Keuring van de Bloemendaalse tuinen begint deze week Atleten van „HOLLAND" en „HAARLEM" in Amsterdam Haarlemse volleyballers in Alkmaar winnaar De auto is geen luxe meer I I HENSEN Bevrijding van Nederland PERRY PH Klein-Keukenhof in Scheybeek D N. van der Linden gehuldigd m Elan in het spel ontbreekt m In „Princehof" - Heemstede NIEUW CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Men koopt kilometers Middenstand meer en meer gemotoriseerd Wordt het dagje-uitonaantrekkelijk? 35 jaar voorzitter van „St. Josef' In Haarlemse schouw burg Engels gezelschap komt „Hamlet spelen Be vrij din gsvierin g in Bloemendaal W E BER WmSm MOLENDIJK - dameskapper Alliance wint bokaal in internationaal scholierentoernooi Tafeltennis Volgende week begint de bekercompetitie VISIE VAN GENERAAL OP DINSDAG 26 APRIL 1960 PAGINA 11 RIJWIEL OF BROMMER Schooljeugd krijgt in mei weer planten Dr. A. Olierook vervangt mgr. B. Haanen MODERNE BRILLEN HOCKEY Gewaagd SPIJKERBROEKEN SPORTHEMDEN nat uur I Uk PAARLAARSTEEG 1 De strijd om de toegang tot de haven van Antwerpen, de partiële bevrijding van ons land, het overschrijden van de Rijn, wordt door de schrijver geplaatst in het grote kader van deze eindfase van de oorlog. Generaal Koning weet het toch ook weer grootse en boeiende krijgsbedrijf zeer helder uiteeen te zet ten. Hoewel generaals verondersteld worden te praten van „weerstanden op ruimen", „doorstoten", „versterkingen inzetten" zonder aan het drama van de sneuvelende soldaat ln de modder te denken, is hun plannenmaken en leiden geen gespeel met slagordes tinnen sol- BLOEMENDAAL, 26 april In de komende weken wordt in Bloemendaal de eerste van de drie keuringen van tui nen gehouden. Alle tuinen in de vier wijken van de gemeente worden door deskundige jury's bekeken. Deze jury's bestaan uit drie personen, te weten twee vaklieden en een liefhebber. In het to taal komen bij de tuinkeuring in Bloe- niendaal zes jury's aan het werk, name lijk één in de wijken Vogelenzang en Overveen en twee in de wijken Aerden- hout en Bloemendaal met Duinlustpark. De tweede keuring heeft plaats na het •pzetten van het zomergoed, dat is on geveer in de tweede helft van juli. De derde keuring zal omstreeks het midden van september geschieden, welke tijd af hankelijk zal worden gesteld van de Weersomstandigheden. De keuring in Bloemendaal geschiedt dit jaar voor de zesde keer. De afdeling Bloemendaal van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde wordt tot het houden van deze keuringen in staat ge steld door de financiële medewerking van het gemeentebestuur. Ook de ge meente heeft belang bij goed verzorgde tuinen, die het aanzien van de gemeen te verhogen. In de afgelopen vijf jaar hebben de keurende jury's inderdaad verbeteringen kunnen constateren. Bloe mendaal gaf met de tuinkeuring een voorbeeld aan Haarlem en Heemstede in welke gemeenten de keuringen een jaar later werden overgenomen. De jury's bestaan uit deskundigen, die elk jaar bereid blijken geheel belangeloos hun medewerking en veel vrije tijd beschik baar te stellen. De leden keuren niet in de wijken waar zij woonachtig zijn en zij hebben evenmin elk jaar dezelfde wijk te jureren. Tuinen die door hoge hagen van de weg zijn gescheiden komen niet voor keuring in aanmerking. Overigens behoeft men zich niet voor deelname op te geven want alle tuinen, die hiervoor in aan merking komen, zuilen worden gekeurd. Het doel van de keuring is om te be vorderen dat de bewoners door een fraaie aanleg en een goed onderhoud van hun tuin er toe bijdragen, dat de ge meente een fleurig aanzien krijgt en de aantrekkelijkheid van de woonplaats wordt vergroot. Men kan maximaal 900 punten ver werven, namelijk 300 punten per keu ring. Er wordt op de drie