LAR blijkt nog grondiger verwoest dan Agadir Syngman Rhee is bereid functie neer te leggen Vreugdevolle hereniging met ouders in Canada r dan lekker! 3000 doden, 3000 gewonden 11.000 mensen dakloos President zou zijn gezwicht voor Amerikaanse druk Onbekende betaalt vliegreis voor Gronings echtpaar 50 GEEN MUUR STAAT MEER OVEREIND Snelle evacuatie noodzakelijk Geen uitstel voor Chessman Grote dag voor de Oudmans Kern-reactor te Kjeller lekt Ulbricht over de collectivisatie Het Maandag executie CHAOTISCHE TAFERELEN IN SEOEL Nog onrust in Zuid-Korea GEËMIGREERDE ZOON VERLAMD Ambassade heeft contact met de heer Goudswaard Groenteman door eigen paard gedood Papoea's repatriëren \jfore you êuy! weer Aanhoudend koud Borst Het weer in Europa limonade limonade limonade ,et °P de handige beugelsluiting I DINSDAG 26 APRIL 1960 84ste JAARGANG No. 30503 TEHERAN, 26 april (Reuter), A.F.P., U.P.I.). De Perzische Btad Lar, die in de nacht van zondag op maandag door een zware aardbeving getroffen werd, ls nog vollediger verwoest dan de Marokkaanse stad Agadir, waar twee maanden geleden 12.000 mensen omkwamen. Geen muur staat meer overeind. De bewo ners die het er levend hebben afgebracht zijn ondergebracht in een tentenkamp, waarvoor het materiaal door reddingsvliegtui gen is afgeworpen. De tenten bie den althans enige bescherming tegen de bittere koude 's nachts. Overdag is het in het gebied van Lar, dat dicht bij een woestijn ligt, zeer warm. Het gevaar dat een epidemie uitbreekt is zeer groot. Er wordt met man en macht ge werkt om in de nabijheid van de stad een landingsbaan aan te leggen waarop grotere vliegtuigen kunnen landen. Tot nu toe kun nen slechts kleine toestellen bij de stad dalen. Het vliegtuig is in het getroffen gebied het enige middel van vervoer voor de naar schatting drieduizend gewonden, die naar het door de Amerikanen gebouwde hospitaal in Sjiraz, 270 km. van Lar, en naar ziekenhui zen in het op 900 km. afstand ge- legen Teheran moeten worden overgebracht. Men vreest dat in Lar en in het nabij gelegen Ga- rasj drieduizend mensen zijn om gekomen. Lar telde 17.000 inwo ners, zodat naar schatting meer dan 11.000 mensen dakloos zijn. Als niet spoedig een middel ge vonden wordt om de evacuatie te versnellen vreest men dat van de gewonden, voor het merendeel vrouwen en kinderen, een groot aantal zal omkomen. Het Perzi sche Rode Kruis heeft meege deeld dat tot nu toe 350 lijken uit de puinhopen zijn geborgen. Ge schat wordt dat men drie weken nodig zal hebben om alle slacht offers uit te graven. iPiiSSliK i V mm - VANCOUVER, 26 april (UPI). Voor de heer en mevrouw Oudman uit het Groningse dorp Thesinge was het zondag een grote dag. Zij maakten voor het eerst een vliegreis, zij waren voor het eerst buiten Nederland, zij zagen voor het eerst van hun leven bergen en last but not least, zij zagen hun zoon Henk terug voor de eerste maal sinds hij twee jaar geleden ernstig gewond werd toen hij in de rivier de Fraser dook. Oudman, die boer is, zou de reis nimmer zelf hebben kunnen betalen, maar het lot kwam tus senbeide, om dierbaren bij elkaar te brengen. Spionage-affaire in Egypte Moeilijke tijd Suède damesjasjes in kleuren Alle NYLONSWEATERS 6.35 Anegang 19 - Haarlem aBT a TP TT AÊf aBT aSi TP A? a? gr°t0 gezinsfles ct. :j citroen - frambozen - sinaasappel champagnepils - cider Vruchten limonade BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red llmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrigter en Mr W. A M. van der Kallen. Moofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severf*. