Dr. C J Bakker was gezien en briljant wetenschapsman Grond aan Kalverstraat: f 4000 PER METER f Negen ministers op bezoek bij Leidse Universiteit Concertgebouworkest gaat waarschijnlijk naar Japan Leidende positie als kern fysicus in Europa Conflict Stijkel-S.E.R. over commissie Europees vervoer EIS Enorme groei verwacht 55 jaar op de hoogdraad Succes zelf nog mogen beleven Brood woensdag één cent duurder Enorme olietanks in de Europoort Regering geeft verduidelijking Waslijst van wensen Voorlopige over eenkomst bereikt Nog witter. stralend wit, zó wast. DINSDAG 26 APRIL 1960 PAGINA 5 BIJ HET VERSCHEIDEN VAN EEN ATOOMGELEERDE AMSTERDAM, 26 april Zon dag is dr. C. J. Bakker, directeur- generaal van het Europees kern centrum in Geneve, zoals wij gis teren meldden, in Amerika bij een vliegongeluk om het leven geko men. Caravelle van SAS nu ook op Schiphol ^prof. dr. A. H. W. ATEN Jry Nederlander eet 200 eieren per jaar Reis van „Karei Doorman Djakarta beschuldigt Nederland Fractievoorzitter K.V.P. in Den Haag Gedeputeerde Staten werken niet mee aan plan-Wilsveen Examens JEUGDAUBADE voor PRINSES WILHELMINA Vocalisten-concours 1960 „Rij jij maar een eindje" Twaalfjarige jongen achter stuur van auto Ware toedracht dodelijk ongeluk onthuld Hongaren braken in in Sprookjesbos Twee jaar geëist voor Maastrichtse rechtbank Stichting Mathias Kemp Prijs IN APRIL 1962 Camilio Mayer De eerste fase van Bakkers weten schappelijke carrière was zijn werkzaamheid in Amsterdam als assistent bij prof. Zeeman, de groot meester van het spectroscopisch onder zoek. Hier legde hij de grondslag voor zijn schitterende carrière en hij heeft zich zijn hele verdere leven nauw met de gemeente-universiteit verbonden ge voeld. Een volgende periode, die in 1935 be gon, bracht Bakker in Eindhoven door in het laboratorium van Philips. Hier hield hij zich bezig met verschillende problemen van industrieel belang, maar reeds zeer spoedig zag hij het belang in van de kernfysica, toen nog een zeer jonge en zwak ontwikkelde tak van de natuur kunde. De sporen van deze activiteit vindt men nog met gemak terug in de wetenschappelijke literatuur van die da gen: de eerste ijking in Nederland van een neutronenbron en spoedig daarna een reeks proeven met enkele mede- Werkers over de splijting van uraan- kernen op een tijdstip toen dit verschijn sel nog maar pas door Hahn en Strass- mann was ontdekt. Het trof dat dr. Heyn thans hoogleraar in Delft toen juist in Eindhoven een nieuw en zeer efficiënt hoogspanningsapparaat ge bouwd had, dat voor het uitvoeren van deze onderzoekingen bijzonder geschikt den HAAG, 26 april Als gevolg van de doorwerkingen van de garan tieprijsverhoging voor tarwe van de oogst 1959 en van lagere opbrengstprij- zen van de bjjprodukten, die bij de be reiding van bloem vrijkomen, heeft de bloemprijs, na de broodprijsverhoging van januari jl. een zodanige verho ging ondergaan, dat de kostprijs van het brood met ongeveer één cent is ge stegen. De minister van Economische Zaken heeft daarom, in overeenstemming met zijn ambtgenoot van Landbouw en Vis serij en na overleg met de Nederland se Bakkerijstichting, besloten akkoord te gaan met een verhoging van de prijs voor water-witbrood, volkswit- nrood en volksbruinbrood met één cent per 800 gram ingaande woensdag 27 april, voor zover de huidige prijzen van genoemde broodsoorten in over eenstemming met het advies van de N.B.S. niet uitgaan boven die, welke 17 januari 1959 werden berekend. Derhalve dient in ue plaatsen, waar thans hogere prijzen in rekening zou den worden gebracht