onderdelen (Advertentie) VOOR IEDER EEN PASSEND Gazelle, Magneet, HMW, Solex, Giulietta, enz. GED. OUDE GRACHT 102, TEL. 14361 HEEMSTEDE, 26 april vjjf en der- wfJa-« 18 de heer N' J' v- d- Linden voorzitter geweest van de plaatselijke afdeling van de katholieke böuwvakar- beidersbond Sint Josef in Heemstede. Vanaf de oprichting, veertig jaar gele den, is hij er lid van geweest. Daar voor is hjj gisterenavond tijdens de jaarvergadering van de bond gehul digd. Vorig jaar legde hij de voorzitters hamer al neer, maar toen was er geen gelegenheid om hem te huldigen. De heer Van der Linden gaat niet weg: hü blijft zijn bond steunen als adviserend bestuurslid van de afdeling. In een van de zalen van Nieuw Ber kenrode te Heemstede had de huldi ging plaats. Er was een feestcommissie in het leven geroepen onder leiding van de heer N. Drayer. Nadat deze het ve le werk van de heer Van der Linden lr> herinnering had geroepen ,,u hebt hltijd voor de leden op de bres ge staan" overhandigde hij hem een ge- Schenk onder couvert. De echtgenote van de heer Van der Linden, die thans in een rusthuis,.wordt verpleegd, was verrast met een boeket bloemen. De «uidige voorzitter, de heer W. Erbrink, onthulde, dat het niet gemakkelijk zou zijn om het werk van de heer Van der Linden voort te zetten. Daarom werd bet buitengewoon op prijs gesteld, dat he jubilaris als adviserend bestuurslid sou aanblijven. Kapelaan F. Jansen Prees de wijsheid en prudentie van de beer Van der Linden. De verbondsvoor zitter, de heer Werkhoven sprak waar derende en lovende woorden namens bet hoofdbestuur. Hij schetste het be lang van de afdelingen, die hjj steun punten van de bond noemde. Aan een van die steunpunten heeft de heer Van oer Linden lange jaren op voortreffelij ke wijze leiding gegeven. Een fijne kist sigaren en een asbak vertolkten oe dank van „Utrecht". De districts- oestuurder, de heer Wortel legde de nadruk op het grote aanpassingsvermo gen van de heer Van der Linden. ,,U ™ist met uw tijd mee te gaan". De "eer Zegwaart, voorzitter van de plaat selijke KAB, meende, dat de heer Van nor Linden kon terugzien op een rijk ®n welbesteed leven. Voor de materiële vooruitgang van de arbeiders heeft hij «norm veel gedaan. Het viel de heer Van der Linden bij- Zonder moeilijk om zijn dank onder wporden te brengen. Hij zei, dat hij 2l)n werk voor „Sint Josef" altijd als 'en roeping had beschouwd, waaraan «ij niet had kunnen ontkomen. 9» lejMRLEM, 26 april Donderdagavond het Engelse „Youth Theatre" in de lt°0t8tiSSe Stadsschouwburg één enkele tfh'ng van Shakespeare's „Hamlet' ~?elschap treedt sinds enige tijd met s#?\fcces in verschillende Nederlandse do MiHrgen °p- is de °Pzet van re8is* hwj-hael Croft „Hamlet" te spelen op sn ah zoals dat in Shakespeare's tijd d* Ut**i£loet zi^n: zonder psychologisch ■t, ic' *haar met de volle aandacht op bük. aramatische mogelijkheden van het ook, dat hij zoals in Shake- fens Hat de vrouwenrollen door jon- ospect vans2efen- is echter slechts één zeven tip Shakespeare-voorstellingen in ■Ramlet-vonV1^6 eeuw. Vóór alles is deze ?bn tussen 'ng schooltoneel. De spelers bun gebr<fl,Ze5t'en en twintig jaar oud, maar Vergoed aan rijpheid wordt ruimschoots heel en ,or hun grote liefde voor het to- Shakesnp prachtige wijze, waarop zij ^behaei ?.re s teksten hebben leren zeggen, jaren vanl01' is er in geslaagd in de vier tre een 5 bestaan van het Youth Thea- de leden echt ensemble te maken, waarvan volkomen op elkaar zijn ingespeeld. B- en w- van Heemstede Voor de raad een krediet van ƒ3500 kahoi aanle8 van een laagspannings- •ysteem behoeve van het alarmerings systeem voor de brandweer. aanleg, onderhoud en aanzien gekeurd en voor elk van deze onderdelen wor den maximaal honderd punten