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE!ARIEL 28 cenu pei millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voo» klachten over de bezorging na 5.30 uui avonds tel. 21544. WASHINGTON, 36 april (A.F.P., Reuter, U.P.I.) Het Amerikaanse Opperste Gerechtshof te Washington heeft gisteren afwijzend beschikt op •en verzoek van de Amerikaanse raad Voor de burgerlijke vrijheden om Garyl Chessman uitstel van executie te ver lenen en hem een nieuw proces toe te •taan. Het hof gaf geen redenen op voor zijn besluit. De terechtstelling van Chessman is op maandag vastgesteld. werd twaalf jaar geleden ter dood Veroordeeld, maar wist acht maal uit stel van executie te krijgen. Italië Vijf Anglikaanse geestelijken, die tot de Katholieke Kerk zijn over gegaan, hebben gisteren uit handen van de pro-vicaris van Rome, kardinaal Traglia, in de basiliek van St.-Jan van Lateranen de priesterwijding ontvan gen. De oudste van hen is 46 jaar, de Jongste 38. Na afsluiting van hun stu dies aan het St.-Beda-college in Rome, keren zij in juni terug naar Engeland, *taar zij in de zielzorg te werk zullen ivorden gesteld. De politie van Lart neemt niet deel aan het reddingswerk. Slechts één po litieman bleef in leven. De overige le den liggen met de burgemeester en ve le regeringsfunctionarissen onder het puin bedolven. Vele van de daklozen z;jn teruggegaan naar de verwoeste stad om naar verwanten te zoeken. La dingen tenten, dekens, voedsel en me dicamenten stromen Lar binnen. De hulpgoederen moeten per parachute worden afgeworpen. Bij de ramp kwamen ongeveer 500 kinderen om die in Lar op school bij een waren gekomen om de „kinder dag" te vieren. Het gebouw stortte in en de kinderen werden onder het puin begraven. De gouverneur, Mosrat Gharib, die eveneens alles verloor, telegrafeerde gisteren naar Teheran dat op het ge bied van Lar een nieuwe stad zal moe ten worden gebouwd. In een oproep tot de hoofdstad om allerlei hulp zei hp „ieder lijdt en de schade is niet te schatten". Ik zend dit telegram vanaf een mobiele zendinstallatïe in het veld. Ik zit hier met blote voeten en in lom pen gekleed. Mijn bureau, het meest solide gebouw van de stad, en mijn huis zijn met de grond gelijk. Perzië heeft gevraagd om .i8"e m0" gelijke hulp- een hemd, een deken ot wat geld." Keizerin Farah heeft de ver antwoordelijkheid op zich genomen voor alle weeskinderen. Ambassadeurs van verschillende landen hebben op het ministerie van buitenlandse zaken hun medeleven betuigd en hulp aangeboden. Het „Nederlandsche Roode Kruis zal per vliegtuig 410 sets gedroogd "lo®"" plasma ter waarde van 18.500 gulden zenden. Op 1 juli 1957 kwamen in 2.000 mensen om toen dorpen rond de gedoofde vulkaan Demavand, 80 km ten noord-westen van Teheran, 'mor een aardbeving werden getroffen. Op la de cember 1957 werden ruim 1.000 men sen gedood bij een aardbeving m West- Perzië. SEOEL, 26 april (AFP-UPI) Pre sident Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft gisteren verklaard, dat hij bereid is onmiddelijk als president af te tre den „indien dat de wil van het volk is". Hij deelde voorts mee, dat hij de autoriteiten opdracht heeft gegeven nieuwe presidentsverkiezingen voor te bereiden op een zo vroeg mogelijk tijd stip, aangezien hij „vernomen heeft" dat de verkiezingen van de vorige maand zijn vervalst. Rhee zei een nieuw stelsel te zullen invoeren waarbij de regering verantwoordelijk zal zijn tegenover het parlement. Hij gaf de verzekering dat hij thans bereid is „alles te doen" wat het volk van hem verlangt. Syngman Rhee verklaarde voorts de gekozen vice-president Li Ki Pong op dracht te hebben gegeven onmiddellijk afstand te doen van alle openbare be voegdheden die hij thans heeft. De president waarschuwde voor het gevaar van een communistische inval uit Noord-Korea, daar het mogelijk is dat de communisten zullen profiteren van de crisis in Zuid-Korea. Onmiddellijk nadat de verklaring van Rhee bekend was gemaakt, ga ven de kranten extra-edities uit. De vreugdetonelen in de hoofdstad wa ren de grootste sedert het land in Oelegenheid van de 650ste verjaardag van het Gilde der Boogschutters van wi België kwam ook Koning Boudewijn een kijkje nemen. Van het oude 1 Oing zo'n grote bekoring uit, dat de Koning de verleiding niet kon weerstaan ook eens de boog te spannen. 