemendaal- seweg 126, tel. 57753. Heemstede Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Laeijendecker, Raad huisplein 9, tel. 38103; A. van Lier, P. Aertzlaan 6, tel. 39875. Overveen Apotheken: Zie onder Haancm. Doktersdienst: D. Heeringa. Militairen- weg 18, tel. 56409. Zandvoort Doktersdienst: P. Vijlbrief, Hogeweg 43, tel. 3355. Apotheken: Zandvoortse Apotheek, Haij- testraat 8, tel. 2389. Santpoort Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort, tel. 025608320. Apotheken (ook nachtdienst'. Santpoortse apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. 025608249. Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H.. 11 en 12 uur St.-Antonius, N. Groenmarkt: 6.30. 7.30, 8.30 H.. 10. 11 en 12 uur. H Jozef Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H. 11 en 18 uur (Avondmis) O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 6, 7.30, 9, 10.30 H. en 12 uur. St.-Jan, A'damstraat: 6.15 7. 8.15, 9.30 H.. 11 en 12.15 uur. H. Hart, Kieverpark: 6.30, 7.45, 9, 10.30 H. en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 6.30, 7.45 9 H., 10.45 en 12 uur H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30. 7.30, 9 H., 10.45 en 12 uur. O. L. Vrouw van Oeven Smarten, Rijks straatweg: 6.30 7.30, 8.45 H. 10.15. 11.30 en 18 uur (Avondmis). H.H. Petrus en Faulus: 7. d.30. 10 H en 11.45 uur. BLOEMENDAAL: Allerh. Drieëenheid: 7.30 9 H. 10 45 en 12 uur H. Sacrament: 7 30 9 10 30 H en 12 uur AERDENHOUT: 7.30, 9 H. en 11 uur. ZANDVOORT. 30, y fc. en 11 uur Huis in de Duinen: 8 30 uur. OVERVEEN: 7 8. 9 H„ 10.30 en 11.30 uur. HEEMSTEDE. (H. Bavo): 7.30. 8.30. 9.40 H., 11 en 12 uur. HEEMSTEDE. (O. L. Vr. Hemelvaart): 6.45, 7.45, 8.40 H.. 10. 11 en 12 uur. SP.lARNDAM: 7.30 en 10 H. BENNEBROEK (H. Jozef): 6.45. 8, 9.15 H. en 11 uur VOGELENZANG (O. L. Vr. Hemelvaart): 7.30, 8.30 en 10 uur H. IJMUIDEN Zaterdag 23 april Hoog water: 2.07 u. en 14.29 u. Laag water: 9.56 u. en 22.28 u. Zondag 24 april Hoog water: 2.52 u. en 15.12 u. Laag water: 10.45 u. en 23.10 u. Maandag 25 april Hoog water: 3.31 u. en 15.50 u. Laag water: 11.28 u. en 23.47 u. Maanstand: Nieuwe maan 22.45 u. x BEVALLEN van een zoon: S. Krjj- ger-Santifort, M. J. Zweers-Zwart, L. A. van den Ban-Rietman, W. Kuijpers- Middelkoop, A. T. G. Lamars-Schnie- dewind, M. T. Zethof-Bunnik. BEVALLEN van een dochter: E. W Jansen-Witkamp, M. Slagter-Choufour OVERLEDEN: M. Maas-Rodenburg 76 j., Kennemerplein, F. G. J. Knuvel- der, 54 j., Kleine Houtweg. GEHUWD: G. P. Zoon en A. M. P. Ruwiel, H. T. Lentelink en J. H. Wans- leeben, H. Zeilmaker en M. J. Schoorl, J. Snoek en L. Deutekom. HAARLEM, 23 april De klok van de Grote- of St. Bavokerk gaf van morgen muzikaal de tijd van kwart over zeven aan, toen hij op de rotonde van de Grote Markt bijna drie duizend welpen en verkenners stram in de hou ding stonden bij het hijsen van de vlag gen. Met deze vlaggeparade begon de Sint Jorisdag, die vandaag door de pad vinders over de gele wereld wordt ge vierd. Dit jaar betekent Sint Jorisdag voor de Nederlandse verkenners tevens de inzet van de feestelijkheden rond het gouden bestaansfeest. Na de vlaghijsing sprak districts commissaris W. J. A. M. Smit van de VJKB een gebed uit en zijn assistent, commissaris H. Kimmann, las de ver- kennerswet. Akela T. Zuurendonk nam de welpen de horderoep af. Commissaris Smit hield vervolgens een toespraak, die tevens gericht was op de viering van het gouden jubileum, Hij noemde het een voorrecht dit te