gegeven. In Bloemendaal werkt de tuinkeuring stimulerend. In elke wijk worden een aantal eerste-, tweede- en derde prijzen uitgeloofd voor de drie groepen van tui nen: klein-, middelgroot- en groot. Ook gemeenschappelijke tuinen, die dus door meerdere personen gezamenlijk wor den onderhouden, komen voor keuring in aanmerking. De prijsuitreiking voor de beste tuinen in Bloemendaal in 1960 zal in november in de zaal van hotel Rusthoek worden gehouden. Men kan bij de keuring in Bloemendaal uiteraard geen rekening houden met de omstan digheid of de tuin door de bewoner zelf of door een vakman wordt onderhou den. Maar uit de ervaringen der laatste jaren blijkt dat de zelfverzorgers zeker niet te kort zijn gekomen en verschillen de prijzen hebben verworven. De on langs gehouden voorlichtingsavonden, gericht op de zelfverzorging van tui nen, hebben getoond dat hiervoor bij de ingezetenen veel belangstelling bestaat. BLOEMENDAAL, 26 april Het is de bedoeling van de Bloemendaalse Floralia-vereniging om de jaarlijkse uit reiking van planten aan de leerlingen van de lagere scholen te doen plaats vinden op dinsdag 24 mei. De hoofden van school zullen er dezer dagen een circulaire over ontvangen. Floralia is een vereniging, waartoe men slechts kan toetreden door ver dienstelijk werk, zoals bijvoorbeeld het belangeloos verrichten van keuringen. Onlangs zijn enige nieuwe leden tot Floralia toegelaten. De vereniging kan het werk voortzetten dankzij de grote steun, die wordt ondervonden van oudercommissies en van schoolbestu ren. Daarnaast is de financiële steun van de gemeente onontbeerlijk. De uit te reiken ilanten moeten tegenwoordig worden aangekocht. Vroeger verkreeg de vereniging een groot aantal planten uit schenkingen van hoveniers-kwekers (die er tegenwoordig maar weinig meer zijn) en van eigenaars van bui tenplaatsen. In samenwerking met de afdeling Bloemendaal van Tuinbouw en Plant kunde zal op dinsdagavond 17 mei een excursie naar het landgoed Lindenheu- vel, dat reeds geruime tijd te koop staat, worden gehouden. HAARLEM, 25 april Een kleine groep atleten van de Haarlemse atle tiekverenigingen „Holland" en „Haar lem" kwamen gisteren uit in de ope ningswedstrijden, die de afdeling Am sterdam op de winderige sintelbaan in Amsterdam-Oost organiseerde. Bij de leden van „Holland" leverde Kees Vissers een verdienstelijke presta tie door de 1500 meter bij de C-klassers te winnen in een tijd van 4 min. 27 sec. In dezelfde klasse werd Kees Braak tweede op de 200 meter. Zijn tijd be droeg 23.4 sec. Bij de junioren verraste Ballegooi op het nummer 110 meter horden. Hij kwam als derde aan in 16.9 sec. Theo Bonse eiste de tweede plaats voor zich op bij het verspringen in de B-klasse met een sprong van 6.37 me ter. Ook door de leden van „Haarlem" werden enkele uitstekende prestaties verricht. Bob Steenbergen won het ver springen in de B-klasse met een sprong van 6.61 meter. Jel Doornbos, die de vorige week bü de wedstrijden in Den Haag de aandacht op zich had gevestigd bij het speerwerpen (57.28 meter), was BLOEMENDAAL, 26 april De voor zitter van het werkcomité, dat in Bloe mendaal de viering van de vijfde mei voorbereid, Wethouder mej. dr. M. E. Nolte, heeft een wijziging bekend ge maakt in de interkerkelijke dankdienst, die op donderdagavond 5 mei om zeven uur zal worden gehouden in het Gere formeerd kerkgebouw aan de Vijver- weg. De dienst zal worden geleid door de plaatselijk gereformeerd predikant ds. G. Toornvliet. Verder zullen spre ken de hervormd predikant dr. J. H. Stelma en pastoor dr. A. A. Olierook, die de door ziekte verhinderde pastoor mgr. B. J. A. Haanen zal vervangen. Muzi kale medewerking aan deze dankdienst zal worden verleend door het koor van de kathdrale kerk