1945 van de Japanners bevrijd is. Mensen die elkaar niet kenden, om armden elkaar en dansten met el kaar. Het gejuich was aanvankelijk niet van de lucht en grote groepen demon stranten trokken het volkslied zingend en met vlaggen zwaaiend, door de stra ten. De militairen sloten zich bij de stoet aan en marcheerden mee naar het parlementsgebouw, dat nabij het huis van Rhee staat. Maar ook nu kwam het weer tot onlusten. Er zouden vanmorgen nog elf slachtoffers zijn ge vallen. Voor de verklaring van Rhee kwam, was het ook al zeer woelig in Seoel. In een park in de binnenstad werd een standbeeld van Rhee omge trokken. Een menigte van naar schat ting minstens 100.000 probeerde steeds weer op te dringen in de richting van het huis van Rhee en opnieuw klonken schoten. Bij het politiebureau nabij de historische oostelijke poort van Soei, raakte de politie ernstig in gedrang. Zii vuurde op de demonstranten, waar door tal van slachtoffers werden ge maakt. Volgens ooggetuigen was het aantal doden of gewonden daar min stens 30. De verklaring van Rhee werd uit geven, kort nadat te zpnen huize een bespreking had plaats gevonden tussen hem en de Amerikaanse ambassadeur Walter P. McConaughy en de bevel hebber van de troepen der Verenigde Naties, de Amerikaanse generaal Car ter B. Magrude. Het is wel duidelijk, aldus UPI, dat Rhee overstag is gegaan als gevolg van de druk, die van Amerikaanse zijde op hem is uitgeoefend. Vanoch tend hebben de Verenigde Staten een nieuwe verklaring uitgegeven, waar in de regering van Zuid-Korea werd opgewekt de „gerechtvaardigde grieven" weg te nemen welke aan leiding zijn geweest tot de ongeregeld heden van de laatste tijd. Na de verklaring van Rhee zal de Democratische Partij (oppositie) ver moedelijk nog weinig reden tot klagen hebben. Speciaal het heengaan van Li Ki Pong zal door haar met groot en thousiasme worden begreot. Li die een rol speelt in het kerkelijk leven, leider in de Padvindersbeweging en voorzit ter van het Koreaans Olympisch Co mité is, wordt de schuld gegeven van de ruwheid van de staatspolitie. Li is ook de man die aan de touwtjes trekt in de liberale partij van Rhee en vol gens veler mening zijn de knoeierijen in de recente verkiezingen aan hem te wijten. Ondanks de afkondiging van de staat van beleg, het krachtige optreden van de politie en de aankondiging, dat een vooraanstaand staatsman, Hoeh Tsjoeng, een zakenkabinet zal vormen, blijft de onrust in Zuid-Korea voortduren. Zelden hebben de demonstraties een kalm karakter als op de bovenste foto tot uiting komt; meestal moet de politie tegen de betogers optreden, zoals tegen de studenen op de middelste foto. Met demonstranten, die zich verzetten, wordt korte metten gemaakt (onderste foto). Gisteren hebben militairen, zonder dat zij daartoe het bevel hadden gekregen, het vuur geopend op grote groepen opdringende betogers. Henk was verlamd geworden door het ongeluk, dat kort na zjjn emigra tie naar Frits Columbia gebeurde. Men verwachtte nauwelijks dat hij zou blij ven leven en 1 doktoren adviseerden zijn verlooide. Janke Mollema, te laten overkomen. Maar ook Janke kon de reis niet betalen. Buren tastten in hun beurs en wisten de reiskosten bij elkaar te krijgen. Janke en Henk werden herenigd en hij kwam over zijn crisis