mogen vieren, hoewel geen der aenwe- zigen vijftig jaar lid is van de verkenners beweging. Wat Baden Powell ons een halve eeuw geleden schonk, zei com missaris Smit, is met enige aanpassing nog steeds een goede en frisse jeugd beweging, die alle mogelijkheden in zich heeft vervat om de jongen te vor men voor zijn later maatschappelijk le ven. Nadat de districtsband NPV vervol gens had gemusiceerd „om het bevol king van Haarlem te laten weten dat de verkennersbeweging feest viert en hen daarin te laten delen", heeft de sedert korte tijd in het district Haarlem woon achtige oubaas E. J. H. Volkmaars een Sint Jorisboodschap voorgelezen, die hij met de hoofdcommissaris van de VKJB heeft opgesteld. In deze bood schap zeggen de beide hóofdcommisa- rissen van de tachtig duizend verken ners in ons land te verwachten, dat zij stijlvol zullen optreden en zullen trach ten de eens afgelegde belofte na te komen. Het vuur mag niet uit gaan FILMS: CINEMA PALACE: The five pennies, a.l. (2e week); 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Aladdin in Bagdad, 14 j.; Zo. 2, 4.30, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.30, 7. 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. LIDO: Maigret en het raadsel van Saint Fiacre, 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. Zon. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: „Boem", a.l.; T.m. do. 2 en 8 uur; Za. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Do.-cyclus: De bruid is niet bleu, volw. REMBRANDT: En eeuwig zingen de bos sen, (5e week); 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: T.m. zo.: De laatste stormloop, 14 jaar; Ma. t.m. do.; „714 antwoordt niet", 14 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur; Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. STUDIO: Wir Wunderkinder, (2e week); a.l.; 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7. 9.15 uur. MINERVA: Zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: I want to live, 18 jaar. Vr., za. en wo.: 2.30 uur, zo. 2 en 4.15 uur: Tar- zan in New York, a.l. Wo. en do. 8.15 u.: Anatomy of a murder, str. volw. TONEEL: Zaterdag 23 april Stadsschouwburg, 8 uur: Haagsche Co- medie in „Etude voor één hand" van Peter Shaffer. Regie: Paul Steenbergen. Zondag 24 april Stadsschouwburg, 8 uur: Haagsche Co- medie in: „De Kersentuin" van Anton Tsjechow. Regie: Peter Scharoff. Verenigingsgebouw, Haarlemmerliede, 8 uur: St. Jacobus-toneelvereniging. Maandag 25 april Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep Ensemble in: „Het Tuinfeest" van Lo van Hensbergen. Regie: Lo van Hensbergen. Minerva-Theater, 8 uur: Heemsteeds Amateur Toneel in: „Tot wederdienst be reid". MUZIEK: Maandag 25 april Huis met de Sleutels, Heemstede, 7 uur: Bijeenkomst Jeugd en Muziek. Cmquiusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland Geopend do. 1(112.3f en 13.30—17 uur. Zo. 10—17 uur. Woonhuis Jac. van I.ouy, Kleine Houtweg. Geopend van 1012.30 en van 1.305 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling en werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend van 10—17 en zo. 1317 uur). Frans Halsmuseum: Tentoonstellingen van hedendaagse grafische kunst (9 april t/m 9 mei). Van 9 april t/m 22 mei: Bijzondere avondopenstelling. 