met de jongens van de koorschool onder leiding van Kees Bornewasser. ook nu in prima conditie: tweede bij het kogelstoten (13.90 meter), derde bij het verspringen (6.51 meter) en de eer ste plaats bij het polsstokhoogspringen met een sprong van 3 meter. Wellicht ziet Doornbos nog kans bij de tienkamp de 6800 punten te behalen, waardoor hij in aanmerking kan komen voor uitzen ding naar de Olympische Spelen. De overige resultaten door de Haarlem-le den bij deze wedstrijden behaald waren: 400 meter B-klasse: Jaap Kan tweede in 53.8 sec.; 1500 meter D-klas- se: Ton van Veenendaal vierde in 4 min. 28.3 sec. Junioren: Hoogspringen: Pieter Mascini vierde met 1.70 meter; discuswerpen: André Mascini vierde met 34.40 meter; 800 meter: Jan Kie- wiet vierde in 2 min. 5.3 sec.; Mohs Weijers vijfde in 2 min. 5.7 sec.; 400 meter (heren-D) Peter van Bueren vier de in 54.9 sec. ST. ADELBERT Dinsdag S mei zal dr. C. Scharff, Augustijn, voor le den en introducees van de St. Adelbert- vereniging komen spreken over ,>Is de katholieke huwelijksmoraal verouderd?" De bijeenkomst wordt gehouden Ged. Oude Gracht 29. Advertentie passend bij UW uiterlijk Voor do moderne vrouw die gaarne een aparte bril draagt. Model Corona 59, —irtrtrt. In-ULe^n— SHOTSHOVTSTJt.166 b.d. HOUTBR'M k. V Cc Jacoba van Beieren is vanmorgen vanaf Schiphol naar Kopenhagen vertrokken, waar zij aanwezig zal zijn bij de opening van het V alloblomsterlogpark door koningin Ingrid van Denemarken. Bij die gelegenheid zal Jacoba namens de Keukenhof in Lisse de Deense koningin een tulp aanbieden. Op Schiphol trok Jacoba van Beieren Irene de Jong uit Wassenaar) uiteraard veel bekijks. Bij het afscheid was o a aanwezig de Deense ambassadeur in ons land, de heer j. W. H. Eickhoff. HAARLEM, 25 april Zaterdag werd in de veüinghal in Alkmaar om net af delingenkampioenschap van district west I van de NeVoBo (Noord-Holland zonder Amsterdam en Het Gooi) ge speeld. De Haarlemse volleyballers be zoeken dit toernooi gewoonlijk als favo rieten, want Haarlem bezit onbetwist de beste en bovendien de meeste spe lers en speelsters. Maar een nog steeds niet vergroeid suprematiegevoel ten op zichte van de provinciale ploegen heeft aanhoudend en ook zaterdag in min dere maten tot gevolg gehad dat door een te lichtvaardige opvatting het élan in het spel ontbrak en de resultaten ver onder de verwachtingen bleven. Hoewel de Haarlemse heren-steden- ploeg het toernooi won en Alkmaar In de fmale met tweemaal 1511 versloeg, waren de verrichtingen in de poulewed- strtjden lang niet overtuigend en dwon gen zowel de Enkhuizer als de Zaanse volleyballers de Haarlemmers drie sets af. De heren B-ploeg bereikte een ver dienstelijke tweede plaats in zijn poule en verloor slechts van finalist Alkmaar met 159 en 1512. De Haarlemse da mes zagen zich zelfs geklopt door de vertegenwoordigsters van Enkhuizen (1215, 152 en 1416) en kwamen zelfs met verder dan de tweede plaats in hun poule. Ook de B-ploeg deed niets opzienbarends en bleef alleen IJmond de baas. De Haarlemse jeugdploegen eindigden op de tweede plaats in hun poule. De seniorenteams van de afde ling IJmond wonnen geen wedstrijd en speelden slechts een figurantenrol. De resultaten van de Haarlemse ploegen en de eindstanden luidden: Haarlem A-Den Helder 1510, 15—11; Haarlem A-Zaandam 15—13, 1115, 15—12- Haarlem A-Enkhuizen 15—12, 13—15 en 15—8; Haarlem B-Alkmaar 915 1215; Haarlem B-IJmond 158, 15—5; Haarlem B-Hoorn 11—5, 15—8 en 159. Eindstanden, poule A: 1. Haar lem, 2. Enkhuizen, 3. Zaandam en 4 Den Helder. Poule B: 1. Alkmaar, 2. Haarlem, 3. Hoorn en 4. IJmond. Dames: Haarlem A-Zaanstreek 14 16 15—7 15—11; Haarlem A-Enkhuizen 12^—15 15—2 14—16; Haarlem A-Den Helder 15—5, 15—8; aHarlem B-Alk maar 4—15, 