heen. Zij den ken er thans over te gaan trouwen, zo dra hij een baan heeft gevonden. Toen kwam de tweede vriendelijke geste die de familie samen bracht. Een lezer van een Amsterdams blad kocht twee vliegpassagebiljetten voor Henks ouders. En zaterdag, twee weken later, gingen ,e Oudmans naar Schiphol. Zon dagmorgen waren zij in Vancouver. Mevr. Oudman had nog nooit van haar leven een vliegtuig van dichtbij gezien, nog minder had zij in een dergelijk vervoermiddel gezeten. Wat op de Oud mans de meeste indruk maakte was het rotsgebergte. De eerste vreugde was het weerzien OSLO, 26 april (Reuter) Technici hebben gisteren hoeveelheden uranium uit de zwaar-water-reactor van de Ne derlands-Noorse installatie vor kern onderzoek in Kjeller verwijderd, nadat een lek was ontdekt in de tank die on geveer zeven ton zwaar water bevat. De directeur van het Noorse insti tuut voor atoomenergie, dr. Gunnar Randers, verklaarde dat de produktie van radio-actieve isotopen hierdoor zal worden getroffen. Gebruikers van iso topen zullen noodvoorraden van Enge land krijgen. De reactor heeft tien jaar gewerkt, dat is langer dan enig andere ter wereld. AGRIGENTO, 26 april (U.P.I.) Op Sicilië is zondagavond een Neder landse toerist, de 64-jarige Abraham Kuiler uit Den Haag, aan een hart aanval overleden. Zijn zeventigjarige vrouw hejft hem tijdelijk in Agrigento laten begraven. DEN HAAG, 26 april Een woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de Egyptische autoriteiten hebben toe gestaan dat vertegenwoordigers van de Nederlandse ambassade contact on derhouden met de heer Goudswaard, die beschuldigd wordt van spionage voor Israël. Er is inmiddels een eerste ontmoeting geweest. Gebleken is dat de heer Goudswaard in goede lichame lijke conditie is. De Nederlandse am bassadeur heeft een Egyptische advo caat aangezocht en bereid gevonden de belangen te behartigen van de heer Goudswaard in het proces, dat ver moedelijk binnenkort zal aanvangen. Genève De Wereldraad van Kerken heeft een beroep gedaan op de 172 aan gesloten protestantse. Anglikaanse en orthodoxe kerkgenootschappen om pink sterzondag over de gehele wereld als ge bedsdag te beschouwen, „waarbij men de miljoenen mannen en vrouwen moet gedenken die worstelen om een leven te leiden! vrij van vrees, honger, on rechtvaardigheid, verdrijving, vervol ging en politieke of geestelijke onder drukking". (Rtr.) NOORD EN ZUID SCHERMER, 26 april Gisteravond werd de 74-jarige groentenhandelaar C. v. Tiel te Groot- Schermer, toen hij op zijn met een paard bespannen wagen wilde stappen, door dat het die>- op hol sloeg, van de wagen geslingerd en door voor- en achterwiel van de wagen overreden. De ontboden geneesheer uit De Rijp kon slechts de dood van het slachtoffer constateren. DEN HAAG, 25 april Uit Hollan- dia is bericht dat tussen eind maart en midden april 24 prauwen met 188 Pa poea's in Ned. Nieuw-Guinea zijn aan gekomen. Zij zijn uitgeweken van de Indonesische eilanden in de omgeving, Deze Papoea's zijn vóór de oorlog op de eilanden werkzaam geweest op een cocosonderneming, waarheen zij ge trokken waren van Biak, Noemfoor, Japen en de Radja Ampat-eilanden uit. Zij hebben van de overheid in Hol- landia toestemming gekregen naar hun dorpen terug te keren. BERLIJN, 26 april (Reuter) De leider der Oostduitse communistische party, Ulbricht, heeft de protesten van protestantse en katholieke zijde tegen de (gedwongen) collectivisatie van Oost duitse boerenbedrijven in een rege ringsverklaring voor de Oostduitse Volkskamer verworpen. Hij betoogde, dat de collectivisatie een politieke aan gelegenheid is, die niets te maken heeft met levensbeschouwingen. Hij verklaar de verder, dat de Oostduitse regering de in de grondweg