20.3022.30 uur. Teylers Museum: Tekeningen Hollandse. Italiaanse en Franse School 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische na tuurkundige Instrumenten, mineralen, 31- toons Fokker-orgel. Geopend iedere werkdag behalve maandag van 1115 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur Zon en feestdagen 13—16 uur. Museum „Het Huis van Looy", Groepsten toonstelling van Genootschap „Kunst zij ons doel". Geopend dagelijks van 10— 12.30 uur en var 13.30—17 uur; zo van 14—17 uur. (Ven 2 tot 25 april) Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 13: Dagelijks geopend van 9—5 uur. Werken van H. F. Boot (van 24 april t.m. 7 mei). In 't Goede Uur, Korte Houtstraat: Ten toonstelling van de originele tekeningen van het opnieuw uit te komen tijdschrift „Zwart Wit" (de gehele maand april). Geopend dagelijks ook zo van 1022 u Bloemenheuvel: O'veen, Bloemendaalsew. 158, tentoonstelling: „Onderdrukking- f Advertentie) Laadruimte 7 tot 8 m3. Garantie: 6 maanden incl. arb.loon. Brandstofgebr. en onderhoudskos ten zeer laag. Wegligging van de nieuwe typen, zowel leeg als ge laden, als een personenwagen. HOOFDAGENTE: Verzet-Bevrijding". (24 April t.m. 5 mei). Dagelijks geopend van 105 uur, des zondags van 25 uur. Galerie Espance: Werken van Lucebert t.m. 14 mei). Geopend op werkdagen van 1117 uur. Galerie Uittenhout, Kleine Houtstraat 41, Tentoonstelling aquarellen van Joop Dam. (t.m. 15 mei). Dagelijks geopend van 1117 uur. LIMMEN, 23 april Zoals wij giste ren reeds in een deel onzer oplage ver meld hebben, zullen de Haarlemse bloe menmeisjes morgen een bezoek brengen aan Limmen ter gelegenheid van de feesten, die daar vanmiddag begonnen zijn met een speciale bijeenkomst in restaurant Friesland, georganiseerd door de Nederlandse vereniging tot Bevor dering der Wetenschappelijke Veredeling van Siergewassen (NEVERSIE). Zater dagavond is er een modeshow en de verkiezing van een mozaïekkoningin. Er als het kampvuur is gedoofd, maar dient zijn gloed uit te spreiden ovef elke horde, troep en stam. Met het gemeenschappelijk zingen van het padvinderslied Hoort zegt het voort, werd deze korte plechtigheid kort na half acht besloten, nadat com missaris Smit de politie had dank ge bracht voor de perfecte afzetting van de Grote Markt. Voordat welpen en verkenners naar de Grote Markt opmarcheerden wa ren kerkdiensten gehouden. In de Sint Jozefkerk in de Jansstraat droeg aalmoezenier H. Bertels een Heilige Mis op. Hij sprak over het leven op aarde, dat een doortocht is naar het einddoel. In de Grote Kerk sprak oubaas F. Braaksma over de boodschap van de liefde en de broe derschap. HAARLEM, 23 april In verband met de vervallen toestand, de onvol doende inrichting van het privaat en de keuken en in verband met de on voldoende slaapgelegenheid, stellen B. en W. van Haarlem de raad voor de woning Zonnesteeg 8 onbewoonbaar te verklaren. HAARLEM, 23 april De tuinen en paden rond de zestien bejaardenwonin gen aan de Zomervaart blijken als ge volg van de slappe grondslag 25 a 40 cm gezakt te zijn. Voor de bewoners betekent dit nogal wat ongemak. B. en W. van Haarlem stellen de raad nu voor 7100 beschikbaar te stellen om dit ongerief te verhelpen. Men zal van de gelegenheid gebruik maken om de tussen de woningen geplaatste kolen- kisten te vernieuwen. HAARLEM, 23 april Het jazzcon cert, dat in het kader van het Inter scholair Jeugdtoernooi 1960 gisteravond in het gemeentelijk concertgebouw werd gehouden, heeft zijn einde gevonden in de inmiddels traditie geworden relletjes. Was in de pauze van het concert in de hal een groot aantal limonadeflesjes aan scherven gegooid, buiten, na afloop van de