dan 17 januari 1959, een verhoging van de broodprij zen achterwege te blijven. De beschik king prjjsstop brood I960 (geldend voor Zwolle, Zwollerkerspel en Kampen) en 1960 II (geldend voor Alphen aan de Rijn, Deventer, Middelburg en Utrecht) zullen worden ingetrokken. Indien mocht blijken dat aan het bo venstaande niet de hand wordt gehou den, zal een voor het gehele land gel dende prijsmaatregel voor brood wor den afgekondigd, zo deelt het .niniste- *ie van Economische Zaken mee. SCHIPHOL, 26 april Ook de Scan dinavische luchtvaartmaatschappij SAS beeft thans haar Caravelle-straalver- keersvliegtuigen in dienst genomen op de lijn naar Amsterdam. Gisteravond om zeven uur landde het twee-motorige Franse toestel voor het eerst op de Am sterdamse luchthaven, waarna h.et om even over half acht weer naar Kopen hagen vertrok. Vier keer per week zal de SAS voortaan de dienst tussen Ko penhagen en Schiphol onderhouden met een Caravelle, waarbij de reistijd wordt bekort tot nog geen anderhalf uur. De vluchten, die de SAS tot nu toe op Am sterdam onderhield blijven gehand haafd. De SAS heeft in totaal 18 Ca- ravelles besteld, waarvan er thans ne gen zijn afgeleverd. was. De samenwerking tussen deze beide geleerden zou gedurende een pe riode van vele jaren uiterst vruchtbaar blijken. Midden in de oorlog begonnen Bakker en Heyn ernstig te denken over een nog veel groter apparaat voor het uitvoeren van kernfysische proeven, een cyclotron, toentertijd het modernste en machtigste wapen om de atoomkern mee te lijf te gaan. Toen de bezetting was afgelopen waren de plannen voor dit instrument gereed en werd besloten het toestel te plaatsen in een nieuw laboratorium in Amsterdam, dat werd ingericht in de oude gasfabriek in de Watergraafsmeer, en het leek alle vakgenoten vanzelfspre kend dat Bakker tot directeur werd be noemd. Reeds tijdens zijn verblijf in Eindhoven had men af en toe een po ging gedaan om hem aan het hoger on derwijs te verbinden, hetgeen aanvanke lijk niet gelukte. Toen men hem echter in 1946 de leiding van het laboratorium aanbood, dat gebouwd was voor zijn il- Dr. C. J. Bakker bij het cyclotron in Amsterdam. lustere leermeester Zeeman, aanvaard de hij deze onderscheiding. Aldus bekleedde Bakker van begin 1947 af de leidende posities in ons land zowel op het gebied van de spectrosco pie als van de kernfysica. Daarnaast was hij van het begin af betrokken bij het overleg over de samenwerking tus sen Nederland en Noorwegen met het doel onderzoekingen te doen over atoom energie. Hoe vruchtbaar dit initiatief tot internationale samenwerking was, is wel gebleken uit de vele andere inter nationale organisaties, die zich later ook met deze tak van research zijn gaan bezighouden, waaronder Euratom in de eerste plaats komt. Toen de eerste radio-actieve produk- ten uit kernreactoren van de Verenigde Staten uit in Nederland aankwamen leveranties welke destijds nog slechts onder allerlei beperkende bepalingen waren veroorloofd was Bakker dege ne die als secretaris van de daartoe in gestelde isotopencommissie in Neder land de verantwoording droeg voor het goede gebruik van deze preparaten. Grote bekwaamheid Bakkers grote wetenschappelijke be kwaamheid, gepaard aan zijn inzicht in organisatorische problemen en zijn gemakkelijke omgang met mensen uit allerlei verschillende landen, maakten hem spoedig tot een zeer geziene figuur bij internationale besprekingen. Hij was dan ook een van de deelnemers aan het allereerste gesprek, dat uiteindelijk zou leiden tot de oprichting van de CERN, het Centre Européenne des