5—15; Haarlem B-IJmond 1510, 15—7; Haarlem-Hoorn 10—15, 10—15. FinaleEnkhuizen-Alkmaar 0—2. Eindstand, poule A: 1. Enkhuizen, 2. Haarlem, 3. Zaandam en 4. Den Hel- (Van een verslaggever) J"! en enquête heeft eens uitgewezen, fi. dat mannen onder elkaar de mees- te gesprekken voeren over de auto, of ze er een hebben of niet. Natuurlijk, vooral de automobilisten, de kenners, de vaklieden. Zij vergelijken, becritiseren, discussiëren over wegligging en kilo- meterprijs, geven hoog op van hun eigen wagen(tje) en zeggen „voor geen geld' een andere te willen hebben, ook al me ten ze in hun hart, dat het niet helemaal waar is. Het is bijna geen luxe meer een auto te bezitten voor privé-gebruik. Sinds de b'Stedingsbeperking niet meer dreigend op de loer ligt, zien de autofabrieken hun omzetten steeds meer oplopen, in het bijzonder die van de kleinere wagens, zo in de prijsklasse van vijf d zes mille. Meer en meer wint de mening terrein, dat men geen auto koopt, maar kilome ters. Deze overtuiging is voor sommige fabrikanten aanleiding geweest er een /n park Scheijbeeck te Bever wijk bloeien de duizen den bloembollen, daar door de afdeling van Bloembollencul tuur geplant ter gelegenheid van de komende feesten welke deze week worden gehouden bij gele genheid van de officiële opennmg van het nieuwe station. De bloe men zullen prijken in een gloed van floodlight, wanneer de feesten don derdagavond worden ingeluid. Advertentie als u maar tot 5 kunt tellen kunt u al een taxi bellen houtplein 21 SPREEKUUR De wethouders J. Schippers en D. J. A. Geluk houden donderdag spreekuur van half twaalf tot half één. Wethouder mevrouw mr. E. Scheltema-Conradi houdt deze week geen spreekuur. HEEMSTEDE, 26 april In het ge bouw „Princehof" aan de Glip is gis termiddag in het bijzijn van talrijke genodigden het nieuwe consultatiebu reau voor zuigelingen en kleuters offi cieel iu gebruik genomen. De voorzit ter van de afdeling Heemtede van het Witte Kruis, dokter J. Laeijendecker zei in i.i'i openingstoespraak zeer er kentelijk te zijn voor de medewerking, die het college van B. en W. van Heemstede had verleend om de stich ting van het consultatiebureau moge lijk te maken. Zijn dank ging ook uit naar de instanties van Openbare Wer ken, van welke zijde men eveneens veel hulp had mogen ondervinden. Dr. Laeijendecker prees de prettige samen werking tussen het Witte Kruis en het Wit-Gele Kruis. Een bijzonder woord van dank richt te hij tot de zusters van de beide Kruis verenigingen, die zich van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer veel opofferingen voor hun werk ge troosten. Als geschenk voor de eerste vier zuigelingen, die op het nieuwe consultatiebureau hun opwachting had den gemaakt, bood hij aan de moeders van de kleinen een paplepel met in scriptie aan. De behandelende arts van het bureau, mevrouw E. M. A. Vrie- sendorp-de Clerq, kreeg een bloemstuk aangeboden, terwijl ook de zusters Ver- duijn en Roozen, respectievelijk van het Witte Kruis en Wit-Gele Kruis met een boeket bloemen werden verrast. Daar na verklaarde dr. Laeijendecker het nieuwe bureau voor geopend. Mr. A. G. A. Ridder van Rappard, de burgemeester van Heemstede, ge tuigde van zijn dank voor het initia tief dat het Witte Kruis had onderno men om ook in Heemstede-Zuid een consultatiebureau op te richten. Hij was blij dat het bureau er nu was gekomen, omdat het in behoefte voor. ziet. Met betrekking tot de samen werking tussen de Heemsteedse af delingen van het Witte Kruis en het Wit-Gele Kruis stelde de burgemees ter er prijs op te zeggen dat hij zich bij de woorden van dr. Laijendecker volledig kon aansluiten. Vervolgens bood dr. M. Aussen, in- spectrice van Kinderhygiëne en Moe- derschapzorg met een kort woord haar