jazzavond, dromden grote groepen luidruchtige jongelieden, tezamen onge veer vierhonder, bijeen, en ontzetten het verkeer. Pogingen van de surveilleren de agenten de jongelui tot de orde te roepen mochten niet baten. Op het Klok huisplein claxoneerde de jeugd uit ge parkeerde motorvoertuigen, waardoor een verkeerschaos ontstond. Ijlings werd politieversterking ingeroepen, die de in middels naar de Grote Markt opgedron gen menigte met gummiknuppels uiteen- joeg. Twee weerspannige jongelieden werden op het politiebureau ingesloten. De relletjes zijn beslist niet voortge komen uit onrustige, opzwepende mu ziek, die de jongelieden tot dergelijke wandaden zou hebben kunnen aanzetten. Het programma was met veertien com bo's of orkestjes die hoofdzakelijk wa ren samengesteld uit leerlingen van zijn meer dan honderd mozaïeken ge- 5®*- ^?e vertolkingen van de verschillen- J Uoorl om CO tv» ïnnnlharn onnrtlon ntrorno- maakt, welke fraaie werkstukken ge worden zijn. In de avonduren zijn ze ver licht. Een van de bijzondere attracties van Limmen is de zogenaamde „Hortus Bulborum". Wie ter gelegenheid van de Limmense feesten naar het noorden trekt moet zeker niet de Hortus ver geten. Haarlemse middelbare scholen overbe- de muzieknummers waren over 't ge heel zeer miniem. Een groot aantal num mers was ontleend aan het moderne re pertoire, en was in de vertolking mees tentijds een matte afspiegeling van de oorspronkelijke compositie. De dixie- landbandjes hadden meer volume en f. J 1 HAARLEM, 23 april Het Haar lemse gemeenteraadslid, mr. G. van den Bergh (PvdA), heeft in aansluiting op wat hij tijdens de behandeling van de gemeentebegroting 1960 reeds had opgemerkt over de behoefte aan een in stelling die de zorg op zich neemt voor archeologische vondsten in Haarlem, een aantal vragen gesteld aan het college van B. en W. De heer Van den Bergh vraagt o.m. of B. en W. bereid zijn een archeoloog opdracht te geven om in Haarlem gedane archeologische vond sten te catalogiseren en een opsom ming te maken van nog te onderzoe ken objecten. Voorts vraagt hij naar het standpunt van B. en W. inzake een ge meentelijke regeling voor toezicht op bouwkundige werken in verband met ar cheologische vondsten; het geven van subsidies voor oudheidkundig bodem-on derzoek en het stichten van een mu seum vor archeologische vondsten. Ten slotte wil de heer Van den Bergh we ten of B. en W. omtrent een en ander in overleg willen treden met de Rijks commissie voor oudheidkundig bodem onderzoek. Tijdens de begrotingsbehandeling heeft de heer Van den Bergh er reeds op gewezen, dat verschillende oudheid kundige vondsten voorgoed verloren gaan tijdens bouwwerkzaamheden, wan neer daar geen toezicht op wordt uit geoefend. Zo zouden in 't gebied Schalk wijk verschillende belangwekkende ob jecten voorgoed onder de grond dreigen te verdwijnen. Haarlem beschikt op dit gebied over geen enkel apparaat, dat dit onderzoek ter hand zou kunnen ne men. De heer Van den Bergh heeft zijn schriftelijke vragen aan B. en W. verge zeld doen gaan van een memorandum over de mogelijkheden van oudheidkun dige vondsten in Haarlem. Dit memoran dum is opgesteld in nauwe samenwer king met de heer B. J. Wieland Los. In dit memorandum wordt geschetst hoe de werkelijke belangstelling voor oudheidkundige vondsten feitelijk pas sinds 1945 gegroeid is. Toen werden beenderen gevonden in een gronddepot aan de Brouwersvaart, welke voorna melijk bleken toe te behoren aan huis