Duitse terreur greep fel in leven van stad en streek het Roof van goederenmoord en doodslag: dagwerk voor korpsen Bouwpastoor C. J. Graaf plotseling overleden NAAIMACHINES H.A.T. speelt „Tot wederdienst bereid" in Minerva Waardig besluit van het seizoen Exposities in Haarlem Nog afzetmogelijkheden voor Nederlandse bollen in Amerika 1940-1945: VIJF JAREN VAN VERDRIET HTS I kampioen in afdeling AI Ernstige concurrentie van Japan te vrezen „Jeugd en Muziek" Aanwinsten voor het Frans Halsmuseum hard tegen harder ENGEL BLIJKENS RAPPORT-PVS DINSDAG 26 APRIL 1960 PAGINA 3 MENSENROOF GOUDLAND Schoolvoetbaltoernooi Vergadering Tuinlieden vereniging VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE Haarlem e.a Burgerlijke Stand Haarlem Waterstanden Beeldje van Esser en tekening van Verwey Beurs van New York "'v'' 1: De Duitsers waren heer en meester. Heren waren zij niet en hun meesterschap had de bitterheid van een knech ting. Wie nog nimmer een verwen sing had laten horen, deed het nu, zij het binnensmonds, als weer een troep soldaten kwam aangemar- cheerd door de Grote Houtstraat. Hun felle, verbeten liederen, in 'n onnatuurlijke staccato uitgezongen, waren een uitdaging voor de Haar lemmers, die maar het liefst de straat radicaal schoon hadden ge veegd. Misschien hadden zij dan juist de verkeerde mannen te pak ken gehad, want het vuil van de bezetter was feitelijk samenge- hoopt in zijn bijzondere ..Dien sten De Duitse soldaat was te naïef om voor vreemde heerser te spelen. Hoe vaak zal het immers niet ge beurd zijn, dat een Duitse soldaat bij voorbeeld op de Schoterweg de weg vroeg naar het Houtplein. De aangesproken Haarlemmer won derlijk hoe vooral kinderen daar een sport van maakten stuurde hem met een gerust hart de Cronjéstraat in. „Gerade aus, immer gerade aus" zei hij dan, en de Duitser bedankte met een superlatieve beleefdheid, en tippelde tot ver in Oud-Schoten. Hij tippelde er zo gerust tot driemaal toe in. Het grootste kwaad kwam van de elite". De Gestapo (Geheime Staatspolizei) en de S D. (Sicher'ieits- dienst) telden talloze medewerkers zonder-geweten, die met behulp van goed beloonde landverraders menig gezin in Haarlem en omgeving in de diepste ellende brachten. Aanvanke lijk scheen het nogal mee te vallen. De eerste „verzetsdaden" waren ook in Haarlem meer plagerijen. De Duit ser strafte zonder pardon. Wie de euvele moed had, op de verjaardag van de koningin oranje bloemetjes Vooral op de Joden hadden de Duitsers het gemunt. Een van de vele maat regelen, die tegen hen in Haarlem werden genomen, was het verbod zich in de Haarlemmer Hout te bevinden. de schuiten uit het Spaarne zag wegvaren, volgeladen met door de Duitsers gestolen goederen, vooral levensmiddelen, kon moeilijk an ders dan van diefstal spreken. De Haarlemmer moest zwijgend toe zien, hoe zijn voorraad zichtbaar minderde en dus zijn voedselrant soen, om het volk in de Heimat zoet te houden. Daar moesten de magen vol en de harten enthou siast blijven. Ook Haarlem en zijn omliggende gemeenten waren voor de Duitse sol daat een goudland. Nauwelijks wasnij met zijn kornuiten stad en strees binnengetrokken, of zij bestormden de winkels en kochten die bi) wgze van spreken leeg. Later was er van een legale koop vrijwel geen sprake meer. Men legde beslag, zonder meer. En daarmee was de zaak uit. Verschillende keren is het in Haar lem voorgekomen, dat op beschuldi ging van anti-Duitse activiteit een ge zin achter slot en grendel werd ge zet. Een gefingeerde beschuldiging meestal en de „delinquenten" kwa men na een paar dagen vrij. Maar wanneer zij hun woning weer wilden betrekken, bleek het huis volkomen leeggeplunderd te zijn. De kunst van dwingen en nog beter die van afdwingen verstond de Duit ser voortreffelijk: het verbod, naar de Engelse zender te luisteren werd kracht bijgezet met