gelukwensen aan. Hierna werd nog ge sproken door dr. P. van Aalst, voorzit ter van de afdeling Bennebroek van het Witte Kruis, die memoreerde dat thans op alle belangrijke punten in Zuid-Kennemerland een consultatiebu reau voor zuigelingen en kleuters is ge vestigd. Hij sprak di_ wens uit dat het nieuwe bureau mag werken tot heil van het komende en opgroeiende ge slacht. heer F. B. P. Goossens bood als laatste spreker zijn gelukwen sen aan namens de afdeling Heemstede van het Wit-Gele Kruis. „slogan" van te maken, die hen regel recht in de kaart zou spelen. Zij wezen op het risico een auto te kopen met een duur benzine-verbruik. "„'Met de onder houdskosten betekent dit een te zware druk voor een budget, dat op normale kosten is afgestemd." De tegenstanders van „goedkope" wa gens komen ook met krachtige argumen ten. Hoeveel enthousiaste kopers van een zuinig „karretje" moeten na een paar jaar diep teleurgesteld ervaren, dat de restwaarde van het „koopje" nog nau welijks f1500.is. Men zal zich in het algemeen dus niet blind staren op de milde prijs van een bepaalde auto, noch op een opvallend zuinig verbruik, maar zich tevens afvragen of het voertuig in tensief zal worden gebruikt, en zo ja, of men er dan een redelijke tijd plezier van kan hebben. Een interessant probleem, waarvan de oplossing door nuchtere za kenlieden in enkele woorden uit de doe ken wordt gedaan: „Koop een goede auto". n een gesprek met een ervaren auto handelaar is ons gebleken, dat een der voornaamste factoren, waarop een koper zich oriënteert voor de aan schaf van een automobiel, de economie van de wagen is, de goede constructie en dan vooral voor zakenlieden, het „ge drag" in het verkeer. Kan ik snel op de plaats van bestemming komen, is voor velen een beslissende norm, die zij ho ge- stellen dan bijvoorbeeldde on derhoudskosten. Anderen raken zo gewend aan een be paalde auto, dat zij er bij voorkomende eglegenheid altijd weer hun keus op la ten vallen. Zij zijn vertrouwd geraakt met het merk, waarderen de goede eigen schappen en vergoelijken de minder goede, zien ze soms niet eens. Zij ken nen de wagen door en door en zijn bij voorbaat huiverig met de „karakter trekken" van een nieuw type kenrtis te maken Dan is er de factor „service". Springt het bedrijf, waarop men zijn voorkeur heeft laten vallen, steeds attent bij wan neer er moeilijkheden met de wagen zijn, mankementen, die snel verholpen moeten worden? Is men voorkomend en betrouwbaar? De garagehouder onder schat dit facet niet, hij heeft de beteke nis ervan leren kennen. In het licht jan de hoogconjunctuur hebben de fabrikanten van auto's nau welijks moeite gehad hun taktiek te be palen. „Welke auto kan, op nonchalante wijze behandeld, het meest nuttig zijn?" is een uitgangspunt, dat in vrijwel alle gevallen rendement oplevert. Het is een door de praktijk gegroeide opvatting, ge baseerd op de psychologie van de con sument. e voorkeur van de consument is een aparte studie waard, maar niet minder de opmerkelijk snelle vlucht van het aantal. Was hét vroeger de enkeling, de goed-gesitueerde, die zich de aanschaf van een automobiel kon permitteren, sinds de laatste jaren is er een nieuwe tendenz waarneembaar, die men reeds opmerkt door alleen maar om zich heen te kijken. Het koperspu- bliek bestaat niet uitsluitend meer uit de „bevoorrechten"' met geld genoeg om eeii grote uitgave te doen, maar steeds talrijker zijn het de „gewone man", de actieve bakker, de loodgieter en de melk boer, die claxonnerend door het leven gaan Zij hebbend e hausse in de eco nomie aangevoeld, haar eerst nog aarze lend, maar op de duur zelfbewust ,en met beide handen aangegrepen. Daar door is het autoverkeer zo enorm geïn tensiveerd. Door de deelname eaan van de