gewaarborgde vrij heid van godsdienst zou handhaven. Ulbricht bood de Westduitse rege ring het sluiten van een overeenkomst aan, waarbij geen enkele Duitse boer gedwongen zal worden zijn land als ge volg van economische, financiële of andere dwang te verlaten. De Oostduitse communisten hebben zoals gemeld alle mogelijke dwang maatregelen, waaronder terreur, toe gepast om de Oostduitse boeren te dwingen zonder schadevergoeding af stand van hun boerderijen t doen, die vervolgens werden omgezet in gemeen schappelijk gedreven staatsboerderijen. Er is ook gemeld, dat thans de Oost duitse middenstandsbedrijven op dezelf de wijze voor collectivisatie in aanmer king zouden komen. met Henk. „Zij schrokken van mijn toestand", zei Henk later, „en zij wa ren zelfs verbaasd dat ik zo goed met de rolstoel kon omgaan". De Oudmans zullen een gedeelte van hun tijd doorbrengen in Vancouver, waar zij een dankbrief zullen schrijven aan de onbekende die hun reis naar Vancouver betaalde, aan het reisbureau dat de tocht verzorgde en aan de ande ren die het geld bijeen brachten voor hun verblijf in Canada, dat drie weken zal duren. In die tijd zullen Henk en Janke gaan trouwen, als tenminste de baan er is. Er is een kans dat Henk op de In ternationale vlieghaven van Vancouver een betrekking krijgt. Hij bezit nX een brevet van verkeerspiloot en weet dus veel van de vliegerij af. Hij wil niet dat Janke hem onderhoudt en haar inko men als hulpverpleegster zou nauwe lijks voldoende zijn om met zijn tweetjes van te leven, laat staan om een auto te kopen die Henk zo nodig heeft. Zij wil len niet naar Nederland terug, tenzij er niets anders op zit. Zij vinden het leuk in Canada. Janke's verblijfvergun- ning loopt in juli af, maar er is grote kans dat het departement van immi gratie de vergunning zal verlengen wan neer de verloofden tegen die tijd nog niet hebben kunnen trouwen. Janke kan zich zelf bedruipen, maar volgens de immigratie-bepalingen moet zij Henk binnen acht weken trouwen als zij im migrante wil worden. Beiden hebben een moeilijke tijd door gebracht toen Henks herstel slechts langzaam vorderde en hebben geleerd de hoop niet te vlug op te geven. „Wif maken ons geen zorgen"' zegt Janke. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT, (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur): Veranderlijke bewolking en plaatse lijk enkele buien. Zwakke tot matige noordelijke wind. Aanhou dend koud weer met hier en daar nachtvorst. Zon: 5.19 19.57. Maan: 6.28 21.34. (Advertentie) •X •X sprankelen van tinten t wassen is niets. Zo weer droog. Die met lange mouw beginnen bij 8.1» en die met aangeknipte mouw bij Dan die heerlijke draion of wol len pullovers, eveneens korte óf lange mouw, in cognao en bleu en olijf en nog meer kleuren. Daar zijn bijpassende vesten bü I Als steeds ls het mooie betaal baar bij (vroeger Brinkman) OjO fftt# Wa fkJét max. min. neersl. Station Weer temp. temp afgel. gisteren 24 uur Den Helder regen 9 6 1 Ypenburg regenb. 9 7 2 Viissingen regenb. 9 6 2 Eelde licht bew. 8 4 1 De Bilt regen 9 5 1 Twente licht bew. 8 3 0 Eindhoven regen 9 3 2 Zd.-Limburf regen 9 3 0.5 J Stockholm sneeuw 10 0 4 Oslo geh. bew. 11 4 0 Kopenhagen licht bew. 8 3 2 Londen half bew. 10 6 0.5 Amsterdam regen 9 5 1.3 Brussel regenb. 10 5 1 Luxemburg zw. bew. 8 1 1 Parijs regen 14 7 0.1 Nice zw. bew. 18 13 0.2 Berlijn sneeuwb. 12 1 3 München sneeuwb. 7 1 1 Zürich zw. bew. 10 -1 0 Genève onbew. 15 -0 0 Wenen zw. bew. 8 2 1 Rome half bew. 20 7 0 Madrid onbew. 22 9 0 Mallorca onbew. 20 11 0 Lissabon licht bew. 23 7 0 (Advertentie) VtV«VAVA'«W«V»*iV«VAV,VM'i'iVtVA/r •«VAVA'.VAW»*!•WAV.V.V.W.V.V.V.' Iv»v.vlv»v»v.v.v. V.V.V.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1