Recherches Nucléaires. Toen men ertoe overging dit grote internationale laboratorium te vestigen in Genève. sprak het haast van zelf dat Bakker de leiding op zich nam van de bouw van het grote synchro cyclotron. een van de voornaamst P - jecten van het instituut. Toch Bak ker in deze tijd het onderzoek en nel onderwijs in Amsterdam nog steeas als zijn voornaamste taak. In een later stadium bleek het echter uiterst moei lijk te worden een directeur te voor het CERN, die in staat zou zijn aan zulk een grote organisatie de ver eiste leiding te geven. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 25 april Voor f415.001 zijn het winkelpand in de hoofd- g^elijke Kalverstraat 107 met de nabij gelegen magazijnruimte in de Be- jyj'bensteeg 6 in eigendom overgegaan aan de heren A. Plotske, M. Feibus en p0' "aransa. Tot voor kort dreef de heer S. Plotske er zijn zaak in kristal, don 'ein en eetserviezen. De panden zijn, geheel ontruimd en vrij van huur, g het Amsterdamse makelaarskantoor H. van Dam Azn. en zonen publiek zaneild. Er was voor de verkoping bijzonder veel belangstelling, vooral van afjC^heden uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag De percelen zijn eerst Opo Eerlijk bij opbod en afslag geveild. Het winkelpand, dat maar een de ukte van circa 110 m2 heeft, met daarboven, verdeeld over drie étages, on(j 0(lige woonruimten, liep op van f 180.000 tot f 380.000. Het hoogste bod, die h doodse stilte uitgebracht, was afkomstig van de makelaar J. Rappange, Bii jaartnee ook de zogenaamde plokpenning groot f 2500 in de wacht sleepte. J de afslag werd er niet gemijnd De magazijnruimte met een gezamenlijke i PPervlakte van circa 150 m2, ingezet op f 10.000, steeg tot t 35.000. De laatste eder was de makelaar A. S. Rabbie, die een premie van f 500 verwierf. Ook ler werd niet gemijnd. Bij het gecombineerd in slag leggen der beide pan en, waarvoor twee voorlopige kopers in totaal dus reeds f415.000 hadden «eboden, mijnde de heer J. Rappange de percelen op de valreep, namelijk men het bedrag was gedaald van f300.000 tot f 1. Voor f415.001 werd hij derhalve de enige koper. Het is na de oorlog niet voorgekomen dat er een meg pand in de Kalverstraat in het openbaar is verkocht. De koopsom wordt nog eens met 15% kosten verhoogd. Een vierkante meter grond in Neder lands meest bekende winkelstraat heeft derhalve circa f4.000 opgebracht «et perceel heeft een eeuwenoude historie en staat op de monumentenlijst In 1955 besloot Bakker daarom het di rectoraat van dit instituut te aanvaar den en onder zijn leiding heeft het labo ratorium een schitterende ontwikkeling doorgemaakt. Twee grote machines, het synchrocyclotron en het protonsynchro- tron werden afgebouwd en bleken boven verwachting goed te functioneren. Met de ingebruikneming van deze toestellen begon ook de oogst der wetenschappe lijke resultaten binnen te komen. Voor het eerst in de jaren na de oorlog kon Europa zich weer meten met Amerika bij het ontginnen van nieuwe grensge bieden der kernfysica. Niemand van onze generatie zal in de Nederlandse wetenschappelijke we reld Bakkers plaats kunnen innemen, maar wij zijn er dankbaar voor dat hij het succes van zijn briljante plan nen nog heeft mogen beleven. UTRECHT, 25 april Vorig jaar werden in Nederland 5.825 miljoen eieren geproduceerd. Hiervan werden er 3.318 miljoen geëxporteerd. Na af trek van broedeieren en uitval bleven er voor de binnenlandse consumptie 2.276 miljoen over, zodat men de con sumptie per hoofd van de bevolking kan berekenen op 201 eieren, 15 meer dan in 1958. Dit blijkt