het gebod alle radiotoestellen in te leveren. De fiet- senroof op grote schaal dwong de Haarlemmers, die tenslotte niet al lemaal in de stadstram konden, iede re afstand te voet af te leggen. Radicaler en feller werd de roof van mensen. Na het wegvoeren van de Joden, ontkwamen ook anderen niet aan Groot was de wraak van de Duitsers, toen Fake Krist op de Westergracht werd neergeschoten. Als represailles werden enkele mannen gefusilleerd, terwijl een viertal woningen op ae ergracht werden vernietigd. De nieuw bouw aan de gracht geeft nog de plaats aan, waar de Duitsers aestyds hun woede koelden. Een massale geldboete heeft Haar lem nooit gekregen. Toen op het Prinsen Bolwerk eens een Duitser vermoord zou zijn een vermoedelijk geensceneerde affaire zou Haar- tei™iy°en gulden hebben moe ten betalen. Het is echter bij een dreiging gebleven. D; wraak van de mitrailleur zou volgens de Duitser veel doel treffender zijn. Hij was on menselijk in zijn represailles. De weg van het recht kende hij niet. Bittere herinneringen bewaren de Haarlemmers aan drie moordpar tijen. Toen in oktober 1944 de po- Iitie-kapitein Krist aan de Wester gracht, tegenover de kathedraal, werd neergeschoten, werden zon der meer ter plaatse negen mannen, van wie geen één uit Haarlem af komstig, doodgeschoten. Een paar huizen werden vernietigd. De ge zinnen moesten maar zien, waar ze terecht kwamen. In februari 1945 ondergingen acht mannen hetzelfde lot bij de Jan Gij- zenbrug in Haarlem-noord, waar te voren twee Duitse soldaten waren neergeschoten. Een paar weken la ter waren er vijftien slachtoffers, on der wie vijf Haarlemmers, die aan de Dreef werden gefusilleerd, omdat op een politieman een moordaanslag was gepleegd. Het ging hard tegen hard. Maar het ,hard" van de Duitser kon niet op tegen het „harder" van het Verzet, een verhaal apart, dat de herinnering van velen nog vasthoudt. W. H de Duitse greep. Om de oorlog veilig te stellen en liet verzet te breken, moesten spoedig militai ren van bepaalde rang zich mel den. Zij werden weggevoerd. De oorlogsinspanning had bovendien veel extra „mankracht nodig, en daarom werden werklustige man nen in de gelegenheid gesteld via het Arbeidsbureau aan de Kleine Houtweg te gaan werken in Duits land. De werklust bleek niet ver bijsterend groot en dwangmaat regelen bleven niet uit. Mannen tussen 17 en 45 jaar moesten zich aan de Kleine Houtweg melden, de thuisblijvers werden zo mogelijk opgespoord, onder bedreiging met represailles. Het vastzetten van familieleden en de intrekking van voedselkaarten waren hierbij ge liefde maatregelen. Overal die dwang. Zoals op enke le fabrieken in deze had Haar lem de primeur waar soms iede re dag het personeel werd gedwon gen bijeen te komen om te luisteren naar een toespraak over het heil van het Nationaal-Socialisme. Moord en doodslag. Er zijn geen andere woorden te vinden voor de Duitse terreur. De greep werd knel- lender naarmate de kentering in de oorlogskansen duidelijker werd. De Duitse soldaat, aan de fronten steeds harder nodig, verdween langzamer hand uit het stadsbeeld. De keur korpsen van roofwolven en bloedhon den bleven achter, en zetten hun mensenjacht voort: in het nauw ge dreven dieren, die zich steeds onze kerder voelden. Daar deden maatre gelen van „'s avonds na zes uur niet meer buiten" of wacht lopen van burgers als voorbeeldige straf bij opzettelijk aangebrachte vernie lingen niets aan. voor het raam te zetten, kon reke nen op een fikse geldboete. Overigens allemaal nog maar kinderspel. De terreur zette zich pas scherp in, toen de Duitsers hun maatregelen tegen de Joden namen, trouw gevolgd door hun zich Nederlanders noemende handlangers. In het voorjaar van 1941 kwam het bevel af, dat alle Joden zich moesten „tooien" met een zogenaamde Davidsstere 'n gro te gele ster, met daarop het woord „Jood". Het was het begin van een wrede vervolging, die zich eerst nog beperkte tot een verbod voor de Jo den om gebruik te maken van open bare vervoermiddelen. Zij mochten zich voorts niet vertonen in openba re gelegenheden (bioscopen en ca- fé's), de Hout was verboden gebied voor hen en uit bepaalde functies wer den zij ontslagen of geweerd. De maatregelen werden met de week wreder en onmenselijker, de haat te gen de Joden werd van maand tot maand sadistischer uitgeleefd. Eind 1943 waren er althans in het open baar geen Joden meer in Haar lem op straat te bekennen. Zij waren óf weggevoerd óf zij hadden kans ge zien bij goede vrienden „onder te duiken". Van de zich schuil houden de Joden zijn er later yelen nog ge grepen, vaak dank zij tips van NSB- ers. De Sicherheitsdienst vooral was gebeten op de Joden. Hij ontketende een warearijfjacht. Zo deed hij eens fen inval in het huis van een hor logemaker aan de Barteljorisstraat. {paar werd juist een bidstond ge houden voor onderduikers, onder wie verschillende Joden. De S.D. sloeg ®rd toe: meer dan dertig mensen erden overgebracht naar de gevan- ™la in Scheveningen. Voor wie de Duitse bezetting heeft meegemaakt, zijn woorden als „moordenaars, dieven en misdadigers cliché's ge worden, de latere generatie klinken z'i te emotioneel. Maar er is geen keus in het ronde Hollands. Wie Ter herinnering aan de gefusilleerde mannen bij de Dreef werd in 1949 door de toenmalige commissaris der koningin in Noord-Holland, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, bij het uitbreken van de oorlog burgemeester van Haarlem, een monument onthuld, vervaardigd door de Haarlemse beeld houwer Mari Andriessen. Het beeld stond toen nog voor het Provinciehuis. Later werd het verplaatst naar het beginpunt van de Dreef. HAARLEM, 26 april In de afde lingen B. en C. van het schoolvoetbal toernooi 1960 zijn gisteren de finalisten bekend geworden. Voor de afdeling B was dit niet zo eenvoudig. Niet minder dan achttien strafschoppen moesten worden genomen, voordat een doelpun- tenverschil de winnaar in de wedstrijd Hildebrandschool I-A. H. Gerhardschool I aanwees. De A. H. Gerhardschool won tenslotte, waardoor dit elftal op 7 mei in de finale zal uitkomen tegen de VVim Gertenbachschool uit Zand- voort. In afdeling C werd de male bereikt door Triniteitslyceum II en L.T.S. II, die respectievelijk met 3-1 en 4-1 van de Klaas de Vriesschool II en het Lau rens Costerlyceum III wonnen. Door een 3-0 zege van HTS I op HTS II werd het eerste elftal van de Hogere Technische School kampioen in de af deling A I. De uitslagen van de maandag ge speelde wedstrijden waren: Afd. A I: HTS I-HTS II 3-0 Afd. B: Hildebrand I- A. H. Gerhardsch. (wint) 1-1Wim Gertenbachsch. I-Klaas de Vriessch. I 2-1. Afd C: Triniteitslyceum II-Klaas de Vriesschool II 3-1; LTS II-Laurens Costerlyceum III 4-1. HEEMSTEDE, 26 april De onder linge tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omstreken" houdt woensdag 27 april een ledenvergadering in Hotel „Het Wa pen van Heemstede". Tijdens deze bij eenkomst zal de heer W. A. van Zadel een lezing houden met kleurendia's over „Narcissen". De agenda vermeldt voorts een bespreking van de te hou den grote excursie. HAARLEM, 26 april Nauwelijks een week na zijn benoeming tot bouw pastoor in Parkwijk (Haarlem-Oost) is vannacht plotseling overleden de zeer- eerw. heer C. J. Graaf van de Vre desparochie te Amsterdam. Hij zou bouwpastoor J. Breedveld opvolgen, die wegens ziekte eervol ontslag had ge kregen. De toekomstige parochianen van pastoor Graaf, die door persoon lijke omstandigheden zijn nieuwe pa rochie nog niet had bezocht, hadden dus niet eens kennis kunnen maken met hun nieuwe zielenherder, die vanmorgen in zijn stoel in de pastorie van de Vre- deskerk dood werd aangetroffen. De thans overledene werd geboren 17 november 1910 te Texel en priester ge wijd 6 juni 1936. Hij was achtereenvol gens kapelaan te Overschie, Hoorn en s Gravenhage. Sedert 22 april 1950 was hij kapelaan van de Vredesparochie. Vorige week kwam zijn benoeming af. Dit jaar nog zou de nieuwe kerk wor den geconsacreerd. Advertentie GR. HOUTSTR. TEL. 14444 HEEMSTEDE, 26 april Tot besluit van het seizoen heeft het r.k. Heem steeds Amateur Toneel maandagavond in het Minervatheater onder de vakkun dige regie van 3. 