bedrijfswagens, die in het zakelijk bestel een nieuwe, eigen rol zijn gaan spelen. Een middenstander, die zich respecteert en voor wie het begrip ver- Advertentie Iedere dame is verwend met MOLENDIJK'S PERMANENT SCHOONHEIDSSALON Bus 2-3-4 Santpoorterplein 1, Haarlem, Tel. 19706 plaatsing enige betekenis heeft, weet op zijn begroting ruimte vrij te maken voor een motorisch voertuig. Natuurlijk, ook het particuliere auto bezit is toegenomen. Maar de autohan del vraagt zich toch af of cp een zeker moment een terugslag verwacht moet worden: Niet doordat degenen, die dit vervoermiddel nog immer ontberen, toch nooit de financiële mogelijkheden zullen krijgen om een stevige koopprijs te be talen, maar doordat langzamerhand de mening begint te heersen, dat het waar lijk geen plezier meer is om in het week einde, wanneer de particulier met zijn gezin er graag op uittrekt, aan het ra zende verkeer deel te nemen. Men be merkt het op zomerse dagen, wanneer de files zich als trage slangen over de wegen schuiven, men beseft het als automobilist „als slachtoffer" van de stoet. „Wanneer ik een trein neem of desnoods per fiets of scooter mijn doel opzoek, gaat het zeker zo snel" is een opinie, die tot menigeen is doorgedron gen en hem of haar belet een bedrag uit te sparen voor de koop van het eens zo begeerde mechanieke wonder: de auto. HEEMSTEDE, 26 april De Heem- steedse Hockey Club „Alliance" heeft het afgelopen weekend in België met een elftal deelgenomen aan het voor de twee de maal door de R.S.C. Anderlechtois georganiseerde toernooi voor scholieren. Het was een internationaal toernooi, waarin een Spaanse, een Duitse, vijf Belgische en een Nederlandse ploeg deelnamen. Er werd in twee poules ge speeld. In poule A ging de overwinning naar het scholierenelftal Club Raffel- berg uit Duitsland, in poule B behaalde Alliance de overwinning. In de finale won Alliance van de Duit se club met 2—1, waardoor de grote bo kaal in handen van de Heemstedenaren kwam. Vorig jaar verloor Alliance met 30 in de finale van dezelfde club. De bokaal is een geschenk van mon sieur Jean de Samblanx. der. Poule B: 1. Alkmaar, 2. Hoorn, 8. Haarlem B en 4. IJmond. Het distrlctsbestuur van de NeVoBo nam in Alkmaar zaterdag een gewaagd besluit om de overgangsklasse-afdelin gen uit te breiden tot veertien ploegen met een sterk gewijzigde promotie/de gradatieregeling. Twee ploegen zullen in het vervolg direct degraderen, num mer 11 en 12 zullen degradatiewedstrij den spelen. We achten de hieruit voort vloeiende ruime doorstroming toe te juichen, maar staan iets gereserveerd tegenover de grotere financiële offers die de organisatie en de reiskosten voor de verenigingen, zullen vragen. HAARLEM, 26 april Volgende week zal de beker-competitie tafelten nis gaan beginnen. Met vijfentachtig teams is de inschrijving zonder meer zeer goed te noemen. In de hoofd-over- gangsklasse zal Togjdo er ongetwijfeld alles op zetten om de beker definitief in haar bezit te krijgen, maar het lijkt op zijn zachtst gezegd onwaarschijnlijk dat dit zal lukken. De bekerhouders komen met Bert van Eijk, Gerrit Boot, Cor Bakker en Rob Voogt uit en hier tegenover kan TYBB een keuze doen uit Cees Schoof, Jan Witteman, Ton van Veenendaal en Cees Rijkeljjkhui- zen. Hotac heeft ln de zelfde klaase met zijn gevreesde trio Joop Weenink, Dick Kuiper en Fer de Loor ingeschreven, terwijl GTTC met Theo Blom, Piet Sle per en Louis Hamers deelneemt. In de eerste klaase zullen acht teams om de eer strijden. TOG heeft met Bert Duits, Wim Franssen en Eef van Abbevé een sterke combinatie, maar Togido zal met haar b-team bestaande uit Guus Wolters, Ad v. d. Giesen en Piet Kooi- stra eveneens hoge ogen kunnen gooi en. DSB lijkt voorts met Gerard Vijf huizen, Andre