uit het jaarver slag van het produktschap voor pluim vee en eieren. De Nederlanders aten samen in 1959 ruim 32 miljoen eenden eieren, al of niet verwerkt in beschuit. Het gebruik van slachtpluimvee steeg van 1,7 kilogram in 1598 tot 2,25 kilogram in 1959 (levend gewicht). DJAKARTA, 26 april (AFP) Een woordvoerder van het Indonesische mi- nisterie van buitenlandse zaken heeft de beschuldiging geuit, dat Nederland voornemens is agressie te plegen tegen Indonesië, door middel van het aange kondigde vlagvertoon in de wateren rondom Nederlands Nieuw Guinea. Het vervoer door de „Karei Doorman" van Hunter straaljagers noemde de woord voerder een uitdaging aan de Indone sische weermacht en het Indonesische volk. Hij noemde het een bewijs van Nederlandse agressie jegens Indonesië en stelde de Nederlandse regering voor de gevolgen hiervan verantwoordelijk. Volgens berichten in de Nederlandse pers aldus ging de woordvoerder ver der zijn de Hunters in staat, de strijd aan te binden met de ,,MIG"-vliegtui- gen van de Indonesische luchtmacht. Hij beschuldigde Nederland ook van schending van de Indonesische territo riale zeegrens van twaalf zeemijlen en deed een beroep op de Indonesische weermacht en het volk om zich op te maken de Nederlandse actie te beant woorden. DEN HAAG, 26 april De Caltex Petroleum Maatschappij (Nederland) zal in Europoort de grootste tanks bou wen die de Caltexgroep ooit ergens ter wereld heeft geplaatst. Het zullen twee tanks van 43.000 ton elk zijn, voorzien van een drijvend dak en zij zullen een onderdeel uitmaken van het tankpark, dat Caltex in Europoort zal oprichten. Met de bouw zal men in maart 1961 be ginnen en men hoopt in september daar op het werk te hebben voltooid. Een pijpleiding, die thans reeds voor een groot deel gereed is, zal de tanks met de Caltexraffinaderij in Pernis verbin den. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 25 april De voorzitter van de KVP-fractie in de ge meenteraad, mr. P. J. M. Aalberse, heeft tijdens het begin van de begro tingsbehandeling ernstige kritiek gele verd op Gedeputeerde Staten in ver band met hun houding inzake Wilsveen. De sterke indruk bestaat dat gedepu teerden dit plan niet alleen niet steu nen, maar zelfs tegenwerken, zo zei hij. Hjj vroeg B. en W. welke stappen zou den kunnen worden gedaan om hierin wijziging te brengen als het juist mocht zijn. Ook zei hij dat Gedeputeerde sta ten in hun toeziende functie de ge meente steeds meer bevoogden. Maar Den Haag kan toch alleszins als vol wassen worden beschouwd, aldus mr. Aalberse. Ook de heer W. A. Rensen en de heer K. J. Nieukerke, respectie velijk voorzitter van de fractie van de PvdA en de WD, spraken hun ver ontrusting uit over bet lange uitblijven van de beslissing over ruimtelijke pro blemen waarmee Den Haag te kampen heeft. UTRECHT, 25 april Aan de Rijks universiteit is geslaagd voor 1?et1.r0(v' examen kunstgeschiedenis mej. M. A. C. H. Bremer (Utrecht). Advertentie m m vi (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 april De regering heeft opnieuw de positie verduidelijkt van de door staatssecretaris Stijkel in gestelde adviescommissie voor Europe se vervoersaangelegenheden. Aanlei ding hiertoe waren vragen van de Twee- de-Kamerledvn Roolvink en v. d. Heu vel (beiden KVP). Op een vraag van de heer Roolvink zegt de staatssecretaris dat de instel ling van de adviescommissie geen ver zwakking betekent van de Nederlandse vervoerspolitieke opvattingen (de heer Roolvink had in zijn vragen de vrees tot uiting gebracht dat de instelling van een commissie speciaal