3. Schelvis een voor stelling gegeven van Piet Mossinkoff's „Tot wederdienst bereid". Een volle zaal heeft aan dit blijspel een bijzonder plezierige avond beleefd. Het stuk heeft weinig pretenties, maar het amusante verhaal, waarin hier en daar ook de ernst om de hoek komt kijken, levert voldoende stof op om de toeschouwer er op onderhoudende wijze mee bezig te houden. De handeling speelt ten huize van To ny Hamelton, wiens leven eens is gered door een zeeman, aan wie hij de toezeg ging had gedaan „tot wederdienst be reid" te zijn. Wanneer de zeeman met achterlaten van zijn dochter komt te sterven, mag Tony zijn belofte gestand doen door Charley als pleegdochter tot zich te nemen. Aldus geschiedt, hetgeen aanleiding vormt tot een aantal storm achtige gebeurtenissen. Want noch me vrouw Standish, Tony's inwonende tan te, noch zijn verloofde Virginia, wier liefde de geldzucht als basis heeft, zijn het met zp'n besluit eens. Het verhaal krijgt dan na vele wederwaardigheden een verrassende ontknoping: Tony en Charley worden het met elkaar op het stuk van de liefde eens. Een bittere te leurstelling voor Tony's vriend Bob, wiens hart eveneens voor haar open IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIII FILMS: CINEMA PLACE: The five pennies, a.l. ,2e week): 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Aladdin in Bagdad, 14 Oi. 2 en 8 uur. LIDO: Maigret en het raadsel van Saint Fiacre, 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Boem", a.l.; T.m. do. 2 en 8 uur; Za. 2, 7 en 9.15 uur. Do.-cyclus: De bruid is niet bleu. volw. REMBRANDT: En eeuwig zingen de bos sen (5e week); 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. ROXY: T.m. do.: „714 antwoordt niet", i4 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Wir Wunderkinder, (2e week); a.l.; 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Wo. 2.30 uur: Tarzan in New York, a.l. Wo.: en do. 8.15 uur: Anatomy of a murder, str. volw. TONEEL: Dinsdag 26 april Stadsschouwburg, 8 uur: De toneelgroep van het Sint Elisabeths Gasthuis in „Wij len Edwina Black". MUZIEK Dinsdag 26 april Concertgebouw, 8 uur: Orgelconcert door piet Kee. Minervatheater. Heemstede, 8.15 uur. Concert door het N. Ph. O. o.l.v. Henri Arends. (Voor Heemsteedse Kunstkring). Woensdag 27 april Concertgebouw, 8 uur: „Stichting Het Nederlands Kamerorkest", Bach-concert o.l.v. Szymon Goldberg, (viool) en soliste: Aafje Heijnis, alt. DIVERSEN: Dinsdag 26 april Hotel Lion d'or, Koningsw. 34, 8 uur: Le zing door mr. A. Stempels over: „Een plattegrond van de Europese eenwording* (Samenwerkende Organisaties voor het Europese Federalisme. BEVALLEN van een zoon: A. de Wijs-Wever; H. A. Ouwens-KardolM. J. C. Scheffer-Goedhart; A. S. de Vries- Taconis; E. M. G. Verhoeven-Disco; J. W. van Gastelen-van der Aar; C. G. Brouwer-Schut; E. J. C. Luppes-Simo- nis; W. A. Janssen-Klinkenberg; G. Schaap-van Gulik. BEVALLEN van een dochter: A. H. Herman-Buurman; B. M. Coule-Rij- broek; M Polak-ArentzenJ. G. Otten- Peerdeman: J. J. de Vries-Bos; C. W. Strijker-Dekker; C. J. Koelemij-van der Vliet; A. C. M. van Roode-Bouchier; R. Brondsema-Tolk; L. C. C. van Ruij- ven-Barnhorn; M. M. Fuchs-de Kwant; J. S. M. Rumpff-Blom; T. Beij-Rox; j! A. van der Aar-Opdam; C. J. Arends- Christoffels; E. Molema-Wals; S. M. C. Smits-Bom; L. Willemse-de Ruig; G. E. J. Melchior-de Zwaan. OVERLEDEN: L. C. Schepers, 41 j. Linnaeuslaan; J. van der Stoop, 2 d„ Gasthuisvest; N. Meijers-Boterblom, 82 j., Rockaertshof; M. H. van Kuik, 65 j., Crayenesterlaan; D. Jonkhof, 57 j., Hofdijkstraat. ONDERTROUWD; J. G. Romijn en E. M. Spee; C. Lakens Douwes en M. Scholten. GEHUWD; G. van der Veldt en W. Stigter; B. Coster en J. A. Kuijper; W. B. J. Böggering en J. Guijt; P. Treur en G. P. van de Weerd. IJMUIDEN Maandag 25 april Hoog water: 3.31 u. en 15.50 u. Laag water: 11.28 u. en 23.47 u. Dinsdag 26 april Hoog water: 4.08 u. en 16.26 u. Laag water: 12.07 u. stond. Een teleurstelling ook voor Ste wart, de broer van Virginia, die zelf haar laatste illusies in rook ziet opgaan. De grote favoriete bij het publiek was ongetwijfeld de nog jeugdige Riet Groentjes, die als Charley opvallend goed spel leverde. Het was haar eerste grote rol bij H.A.T. en gezegd mag wor den dat zij de proef glansrijk doorstaan heeft. Jaap van Wees speelde de zee bonk, annex butler Oliver Smith met veel overtuiging en een weldadig aan doende humor. Een kostelijke vertol king! Goed spel ook van Ben van der Ham, die als het ware geknipt was voor de rol van Tony en Nico Martin, die als Bob Telford zijn vriend, weinig voor hem onder deed. Corry Meijboom gaf een uitstekende typering van mevrouw; Standish. De rol van Virginia was bij Bep Groteganseij in goede handen. Jan Hofstee als haar broer Stewart voelde precies aan, hoe zich als de luie niets nut te gedragen. Ton van Wees-Weijer.s, die als de moeder van Virginia haar hebzucht niet wrist te verbergen, paste zich bi) de anderen goed aan. De bijrol len van Anneke Martin als Betty, het dienstmeisje en Jan van der Veldt als de politieagent Mike Stevens werden zonder haperen gespeeld. Het stijlvolle décor van de firma Beyne Zn. mag niet onvermeld blijven. A.K. Lucebert over Lucebert HAARLEM, 25 april De dichter Lucebert heeft in Galerie Espace de tentoonstelling van de schilder Lucebert geopend. Hij deed dit per band-recorder en adviseerde langs deze weg zijn toe hoorders, die lijfelijk aanwezig waren, in het vervolg „ruhig zu Hause zu blei ben" en in plaats van zichzelf, hun band opname-apparaat te sturen. Na van de voorstelling van een der geëxposeerde schilderijen een beschrijving te hebben gegeven verklaarde Lucebert, dat dit letterwerk was dat niets te maken heeft met schilderwerk. Uit zijn jongste let terwerk droeg Lucebert tenslotte twee gedichten voor. Boot over Dam De schilder Boot nam het woord bij de vernissage van de tentoonstelling bij Galerie Uittenhout van Joop Dam, van wiens aquarellen hij met veel genoegen had kennis genomen. Met in gedachten de aquarellenkunst van de meesters van de Haagse school sprak hij de hoop uit, dat de autodidact Joop Dam op een ge lukkig moment in zijn leven bekeerd zou worden tot het didactisme. Dit houdt immers in, het terugtreden naar wat vóór ons geweest is en het opne men van de schatten van dit verleden. Hoogwout over Boot Van Boot zelf begon zondag een ten toonstelling in kunstzaal De Ark waar bij Joh. P. Hoogwout het woord voerde. Deze noemde Boot een inspirerende fi guur die vele leerlingen op zijn atelier gehad heeft en die om deze redenen al meer dan een halve eeuw voor schilde rend Haarlem belangrijk is geweest. Hjj zelf had hem leren kennen als een van de meest sympathieke leermeesters, maar dit sluit een krachtdadige houding tegenover eigenzinnige leerlingen niet uit. Zo heeft een leerlinge met goede bedoelingen bezield, maar met een bus je koperpoets bij zich. maar één keer argeloos het huis van Boot kunnen bin nenkomen. Boot stelt geen stillevens op, hij ont dekt ze in het bestaande. Daarom mag er aan de voorwerpen in zijn huis niets veranderd worden. DEN HAAG, 25 april Er is nog een grote afzetmogelijkheid voor Neder landse bloembollen in de Verenigde Staten van Amerika. De Nederlandse