dieren, die men kende uit de vóór-Mid deleeuwse Fries-Groningse terpen. Daar na werden ook op andere plaatsen vond sten gedaan. In 1955 verleende de Rijks dienst voor oudheidkundig bodemonder zoek assistentie tijdens verbouwings werkzaamheden aan het stadhuis. Van een systematisch onderzoek was echter geen sprake. Bij een particulier onderzoek van de bouwput op het Delftplein, kwam een vindplaats uit de Romeinse en een uit de vroeg-Merovingse tijd te voorschijn. Talrijke punten in Haarlem vragen nog om een onderzoek. In het memorandum worden tal van plaatsen opgesomd. Een rijksregeling ontbreekt geheel en al aldus het memorandum en ook gemeentelijk gebeurt er niets anders dan dat gemeentelijke diensten af en toe medewerking verlenen, wanneer dat wordt gevraagd. Er is geen documenta tie omtrent de vondsten in Haarlem. Er is geen regeling die voorkomen kan dat belangrijke vondsten verloren gaan en er is geen museum waar dergelijke vondsten bewaard kunnen worden. De eerste twee punten zouden aldus nog altijd het memorandum voor een be drag van 1500,- al geregeld kunnen worden en de vrucht van het onder zoek zou, eventueel insamenwerking met de vereniging Haerlem, in boek vorm kunnen worden uitgegeven. Voorts worden nog een aantal maatregelen ge schetst die genomen zouden kunnen wor den om onnodig verlies van archeologi sche vondsten tegen te gaan. Vannacht om een uur is het 421ste ba taljon pontonniers uit Keizersveer be gonnen een Baileybrug op pontons over de ringvaart onder Hillegom te slaan. Daarmee heeft men majoor v. d. Meu- lc:i van de rijkspolitie uit de brand geholpen, want hij moet vandaag zog gen dat het verkeer rond het bloemen corso vlot verloopt. Vroeger werd het verkeer, dat het corso bezocht had, via de brug over de Ringvaart in oos telijke richting afgvoerd, maar enige tijd geleden heeft het gemeentebestuur van Hillegom plotseling de brug laten afbreken. Op het laatste nippertje heb ben de pontonniers uitkomst gebracht. Om tien uur vanochtend lag de brug er. Men stond voor een niet geringe op gave, met name om de verbinding tus sen brug en rijweg te maken. Maar alles is vlot verlopen. Maandagochtend wordt de noodbrug weer afgebroken. HAARLEM, 23 april Met ingang van donderdag 28 april zal de gehele af deling rechtbankzaken van het Arron dissementsparket worden overgebracht naar het gebouw van het Kantonge recht, Jansstraat 46 in Haarlem. Van af 2 mei is de afdeling nog onder twee telefoonnummers bereikbaar (13894 en 13873). De verhuizing van het arrondisse mentsparket houdt verband met de re cente samenvoeging van de voormalige parketten van rechtbank en kantonge recht. In het gebouw van de rechtbank was geen plaats voor het samengevoeg de parket. In het gebouw van het kan tongerecht heeft men plaats gemaakt door een ingrijpende verbouwing. De vrijkomende ruimte in het gebouw van de rechtbank zal nu door de rechtbank zelf worden benut, die daaraan al lange tijd grote behoefte had. leenden zich dan ook beter voor een op treden in het voor jazz accoustisch slechte gemeentelijk concertgebouw. Ondoenlijk is het om elk optreden apart te bespreken, waardoor wij ons zullen beperken tot de meest opmerke lijke verrichtingen. Daarbij moet ten goede allereerst worden genoemd het trio Frans van Asperen (piano), Kees Kuipers (bas) en Paul Hoek (drums), die als onderdeel van het groter combo „Les Déticheurs du Jazz" verrassend goede muziek lieten horen. De enigs zins tot Bach te herleiden intro van „A tune tot the teach" was eminent, en kwam met name bijzonder sterk tot uitdrukking in het stuwende spel van bassist Kees Kuipers. Het „New Swing Quartet" van het Triniteitslyceum kwam vooral door pianist Rob Vehmeyer soms tot bijzonder plezierige improvisatie vondsten, alhoewel het spel van pianist en gitarist elkaar niet steeds verdroe gen. Het jeugdig enthousiasme van het dixielandbandje „The empty bottle se ven" van het Coornhertlyceum verdient alle lof, en zal bij voldoende oefening wel tot een evenwichtiger samenspel leiden. De twee zingende meisjes, „The Ear- blreakers", hadden een beetje pech, doordat één van hen een arm had gebro ken en dus geen gitaar kon spelen. Ove rigens zou dit programma-onderdeel misschien beter bij de voordrachtsavond ondergebracht kunnen worden. Bij „The Jazzpreachers" onderscheid de zich altsaxofonist Ton Vingerhoets. De composities vertoonden een neiging tot experimenteren, waarbij men voor hands uitging van het symphonisch- klassieke. Het nummer „Over the rain bow" klonk iets te nauwgezet. Het „East Harlem Quartet" speelde zeer verzorgd en harmonieus. Ed Heck is /een krach tig bassist. Te breed van opzet was het nummer „Who's sorry now" gespeeld door de Dixie Stompers. Bepaald zwak was in deze bezetting de drummer Tom Kollaert. Paul de Jongh (de enige deel nemer van het Mendel-college) ontpopte zich in een combo-samenstelling als een vaardig pianist, bij wie de invloed van Dave Brubeck duidelijk merkbaar is. De vijf musici van dit combo speelden iede voor zich een goede partij, maar waren tezamen niet in staat veel oorspronke lijks te brengen. De luidruchtigheid van het publiek en 4de onregelmatigheden tijdens en na het concert deden bij de commissie leden en de organisatoren van het in terscholair jeugdtoernooi de vraag rij zen, of de grote belangstelling het concertgebouw was geheel uitver kocht wel in de eerste plaats ge richt was op de muziekuitvoering.Het bestuur was bij monde van de voor zitter, wethouder D. J. A. Geluk van mening, dat meer aandacht zou wor den opgebracht voor de muziek, wan neer het programma drastisch zou worden ingekort en de duur zou krij gen van een gewoon jeugdconcert. Een voorselectie is dan evenwel een van de eerste vereisten. R. E. HEEMSTEDE, 21 april De afde ling Heemstede van de Katholieke Bouwvakarbeidersbond „St.-Joseph" houdt maandag 25 april haar jaarver gadering in Nieuw Berkenrode. Tijdens deze vergadering zal de heer N. J. van der Linden, die onlangs als voorzitter is afgetreden, na deze functie geduren de 35 jaar te hebben bekleed, worden gehuldigd. Hierbij zullen ook vertegen woordigers van het hoofd- en districts- bestuur aanwezig zijn. Na afloop van de vergadering, waarvan de agenda kort is gehouden, is er een gezellig samen zijn. BLOEMENDAAL, 23 april Thans staat definitief vast dat in de westelijke randweg nabij de Julianalaan te Over veen een viaduct zal worden gebouwd. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben de bouw ervan opgedragen aan de N.V. Aannemingsmaatschappij De Kondor uit Amsterdam, die tijdens de aanbesteding op 17 maart de laagste inschrijfster was met een bedrag van 1.332.000,-. De gunning werd aange houden omdat er op de valreep een „kuipplan" was ingediend door een ac tie-comité dat zich al jaren heelt ver zet tegen de provinciale plannen om over de Julianalaan een viaduct te bou wen. Dat plan was afkomstig van het Bloe- mendaalse raadslid ir. W. van der Laan, waaraan de gemeenteraad