voor het vervoer zou kunnen worden uitgelegd als een er kenning dat het vervoerswezen een bij zondere positie inneemt in de EEG). „Integendeel", aldus de heer Stijkel, „de commissie zal ertoe kunnen bijdra gen dat het Nederlandse standpunt op zo deskundig mogelijke wijze in de ver schillende internationale gesprekken en onderhandelingen tot uiting wordt ge bracht". Naar aanleiding van de vragen van de heer v. d. Heuvel zeggen minister Van Aartsen (als minister van Verkeer en Waterstaat a.i.) en de staatssecretaris sen Stijkel (Verkeer) en Schmelzer (PBO) dat de vernieuwing van de be staande commissie voor verveer in de EGKS moet worden gezien in verband met een bii werkgevers en werknemers (Var onze correspondent) APELDOORN, 26 april Bij de fees telijke herdenking van de bevrijding 5 iienrtrt 1 - i nfloron uan A mei zullen 5000 kinderen van de 4e, 45e en 6e klassen der 'agere scholen in Apeldoorn 's morgens om 11 uur prin ses Wilhelmina bij het paleis Het Loo een ubade brengen. Twee muziekkorpsen zullen voor de muzikale omlijsting van deze aubade zorgen. Acht jaar geleden was er voor het laatst een aubade van de Apel- doornse schooljeugd voor de Landsmoe- der. bestaande behoefte aan een contactor gaan Vergeleken met de commissie voor de EGKS is in de commissie voor het vervoer in de EEG het aantal ambte lijke leden verminderd en het aantal vaste vertegenwoordigers van niet- ambtelijke zijde aanzienlijk uitgebreid. Het blijft de bedoeling van de rege ring om onderwerpen, die daarvoor in aanmerking komen, voor te leggen aan de S.E.R. of aan de commissie voor tn- ternationaal-economische aangelegenhe den van de raad. «Cr yi Minister Cals in het midden vooraan geeft bij een maquette van de uit breidingsplannen aan prof. De Quay een uiteenzetting. Achter minister Cals kijkt minister Van Aartsen (met papier in de hand) aandachtig toe. (Van onze correspondent) LEIDEN, 25 april „De Leidse uni versiteit in haar tegenwoordige omvang kan het niet stellen zonder een audito rium maximum. Hoe willen wij straks over 15 jaar, ons vierde eeuwfeest waar dig vieren, als wij niet de beschikking hebben over een eigen zaal?'' Dit was een van de vele wensen in de enorme waslijst, die vandaag aan negen minis ters op werkbezoek in Leiden, werd voor gelegd. De rector-magnificus, prof. mr. J. E. Jonkers formuleerde de wensen in een rede, die hij 's middags in de academie aan het Rapenburg hield, en hü voegde er nog snel enige aan toe, zoals een universitair restaurant, naast de musea, waar de professoren gelegen heid wordt geboden te eten en te ontvan gen. „Overal in het buitenland vindt ge dit, waarom dan niet in Nederland?" De negen ministers, onder wie de mi- nister-president, prof. De Quay en de minister van O., K en W., mr. Cals, hadden in de uren, die aan de rede voorafgingen, al kennis gemaakt met vele andere wensen, welke leven in het hart van de Leidse civitas. De president curator, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk sprak bijvoorbeeld over de enorme groei, die verwacht mag wor den in het aantal studenten: de univer sitaire bevolking zal bijna verdubbelen. In 19701980 zal zij bedragen: bijna tienduizend studenten en bijna 5800 per soneelsleden. De problemen zijn legio. Een enorme uitbreiding achter het Academisch Zie kenhuis in de richting van de Rijksweg Den Haag-Amsterdam is ontworpen, een uitbreiding dit tot 1970 globaal geschat 250 miljoen gulden zal vragen. Het voor deel van het vestigen van de laboratoria voor B-faculteiten in dit gebied is, dat is de binnenstad gebouwen ten behoeve van