Oosterbroek en Gijs Ver molen eveneens een fikse vinger in dé pap te gaan steken. VTC, het jeugdige kampioensteam van de eerste klasse A, is de strijd om een plaatsje in de overgangsklasse uit stekend begonnen. Nadat v.d. Pol te gen de eerste speler van VOZ in Zwjjn- drecht voor de stand 10 had gezorgd, moest Oort voor Potters het hoofd bui gen. Harry van Weelderen zorgde te gen Schoon dat de gasten opnieuw voor kwamen te staan, waarna v. d. Pol er zelfs 13 van maakte. Van Weelderen scoorde tegen van Seben nog eens, maar toen moest Oort met flink verschil voor Schoon het hoofd buigen. Van Weelderen, opnieuw prach tig in vorm, boekte tegen Potters zijn derde overwinning en bracht de stand daarmede op 52. V. d. Pol moest toen tegen Schoon door de knieën, maar ge lukkig maakte Oort veel goed door te gen van Seben voor het zesde Velser punt te zorgen. Het dubbelspel kon men daarna met een gerust hart nog aan VOZ laten. TOG 2, kampioen van IB, was tegen Gispen helaas minder gelukkig, Eef van Abbevé kon zijn juiste vorm niet vinden en zag el zijn partijen verloren gaan; en zelfs wist hij alleen tegen Bleyenberg een derde game te berei ken. Klaas van Dam en Bas de Jong zorgden beiden voor twee punten maar moesten toch in de met sandwich ope rerende v. d. Berg hun meerdere er kennen. Het dubbel kon de verhoopte redding niet meer brengen en aldus moest men met 64 de winst aan de Culumborgers mee geven. (Advertentie) sterks sanfor DENIM uit eigen atelier en bekende merken voor Jongens 9.45 Heren 11.90 voor Meisjes 7.90 Dames 9.75 een grote kollektie RUITEN voor school en werk 4.25 7.90 Jongensmaten v.a. Herenmaten v.a. voor sportkleding anuit het gezichtspunt van een staf functionaris heeft generaal- majoor B. Koning een bekende militaire publicist over de bevrijding van Nederland geschreven. „Bevrijding van Nederland" is voorzien van illustra ties thans verschenen bij de uitgeverij G. F. Callenbach N.V. te Nijkerk. Uitermate belangrijk is het ons inder tijd zo verschrikkelijk traag voorkomen de verloop van Nederlands bevrijding van sept. '44 tot mei '45, was de „ope ratie Market-Garden", de veelbesproken en gefilmde slag om Arnhem. Generaal Dempsey zou met het tweede Engelse leger doorstoten vanuit Valkenswaard naar Arnhem en het eerste geallieerde luchtlandingsleger onder generaal Brow ning zou met de 101e Amerikaanse luchtlandingsdivisie een massale lucht- landingsactie uitvoeren om de door vele waterhindernissen doorsneden weg voor generaal Dempsey te effenen. De operatie Market-Garden was, zo sclirijft generaal-majoor Koning, niet minder dan een grootscheepse poging de oorlog voor de winter te doen beëindigen. Hoe- we] de Duitsers hogelijk verrast waren door deze aanval uit de lucht, konden zij mede dank zij allerlei terreinomstan digheden een vinnige verdediging vor men. Generaal Dempsey slaagde er niet ip aansluiting met de para's te krijgen Men had de kracht van de Duitsers on derschat, de geallieerde inlichtingen dienst had ook duidelijk gefaald en o.a. het 2e S.S.-pantserkorps op de Veluwe over het hoofd gezien, de parachutisten landden in te kleine groepen zodat de Duitsers tijd hadden van hun verrassing te bekomen en eigenlijk was de tactiek ook niet verstandig bedreven. De legende van King Kong, de ver zetsman Lindemans, die liederlijk ver raad pleegde en ook „Market-Garden" verraden zou hebben, ontzenuwt gene raal Koning. rr iL!J kAïrmidinrr trOTI daatjes. Zij wisten bij de bevrijding van Nederland wel waar het om ging, al wa ren Montgomery, Eisenhower, Bradley en Patton het lang niet altijd met el kaar eens en namen ze onder de druk van hun verantwoordelijkheid ook wel verkeerde beslissingen. He. S

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11