Bloembollenhandel is evenwel bij de huidige organisatie niet bij machte de eerstkomende jaren een betrouwbare en voldoende groei te handhaven. Ener zijds is dat een gevolg van verouderde en ondoelmatige afzetmethoden, ander zijds is dat te wijten aan het onvermo gen om aan plotselinge en grote vraag- stijgingen in de VS te voldoen. Tot deze conclusies komt een zojuist verschenen rapport, dat een markton derzoek-instituut in Amerika in op dracht van het Produktschap voor Sier gewassen heeft gemaakt. Het rapport geeft een gedetailleerde analyse over de afzet van de Nederlandse bloembol len in Amerika. Vandaag is het rap port tijdens de vergadering van het Produktschap in Den Haag behandeld. In een van de conclusies wordt de samenwerking van groepen exporteurs aanbevolen om gemeenschappelijk hun belangen en die van het vak te dienen. Deze samenwerking zou vooral van be lang kunnen zijn voor het voeren van reclame en het maken van propagan da. Over de aard en toepassing van de gewenste propagandamethoden zegt het rapport, dat het succes daarvan in grote mate afhankelijk is van de HEEMSTEDE, 26 april De leden van de Haarlemse afdeling van Jeugd en Muziek waren gisterenavond bijeen gekomen in „Het huis met de sleutels" te Heemstede. Het clubgebouw aan de Kleverlaan, waar de jongeren door gaans bijeenkomen, werd gisterenavond gemeden, omdat de daar aanwezige pia no van hijzonder slechte kwaliteit is. De jongelui, die zich gisterenavond lie ten horen, bezitten een benijdenswaar dige muzikale spontaniteit, die aanste kelijk is. Er werd intens gemusiceerd door Vera Beths, die een partita voor viool van Bach ten gehore bracht. Ine ke Lindeboom zong twee liedjes en be geleidde zich zelf daarbij op de gitaar. Wim van Keulen en Ferrie Eiselin speelden een vioolsonate van Handel en Bellina de Jong gaf een vaardige vertolking van het bekende, maar niet gemakkelijke Impromptu in As grote terts van Schubert. Pieter Cysouw Spaud zette de kroon op deze avond met een virtuose vertolking van het Rondo Cappricioso van Mendellohn. Het is voor de leden van Jeugd en Muziek te hopen, dat zij binnen niet al te lange tijd over een goede piano beschikken. Een subsidie hiervoor zou uiterst nuttig besteed zijn. J.L. graad waarin de individuele bedrijfsge- noten zich e" bij aanpassen. In het rapport wordt gewaar schuwd voor Japan, dat een ernstige concurrent op de bollenmarkt blijkt te worden. De Japanse bollen zijn goedkoper en volgens de Japanners van gelijke kwaliteit als de Neder landse. De export van Japanse bloem bollen naar de Verenigde Staten is de laatste jaren aanmerkelijk geste gen. HAARLEM, 26 april De gemeen te Haarlem heeft ter plaatsing in de moderne afdeling van het Frans Hals museum verworven een bronzen beeld je van prof. V. P. S. Esser en een te kening van Kees Verwey. Het beeldje van prof. Esser stelt voor een vanger bij het honkbalspel en heet dan ook „The Catcher". Het ligt in de bedoeling van het gemeentebe stuur dit beeldje uitgangspunt te doen zijn voor een uitvoering in groter for maat. Dit grotere beeld zal dan te zij ner tijd ter versiering worden geplaatst op een van de Haarlemse sportvelden. Het werk van Verwey is een tekening, voorstellend de echtgenote van de schil- Pe stichting „Openbaar Kunstbe zit heeft op de zaterdag in het mu seum Boymans-van Beuningen in Rot terdam geopende ere-tentoonstelling van Kees Verwey de tekening aangekocht met de bedoeling deze na afloop van de expositie aan de gemeente Haarlem aan te bieden. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper K.L.M. Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S. Steel 22/4 51% 44s/» 51V4 89% 44% 76% 29 45 hi 74)4 60% 391/4 36 19% 47% 42% 20% 78% Stemming: 25/4 51% 43% 50% 88% 44 76% 28% 45% 71% 59 39% 34% 19% 20% 42 20% 77% gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3