de A-faculteiten vrij komen. Zeer spectaculair is het complex van vele verdiepingen hoge labora toria, dat ten westen van Leiden zal oprijzen en plaats bieden aan „che mie" De president-curator kon de voor dit college in het biochemisch la boratorium verzamelde ministers en andere genodigden een duidelijk beeld geven van dit ontwerp aan de hand van een maquette. Bezoeken aan het Gravensteen, de Hortus, het Boerhaavekwartier en het Academisch Ziekenhuis stonden tevens op het programma. Bij een kort bezoek aan de sterflat stond men stil bij de noodzaak van voldoende goede studen tenkamers. 's-HERTOGENBOSCH, 25 april Van 3 tot 7 september wordt in 's-Herto- genbosch het internationaal vocalisten concours gehouden. Er zijn vier eerste prijzen. De winnaars hiervan ontvan gen een medaille en een daaraan ver bonden geldprijs van 1.000. Zij worden voorts geëngageerd voor een optreden voor de K.R.O. en met het Brabants Orkest. De vier tweede prijswinnaars ontvan gen een geldprijs van 500 en de pen ning van de stichting 's-Hertogenbosch muziekstad. De jury bestaat uit Manus Wïllemsen, Frans van Amelsvoort, Helene Bou vier, Leonce Gras, Roy Henderson, Ger hard Huesch, Virgilio Mortair, Julius Patzak, Frans Vroons en Annie Woud. DEN HAAG, 25 april Het ver keersongeluk dat dinsdagmiddag de zesjarige Alexander Truffino uit de Marlotlaan het leven heeft gekost, blijkt zich geheel anders te hebben toegedra gen dan aanvankelijk werd veronder steld. Een bestelauto reed het jongetje, dat met zijn vliegende hollander op het Zuidwerfplein aan het spelen was, aan. Een 24-jarige man zou de auto be stuurd hebben. Nu is echter gebleken, dat niet hij, maar een twaalfjarige jon gen achter het stuur heeft gezeten. Al spoedig vermoedde de politie, dat bij de toedracht van dit ongeluk veie duistere punten om oplossing riepen. Zaterdagochtend werd een reconstruc tie gehouden, maar hiermee werd wei nig nieuws verkregen. Even later echter kwamen de ouders van een twaalfjarige jongen vertellen, dat niet de chauffeur, maar hun zoontje de auto had bestuurd. Deze jongen had aan zijn zusje verteld, dat hij met de bestuurder van de be stelauto was meegereden en dat deze, nadat hjj een boodschap had afgeleverd en de jongen bij zijn terugkeer achter het stuur aantrof had gezegd: „Je zit zo mooi, rij jij nu maar eens een eindje". Enkele tientallen meters verder reeds was het dodelijk ongeluk met het jonge tje Truffino gebeurd. De chauffeur, die naast de twaalfjarige jongen zat, had nog getracht het stuur om te gooien, maar vergeefs. Aanvankelijk hadden noch de chauf feur, noch de jongen de ware toedracht van het ongeluk aan de politie verteld. Ze hadden het doen voorkomen, alsof de chauffeur achter het stuur had ge zeten. MAASTRICHT, 25 april Twee jaar gevangenisstraf heeft de officier van justitie voor de rechtbank geëist tegen twee Hongaarse mijnwerkers. Ze hadden in oktober en november te Valkenburg inbraken gepleegd in het restaurant en de zomerhuisjes van het „sprookjesbi*;" en daar grote hoeveelheden textiel, ge reedschappen, drank, chocolade en be stek gestolen voor een waarde van en kele duizenden guldens. Bovendien hadden ze vernielingen ge pleegd op de terreinen van deze ont spanning en o.a. een waterorgel onklaar gemaakt. De officier van justitie vond, dat deze verdachten, waarvan één in Hongarije door de revolutie uit de gevangenis had kunnen ontsnappen toen hij een straf van twaalf jaar wegens aanranding van een meisje uitzat, wel op heel ergerlijke wijze misbruik hebben gemaakt van de Nederlandse gastvrijheid. Een derde