tij; dens een speciale zitting op 29 februari zijn adheasie betuigde. Aan het einde van die zitting werd met algemene stem men een motie van de vier fractie voorzitters aangenomen, waarin aan G.S. van Noord-Holland werd gevraagd om de aanbesteding van 17 maart uit te stellen en de heer van der Laan ge legenheid te geven zijn plan toe te lich ten. De aanbesteding werd niet uitge steld alleen werd de gunning aangehou den. G.S. hebben thans aan het college van B. en W. van Bloemendaal laten weten dat de provinciale en rijkswaterstaat na een nauwgezet onderzoek tot de bevin ding zijn gekomen dat het plan-Van der Laan niet uitvoerbaar is. In vergelijking met het provinciale viaductplan moeten naar het oordeel van G.S. de bouwkos ten van het kuipplan op ongeveer f 1 miljoen meer worden geraamd. Verder zouden er aan het plan van ir. Van der Laan grote onzekerheden en risico'» kleven. HAARLEM, 23 april In „Dreef- zicht" was het donderdagavond volop zomer, toen Sporthuis Haarlem de bad- en strandkleding voor het komen de seizoen showde. Deze kleding is geheel aangepast aan de dagelijkse burgermode. Zo zagen we badpakken met korte ingezette mouwtjes en een V-hals, met rugpan den ook, die dit seizoen dieper uitge sneden zijn. Verschillende badpakken hebben wat bredere schouderbanden, die ver uit elkaar geplaatst zijn. Ze zjjn zowel in effen- als in fantasiejdes- sin uitgevoerd, en zelfs in de B.B.-ruit, compleet met ruches van kant. De zon- nepakjes in materialen als: mousse ny lon, nylon jersey, katoen en dergelijk» zijn verfraaid met kittige plooi- of plis- sérokjes, en ballonbroekjes. Over deze badkleding is een badjas- je met capuchon zeer te waarderen. Ze zijn er in heel veel variaties. Deze zo mer zal men in plaats van deze bad- jasjes ook de poncho's zien verschij nen, die van allerlei materiaal en in diverse modellen worden vervaardigd. De zeilkleding vonden we zeer ge slaagd. Slankmakende pantalons in moderne dessins, gecompleteerd met mooie wollen jumpers of vesten. Hier op kan een poplin jack gekozen worden in diverse kleuren. Ze zijn water- en winddicht en zijn daarom in onze win derige streken bijna onmisbaar. De tenniskleding wordt momenteel bijna uitsluitend van terlenka vervaar digd, waardoor de parmantige kort» plooirokjes om het wassen en strijken geen hoofdbrekens meer behoeven t» kosten. Ook voor de heren Js er O# SportKle- dinggebied voldoende keus. Wij zagen een honkbalpak, trainingspak, shorts in verschillende kleurstellingen, weekend shirts, alsmede badbroeken met bin nenslip. H. H. De voor het eerst opgerichte Afd. A I is voor de Haarlemse schoolvoetbal- competitie geen succes geweest. Er waren slechts 3 elftallen ingeschreven, maar tot overmaat van ramp kwamen er gisteren van één elftal slechts 8 spe lers op, zodat die wedstrijd geen zin had. De Rijkskweekschool won nu met 14-1 van H.T.S. II. De uitslagen in de verliezers- en winnaarsronde afd. D. luiden: Afd. D verliezersronde: St.- Henricus Ulo IV- Triniteitslyc. V 5-1; r.-k. Ulo Oost II wint-Centr. School II 2e 1-1. LTS VI—Chr. Lyc.IV 4-2 Sted. Gymn. II-Hartenlustschool III 1-3. Afd. D winnaarsronde: St.- Ger. Maj. V.G.L.O. Il-St.-Jeroen Ulo III 6-2; St.- Henricus Ulo III-Centr. School I le 0-2; Hildebrandsch. III-Lorentzlyc IV 2-3; Lourens Costerlyc. IV-A. H. Gerhard- school III 1-2. A I: Rijkskweeksch.-H.T.S. II 14-1. De heer F. Njjenhuis. concierge van de Haarlemse rechtbank, is per lmei 1960 eervol ontslag uit de dienst ver leend in verband met zijn pensioenge rechtigde leeftijd. Vrijdag. 29 april zal tijdens een in de grote zittingszaal van het rechtbank gebouw belegde bijeenkomst, van con cierge Nijenhuis en diens echtgenote af scheid worden genomen om half vier. De vespers van Beloken Pasen wor den gezongen door de interparochiële Schola Cantorum op zondag 24 april om plaats hadden de twee koorwerken van half vjjf in de kerk van de H. Drievul- de 19e-eeuwse componist Bortniansky digheid te Bloemendaal. I niets te maken met de liturgie van het «AAMjTO 22 april Omstreeks 862 na Christus werd door drie Noorse vorsten, die door Finse en Slavische stammen hiertoe waren geroepen, in het land van deze zwervende volkeren het r])k van de Moskovieten gesticht. In de wereldgeschiedenis is dit ongehoord grote rijk een zeer bijzondere rol gaan spelen. Dit volk bezat toen reeds een zeer fijn begrip voor cultuur, hetgeen het voorhanden hebben van echte ste den, tempels en muziekinstrumenten lo.a. buffelhoorns met rijke ornamen tiek) bewees. Het Slavische volk heeft van oudsher als een bijzonder muzikaal volk gegolden. In Byzantium vervulden de Slaven aan het hof diensten als mu zikant. In 957 bezocht de vorstin Olga van Kiew op uitnodiging van keizer Constantijn Byzantium en kwam gewel dig onder de indruk van de kerkmuziek aldaar. Deze kerkmuziek, natuurlijk een stemmig, en het oeroude Russische volkslied hebben eeuwen lang gegolden als de enige vorm, waarin dit volk zich muzikaal uitte. Eerst een goede honderd jaar geleden drong de invloed van de West-Europese kunstmuziek pas door, en sinsdien is er sprake van een kunstzinnige ontwikkeling van de Rus sische muziek. In het concert, dat het Utrechts Byzantijns Koor vrijdagavond voor de stichting „Geloof en Wetenschap" in de Stadsschouwburg gaf, heb ben wij slechts ten dele iets mogen ver staan van de bewogenheid van deze oude Slavische kerkzangen. In de eerste Slavische kerklied en bovendien werden de melodieën in een eveneens 19e eeuw- se harmonisatie voorgezet, welke van de oorspronkelijke bedoeling niet veel meer overliet. Het koor is voortreffelijk geïnstrueerd door de dirigent dr Mi- roslaw Antonowytsch en heeft zich on der zijn leiding gespecialiseerd in de uit spraak van de Oekraïnische taal. Er zijn goede solisten met een mooi timbre in de stem. maar of zij deze stem stilis tisch goed gebruiken, mogen wy be- twy.elen. Er is in dit zingen te veel, dat aardt naar de Duits-Zwitserse lie- dertafelstyi. Het blijft dus een vraag, of dit koor, met alle goede eigenschap pen van een prima mannenkoor, het praedicaat: „Byzantijns" wel terecht voert. Goed beschouwd hebben wij, om louter muzikale redenen, het meest genoten van „Psalm" van D. Bortnians- ky, die voor zijn compositie de orato- numstyl van Haydn heeft gebruikt, en net Oekraïnische volkslied „Oj Nanuws- ja Dub". Zeer mooi werd in dat laatste nummer het pianissimo uitgevoerd. Ove rigens hebben wij alle reden, de muzi kale discipline en het klankraffinement van dit mannenkoor te bewonderen. Het peil van de uitvoering deed zeker niet onder voor dat van het beroemde (of bewerkte?!) Don Kozakkenkoor van Jaroff. Een leuke en geestige afwisse ling bood het kinderliedje „Kuripotsch- ka". Eigenlijk hebben wij deze zijde van het Russische karakter (n.l. de hu mor) deze avond te weinig gehoord in de uitgevoerde nummers. Het was al les nogal zwaar op de hand. GÉ MICHELS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2