Hongaarse mijnwerker, die ook in het Sprookjesbos had ingebroken hoorde tien maanden gevangenisstraf tegen zich eisen. Uitspraak 9 mei. Formosa De nationalistische partij van Tsjiang Kai Sjek heeft bij plaatse lijke verkiezingen op Formosa de over winning behaald wat betreft 19 van de 21 in het geding gebrachte burgemees ters- en magistraatsposten en 59 van de 73 zetels in de provinciale assemblee. (Rtr.) Ter voorziening in de vacature, ont staan door het vertrek van de heer drs H J G. Waltmans uit Limburg heeft het bestuur van de Stichting Mathias Kemp Prijs de heer J. A. I. M. Bran denburg te Maastricht uitgenodigd en bereid gevonden in zijn college zitting te nemen en een benoeming tot secre taris der stichting te aanvaarden. SCHIPHOL, 25 april De heer P- C Heuwekemeijer, directeur van de Nederlandse Orkeststichting, heeft t(j; dens een 12-daags verblijf in Japan de voorlopige overeenkomst afgesloten voor een tournée van het Concertge bouworkest naar dat land in het raam van het Osaka-festival. Behoudens goed keuring van het Japanse ministerie van financiën en de directie van de Neder landse Orkeststiehting, zal deze tour née plaats hebben in de tweede helft van april 1962. Het concertgebouworkest zal dan, on der leiding van de beide dirigenten Ber nard Haitink en Eugen Jochum, in to taal zestien concerten geven, zes in To kio vier in Osaka en een concert in de steden Hiroshima, Kokura, Fukuoka, Kyoto, Nagoya en Yokohama. Dit deel de de heer Heuwekemeijer vanmiddag mede na zijn terugkomst op Schiphol. De directeur van de Nederlandse Or keststichting had een lange reis achter de rug. tijdens welke hij tevens contacten heeft 'gelegd in Manilla. New Dehli. Bombay en Karachi. Het bezoek aan Japan echter was de voornaamste reden van zijn trip. Enige tijd geleden reeds hadden in Parjjs voorbereidende bespre kingen plaats gehad, waarbij gebleken was dat een reis naar Japan voor het concertgebouworkest een realiseer baar object zou zijn. De besprekingen van de heer Heuwekemeijer met de Ja panse autoriteiten hebben deze mening thans bevestigd. Over de uit te roeren werken zpn ui teraard nog geen beslissingen genomen, maar de directeur zei wel gemerkt te hebben, dat men in Japan een voorkeur heeft voor het onbekende. Naast de klassieke werken zullen dus waarschijn lijk een aantal werken van minder be kende componisten ten gehore worden gebracht. De tournée zal volgens het voorlopige schema twee drie weken in beslag nemen. TT als- und Beinbruch Ca. I milio! Het stond in alle brieven, die de hoog- draadkunstenaar Camilio Mayer op zijn zeventigste verjaardag ontving. Het werd hem ook toe gefluisterd, toen hij maandag avond ter gelegenheid van zijn verjaardag naar de hoogdraad in de tent van Circus Boltini in Den Haag klom om er zijn hals brekende toeren op te verrich ten. Camilio kent geen angst, hi.j wandelt even rustig over een dunne staaldraad als ieder an der op straat. Vijfenvijftig jaar doet hij dit werk. nu al en hij is slechts een keer naar bene den gestort. Dat was in een Tiroler stadje tijdens zijn num mer „Riesen-Todesfahrt". Toen Camilio langs een driehonderd meter lange staaldraad, die hij van een kerktoren naar de straat gespannen had, naar beneden suisde, scheurde het leren mond stuk, waaraan hij hing. Dit is nu mijn afscheid van het leven dacht Camilio wat voorbarig. Een hoge boom brak zijn val, zodat hij zij het wat gekreu keld het leven ervan af bracht. Camilio Mayer vertelt graag en veel over zijn belevenissen als hoogdraadkunstenaar, maar vooral ook over de moeilijkheden, die hij heeft moeten overwinnen om het te worden. Hij werd in 1890 in Mulhouse in de Elzas geboren. Zijn ouders hadden niets met koorddansen of circus te maken, maar dreven een zaak in stoffen. De kleine Camille had maar één wens en dat was koorddanser te worden, maar zijn ouders moesten niets van deze kinderlijke fantasie hebben. Hun zoon mocht geen „losbandige artiest" worden, maar zou zijn brood moeten ver dienen in een textielfabriek. Camille liet zich echter niet ontmoedigen en ging stiekem in de bossen in de omgeving van Mulhouse oefenen. Toen hij meende, dat hij stevig genoeg op het koord kon staan om er een boterham mee te verdienen, nam hij de benen, echter met de vaste overtuiging zijn ouders te laten zien, dat een artiest niet altijd „losbandig" behoeft te zijn. Als jongen van zestien jaar trok hij door Frankrijk en vertoonde zijn kun sten op markten en straten. Uiteindelijk belandde hij in Parijs, waar hij al spoedig bekendheid kreeg en aangenomen werd in het grote Cirque d'Hwer. In 1909 kwam hij tijdens een tournee in zijn geboortestad Mulhouse. De eerste de beste avond woonden zijn ouders, die niet wisten, dat de Bra ziliaanse Camilio Mayer hun zoon was, de voorstelling bij. Aan het slot van zijn optreden vroeg Camilio om stilte en deed toen de mededeling, dat hij helemaal geen Braziliaan was. maar een stadgenoot Camille Mayer. „Nog nooit heb ik zo'n ovatie gehad. Mijn ouders waren diep ontroerd Alles was weer vergeven en vergeten. Ik herinner mij nog goed, dat mijn vader maar niet kon geloven, dat ik met het koorddansen zoveel geld verdiend had vertelt Camilio nu glunderend. Als hij echter spreekt over de aanslag, die in 1937 in Engeland op een lid van zijn groep gepleegd werd, verdwijnt de lach van zijn gezicht. Onverlaten hadden toen enkele draden, die een hoge mast, waarin een meisje van de groep haar toeren verrichtte doorgesneden Met veel moeite heeft men kunnen voorkomen, dat de mast zou omslaan Camilio heeft het altijd jammer gevonden, dat hij nooit boven de Niagara waterval heeft mogen optreden. De Amerikanen vonden het niet aoed omdat er op de Amerikaanse kant, waar alleen maar bossen waren tè weinig mensen zouden kunnen kijken. De Canadezen, die aan de overkant veel meer ruimte hadden, waren er tegen, omdat zij vreesden de arnte toeloop niet te kunnen verwerken. Camilio mocht het wel verderop bii de brug doen, maar dat achtte hij beneden zijn waardigheid. In zijn rood-grijs geschilderde woonwagen, waarin hij met ziin acnn woont heeft Camilio Mayer een enorme verzameling foto's waarop hij in alle standen op de hoogdraad staat afgebeeld, zoals op biiaaande toto De laatste jaren treedt de hoogdraadkunstenaar 'echter ^et meer zo neei op als vroeger; al kan men hem nog regelmatig in de lucht ziin tnerm zien. ^Uhetwerkj m 9r°6P' Waarin ook vijftilnjar%e dochter Hoewel Camilio bijna de gehele wereld vanaf ziin honadraad heeft k-nmT'hi]$,r vml "nl ?e.b00rtestad Mulhouse niet vergeten. Regelmatig komt hu er nog en ook du jaar staat Mulhouse weer op zijn programma. Lamüio zal voorlopig nog wel doorgaan met zijn kunsten op de hoogdraad. Dat hvf het nog steeds kan, heeft hij op zijn zeventigste verjaardag wel getoond Aan lichaamskracht ontbreekt het hem niet; hij slaat met gemak met de blote vuist een straatsteen doormidden. „Jammer, dat ze hier geen natuursteen hebben, dat is nog veel mooier," zegt hij, als hij trots de twee helften laat zien. Camilio hoopt, dat het Hals und Beinbruch nog vele malen in zijn oor zal kunnen worden gefluisterd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5